BOSKOOP. Parochie van den H. Joannes de Dooper. Zondag: H. Mis 7.30 en 10 uuir Hoogmis. 2.30 Vespers met Rozenhoedje. Vrijdag: 8 uur gezongen H. Mis. Van 68 uur gelegenheid .om ie biechten. Zaterdag: gelegenheid om te biechten vom af 3.30 uur en des avonds te 7 uur Lof met Rozenhoedje. Gedurende de week de H. Missen te 7 en 8.15 uur. Deze week Catechismus volgens ge- .woonite. HAZERSWOUDE. Parochie van de H.H. Engelbewaarders. Zondag: feestdag van den H. WiEibror- dus, apostel der Nederlanden: 7.30 uur H. Mis; 10 uur Hoogmis; 2 uur Kruisweg voor de .geloovige zielen met kort Lof. Dagelijks wordt cxm 7 uur de H. Com munie uitgereikt. Zaterdag: Biechthooren van 1012 en na den middag van 49 uur. HAZERSWOUDE. Parochie van den H. Michaël. Zondag: 6-30 u. uitreiking der H. ComJ munie;-7.30 uur Vroegmis; 10 uur Hoog mis; 2 uur Vespers. Maandag: 7.30 uur H. Mis bij de Eerw. Zusters. Dinsdag: 8.15 uur H. Mis. Woensdag: 8.15 uur H. Mis. 11.30 u Cat. Donderdag: 8.15 uur gez. Requiem Broe>- derschap van Kevedaar. Cat. 9 uur en 11.30. Vrijdag: 8.15 H. Mi®. Cat. 's nam. 3.30 4.30. Zaterdag; 8.15 H. Mis; hiechthooren 's nm. van 48 uur. HAZERSWOUDE (Groenendijk). Parochie van den H. Bernardue. Zondag: om 'halif 8 eerste H. Mis; om 10 uur Hoogmis; om (half 3 Vespers eni Lof. Maandag en de overige dagen de eerste H. Mis om 7 uur; de tweede om kwart over 8. HOOGMADE. Parochie van de H. Maria Geboorte. Bondag: H. Mis te 7.30 uur. 10 uur Hoog mis; 2.30 uur Vespers. I.30 uur Catechism us. Maandag: en volgende dagen de H.H. Miff een 8 uur en 8.30. KATWIJK. Parochie van den H. Joannes Geboorte. Zondag; de H.H. Missen te 7 en 10 uur; te kwart vóór 6 uur Rozenhoedje; te 6 uur Lof. Door de week de H. Mis te 8 uur. Deze week de Catechismus aileen Vrij dag. Dinsdag en Woensdag: 's Avonds te half 8 Lcxf ter eere van H. Antonius eni van H. Jozef. Woensdaai-^ft.üMLs_le_half 8, waaronder Zaterdag: 's Middags van 59 u. gelegen heid om te biechten. LANGERAAR. Parochie van den H. Adrlanuë. Zondag: H. Mis 7 en. 10 uur. Na de Hoog mis Catechismus. 2 uur Vespers. Door de week de H.H. Missen om 8 en 9 uur. Maandag en Dinsdag Catechismus voor de kteinstens die Zaterdag de eerste II. Communie zullen doen; Woensdag, Don derdag en Vrijdag kwart vóór 12 uur oefeningen van voorbereiding voor alle kinderen, die nog niet plechtig zijn aan genomen, en Zaterdag om h.aJlf aoht een algemeene H. Communie zrutlenj doep. Donderdag: 3 30 tot 4.30 uur gelegenheid om te biechten. Zaterdag: 6 uur Lof en van 34 en 5—5 uur gelegenheid om te biechten. LEI DSC HE ND AM. Parochie van den H. Petrus en Paulue. Zondag: 3 uur Vespers; 7 uut Lof. Donderdag: 6.30 uur Lof. Zaterdag: 6.30 uur Lof. Biechthooren van 48 uur.. LEIMUIDEN. Parochie van den H. Joannee de Dooper. Zondag: Hoogfeest van den H. Wiliibror- dus, eersten Patroon van ons Bisdom, tevens eerste Zondag der maand. 7 uur Vroegmis; 9.30 uur Hoogmis. Onder de H.H. Missen Coülecto voor de sieraden van kerk en altaar. Na den middag 2.30 uur Vespers. In de week de H.H. Missen om 7 uur en 8.30. Dinsdag: 7 uur de H. Mis in het Gesticht. Zaterdag: na de 2de II. Mis en des nam. van half 4 af gelegenheid om te biechten. MEIJE EN ZEGVELD. Parochie van de H. Maria Geboorte. Zondag: 7 uur vroegmis; 9 uur Catechis mus; 10 uur Hoogmis; 2 uur Lof. Maandag: 8 uur H. Mis; 12 uur Cat. Dinsdag: 8 uur H. Mis; 12 uur Catechismus Woensdag: 8 uur de H. Mis; 12 uur Cate chismus. Donderdag: 8 uur H. Mis; 12 uur Catechis mus. Vrijdag: 8 uur II. Mis. Zaterdag: 8 uur do H. Mis. Na de H. Mis gelegenheid om te biech ten en des namiddags van 3.30—8 uur. NIEUWKOOP. Parochie van de H. Maria Hemelvaart. Zondag: 7 en 8 uur II. Missen; 10 uur Hoogmis; 1.30 uur Catechismus; 2.30 u. Vespers en October-gebeden. Maandag: 7 en 8 uur H. Missen. 7 uur bij de Eerw. Zusters. Dinsdag: 7 en 8 uur H. Missen. Woensdag: 7 en 8 uur H. Miis. Donderdag: 7 uur H. Mis; 8 uur gez. H. Mis; 4 uur Lof. Vrijdag: 7 en 8 uur H. Mis. Zaterdag: 7 en 8 u* H. Mis. NOORDEN. Parochie van den H. Martinus. Zondag: 7 uur stille H. Mis; 10 uur Hoog mis; 2 uur Lof. Dinsdag: 9 uur gezongen H. Mis voor Brufl- degom en Bruid. Overige dagen de H. Mis om 8 uur. Woensdag, Donderdag en Vrijdag: Cate chismus. Zaterdag: Biechthooren van half vijf tot zes uur. NOORDWIJK. Parochie van den H. Jeroen. Zondag: heden, Maandag en Dinsdag plechtig veertig-uur-gebed. Het Al'lerh. Sacrament zal ten 7 uur ter aanbidding worden uitgesteld; de II. Missen te 7 en 8.30 uur; 10 uur. Hoogmis; geen Cate chismus; 3 uur Vespers; 7 uur Lof met predikatie. Maandag en Dinsdag zal het Allerh. S. ten 6 u. ter aanbidding worden uitge steld; de II. Missen te 6, 7, 8 uur en te 10 uur gezongen H. Mis; 7 uur Lof met predikatie. Woensdag en volgende dagen de H. Mis sen te 6, 7 en 8 uur. Donderdag: 's avonds te 7.30 uur Lof. NOORDWIJKERHOUT. Parochie van den H. Victor. Zondag: 7 uur en half 9 stille H.H. Missen met onderrichting; 10 uur Hoogmis met predikatie; 's namiddags 2 uur Lof. Maandag: uitvaart cox begrafenis van Adrian a Wiechert wed. van Jacobus Rale. NOOTDORP. Parochie van den H. Bartholomeua, Zondag: de H.H. Missen te 7 en te 10 uur; te 1.30 uur Catechismus; te 2.30 uur Vespers. Vrijdag: Te 8 uur gezongen H. Mis; 's avonds te 6.30 uur Lof. OUDE WETERING. Parochie van den H. Jacobu9. Zondag: heden feest van den H. WMldbror- brordus, hoofdpatroon van dit Bisdom en le Zondag der maand. De H.H. Mis sen 7 en 10 uur; 2 uur Catechismus; 3 uur Lof. Na het Lof bibliotheek open tot half vijf. Heden schaalcollLecte voor de kei(k. In de week uitreiking der H. Communie te 6.30 en 7 uur en vóór en na de H. Mis. Maandag: Octaaf van Jftlerheiligen. De H. Mis 7.30 uur. Dinsdag: de H. Mi® 7.15 uur; 8 uur Cat. Woensdag: -de H. Mis 7.15 uur. 8 uur Cat. Donderdag: de H. Mis 7.30 uur. Vrijdag: feest van den H. Mantinus, dag van devotie; II. Mis 7.15 uur; 8 uur Cat. Zaterdag: H. Mis 7.30 uur. 8.30 uur Cate chismus. Biechthooren van 5.309 uur. Des morgens de kinderen. ROELOFARENDSVEEN. Parochie van de H. Petrus-banden. E uur Congregatie» Maandag, en volgende dagen de H. Missen te 7, 7.30 en 9 uur. Dinsdag: onder de H. Mis van 7.30 uur ge nerate Communie van de kinderen der Woemsdagsche en Donderdagsche lee- rfngen. Donderdag: 9 uur gez. II. Mis van dank zegging; te 3 uur St. Agnes-Vergadering. Zaterdag: 48 uur gelegenheid om te biechten. RIJPWETERING. Parochie van de H. Maria Geboorte. Zondag: heden feest van den II. Wit'lihror- dus, Apostel van Nederland en voor- naihisten Patroon van ons Bisdom; ook 1st© Zondag der maand; volf.e Aflaat. 2de Collecte voor de sieraden der kerk. Na den middag te 1 uur Gatech. en te 2 uur Godvruchtige Oefening ter eere v. Godd. Hart met korte toespraak; na de Oefening het liedje: „Haart van mijn ge- kruisten Heer". In deze week dagelijks, behalve Vrijdag, te 11 uur Calech., en Dinsdag ook te 9 uur voor de kinderen, die voor hun 1ste H. Communie leercn. Dinsdag: te half negen die H. Mis voor den vrede met de Litanie van Alfle Heiligen. Woensdag: te 8 uur gezongen Rouw-Miis. Donderdag: feest van dien H. Martimis, dag van devotie: te 8 uur gezongen H. Mis; daarna, en ook na de II. Mis van half negen, gedegenheid om te biechten. Zaterdag: 's morgens van af 7 uur tot na de II. Mis van half negen, en na den middag van 48 uur gelegenheid om te biechten. A.a Zondag 2de Collecte voor de armen. In den te op dezer week zullen de kerk meesters de plaatsengelden komen op halen, en tevens de driemaandeflijksche collecte houden, welke aan uwe mild dadigheid wordt aanbevolen. SASSENHEIM. Parochie van den H. Pancratiu9. Zondag: te 7.30 uur H. Mis; te 10 uur de Hoogmis; te 3 uur Vespers met Rozen hoedje; 6.30 uur Congregatie voor man nen en jongelingen. - Maandag, te 12 uur Catechismus voor de plechtige Communie. Woensdag: 's avonds te 7 uur Congregatie voor meisjes en vrouwen. Vrijdag: 12 uur Catechismus voor de plechtige Communie. Zaterdag: 's namiddags te 3 uur biecht hooren. 6TOMPWIJK. Parochie van den H. Laurentiu9. Zondag: 7.30 uur Vroegmis; 10 uur Hoog mis; te 1 uur de Catechismus; te 2 uur de Vespiers; te 7 uur de Congregatie. Deze week de H. Missen te 7 en 8 uur. Alle dagen de Catechismus behalve Vrij dag en Zaterdag. Vrijdag: Biechthooren voor de jongens. Zaterdag: De eerste H. Mis in het Ge sticht. Biechthooren van. 4 uur af. VOORHOUT. Parochie van den K. Bartholomeue. Zondag: half 8 uur Vroegmis; 10 uur Hoog mis; half 2 Catechismus; half 3 Lof. In de week Catechismus naar gewoonte. VOORSCHOTEN. Parochie van den H. Laurentiuo. Zondag: de le H. Mis te half 8; te 10 uur de Hoogmis. Na de Hoogmis Rozen hoedje voor Cornelia van Dijk wed. van Leo nardus van der Laan, als lid der Westlandsche Processie. Daarna Biblio theek. Te hallf 2 Catechismus; te 6 uur vergadering van St. Aloysius; te 7 uur Lof met gebed voor den vrede. Woensdag: le H. Mi® te 8 uur. Te 9 uur de H. Mis tot afwering van ziekte onder het vee. Op de andere dagen, de H. Missen te haCf 8 en te 8 uur. Deze week is er geen Catechismus bij den pastoor. Vrijdag: 's middag® na schooltijd biecht hooren voor de kinderen. Zaterdag: onder de II. Mis van 8 uur al- gemeene H. Communie der kinderen. Des middags van 3 uur af gelegenheid om te biechten. WARMOND. Parochie van den H. Matthlae. Zondag: half acht; de Hoogmis om 10 uur. half 2 Catechismus; 3 uur Vespers met Rozenhoedje; 6 uur Congregatie van het Geestelijk Verbond afd. knapen. Maandag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur. In deze week Catechismus volgens ge woonte. Dinsdag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur. Woensdag: 7 uur geen H. Mis; half aoht uitreiking der H. Communie. 8 uur H. Mis. Donderdag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur. 8 uur gezongen H. Mis. 9 Vrijdag: de H.II. Missen om 7 en 8 uur. Zaterdag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur; voorm. tot 10 uur, des namiddags van 45 uur voor de kinderen, vervolgens tot 8 uur gelegenheid om te biechten. WASSENAAR. Parochie van den H. Willibrordus. Zondag: Patroonfeest: de H.H. Missen: ge lezen te 7 uur en half negen.Hoogmis 10 uur; geen Catechismus; 3 uur Ves pers; geen Congregatie; 7 uur plechtig Lof met Feestpredikatie. Maandag: dleehts 2 H.H. Missen te 7 en 8 uur. Dinsdag en volgende dagen 3 H.H. Missen 7 uur, (habf 8 en 8 uur. Woensdag: 7 uur gez. Jgt. voor de overl. leden van Broederschap „Godd. Hart". In deze week Catechismus volgens ge woonte; ook gel. tot hlechten volgens ge woonte, Zaterdag van 5 uur tot half 9. A.s. Zondag do Hoogmis voor onzen Volksbond. ZEVENHOVEN Parochi. a» H Joannes Geboorte. Zondag: 6.45 uur H. Communie; 7.30 uui Vroegmis; 10 uur Hoogmis met preek 2 uur Lof met Roz. en gebed voor den vrede. Lied 106. Maandag en overige dagen 7 uur II. Com munie en 8 uur H. Mis. Woensdag: 8 uur gezongen Rouwmia Biechthooren volgens gewoonte. ZOETERMEER. Parochie van den H. Nicolaus. Zondag: de H. Missen om 7 uur en om 10 uur. Na de Hoogmis Bibliotheek; half twee Catechismus; half drie Lof; zeven uur H. FamiSe. Eiken dag om 12 uur Catechismus. De H. Missen om zeven üur en kwart over achten. Dinsdaf: 7 uur Vincentius-Conferentie. Vrijdag: half zeven Lof. Voorzien van de laatste H. Sacramen ten: Johannes Buitendijk; Cornelia van DijkOpdam, Theodorus Rietkerk; Adrianus Smit. ZOETERWOUDE. Parochie van den H. Joannes Onthoofding. Zondag: 7.30 en 10 uur de II.H. Missen. 1 uur Catechismus; 2 uur Vespers, waar na onmiddellijk Lof woor den wereld vrede; 6 uur Patronaat. In de week de H.H. Missen 7 en 8.15 uur. Dinsdag de II. Mi® van 7 uur in het ge sticht; Zaterdag de 2de II. Mie om halif negen. Donderdag.: de feestdag van den H. Marti- nus. Bisschop en Belijdendag pan De votie. Zaterdag: Na de 2e H, Mis en 's namid dags van 3 lot 5 en van 6—7 uur gelegen heid om tq/bd echten. ZOETERWOUDE—LEIDERDORP. Parochie van de H. Maria Onb. Ontvangenis. Zondag: kwart voor 7 uur uitreiking der H. Communie. De H. Missen om half 8 en 10 uur. CatecMismus. 3 uur Vespers en half 7 Lof. Maandag en de vot'genide dagen uitreiking van de H. Communie half 8- De H. Mis half 9. Dinsdag: half 8 Lof. Vrijdag: half 8 Lof; half 4 Cn half 5 biecht hooren voor de kinderen. Zaterdag: Vanaf 5 uur biechthooren. Rooster der Retraiten van het St. Clemenshufs. te Noorwijkerhout. 1316 Nov. Mannen en jongelingen 2124 Nov. Kerkzangers uit steden (f 6. 710 Dec. Kerkzangers uit dorpen (f 4. 1215 Dec. H.1I. Vincentianen uit Zuid- Holland (f6.—). 2831 Dec. Jongelingen uit den Midden stand (f 6. N.B. Men wordt verzocht zich voor deze Retraiten op te geven bij de Eerw. Gees telijkheid. Rooster der Retraiten van het Retraitenhuls „De Thabor", Eendrachtsstraat, Rotterdam. 1518 Nov. Ongehuwde Dames. Midden stand. {Verg. f 6.—). Door een Pater Je- zuiet. 22—25 Nov. Gehuwde Dames. Midden stand. (Verg. f 6.—). Door een Pater Domi nicaan. 29 Nov.Dec. Meisjes uit de steden. Gewonen stand. (Verg. f 4.Door een Pater Carmeliet. 710 Dec. Meisjes van den gewonen stand. (Verg. f 4.Door een Pater Ca- pucijn. 1114 Dec. Meisjes uit dorpen. Gewonen stand. (Verg. f 4.Door een Pater der H.H. Harten. 17—23 Dec. Open. Voor eventueel aan te vragen retraiten. 24—27 Dec. Werkmeisjes. Gewonen stand..- (Verg, f 4.Door een Pater Ca- pucijn. N.B. Zij, die wenschen deel te nemen aan eene retraite, behoeven niet vooraf te schrijven aan den Gedelegeerde, maar worden verzocht aan een der Heeren Gees telijken te verzoeken, aan den Gedelegeer de een toegangskaart voor een retraite aan te vragen. Wie onverwachts geen gebruik van, de reeds ontvangen toegangskaart kan maken, gelieve deze zoo spoedig mogelijk aan den Gedelegeerde tèrug te zenden. De Retraitanten worden des avonds tegen half 6 ure in het Retraitenhuis, Eendrachts straat 93, verwacht. De sluiting is rm- sfcreeks 4 uur. Het Retraitenhuis is inge richt voor 40 Retraitanten. Wanneer een retraite voltallig is, wordt zulks in de dagbladen aangegeven. AGENDA'S. Ned. R. K. Volksbond. Zaterdag, 6 Nov. 9—10 uur. Spaar- en Voorschotbank (Hoogl. Kerkgracht 40). Maandag, 8 Nov. half 9 Apologetische cur sus (Hoogl. Kerkgracht 40). 9 uur Brandstof- fencommissie (Hoogl. Kerkgracht 40.) Vrijdag, 12 Nov. 9 u. Bestuursvergadering. Yrjjdag-avond, halfnegen repetitie van de Harmonie St. Gregorius in het St. Jozefs- zaaltje. Tevens aanneming van nieuwe leden, Zaterdag, 13 Nov. 910 u. zitting Spaar- en Voorschotbank. (Hoogl. Kerkgracht 40.) „St. Barbara". Zondag, 7 November 6 uur H. Mis met algeraeene H. Communie voor de levende en overledene leden; te 1 uur opening van de bidstonden op het Kerkhof. St. Jozefsgezellen-Vereeniging. Zondag, is de zaal open van 121/22i/2 en van 57 uur voor de leerlingen; ten kwart voor 1 onderricht voor de leerlingen, die van de leering zijn ontslagen, ten 5 uur Kegel club „Klein maar Dapper." Van 8-10 uur verpl. bijeenkomst voor de Gezellen; ten kwart voor 9 Kegelclub „Hout of Fout." Maandag, verpl. vergadering van Geh. Ge zellen. Jaarverslag van het Ziekenfonds, toe gankelijk voor alle leden van het Ziekenfonds. _i»i...uiojr- i»oml<>rdni? ia de zaal beschik baar voor de Gezellen. "Woensdag, repetitieTooneel. Gymnastiek en Kegelclub Aid. Geh. Gezellen. „Alle negen." Zaterdag, 13 Nov. van 8—9 plaatsbespre ken voor de aangewezen leden; van 910 uur zitting Spaarkas. Bibliotheek en zaal zijn gesloten. Zondag, 14 Nov. Algemecne H. Com. met Gezongen H. Mis voor de leden der St. Jo- zefsgezellenvereeniging ten half 7 uur in de St. Lodewijkskerk. De leden worden ver zocht de insignes te dragen. Zita-Vereeniging. Zondag, geopend vanaf 12 uur. Van half 4 tot halfvijf Zangles. Van half 5 tot half zes Godsdienstonderricht voor alle meisjes van het Patronaat. Van half 6 tot half 7 Ont spanning. Half 6 Spaarkas en bibliotheek. 's Avonds tot 10 uur gezellige bijeenkomst in de lokalen der winkeljuffr. en dienstboden. Maandag-avond van half 8 tot 9 uur.Her- halingsouderwijs (groot Patronaat). Van half 8 tot 9 uur handwerken (klein Patronaat.) Van half 8 tot half 10 Kookles Patronaat. 10 uur van Bestuursvergadering. IOV2 uur v.m. Vergadering afd. Ziekenhuis. Dinsdag, van 11 tot 12 uur voormiddag arbeidsbeurs. Inlichtingen voor verschillende betrekkingen. Van halfacht tot 9 uur Her- halingsonderwijs (klein Patronaat.) Van half 8 tot 9 uur Handwerken (groot Patronaat). Van half 8half 10 Kookles afdeeling Clubavond. Woensdag-avond van 8 tot 10 uur gezellige bijeenkomst voor dienstboden; van half8 tot 10 uur les in het verstellen, voor meisjes boven de 15 jaar. Spaarkas en bibliotheek van 8—9 uur, (ook niet-leden kunnen wor den toegelaten.) Donderdagavond de zaal geopend voor de dienstboden. Van 8 tot half 10 Costuumcursus. Vrijdag-avond. Van half 8half lp gezel lige bijeenkomst van meisjes. Afdeeling Clubavond. Van halfacht tot 9 uur les in het verstellen voor meisjes van 1215 jaar. Van 89 uur Arbeidsbeurs. Van 8 tot tot half 10 uur Knipcursus. St. Luduina-Meisjes-Patronaat St. Petrus Parochie. Maandag-avond van 7 uur tot [kwart voor 9 voor de 1ste afdeeling naailes; voor de 2de afdeeling naai- en ver6lelles. Dinsdag-avond van 7 uur tot kwart voor 9 voor beide afdeelingen Spaarkas en Gods dienstonderricht. Woensdag-avond van 7 uur tot kwart voor 9, voor de beide afdeelingen Breiles en Zangies. Vrijdag-avond van 7 tot kwart voor 9, voor de beide afdeelingen Herhalingsonder- richt. St. Agnes Meisjes Patronaat Par. 0. L. V. Hemelvaart (Mon Pére.) Maandag, van half 8 tot 9 uur; lste leerjaar: Herhaüngsonderwijs, 2de leerjaar Naaicursus. Dinsdag, van hall' 8tot9uur lste Leerjaar) Naaicursus. Woensdag, van 8 tot 9 uur. lste en 2de leerjaar: Spaarkas, Godsdienstonderricht en Zang. Donderdag, van halfacht tot 9 uur, lste leerjaar: Naaicursus. Vrijdag, van half acht, tot 9 nur, 2de leer jaar: Naaicursus Uit de Pers. De Grondwetsherziening. He>t Centrum is teleurgesteld, o© dat de ingediende herziening niet het derwij sarii kol insluit. „Ongetwijfeld ft het kiesrecht-artikel, zooals het constitq tioneel geredigeerd was, verouderd; maa] van het onderwijs-artikel kan met ev® veel recht hetzelfde worden gezegd. Waaii om moet in tweeën en langs verschalleoift wegen worden beproefd, wat rationed in één greep en samenvatting kan ga schieden?" Verder zegt het blad: „De .invoering van het algemeen min nen-kiesrech't zal 'vermoedelijk wel niet heel veel bezwaar meer ontmoeten, en vereenvoudiging, welke het regeemt^J voorstel met zich brengt, belooft aan veej geknutsel en ongerijmdheden Ibij den zoo] genaamd en kiezerslkweek een einde te mal ken. De Kieswet van den heer Van Houten) heeft ziah tsind® lang doen kennen als zééd onvolmaakt en zéér onbevredigend. Dat E. V. wordt voorgesteld, kan nia anders dan algemeen voldoening wekken] behoudens meeniingsverschiL over het ton te passen systeem, en de mogelijkheid van stemplicht opent het vooruitzicht op min] der „kunst- en vliegwerk", om maan- geen ander woord te bezigen, bij den strijd ad de bus. Aan den gewonen wetgever wordt de ge. heete regeling van het actief vrouwen] kiesrecht overgelaten, maar in elk geval zal nu over het beginsel moeten word» beslist, en dat zal wel niet gaan. zondes slag of stoot. Wat (het mannen-kiesrecht betreft, daar- mee zal met dit artikel de eindpaal zjjnfj ontwikkeling vrijwel zijn. bereikt." 1 Het II uisgezdn schrijft naar aan. leiding van. de voorstellen tot grondwet* herziening o.m.: Het eenig verrassende in het wetaoni werp as, dak terwijl het actieve vrouwe^ kiesrecht geheel aan den gewonen, wetge- ver wordt overgelaten, het passieve kies recht de verfkiesbaadhe.id voor Ka mers, Staten en gemeenteraad aan de vrouw wordt toegekend. Terwijl nog geen enkele vrou.w het kies- recht heeft en afgewacht zal moeten wor- den, hoe ver voorloopig met de toeken ning van het kiesrecht zal worden gegaan, zal men Kamers, Staten en gemeenteraden met vrouwelijke leden kunnen bevolken, Even verrassend als dlit onderdeel van het voorstel, is de soberheid van het be toog des ministers te dezen opzichte. 3 „Bij de tegenwoordige samenstelling on zer maatschappij schijnt er geen gegrond» reden te zijn om de vrouwen niet tot het passieve kiesrecht toe te laten." De minister schuift den bewijslast zich af en maakt zich met een „schijn.1"- zwaai' van de moeilijkheid af. S Een eig-cnaaj-diighieLd, «die men. méér ie- genkomt in de aan argumenten niet rijk» en in betoogkracht bedenkelijk zwakke memorie van toelichting. Zwalk is de minister ook in zoover hij een regeling van het actieve vrouwenkies recht niet heeft aangedurfd en deze „nets- lage kwestie" aan een nadere wet heeft overgelaten. Warme sympathie zal het wetsontwerp^ hoofdzakelijk omdat heb voor vrouwen kiesrecht den grendel van de deur schuift, aan de rechterzijde maar schaars vinden,; en indien men het niet bij voorbaat af wijst, is zulks vooral te danken aan het vooruitzicht eener bevredigende regeling van het onderwijsvraagstuk Bovendien is het nog- niet zoo zeker, dat het wetsontwerp er ongewijzigd komt, al poogt, het Volk reeds dadelijk door af schaffing der Eerste Kamer, kiesrecht op 21 jaar en vastlegging van algemeen, vrou wenkiesrecht in de Grondwet, te vragen, hetgeen Curt van der Linden voorstelt als minimum in de wacht te sleepen. De Verzekeringswetten. De Gelderlander schrijft: Mogen wij voor de belastingvoorstellen en de Grondwetsherziening met reden op een vergelijk hopen, dat hoewel niet zon der gevaarlijke strubbelingen en zigzag- manoeuvres, die ontwerpen grootendeel» vermoedelijk in veilige haven zal brengen# van de nieuwe verzekeringswetten durven wij niet hetzelfde getuigen. Natuurlijk bevat de bijna radicale wijziging van Tal ma's wetten veel goeds. Zoo lijkt Se om zetting van de grootsch opgevatte Radm van Arbeid in een meer bescheiden Orga nisatiewet alleszins een nadere beschou wing waard en niet zonder meer verwer pelijk. De opneming van de geneeskundige be handeling in de Ziekteverzekering, van dienstboden en losse arbeiders in ziekte en invaliditeitsverzekering, het laten val len van het plaksysteem, zal allerwegen waardeering vinden. Had minister Treub zich dan ook aan een herziening en een verbetering van 4» zeker niet volmaakte wetten van zijn'voor ganger gehouden, hij had op volle sym pathie en medewerking ook van Rechte kunnen rekenen. En ook nu nog mag hij vertrouwen, dat zijn, Organisatiewet en Ziektewet een slechts zakelijke critiek zul len ondervinden.Het groote struikelblok zal de ouderdom'swet met het staatspen sioen blijven, waarvoor Minister Treub Talma's invaliditeitswet totaal onderst boven moest, gooien. Dat men hiermee van Rechts ooit genoegen zal nemen, durven wij sterk betwijfelen, ook al heeft Minister Treub aangekondigd dat hij bereid is un der overleg te plegen over de uitsluiting der bedeelden. De verontwaardiging daar over was dan ook zoo sterk, dat het. de« minister voor zijn staatspensioen zelfs bij Links niet veel goeds voorspelde Vrede. De Standaard driestart: Alles snakt in den meest letterlijke®, zin naar vrede, en toch stoot men van

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 6