DINSDAG 19 OCTOBER. I9I5. BUITENLAND. De Oorlog. BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. - Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, mat GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze genten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Va cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent 'g JAARGANG No 1834 £eidóoke(Bou^a/n£ 16 •«I •Ok Ziende blind. In „De Heraut" heeft dr. A. Kuyper be- een verklaring to .geven van, de onderen van Lourdes. In vier prachtige [tikelen, logisch en helder gedocumen- efcl, heeft pater Bensdorp in „De Tijd" Kuyper's „verklaring" ontzenuwd, tfke ten elo't'.-e eigenlijk hierop neer- dait God de Liourdes-featen doo.r den laat voltrekken .om daardoor de [atholieken te doen. volharden, 'in en dus straffen voor hun volgens dr. K. geoorloofde Maiia-vereerin.] Een dergelijke" dwaasheid, waartoe zelfs »n'man a!'s dr. Knype-r moet komen, als zich wil ontwringen aan de logische Wjskrach't der wonderen vóór de waa-r- Kd der Katholieke Kea'k een dergelijke (aasheid wórdt ook door den Van-dag- hlag-schrijver in het „Ilbld." aan den ><ik geste.ld. Haar wat is da.n de slotsom van dezen If ijver: Jk kan vari wat- dr. Kuyper „de won- s,tn van Lourdes" noemt, g&e.n verkla- jig geven, inaar dr. Kuyper's verklaring Iriverp ik als onzinnig." Ik kan geen verklaring geven Ziet hier, de toestand van zoovelen: een iklaring kunnen zij niet geven; zij_ ziern lide'.ijk hot onverklaarbare van de Lour- s-ftl'!1?-!) in; zij zien, maar zajn toch lind. Zij knijpen de oogen dicht voor conclusie, voer het hes'uit, dat u:it die Hirdes-f'Gi.ton kan en moeit worden ge- jokken. Zij wiillen ze niet aanvaarden' als ke crr.'ulgenissen voor da door de [atholieke kerk gepredikte waarheden De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels fl.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. BIJ contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent a Franschen en Engelschen hebben ij Enos troepen geland. Te Lachaux Fonds in Zwitserland heeft een vreem- vlieger bommen geworpen, waardoor i«e personen gewond werden. Een aliaansch transportschip is bij Moedros itorpedeerd. - Vermoedelijk zal de ligaarsche Kamer 28 October bijeen- imen. De datum van de reis van den bister van Financiën Tontsjef naar irlijn, hangt af van de Bijeenkomst Kamer. Van het Westelijk ooriogsterrein. Overzicht. Iü België en Frankrijk komt men weer llengs tot den onbewegelijken positie- Irijd. De lege rbe richten van gisternamid- lag brengen weinig nieuws. In het Duit- boricht wordt gehield, dat een in de rijand olijke stelling ver vooruitspringend werk ten N.O. van Vermelles door de En- jelscfén herhaaldelijk met groo-te macht verd aangevallen. Alle aanvallen, misluk ten echter, aldus het Duitsche bericht on to zware verliezen voor den tegenstander. Verder maken beide legerberichten' Pits melding van artilleriegevechten. Van het Oostelijk oorlogsterrein. Overzicht. In Rusland is de toestand weinig gewij zigd. Een officieel Russisch bericht zegft: „Wanneer niet alle teekenen bedriegen, dan zullen de Oostenrijksch-Hongaarsche en Duitsche legers aan het Russische front genoodzaak4 zijn hun offensief op te ge ven en - eer 'te gaan tolt den posit öe- oorlog." Naar de legerberichten ite oordee- len is de tijd niet meer ver af, dat de cen- tralen tot het defensief zullen overgaan. Wel w or dit er nog hevig gevochten en ma ken de Duitsche legers nog kleine vorde ringen, maar van een eigenlijken opimarsch kan men nieit meer spreken. Zoo meldt heit Duitsche legerberlcht,, dat de aanval ten Z. van Riga goed vooruit .gaat en-dat ten W. van Illuxt over 3 K. M. frontbreedte de Duitschers bezit namen van de vijandelij ke stelling. In het Zuiden werdenvolgens het Oos- 'tenrijkscihe tegenbericht aüle Russische aanvallen afgeslagen. Van het Zuidelijk oorlogsterrein. Overzicht. Ook op dit front is de toestand ongewij zigd. De strijd heeft zach de laatste dag-en slechts bepaald tot eenige schermutselin gen en artilleriegevechten. Van het Zuidoostelijk oorlogsterrein. Overzicht. Er worcLt nu officieel melding gemaakt van de krijgsverrichtingen der geallieerde troepen in Servië, .zoodat de lang ver wachte hulp voor het Servische leger dus ten slotte blijkt aangekomen te zijn. En naar de berichten uit Athene te oordeelen, heeft het eerste optreden tot ©en onmiddel lijk succes geleid. De nieuwe troepen heb ben de Bulgaarsche grens in het Zuid- Oosten overschreden en Strumnitza, aan de rivier van dien naam, bezet. Hat terrein waar de geallieerde -troepen zijn doorgedrongen, is zeer bergachtig en uite'rsf moeilijk te begaan. Onmiddellijk achter de Strumniitza ligt een bergketen, die het Züid-Oostelijk deel van Bulgarije, als 't ware afsluit van het overige gebied. Het Plaschkowza en het Og.rashden-ge- bergte, zijn de grenslijn van de streek welke eerst 'sinds den laatsten Balkan oorlog aan het Bulgaarsche koninkrijk toebehoort. I-Iet is zeer waarschijnlijk dat de gealli eerden juist op dit punt krachtig hebben ingegrepen, om de Bulgaren te verjagen van den spoorweg, welke Nish met Salo- nlki verbindt. Deze spoorweg loopt dicht langs de Bulgaarsche grens, langs Rado- witsch, dat door dê Serviërs als de plaats wordt aangeduid, waar do Bulgaren dezer dagen den eersten aanval begonnen zijn. De geheele streek dus waar de gevechten zich thans ontwikkelen, ligt in de onmid dellijke nabijheid van Griekenland, dat, ondanks het oorlogsrumoer rondom hem, voor.het oogenblik zijn neutraliteit hand haven blijft. In het centrum hebben de Bulgaren sinds eenige dagen tusschen Belograd,zik en Knasjèwatz verscheidene passen bezet, o. a. de Kadi Borgas, het grerispunt tus schen Bulgarije en Servië; verder West waarts zijn zij gedwongen in de richting van den spoorweg van Nish naar Prahoro aan den Doriau, die zelfs zou zijn afge sneden. In dit gedeelte worden de Serviërs ten zeerste bedreigd: van het Oosten ko men de Bulgaarsche troepen, terwijl van liet Noorden en het Westen de Duitsch- Oostenrijksche legers langzaam voortdrin- gen. Toch zijn de vorderingen, welke door de bondgenootem sedert den val van Belgrado en Semendria zijn gemaakt, niet zoozeer belangrijk te noemen. Het blijft voornamelijk bij het bezetten van hoogten en plateau's, wier verovering slechts de inleiding is tot de verdere ontwikkeling van den strijd. De geallieerden te Enos. Aan de Londensche bladen wordt uit Rome geseind: „Volgens de „Messagero" zijn de geallieerden te Enos; havenstad dicht bij de monding van de Maritza ge land. Op Zee. Een Italiaanse!» troepen-transportschip getorpedeerd. Do „Tijd" verneemt uit We-enen, dat een Italiaansch troep-emt-ransportschip met, naar schatting, 3000- soldaten aan boord em op weg naar Moedros, Zondag getorpe deerd is. Misschien wordt hier melding gemaakt van het torpedeeren van de „Samblin Ha ver", die zooals onto lezers weten, pok op weg was naar Moedros. Dat het een Ita liaansch schip is, gelooven we niet. Zoo ver we weten, zijn nog geen Italiaansche troepen naar den Balkan of Dardanellen gezonden, doch de tegenspraak van het Fransche ministerie zie het bericht hier onder doet vermoeden, dat het een En- gelsch troepentransportschip is geweest, 't Is onmogelijk iets anders aan te nemen, of beide berichten over het torpedeeren van een troepentransportischip moeten verzin sels zijn. Een nota van .Havas meldt: Het bericht, dpit een transportschip met 2000 Fransche soldaten op reis naar Saloniki door een Duitsche duikboot in den grond zou ge boord zijn, is valsch. Het ministerie ves tigt er de aandacht op, dat men dergelijke berichten met wantrouwen moet opnemen. Het ministerie zou het publiek zelf er van in kennis stellen, indiien zulk een ongeluk mocht gebeuren. 0p den Balkan. De Bulgaarsche Sobranje. Uit Sofia wordt aan het „Berl. Tagebl." geseind, dat de datum van de opening der Sobranje ter behandeling van de oorlogs- begrooting en de wet omtrent den onder stand aan de gezinnen der opgeroepen dienstplichtigen nog niet bepaald is. Vol gens de grondwet moet de Kamer op 28 October bijeenkomen, maar de grondwet laat ook eon verdaging der Kamer toe, die in elk geval niet van langen duur zou zijn. De zittingen der Kamer zullen nauwelijks een week duren. .Van de bijeenkomst van de Kamer hangt het ook af wanneer de minister van Financiën, Tontsjef, zijn reis naar Berlijn, waartoe"3*reeds besloten is, zal aanvaarden, om een reeks gewichtige financieele quaesties te Berlijn af 4e.doen. Duitschland. Duitsche plannen met het Rijkstand. In de „Humanité" zegt „Homo", in aan sluiting aan een bericht 'in het „BerL Ta- geblatt", dat een zeer ernstig plan bestaat om ELzas-Lothariugen tusschen Baden, Beieren en Pruisen, te verdoelen. De korte berichten over vertrouwelijke besprekingen met Bei-ersche afgevaardigden, hebben betrekking op dit vraagstuk, dat echter eerst bij het sluiten van den vrede defini tief geregeld zal worden. Rusland. Het ministerie. Ter zake van de geruchten omtrent het aftreden van de ministers Kriwoschein en Ig.natief merkt de „Retsj" op, dat de po sitie dezer beide ministers zoo vast is, dat zij nog lang op hun post zullen blijven. Daarentegen is het zeer waarschijnlijk, dajt de Rijkscontroleur Charitonof zal af treden. In financieele kringen is meii van meening, dat de minister voor spoorwegen Rucholf en zelfs de minister van financiën Bark een verzoek om ontslag zullen in dienen, terwijl Wolkonslcy, de adjunct, van den minister van binnenlandsche zaken, zijn betrekking zal behouden. Vóórts wordt de benoeming verwacht van het Doemalid SchulgLn (nationalist) tot -chef van het Persbureau. Te Kief. Uit Tsjernowitsj wordt aan den „Berl. Lokal-Anz.''1 geseind, dat het civiel bestuur te Kief door een militair bestuur vervangen is. Alle scholen, bureaux van liet gemeen tebestuur en banken werden ontruimd. De buitengewone maatregelen voor de stad werden nog verscherpt. Inhechtenis nemingen zijn aan de orde van den dag. Jongelingen van 17 jaar moeten op 15 October, oude stijl, in militairen dienst treden. Zwitserland. Neutralitertsschending door een vlieger. Uilt Lachaux-de-Fonds (Zwitserland) wordt gemeld, dat door liet weipen van bommen door een vreemden vlieger een jongmensch en een kind zijn gewond. Verschillende oorlogsberichten. Gesneuveld. Den lien October sneu velde de sedert vele jaren bekende adju dant van den Duitschen Kroonprins ma joor Edle v. d. Planitz, ridder van het IJzeren Kruis en vele andere orden. Treurig. Te Aken kreeg een inwoner, die zeven zonen in den oorlog heeft, be richt, dat er zes in Champagne gesneu veld zijn. De „Goeben" en de „Breslau". Vol gens een bericht uit Boekarest worden de „Goeben" en de „Breslau" door de Turken opnieuw uitgerust met het oog op het ver wacht offensief in de JZwarte Zee. Olie uit beukennootjes. Om uit beu kennootjes zooveel mogelijk olie te win nen, is bij besluit van den Bondsraad de mechanische bewerking hiervan, uitslui tend aan het oorlogscomité voor plantaar dige en dierlijke ol'iën, te Berlijn, opgedra gen. Het comité koopt de vruchtjes van de comité's, die, zooals vroeger reeds gemeld werd, belasit zijn met de inzameling of van de oliemolens, die de nootjes reeds in bezit hebben. De leven8middelenduurte. De „Kóln. Volkszig." zegt in een artikel getiteld „Oeconomische zorgen" handelend over de stijging van de prijzen in Duitschland dat de oorzaak van deze stijging moet ge zocht worden in de onverschilligheid van liet publiek omtrent den pfennig. De dé tail-handelaars verhoogon steeds hun prij zen van bijv. 5 op 10 pf., jpplaats van met een enkelen pf. in de hoogte te gaan. Ofschoon deze methode natuurlijk niet de gewichtigste oorzaak is van het duurder worden, draagt .zij er toch terdege toe bij. De boterprij9 in Duitschland. Do Berlijnsche bladen melden niet de groot ste bevrediging, dat de opperbevelhebber in de Marken, een maximum-prijs voor de boter heeft vastgesteld van 2.80 Mk. Zonnebloempitten als handelsartikel. Ten .gevolge van het gebrek aan oliehou dende grondstoffen in Duitschland worden thans allerlei vruchten, die vroeger voor dat doel niet in aanmerking kwamen, op groote schaal verzameld en opgekocht. Het'is bekend, dat er reeds een levendige handel in beukennontjes wordt gedreven. Thans echter worden ook de zonnebloem pitten en de vruchten van den lindeboom opgekocht. Gedroogde zonneblóem-pilton brengen 40 pf. per pond op. Een oorlogscourant. De „Voss. Ztg." deelt mede, dat het ministerie van oorlog te W-oenen een oorlogseourunt in de zeven talen van de monarchie (Duitsch, Iion- gaarsch, Poolsch, Krodtisch, Roetheensch, Tsjechisch en Roemeenscli) laat verschij nen, die eens per week uitkomt. Het blad wordt naar de loopgraven eh dé hospita len geregeld verzonden. Do inhoud be.ótaat uit de officieele communiqué's van de cen trale mogendheden en tijdingen over de gewichtigste gebeurtenissen van binnen- en buitenland. De Pastoor van Loos. De „Éclair" be richt, dat de burgemeester van Béthune aan den bisschop van A Ir echt heeft ge schreven, hoe moedig do pastoor van Roos zich heeft gedragen. Hij was gedurende de bezetting met 200 inwoners in het .dorp gebleven en week zelfs niet, toen op den 25 September de aanval der jtogelsche-n begon. Eerst den 30" September kwam hij met 60 inwoners in Béthune aan, nadat hij het dorp als laatste verlaten had. Geïnterneerden in Engeland. liet ge tal geïnterneerden in Engeland bedraagt thans 32,400. Munitieleveringen door Canada. De Canadeesche industrie heeft groote orders in oorlogsmateriaal gekregen. De totale waarde overtreft de 70 millioen dollars. Al leen Rusland bestelde voor 52,000,000 dol lar aan projectielen en voor 1,225,000 aan locomotieven; de Britsche orders bedragen 20,000,000 dollar; de waarde der zeer aan zienlijke orders uit Frankrijk is nog niet bekend. Buitenlandsche berichten. Kabinetscrisis in Spanje. I)e „Voss. Ztg.", verneemt via Genève uit Madrid, dat door den ministerraad het FEUILLETON. c De noodlottige erfenis. Hoe voorbereid sir Darnett ook was om 'buitengewoons Ie hooren, toch kon tij, bij dit. ibegi.n reeds, een gebaar van l*ijfel niet onderdrukken, terwijl er eem H van bngeloovigheiid op zijn gelaat ham. Zij nam een en ander duidelijk waar en hs er r.let verwonderd over. Mei eenige bitterheid zei de zij: - Ziet gij wel, dat nu reeds uw geloof ft ie wankelen? He vraag mij af of wel wel zal voortgaan. "ij had zijn ze', f beheers oh i n g herwon- kii en zeide: Ik verzoek er u pin. Zij deed daarop het droevig verhaal ha- to levenservajóngen,, waarbij zij evenwel "fe smartelijkste passages, die zij zelf niet hn weergeven zonder er van te cnitroe- r®, zooveel mogelijk bekortte. Tol besluit zeide zdj: 11'an neer dit alles u onwaarschijnlijk onwerkelijk voorkomt», dan verzoek ik 11 k bedenken, dat men liet onwaarschijn- zoo vaak .in; het leven aantreft en dat romantischer is dan hetgeen dage lijks voorkomt. S|rDamett, die met aandacht naar haar tou.sterd had en zich ten slotte had la- 1 overtuigen, antwoordde: Jp ^eer zeker, maar boewed ik dan ook Reschiedenis op alle punten geloof on gemelijk acht, komt het mij niet onrno- pife voor dat gij u .in sommige opzichten it vergist hebben, waardoor zij, over wie gij u beklaagt, misschien minder schuldig'zijn dan gij denkl. Met name wat het kind betreft heb ik moeite- om te gelooven, dat zij zich dit zouden toege ëigend hebben. Daarvoor zou een gevaar» ilijke intrige noodf.g geweest zijn en. de 'broeder van mijnheer .d'Alileret zou ge waagd spel hebben gespeeld. Het is toch niet onaannemelijk, dat ook zijn vrouw een zoon heeft gekregen, waardoor liet waarschijnlijk zou worden, dat uw kleine inderdaad hij de geboorte is gestorven. Op een toon van onwankelbare overtui ging riep Lizzie uit: Mijn zoon is niet dood en het is juist omdat, ik daar zekerheid van heb, dat ik wil blijven leven ten ein.de eenmaal- het dierbare pand terug te nemen, dat' rnen rnij heeft ontrukt. Die zekerheid vergun mij hot u te zeggen berust op niets. Integendeel allies bewijst het mij. Wanneer de arme kleine niet geleefd had, wat was dan eenvoudiger geweest, dan het mij te bewijzen. In pflaabs van mij op te sluiten, mijn kreten te versmoren, mij in de onmogelijkheid te brengen he-m op te ef.schen, had men mij het doode kind kunnen toonen.'had men zich kunnen be roepen op de getuigenis van den dokter. Dan zou ik het geloofd hebben en ge tracht mij te troosten in mijn ongeluk, ik zou overtuigd geweest zijn van mijn.nood lot en mij er in geschikt hebben. Sir Darnett dacht even na en zeide toen: Da.t iis werkelijk een opmerking die waarde heeft. En het is niet de eetnige, ging Li.zz.ie met. klimmende opgewondenheid voort, andere bijzonderheden heb ik waarge.no- "men, die mij nu nog duister zijn, maar dte w©L verdienen nader te worden opgehel derd. Welke? Zoolang als .ik In het h%iis van mijn zwager vertoefde, was mijn geest bene veld, had ;ik geen begrip van hetgeen er met mij gebeurde, maar zoodra .ik in het gesticht van dokter Cazelès kwam., keerde mijn helderheid van geest terug en kon ik weer van alles rekenschap geven. Daar bij mijn zwager was i'k aan de macht overgeleverd van een vrouw, die hem geheel was toegedaan, zijn wiiïig werktuig. In het gesticht was ik aan de macht dier vrouw onttrokken en van dat oogenblik af weken de nevelen, d.i-e mijn verstand omhulden. En wat besluit gij daaruit? Dat de benevering van mijn geest het gevolg is geweest van een bijzondere be handeling, welke die vrouw mij deed on dergaan. Misschien heeft zij ornij het een of ander narcotisch middel toegediend, dait mij in een staat van ontoerekenbaar heid bracht. Het. is dus .bijna een vergiftigingszaak die gij veronderstelt. Hebt gij de gevolgen van. zu'k een zware beschuldiging wel eens overwogen.? Ik stel. d.ie beschuldiging uit, wamt zij berust .nog op geen enkel stoffelijk bewijs, maar aan zedelijke gronden er voor ont breekt het ml et. Neemt rrtem eenmaal in beginsel het bestaan van het complot aan, dan vloeit het een uit het ander voort. Waarom zou men niet willen gelooven, dat zij die zich eenmaal liet doel gesteld hadden, ook de midde'en hebben willen aanwenden, die er toe leiden? Overweeg daarbij ook eens welk een hoogen maatschappelijken rang de men- sch-ern 'bekleeden, op wie uw verdenking zich richt. Wanneer het gewone schurken warén, die u in een 'va'st.rik hadden ge lokt dan zou iiik het-nog laten gelden,maar het zijn menschem, die tot dep voorn aam- sten dtand behooren, en daarbij 'eden van uw familie, meer nog, van hetzelfde bloed als uw echtgenoot, dien gij mij aïs zoo goed en edel hebt beschreven. Ja, waarlijk, die gedachte heeft zrêh langen tijd tegen mijn vermoedens ver zet. Lang heb ik ze van mij afgestooten, tegen gestreden, maar bij alles wat ik zag en om mjj heen waarnam, kwam zij hard nekkig tecug.„ Het is onwaarschijnlijk, maar deze zaak is zjoo vol van tegenstrij digheden. Welke? Vooreerst tusschen hel karakter van mijn zwager en dat- van mijn man. Zoo edel rechtschapen en onbaatzuchtig mijn Bernard was, even laag, gewetenloos en hebzuchtig is zijn broeder on Hector moet de kunst van-- huichelarij wel hij uitstek verstaan on zelfs zijn. broeder hebben kun- r.ie.n misleiden, wamt deze sprak nooit over hem ddn vol lof e,n voelde voor hem slechts liefde on dankbaarheid. Ja, dankbaar heid». wamt zij waren vroeg w^zen ge worden en Hector die G jaar ouder was. dan Bernard, had bij dezen zoovee.', a's de plaats van vader bekleed, cm dat gedaan zoo vol liefde, dat Bernard de tranen van ontroering in de oogen kwamen a's hij er van vertefde. Ik, heb mij al meermalen afgevraagd, hoe het mogelijk Is. dat die man. die Hector d A Iter et, zooals i.k hem heb loeren kommen, zoo goed cm liefdevol jegens zijn broeder is geweest. De Engelschman knikte toestemmend en mompelde: Dat grenst Inderdaad aam het onmo gelijke. Er Is nog meer. Ik had mij voorge steld dat er ook in het uiterlijke veel ge lijkenis zou bestaan tusschen mijn- man. en mijn zwager, dien Ok bij het "oven van mijn man nooit gezien had, want- hij was ereens in Rusland. Zie, dit is Bernard. En met deze woorden opende zij een gouden- medaillon, die zij om den hails droeg en> een portret van Bernard d'AMe- ret bevaitte. Sir Darnett bekeek het en zeide: Dat lijkt inderdaad een gentleman. Niet waar? En daarbij had hij een hooge gestalte. En zijn broeder? Een gestalte die beneden het middel matige is, doch breed geschouderd, maar zijn gelaat herinnerd in geen enkelen trek aan dat van Bernard, het is veeleer terug stuitend. Ilm, het kan meer voorkomen, dat broeders uiterlijk niets op ei'iktar gelijken. Wat echter nog duidelijker tegenstek- l.lng uitdrukt zijn deze twee brieven, beido van Hector d'AUeret em'-vangon, Lees eerst deze. dien wij uit Zwitserland ontvingen. Zij overhandigde sir Percy dom brief, dien hij aandachtig las. En nu deze, uit Parijs verzo-ndem. Toen Sir Darnett een blik op den brief wierp, nog voor hein gelezen to hebben, zeide hij: Maar het .is -rniet liptzelfdo hand schrift. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1