Uit de Omgeving, iWülsom's aanhanger vroeges had is thans fen oen minderheid veranderd. Het nieuwe Luxemburgsche kabinet. De groothertogin, heeft het ontslag der jnegeering aangenomen en dm advocaat dr. Lou't&ch opgedragen een, kabinet te vormen. In het nieuwe kabinet zullen de belasting-directeur Sax, prof. Soisson en notaris Reiffers zitting nemen. De kroning fn Japan. De voorbereidingen voor de kronings feesten van den Keizer van Japan naderen overal de voltooiing. Groot leedwezen heerscht er in het land over het feit, dat de toestand van de keizeiïn haar belet de plechtigheden bij te wonen. Het program ma is in verband hiermede gewijzigd. BINNENLAND. Voor vrouwelijke werkzoekenden in Indië. Het regeeringsbureau ter bestrijding van den zgn. handel in vrouwen en meisjes, gevestigd te Batavia (departement van Justitie) verstrekt kosteloos inlichtingen omtrent de betrouwbaarheid van aan vrou wen en meisjes in Nederlandsch-Indië aangeboden betrekkingen. Korte Kroniek. Te Alkmaar is op 52-jarigen leeftijd overleden de heer J. Zwart, gepens. offi cier-machinist le kl. bij de Kon. Marine. De burgemeester van Leeuwarden heeft de maximum-prijzen van hot brood, met ingang van 18 November a.s., vast gesteld: bruin brood (ten hoogste 50 pCt. on^ebuild) f 0.21, wit waterbrood f 0.24 en wit waterbrood onder rabbinaal toezicht 10.25 per kilogram. Te Coevorden wordt een tweede turf- strooiselfabriek opgelicht. De prijs van het turfstrooisel bedroeg in Augustus 1914 f 72 per wagon, terwijl thans voor eenzelfde hoeveelheid f 240 wordt betaald. Weke lijks wordt naar Duitschland via dit sta tion minstens 25,000 K.G. uitgevoerd. De glasfabriek ,,De Bataaf", te Schie dam, welke sedert geruim en tijd stil heeft gestaan, zal, naai* wij vernemen, met de volgende week weder in werking worden gesteld. Naar „Het Volk" verneemt, bestaat bij een groep Amsterdamscho Raadsleden het plan, om een voorstel in te dienen tot verhooging van het tramtarief met één cent en het dus te brengen op zes cent per rit. In don Utrechtschen Raad is een voor stel Ingediend om het presentiegeld der raadsleden te verhoogen. In de kerk van O. L. Vrouwe van Goeden Raad aan den Bezuidenhout te ^s-Gravenbage, zal Woensdagochtend 10 dezer, te 10.30 uur, een uitvaartdienst wor den gehouden, voor wijten mr. L. H. W. Regout, in leven tijdelijk buitengewoon gezant van Nederland bij Z. H. de Paus. In overleg met de organisatie van groentehandelaars, zijn te Amsterdam de volgende maximum prijzen vastgesteld: Uien 5 cent p. K.G., grove peen 3fij ne peen 4%, knolrapen 3, geldersche knol-, rapen 3%, bieten, (1 pond en zwaarder) S'/s, bieten (fijnere) 4%, roode kool 5 en getle kool 4 cent p. K.G. Binnen eenige dagen zal de aanvoer van al deze artikelen hebben plaats gevondenv STADSNIEUWS. Een uitvoering, die veefl belooft. Mej. A. C. de Vos heeft het aangedurfd a.s. Vrijdagavond met eon R.-K. Kinder koor in Zomerzorg de kind er operette „Ree- pel steelt je" op te voeren. Wie eemigszins bekend is met het voor werk van een op te voeren stuk weet ook dat de moeilijkheden en (bezwaren veel grootier zijn waar het een kinder stuk, in diiit geval een kinderoperette betreft, Wefik een geduld en opoffering wordt er niet ge vraagd om die kleuters er/in te brengen, te beschaven, wat uitspraak, houding en honderden andere kleinigheden betreft. Er is moed en volharding voor noodig. Waar wij uit de verte de voorbereddem- de maatregd'ian hebben gadegeslagen en zoo niu en dan de repetities om een hoekje hebben bijgewoond, daar kunnen wij meft voldoening en de meeste zekeifoeüd' zeggen, dat juff de Vos dn alfle opzichten geslaagd is en aHie moeilijkheden glansrijk heeft overwonnen, daarbij krachtig bijgestaan Üoor mevr. N. C. HopmanKwast uit Amsterdam. De uitvoering van „ReepelateeUtje" be looft in aJfe mogelijke opzichten een schit terend euoces. Toomeel en decors zijn in de puntjes verzorgd; wij zijn er van over tuigd, dat kosten noch moeiten gaspaard zijn. De verschillende costuume zijn prach tig. Hot effect van het geheel zal verhoogd worden door de electrische (lampjes in ver schillende kleuren. „Reopefeteeïtje" is een bekende operette, in verschillende pllaatsen met succes op gevoerd. Hot werk is samengesteld uit be leende melodieën door Johanna Verth en bevat vijf bedrijven. De muziek is inderdaad lief en opge wekt, er zijn mooie passages, en onder de kinderen zijn goede en mooie stemmetjes. Het stuk zefl'f is rijk aan actie en span- wing en moot bij een ieder in den smaak vallen. Wij zulLen de geschiedenis niet voorudtlloopen. Wie er meer van wil weten echaffe zich voor de somma van 10 centen een tekstboekje aan. Laat men nu niet zeggen, ik ga er niet heen, want het is maar kinderwerk. Het spel van dlie kinderen is uitstékend. Laat do kleinen, dile weken en weken geoefend en gerepeteerd hebben en 's nachts droo- men van hun „Reepelsteeltje" nu niet voor een leegc zaal staan. Men vertieze niet uit het oog welk een beschavende, opvoedende kracht er voor de kinderen zelf van uilS {taat. Daarenboven wanneer er nu werke- l)k eens iets goeds en moois gegeven wordt, moet men dit op prijs steilten. Wie maar iets voor kunst gevoelt, zorge dat hij bijtijds een kaart heeft, anders kon hij wed eens teleurgesteld worden', daar wij een groote toeloop verwachten. De prijzen der plaatsen zijr^ heusch niet te duur gelet op de uitvoering zeil en de vele kosten, die zij medebrengt. Chambly-Kardec. Zondagavond zal in den Schouwburg een voorstevimg gegeven worden door den vermaarden illusionist Chambly met zijn gezelschap. „De Tijd" schreef over zijn voorstellin gen te Amsterdam; „Wij hebben ons persoonlijk kunnen overtuigen, dat het echtpaar Chambly- Kardec niets te veel beloofde in zijn pro gramme. Wat zij laten zien op het gebied van goochelkunst, illusionisme of hoe het heeten mag, overtreft alles wat hier tot dusver is vertoond an dat is toch heel wat. Zij verstaan de kunst van. Cagiiostro, Davenport, Basch Bosco en alle voorvade ren, maar in een perfecte perfectie. Het toppunt van alles bereikt mevr. Chambly-Kardec. Want al hebben we veel gezien op het .gebied van escamateeren en grijpen van voorwerpen in de kucht, be halve deze dingen geschiedt nog jets an ders. Maar wat is heit? Op het programma worden de vragen gesteld: Is, het occultis me, somnambulisme, magnetisme, psycho logie, spiritisme, wonderen tv an de vierde dimensie? Maai' dat alles is natuurlijk ver lakkerij en om de menschen in de war te brengen. Wat men ziet is: dat levenHooze voorwerpen, bewegen of stilstaan op een voudige handbewegingen van de dame, die op grooten afstand staat, ook midden onder het publiek. En 't is of men tonpedobooten ziet be sturen van den wal af, door middel van draadlooze telegrafie. Die vrouw zendt een krachtstroom uit haar vingers. Maar hoe kan ze daarmee een draaiende tol plotse ling doen stilstaan of houten ballen aan het draaien maken, tegen elkaar in? Hier zit men in raadselen. Kortom, men wordt bij het echtpaar Chambly-Kardec beetge nomen, maar hoogst amusant en interes sant, En, dan mogen wij er wed bijvoegen, beiden verrichten hun experimenten in goed verzorgd kart3ieder-Hollandsch en in beschaafden, keuiigen vorm." In Juli j.J. zijn de heer en mevr. Cham bly-Kardec ook hier ter stede opgetreden in een feestvergaderimg van de Hanze en met buitengewoon groot succes. Goedkoop vet. De Voedingscoinmissie hier ter stede verzoekt ons te willen mededeelen, dat het aantal verkoopers van goedkoop vet weer met een is vermeerderd, doordien het goedkoops vet thans ook verkrijgbaar is gesteld bij den winkelier Joh. Sierat, Mau- ritsstraat No. 4. Het vet is thans, tegen den prijs van 45 cent per pond, verkrijg baar bij: Coöperatie „Vooruit", Haarlem merstraat; Coöperatie „Ons Doel", Haar lemmerstraat; A. Somerwil, Groenesteeg 48. K. Op ten Velde, Magdalena Moons- straat. Joh. Sierat, Mauritsstraat 4. De wekelijksche collecte voor het Steun comité heeft opgebracht: op 28 Oct. f 2$>.45- op 3 Nov. f 242.29%. De bussen voor de militairen bevatten f 13.89%. Voor examen ap|othekers-assistent zijn geslaagd de dames A. C. Roem alhier en A. A. van Vuuren te Haarlemmermeer. Op de heden gehouden jaarlijksohe ver gadering van het iectaren-colóege te Gro ningen ter bespreking der- gemeenschap pelijke belangen oarzer universiteiten werd Leiden vertegenwoordigd door de hoog leer aren Brede, Kristensen, J anise en Jel- gersma. In de gisteravond onder voorzitterschap van prof. dr. J. Verdam gehouden maand vergadering van de Maatschappij van Ned. Letterkunde, heeft Prof. Dr. A. Kluyver van Groningen, eene voordracht gehouden over het drama „Granida" van Hooft. Voor den dienst in N.-I. Js bestemd A. H. de Chaufepié alhier, om tijdelijk te worden werkzaam gesteld als gouverne- mentsarts, belast met leidende betrekkin- hingen bij den dienst der pestbestrijoing. ALKEMADE. Landstorm. Bij hei 4 Nov. j.l. gehou den geneeskundig onderzoek der landstorm plichtigen der j aarklasse 1912 zijn alleen L. S. Straathof en R. G. Straathof onge schikt verklaard. BODEGRAVEN. Geslaagd. Voor examen wiskunde i.o. is te 's-Gravenhage geslaagd de heer J. Bredeveld alhier. LEIMUIDEN. Organisatie. Werd er in onze ge meente eerst een R. K. Middenstandsver- oeniging opgericht, daarna een R. K. Boe renbond, thans zullen ook de R. K. arbei ders zich gaan vereenigen. Door den Ned. R. K. Bond van bloemist- tuin- en land arbeiders zal alhier een afdeeling worden opgericht. Het voorloopig bestuur heeft op Dinsdag 9 November a. s. een vergadering uitgeschreven in 't café Keijzer, waardoor den heer Loerakker het nut en de nood zakelijkheid van deze organisatie zal wor den aangetoond. Alle R. K. arbeiders be- hooren natuurlijk op deze vergadering present te zijn. NIEUWKOOP. Lichting '1916. Dq dienstplichtigen voor de militie van de lichting 1916 zijn ingedeeld als volgt: bij de 4e comp. le bat. 4e reg. infanterie: J. Bodegraven, W. J. Brands», J. van Harten, T. Klapwijk, G. van Middelkoop, J. de Pater, G. W. Pauël- «en, T. J3. Schouten en M. F. A. van Veld huizen. Bij het le bat. 1 reg. vest.-art. te Utrecht: J. van den Bosch, J. de Jong, M. van der Kraan en L. Veirduijn. Bij de le afd. 2e reg. veldartillerie te Eten, Haag: P. Brouwer, W. Kranenburg, G. de Rooij en H. Verwei}. Bij de 2e comp. 3e bat. 4e reg. inf. te Leiden: A. A. Wansinck, D. van Zutphen en J. L. van der Zwet. Gelijk bekend moeten zij, die behooren tot het le bat. infanterie vermoedelijk on geveer half December onder de wapenen komen. NIEUWVEEN. De Hanze. In het Koffiehuis van den heer L. Splinter te Nieuwveen vergaderde de afdeeOing Nieuwveen en Zevenhoven van de Hanze. Na opening door den voor zitter werden de notulen der vorige verga dering gelezen en goedgekeurd. Tot afge vaardigde naar den Central en Raad, te houden op 10 November te '6-Gravenhage, werden benoemd de heeren P. Stouten en G. v. d. Zon en tot plaatsvervangers de heeren J. Speet en J. Twaalfhoven. De voorzitter deelt mede dat voldaan ia aan het verzoek van de N. O. T. om op gaaf van de namen der leden met bijvoe ging beroep; dat de leden een kartonnon doosje wordt toegezonden, waarin zij en hunne huisgenoot-en verzocht worden min stens een cent te starten, opdat het bedrag voor de stichting van een altaar van heit II. Hart van Jezus in de St. Bavo spoedig bijeen moge zijn. Aan de hand van verschillende feiten toont de voorzitter vervolgens aan, dat aertie en samenwerking zoo noodig zijn. Blijven middenstanders buiten de organi satie, dan benadeel en zij niiet alleen zich zelf maar geheel dep. middenstand, die zonder krachtige actie on organisatie dreigt doodgedrukt te worden. Vervolgons werd behandeld een schrij ven van bet bestuur der Hanze om mede te werken om te komen tot een negen-uur- winikeMuiting. Ofschoon er op de dorps- winkels niet met personeel gewerkt wordt meende-een der leden, dat het toch ook voor den winkelier ncxWzakeflijk is, dait hij oenige uren ongestoord in den huiselijken kring kan doorbrengen. Zulks moet heit •huisgezin .ten goede komen. Een miet-be- langhebbende was van meening, dat een dergelijke kwestie niet -door de Hanze uit gemaakt moest worden, maar door de be langhebbenden zedf. Na -eenige discussie word met algemeen© stemmen besloten een vergadering uit te schrijven voor nering doenden. Mocht de meerderheid zich voor 9 uur sluiting uitspreken, dan werd voor- gesteld een commissie te benoemen, ten einde deze zaak tot een goed einde te brengen. Bij de rondvraag' werd gevraagd of het niet mogelijk zoude zijn, dat door de ver- eeniging als lichaam brandstoffen werden' gekocht om deze onder de- le-den te verdee- len. De voorzitter merkte op, dat dit niet op den weg van een middenstandsvereeni- girng kon leggen, daar deze dan, haai- eigen leden concurrentie zou aandoen. Vervol gens werd de vergadering op de gebruike lijke wijze gesloten. NOORD WIJK. De Hanze. Gisteravond vergaderde de Afdeeling van „De Hanze" in de zaal van den heer P. H. v. d. Voort. De op komst was wederom bedroevend. Er schijnen nog heel wat Hanzeleden te zijn, die het nut van vergaderingen niet inzien. De Afdeeling zou heel wat meer nut kun nen stichten en de besprekingen zouden meer vrucht dragen indien de leden wat trouwer de vergadering bezochten. De Voorzitter, de heer C. G. J. Alkemade, opende de bijeenkomst met gebed, waaiv na de notulen der vorige vergadering weid den gelezen en met een kleine wijziging werden goedgekeurd. Omtrent het houden van een boekhoud- cursus, waartoe in de vórige vergadering besloten was, deelde de voorzitten medé, dat zich iemand uit Leiden bereid heeft verklaard den cursus te geven voor een getal van minstens 12 leerlingen (voor ver dere bijzonderheden verwijzen wij naar een desbetreffende advertentie, die in een der eerstvolgende nummers dezer courant zal verschijnen). Bij de bespreking van de Agenda voor de vergadering van den Centralen Raad op Woensdag 10 dezer in Den Haag werd besloten den afgevaardigde een vrij man daat mede te geven. Bij acclamatie werd tot afgevaardigde gekozen de Voorzitter en toit plaatsvervanger de heer W. v. d. Holst Jnz., Bij de rondvraag, die een zeer animee- rend karakter droeg,, kwamen nog ver schillende zaken ter sprake, zooals het collecteeren op vergaderingen, het vergoe den van reis- en verblijfkosten aan afge vaardigden naar C. R. e. a., het doen van inkoopen door veel dorpelingen in de stad, waardoor zij hun eigen plaatsgenoo- iten den concurrentiestrijd onmogelijk ma ken, den bloei der gemeente tegenhouden, en daardoor ook indirect hun eigen be lang schaden. Een der aanwezigen drong aan op een actie, door de IIanze-afdeeling op touw te zetten, om een einde te maken aan het ongelukkige instituut der jaarrekeningen, waaronder nog zooveel middenstanders gebukt gaan. De Voorzitter beloofde deze zaak op de volgende vergadering ter sprake te brengen en dan besluiten te ne men. De correspondent der Hanzebank, ter vergadering aanwezig, maakte naar aan leiding van een schrijven van het Bestuur der Bank over het vijfjarig bestaan der in stelling op 30 Nov. a, s. van de gelegen heid gebruik om propaganda te maken voor de Bank. Hierna werd de bijeenkomst, die ook werd bijgewoond door den geest, adviseur, den Weleerw. heer P. Hermans, met ge bed gesloten. Processie. Onder leiding van den Zeereerw. heer Pastoor De Rooy maakte de Amsterdamsche Processie een boete bedevaart naar St. Jeroen. Het aantal pelgrims was ditmaal kleiner dan anders. Do plechtige*'Hoogmis werd opgedragen door de weleerw. H.II. kapelaans Sentenie en Hermans van Noordwijk. Pastoor De Rooij hield de predikatie. Des namiddags had een plechtig Lof plaaits, gecelibreerd door den Z. E. Heer Pastoor Dfe Rooij. De terugreis ging, evenals de heenreis, ditmaal over PiebGijzenbrug. Leger. Onze plaatsgenoot de heer H. H. de Boer, reserve-sergeant bij het 4e re giment infanterie, is bij mmisteriegle be schikking benoemd tot vaandrig bij het 21e regiment infanterie, doch blijft tot de demobilisatie bij eerstgemeèd regiment als vaandrig ingedeeld. ROELOFARENDSVEEN. Eendracht maakt Macht. De Tuinders- bond „Eendracht maakt Macht" liteï.d deze week een algemoeme ledenvergadering in de St. Panorat'iuszaal, welke door ruim 70 leden werd bijgewoond. Na opening der vergadering op de ge bruikelijke wijze, en lezing dier notulen der jaarvergadering, weüke onveranderd wer den vastgesteld, werd door den secr.-pen- ningm., den heer J. J. de Koning, een voorloop:tg verslag uitgebracht over het afge'.oopen seizoen, hetwelk buiten ver wachting over het aJtgemeen voor de tuin ders zeer gunstig is geweest. Uit het verslag bleek dat de aanvoer is geiweest .alls volgt: 27809 zak peulen, op brengst f 30,113.59, docirsneeprij® f 1.08; 31528 zak doperwten I, opbrengst f 37,524.34, doorsneeiprijs f 1.19; 16416 zak dopierwten II, opbrengst f 15,550.10, doorsneeprijs f 0.94s; 871 zak doperwten III, Opbrengst f502.37, doorsneeprijs f 0.57s; 1221 zak oapucijners, opbrengst f 1369.22, doorsnee- prijs f 1.12; 54883 zalk -snijboonen, opbrengst f 72,546.57, doorsneeprijs f 1.32; 3712 zak princesseboonen, opbrengst f5995.79, door sneeprijs f 1.61; 6025 zak booneaistek, op brengst f2902 33, doorsneeprijs f 0.48; 465 mand fijne augurken, opbrengst f3802.68, doorsneieiprijs f8.17; 291 mand fijn basterd augurken, opbrengst f 1361.21, doorsnee- pr,s f 4.67; 2298 mand basterd augurken, opbrengst f7851.09, doorsneeprijs f3.41; 59887 mand grof augurken, opbrengst f 127,657.35, doorsneeprijs f2.15; 10704 mand bommen augurken, opbrengst f 13,702.04, dciorsneeprijs f 1.28; 15728 mand stek augurken, opbrengst f25,678.14, door sneeprijs f 1.60; aan diverse groenten f 729 99, totaal! f «7,286.81. Verder werd medegedeeld dat het bedrijf gevoerd is voor 3 pGt. der omzet, fcoodat 2 pCt. van de ingehouden 5 ipOt. aan de lie den kan worden terugbetaald. De heer P. Zwartjes deeld*» namens de commissie van controle do vergadering mede, dat deze commissie steeds op gere gelde tijden de administratie der vereend- ging heeft nagezien, en kasopname heeft gedaan. Spreker kan met vreugde consta- tee-ren, dat de commissie alles steeds in de beste orde heeft bevonden. Op voorstel van het. bestuur werd hier na onder al gemeene instemming besloten den secr.-penningm. een gratificatie te ver- teen e>n van f 100. De voorzitter deelde hierop mede, dat door de leden gezamenlijk bij het bestuur zijn opgegeven c-irca 800 H.L. pronkboo- nen. Het bestuur is voornemens deze, zoo als gebruikelijk is, bij inschrijving te verkoopent Een der leden s/telde hierop voor, deze boonen in publieke veiling te brengen, welk voorstel na eenige discussie door het bestuur gesteund, werd aangenomen met 43 tegen 19 stemmen, terwijl eenige leden zich onthielden. Bij de rondvraag werden nog enkele huishoudelijke vragen gesteld', welke dooi den voorzittel-, den heer J. van der $feer Mz., welwillend werden beantwoord, waarna deze onder dank aan. de aanwezi gen voor de getoonde belangstelling met gebed de vergadering stoot. TER-AAR. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester. Aanwezig alle leden. De notulen worden ge'.ezen en. vastge steld. De voorzitter deelt mede, dat inge komen zijn: Dankbetuiging van de veld wachters en ambtenaar ter secretarie voor <te aan hen toegekende verhooging van jaarwedde. Missives van Ged. Staten, welke stukken voor kennisgeving werden aangenomen. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim werden herbenoemd de hee ren C. Kempenaar, J. Hogenhoom, J. Sec kei, M. Roberta, C. F. Droogh en J. van Vliet, terwijl in de vacature wijlen den heeren We-erm nader zal worden voorzien. Een verzoek van Gehr. Roodenburg te Korter aar om uitstel tot ontruiming van het pand D 71 zal in een volgende verga dering behandeld worden, teneinde eerst het advies van de Gezondheidscommissie te kunnen inwinnen. Aan de orde komt vaststelling begroo- tinig 1916. Namens de commissie van on derzoek brengt de_ heer Van der Hoorn rapport uit. Vollgn. 30: jaarwedde van.de wethouders. Deze post is gebracht van f 150 op f 200, terwijl de commissie ge- raeenid had dat de bestaande j aarwedde in verhouding tot andere gemeenten voldoen de kan worden geacht, terwijl1 zij verwacht had dat een voorstel tot verhooglng dier jaarwedde bij den Raad zoude zijn ge daan. De voorzitter licht een en ander toe en wijst bovendien op de uitbreiding der werkzaamheden van de weithouders en geeft te kennen dat het in zijn voornemen lag in deze vergadering een bespreking over de jaarwedde te houden. Na eenige discussie brengt de voorzitter in rondvraag of de vergadering zich kan vereenigën om het onderwerp i. q. in be handeling te nemen, waartegen ziioh geen enkel Lid verklaarde. Hij stelt voor om bij Ged. Staten wegens uitbreiding der weitk- zaamheden die jaarwedde van de wethou ders met ingang van 1 Januari 1916 voor ieder te stellen op f 100, wat met algemee- ne stemmen wordt aangenomen, uitgezon derd de beide wethouders, die zich van me destemmen onthielden. Overigens werden namens de commissie geen "inlichtingen meer gevraagd, terwijl ook door de vergadering geen nadere be sprekingen werden verlangd. Hierna wordt de begrooting vastgestgEd m ontvangsten en uitgaven op f 21,463.02. Vervolgens komt in behandeling het punt van de agenda: benoeming hoofd der apenbare school. Op voorstel van den voor zitter wordt besloten ddti punt tot een vol- gende vergadering aan te houden, daar door omstandigheden buiten zijn schuld de heer Jonker uit Winsum niet op de voordracht is gekomen en deze dus uiit twee personen bestaat. De raad ging ver volgens in geheime zitting. WARMOND. De Hanze. Een vergadering van de Hanze had gisteren plaats in de Zon. De voorzitter deelde mede, dat Mgr. Smeulders, de Geestel. Adviseur, verhin derd was te komen jvervolgcns, dat de Boekhoud-cursus wegens'te weinig deel name niet gehouden werd dit jaar. Gekozen moesten worden algevaardig- den naar den Centralen Raad. Tevoren word, niet het oog op het mee te geven [mandaat.,, door den Bank-correispondentj een bespreking geopend over een punt, in de vorige vergadering reeds aangeroeid, n.L verleenen van kleine credieten aan den kleineren man. De afdeeling War mond zal bij dit voorstel de Leidsclie Hanze steunen. Tot afgevaardigden werden' nu gekozen de heeren B. Lans en C. M. van Stijn; plaatsvervangers de heeren J. v. d. Horst en B. M. van Stijn. De Open Brief van den heer Kamerbeek werd na eenige bespreking voor kennis geving aangenomen. Bij de rondvraag verzocht de heer J. v. d. Hox-st den steun van de Hanze om tot verbetering te komen in den navolgen den toestand: de twee melkhandeiaars J. v. d. H. en M. V. hebben aanzegging ge had, dat zij de boter niet boven den door de Regeering vastgestelden maximum prijs mogen verkoopen. Het gemeentebe stuur heeft hen aangeraden regeeringsbo- ter te gaan betrekken en verkoopen. De eigen boter, dan als luxe-artikel be schouwd, staat niet onder maximuru- dwang. Den 2üsten October is daarna door hen boter van de Regeering aangevraagd, maar tot heden niet ontvangen. Het ge meentebestuur zegt, dat zij desniettegen staande niet mag toestaan dat de maxi mumprijs overschreden wordt. Daarbij komt nog, dat alLe boeren boter „uit huis" verkoopen tegen willekeurigen prijs, en tegen dozen wordt nooit geprotesteerd, zoodat de boeren geheel vrij zijn in hun handel. Dezelfde ongelijkheid treft men aan, al dus spr. bij den Leidschen keuringsdienst^ die alleen bij melkboeren strenge con- tróle uitoefent en de boeren, dis ook bijna allen melk per liter uitverkoopen, totaal ongemoeid laat. De heer Versluys hoopte ook dat de Hanzeafdeelingen in de naburige plaat sen, waar dezelfde wantoestanden heer- schen, zouden samenwerken tot verbete ring. De heer Osendarp besprak een feit, dat z. i. onder oneerlijke concurrent.ie-ter- men valt, n.l. een verleden week hier in een hotel gehouden sigaren-verkoop, waarbij gefingeerde firma-naam werd ge bruikt, en gedeponeerde merken, ver- valscht, waren verkocht. De secretaris van de Hanze heeft ten gemeentehuize te voren een request hiorvan ingediend. In heide zaken zal door het het bestuur al het mogelijke worden gedaan om tot betere toestanden te geraken. WOERDEN. Gemeenteraad. Do raad heeft giste ren, in plaaits van den heer K. Schouten Hoogendijk, d«e (bedankt had, tot wethou der gekozen den (heer N. Brunt Wiaru Roomsche Agenda. MAANDAG, Leiden, half 9 uur. Apolo getische Cursus voor leden v. den Ned. R. K. Volksbond, in het lokaal v. d. Verhuurders- bond, Hoogl. Kerkgracht 40. DINSDAG. Leiden. Propagandaverga- dering van den R. K. en Chr. Fabriek- Haven- en Trans portarbeidersbond in het ge bouw, van den Chr. Nat. Werk mansbond, Moriaansteeg bij de Hooglandsche Kerk. Spre kers de heeren Mooknan en Strijbis. DONDERDAG, Wassenaar. Propa- gandaclub v. d. N. R. K. Volksbond. Lezing van den heer P. J. S. Serrarens. Rechtzaken. Lotisico. Door den Ho ogen Raad werd arrest ge wezen in zake het .cassatieberoep van de Maatschappij Lotisico, die veroordeeócl was aan verweerder het door de.zen gevor derd bedrag uit te betalen, omdat op dien» pollsnummer een prijs gevallen was. Lotisico meende tot die betaling niet ver plicht te zijn, omdat volgens de polisvoor waarden schorsing of staking der Staats loterij zijn verbintenis deed vervalOen en in 1914 schor&'ng dier loterij had plaats ge had. Het bof b»5riiste echter, dat in 1914 van geen schorsing van 'het bedrijf, maar slechts van een uitstel der trekking sprake was geweest. De Hooge Raad achtte door deze uitspraak geen enkel airtikel der wet van 1885 geschonden, aangezien daarin omtrent 'het begrip „isohorsing" niets ie .vinden is. Wat ter in de overeenkomst mede bedoeld was, ken, als .van feitelljken aard, in cas satie niet worden uitgemaakt.. Ook do wetsartikelen over den uitfieg van overeenkomsten waren niet geschon den; het -beroep moest dus worden verwor pen. Een wegkwestie te Noordwijkerhout. De adv.-gen. mr. Tak bij den Hoogem Raad heeft gisteren, conclusie genomen in de volgende zaak. Verweerder in cassatie had de gemeente

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2