Wat ledereen wel weten mag. Hoezeer de chemie bankroet gemaakt beeft in de geneeskunde is vrij algemeen bekend. Men geneest goen krankheden door chemische producten, die voortge komen zijn, uit de retorten der laboratoriën. I)e mengsels die de chemie ons aanbiedt, Zijn werkeloos; zij kunnen ons leven niet onderhouden en ons ook niet de gezond heid hergeven. De wezenlijk heilzame middelen komt tot ons uit planten en kruiden. Hot zijn de planten en alléén de planten, die in staat zijn werkelooze mineraio stof te vervormen tot levende zelfstandigheid. Men zal dit misschien beter verstaan wanneer wij de werking van het minerale etaal vergelijken met het plantaardige. pa. Tot nog toe was het toppunt van woe de en meedoogenloosheid 'de loopgraven- strijd in de Argonnen. Het zoogenaamde Argonne-type, het beeld van den verwil derden, in lompen gekleeden, vuilen krijgsman, die uit' een sprookjeswoud, uit gevechten met kanibalen en dieren scheen te komen was langs het geheele front een bekende figuur. Hij gold als het ergste re sultaat van, dezen nieuwerwetschen oor- Jog. Nu vormt hij geen uitzondering meer. Het type is een algemeen verschijnsel ge worden. Over de geheele linie heeft de .worsteling de gruwelijke methode van den Argonne-strijd aangenomen. De ontwikkeling van de methode van oorlogvoeren is in een kringetje gegaan. Nu ligt de beslissing weer in den strijd van man tegen man. Met de moderne techniek van ombrengen en. vernietigen zijn de oudste manieren van bewapening verbonden. De ijzeren pijlen en de brand- pijlen van de vliegers herinneren aan de oudheid en de middeleeuwen. De slinger- machines van de werpmijnen aan de prin cipieel ternauwernood daarvan afwijken de constructies der Rornijnen. De vlam menwerpers aan de brandende pekfakkels uit vervlogen tijden. De Franschen en Russen hebben weer stalen helmen en stalen schilden ingevoerd. De handgrana ten spelen weer als in de 17de eeuw een groote rol. Ook het oude vizier is weer verschenen. Weliswaar niet tot bescher- mieng tegen zwaardhouwen, maar tegen de gas- «n rookwolken, die men tegen woordig den vijand tegemoet zendt. Men hoeft maskers van fantastisch uiterlijk uitgevonden. Niet alleen de menschen, maar zelfs ook dc paarden krijgen bij ge legenheid dergelijke maskers, b.v. als een ordonnans zich in het vergiftigde gebied moet wagen. Als cavaleristen uit de garde van Sat an as galoppeeren ze dan over het veld. Onder zulke omstandigheden golft de hartstochtelijke strijd om de loopgraven, de strijd van het loeren en van plaatselijke aanvallen op en neer. Met de ongebonden verschrikking*»», droomen fectfREfP e&^'wórsïèlen, wor^eife--ert]-. met messen en bajonetten, kolven en spa den. Zoo gaat bet ie deren odag. Onophou delijk borst tegen borst, vuist tegen vuist. Zoo is het ook dan, als de generale staf uit het westen meldt: Niets nieuws, geen bijzondere gebeurtenissen... Van het Zuidelijk oorlogsterrein. De overtocht over den Donau bij Orsowa. 1 legeier, de oorlogscorrespondent van 't Berliner Tageblatt", seint uit Orsowa bijzonderheden over de strategische betee- kenis van den overtocht van het derde Noordelijke aanvalsleger tegen "Servië over den Donau. Deze overtocht vond den 23en October bij Orsowa plaats en is van veel belang. Nu bestond de mogelijkheid Servië van Roemenië en daarmede van Rusland af te snijden. Tegelijkertijd werd een brug geslagen op den weg, die over Bulgarije de centrale mogendheden met Turkije verbindt. Voorshand bestond deze verbinding slechts door een koerierdienst met vliegmachines. De bij Orsowa overge stoken troepen, die zich steeds breeder ontplooiden, hebben achter hun snellen Van alles Wat. Weekpraafje. Over Zondagsrust en Zondagsheiliging is vee', geschreven, hot laatste woord nog niet gesproken. Dat er meer voor Zondags rust geijverd wordt dan voor Zondagshei liging is een algemeen mi-et -te ontkennen feat. Men verlangt een rustdag im de week en volkomen terecht. Maar mciet die dag nu besteed worden in pret van den morgen tot den avond. De groote massa, die Maan dagmorgen ontwaakt verlangt al weer maar dear Zaterdagavond en nog meer naar den Zondag, aiidt om ui«t te rusten van den arbeid jn de week, niet om in vervulling te brengen het gebod ,,Wees -indachtig dat gij den Sabbatdag heiligt", -maar om zoo- voel mogelijk te genieten van hetgeen het moderne leven biedt. Wij willen volstrekt niet overdrijven en verlangen geenszins, dat de mens oh des Zondags van, den morgen tot den nacht in de Kerk zit of met een gebedenboek in «Ie handen. Wij komen alleen op, tegen de wijze waarop de Zondag ontheiligd wordt. Over het algemeen zijn wij bewonderaar van sport in 't algemeen, van 't voetbal- spet in 't bijzonder, maar moeten toch op komen .tegen overdrijving. Wanneer de ge heele Zondagmorgen en -middag besteed woavllt met voet-balspel, dan- Jogt voor de hand, dat (het voor menigen katholieken jongeman zoo moeilijk is zijn gods dienstplichten naar behooren te vervudeni Komt er nog bij, dat reisjes moeten ge maakt worden naar andere plaatsen in den morgen, dan is hét best mogelijk, dat er van naar de Kerk gaan op Zondag in het. -geheel niets komt. Vele derde klas- chihs spelen Zondagsmorgens, den ee n en Zondag te 'huis, den anderen to andere plaatsen. Een speler ziet, dat bij door naar de Kerk te gaan den trein mist. Wat dan..? Het ware te wenschen, dat alOe w-e<!strij- Prof Rossbacb, de beroemde «eleei-de uit Java, constuteerde dat liet slaul een van de weinigè middelen is, over wier geneeskracht de gonecsheoren het nu eejst met elkander ééns zijn. En toch! De receptenboeken wemelen van staal- hou denote middelen; het eene wordt nog warmer aanbevolen dan het andere, en bijna allen zijn onnut; sommigen zelfs zijn schadelijk. Kent gij niet die arme patiënten, <jio op raad van hun docter al maar* staalpillen slikken, soms jaren achteréén, en die erger worden in plaats van beter? Het heele menschelijke lichaam bevat niet meer dan 3.07 gram ijzer. Werd nu het minerale staal dadelijk in het bloed opgenomen, dan was het. eene eenvoudige zaak om iemand van bloedarmoede tc genezen. Maar daar ligt juist de moeilijk heid! Het minerale staal wordt niet ge- opmarsch naar het Zuidoosten reeds zoo veel terrein gewonnen, dat aan hun on middellijke aanraking met den rechter vleugel der Bulgaarsche strijdkrachten nog eenige hoogte-reeksen in den weg staan. Na een langdurige en verbitterde strijd om Negotien waren de Bulgaren reeds eenige dagen geleden over Prahono stroomopwaarts voorwaarts gedrongen. Door de tegelijkertijd uit het Noorden uitgeoefenden druk raakten de in de> Noordoostelijke punt van het land zich be vindende Servische strijdkrachten in ge vaar te worden afgesneden. Hun wijken naar het Zuidwesten vergemakkelijkte onze troepen een snel opdringen geduren de laatste dagen, en drie groote bergkam men, die zich ten Zuiden van den D uiau ter breedte van ongeveer tien ki'rrmeter verheffen, zijn na hevige 5evccnte.11 ver overd. Het daar achter liggende fiateau biedt niet meer zoo groote moeilijkheden. De steile hellingen en de diepe kloven van het eerste gedeelte hebben echter de troe pen voor een buitengewoon zware taak gesteld. Ze werden echter door de voor treffelijke aanvoering niet minder schit terend overwonnen dan de moeilijke hin dernis van den Donau. De laatste dagen werden gebruikt om den geheelen trein van liet leger over te brengen. De overtocht over den Donau zelf be schrijft dr. Stephan Steiner in den Ber liner Lokalanzeiger: Bij Orsowa was de plaat-s, waar men de eerste poging tot forceering van den Do nau van den verbonden legers had ver wacht. De Serviërs hadden daar omvang rijke voorzorgsmaatregelen geltroften en versterkten de van nature reeds zoo gun- tig omhoog stekende oeverstelling met- een krachtige artillerie, waaronder een aan tal Engelsche en Fransche scheepskanc-n- men. Nadat de overtocht op verschillende andere plaatsen bij verrassing was vol trokken, gaf de vijand een groot gedeel te van zijn aan den Donau samengetrok ken, troepen '"bevel naar het Bulgaarsche front te marcheeren en liet op den oever bij Orsowa slechts betrekkelijk zwakke strijdkrachten achter.. Deze zoude®, nog ge lifn <$erp ai ehcfii?'ffenPU»0j^gei' uia niet een uiterst sterke Duitsche artillerie tegen hen in het vuur was gebracht. Den 22en October in de vroegte begon onze ar tillerie zich op de vijandelijke stelling in te schieten en in den vroegen morgen van den 23en October begon een zoo intensief bombardement-, dat de vijand, na groote verliezen, zijn stelling langs den Donau en langs de hoogtemggen bi j Mi ros Pla- nina moest ontruimen. De vijandelijke artillerie ontruimde daarop haar slclli.i- gen en deed gedurende den geheelen over tocht geen poging meer onze bewegingen te hinderen. De eerste afdeeling van onze infanterie kon zoo, dank zij de krachtige voorbereiding, bijna zonder verliezen de overzijde bereiken en spoedig vond. onder even gunstige omstandigheden de verdere overvaart plaats. De overtocht werd met buitengewoon geringe verliezen volbracht. den des Zondags over het geheelo land voor twee uur verboden werden, dan werd ten minste de gelegenheid ontnemen om zwaar te zondigen, tegen een der voornaamste geboden: ,.Wees 'indachtig, dat gij den Sabbatdag heiligt". Wij wonden in. deze gedachte gesterkt door een artikel in (het toekende sportblad de .Revue der Sporten", he-usch geen Ka tholiek of Christelijk blad. Wij lezen o. a.: ,,Het is n.l. -nog velen geloovigen, zoo- we! Katholieken als leden van andere gezindten een doorn in, het. oog, dat tal "van jongelui .des Zondags hun godsdien stige plichten niet waai- kunnen nemen, omdat voetbalwedstrijden elders gehou den, toen reeds vroeg tot een spoorreis nopten. Dirt, zet zoodanige geloovigen niet terstond op tegen de sport, in 't algemeen, doch doet hen wel middd'en beramen, te gelijkertijd den spoa-t trouw te blijven en de religieuss plichten waar te nemen*. Jk geloof met recht te kunnen consla- teeren dat aan dut punt te weinig aan dacht wordt besteed. De voet/balorgami- satie gevoelt zich sterk en meent door doodzwijgen stemmen tot _actie ,in d-ier voege 't pittigst te verstikken. Alweer een soort struisvogelpolitiek dus! Die ik niet slechts verfoei omdat zij slecht is. Die ik ook critiseer -ornaat zij gevoelens van an deren kwetst." Waai- aldus zelfs in ee.n Sportblad ge schreven wordt, -daar kan met klem aan gedrongen worden op een verandering. Wij gaan niet zoover om de sport den geheelen Zondag te verbieden, ofschoon wij het een idealen toestand zouden inden, als ook in ons -land de vrije Zaterdag-mid dag, evenals in Engeland en de Engelsche kolonies, ingevoerd werd. Waar wij in ieder geval voor ijveren is een vt rb .d -■ s middags 2 uur. PEDROSER. resorbeerd; niet in het bloed opgenomen; 't gaat meest onverteerd het lichaam uit; en doet het organisme geen goed. Het organische staal, zooals het In sommige planten wordt aangetroffen, wordt voor treffelijk goresorbeerd, in het bloed opge nomen; (maar het bevindt zich meest in zulke kleine hoeveelheden in de sta al- houdende kruiden en planten, dat de officiéele wetenschap er op neerzag, en het eene „quantité négligeable" achtte in den letterlijken zin: eene hoeveelheid die verwaarloosd mocht worden. En toch, wanneer nu in een aftreksel van staal- houdende kruiden - een heel kleine hoe veelheid plantaardig staal wordt aange troffen,, maar die heel kleine hoeveelheid wordt opgenomen in het bloed, doet dan dat kleine minimum niet meer goed aan het verzwakte Lichaam dan een groote hoeveelheid, die het bloed niet opneemt? Land en Tuinbouw. Reorganisatie onzer Landbouwproef stations. Volgens Koninklijk Besluit van 6 Sept. j.l. is het proefstationwezen anders ge regeld. 't Is nu in hoofdzaak als volgt: Er zijn op vijf plaatsen proefstations gevestigd: te Groningen, Hoorn, Wage- ningen (2), Maastricht en Goes. Die te Groningen en Hoorn dienen voor land bouwkundig onderzoek, de overige voor contröle>onderzoek. Te Groningen zal men zich in 't bijzonder bezig houden met- onderzoekingen en proefnemingen op het gebied van akker- en weidebouw: te Hoorn idem op liet gebied van zuivelbe reiding en veevouding. Het eontröle-onderzoek zal te Wagenin gen betreffen: aan het eene station de zaden, aan het andere de veevoedermid delen; te Maastricht de meststoffen; te Goes de landbouwproducten en de onder scheidene hulpmiddelen van den land bouw. Verder behoort tot de taak dezer pi oef stations (te Wageningen, Maastricht en Goes), het opsporen van vervalschingen. En voorts: al zoodanige onderzoekingen, welke de richtige vervulling van de taak der proefstations zal vorderen. De Minister en de Directeur-generaal kunnen aan alle Proefstations bepaalde werkzaamheden opdragen. Do proefstations voor. landbouwkundig onderzoek (te Groningen en Hoorn) wor den verdeeld in afdeelingen. Aan 't hoofd van elke afdeeling staat een directeur. De directeuren der afdeelingen van een proef station vormen samen een raad van be stuur, waaraan de algemeene leiding van het proefstation is opgedragen. Beuite- lings is één der directeuren voorzitter van den raad van bestuur. Er is een commissie van advies van tenminste twaalf leden. Zij treden om de twee jaar af. Ook aan 't hoofd der andere proefstations (te Wageningen, Maastricht - s^?)e' fifl'^cteurejf vormen samen een col lege, waarvan zij beurtelings voorzitter zijn. Kosten der onderzoekingen aan de Proefstations. Met 1 Oct. j.l. is het oude taiief voor de onderzoekingen aan de Proefstations vervallen. Voor het onderzoek van voeder middelen zijn voortaan de kosten: voor het gehalte aan eiwit f 1.50 (vroeger f 1); vet f 1.50 (vroeger fl); geheele zuiverheid f 3 (vroeger f 1). Bij het nieuwe taiief is het z'uiver- heidsondevzoek in 2en gesplitst: het schei kundig onderzoek, kostende f 1.50, en het botanisch-microscopisch onderzoek, even eens kostende f 1.50. Vraagt men zuiver heids-onderzoek, zonder meer, dan ge schiedt het onderzoek geheel, en betaalt men daarvoor dus 2 maal f 1.50 is f 3. Wat is scheikundige zuiverheid? Het onderzoek daarvan, bij voedermiddelen b.v., heeft ten doel te bepalen: het ge halte van vocht en aschbestanddeelen, het onderzoek naar minerale bijmengingen Gedachten. Om altijd 'bemind te worden, moe'b men altijd beminnelijk zijn, als men een goed humeur bezit. Wie alte waarde ziet .in zijn uiterlijk en in liet uitwendige, heelt de innerlijke waarde niet gekend of reeds verloren. De wetenschap zoekt de wegen, toet ver stem! doet ze ons betreden maar het enthousiasme maakt ze zonnig en. houdt den moed er in om het einde te bereiken. Vertroetel uw zoon- niet .te veol; de zoon van een 'toegevende moeder behoudt ge woonlijk een slechten indruk omtrent vrouwen, en het leven,.van zijn eigen, vrouw zal dus niet gelukkig zijn. Zwakke moe ders veroorzaken ongelukkige huwelijken van haar kinderen. Menschen die zoo maar een ieder in, hun binnenste laten lezen, doen denken, aan briefkaarten veel bijzonders staat er meestal niet :ln Waar de oorlog het (laatst bekend werd. Een professor vertelt in de ,,Tagl. Rund schau": Volgens geloofwaardige berichten is het uitbreken van den oorlog op het eiland St. Kilda eerst sinds October 1914 bekopd geworden. Toen de oorlog dus reeds drie maanden aa,n den gang was. Men zal vragen waar dit eilartd l'igt, dat ondanks de telegraaf, zoo laat van- den oorlog gehoord heeft. St. Ki'lda is ongeveer twintig vierkante kilometer groot en telt ongeveer honderd inwoners, die Britsche onderdanen zijn. Het. eiland behoort tot do Hetoriden en is het westelijke van de groep. Ze',den loopt een stoomboot aan, watx de zee is in deze breedte zoo onrustig, dat wegens den golfslag een landing meestal zeer moeilijk .i9. De post komt soms maan den lang niet op het «*11 and en zoo was Welnu, aan deze voorwaarde voldoet de Saaiguipdse. Langen tijd y^Oydat de Sanguinose aan de markt gekonièn was, had prof. Bunge geleerd: „het ijzer is in ons voedsel niet anders aanwezig dan in uiterst gecom pliceerde verbindingen; gevormd door de levenwekkende werkingen der planten, wordt het alleen in plantaardige verbin ding opgenomen in het organisme." Tal van medici hebben hetzelfde geconsta teerd, en de groote prof. Nothnagel uit Weeneai zegt het met zoovele woorden, dat de anorganische ijzerzouten .zonder uitwer king zijn in eene massa vormen van bloed armoede (anaemie). Het staal is ons van geen nut of voordeel, hetzij wij gezond of ziek zijn,, dan wanneer het ons in organische verbinding wordt toegediend door de plant. Aan deze voorwaarde voldoet de San- (als: zand, krijt, enz.) en naar de zuiver heid van het vet. Wat. bedoelt bet echtheidsonderzoek, b.v. bij phosphorzure voederkalk? Hier onder verstaat men het scheikundig on derzoek, dat moet uitmaken, of het mon ster voldoet aan de gestelde eischen (in den Codex) van kwaliteit. Dit onderzoek kost volgens het nieuwe tarief f 1.50. Laat men phosphorzure voederkalk op gehalte van phosph'orzuur onderzoeken dan be taalt men hiervoor ook f 1.50, voor beide onderzoekingen samen dus f 3. C. B. Thans overvloed, later gebrek. Om veel melk van. de koeien te kunnen trekken, moet de boer in staat zijn de die ren. groenvoer te verschaffen. Dat gaat van zelf in den zomer en dn den herfst, maar in. den winter en de lente, dan is daaraan gebrek. Vooral in het najaar beschikt de landman over een macht groenvoer, dan heeft (hij beste*, overvloed. In. de weide groett nog de derde snede gras, op het veld staan volop spurrie en rapen en van den bietenoogst komen karren-achten bla deren en koppen, die als veevoeder onein dig meer waarde hebben dan als mest. Waren, de dagen nog maar lang en gaf de zon nog voldoende warmte, dan kon men liet overtollige gras en de klaver tot- hooi maken, maar de nachten worden, steeds langer, tie warmte vermindert en niet zel den gutst de regen in stroomen neer. Aan drogen vai't niet meer te denken. En als al dat groenvoer op het veld moet. achter blijven, dan zal het spoedig verdorren en verrotten. Enkele dezer groene voedermiddelen kun nen nog geruimen tijd op het veld blij ven, toet knalgroen, b.v.; daarvan, kan men bij eenigszins open, weder profiteeren tot Kerstmis en langer. Maar dte bietenbla- ren komen in massa opeens, zoodat men er geen blijf mee weet, Toch achten wij het verstandig daarvan niet in overmaat te voeren, de dieren kunnen de nadeertge gevolgen van een, te groot kwantum weil- eens ondervinden. Beter komt het ons voor die groote massa bladeren en koppen te M-ie liuilon o», Asin rhl j OOK al bet groen te voegen, dat men momen teel ié veel heeft. Het aanleggen van zulk een groemvoe- de-rkuil is toch waarlijk geen moeiCijk werk. Men kiest eenvoudig een tamelijk hoog punt uit dicht bij huis, oim zoo wei nig mogelijk last te tobben van grondwa ter. Daar stapelt men aft 'het groenvoer in lagen op; en draagt voortdurend zorg het "vast aan te trappen. Om dit doel te ben-ei ken rijdt men er bij het verzamelen met paard en wagen, maar overheen en laat er een zwaar blok hout eens duchtig over heen dansen. Zoo goed vast aangestampt gaat de groene massa spoedig broeien. Dat moet ook gebeuren. In het groen, komen baeterieën voor, die het doen bederven. Die kleine wezens kan men op groote schaal vernietigen, wanneer men de temperatuur in den hoop Laat stijgen tot 60 a 70 gr. Is dc massa eenmaal zoo warm, dan moet men den hoop spoedig bedekken met een dikke laag aarde van ministens 50 c.M. He, t is beter wat te veel dan te weinig. De massa krimpt onder dit gewicht erg in, verliest een groot deel van het vocht, maar is voor verder bederf g rooiende els het ook in Augustus en September 1914 niet mogelijk de ei-landbewoners met de gebeurtenissen in kennis te stellen, daar er ook geen telegraaf naar toet el and be staat. Eerst den 27sten October 1914 ge lukte hét een boot van, de Great Caster Lijn, op de volgende wijze de post aan Hand te brengen. Een waterdichte zak weid an zee geworpen,, in de hoop dat de stroom dien naar de kust van het eiland zou drijven. Booten konden wegens de branding niet worden uitgezet. Den volgenden, dag gaven de bewoners door het, hijschen van de vlag te kennen, dat zij toet gewichtige nieuws ontvangen, hadden. Toen keerde de boot om en zond het bericht, naar Londen, dat nu ook de laatste Engelsche ond-erdaan_van het uittoreken van den, oorlog op de hoogte gebracht was. Een jonge rekenkunstenaar. Het Duitsche dorpje le.song-rund tolt onder zijn bewoners een merkwaardige rekenkunstemaar. Deze knaap, nauwelijks vijf jaai oud. die dus pas over een. jaar naar school zal gaan, is in rekenen zoo ver, dat de meeste volwassenen, hem bij zijn mathematische uitstapjes moeilijk kun nen volgen. Het wiskunde^genie is overi gens nog bijzonder kinderlijk en naïf. Toekomstbeeld. Freerk: Wat heb je, Gijs, je kijkt zoo glunder? Gijs: Sst! niks zeggen, 'k Hc-b 't Rijk be duveld, Freerk: Hoe zoo, laat 's hooien. Gijs: Och met die belasting op do vóór namen; m'n vrouw wou zoo graag d'r fa milie en ik de mij.no, benoemd hebben en dan heeft zij van d'r kant nog een ouwe tante, waar Jat er nog een duit van te er ven valst en mijn ouwe grootvader van ver in de tachtig wil nojg zoo graag 's weer voor Petertje spelen. Freerk: Dat zijn er juist zes, Gij9. 't Kan guinose. Zij biedt ons" menschelijk organjflr me het staal dat in de kruiden zelf aan wezig is en uit die kruiden wordt afgezon derd. Alleen reeds hierom verdient afe Sanguinose eene eereplaatè in de behan deling van zwakken, herstellenden en zwangeren; en mag zij met aandrang woe den aanbevolen aan alle oververmoeide^, overwerkten, verzwakten, neurasthenie schen, bleekzuchtigen, armbloedigen, kort om aan die allen bij wie de rijkdom van het bloed verminderd is. Voor dien uit- gebreiden kring van zwakken en lijden den is de Sanguinose een plantaardig to nicum van den eersten rang. Verkrijgbaar bij Apothekers en Dro gisten. VAN DAM en Co., de Riemerstraat 2c/4. Den Haag. gevrijwaard en kan blijven zitten rtot men ze gebruiken kan. Aangezien de belasting in het midden gewoonlijk toet zwaarst is gebeurt het nöet zelden, dat. daar een kuil ontstaat. Is d<it het geval dan moet er opnieuw aarde geworpen worden, om te voorkomen, dat er water in den hoop dringt. Aan de kan ten behoeft niiot zooveel zorg te worden' besteed, wij zagen ten minste ingekuild voer, waar de kanten geheel bloot waren gebleven en het voer toch niets had geie- den. Als het groenvoer in het veld op is en de koeien worden vergast op dit sMo- voer, dan toonen zij haan- groote dank baarheid door verhoogde melkgift. Marktberichten. KATWIJK AAN DEN RIJN, 5 November. Veiling der Tuinb. Vereeniging K. en O., Eigenheimers p. V*> H.L. f0.—f0.Bloem kool I 1'9.50 f 14.50, dito II f3.—, f6,20, Savoyekool f8, f9,75, Roode kool f 10 Peen p. H.L. f2.—, f2.10, dito p. 100 bos f2,80, f2.90. Uien p. H.L. f8.80, f8.90 Aanvoer 1*1600 bloemkoolen. 25 H.L. Uien. "WASSENAAR,29Oct. Yeiliiig. Peen 4a6 c., kroten 30 a 40 c., per bos. Zuring 0 a c. per ben. Kropsla f0.65 a f0.85, andijvie f0.65 a fl.00, snijboonen f0.afO..bloem kool f3.a f6.groene savoyekool fl.50 a f3.50, gele savoyekool f2.50 a f5.roode kool f4.50 a f7.00 per 100. princesseboonen f0.a f0.per ben. Tomaten a c. per K.G. Appelen f0.afO.peren fl.ft f-1.60, aardappelen f0.per kin. Eieren f8.50 a f9.per 100, kippen f 1.00 a f 1.25, per stuk, konijnen f0.15 a fLOO per stuk. Peterselie 0 a 0 ct., seldery 0a 0 ct. per bos, spinazie 18 a 24 ct., spruitkool 40 a 50 per ben, witte kool f4,7,per 100, Druiven a ct. per K.g.- Knolrapen 2 ct.4 ct. per st. loeren, kool f2,3,— per 100. LOOSDUINEN, 4 Nov. Groenten. In de heden gehouden veilingen zijn betaald voor bloemkool le soort f810, 2e soort f 1.806, roode kool f4.209.40, saYOijekool f 5.208.10, groene kool f 1.80—2.60 per 100 stukssaladfe le soort f 1.20—1.80 per 100 krop; Poen le soort f3.80—4.70, prei f2.10—2.40, selderij f0.901.70 per 100 bos; kroten 40—60 ct. per benandijvie f 0.301.per 100 struik postelein f 0.580.72, boerekool 818 c(., erwten f0.701.20, boonenstek f0.361.05 per mand; pronlcboonen f0.803.45 per 15 K.G.; schorseneeren le soort f6.20 -8.10, 2e soort f2.202.80, tomaten le soort f14.80 17.90, 2e soort f9—13.10, 3e soort f2.30—7.40 per 50 K.G. De aanvoer was heden niet groot, wijl de natuuiproducten steik verminderen. De rijen met platglas worden weer gereed gemaakt voor salade, peen, enz., de meeste aanvoer komt uit de stookkasten. De vraag blijft groot. ALKMAAR, 5 Nov. Kaas. Aange voerd 230 stapels, wegende 115,000 kilo. Prijs voor kleine fabrieks-1"80,-, commissie!' boeren-resp. f79,f79.enf78.commissie boerenkaas fmiddelbare f.Handel matig. ZWOLLE, 5 Nov. Boter. Aangevoerd 325/8 88/16 v. en S00 stukken, weg. samen 7780 kg. prjjs 1/8 vat f30,31%, per kg. f 1.50 a 1.60. Vee.Aangevoerd 3940 Runderen, waarvan op de stallen 200, 49 Kalveren, 133 schapen, 49 varkens, 767 biggen. Men besteedde voor het vee per Kg. runde ren f0,700,94, kalveren f 0.70—0,90, varkens f0,78.0.82; schapen 1'1636.p. stuk. Handel in neurende en kalvende koeien en vaarzen flauw. Vette runderen Stieren, Kalveren, Pinken en Schapen slecht. je niet. meer da.n rond een <ton kosten, want voor eiken naam meer dan een, komt er, zoo je weet, een nulletje bij. Gijs: Nee Freerk, 't kost me niks. Freerk: Niks??? Gijs: Zoo je weet, heet mijn vader Tho mas v. d. Veen en m'n moeder heet Grietje; m'n vrouw d'r vader heet Berend en d'r moeder Liesje; jnijn ouwe grootva der heet R-uurt en die ouwe erftante van m'n vrouw toeet \Vietske. Gns zoontje heb ben we nu Th05riebaneruwiet.sk v. d. Veen genoemd, dat kost geen cent» en a)Me zes hebben ze d'r will. Freerk: Gefeliciteerd Gijs en meteen een oorlogs-souvendr, want 't kCönkt zoo Rus sisch. („Mepp. Ct.") Een letterkundige. Een herkozen lid vain de. commissie tot wering van schoolverzuim in een platte landsgemeente in Zuid-Hollland heeft met het volgende schrijven bericht gezonden van de aanneming zijner benoeming: „Edele achtbare Heere Burgemeester En Wethouwders der gemeente Na aanleiding van de herbenoeming' als ■lit van de weering van School Verseum vervul ik hier mede mij pOdclit om u te berigte dat ik voort aan weer wenst te aan vaarde. U diens Wrülige Dit ,,1'it" is ook lid van den gemeente raad. De nieuwe belastingen. „Ja", zegt de oude adellijke dame zon der geld, ,,'t leven wordt voor mij steede moeilijker." „Aïb we nu die „voorname" belasting krijgen, dan zullen ze mij natuurlijk ook aanslaan en hoe \v% ik dat betalen?" („Hbld.")

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2