De Oorlog. Letteren en Kunst. Muurschildering van Toorop. In „Het Centrum" schrijft de heer B. H. Molkejiboer o. a. In rle Katholieke kerk te Oosterbeek is Jan Toorop bezig met een muurschildering. Geen schilderij op doek, tegen den wand geplaatst en ook geen technisch procédé, maar een echte „schildering op den muur", een fresko, naar hij zelf zegt en tegelijk een geniale improvisatie zonder voorstudies of modellen. Toen de pastoor C. Vossenaar een paar dagen afwezig was geweest, vond hij thuis komend, plotseling zijn vriend Toorop doende, op een der vet gepolychroomde, moeizaam afgeschrapte priesterkoormuren van zijn kerk, een Doop van Christus te schilderen, groot en grootsch om de even sobere breede lijnen als den primitief-bedwongen kleurtoon. Drie ligurenChristus de armen over de borst gekruist tot de knieën in het water; links daalvan, staande, de Doopcr; rechts "n geknielde figuur, die een opvallende trouwens bij Toorop niet vreemde, overeen komst met Vlaamsche primitieven (denk aan Gerard Davids Doopen) vertoont. Deze laatste figuur blijkt oorspronkelijk bedoeld als Isaïas maar vergroeide onder Toorops onmiddellijke inspiratie tot een (gevleugel- den) engel met fijnzinnig, zeer bekend profiel en zou nu, in verband met den Doop immers, niet onharmonisch verstaan kunnen worden als het Geloof. Het ligt in Toorop's plan, op den rechter koor wand een Verrijzenis te schilderen't onbekende kerkje van Oosterbeek gaat er waarschijnlijk een belangrijke toekomst mee te gemoet. We kunnen dit allereerste en zoo gemoedelijk ondernomen kerk-schilderwerk van den meester, die lang een mooien kerk muur zocht, niet anders dan met de uiterste belangstelling zien groeien. Leger en Vloot. llit den trein springen. Do opperbevelhebber van land- en zee* macht heeft de volgende aanschrijving gericht aan de militaire autoriteiten: Uit verschillende rapporten blijkt, dat mili tairen gebruik maken van de geringe snel heid, waarmede over de spoorwegbruggen wordt gereden, om nabij die bruggen uit den trein te springen, ten einde sneller de plaats van bestemming te bereiken of om zich aan de contróle bij het station van aankomst te onttrekken. Deze militairen maken zich schuldig aan een verboden handeling, bovendien stellen *ij zich aan levensgevaar bloot. Ik noodig u uit het vorenstaande ter kennis van uwe onderhebbenden te brengen. Overtreding behoort streng te worden gestraft. Aan de commandanten der op de bruggen geplaatste dekkingsdetachementen draag ik, in het bijzonder, op, overtreders te doen aanhouden en hen per extra gelegenheid naar hun afdeeling terug te zenden. SPORT. VOETBAL. Leiden. Uitslag dor .VcveitbaVCompeti'tie: I g II Bat. 15 R. I. 14 11 1 2 23 73 18 1.64 III Bat. 4 R. 1. 14 10 2 2 22 58 12 1 57 I Bat. 4 R. I. 14 8 2 4 18 45 24 1.28 Depot Bat. 14 6 4 4 16 28 16 1.14 28 L. W. I. tl 14 5 2 7 12 37 27 0.85 Artillerie u 14 5 0 9 10 28 43 0.71 II Bat. 4 R. I., 14 3 2 9 8 18 71 0.57 Reserve Bat. 14 1 0 13 2 37 27 0.14 Gemengde berichten. Valsche aangifte. Een diamanthan delaar deed Maandagmiddag aangiftei bij de politie, dat hij in 'het hoofdpostkantoor te Amsterdam een portemonnaie had la ten liggen, inhoudende ongeveer f 40 en vier partijtjes diamant-, ter gezamenlijke waarde van f 18,000. Toen hij dit bemerk te, was, naar zijn. zeggen, de, jportemon- naie met. inhoud verdwenen. Hij werd in verhoor genomen em. beken de ten slotte, dat zijn. aangifte valsch was. De diamanten, die hij onder zijn be rusting had -gehad, had hij in bewaring gegeven bij een. vriend. Daar werden ze gisternacht door de politie in beslag ge nomen. De diamanthandelaar bleef in- bewaring. Tegen, liem werd proces-ver baal opge maakt wegens valsche aangifte en poging tot verduistering. Vechtpartij. Naar het huis van be waring te Haarlem is overgebracht de arbeider W. uit Zaandam, die bij een vechtpartij aldaar een jongmensch, J. D. genaamd, over een ijzeren hek had ge fleurd. waardoor zulke ernstige verwon.- dingen ontstonden, dat D. aan de gevol gen daarvan in liet Burgerziekenhuis te Amsterdam is overleden. Smokkelhandel. Naar „Het Volk" ver neemt-, is er een uitgebreide smokkelhan del in lijnolie op Duitschland ontdekt, waaraan o. m. ook een bekende groote Haagsche firma meedeed. Een adjunct-commies van het departe ment van Financiën, die bij deze zaak handlangersdiensten verrichtte, is in ver band hiermee op staanden voet geschorst Uit Bergen op Zoom wordt aan „pe Tijd" gemeld: De Duitsche grenswachten hebben con- eigne ontvangen, zooveel mogelijk den smokkelhandel in de hand te werken, ja, zelfs te trachten de HoHandschen militai ren door geld om te koopen. Gistermiddag verscheen een vrachtwar gen, geladen met tien rollen pakpapier, voor het douanekantoor te Beek. De be ambte vetrrouwde dit zaakje niet en on derzocht de lading nauwkeurig. Het bleek toen, dat slechts de buitenste laag van de rollen uit papier bestond, liet binnenste gedeelte bevatte groote metalen vaten, welke ieder 100 liter olie inhielden. De la ding is in beslag genomen. Gesnapt. Door de justitie te Tiel is de afzender opgespoord van de 50 kisten cacaosch^afsel, welke de vorige week te. Druten in beslag genomen zijn en onder den naam amandelschaafsel naar Duitsch land zouden verzonden worden. Afzendeu bleek te zijn de grossier Van der Heyden te Tiel. Aangeva.'len. Zekere Van den Berg, uit St. Michelsgestel, die Maandag op de Hedelsche paardenmarkt een veulen had verkocht voor f 250, is 's avonds op den Pettenlaakschenweg, dicht bij den Bosch, door drei mannen aangevallen, die hem ernstige verwondingen toebrachten en van zijn geld beroofden. Branden en ongelukken. Te Steenwij- kerwold is Maandag door onbekende oor zaak de behuizing van J. de Nekker geheel afgebrand. Ook de inboedel verbrandde geheel. Verzekering dekt de schade. Gisteren is te Blije (Friesl.) het 2J/£- jarige dochtertje van den arbeider Drost verdronken. Van het Westelijk oorlogsterrein. Het munitie-verbruik bij het groote offensief. Het verbruik va>n ammurortie bij liet. groo te trommel-vuur in heit Westen, wordt ver schillend beoordeeld. Neutrale bladetn heb ben het- in. drie dagen afgegeven aantal schoten op een milMoen geschat. Een Ber- tijnsch blad heeft een andere berekening opgesteld1, die zelfs in Duitsche militaire tijdschriften is opgenomen. Op een front- breedte van 25 meter ris iedere seconde een schot gevallen, In (het uur dus meer dan 3500 granaten, zoo berekende de schrijver. Op de plaarts van den voornaamsten aan val. idfte 25 klcimeter breed was, vielen dus ieder uur 900,000 granaten. In- drie dagen zijn dus op die 25 kilometer dag en, nacht 50 mi'lliom schoten gehost. Tn de ,,Voss. Ztg." konvt nu 'luitenant-generaal Bol ine tegen deze berekening o,p. Volgens het gepubliceerde legerbevel van generaal Jöffre van 21 September heb ben ivoor den aanvail 2000 zware en 3000 veldkanonnen ter beschikking gestaan. Was de bovenstaande .schatting juist, dan •had ieder kanion in dnie dagen gemiddeld 10,000, dagelijks dus me eer dan 3300 schoten moeten afvuren. Ieder vakman, wee:, dat d'it een onmogelijkheid is. Reeds na 500 schoten is de loop en het vocht van de rem zoo verhit, dat deze waarschijnlijk niet meer werkt. Meer dan 1000 schoten op één dag zal een kanon ternauwernood uithou den. Heit moet ook onmogelijk zijn zooveel schietvoorraad bij elkaar te krijgen. Een Framsch vakman lieefü het aantal «r-rana- 4fin nat ,7~0«-njKS 'n "e rru iiscrre mui .csen gemaakt wordt op 100,000 geschat, voegt er echter aan toe. dat dit getal! -niet ge noeg is. Om zeker te zijn. van de ove.rwin- rdmg„ moei jen het er ten minste 300,000 soijn. Rekenen we nu op een dagelijksche productie zelfs van 300,000 granaten, dan zouden, meer dan vijf maanden noodig zijn, om deze vijftig nxirtMoen bij elkaar te krijgen, Men moet echter bedenken, dat de artillerie .geen enkelen dag geheel gezwe gen heeft, -d-aij daarentegen reeds herhaal delijk groote aanvallen met sterk artille rievuur ondernomen zijn, die eveneens een aardig getal granaten hebben gekost. Men kan berekenen,, zoo schrijft generaal Rohne verder, hoe groot liet aintail afge geven schoten op zijn allerhoogst geweest kan zijn. Het tin bovengenoemd tegenbevel omgegeven, getal van 5000 kanonnen zal eer te boog dan te laag zijn. Generaal Joffre gebruikt dit getal om het vertrou- men van zijn troepen door deze groote on dersteuning der artiililerie te «verhoogen. Verder zegt hij in het bevel, dat de kanon- rjen nu overvloediger van ammunitie zijn voorzien, dan bij het uitbreken van den oorlog. De oorlogsuLtrusting van de veld kanonnen bedraagt 701 schoten, d e van de 155 mil muter houwitsers het lichtste onder de zware stukken 500 schoten. Nemen we nu aan, dat dit laatste getal voor alle zware kanonnen geldt, cm dat elk kanon de vo'l'e oorlogsuitrusting vervuurd heeft-- een schatting, die zeker overdreven is dan komt men op ten hoogste 3.1 millioen schoten. Het is al een heel ding zoo veei bij el kaar te brengen. Frankrijk. De stijging der prijzen van levensmiddelen Ook in Frankrijk begint het vraagstuk van de stijging der prijzen van levensmid delen de aandacht te vragen. In Duinkerken heeft generaal Eydoun reeds bepaald, dat. de detailhandelaars op een go-ed zichtbare plaats in hun winkel met groote cijfers de prijzen, van de le vensmiddelen voor dage.ijksoh gebruik moeten aanplakken. De mmister van bin- nenlandsche zaken, Malvy, heeft in den laatste ministerraad de zaak ter sprake gebracht en uiteengezet, dat het noodig is maximumprijzen vast te stellen. In de Parijsche Hallen ging het ih het laatst van de vorige week rumoerig toe. De Matin" vreest ze fs voor erger, in dien de prijsstijging voortduurt. De trage aanvoei- en de verlaging der temperatuur schijnen voor een deel ooizaak van oen en ander te zijn. Donderdag kwamen 5400 kilo boter minder op de markt dan. de vorige week. Toch bleven voor dit pro duct de prijzen nog stationnair. Maar een tekort van 200,000 eieren veroorzaakte een nieuwe prijsverhooging van zes frs. de duizend. Er kwam slechts 4500 ki'o ver- sche zeevisch teu- markt; de prijs van tong steeg van 7 tot 9 frs. het kilo, paling werd -fr. 25 duurder, de rog 2 frs. Ook de prijs van het vleesch, .waarnaar veel vraag is en weinig aanbod, Uep bui tengewoon op; em kalfsstuk kostte fr. 1.80 tet 2:40 per kilo; schapjenvleesch fr. 1.80 tot 2.20. De prijzen van gevogelte, fruit en groen ten bleven dezelfde. Alleen, de pred is be lachelijk duur. De „Matitn" dringt er op aan maatre gelen te treffen om het overvloedige wild (dat gewéldige verwoestingen aanricht) op de markt'te brengen; dan kwam er al thans reeds eenige verlichting. Madame Anastasre. De „Temps" blijkt niet geheel voldaan te zijn over de passage in de regeerings- verklaring, waarin Briand toezeggingen deed over mildere maatregelen van de •oensuur. Wij hadden gaarne vollediger verkla ringen te dezer zake vernomen, zegt het blad. De bedoeling van het kabinefc-Briand op welks ruime opvattingen wij reken den en blijven rekenen om ons te bevrij den van een onduldbare voogdij, blijft duister. Maar het blad wil op het oogenblik niet aandringen, daar Ihet inziet, dat er om standigheden zijn, welke het gemakkelij ker maken sommige plannen uiteen te zet- •ten dan te verwezenlijken. De „Figaro" heeft zeer slechte berich ten over den gezondheidstoestand van mevrouw Anastasie, geboren Censure, ontvangen. De oude dame lijdt aan gezags- hypertrophie. De ministeriee'.e artsen schijnen de patiënte te -hebben opgegeven; zij zal het einde van de week wel niet ha len. Zij sterft aan overmatig gezagsmis- bruik, aan kwaadaardigheid en spelde- prikkenj zij heeft een indigestie van alle artikelen, berichten, en alinea's, die niet zijn doorgelaten. Deze dood is een zelfmoord. Toen men haar, wegens de buitengewone omstan digheden, de reeds lang in het museum der folterwerktuigen opgeborgen schaar ter 'hand stelde, had madame Anatasie het in onbruik geraakte voorwerp' met de uiterste bedachtzaamheid moeten hantee- ren. Edoch, aangegrepen door eeii machis- manie, door eon soort oenaoriale razernij, heeft zij, jn plaats van de vacht der pera- schaapjes wat bij te werken, zoo ruw de schaar er in gezet, dat deze woedend zijn geworden en tem slotte den muilband stuk gebeten hebben. Zij heeft vergeten, dat zij alleen maar- de wilde haren had weg te knippen en militaire en diplomatieke in discreties had te voorkomen. De schaar heeft gedacht, dat de verre tijden van het Keizerrijk weer waren teruggekeerd! Het instrument, dat slechts liefkoozend had moeten werken, is op onbegrijpelijke wij ze veranderd in een zwaard van Democles da: in vergevorderde nachtelijke uren plotseling neerviel, als de krant werd op gemaakt. om artike'en te onthoofden of niet-ministerieele volzinnen, te amputee- ren. Met het gevolg, dat de pers het wel dra moe werd de lezers op witte vakken te onthalen en de strijd tussehen scha pen en scheerster begon.... De pftlUioU" ;;g(, sterven. Men mag zich veriaten op vndrrraTTds- liefde en voorzichtigheid der pers voor wat betreft het gebied der landsverdedi ging, déó,r zal de censuur niet veel te doen hebben. De lichting 1917. De legercornmissie heeft, een onderhoud gehad met den voorzitter van de gezond heidscommissie over de. te nemen hygiëni sche voorzorgsmaatregelen met het oog op de inlijving van de lichting 1917. Besloten werd de aandacht van den minister-president en den minister van oorlog te vestigen op de noodzakelijkheid van een zeer nauwkeurige en snelle toe passing van de wet-Dalbi-ez, zóodat alle gemobi 1 iseerdendie in staat «zijn de .wa pens te dragen en zich thans in de depots bevinden, op hun onderdeelen aan het front wo-rden gedirigeerd, vóórdat men overgaat tot inlijving van de -lichting 1917. Woensdag zal de -legercornmissie met den minister van oorlog van gedachte wis selen over die inlijving. Vermoedelijk zal het wetsontwerp, dat binnen veertien da gen moet worden ingediend, de inlijving vragen op 15 Maart. Geen pasmunt. Ter tegemoetkoming aan het heer- schende gebrek aan pasmunt is een. nik kel geldstuk van 25 centimes in omloop gebracht. A-ls ken teek en draagt het nieuwe gdldstuk een rond gat. Maar hiermede zijn we nog niet aan sous geholpen, klaagt het „Journal". Stel de de „Matin" reeds voor de hand te slaan aan de overtalrijke bronzen standbeelden, het „Journal" wi'l pasmunt uit Italië, Spanje en Griekenland halen. Deze is ge lijk aan -het onze, schrijft het 'blad, in die landen- .is het zelfde muntstelsel. Wat. be let ons er tijdelijk wettig betaalmiddel van te maken? Dat aou een snelle oplos sing zijn yan de onhoudbaar wordende crisis. Dagelijks krijgen we honderden brieven verzekert het „Journal", van lie den, die de administratieve traagheid scherp laken want-men schijnt zich in die kringen niet veel aan te trekken van de crisis, waardoor vooral de kleinhandel te lijden heeft. Men zcekt te vergeefs een verklaring voor het verschijnsel. Sommi gen houden het er voor. dat de soldaten zich meester maken van de stukken. Maar dat is niet .zoo, zegt de „Journal"; aan het front heerscht even .groote schaarschte aan pasmunt. Er moet nu gehandeld wor den, wamt de toestand wordt onduldbaar. 0p Zee. Het ©Inde van de „Majestic." Ashmead Bartlett verhaalt in de „Ti mes' hoe de „Majestic" ten onder ging. De ondergang van de „Triumph", op 25 Mei, stelde den admiraal-gezagvoerder voor een ernstig probleem. Zoolang een onderzeeër in de buurt bleef, kon hij zijn slagschepen niet verlaten, c-n toch n est hij ook gereed zijn, om de artillerie hulp to verlemen, welke de generaal van 't landleger misschien vragen zou. Onmid dellijk werden alle torpedojagers op jacht -achter den vijand uitgestuurd. In den namiddag ontvingen wij rapporten over de aanwezigheid van een onderzeeër. Om half vier werd er besloten, de „Swif- ture" naar de veilige haven Mudras te zenden, terwijl de admiraal zijn vlag op de 20 jaar oude „Majestic" zou over brengen-, het eenige slagschip, dat nu bij- Kaap Helles lag. De admiraal werd naar de „Majestic" geroeid en de „Swif- ture" stoomde naai- haar bestemmings plaats, welke ze zonder ongeval bereikte. De admiraal nam mij mee naar de „Ma jestic", 't oudste oorlogsschip aan de Dar danelles Toen er tot de Dardanellen-ex- peditie besloten werd, rustte men de „Ma jestic" opnieuw uit, bemande ze hoofdza kelijk met reservisten die onder 't gezag van officieren der Royal Naval Reserve stonden. Onze torpedojagers waren dus op zoek naar de vijandelijke onderzeeërs, welke y>rs*ehle.id,ene malen in zicht kNvamenj, maar te diep lagen, om geramd te kun nen worden. Na half 5 zag men er geen méér. Orn 8 uur voeren wij, door torpe dojagers geëscorteerd, naar een beschut te reede, welke ik echter niet noemen mag. De maan scheen helder. De „Ma- j eet ie" liep snel voor zoo'n oud schip. Den volgenden dag keerden we naar de vroe gere ankerplaats bij Kaap Helles terug. '9 Avonds het was den 24sten Mei voeren we niet naar dè reede, maar trok ken ons 'dichter bij de kust, voor de W. Buai terug, zoodat we binnen de lijn der transportschepen lagen, waardoor het voor een onderzeeër uiterst moeilijk zou zijn, een goed schot op ons te richten. Ik kan nu maar over mijn eigen erva- spreken. Ik was er van overtuigd, dat het einde komen zou. Daarom sliep ik op dek. We bleven dien avond lang op. Eindelijk ontkleedde ik mij in mijn hut. Het wafö een prachtige hel dere nacht en de zee kalm als een meer. 'k Begaf me naar 't achterdek, waar mijn bed nu geplaatst was, en sliep wel dra vast in. Om 6 uur 40 werd ik gewekt; daar iemand op mijn borst viel. „Wat is er?" riep ik. „Er komt een torpedo!" klonk liet terug. Nauwelijks was ik op de been of er volgde een geweldige ontploffing. Aan dek voelde men geen schok. De „Majestic" helde dadelijk en toen hooiden we zoo'n vreeselijk leven alsof alles, wat aan boord los was, door elkander rolde. On»- middellijk begrepen we, dat het -schip ernstig getroffen was en niet lang drij vend zou blijven. Ofschoon ik me reeds eenige dagen op zoo'n gebeurtenis voorbereid had, kreeg ik nu toch een hevigen schok. Ik bukte me, om mijn reddinggordel te grijpen en ont dekte dat het ding niet opgeblazen was. Mijn eerste voornemen, om niet zonder een goeden gordel te water te springen, was dus al onuitvoerbaar, 'k Wilde geen tijd meer verliezen. Door de menigte werd ik van de ladder op hoofddek geworpen en vol mannen, meest gekleed, velen met reddinggórdels om; ze sprongen in zee, oan weg te zijn, voor 't schip onderging. Juist na de ooit plóffing kwam er een wolk van zwarten rook, die me in de oogen en keel drong, 'k Wilde me nu ook te water begeven. Pas had ik mijn beenen over de verschansing geslagen of een schok wierp me op de torpedo-netten. Toen sprong ik toch in zeeOveral zwem mende mannen, die om hulp riepen. Eenige nieters verder zag ik een boot. Ze was al volgepropt niet drenkelingen; andere klampten zich aan de boorden vast. Ik zwom er heen, te midden van een wor stelende menigte, en slaagde er in met beide handen den rand te grijpen, maar kon ine niet aan boord hijsehen. Jn dezen toestand werd ik spoedig moe en reeds meende ik maar weer te gaan zwemmen, toen mijn voet steun vond in een spleet van de kiel, waardoor ik beter aan de af matting weerstand bieden kon. Maar even later greep een matroos me bij de schouders en trok me naar bin nen. In een ruimte voor 30 man bestemd, za ten we nu met 94. De „Majestic" lag thans zoo ver op zij, dat liet onmogelijk was aan dek te staan. Toch hing nog een derde der bemanning aan de verschansing. En in den omtrek was de zee vol drenkelingen, die naar naburige schepen zwommen of worstelden om 't hoofd boven water te houden. Al de andere vaartuigen zetten booten uit; rtoomsloepen pikten ■drenkeling'(i op, maar durfden niet te dicht naderen uit vrees door de „Majestic" bij 't zinken meegesleurd te worden. „Als ge dat touw niet doorsnijdt, zult ge naar beneden gezogen worden!" klonk een waarschuwende stem. „Men heeft me gezegd, dat kapitein Tallot, die nog op 't halfdek was, onzen gevaarlijken toe stand opmerkte, want in de algemeene verwarring had g,een onzer er op gelet, dat de boot nog aan de „Majestic" vastge bonden was. Deze ontdekking veroorzaakte hevige opgewondenheid, en velen sprongen op nieuw in zee met een riem in de han den. Reeds dacht ik er over hun voorbeeld te volgen, toen een der matrozen de lijn doorsnijden kon, We waren dus vrij. 'it Was hoog tijdEenige seconden la ter helde de „Majectic*' geheel over en zonk met den bodem naar boven, als een steen. Het water bruiste en de stoom siste een poos, nog een oogenblik zagen we de groene kiel van de „Majestic", die daarna ■/."lik, doch niet geheel, want daar de ste ven op een ondiepe zandbank rustte, bleef een klein stuk van de ram boven. Toen 't vaartuig zonk, liep een matroos over de kiel en ging schrijlings op de ram zitten, waar hij naderhand afgehaald werd. Dat zinken was droevig en toch ook grootsch, zoodat wo eenige seconden niet aan de talrijke officieren en manschappen dachten, die bij 't ondergaan nog aan boord waieQ. - Sommigen werden door de noodlottig# torpedo-netten meegesleept en anderen vermoedelijk door de ontploffing gedood. Toch waren de verliezen niet groot, slechts vijftig. We hadden dit te danken aan het feit, dat bijna allen redding gon dels bezaten. De meesten hadden den tijd om weg te komen, voor het schip zonk; we lagen in ondiep water geankerd, zoodat de zuiging gering was; en overal werd spoedig hulp verleend door de talrijke booten en sloepen. Duizenden van de troepen te land en duizenden van de vaartuigen op zee, wa ren getuigen van de ramp. Toen 't schip zonk, werd kapitein Tal lot in zee geworpen, maai* door een sloep gered, doch bemerkende, dat twee zijner, mannen op 't punt waren te verdrinken, sprong hij opnieuw te water en redde beiden. Ook admiraal sir Stewart Nicholson ontsnapte aan den dood. Een Fransch schip nam de manschappen van mijn boot op; we kregen er droge kleederen en kof fie, en gelukkig sprengen noch bij de „Triumph", noch bij de „Majestic" de kruitmagazijnen, anders hadden weinigen de ramp overleefd. Marktberichten. WASSENAAR, 9 Nov. Telling. Peen 3 a 5Va c., kroten 30 a c., per ben. Zuring 0 a c. per ben. Kropsla f0.60 a f0.85, andijvie f0.60 a fO.SO, snijboonen i'0.afO..bloem kool f3.a f6.groene savoyekool fl.60 a f3.50, gele savoyekool f5.00 a f8.roode kool f6.a flö.O per 100. princesseboonen f0.a f0.per ben. Tomaten a c. per K.G. Appelen f0.afO.peren f0.a f0.aardappelen f0.per kir.. Eieren f8. a f 10.0 per 100, kippen f 0.00 af 0.per stuk, konijnen f0.a fO.OO per stuk. Peterselie 0 a 0 ct., seldery 0a 0 ct. per bos, spinazie a ct., spruitkool a per ben, witte kool f 0,0,per 100, Druiven a ct. per K.g. Knolrapen 0 ct.0 ct. per st. boeren, kool f 1,50—3,— per 100. PURMEREND, 9 Nov. Kaas. Aangevoerd 9 stapels kleine fabriekslcaas, f80l/2» 115 st. kleine boerenkaas, f78, 1 st. Comissie f 77 3 st. middelbare f772 et. Goudsclie f77. Handel vlugger. Boter. Aangevoerd 1361 K.G. fl.650. per K.G. Vee. 774 runderen vet vee, f 0,851,05 per K.G.; 11 paarden; 56 vettekalveren f0,85 f 1. per K,G.;187 nuchtere id., f1226 per stuk; 291 vette varkens, f0,800,86 per K.G.; 49 magere id. f2038 per »tuk; 445 biggen, f 1220 per stuk; 947 schapen en lammeren. SCHIEDAM, 9 Nov. Moutwijn f24— Je- never 1 28Commissie f 21.Stemming kalm. Spoeling f2.20, Graanspiritus f 35— f47.Melasse Spiritus f35.Ruwe spiritus f18—20. SNEEK, 9 Nov. Boter. Aangevoerd 1/4 v. Prijs le keurf56.Bij de vereeniging le k. f56. Fabrieksaanvoeren en 17/6 en f92. Noteering van de commissie der vereenig. voor boter- en kaashandelaren in Friesland: le soort f 92. Vee. Aangevoerd 572 koeien (31 vette), 347 Kalveren, uou nuclitere, 1U00, 61 schapen, 87 lammeren, 424 varkens en biggen. Prijzen van vet vee per }/2 K.G. Varkens 4042 c.; Runderen (vette) a c. Biggen voor Londen 34—37 ct. Handel in schapen slecht, in biggen traag Rest prijshoudend. HOORN, 8 Nov. Op de heden gehouden na j aars veemarkt waren aangevoerd 5405 run deren. Melkkoeien f280—380, kalfkoeien f300500, gelde koeien f250470. pinken f130225, graskalveren f60130. Handel vlug. Financieele Berichten. •»V2 4'/, Aand. Amsterdamsche Be Officieelc Prijscour Ned. 1914 f 100—200. 5 dito f5001000- 5 dito N. W. S. 31/2 dito dito 2V2 Ned. Ind. 1915 f 100-500 5 dito dito f1000 5 Duitschland. Rijksleening 3 Oostenrijk Jan.-Juli. 4 dito Mei-Nov. 4 Rusland Hope G. R. 625 4 dito Geconsol. G. R. 625 4 dito Obl. Frs. 500 '06 5 dito 6e Emiss.G.R.625'94 4 dito Iwang.Domb.G.R.62541/2 Brazilië, Fund. L. '9S, 5 Mexico Doll. 100-1000 5 Venezuela. Dipl. Sch. 1905. 3 Amsterdam 1915. 5 Haarlem 19155 Leiden 1914 dito J9I1 Rotterdam 1915 dito 1914 Nedeil. Bank N.-Wcst. A Pac. Hyp. B.C. A. Am. Car. Foundry C. v. A. Bethlehem Steel C. v. A. Standard Milling Ct. C. v. A. Un. Stal. Steel. Corp. C.v. A. Ketahoen Mijnb. mij.gew. A. dito dito pr. A. Redjang Lebong Mijnb. A. Great CobarA. Gee. Hoi). Petr. Cert. v. A. Kon. Ned. Petr. f1000 .A. Moeara Enim Petr. raij. A. Sumatra Palemb. .A. Orion Petr. Mij. Lei 2000 A. Holl.-Am. lijn .A. Int. Mere. Mar. Cy. afg. A. dito dito afg. pr. A. dito dito Obl. 4Va dito dito C. v. O. Deli Maatschappij Cert. Holl. IJz. Spoormij. A. dito Obl. 1915 5. Mij. tot Ex pi. v. Staatsp.w. A. Atchison Topeka C. v. A. Denv. Rio Gr. C. v. A. Erie Sp. Mij. Gcw. A. Kans. City South. Gew. A. dito Miss. Kans. Tex. Roek Island. C. v. gew. A. South. Pac. Cy. gew. A. South. Rlw. Vot. Tr. gew. A. Union Pac. Rr. C. v. gew. A. Amsterdam3. pref. A. C. v. A. V.K. M.K. J023/iC 1011/, 101V# 1011/1, 81 81 63'/IB 633/„ 101 1001/., 1001/, 57 67 32V, 521/, 61'/, 61Vk 61 61V, 771/2 77V, 60»/,o 60'/, CO 691/2 03 24 471/2 IOIV2 I01V4 101'/, 98'/. 94'/, 101'/, 1011/4 97 97 242'/, 135'/, 131 75'/, 733/4 390 70'/, c 78»/,c 771/s 18-Vg 171/4 28V, 26 1201/2 6'5/« 6 156»/, 1555/s 516 515 208 208 1913/, 1917/s 68'/, 573/4 3361/2 339 14»/, 143 49'/, 47-Vg 871/, 84'/a 843/s 833/4 486 486 80 80 100»/, IOOI/2 85»/, 104»/, 1053/4 IS'/ic 131/8 38l/2 373/4 30 28'/g 60'/, 591/4 8"/« 83/8 1 96»/, 965/, 2111/1# 223/4 183 1338/4 101'/, geld. Prolongatie 8'/4 pCt,

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2