DONDERDAG 4 NOVEMBER. 1915. Voor Z. H. den Paus. BUITENLAND. De Oorlog. Buitenlandsche berichten. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. De noodlottige erfenis. JAARGANG No. 1847 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden IO cent per week f 1.25 per kwartaal; bijonze genten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Vs cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeellngen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote lettere naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handel8-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Vorig1 bedrag i 156.— ijnzaterwoude. Van eem Hanze-lid 2. pending uit Waas erna ar 10. J, Opdat vrede spoedig intrede 0.50 i 168.50 ,Pensioen voor'n dooie". regeering maakt 't ons duizelig voor oogen door de onafgebroken reeks van jjaatsstiukken, waarmede zij ons de laat- eken als 'ti ware bombardeert. Zorgen wij er Antusschen voor, tenge re van die duizeligheid niet mee te Uilen op dien grooten pap er assen-stroom, mijl wij ons geen rekenschap zouden i, van wat er meit en om ons heen schiedt. [ia zijn weer verschenen: de Memorie van atwoord inzake het wetsontwerp tot ver- eiung van ouderdomsrenten aan behoef- jen en een drietal wetsontwerpen; I. Ont- wp-Organisatleweit; II. Ontwerp van wet wijziging der Invaliditeitswet; III. Ont- ierp van wet lot wijziging der Ziektewet, t?l een algemeene Memorie van Toedich- d'it laatste driebal wetsontwerpen laat duidelijk de stempel gedrukt van- den serrnatigen arbeid, dien de regeering op ith neemt. Een klare redeneering, waar- a moet worden afgeweken van de wetten- Ms der vorige regeering, wordt niet $even. Wij willen het daar echter van- bag niet over hebben, doch 'ns even- wij lt op de Memorie van Antwoord inzake ïl Ouderdomspensioen. ,'n Riks voor 'n dooie" wij mogen er Mezen tijd nog wel eens aan herimne- hoe die uitroep telkens en telkens Kik'.onk op politieke vergaderingen vóór fe verkiezingen in 1913, en, dan werd ont togen met een schamper gelach en hoo- »nd gespot op minister Talma, die iemand tan 70 jaar ,,*n dooie" het bagatel ran een rijksdaalder ais ouderdomspen sioen wiUde toestoppen. Nota bené! toand van 70 jaarl Neen, oreerden de Tfijzinnige sprekers, dat pensioen moei serstens vroeger ingaan, b.v. op 60-jari- C?n leeftijd, en tweeden^ hoogeir zijn, b.v. fier gulden. vernamen de kiezers en ze vonden kot zoo mooi, zoo edel. zoo menschlievend ze stemden links. En nu is ,,de Riks voor 'n dooie" gewor- Jea en blijft de regeering wil er met uil afstappen twee gulden.... Op die ontgoocheling van de kiezers wil ton we 'ns even wijzen. Servië bezeften de Duitsch-Oosten- rijksche legers Usice. De Bulgaren moesten ii het Nisavadal terugtrekken. - De tuisen hebben het dorp Mikulischki IMchen het Swenten- en llsenmeer Van het Westelijk oorlogsterrein. Overzicht, Evenals alle andere dagen is er van dit oorlogsterrein weitnig nieuws. Het Duitsche legerbericht meldt o. a., dat aan de Souchezbeek ten noordoosten van het plaatsje van denzelfden naam een stuk loopgraaf, dat blootstond aan omvatting, over ongeveer 100 M. breedte gisternacht volgens het opgemaakte plan werd ont ruimd. Het Fransche legerbericht zegt, dat een aanval der Duitschers in Champagne bij Massages is mislukt; alleen zijn de aan vallers er in geslaagd enkele vooruitge schoven loopgraven op hoogte 199 te berei ken. Verder maakt het legerbericht mel ding van de dagelijksche artillerie- en loopgravengevechten, die den algemeenen toestand niet konden wijzigen. Van het Oostelijk oorlogsterrein. Overzicht. Op dit front hebben hardnekkige ge vechten plaats. De meening, dat de Rus sische legers, ten gevolge van hunlang- durigen terugtocht, ernstig zouden hebbetn geleden, is niet juist gebleken. Hun offen sieve kracht schijnt onverminderd te zijn. Met dezelfde hevigheid van een jaar ge leden, bestoken zij thans ook nog voort durend het Duitsch-Oostenrijksche front. Doch het is nu wel bezwaarlijk geworden den vijand uit liet land te verdrijven, nu deze er zyeh zoo vast in genesteld heeft. Het Duitsche legerbericht geeft toe, dat het' den Russen gelukte tusschen het. Swen ten- en Ilsen-meer het dorpje Mikulischki te bezetten. Op het verdere gedeelte van dit front is de toestand vrijwel onveran derd gebleven; alleen om het plaatsje Siemikowec werd nog hevig gevochten, maar bleef ten slotte in Oostenrijksche handen. Van het Zuidelijk oorlogsterrein. Overzicht. De berichten van de partijen over de krijgsverrichtingen op dit ront stemmen in 't geheel niet met elkaar overeen. De Italianen melden, dat zij voordeden beha len; de Oostenrijkers, dat de Italiaansche aanvallen over het gelreele front werden afgeslagen. Op verschillende punten wordt het Oostenrijksche front bedreigd; de Ita lianen deden aanvallen in den Plava- sector, op de hoogte van Podgora, vlak tegenover het veelomstreden Görz, op den Oostelijken oever van de Isonzo en op den Monte San Michele, enkele kilometers ten Zuiden van Górz. Volgens de Oostenrijk sche legerberichten werden al cleze aan vallen gestuit. Van het Zuidoostelijk oorlogsterrein. Overzicht. In Servië hebben de Duitsch-Oostenrijk sche troepen Usice en de hoogten ten Zuiden van den Grn Milanowatsj bezet. Deze hoogten beheerschen het dal der Morawa, waarin de plaats Tsatsak gelegen is, welke ook op de Serviërs werd ver overd. De Bulgaren rukken eveneens vooruit en hebben een bruggehoofd ten Westen van BelaPalanka bezet. Zij staan thans Oos telijk van Nish op 30 K.M., in het Noord- Oosten op een afstand van 20 K.M. In het Nisava-dal moesten de Bulgaarsche troe pen voor overmachtige aanvallen terug trekken. De Oostenrijksche troepen, die bij Vise- grad in Bosnië strijden, zijn tegen de Mon- tenegrijnen opgerukt. Het schijnt echter, dat het wakkere legertje van Koning Ni- kita ze met succes heeft afgeweerd. Op den Balkan. De houding van Griekenland. De ,,Voss. Ztg." ontleent aan de ,,Nea Imera" 'te Athene, dat de demobilisatie van het Grieksche leger zal afhangen van den afloop van den Bulgaarscheu oorlog tegen Servië. Griekenland zou gelijktijdig met Bulgarije demobiliseeren. Volgens de meening van militaire deskundigen zal de Bulgaarsche veldtochtna anderhalve maand zijn afgeloopen, daar Bulgarije zich, zooals het ook aan de Grieksche re- geerlng heeft meegedeeld, zal bepalen tot de bezetting van Macedonië tot noordelijk van Monastic, tenzij de aanval van Servië of van de Engelsche en Fransche troepen het zou dwingen den opmarsch verder uit te strekken. 0p Zee. De „Turquoise". Het Fransche ministerie van marine be vestigt, dat de onderze.eër Turquoise" in de Zee van Marmora beschoten en gezon ken is en dat twee officieren en 24 ma trozen krijgsgevangen zijn gemaakt. Duitschland. De vredesgeruchten. Het ,,Korr. Norden" meldt: In den laat- sten tijd duiken allerlei geruchten op over vredesonderhandelingen. Particuliere ont- spannings reizen van gezamiten en staats lieden worden uitgelegd a" *>f die aan on derhandelingen gewijd zouden zijn. Het ,,Berl. Tagcbl." constateertdat al dergelijke geruchten op verzinsels berus ten. Ook de geruchten over een afzonden- lijken vrede tusschen Oostenrijk en Italië wordt door het oorlogskwartier Nadrukke lijk tegengesproken in de volgende bewoor dingen: Tegenover de volslagen nutteloos heid' van alle Italia arische offensieven tot nu toe ós het nauwelijks to begrijpen hoe enkele publicisten der Entente-pers op.het idee zijn gekomen, dat een afzonderlijke vrede met Italië, op, basis van afsi'/nd van grondgebied aan Italië, in het bereik der mogelijkheid kan liggen. Op grond van ge zaghebbende inlichtingen kan worden ge zegd, dat. de vertegenwoordigers van dit denkbeeld het offer zijn ver gezichtsbedrog. Frankrijk. Een verklaring van Briand. In het parlement heeft minister Briand verklaard, dat Frankrijk eerst den vrede ,zal teekenen, wanneer het recht hersteld is door de overwinning en het alle waar borgen voor een duurzamen vrede heeft verkregen. Verder zeide Briand, dat de huidige on derneming van Duitschland op den Bal kan getuigt van de mislukking van zijn pogingen op de voornaamste oorlogstoo- neelen. Daar zijn offensief op het Fran sche en Russische front is gebroken, be proeft het deze afleiding. Het poogt hier door de wereldopinie Levendig te houden, aan wie zich echter reeds de toe kenen van zwakheid, ender den schijn van kracht, beginnen te openbaren. De Centrale Kei zerrijken kunnen hun nederlaag verschui ven, doch verhinderen kunnen zij haar niet. Wat ons betreft, wij zijn bereid tot het einde te gaan. Onze vijanden zullen niet op vermoeienis of verzwakking onzerijds kunnen rekenen. Wij hebben den wil om te winnen en wij zullen winnen. De opvolger van Calliéne. Tot opvolger van generaal Galliéni als gouverneur van Parijs, is benoemd gene raal Manoury, die het zesde leger com mandeerde in den slag aan de Ourcy, waar het zich met roem overdekte. Engeland. Is: het Lagerhuis. Minister Lloyd George deelde in het La gerhuis mede, dat thans 1346 inrichtingen voor de vervaardiging van munitie onder toezicht der regeering staan. Verder kondigde hij aan, dat de volgen de week een nieuwe kredietaanvraag zou worden ingediend. Een imperiale conferentie. De „Times" verneemt uit Christcliurch, dat de premier van Nieuw Zeeland, Mas- sey en sir Joseph Ward half December naar Londen zullen vertrekken om een imperiale conferentie aldaar bij te wonen. Perzië. Russisch ultimatum aan Perzië. In opdracht van zijn regeering heeft de Russische gezant te Teheran aan de re- geering van den Sjah medegedeeld, dat, wanneer de geruchten over het totstand komen van een bijzondere overeenkomst van Perzië met Duitschland en Turkije worden bevestigd, de Engelsch-Russische overeenkomst, welke is gebaseerd op het beginsel van het bMioud der onaantast baarheid en onafhankelijkheid van Perzië, onmiddeLlijk zal ophouden aan haar doel te beantwoorden. De verklaring van den. gezant betreft, volgens haar strekking niet alleen het tegenwoordige kabinet, doch ook de ge- hefele Perzische regeering, wanneer die er aan zou denken het lot van haar land te binden aan dat der vijanden van Rusland. Verschillende oorlogsberichten. Bindtouw. Ook het bindtouw is door den oorlog schaarsch geworden. Men heeft nu gezocht naar stoffen, die het kun nen vervangen en die gevonden in papier- vezels. Dit is met veel succes tot bind touw verwerkt. Zeer bruikbaar ook is met papier of andere stoffen omwonden ijzer- draad, dat bijzonder sterk is. Onomwon den ijzerdraad is niet aan te bevelen, om dat liet niet geknoopt kan worden. Koper opgeëisoht. Reeds 20 Juli van dit jaar werd in Duitschland van regee- róngswege een inventarisatie van alle van kopter gemaakte voorwerpen bevolen. De geïnventariseerde voorwerpen behoefden echter eerst bij nader order aan de .,Me- taltmabiïinachungsstellen" afgeleverd te worden. Thans is een verordening in dien zin uitgevaardigd en moeten alle koperen voorwerpen, die ,in de industrie gebruikt worden, tegen betaling afgeleverd worden. Vrouwelijke barbiers. Berlijn heeft niet alleen vrouwelijke tramconducteurs, s'jraatreiniigers, enz., maar ook reeds twee vrouwelijke baiibiers. De eerste die dit be drijf uitoefende ie een zeventienjarig meis je, dat in de zaak van (haren vader de 'klanten. helpt bedienen. Zij scheert do klanten, snijdt hun do haren, fniseert ze, kortom doet in do zaak alles, wait andera mannelijke bedienden doen. De Fransche censuur. De „Times"- correspondent te Parijs zegt redenen te hebben om te gelooven, dat er belangrijke wijzigingen .zullen plaats hebben in de wijze, waarop de censuur wordt uitge oefend, vooral voor zoover het de bespre king van de binnenlandsclie politiek be treft. Vrouwen-mobilisatie. Zonder op de officieele goedkeuring van de regeering te wachten, hebben vijfduizend Fransche vrouwen een vrijwilligerskorps gevormd. Haar werk zal voornamelijk bestaan in het bereiden van het eten en tn het wasschen van de kleeren der soldaten. Verder zul len zij zich belasten met het overbrengen van dépêches en verplegingsarbeid. Zij zullen uniformen dragen. Stalen helmen voor de Eivgelscha tro3pe«. Volgens het Fran&che voorbeeld hooft een gedeelte van de Engelsche troepen nu ook stalen helmen gekregen, can do soldaten te beschermen tegen granaat splinters. Mocht do proefneming een suc- oes blijken, dan zullen ongetwijfeld allo soldaten zooveel mogelijk van deze helmen worden voorzien. In het hijzonder worden deze the>l men. gogo ven aan dlio soldaten, die tot opdracht hebben, handgranaten te werpen. Daar de»ze bommengooters in En geland een zeer speciale training door maken, As van militair standpunt hun le ven van g rooter waarcfr, don het leven van den gewonen infanterie-so Maat. Een verloving. Prins Firiedriah Sigismund van Pruisen, oudsten zoon van prins Fried rich Leopold van Pruisen, ds gisteren to Nachod in Bo- hemen verloofd mot prinses Marie Luise zu Sdhaumburg-Lippe, oudsle dochter van Friedirich von Schaumiburg-Lippe. Een NederJandsch doser- teur voor de Engelsche rechtbank. Een jonge Nederlander, II end rik us Smit genaamd, heeft den overtocht van Am sterdam naar IIuM gemaakt als verstop- peMng op het Nederlandseho stoomschip „Eemstroom" en moest dezer dagen voor do rechtbank te ITull verschijnen, omdat hij nalatig geweest was om zich als bui tenlander te melden. FEUILLETON. m - Misschien, want gij hebt den dienst, dien ik u bewees, nog nooit op de juiste waarde geschat, Denk maar eens aan liet kêrouw, dat ik moest trotseeren en hoe- teel geweld ik mij heb moeten, aandoen Wi van mevrouw Bernard d'Alleret een Ontroostbare weduwe te maken, Gevoelig hart! En gij verweet mij zoo- •ven nog, dat ik mijn schoonzuster het tovea heb gespaard. Dat laatste zeide ik dan ook km tier uil solierts, om u uit uw droefgeestigheid op te wekken. Ik zie niet gaarne, dat gij loo zit te kniezen. Vooral nliet, omdat gij wel weet, dat ots ik val, gij in mijn val wordt meage- B'eopt. Nu niet overdrijven. Ik acht uw val *oer onwaarschijnlijk. Waarom? Dat gij niets meer van dAe dame hoort, schijnt mij een gunstig teeken toe. ^o®n tijding, goede tijding. Dus, onmoo- u het hoofd te pijnigen. Het is hoogst w&imemelijk, dat, zoo uw schoonzuster Sten teeken van leven meer geeft, zij de heii in de Seine met een bezoek is vereeren en dus gedaan heeft wat Pj zoo dwaas geweest zijt te verzuimen. Zooveel geluk zal voor mij wed niet 11 ju weggelegd. Wdil ik u eens wat zeggen? Heb is uw ^geluk, dat gij niet aan uw good ge- «oriïte kunt gelooven. En dan, laten wij eeas het ergste nemen en de veronder stelling, dat zij zich van kant gemaakt zou 'hebben, loslaten; is mevrouw de weduwe d'Alleret dan niet stapelgek? Te goeder naam en faam bekend staande doctoren, met inbegrip van den idioot, die het krank zinnigengesticht bestuurt, hebben het ver klaard en met hun hand'teekehing be krachtigd. Als men de oorzaak van die krank zinnigheid maar niet ontdekt. 't Zou wat. Die geneeskundige be roemdheden zul'len nooit willen erkennen, dat zij een flater hebben gemaakt en zich bij den neus lieten nemen. Trouwens, zij zijn er behoorlijk voor betaald. Niet. dot ik u verwijt dat geld nutteloos te hebben uitgegeven, .integendeel, het was uitmun tend besteed. Zij zullen nu met alle kracht volhouden dat Mevr. d'Alleret krankzin nig is, al zou 't alleen maar zijn uit vrees dat men hen anders verdenken zou omge kocht te zijn. Maar als anderen haar nu eens on derzoeken. Die vallen hun collega's niet af.Trou- wens, ge moet niet vergeten, dat de ha- sóhich altijd uitwerking nalaat. Mevr. d'Alilereb heeft er al zooveel van gebruikt, dat haar hersens voorgoed gekrenkt zijn. Vrij of gevangen, zij blijft een'zintnelooze. Loop naar den duivel met uwe theo rieën. Het verslag, dat die idioot van een Cazelès mij gezonden heeft, beweert inte- g'endeePdat haar genezing nog ma,ar een kwestie van enkele weken is. Dan hadt ge haar terstond bij hem vandaan moeten nemen. Kon ik voorzien, dat. zij zou wegloo- pen? Dacht g© dan., dat zij 't daar in dat krankzinnigengesticht zoo bijzonder naar haar zin zou hebben? Neen, maar .ik dacht niet, dat men van daar zoo gemakkelijk kan wegloopen. Ge hadt zoo iets moeten' voorzien. En fin, het is nu eenmaal gebeurd, maar gc kunt uw zaak slechts bederven door-met den angst op het gelaat rond 'te loopen. Men belweft 'u maar aan te kijken om le zien, dat gij iets op het geweten hebt. Het is nog een geluk, dat men menschen van uw stand niet zoo licht verdenkt en dat uw voorvaderen u eewig prestige geven. Laat hen met rustl Gij hebt het aan hen te danken als men u met fust laat. Hm, wanneer -ik in ongelegenheden kom, zullen zij mij zeker niet helpen. Gij verwacht zeker meer hulp van mij? Juist, daarom heb ik u verzocht hlei- te komen. Wij moeten, overleggen op wel ke wijze wij die Lizzie, zoo zij nog leeft, het best onschadelijk zullen maken. Daartoe bestaat maar een probaat middel. De dood? Natuurlijk, dooden praten niiotr Maar daarbij moet met de uiterste voorzichtigheid te werk worden gegaan. Zooals altijd. Haar dood moet aan ongeluk of zelfmoord worden toegeschre ven, maar daarover zullen wij later wed raadplegen. Onze eerste zong as nu maar op te «poren of de zekerheid te.krijgen, dat zij niet meer bestaat. CleVfer James legde den. hoorn weer op het toestel. De verdere pannen van de beide schur ken boezemden hem geen belangstelling in nu hij wist, dat Lizzie toch tegen hun aanslagen beveiligd was. Hij glimlachte voldaan. Zijn doel was (bereikt; hij had nu de ze kerheid. dat de graaf d'Alleret een schurk was, itegen wien hij met volle kracht kon optreden. De graaf d'Alleret was in den laat Aten tijd ongelukkig met zijn kamerdienaars. Had de vorige hem plotseling verlaten, ook zijn opvolger, Justin Vai-saier, ver dween eensklaps, na een paar weken i'n zijn dienst geweest te zijn. Den dag na het bezoek van Morel, belde hij 's morgens zijn kamerdienaar tever geefs en een andere bediende, die op het bel Ion toesnelde,deelde mede, dat Just in gisterenavond was uitgegaan en niet to- ruggekeerd. Justin, die nu weer zijn gewone gedaan'o als de detect?ve James Swift had aange nomen, begaf zich naar de rue Gay-Lussac, waar hij een ondefhoud met «niss Bpsie Walton had. Hij ondervroeg haar voornamelijk over het bezoek van Morel aan Chicago. Weet gij wat .hij daar doen kwam? Hij zeide, dat hij met een wetenschap pelijke zending was belast. 'n Pracht van 'n zending! Weet gij dan waarin zij bestond? Ja, hij moest voor graaf Hector d'AL- leret zijn broeder, die hem in den weg zat, vergiftigen. Rosie sprong iop met de afschuw op het Onmogelijk, mompelde zij, dat zou te .Laaghartig zijn. Gij moet u vergissen of men heeft u bedrogen. Oordeel ztf.f of de feiiten, dóe mij ter ooro zijn gekomen, niet juist zijn. Is het waar dat uw zwager ziek werd en stierf, juist toen do vreemdeling in zijn huis was? Da.t fis waar, maar het kan toevaiUng zijn geweest. Inderdaad. Maar weet gij ook, gij, die in de geneeskunde hebt gestudeerd, aan welke Kiekte uw .zwager is overleden? Ilct meisje antwoordde niet-, maar keek peinzend voor zi-ch uit. De vermoedens, dóe bij haar opgekomen waren, toen zij haar zwager zag sterven, rozen opintieuw an haar. Dat p'otselinge sterfgevail was haar een ondoordringbaar geheim gebleven. Zij doorleefde nogmaals die vreoselijko uien en herinnerde zich alles, tot ;n do kleinste bijzonderheden, wal er in dien droevigen avond was voorgevallen. Ten slotte moest zij erkennen, Ik noch iemand anders heeft die ziek te ooit begrepen, noch met zekerheid do oorzaak van den dood kunnen vaststellen. Hebt gij er nooit aan gedacht, fjio oor zaak aan een misdaad toe >te ch rijven? Neen, want die .arme Bernard was goed en vriend el ijk jegens allen, die met hem in aanraking kwamen. Vijanden had hij niet, wie had zijn dood kunnen wen- sehen? James Swiift wilde daarop juist ant woorden toen er gebeld weid. Een oogenlbli'k later werd dokter Gilbert Danville door het diieaistmedsje van rni&s Walton binnengelaten. (Wordt vervolgd.),

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1