De melkkaarten In Duitschland. De Berlijnsche correspondent van de ,,U. P. o. A." verneemt, dat aangezien het boter en mefkvraagstuy. te Berlijn van overwe gend publiek belang wordt, de overheid van plan is, nu ook melkkaarten in te voeren, daar zoogende moeders extra melk noodig hebben; deze maatregel is eetn ge volg van de aanhoudende verzoeken der Socialisten. (N. Crt.) De moerden fn Armenië. De Duitsche gezant te Washinjjton meldt „Havas" uit Washington verklaarde, dat de Turken geen misdaden in Armenië hebbetn begaan; de Duitsche bladen echter verkla ren die moorden door de noodzakelijkheid waarin de Turken zich bevonden, om geen vijanden in het land te laten, op het oogen- blik waarop de Bulgaren zich bij hen aan sluiten, om Egypte aan te vallen. Dood schieten en verdrinken zijn overigens te zeer in het oog vallende feilen om ontkend te kunnen worden. Buitenlandsche berichten. Geen algemeene ministerieel© crisis Sn Spanje. Naar do Parijsclite bladen uit Madrid vernemen, bestrijdt do Spaansche minis ter-president Dato de juistheid van do ge ruchten over een ministeriecle crisis. Wel zal naar alle waarschijnlijkheid de minis ter van Financiën aftreden, daar tusschen hem en de ministers van Onderwijs en Pu blieke Werken oneenigheid over de be grooting bestaat. De ontploffing in de Rue Tolbiac. De „Echo de Paris" meldt, dat bij de ont ploffing in de Rue Tolbiac 37 personen .werden gedood en 25 gewond. Fabriek afgebrand. De groote oliefabriek van Deisz te Mar seille is in vlammen opgegaan. De schade bedraagt 800.000 francs. De brandweer kon zich er slechts toe bepalen de omliggende fabrieken te be schermen. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Regeeringseieren. Gisteren had te Amsterdam de eerste .veiling plaats van zoogenaamde regee- jingseieren. De Regeering heeft de veiling van die eieren opgedragen aan de Vereeniging V. jP. N., die, zooals' bekend is, wekelijks in baai1 verkooplokaal plaats heeft. In dezen tijd van het jaar wordt door de leden van die vereeniging circa 12,000 eieren per week aangevoerd. Gistereou waren daar 45,000 eieren van Üe Regeering bijgevoegd. Deze eieren wor den geleverd door de exporteurs. Zij zijn verplicht 10 pCt. van hun export af te ptaan en voor deze eieren wordt geen con- bent giegeven naar het buitenland. De belangstelling op deze veiling was buitengewoon groot. Gewoonlijk is het aantal koopers een veertigtal, terwijl dit gisteren werd geschat op 125. Vol belang stelling was men ook in vakkringen naar 'den afloop. Zonder moeite werden alle eieren aan 'den man gebracht. De prijzen waren ongeveer dezelfde als de vorige week. Goedkooper eieren zijn er 'dus vooreerst niet te verwachten. Meükvoorzieniïi'g. Sedert Woensdag ie de uitvoer van melk en melkproducten (met uitzondering van kaas en boter) stop gezet. Sedert het laatst van September, toen de uitvoer eenige dagen gesloten was, werd1 deze, nadat de veieeauiging van melkfabrikanten, was op gericht, voorlioopiig weder toegestaan op voorwaarde, dat deze vereeniging zou voor zien in de behoefte voor de bomnienland- 8ctre consumptie. Naar wij vernemen, is het de bedoeling, Öe kosten van deze voorziening te doen dragen, zoowel door de exporteursvan melk en melkproducten in dien emgeren tón (gecondenseerde melk, melkpoeder, ge steriliseerde melk en gesteriliseerde room), »h dtoor de kaas- en boter-exporteurs, die eveneens die enorme quantateiten znofJk beo dig hebben, welke middellijk, ml. in den vorm van boter en kaas, o-ver de grenzen gaan. Daarover is een gemeen schappelijke vergadering geboud'en van de WerscMllende veneenlgingen. Op deze ver gadering werd nog geen overeenstemming verkregen. Enkele boter- en kaasexporteurs spra ken de meemiiing uit, dat zij .door het ter beechüikkimg stellen van boter en kaas reed3 voldoende verplichtingen op zich hadden genomen', wat van de andere zij- Be, waar men wees op de kolossale ont trekking van melk, die thans plaats heeft Boor de kaafl- en bo terproductie voor het buitenland, werd ontkend. Het ligt echter, maar ons meegedeeld Werd, in de bedoeling van den minister bok de boter- en kaasexporteurs in de kosten van de melkvoorziening, maar ge lang van die, door hen verbruikte hoeveel heid te doem bijdragen. (HbL) Kaas. De minister van Landbouw, Nijverheid en H andel-, Overwegende, dat het wenschelijk is een (overzicht te verkrijgen van de in Neder land aanwezige voorraden kaas; Bepaalt, dat met ingang van 24 October U.S. vergunningen tot uitvoer van kaas yoorloopig niet meer worden verleend en Bat met ingang van dienzelfden datum op bereids verleende vergunningen tot uitvoer van kaas gem uitvoer zal mogen geschie- Hen. Belanghebbenden wordt in hun eigen be lang geraden er rekening mede le houden, dat kaas, welke op bovenvermeld tijdstip het land n&eft beeft verlaten, niet meer mag Wonden .uitgevoerd., Varkens eo varkem6vleescn. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft zijn beschikkingen van: a. 27 Maart, b. 9 April, c. 4 October, •houdende bepalingen aangaande de rege ling van den -afzet van varkens en varkens - vleesch, met ingang van 24 dezer inge trokken. De minister vaan landbouw, mijveothead en handel heeft bepaald, dat de consenten, ingevolge art. 1 van zijn beschikking van 27 Maait, 23 dezer afgegeven door den directeur van het Rijks-Centraal Bureau tot regeling van den afzet van varkens en varkensvleesch nog zullen gelden tot 29 dezer. Groenten- De minister van landbouw, nijverheid en handel beeft, gelet op zijn beschikkin gen van: a. 21 Augustus, b. 29 September, c. 8 October en d. 15 October bepaald: lo. Waar in de eerste alinea van art. 1 van zijne voormelde beschikkingen sub a en b wordt gespaoken van sec ret ara® van den Nederland schem Tuinbouw raad, moet worden gelezen „Gedelegeerd lid van do Rijkscommissie van Toezicht c-p -de Ver eeniging Groenten-Centrale". 2o. De tweede- alone a van art. 1 van. zijne voormelde beschikkingen sub a .en b, be nevens de derde alinea van. art. 4 van zijne voormelde beschikking sub worden in getrokken. 3o. Waar overigens in zijne voormelde beschikkingen wordt gesproken van secre taris van den Nederlandse-hen Tuimbouw- raad, moet worden gelezen, de Vereeni ging Groenten-Centrale. 4*o. Bovenstaande bepalingen treden in werking op 24 dezer. De tabakshand el. Op verzoek van de uitvoerend© commis sie van de N. O. T. heeft haar voorzitter gisternamkldag alle importeurs van Su matra- en Java-tabak van Amsterdam en Rotterdam ter vergadering bij de Handel maatschappij uitgenoodigd om de belangen van den tabakshandel te bespreken. Alle groote maatschappijen en importeurs wa ren vertegenwoordigd. De heer Van Aalst zette uiteen, dat die N. O. T., zooais zij reeds vroeger ver klaard had, zoo noodig heft eenmaal ver kregen recht om tabak, koffie en kinabast N. O. T.-vrij te kunnen aanvoeren met kracht zou verdedigen, doch dat hij het noodiig achtte, dat van de zijde van de importeurs krachtig werd medegewerkt om het vertrouwen, dat uitsluitend Neder- landsch-Indische tabak zou worden aan gevoerd,- te bestendigen en zorg te dragen, ■dat deae tabak op de tot nu toe gebruike lijke wijze bij inschrijving werd verkocht. Op zijn voorstel werd besloten, dat van 1 Januari as. af de cognossementen zul- leai vergezeld zijn van in Nederlandsch- Indië opgemaakte certificaten van oor sprong en dat de tabak bij aankomst door deskundigen zal worden onderzocht. Daar- toe zal «zoowel voor d'e Sumatra- als voor de Java'tabak een commissie worden inge steld. diie geregeld over de aankomende partijen rapport zal uitbrengen. De heerctn H. C. van den Honert, directeur van do Deli Maatschappij; De Fremcay, directeur van de Deli Batavia Mij., en Van den Arend, directeur van de Tabaks-Mij, 'Aren-dsburg, zuilen de commissie voor dé Sumatra-tabak en de heeren S. P. Voute en J. van Hoboken Azn. een commissie voor de Java-tabak samenstellen. De N. O. T. zal al® secretaris van die commissie aanwijzen den heer W. Moenis, di«e, zooais onlangs gemeld, reeds als secretaris der Neder.landsch-Indische koffieconia-ole-com- missil'e is opgetreden. Uitvoer van nikkelen en bronzen pasmunt verboden. Bij kon. besluit van 21 October 1915 no. 40, is de uitvoer van nikkelen en bronzen pasmunt van het koninkrijk der Neder landen verboden. De tinverkoop. Naar het „Hbl." verneemt, is door on derling overleg de onlangs vermelde ver koop van 800 ton Gouverneme-ntstin aan Duitsahland verminderd tot 700 ton. Het is daardoor mogelijk geweest enkel© fa brieken. welker bedrijf door gebrek aan grondstof dreigde stop gezet te worden, aan den gang te houden. Hot mijnengevaaT en de haringvisscherij. Men schrijft uit reedenskrtngen: De schepen, welke thans van de haring vangst teruigkeeren, hebben de vdsscherij gestaakt wegens liet mijnengevaar. Dage lijks komen schepen binnen met kleine vangsten, uit angst voor de mijnen. Do haringprijzen zijn dagelijks stijgende, zoo- dat hij kleine aanbrengsten nog goede be sommingen worden gemaakt. Behalve op die bekende plaatsen zooals de punt van de Doggersbamk zijn thans mijnen aangekondigd op 52.45 N.B. en 2.30 O.L., 53.36—3.4; 53.40—3.20 en 54.55— 3.10. Ook op plaatsen wetke niet bekend zijn en waar voorheen geen mijnen werden waargenomen komen ze thans voor. Te verwonderen is hét dus niet dat met hef oog hierop de reeders zoowel als de zee lieden. de visscherij wenschen te eindigen. Uit de aanbrengst van. veel volle en wei nig ijle haring d. i. haring aonder hom of kuit blijkt dat de visscherij nog niet behoefde geëindigd te worden en er nog veel te vangen is, zoodat het wel'te betreu ren is, dat wegens het mijnengevaar deze kans moet worden opgegeven. Mr. L. H. W. Regout. Mr. L. H. W. Regout, tijdelijk gezant bij Z. II. den Paus, is ernstig ongesteld geworden. Zijn echtgenoote is gisteravond naar Rome vertrokken. De onderwijscommissie. Uit zeer betrouwbare bron wordt aan „De Tijd" medegedeeld, dat door de ge wraakte publicatie van „De TeCiegraaf' het werk dei- Onderwijscommissie vermoe delijk niet «gmbelang^jk *ej worden v$£- traagd en het resultaat banger op zricli zal laten wachten. Heden zal de commissie vergaderen, om een en ander te besproken. Een Protestantsch Retraitenhuis. Te Bare hem bij Lochem is een Protes- tamtsch Retraitenhuis opgericht. Naar aanleiding van wat daarover te lezen slaat in ,,De Blijde Boodschap" en in „liet Protestamlenblad voor Tiel en Omstreken", wijdlt „De Tijd" een beschou- wiing over deze Protestant sche Instelling. Allereerst moet het blad constateeaen, „dat de rededijkhead eener geestelijk© af zondering klaar en duidelijk uiteengezet wo-rdt ook door woordvoerders onzer afge scheiden broeders!" Maar daarnaast «moet worden bemerkt, „hoezeer een protestantsche retraite in wezen en uiterlijkheid verschilt van een roomse he geestelijke afzondering, en hoe zeer dezelfde woorden verschillende Hin gen kunnen uitdrukken." De retraite komt m.1., wij mogen wel zeg gen hoofdzakelijk, neer op het genieten van natuurschoon. Dit laatste wordt rui terlijk erkend door den schrijver in „De Blijde Boodschap", die zijn artikel aldus besluit: „Het schitterende weer waseen groote, maar niet de voornaamste factor (van het welslagen). In heel de dagorde van de retraite is niets te bespeuren van dat, wat juist onze Roomsche retraite«n kenmerkt, en zoo bui tengewoon vruchtbaar maakt voor een hernieuwd geestelijk leven. De bijeenkom sten gelijken zeer veel op een gieaeilliig sa men-zijn onder orgel- en vioolmuziek, on der het aanhoaren van stichtend© stukken proza en poëziie. Dat door deze zwakke nabootsing van onze Roomsche retraalem onze Roomsche man nen en vrouw-en dieper wordt overtuigd van de wezenlijke waaide van onze Room sche retraitehuizen.... Hoe het rn den ouden tijd ging. In een stembus-artikel verhaalt "het Vaderland hoe in 1875 de heer Tak van Poortvliet in de Kamer kwam. Dat „hoe" was toen niets bijzonders, tnaal* regel. „Toen "in 1875 Zufphen vacant kwam, schreef het bestuur van de Liberale kies- vereenfging aldaar een brief aan Tak van Poortvliet, of deze het district de eer wil de aandoen, het in de Tweede Kamer te vertegenwoordigen. Op zijn toestemmend antwoord werd hij vriendelijk verzocht eens naar Zutphen te komen om met zijn kiezers kennis te maken. Dat kennisma ken bestond hierin, dat hij door het be stuur in een rijtuig met vier paarden van het spoor werd gehaald; dat hem een uitstekend din ei- werd aangeboden in een der eerste hotels, en dat hij zich tusschen diner en dessert op het balkon vertoonde aan do saamgestroomde en hem toejui chende menigte, die dankbaar was, dat mijnheer Tak wel zoo goed wou wezen het district in do Tweede Kamer 'te vertegen- •wpordigen.'-' Het gaat tegenwoordig niet meer zoo gemoedelijk als in den gouden tijd dei- liberalen. Korte Kroniek. Te 's-Gnavemhage overleed, op den leeftijd van ruim 71 jaren, de heer O. M. de Munnick, oud-gouverneur van Suma tra's Westkust. Hij ward geboren te Ba tavia 9 Med 1841. Te Baarn worden pogingen aange wend om een concert-en schouwburgzaal te stichten. Er is een inschrijving geopend op een aandeelen-kapitaal van f 85000. De Raad der gemeente Steenwijk heeft besloten- de November-kermis, z.g.n. „Elfduizend," dit jaar weer te doen doorgaan. Maandag a.s. zal de volle werktijd met verlaagd tarief op de Hengelosche Bontweverij worden ingevoerd. De ongeor ganiseerde arbeiders dier fabriek hebben besloten, met. 93 tegen 8 stemmen, daarmee geeai genoegen, te nemen. Gemengde berichten. Een Hollnmlsch kanon in Japan. Mr. E. De Grave schrijft in het „Hbl.": „Te Tokio vond ik in het maritiem museum een groot kanon, met het opschrift, in gegoten letters en cijfers, Oost-Indische Companie Amster dam 1592. De letters en cijfers zijn zeer dui delijk, behalve dat de 2 een 7 zou kunnen zijn. Maar hoe is het mogelijk dat dit kanon, dat door de Oost-Indische Compagnie aan de Japansche regeering (den Shogun) ten geschenke werd gegeven, dit jaartal kan vermelden, daar toch die Compagnie eerst in 1602 is opgericht? Op mijn verzoek heeft de voor toeristen bijzonder voorkomende secretaris van het Nederlandscli gezantschap, de heer Van de Polder, er een onderzoek naar ingesteld, maar zonder resultaat. Ken} iemand een aannemelijke oplossing van dit raadsel?" Het on gein k te Amersfoort. Over het droeve ongeluk te Amersfoort meldt het „Utr. Dbld.", dat de 23-jarige losse werkman van de gasfabriek Dijkhuis eenige werkzaam heden aan de transformatorzuil op het Sta tionsplein verrichtte. Dergelijke werkzaam heden waren vroeger, reeds meermalen ter- richt, zoodat de jongeman niet het minste gevaar vermoedde. Door een nog nooit voor gekomen defect weigerde echter de afsluiter in het meethuisje op de gasfabriek, met het gevolg, dat D., toen bij met de hand in aan raking kwam met de hoofdspanninggeleiding, plotseling den electrischen stroom door het lichaam kreeg en onmiddellijk dood bleef. Een monteur, die toevallig ter plaatse was-, bleef by het lijk om de omstanders er verre van te houden, daar aanraking met het lichaam den dood ten gevolge zou hebben. Eerst toen men aan de gasfabriek bericht ontvangen had en het buiten spanning ge bracht was, kon het lijk verwijderd en door de politie naar het huis van den overledene getransporteerd worden. Onsmakelijk. D© beiasitkigibeambten te Aal ten hielden een persoon aan, die er zeer dik en bezweet uitzag. Daar dit eng verdacht leek, werd de man gefouilleerd en toen bleek hij om zijn «lichaam een diikke zijde spek -te hebben. Moord, J» de $uwfcUaet££èt le Soe- rabaja is een baboe verrpoord door een tuinjongen. De dader veu schafte ziich 's nachts toe gang door ee«n ladder, waai mede hij op he«t dak kon komen, en waarlangs hij zijn kamer door het verschuiven van dakpan nen kon bereiken. Hij wist eveneens langs het dak en door hei verschuil ven van pan nen in de kamer van de baboe te koiflen, we'.'ke kamer bij van binnen afsloot, waar op hij ©en. tafel tegen de deur plaatste. Hij overviel daarop de slapende vrouw, waar na een worsteling van een half uur volg de Ten slotte doodde hij «de vrouw door worging. De moordenaar verliet langs den- zelfden w©g, waarlangs hij gekomen was, de kamer, bracht eerst de ladder op haar plaats en witst langs een op heit erf staan der boom vepr op het -dak te koanen, van waai- hij, zonder de deur te openen, weer naar zijn kamer terug kon keeren. Als aanleiding tot den moord gaf hij pp den voiigcn avond door de vrouw belee- digd te zijn geworden, e«n hij erkende (te vens, dat hij haar vertrok was binnenge drongen met het doel haar van het leven te berooven. Gedurende de worsteling is rk or ihot slachtoffer herhaal deli de om hu?p geroepen, docli het ge'-u-id drong niet door tot d«e bewoners van (het hoofdgebouw. Wel hebben de andere bedienden het hulp geschreeuw .gehoord, doch zij koniden hun van buiten afgesloten kamer niet veriaten. Zwaar geboeid werd de moordenaar in verzekerde bewaring gesteld. Noodlottige vechtpartij. Te Zaandam heeft een vechtpartij plaats gehad, waarvan de afloop zich eerst niet, doch nu zeer ernstig laat aanzien. Bij die vechtpartij toch is een zekere D. over een ijzeren hek ge trokken, zoodanig dat een punt daarvan dc zijde van den getroffene openscheurde. De toestand van den getroffene, welke in het militaire hospitaal te Amsterdam wordt ver pleegd, is thans zóó verergerd, dat men zeer ernstig voor zijn leven vreest. De dader een zekere W., bekend vechtersbaas, heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. Jeugdige dieven. Te Delft is door de politie een drietal knapen aangehouden, die de laatste dagen herhaaldelijk diefstallen pleegden. Zoo stalen ze bij een winkelier een bus toffee's, bij een ander tinnen voor werpen, van een fiets, welke op den open baren weg stond, werd de lantaarn voor goeden prijs verklaard, terwijl ze ook afvoer buizen van de woningen braken en als oud zink verkochten. Bij een opkooper, die een en ander voor een geringen prijs had gekocht, nam de politie verschillende voorwerpen in beslag. Ontvluchte Russen. Te" Swalmen zijn gisteren drie uit Duitsche krijgsgevangen schap ontvluchte Russen over de grens ge komen. Be moord te Raarasdonkveer. Naar de „Echo van liet Zuiden" meldt, heeft de mi litair, die thans in voorarrest zit, bekend de dader te zijn van den moord op J. van Biezen, Zondag 10 dezer te Raamsdonksvcer gepleegd. Hij geeft voor uit zelfverdediging gehandeld te hebben. Yerduistcring van militaire goederen. Te Ede is heel wat opschudding veroorzaakt door de ontdekking van een belangrijke verduistering van militaire goederen, waarbij zoowel militairen als burgers zijn betrokken. Er heeft een groot aantal huiszoekingen plaats gehad, en bij niet minder dan 35 per sonen zijn goederen gevonden, o. a. eenige honderden militaire dekens, leerwerk, waarbij volledige paardentuigen, een groote hoeveel heid schoenen, enz. Op de markt werden o. m. eenige tientallen paardendekens ge vonden, die reeds in de tweede hand waren overgegaan. De politie is den geheelen dag in de weer en daarbij blijkt, dat de zaak steeds grooter omvang aanneemt. Branden en ongelukken. Te Feerwcrd (Gr.) is gisteren het vierjarig zoontje van den arbeider H. F. aldaar onder een bóeren wagen geraakt en dood opgenomen. Te Weert is gisteren de opperwacht meester-instructeur H. van zijn paard gestort en aan de bekomen hoofdwonden overleden. Op de Stoof onder Gastel is gisteren de boerderij van D. Verstraten door onbe kende oorzaak geheel afgebrand. Te Overschild (gem. Slochteren) is giste ren door onbekende oorzaak de bakkerij met woning van den heer P. Pestman geheel afgebrand. De oorzaak is onbekendverzeke ring dekt de schade. STADSNIEUWS. ONTWERP GEMEENTEBEGROOTING. II. Algemeene Beschouwingen. De toekomst van Leiden. In een afdeeling werd gevraagd hoe B. en W. denken over de toekomst van Leiden. De indruk was ontstaan, dat zij er meer op bedacht zijn de gemeente te beheeren dan te regeeren. In verband daarmede rees de vraag, welke politiek denken B. en W. te volgen tot v-erhooging der welvaart en vermeerdering der industrie, of achten zij beide doeleinden minder goed bereikbaar? In hun antwoord geeft het college van B. en W. te kennen, dat hun het verband ontgaat tusschen beheeren en regeeren. Zooals reeds vroeger werd geschreven, is het van algemeene bekendheid, dat Leiden in de laatste 10 a 20 jaar zoowel op sociaal gebied als in verschillende andere opzich ten maatregel heeft getroffen en beslui ten genomen, waarvan in verreweg de meeste andere gemeenten op dat oogen- blok nog geen sprake was en zelf somtijds nu nog niet is. In de afgeloopen 14 maan den heeft men hetzelfde kunnen waarne men. Moeilijk zal kunnen worden volge houden, dat Leiden sedert het uitbreken van den wereldoorlog niet in de voorste gelederen heeft gestaan bij het treffen van maatregelen van den'meest uiteenloo penden aard. Eveneens werd al het mo gelijke gedaan tot verhooging van de wel vaart en tot vermeerdering van de in dustrie in de gemeente. Men vergete daar bij echter niet, dat een en ander voor een niet gering deel afhangt van de energie der bevolking en dat het. bestuur der ge meente niet meer kan doen dan de mid delen en ook de voorwaarden verschaffen-, welke het bereiken van beide doeleinden mogelijk maken. B. en W. hebben hier het oog op Uet Yérkrjjgba&vgtellett elektri citeit voor industrieel© doeleinden, uitgeven van terreinen, de plannen tot grensuitbreiding, de maatregelen genomt* I tot uitbreiding en yerbetering van het on. derwijs in deze gemeente, en d© voorzit 1 ningen, in het belang van de hygiëne «q 1 de volkshuisvesting getroffen. I Verkoop van-levensmidde. len van gemeentewege. Gevraag 1 werd of B. en W. voornemens zijn na den 4 oorlog den verkoop van visch en groenten voort te zetten. Werd er van de eene zijdi bezwaar tegen het voortzetten geopperd, omdat dit het particulier initiatief schade kan berokkenen, aan" de andere zijde werd er op gewezen, dat opdrijving van prijzen, V wat in normale tijdon evenzeer mogelijk is door gemeentelijke 'verkoop verhinderd wordt en achtte men het. aanhouden dezer bedrijven wenschelijk. Dit gold in het bij. zonder den verkoop van visch, welk volks- voedsel waard is gepropageerd te worden. Misschien kan die tak van gemeentebedrijf ook nog een financieel voordeel opleveren, Ü- naar men meende. In het algemeen verdient het, naar bet oordeel van B. en W., geen aanbeveling den verkoop van levensmiddelen, ook na den oorlog, van gemeentewege voort te zetten, omdat, zooals terecht wordt opge. merkt, daardoor het particulier initiatief te zeer zou worden belemmerd. Aangezien echter de mogelijkheid geens zins is uitgesloten, dat na het tot stand- komen van de vrede de toestand niet da delijk wederom nprmaal zal zijn, zou te zijner tijd kunnen worden overwogen, ora ook na afloop van den oorlog de verkcop nog eenigen tijd voort te zetten. Belasting op publieke ver- m a k e 1 ij k h e d en. In verschillende af- deelingen werd de vraag gesteld, of het niet mogelijk zou zijn de inkomsten le verlioogen door een belasting op publieke vermakelijkheden. In 't bijzonder actittiy i men deze gewensclit met het oog op de tij. delijke inlichtingen, als paardenspellen. ,j B. e«n W. antwoorden, dat het invoeren van een belasting op publieke vermakelijk, heden thans andermaal een punt van over weging uitmaakt. Tijdelijke inrichtingen, als paardenspellen en dergelijke, zullen uty den aard der zaak door een dergelijk! belasting worden getroffen. Schoolgeld. Een lid opperde het denkbeeld om de inkomsten te verh'oogen door middel van oen progressieve school geldheffing, terwijl een ander lid aandrong op verhooging van het schoolgeld voor do H. B. S. voor Meisjes. Met dit laatste ver klaarde een ander lid zich niet te kunnen vereenigen, - aangezien dan het bestaan dezer inrichting bedreigd werd en het ver- dwijnen daarvan door hem als een ramp voor Leiden beschouwd werd. j Omtrent de invoering van evenredig schoolgeld op de openbare lagere scholen der le en 2e klasse zeggen B. en W., dat zij mogen veronderstellen, dat hun gevoe len bekend is. Het schoolgeld voor de leerlingen der H. B. S. voor meisjes is met ingang van 1 Sept. 1911 aanzienlijk verhoogd. Dit schijnt het lid, dat op verhoo-ging aan drong, te zijn ontgaan, aangezien B. en W. niet kunnen aannemen, dat het de be doeling van dat lid is, zoo kort na de laat- j ste verhooging wederom een hooger schoolgeld te gaan heffen. De verhooging van den gas- p r ij s. Door meerdere, leden werden de vragen gesteld1, welke de ervaringen zijn met de verhooging van den gasprijs; i of er ook stemmen zijn vernomen om dien prijs te verlagen, dan wel op nog meerdere verhooging aan te dringen; of B. en W. eenige mededeelingen kunnen doen, hoe de vermoedelijke prijs van het gas na Ja nuari zal .zijn. Volgens mededeeling van commissaris sen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit heeft de met ingang van 1 September j.l. in werking gereden verhoo ging van den prijs van het gas ten gevolge gehad, dat het gasverbruik in de maand September in vergelijking met dat in de zelfde maand van het jaar 1914 niet noe menswaard is toegenomen, terwijl de toe neming vroeger 3 tot 5 pCt. bedroeg. Ver zoeken om den prijs van het gas wederom te verlagen zijn bij de directie der Stede lijke Gasfabriek niet ingekomen. Omtrent den prijs van het gas na 1 Jan. 1916 zal den raad tegen het einde van dit jaar een voorstel bereiken, welk voorstel in hooge mate zal worden behecrscht door de vraag, of voldoende aanvoer van kolen tegen de 'thans geldende prijzen al dan niet mogelijk zal zijn. De directie der gasfa briek heeft dezer dagen van het Kolen- bureau te Utrecht officieel bericht ont vangen, dat de gecontracteerde hoeveelhe den vanaf 1 Oct. 1915 slechts 30 pCt. zul len bedragen. Het is te vreezen, dat hierin voor het eindigen van het contractjaar op 1 April 1916 geen verbetering zal komen. De prijsverhooging, die op 1 Sept. j.l. in werking is getreden, zal dus naar de mea ning van commissarissen en het. collego van B. en W. zeker moeten blijven ge handhaafd. Wordt ook de prijs van de En- gelsche kolen hooger, dan zal de prijs voor gewoon gas nog met cent per M3. moeten worden verhoogd en- de prijs van het muntgas met 1% cent. De prijzen stij gen dan, zooals in de begrooting der licht fabrieken is geraamd, tot 7.5 cent voor gewoon gas en tot 8 cent voor muntgas. Werkliedenreglement.. Ge vraagd werd hoe het staat met het werk- I lied^nreglement. Over het werkliedenregle ment, antwoorden B. en W., valt niets bij zonders op te merken. Slechts is- een ver zoek ingekomen van de afdeeling Leiden van den Bond van Nederlandsche Gemeen tewerklieden, om te besluiten tot algemee ne herziening van het reglement. Te zijner tijd zal hierover praeadvies worden uitge bracht. Zilveren jubilea. A. s. Dinsdag 26 Oct, vieren twee prw- Zusters van het gesticht „De Voorzienig heid", Hoogewoerd alhier, haar 25-jang professiefeest. 0 Wie in Leiden, vooral onder- de aam» ,vaji allen rang en niewiif

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2