DONDERDAG 7 OCTOBER. 1915. buitenland. De Oorlog. Buitenlandsche berichten. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. De noodlottige erfenis. ÊëidóeJrè (Bou^anï BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc, Telefoon 935. - Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN Oe ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze enten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/3 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cenl Ingezonden mededeellngen van 1-5 regels f1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groots letters naar plaatsruimto. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent, Aanbiedingen van Dienstpereoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertent(ën) van 1-5 regele 25 cent, iedere regel meer 5 cent tolgens den Serviscnen archimandriet Moskou zou Sulgarije de Russische thee hebben afgeslagen en een ulti- tum aan Servië hebben aangebeden. Volgens Reuter" zijn Duiiscli-0o3ten- isciie troepen aan het oostelijk front trokken om deel te nemen aan het ■nsief tegen Servië. - De Duitsche sering protesteerde te Athene tegen dulden van de landing van troepen Entente te Salonski, als een daad jdig met de Grieksche onzijdigheid. fan het Westelijk oorlogs terrein. Overzicht. berichten van dit oorlogsterrein kee- geleidelijk terug tot de eentonigheid ivoor den jongsten F-ransch-Engelschen ival: beschieting door artillerie in ver- illencle sectoren, gevechten met bommen andgranat-en van loopgraaf tot loop- zonder dat aan één der beide zijden belangrijk succes te boeken valt. Champagne hebben de Franschen be- efd het offensief te hervatten, maar der succes. Volgens het Duitsche leger- jcht liepen alle aanvallen dood in het ische artillerievuur. et Fransche legerbericht meldt, be- ve de gewone mededeeling „wederzijd- artillerie-acties", dat de Fransche pen eenige vorderingen maakten bij aanval met handgranaten in de loop ven ten Z.O. van het kasteel Folie. an het Oostelijk oorlo^s- terrein. Overzicht. het Oostelijk oorlogsterrein wordt de edeeling, dat ,,de toestand onveran- 5, meer en meer in de berichten getroffen. Het vechten beperkt zich liet gebied benoorden de Njemen. et naderende ongunstig jaargetijde, de [(durende regens met hun gevolgen, derige en onbegaanbare wegen, over- omende rivieren, uitbreiding der moe ien, maken de' troepenbeweging moei- En de Russen, die nu niet langer ile vestingen te verdedigen hebben, h in het open veld tegenover hun te- -tanders staan, schijnen daar beter in it dan in vestingwerken hun vijanden in te houden. an het Zuidelijk en Zuid- Oostelijk oorlogsterrein. lok op het Zuidelijk oorlogsterrein dt weinig of niet gevochten; ook hier aald zich de strijd slechts tot artillerie- loopgraven-gevechten. het Zuidoostelijk oorlogsterrein I vandaag niets nieuws te melden. Het evenwel niet lang meer duren of de ijd zal hier in alle hevigheid losbran- Op den Balkan. De dreigende Balkan-oorlog. Door het te verwachten ingrijpen der Balkanstaten zal het zwaartepunt van den oorlog van de beide groote fronten op den Balkan worden verplaatst. De actie der Dardanellen is reeds gedeeltelijk gestaakt en van u/it Saïontki zal thans het krijgs bedrijf op Constantinopel worden voort gezet. Indien tenminste Griekenland tot een ingrijpen besluiten zal, hetgeen door de laatste gebeurtenissen nog niet ais ge heel zeker moet worden beschouwd. Het aftreden van Venizelos heeft een toestand geschapen waarvan de gevolgen niet zijn te overzien. Met een meerderheid van veer. tig stemmen werd eergisteren in da Griek- ische Kamer een votum van vertrouwen iin de regeering gestemd, hetgeen het ver moeden versterkte, dat het protest der Grieksche regeering, betreffende de schen ding der Grieksche neutraliteit door de geallieerden, slechts op een formaliteit berust. Thans echter heeft Koning Con- stanitijn verklaard, dat hij de politiek van Venizelos Kabinet niet tot het einde kan volgen, m. a. w. dat hij, als Duitsch-op- gevoed officier en a's zwager van Keizer Wilhelm, de politiek van Venizelos^ diie een ingrijpen van Griekenland aan de zriide der Entente voor de belangen van zijn vaderland gunstig acht, niet onder steunen kan. Het is reeds de tweede maal dat een ern stig meeningsverschil tussehen Koning Constantijn en Venizelos tot het ontslag van dezen laatste leidt. Weinige maanden, geleden ontstond het geschil, doordat Ve- nzelos bij den aanvang der Dardaneüen- expedit'ie den geallieerden reeds de hulp van Griekenland had toegezegd, hetgeen door den Koning werd verhinderd. Veni zelos trad af en zijn plaats werd door Goenaris ingenomen, die bij de eerstvolgende verkiezing het vertrouwen van de sterk Enten- wind, totdat het landen van. troepen der geallieerden te Saloniki dezer dagen de Grieksche re-gearing tot een daadwerkelijk optreden noodzaken kwaim en dus het ge schil tussehen Koning e<n eerste minister wederom op den voorgrond bracht. Voor Roemenië is thans een uiterst ge wichtig moment aangebroken en hpt diep zinnig zwijgen, dat door het Koninkrijk wordt betracht, doet vermoeden dat Roe menië geen overhaasten stap witl onder nemen en de gebeurtenissen, zo.oats deze zich ontwikkelen., eerst kalm wil gade slaan. De stnoomingem .in het Roemeen se he Koninkrijk zijn nog steeds zeen- uit eenloopend: een voorname groep van staatslieden dringt aan op een ingrijpen ten gunste der Centralen en zij handelt hierdoor stellig in den geest van wijlen Koning Carol, wiens sympathiën niet al leen naar Duitschland overhelden, doch die zelfs zijn land door een verdrag aan het Keizerrijk verbonden had. De bekende leiders Filipescu en Take Jonescu ijveren voor een deelneming aan de zijde*der Entente, terwijl slechts een kleine groep, met den conservatieven lei der Marghiloman, de politiek der onzij digheid bepleit. En het blijkt dat minister president Bratianu, dezelfde meening-als Marghiloman Is toegedaan, met dien ver stande, dat hij niet afkeerig to het oogen- biik te benutten, waarop Roemenië met de stellige zekerheid eener overwinning, zou kunnen ingrijpen in den Strijd. Het schijnt echter dat de plotselinge snelheid, waarmede de gebeurtenissen op den Balkan elkaar achtervolgen, de Roe- meensche regeering voor een wijle heeft overbluft. Zij zwijgt tenminste angstval lig. Een Bulgaarsch ultimatum aan Servië? Het ,,Pet. Tel. Ag." meldt, dat de ,,Pe- tersburgsche Beurscourant" mededeelt, dat de Servische archimandriet te Moskou bericht heeft ontvangen, dat Bulgarije de e ischen van Rusland van de h and heeft gewezen en aan Servië een ultimatum be treffende Macedonië heeft gezonden, waar op het binnen 24 uren antwoord -verlangt. Eén protest. Naar „Wolff" meldt, heeft de Duitsche regeering /te Athene geprotesteerd' tegen het toelaten van de landing van troepen der geallieerden to Saloniki, die in strijd zou zijn met de door Griekenland bij het begin van den oorlog afgekondigde neu traliteit. Het antwoord der Grieksche regeering op dit protest is nog nliet ontvangen. Het nieuwe offensief tegen Servië. De bijzondere ReuiteF'-correspondent to Zürich bericht, dat talrijke contingen ten Oostenirijksch-Hongaarsche en Duit sche troepen aan het Russische en Galli- cische front onttrokken en op weg zijn naar Zuid-Hongarije om deei te nemen aan het offensief tegen Servië. Op Zee. De duikboot- en mijnoorlog Lloyds meldt, dat de Engelsche stoom schepen Sailor Prince" en ,,Haydn" zijn gezonken. Eenige leden der bemanning V'Waar gemeld wordt is van de ,,Haydn" gered1. Verschillende Oorlogs berichten. Oorlogstentoonsto ling. Te Weemen zal een Oostemrij ksch-Hongaarsche ten toonstelling worden geopend van artike len, door de industrieën, die aan de uit rustingen van het leger hebben meege werkt, geproduceerd. De bentoonsteTling zal tevens een getrouw beeld moeten geven van het voortbrengingsvermogen van Oostenrijk-Hongarije, ook tijdens den oorlog. Z.Em. Kardinaal Gasparr! onderscheiden. De president der republiek Chili heeft aan Kardinaal Gasparri het Kruis van Verdienste eerste k-las verleend, als blijk zijner dankbaarheid voor den lofpirijzen- den brief, dien de Staatssecretaris in naam van den Paus aan het hoofd der Chileensche natie zond, tor gelegenheid van het in Mei j.l. gesloten verdrag tus sehen de republieken Argentinië, Bra zilië en Child. Ongeluk te Mtinster. Mem seint d.d. gisteren uit OldenzaaJl aan de „Msbd.": Gisteravond omstreeks (half zes is het geraamte der ijzeren dakconstructie van den gnooton koepel der in aanbouw zijnde St. Antotniuskerk te Munster gebroken en maar beneden gestart, vijf werklieden meesleurende, die onder de puinhoopiem begraven werden. Dadelijk toegeschoten hulp haalde de eerste der mannen onder de pulmhoopen weg, deze stierf echter na vijf minuten. Eemtge o ogenblik ken daar na werden ook de andere vier te voorschijn gehaald, doch ze waren zoo vreeselijk gewond, dat ze in hopefloozen toestand naar het Cliemenshospiitaal werden over gebracht. Een dezer stierf reeds onmiiddel- iijk dn het hospitaal. Ontploffing, Te Mürnliswil, in Solothurn, is Donder dagmiddag half vier in de kam men fabriek van Obrecht, naar men vermoedt, door ontbranding van celluloid© een vreeselij- ke ontploffing voorgevallen. Binnen kor ten (tijd stond de geheele fabriek, waarin 400 arbeiders weiken, in lichte laaie. Zij brandde geheel uit. Het grootste gedeelte van de werklui kon zich bijtijds redden, maar een aantal geraakte onder het in stortende puin. Tot 's avonds 10 uur wer den 26 werklieden vermist, die stellig om gekomen zijn. Meer dan twintig zijn zwaar gewond en 30 tot 40 licht gewond. Nederland en de Balkan. De ..Echo de Paris" zegt, dat de om standigheden er toe leiden, dat slechts liet Nederlandsohe gezantschap to Sofia he- <S>rf *t bondgenootem in Bulgarije en dat Neder land een daartoe strekkend verzoek waar schijnlijk zal aannemen. Beschikbaarstelling en distributie van levensmid delen. Sinds de mededeeling betreffende de plannen, van den minister van landbouw, niiverheid en handel in zake een nieuwe organisatie van levensmiddelen zijn in de verschillende organen en commissiën, in die mededeeling genoemd, de volgende wijzigingen en aanvullingen gekomen: In de commissie voor het Centraal Or gaan ziin door de verschillende commto- siën A'an toezicht de volgende leden gede legeerd: voor de groenten, de heer Scha per;' voor de boter, do heer Sannes, voor de kaas, de heer Schim van der Loeff; voor de aardappelen, de heer Teenstra; voor de varkens, de heer Smeenge; voor de peulvruchten, de heer Nolens, allen le den der Tweede Kamer. Ir. de commissie van toezicht voor de boter, is dn de plaats van den heer Mi- chieis van Kassenich benoemd het Lid der Eerste Kamer, de heer Van der Maesen de Sombreff; in de commissie voor de kaa9 i«s het Tweede Kamerlid de heer Schim van der Loeff in de plaats gekomen van dr. Bos; in de commissie voor de varkens is in de plaats van den heer De Wij kar» alooth opgetreden de heer Van Wie hen, lid der Tweede Kamer, en in de plaats van het Eerste Kamerlid don lieer Van Lanschot, de heer Fleskens, lid der Twoe- do Kamer. Voorts is in samenstelling een comrnid- sie van 'toezicht voor de nieuwe vereen:» ging voor de melk. De heeren B. J. Ger- rel sen. Lid der Tweede Kamer, te Rotter dam, en dr. L. T. C. Schey, rijkszuivel- ccnsulent voor Noord-Ho 11 amd to Hoorn, verklaarden zich reeds bereid in deze com missie zitting te nemen. Eindelijk to ingesteld een commissie van toezicht in zake aardappelmeel, bestaan de uit de heeren R. ,P. Dojes, lid der Eer ste Kamer; mr. J. Limburg, lid der Twee de Kamer, en jhr, mr. dr. E. E. van Bere- steyn, burgemeester van Veendam. In de gisteren gehouden bijeenkomst van de leden der oentr. commissie voor de beschikbaarstelling van levensmidde len is tot voorzitter van het centraal or gaan aangewezen mr. Smeenge, lid der TvVeede Kamer. Tot directeur van het centraal adminis tratiekantoor voor de distributie van le vensmiddelen, verbonden aan do commis sie vooi- voeding van mensch en dier is benoemd de heer .T. L. La Gro. anondto- sements .schoolopziener te Emme-n. H o t Ko l e n fa u r o a u. Prof. de Vooys heeft verleden weck zijn ontslagaanvrage ingediend a!s voorzitter van heit. ktoembureau en als lid van de nij- verheidscomrnissie. Kr ij gen wij gebrek aan kolen? De ..Teleghiaf" heeft zich tot verschiiLlemr de bruiidstoffenhandelaren gewend mot de vraag u£ er dil seizoen inderdaad zulk een groote kolennood dreigt als van ver schillende zijden voorgewend wordt. ,,Die vraag is vrij eenstemmig bevesti gend beantwoord. Inderdaad welen wij. ons te wachten staat. Als het zwaard van Damocles hangt ons, burgers, boven hot hoofd een uitvoerverbod uit Engeland of Duitschland, wat tot direct gevolg lieefi., dat wij in letterlijken zin „in de kou" ko men te zitten. Want niet alleen dat ds prijzen dan tot fabelachtige hoogte stijgen, maar tevens is de mogelijkheid niet bui tengesloten, dat men zelfs voor duur geld dan geen kolen meer bekomen kan. Alles zoo werd ons verzekerd hangt af van den komenden winter. Am sterdam bezit slechts een gering aantal opslagplaatsen met zeer weinig bergruimte. Tegen een strengen winter zijn wij dit jaar beslist niet opgewassen. Op het oogenbük zijn de prijzen ri niet zoo abnormaal hoog. De Belgische anthraciet kostte 5 jaar geleden f2.10 per H.L., wat destijds vrij hoog was en thans is de prijs f2.20. De concurrentie van België en Duitschland deed de prijs dalen en die thans weer tot boven den hoogster) prijs gestegen is. De Engelsche anthraciet is tengevolge van hooge vrachten veel duurder gewor den en steeg van f2 in 1909 tot f 3,15 wat *dus ver boven den maximum-betaaldon prijs is. Indien wij maar voldoenden aanvoer van Belgische anthraciet krijgen, dan is niet te vreezen,, dat er nood ontstaat. Wel FEUILLETON. Luister, zeide mevrouw Clara, terwijl onwillekeurig haar stem dempte, of- oon dit een overbodige voorzorg was, ut de verple-egisters kon-den haar En- soh toch niet verstaan, wat mij zelf reft ben ik machteloos, dat weet ik te jd dan. dat men het mij nader zou be- ïvmi uit te leggen, maar ik et.a God- nk niet alleen op de wereld. Percy, in echtgenoot, is de braafste, de adel de rechts oh apenste man ter wereld, i wensclh van mij is voor hem zoovéél een bevel en ik kan mij niet herinne- dat hij -mij ooit iets geweigerd heeft, oira hij bier komt en dat zal over ;e dagen zijn want hij komt altijd Pt bij den aanvang van elk kwartaal wij zijn mi in de -laatste week van 'art zal ik hem over u spieken em ei alles zeggen wat er gebeurd i-s. Ik zijn raad inwinnen en iik durf u wel "zekeren, dat gij op zijn hulp kunt jat maken. ■izzie w-as daar niet zoo vast van over- £d en zij .wierp tegen: Maar wanneer hij nu eens evenals anderen, in mijn geschiedenis niets dors zag dan- samenweefsel van on- teschijnlij-kheden, voortgekomen uit 'ronkte geestvermogens, in een.-woord, Mieer gij er eens niet in slaagde hem overtuigen? Ik kan het in elk geval beproeven. -n wanneer hij nu een-s tégen al uw ^"•achtungen in, u niiet gelooven wilde? Dat zou de eerste keer zijn. Zou dan alle hoop verloren zijn? Nog niet, dan zouden wij wel verder raad schaffen. Den eersten April belde sir Percy Dar- nett aan de deur van het hoofdgebouw der inrichting en verzocht den portier, hem bil dokter Cazelès toe te Laten. Prompt en correct, zooaLs hij én alles was, verscheen de schatrijke Engelsch- man bij den aanvang van het kwartaal om de verplegingskosten voor zijn echtge- Diooto te betalen en zich van de vorderin gen har er genezing op de hoogte te stel len. Hij was een kloek gebouwd man, hoog van gestalte en breed van schouders, zijn hoogrood gekleurd gelaat blaakte van ge zondheid. de uitdrukking van -fcijn licht blauwe oogen was eerlijk en oprecht en zorgvuldig onderhouden blonde bakke baarden verhoogden het mannelijk schoon van zijn voorkomen. Met ziin bedaarde manier van spreken eai zijn afgemeten bewegingen vormde hij een scherpe tegenstelling bij de Zuidelijke levendigheid en radheid van tong, die den Mprseillaan, dr. Cazelès, eigen waren. Niettemin was sir Percy hier een gaarn© geziene gast, te meer, omdat bij nooit aan merking maakte op de nota, die hem werd' voorgelegd en waarmee dr. Cazelès wel eens het bewijs gaf, dat hij behalve een geneesmeester, ook een goede reken meester was. Met uitgestoken hand kwam de bestuur der sir Percy tegemoet, die hom eenvoudig groette met een: -- Goedendag, dokter. Een woordenvloed stroomde hegi om hem welkom -te heeten, welken vloed sir. Percy kalm over zich het heengaan, om daarna te vragen: De rekening, als 't u blieft? Aldoor pratend stelde Cazelès hem de rekening ter barnet, waarvan hij alleen het eindbedrag nakeek om vervolgens eenige bankbiljetten uit zijn goed voorziene por tefeuille te halen, die de bestuurder met een buiging in ontvangst nam. Mijn taak bij mevrouw uw echtgenoot is zoo goed als geëindigd, ging de doktor voort, wat zij, om haar genezing te vol tooien, noodig heeft, is veel beweging in de frissche lucht. Daar hebt gij mij bij mijn vorig be zoek al over gesproken, antwoordde sir Fercy, en ik heb er mijn maatregelen voor genomen. Op welke wijze? Ik ben ditmaal een dag vroeger uit Londen vertrokken en heb mij diien dag to Parijs ten -nutte gemaakt om een auto mobiel voor mijn vrouw te koopen en een chauffeur aan te nemen. Zij kan dan naar hartelust uitstapjes maken in dan omtrek. Uitmuntend. Wij hebben wel, zooals gij weet," hier een gr ooten prachtig en tuin, maar die ds toch op den duur- niet vol doende voor mevrouw om in te wandelen. Zii heeft meer afleiding noodig en dan is een automobiel juist het meest geschikte middel daartoe Onze omgeving biedt be koorlijke plekjes in overvloed aan en met haar automobiel kan zij die alle bezoeken, zonder dat zij zich behoeft te vermoeden. Juist, de vraag -is nu alleen maar, hebt gij hie.r gelegenheid om den wagen te .stallen en den chauffeur te huisvesten? f— Heiaas neen. .Wij beschikken hief wel is waar over veel ruimte, maar die is ge heel noodig voor den dienst. Voor den chauffeur zou helt nog gaan, ia het woon huis voor het mannelijk personeel kan voor hem wel een kamer worden inge ruimd, maar op het stallien van een auto mobiel zijn wij hier niet ingericht. Jammer. Maar daar zai wel een mouw aan te passen zijn. In den omtrek zullen we gemakkelijk een localiteiit kunnen huren, die tot garage kan dienen. Wilt gij u daar misschien mee belas ten? Wel natuurlijk, met het grootste ge noegen,, ik zal er onmiddellijk voor zorgen. All right. Gij zult ons toch zeker weer de eer aan doen, om voor heden onzen gast te ziin-? Als naar gewoonte. Welnu, dan zal ik u voor uw vertrek de uitslag van mijn bemoeiingen meedee- len en ik ben er van overtuigd, daarmee uwe volde tevredenheid te zullen verwer ven. Den zal ik geen verder misbruik ma ken van uw kostbaren tijd. Tot straks dokter. De Marseillaan deed hem, met de noo- dige strijkages, uitgeleide tot aan de deur van zijn kamer en snelde vervolgens naai de telefoon om een woningbureel op te bellen, waaraan hij verzocht voor een ga rage te willen zorg dragen. Inmiddels 'begaf sir Percy zich naar het door zij.n vrouw bewoonde paviljoen, waar hij Clara aantrof in gezelsdhap van haar nieuwe vriendin, die zich hij zijn. binnen treden -terstond wilde verwijderen,. De Engelschman ontblootte terstond bet hoofd en zeide zeer beleefd: Ik hoop dat ik u niet op de vlucht jaag? Met een vriendelijk lachje antwoordde Lizzie: Dat niet, mijnheer, maar mevrouw Clara en ik hebben het geluk elkaar lederen dag te kunnen zien, terwijl u dat' slechts bij uitzondering wordt geschon ken. Ik begrijp dus, dat gij elkaar zooveel te zeggen hebt, dat de, aanwezigheid van een derde daarbij ongewenscht is. Sir Percy maakte een diepie buiging en tiet de jonge dame voorbijgaan, die door Albertine en Vlctoire gevolgd werd. Na zijn vrouw teeder aan het harb ge drukt te hebben., vroeg sir Percy: Wie was die jonge dame? Iemand, over wie ik u .straks nog wel spreken wil, antwoordde Clara, maar laat mij u eer\t zeggen, lieve, hoe ver heugd ik ben u weer te zietn en met wel.k een voldoening ik voel, dat mijn genezing aanstaande is, zoodat wij weldra weer voor goed bij elkander zullen zijn. Percy glimlachte gelukkig. Ja, zeide hij uw brieven hadden mij on dat goede nieuws al voorbereid1 en de dokter heeft het mij bevestigd. En heeft hij u ook gezegd wat zoo krachtig -tot mijn herstel heeft meege werkt? Waaraan zou dat anders te danken zijn dan aan zijn iiitmuniendo behande ling .(Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1