BINNENLAND. ALBERT RIEL KRONIEK. 1014. 11 November. In Galicië trekken de Oostenrijkers voor de tweede maal op Krakau terug. De Russen hebben Prze- mysl weder ingesloten en heroveren we derom Galicië. Een opmarsch In Siiezië schijnt aanstaande, terwijl ook in Oost- Pruisen do Russen weer nieuwen voort gang maken. De Enga'eche torpedo boot „Niger" wordt getorpedeerd. Een dapansche torpedoboot zinkt voor Klaot- tajou op een mijn. op, dat er zoowel in Frankrijk als im En geland behoefte wordt gevoeld aan een nauwer samenwerking en wisseling van inzichten. Hij voegde daaraan toe, dat hij noch Briand de hoop hadden laten varen, dat er binnen niet vo 4-angem tijd een lichaam (in het leven zou worden geroepen van dien aard, aJ'.s een gomeenschappelij- ken oorlogsraad, in welken Fransclie en Emgelsche ministers zitting zouden hebben en die met het deskundig advies der ver- een-igde Generale Staven de gemeenschap*- pelijke leger- en marine-operaties zou, lei den en controleeren. De eerste minister trok geen grens hoe ver die samenwerking zou gaan en ver klaarde, dat het Engeland zeer aange naam zou zijn, als Itaüië en Rusland zich bij Engeland voor de medegedeelde doel einden wilden aansluiten. Naar Berlijn, Reuter meldt d.d. 10 Nov. uit Toronto: Woensdag j.L deelde generaal Hughes, minister van m it it iet mede, dat hij per soonlijk het bevel over de Canadeezen op zich zou nemen, wanneer de groote slag begint op het westelijk front. ,,Het is mijn plan", zoo zeide 'hij, ,,mij te begeven naar de Canadee9che jongens en hen persoon lijk aan te voeren o p den e i n d- marsch naar Beriijn, die spoediger zal beginnen, dan menigeen uwer verwacht." De dag van gisteren werd in de stad als een vaderlandsch feest gevierd ter her denking van den geboortedag van nu wij len koning Edward. Hughes hield een wapenschouwing over '8000 man troepen, en 2500 vrouwen stelden pogingen in het werk om 10,000 pd.st. bijeen te brengen ter ondersteuning van het recruteerings- werk in de stad: Buiteniandsche berichten. De kroning van den Mikado. De „Times" verneemt uit Tokio, d.d. 7 dezer: Hedemnamiddag kwam de Keizer te Kyoto aan, waar hij gekroond zal worden volgens de tradities, die reeds dateeren uit den v r afgelegen tijd, toen de dynastie aan het bewind kwam. Met één enkele op- de-zeiihe 'plaats, waar "de tegenwoordige keizer, de 123ste van zijn geslacht, plech tig den troon zal bestijgen. Een half millioen menschen stonden heden geschaard langs de straten van deze prachtige eeuwenoude stad, om getuige te zijn van den gang des keizers van het sta tion naar het paleis. De optocht maakte den indruk van groote waardigheid en verfijnden smaak. Het rijtuig des keizers werd geëscorteerd door cavalerie, die een zonderlinge tegenstelling vormde met de in gele gewaden gehulde dragers van de Heilige Kast die den goddelijken Spiegel, het emBleem der Japansclie autoriteit, bevatte. Stapvoets legde de optocht don geheelen ■weg door do straten in doodsche stilte af, terwijl het volk alleen door te buigen aan zijne achting en eerbied uiting gaf. De stilte werd slechts éénmaal verbroken, toen één enkele klaroenstoot verkondde* dat de keizer zijn paleis weder had betreden. Verduistering van een millioen mark. Bij de deposito-bank van de A. Schaaff- hausensche Bankverein te Keulen zijn verduisteringen ten bedrage van ongeveer een millioen mark ontdekt, die van jaren her d agteek enen. Verschillende ambtena ren zijn er bij betrokken. Een werkplaats van de Bethlehem Staal- werken vernield. Éen „Reuteri'-telegram uit Zuid-Bethle- hem meldt, dat een van de grootste afdee- lingen van de Bethlehem Steel Company in Pennsylvania, waarin kanonnen en ander oorlogstuig waren geborgen, door brand is .verwoest. Men schrijft de ramp aan brandstich ting toe. Achthonderd menschen ontkwamen met moeite. Zweedsch stoomschip aangevaren en gezonken. De ertsboot „Skandia" uit Stockholm is na aanvaring mpt het s. s. „Freiholl" uit Christiansund, dat met hout van Archan gel naar Engeland op weg was, bij Hangs- holinen (5 zeemijl ten zuiden van Aelesund) gezonken. De „Freiholl" meende, door den grooten afstand tusschen de lantaarns op do „Skandia", twee schepen te zien en wil de daar tusschendoor varen, waardoor het de „Skandia" midscheeps aanvoer. Bij de worsteling om in de reddingbooten te komen zijn 3 man en een vrouw verdron ken. De kapitein en 30 man zijn aan boord van de „Freiholl" te Aalesund aan gekomen. De lading erts van de „Skandia" iter waarde van 3 a 4 millioen kronen, was van Larvik naar Duitschland onder leg. (De „Skandia", in 1899 gebouwd, mat 4593 ton en behoorde aan de reederij Lu- lea-Ofoten te Stockholm. Red.) Nederland en de Oorlog. Nationaal Steuncomité. De 62e lijst van bij het Kooi. Nat. Steun comité 1914 ingekomen, bijdragen, (van 1723 Oct. 1915) vermeldt een totaal be drag van f 107177.53, makende met het to taal der vorige lijsten ad f 3,247,417.437!, een totaal aan ontvangen bijdragen en toezeggingen van f 3,354,594.967». Vergoeding wegens kost winnerschap. Naar aanleiding van het feit, dat uit de opgaven, welke door militaire auto riteiten ingevolge de voorschriften nopens de vergoeding wegens kostwinnerschap aan burgemeesters worden gezonden, de betrokken burgemeester meermalen miert, met zekerheid' kan opmaken., op welken dienstplichtige de opgaaf betrekking heeft, noch ook in hoeverre de uitbetaling der vergoeding, welke de betrekkingen voor den dienstplichtige mochten, genieten, moet worden gestaakt, heeft de minister van Oorlog een legerorder uitgevaardigd, houdende eemige desbetreffende voor schriften. Invoerrechten in België. Het Duitsche bestuur in België heeft de tarieven voor de inkomende rechten weer hersteld zooals die waren vó6r den oor log, zoodat nu voor koffie naar Duitsch land per kilo 80 pf. en naar België slechts 10 pf. betaald wordt. M e 1 k c o-m missiesin Zuid- Holland. De commissaris der Koningin in Zuid- Holland heeft nader de volgende melk- oommissies ingesteld: Voor het district Alphen omvattende de gemeenten: Alphen, Hazerswoude, Kou dekerk, Benthuizen, Moercapelle, Boskoop Aarlanderveen, Oudshoom, Woubrugge, Ter Aar, Alkemade, Leimuiden en Rijnsa- terwoude de heeren P. den Hertog, voorz. der Afd. Alphen, Oudshoorn en Aarlander veen der Hold. Mij. v. Landbouw voorz. tevens lid; dr. P. de Graaf, arts te Alphen, voorz. der Gezondheidscommissie, en J. Verwey te Alkemade, leden; Voor het district K a t w ij k, omvatten de de gemeenten Katwijk, Rijnsburg, Noordwijk, Voorhout, Sassenheim, Noord- wijkerhout, Lisse en Hillegom de heeren: C. J. L. van der Meer, lid der Prov. Sta ten van Zuid-Holland, Noordwijk, voorz. tevens lid; J. W. Marbus, voorz. der afd. Oegstgeest en Omstreken van de Holl. Mij. van Landib. Sassenheim; dr. A. J. van (WaJïsum, lid van den gemeenteraad tei Katwijk aan Zee, leden. Melk. Een redacteur van het „N. v. d. D." heeft, naar dat blad meldt, gisternamid- werd bijgewoond door mr. Everwijn, se cretaris-generaal, en dr. Swaving, inspec teur belast met do zuivelaangeLegenheden. Dit onderhoud liep allereerst over de bedoeling van de circulaire van 29 October waarin over den melkprijs wordt gehan deld. Die circulaire schijnt aanleiding te hebben gegeven tot misvatting. De een las e ruit, dat den zoetboeren 9 ets., de ander dat hem 10 ets. toekomt. Op de pertinente vraag: Welke prijs komt den zoetboeren om Amsterdam voor hun melk toe? antwoordde de minister, dat naar zijn meening die prijs moest zijn 10 ets. per liter, en dat deze meening meermalen is kenbaar gemaakt aan den burgemeester van Amsterdam. Ook gisteren werd in dien geest aan den burgemeester geseind. Als gevolg van deze uitspraak zullen, zoo meldt het blad verder, de melk-inrich- tingen en de melkslijters nu ook hun actie tegen do veehouders opgeven, wat trou wens velen al hebben gedaan. De melk- oorlog-loopt dus af. Men ging hiertoe te eer over, omdat be kend geworden is, dat er geen z.g. regee- ringsmelk meer zal gezonden worden. ALs teekenend voor het karakter van den melkoorlog kan nog worden meege deeld, dat de bedoelde regeeringsmelk hoeft gekost 10 ots., dus gelijk in prijs is geweest met de melk van de veehouders, die men te duur achtte. Aan alle directeuren en beheerders van zuivelfabrieken, handelaren in zuivelpro ducten heeft de Minister de volgende „ver klaring" ter teekening toegezonden: De ondergeteekende verklaart, dat in de door hem beheerd wordende zui velfabriek geen melk tot eenig zuivelpro duct welk dan ook, wordt verwerkt, die in andero jaren in de wintermaanden voor oonsumptiemelk bestemd zou zijn geweest. Voor zoover hij handelt in zuivelproduc ten, verklaart hij geen zuivelproduct, welk dan ook, te koopen of te doen koopen of te verhandelen, gemaakt van melk, welke in vorige jaren in de wintermaanden niet tot eenig zuivelproduct zou zijn verwerkt. Het is ondergeteekende bekend, dat bij aldien mocht blijken, dat hij handelt in strijd met hetgeen in deze verklaring voorafgaat, aan hem voor geen melkpro duct, welk dan ook, consent zal worden verleend. Eerstdaags is ook voor 's-Gravenhage te verwachten de instelling, door den Com missaris -der Koningin in Zuid-Holland, ingevolge een desbetreffende circulaire van den Minister van Landbouw van 28 October j.l., van een medkcommi-ssi-e wel ke blijkens bedoelde circulaire, tot taak zal hebben na te gaan of naar behooren melkvoorzientag plaats heeft. Turfvoorziening. Bij den Vervenersbond te Emmen is van den minister van Landbouw, Nijver heid- en Handed bericht ingekomen, dat naar de meening van den Minister de prijs yan de turf niet verder beh&prt ie wor den verhoogd en geen belangrijk groote re hoeveelheden behooren te worden afgele verd dan andere jaren, om opslag voor speculatieve doeleinden .te voorkomen. Op die voorwaarden zal voorloopig niet tot inbezitneming worden overgegaan; wei echter heeft de Minister de arbeidsinspec tie uiltgen-oodigd om in oven-leg met de burgemeesters der betrokken gemeenten de aanwezige voorraden turf op te nemen. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot direc teur van het telegraafkantoor te Vlissin- gen J. v. Boven, thans in gelijke betrek king te Goes; is aan mr. P. Gratama op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van vice-president bij de arr.-recht bank rte Arnhem; is benoemd tot ^ce-president bij de arr.- rechtbank te Arnhem, mr. P. C. Rlaasesz Jz., thans rechter in gemeld college; zijn benoemd tot curatoren der Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam dr, C. C. Delprat en mr, R. H. A. M. Romme. Verkiezing Provinciale Staten. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid voor de Prov. Staten in de provinoie Groningen (vacature Mr. T. Maas), werden uitgebracht op prof. mr. J. Simon van der Aa (V-D.) 1657 en op N. A. de Vries (S.D.) 1703 stemmen, zoodat gekozen is de heer N. A..de Vries. De uitslag van de gisteren gehouden verkiezing jn het district Oude-Pekela is, dat er herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren mr. E. J. Th. A. Th. vair. der Hoop van Slochteren (C.-H.j en mr. P. A. Zeven (V.-D.). Mr. A. H. M. van Berckel. t Gisteren is te Nijmegen, 68 jaar oud, overleden mr. A. H. M. van Berckel, van 1900 tot voor kort kantonrechter aldaar. Geboren te Der.ft, studeerde de heer Van Berckel te Leiden, waar hij promoveerde op een proefschrift: Bijdrage tot de leer der recidive. Van 18^2—1893 was hij ad vocaat en kantonrec h ter-p laatsverv anger te Amsterdam, van 18831897 lid van de Tweede Kamer, eerst voor Delft, later voor Loosduinen en van 18951900 lid van Gedeputeerde Staten in Utrecht. Van 19031908 is de heer Van Berckel lid van- de Eerste Kamer geweest voor Gelder land. Hij was ridder dn de orde van den Nederland-schen Leeuw. Lotisico-loten. Naar wij vernemen, zal te beginnen mèt Vrijdag 12 November, de Maatschappij Lotisico alle prijzen uitbetalen, gevallen op de polissen in de 406e, 407e, 408e en 409e Staatsloterij, dus van af de schorsing der trekking. Korte Kroniek. De Bioscoop-oommissie te Velzen heeiLJjedaakt wOmdaL de Rasd haar geen B. en W. van Delft zuiden den Raad voorstellen om door het gemeentelijk elec- trioiteitsbedrijf stroom over de muntgas meters te leveren. De gemeenteraad van Delft besloot na langdurige beraadslagingen tot het verieenenvan een duurte toeslag van f 1 per week voor gemeente-ambtenar«n en werklieden (gezinshoofden en kostwin ners) plus f 0.15 voor elk kind beneden den leeftijd van 16 j-aar voor het tijdvak van 15 November tot 30 April 1916. Voor verhooging der grens yan f 800 op f 1000 staakten de stemmen. Centrale Raad van de Hanze. Wij zullen, waar wij gisteren reeds de uitslag gaven van de aanneming der sta tuten van en de toetreding tot de Federatie in hot kort het debat samenvatten. Bij de algemeene beschouwingen werd door Gouda, Leiden en Den Haag betoogd, dat de Statuten vaag zijn. Uit de verschillende artikelen blijkt niet, dat de rechtspositie der verschillende ver- ednigingen voldoende geregeld is, die van de Nat. Volkbonden in het geheel niet. Ook blijkt niet in hoeverre cjt- Nat. Vak bonden verantwoording verschuldigd zijn aan de Federatie. Van de bestuurstafel werd geantwoord bij monde van den voorzitter, den heer Struyker en rector Stroomer, dat de eerste statuten, die gemaakt zijn, degelijk in elkander zaten, maar op verzet stootten van de zijde van Breda en Den Bosch. Om de Federatie niet in den weg te staan, heeft men toen Statuten gemaakt, die zoo weinig bindend mogelijk waren. Uit de practijk zou dan kunnen blijken hoe deze Statuten werken. Wordt een besluit met niet algemeene stemmen genomen, dan kunnen de bonden, die er voor waren, het ten uitvoer brengen mits op eigen kosten. De bonden blijven dus altijd vrij. De afgevaardigden zullen ter vergade- rin zooveel mogelijk de bezwaren in deze vergadering geuit, ter tafel brengen. Bij art. 4 sub 4 stelde Gouda voor de toevoeging van het bestuur te laten ver vallen, het artikel zoo te laten en een nieuw artikel toe te voegen. De Voorzitter betoogt, dat het be stuur wil voorkomen door deze toevoeging, dat de weg geopend wordt, dat Nat. Vak bonden geheel los zullen komen te staan van de Federatie. Pater Zuidgeest (Leiden) betoogt dat niet duidelijk blijkt, da de Nat. Vakbonden lid van de Hanze moeten zijn. Wordt dit niet vastgelegd, dan kunnen zich in de toekomst allerhande moeilijkheden voor doen. Rector Stroomer maakt duidelijk wat onder Nat. Vakbonden verstaan wordt. Het zijn de vakafdeelingen uit de Hanze die langzamerhand ontstaan zijn of ontstaan, zich later vereonigen tot bon den. en zich later vereenigen met de bon den ln de andere diocesen tot Nat. Vakbon den. Aan de hand van de geschiedenis van andere niet-Middenstandsbonden betoogt de Eervv. spreker, dat van begin af voor komen moet worden, dat Nat. Vakbonden niet afhankelijk zijn van de Federatie. Vervolgens werden de besluiten geno men als gisteren medegedeeld en het be stuur gemachtigd twee afgevaardigden uit zijn midden te zenden. Na de pauze heropende de Voorzit ter de vergadering en riep het welkom toe aan Mr. Aalberse, die aan de bestuurs tafel had plaats genomen. Ortder applaus brengt de voorzitter Mr. Aalberse een woord van dank, dat hij niettegenstaande zijn drukke bezigheden, deze vergadering met zijn tegenwoordigheid heeft willen vereeren. Credietaanvrage voor te bloemen commissie voor propaganda en organisatie. In behandeling komt een credietaan- vrage van hoogstens f 400 voor de te be noemen commissie voor propaganda en organisatie. In de toelichting wordt gezegd, dat het hoofdbestuur in overleg met het Bank be stuur besloot tot het vormen eener com missie, welke tot taak heeft de propagan da voor den Bond en de Credietbank voor het a. s. winterseizoen met kracht ter hand te nemen. De kosten dezer propaganda tot 1 Mei 1916 begroot op hoogstens f 800 wordt voor de helft, dus tot een bedrag van hoogstens f 400 door de Credietbank ge dragen, De commissie zal bestaan uit vijf personen en wel uit een Hd aan te wijzen door het hoofdbestuur, een lid door de orgaancommissie, een lid door het bank- bestuur en twee leden,- door -twee door het Hoofdbestuur, daartoe aan te wijzen af deelingen. Den Haag dient een motie in om in alle afdeelingen propagandacommissies te benoemen, die zullen staan onder de lei ding van de te benoemen commissie. Amsterdam acht het gewenscht, dat de commissie in een vólgende verga dering haar werkplan zal ontvouwen en wil een uitspraak over de benoeming van een vrijgestelde. De heer Spendel (Leiden) verklaart zich in beginsel tegen het benoemen van een propagandist, omdat in vakafdeelin gen de vakman aan het woord moet zijn. Nog vraagt sipreker of het de bedoeling is aan sprekers behalve reis- en verblijfkos ten nog een toelage te geven. Tegen dit laatste moet hij opkomen, omdat er onder de middenstanders nog genoeg krachten zijn, die het uit liefde voor de zaak zonder toelage willen doen. De Voorzitter zegt, dat het doel van do commissie is propaganda te maken op alle wijzen. Zij kan niet aan banden worden gelegd. Het hoofdbestuur gaat ac- coord met de gedachte, dat de commissie met een plan kome, maar zij moet eerst benoemd worden. Van een betaalde pro pagandist is verder geen sprake. Buiten do leden voor de vakafdeelingen zal men ook wed eens naar een spreker moeten om zien; uit de practijk zal blijken of honora- Iiam gTswxaisfciio vVurut UI iircfc. Do vergadering vereenigt er zich ten slotte mede, dat een commissie benoemd worde, welke op de volgende vergadering, met een werkplan komt. Tot het benoemen van de twee leden worden aangewezen de afdeelingen A m- sterdam en Leidschendam; tot plaatsvervangers Rotterdam en Al phen. Vervolgens wordt het gevraagde crediet toegestaan. De Credietbank en de Steun der Regee-« itingscommissie inzake het Midden- sta ndscred let. De heer P. J. Perquin, secretaris van de Credietbank, krijgt het woord ter in leiding van zijn onderwerp: Onze Hanzo bank alsook de steun der Regoerrngscom- missie* inzake het Middenstandscrediet. De heer Perquin zegt met deze in leiding ten doel te he^b^n meer bekendheid te geven aan doel en streven van de Hanze-Bahk. Hij wil voornamelijk laten uitkomen hoe de bank werkt als coöpera tie voor beleggers en den Handeldrijven- den en ïndustrieelen Middenstand, op de uitbreiding, die de bank kan en moet on dergaan, over do wijze waarop de bank crediet verleent aan credietnemers en ten slotte hoe de regeeringscommissie steun verleent in zake het Middenstandscrediet. Het gaat niet aan, waar ons verslag toch reeds lang is, op het betoog van den heer Perquin breed in te gaan. Wij zul len de voornaamste punten naar voren brengen. Het deposito bij den bank be droeg op 31 Oct. f 1.750.00Ö. Een prachtig bedrag. Maar het moet zoover gebracht worden dat de verschillende deposito's worden overgebracht in rekening-courant. Ieder aandeelhouder, al maakt hij geen gebruik van de andere voorrechten, kan zijn geld storten in rekening-courant. Een ieder die met eigen geld rekening-courant voert, betaalt geen provisie en geniet een hooge-r rente. Voorts wijst de heer Perquin op de Spaarkas. Uit de staten blijkt, dat zich op, de Rijkspostspaarbank en andere spaar banken een bedrag van 3,000,000 bevindt. Een groot bedrag. In ieder geval zou spre ker aanraden het geld van de Nutsspaar- bank terug te nemen en naar de Spaar kas van de Hanze over te brengen. De Hanzebank moet zoo ingericht wor den, dat de Middenstander uitsluitend f alleen zaken doet met haar en geen tweede bank noodig heeft. Hoewel het incasso-vijfer in 1915 loopt tot f2,400,000, moet met het incassobedrijf veel verder worden gegaan. Getracht moet worden de wissels van leveranciers over de Hanze-Bank te krijgen. Nog meer moet uitgebreid worden, ook wat do cheque betreft. Is de cheque een gemakkelijk betaalmiddel voor den reke- ning-couranthouder, daarenboven is het een machtig propagandamiddel voor de bank zelf. Die de cheque krijgt, vraagt wat is dat voor een bank. De cheque is daarenboven een uitstekend en gemakke lijk betaalmiddel. Cheques van het Buiten land zuilen zonder provisie binnenkort Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. DENKT OM 86 MEUBELMAGAZIJN HAARLEiMERSTR. 26. worden vrkrijgbaar gesteld. Het inwisse len en koopen van vreemd geld zal ook tot de bank getrokken worden, terwijl safé- inrichtingen spoedig een beurt zullen krij gen. Wat het verieenen- van credietcn be treft, zoo miert, allen zijn bevredigd dan toch velen. Was het verCeen-de crediet op 30 Nov. 1914 f 561.000, op 31 Sept. 1915 be droeg het f 1,741,000. Het verieenen van blanco-crediet geschiedt bij hooge uitzon dering, omdat het bestuur het hisico niet op zich wil nemen. Het is ook niet in het belang van de credietnemers, die garan tie Stellen, omdat zij ten slotte bij even tueel'e tekortkoming dn de kosten moeten bijdragen. Trouwens votfr het verstrek ken van crediet neemt de Bank de meest redelijke zekerheadssteMing aan1, Voor schotten worden- verl-eeaid aan- hen, dien geen rekening-courant voeren, de rente is lager, omdat het over een bepaalden tijd loopt. Overwogen wordt de voorschotremite te brengen op 5 in ieder geval zal zij niet raeefr bedragen dan 57» De Iheer Perquin brengt nog naar voren dat de bank in do toekomst een mo delinrichting voor het peisoneel moet wonden, dat het vormen van een reserve kapitaal besCdst noodzakelijk ie, ook in het belang van de credietnemers, dat niet meer dan 3 dividend uitgekeerd wordt zoolang geen reserve van f 100 000 ge vormd is. Spreker dringt er ten slotte op aan de bank door het, nemen van aan- d eel en te steunen. De heer Perquin bespreekt nog den steun van -regeeri-ngswege aan gemobili seerde middenstanders en hen, die door de mobilisatie in den knel zijn geraakt. De spreker begint hulde te hrengen aan minister Treub en is er van overtuigd da£ de regeering alles zal doen om den mid denstanders, die door de mobilisatie ge drukt worden, te helpen. De regeerings commissie in zake het middenstands crediet verleend het crediet niet. Zij adviseerst na onderzoek of steun verleend moet worden. Een ieder die gemobiliseerd is en zijn verplichtingen niet kan nakomen kan zich wenden tot die commissie. Men moet militieplichtig, landweerman, zijn of gemobiliseerd zijn- geweest, maar ook andere gevallen wor den onderzocht. Aangetoond inoet worden-, dat de zaak levensvatbaarheid heeft. Maar een ieder die credietbehoefte heeft kan rich wenden tot de commissie, omdat bij aanvragen die afgewezen worden, de re- geering de kosten betaa't. De rege-oriing blijft aansprakelijk voor een bepaald bedrag, voor het overige, is zekerheid noodig. De rente bedraagt 7» boven wisseldisconto voor gemobiliseerde» en gedemo-bi-liseerden. In minstens 2 jaren meet het crediet terugbetaald worden. Duurt de oorlog langer, dan kan een an dere overeenkomst gemaakt worden. Er zijn ook gemeentebesturen, die een deel in het risico dragen. Waar dat het geval is blijft er een zeer gering risico voor den borg voor de rest K-an het bedrag. Het geld wordt verstrekt door de daartoe aangewezen banken- met de bove®, aange geven zekerheid. De aanvragen worden door de commissie onderzocht. Spreker wijst nog op Boskoop, dat dank zij de bemoeiingen van den pastoor een fonds gesticht heeft, hetwelk moet dienen als garantie voor dat gedeelte van het be drag, waarvoor zich noch rijk noch ge meente aansprakelijk stelt. Spreker be veelt dit plan oök anderen aan. Een aangename discussie volgde, waar na de voorzitter den heer Perquin dank bracht namens de vergadering voor zijn leerrijke inleiding. (Applaus.) Rondvraag. Bij de rondvraag werden verschillende midd-enstandsbelangen naar voren- ge bracht. Wij moeten- ons tot enkele bepa len, daar de meeste vragen van huishou- delijken aard waren. De commissie tot het versterken van het Fonds tot oprichting van een al-taar ter eere van het Allerh. Hart van Jezus in de St. Bavo te Haarlem, drong bij monde van den heer v. 't Hek er op aa-n- de kar tonnen doosjes geregeld te vullen. Er worden iedere wee-k zooveel centen gege ven aan menschen, waarvan men af wil zijn. Waarom zouden wij dan ook geen enkele centen in het busje doen. Wij heb ben een belofte te vervullen en ha te ko men. Het Tienjarig -bestaan van don Bond moet gevierd worden, ingewijd door het Altaarfeest. De commissie had boven de bestuurs tafel een doek laten, aanbrengen met het opschrift: „H.H. Bestuurders en Afgevaardigden maakt propaganda voor mij. Gedenk ons Fond© tot stichting van het Hanze-Altaar ter eere- van 't H. Hart in de St. Bavo Kerk te Haarlem." Een hartig woordje werd gesproken over middenstandsveri.oven. Opgemerkt werd, dat waar gemakkelijk aan zoovelen verlof wordt verleend, de middenstander aan een doovemans oor klopt en- aange drongen, dart, er van deze vergadering' nog stappen zouden uitgaan om aan te drin gen op verlof op grooter schaal voor Mid denstanders. Het bestuur deelde mede, dat alle po gingen bij den mipaster in het werk zijn gesteld. Van de 238 aangevraagde verlo ven door de Hanze zijn er 100 verleend. Herhaaldelijk heeft het bestuur geschre ven, maar een ontwijkend of geen ant woord gekregen. Een audiëntie is aange vraagd, maar «niet verleend, omdat d®

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2