MAANDAG 4 OCTOBER. 1915. buitenland. D© Oorlog. binnenland. JAARGANG No. 1821 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. - Postbus 8. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN )i ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, metGRATIS POLIS Ongevallen-verzekering J GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze ten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franoo per post f 1.65 per kwartaaL Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regele f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. BIJ contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent Iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regei meer 5 cent usland eischt in een nota aan Bul dat dit land binnen 24 uren de _.ie en Oostenrijksche officieren, die ^Bulgaarsehe leger zouden werkzaam moet verwijderen; zoo niet, dan zal Russische gezant Sofia verlaten. ee Britsche monitors zijn, volgens Duitsch communiqué, op 2 September bommen uit Duitsche watervlieg- en voor La Panne beschadigd. an het Westelijk oorlogs terrein. Overzicht. ver het geheele front in Frankrijk dt de strijd voortgezet. De aanvallen Franschen zijn niet minder hardnek- dan de vorige dagen, doch de terrein- 9t is niet zeer groot en de tegenaan- der Duitschers zijn slechts met ite te weerstaan. De Duitschers heb- pntzaggelijke troepenmassa's van ilancl naar lie Westelijk front overge- clit, in die mate zooals uit bench- is gebleken dat de actie in Rusland aanmerkelijk door is verslapt. Champagne zijn de Franschen wel ligszins vooruit gekomen, doch op an- punten zijn hun aanvallen onmid- lijk gestuit. Ten Oosten van Auberive len Noorden van Lemernie konden zij vorderingen meer maken, terwijl den Jschen zelfs een gedeelte hunner ver- de loopgraven op den weg vaii Mernem Yperen door de Duitschers werd ont- en. Ook in de streek van Souchez en res werd geen nieuwe voortgang ge kt. oogenblikkelijke vertraging van. het nsief, die de Duitsche tegenstand X doen ontstaan, was een aanleiding den Duitschen generalen staf om het dal gevangenen te publiceeren, die af het begin der groote actie door de tschers zijn gemaakt. En hieruit blijkt, meer dan 211 officieren en 10.700 man Geallieerden in handen der Duitsche ipen gevallen zijn. Twintigduizend tschers als gevangenen der Franschen, Kluizend Geallieerden in.het Duitsche np, behalve het ongenoemde cijfer van strijders, die gesneuveld zijn: dit alles r een terreinwinst van juist vier kilo- an het Oostelijk oorlogs terrein. Overzicht. lij Rjga en Dunaburg worden de aan- 'en voortgezet, maar do val decor latsen is nog niet verkregen. En in het irige deel van heit gebied as de liinie lert eenige dagen bijna onveranderd, ze loopt van Smorgon ongeveer in een nge lijn naar belt zuiden, over Traby, Novo Groidnek, Karelitsji'en Krasjin, irs de 'Schara, achter het Oginsky-Ka- al en - de J.asjolda naar een punt ten «ten van Pinsk. Onderbroken door de Pripjet-moerassen, wordt dan de Linie ten zuiden daarvan voortgezet over Derasjno, langs de rivier de Poetilowka en den spoorweg naar Kremenez, en van daar over Wisjnewitsj, Novo ALejcinetsj, en ten Westen van de Sereth. In deze geheele Linie is nu al sinds dagen weinig of geen verandering gekomen. Wel wordt overal met afwisselend succes hevig gevochten. De communöqué's van de laatste dagen brengen ons ook geen bijzonderheden. Het Duitsche meldt, dat in cavelerie-ge- vechten ten Zuiden van Koschang de vij and over de Mjadsiolka werd terugge worpen en dat de Russen den westelijken oever van de Kormin, met uitzondering van eenige kleine posten bij de overgan gen, hebben ontruimd. Zooals uit bovenstaand overzicht blijkt, laait de beslissing ook hier lang op zich wachten. Van het Zuidelijk en Zuid- Oostelijk oorlogsterrein. Overzicht. Aan het. Italiaansche front blijft de strijd beperkt tot den strijd om loopgraven en in loopgraven, met bommen en granaten, met al de hulpmiddelen van den modernen oorlog, die echter de positie .der beide legers niet kunnen wijzigen. De commu- njqueé's van beide partijen melden dan ook geen nieuws. Het Italiaansche klaagt weer eens over heit slechte weer, dat de operaties belem mert. Verder wordt gemeld, dat de Oosten rijkers trachtten de Italiaansche stellingen op de hoogte van Santa Maria te her overen, maar werden teruggeslagen. Het Oostenrijksche communiqué maakt melding van afgeslagen Italiaansche aan vallen op de Doberdo-hoogvlakte. Verder meldt het communiqué, dat pogingen van den vijand mislukten om ten Oosten van Redipuglia tot actie over te gaan. Van het Zuidoostelijk oorlogster rein is, naar uit Weenen gemeld wordt, geen nieuws. Op den Balkan. EEN ULTIMATUM VAN RUSLAND. Het ,,Pet. Tel. Ag." meldt: Aan den gezant van Rusland te Sofia ia opgedragen om zonder verwijl aan minis ter-president Radoslawof een nota te over handigen, waarvan de vertaling hier voLgt: ,,De gebeurtenissen, die op het oogenblik in Bulgarije plaats grijpen, ge ven blijk van het definitieve besluit van de regeering van Koning Ferdinand om het lot van het land in de handen van Duitschland te leggen. De aanwezigheid v^n Duitsche en Oos tenrijksche officieren op het ministerie van oorlog en bij de staven van het leger, de concentratie van troepen in de aan Servië grenzende zone, de aanvaarding door het kabinet te Sofia van de ruime geldelijke ondersteuning door onze vijan den, laten geen twijfel meer over aan het doel van de tegenwoordige militaire toe- heridselen van de Bulgaarsehe regeering. De mogendheden van, de Enente, die de verwezenlijking van de verlangens van het Bulgaarsehe volk wenschen, hebben mi nister-president Radoslawof herhaaldelijk "medegedeeld, dat elke* vijandige daad je gens Servië beschouwd zou worden als tegen haar zelf gericht. De verzekeringen, door het hoofd van het kabinet gegeven in antwoord op die waarschuwingen, worden weersproken door de feiten. De vertegenwoordiger van Rusland, dat met Bulgarije verbonden is door de onver gankelijke herinnering aan de bevrijding van dit land van het Turksche juk, kan door zijn tegenwoordigheid de toebereid selen voor een broedermoordenden aanval op een Slavisch volk en bondgenoot niet sanctionneeren. De Russische gezant heeft daarom bevel ontvangen met het geheele personeel van de legaties en consulaten Bulgarije te ver laten, indien de Bulgaarsehe regeering niet binnen 24 uren opentijk breekt met de vijanden van de Slavische zaak en van Rusland en niet overgaat tot de onmid dellijke verwijdering van de officieren, behoorende tot de legers die In oorlog zijn met de mogendheden van de Entente. Op Zee. Duitsche duikbooten voor Bulgarije. Pr is, gelijk men weet, al sprake ge weest van Duitsche duikbooten in Bul gaarsehe havens. De correspondent van de ,,Matin" te Athene meldt nu uit gezag hebbende bron, dat Bulgarije in geval van een aanval van de zeezijde zijn kust met vier Duitsche duikbooten zal beschermen. Die duikbooten zouden ter hoogte van Varna gezien zijn. Britsche monitors beschadigd. De Duitsche Marine-Staf meldt; Op 2 September zijn twee Britsche monitors voor La Panne door de bommen ilit Duitsche watervliegtuigen beschadigd. De duikboot- en mijnoorlog. De Noorsche bark ,,Aetie", met mijn- hout op weg naar Leith, is bij kaap Lim- desnaes door een Duitsche duikboot in brand gestoken. De bemanning, die zich in de scheepsboot had gered, is door de duikboot naar land gesleept. De Noorsche stoomboot Elisabeth" is op weg van Leith naar Rouaan door brand vernield. In België. Een tram met soldaten verongelukt. Men - meldt uit Brugge aan de „Tel.": Thans lekt uit, waarom Zeebrugge, zooals wij gemeld hebben, zoo streng afgesloten is geweest. Het was niet alleen om de ge- "volgen van het bombardement, maar ook om een ernstige ramp te verbergen, welke Zaterdagavond, den dag van het bombar dement, plaats greep. Langs de kust is alles donker. De tram van Heyst naar Zeebrugge had ook geen licht. De geheele weg jyas in duisternis ge huld, wegens de maatregelen tegen avia- teurs. De brug over het kanaal stond open voor de vaartuigen, onder welke door het bom bardement groote verwarring was geko men. De tram die 180 soldaten en 40 offi cieren vervoerde, reed in het kanaal. De meeste passagiers moeten verdronken zijn. Over deze zaak wordt veel "gesproken, maar de" Duitschers trachten haar natuur lijk zooveel mogelijk te verbergen. In Duitschland. Hindenburg's verjaardag. De 68ste verjaardag van Hindenburg is bij het beeld, dat als „de ijzex-en Hinden burg" op den Königsplatz staat, met een feest voor de schoolkinderen gevilerd, naar Wolff seint*, Een menigte van ette lijke duizenden begaf zich door den in herfsttooi prijkenden Thiergarten naar het houten beeld. De mantel wordt door de koppen van de ingeslagen spijkers steeds meer tot een pantser. Voor het beeld is een bloemstuk van 2 M. hoog geplaatst. Duizenden school kinderen van beiderlei kunne huldigden den grooten veldheer door gezang. Een militair muziekkorps deed zich hooren. Het luchtschip P IV zweefde boven het feestterrein. Amerika en Duitschland. De „Arabic"-quaestie., Reuter meldt uit New-York: De ambas sadeur Bernstorff overhandigde aan mi nister Lansing een nota van de Duitsche regeering, die, naar. men verklaart, een geschikten grondslag biedt voor de rege ling van de „Arabic"-quaestie. Verschillende Oorlogs berichten. Merkwaardige berekening. In het „Berliner Tageblatt" rekent een correspon dent het publiek eens voor, dat als minis ter llelferich het geheele bedrag van de laatste leening, dus 12 milliard mark, biljetten van één mark moest uittellen en hij iedere seconde een biljet tellend, acht uren per dag met die bezigheid zou voort gaan, hij in ongeveer 1889 jaar daarmee klaar zou zijn. Op elkaar gestapeld zouden de biljetten een kolom van een millioen meter hoogte vormen. Een verongelukte vliegmachine. Bij de Zweedsche kast is een Duitsch water vliegtuig gevonden zonder bemanning. Oproeping van Hongaarsche iandstorm- plichtligen. De Hongaarsche dienstplich tigen, die tusschen 1873 en 1896 geboren zijn en vroeger afgekeurd werden, moeten zich, naar de „Köln. Ztg." uit' Boekarest verneemt, laten herkeuren. Tegelijkertijd is de inschrijving van de van landstorm plicht vrijgestelde dienstplichtigen van de jaarklassen 1873 tot 1896 gelast. Soldij verhooging In Frankrijk. In het Fransche parlement heeft de minister van Financiën, Ribot, een wetsontwerp ingediend, betreffende een aanvullend crediet van 27 millioen francs, dat be stemd is om de soldij van onderofficieren en soldaten met 20 centimes te verlioo- gen. Het wetsontwerp is onder bijval der afgevaardigden aangenomen. Bescherming der loopgraven. Volgens een „Exchange"-telegram uit Parijs, deel de een bij At/recht gewonde Engelschraan mede, dat bij een aanval op een Duitschen loopgraaf, de verdedigers in overdekte ruimten bleven en van hunne schuilplaats uit schoten. Boven, voor en achter dezo overdekte loopgraven liepen electrische draden, zoodat wie daarop trapte, omver- gesmeten werd. Twee Engelsche generaals gesneuveld. De „Petit Parisien" verneemt uit Lon den, dat de Engelsche generaals Thomp son Copper en Thesiget in Vlaanderen go- sneuveld zijn. De Britsche verliezen. De twee laat ste Britslche verliqslijsten vermelden 68 officieren, 3454 manschappen en 8 ver pleegsters. Londen in heit donker. Volgens de En- gelsche bladen zijn Vrijdag a vein d de nieu we bepalingen omtrent de verlichting, of beter gezegd de niet-verlichting van Inol- den, ter voorkoming van Zeppelin-aan vallen, in werking getreden. Londen was geheel in helt donker gehuld. De bewoners van de Engelsche hoofdstad, vatten, on danks de moeilijkheden, welke de# duis ternis- hun veroorzaakte, den toestand nog al van den humor.istischen kant op. De duur van den oorlog. In Engeland worden nog weddingschappen over den duur van den oorlog aangegaan. Zoo heeft dezer dagen iemand bij Lloyds gewed („een verzekering gestolen" noemt Fair- plav het) dat de vrede miet voor 30 Juni 1916 zal zijn gesloten. De premie die hij betaalde was 65 pd.sk tegen 100 pd.st. Buitenlandsche berichten. De orkaan in het Mississippi-gebied. Nu de verbindingen hersteld zijn, blijkt, naar Reuter meldt, dat 149 menschen zijn omgekomen in dien jangsten orkaan, die in het Mississrippi-geibied woedde. In Loui siana zijn .nog 106 menschen gedood, 105 worden vermist. Honderden anderen zijn dakloos gemaakt, ten gevolge van de over. stroom ingen. De materieel® schade wordt ruwweg op 100 millioen dollars geschat. Aardbeving. In de graafschappen Cumberland,(N.W. van Engeland) en Dumfries (Z. van Schot land) heefit Zaterdagochtend een aardbe ving plaats gehad. Er werd geen schade aangericht. Nederland en de Oorlog. Inkwartiering van militai ren in schoolgebouwen. Het lid.van de Tweede Kamer, de hoer Knobel, heeft op 7 September de volgende vraag ingezonden: Is het niet mogelijk voor Zijne Excel lentie den minister van oorlog, een einde te maken aan het, voor het openbaar onderwijs schadelijk, gebruik van open bare schoolgebouwen tot inkwartiering van militairen? De minister van binnenlandsche zaken heeft daarop den 30sten September ge antwoord: Indien door de militaire .autoriteiten van gemeentebesturen, of andere bestu- FEUILLETON. De noodlottige erfenis. Kunt gij nl!et trachten die (leegte aam vallen?. Ik zou gaarne willen weten of u rekenschap kunt geven van hetgeen in uw hoofd omgaat, met andere woor- of gij er in geslaagd zijt uw gedach te .regelen. - Later, veel later, want gedurende een dien ik onmogelijk kam vaststellen, ik geen meesteres .geweest over mij en bijgevolg niet verantwoordelijk «r mijn daden. Zeer goed, .zeide de geleerde bedacht- &in. En sedert wanneer zijt gij tot die ertuiginig gekomen? Zij kwam trapsgewijze, tegelijk met terugkeer mijner krachten. Eu van d.at oogenblik af zijn uw scan- re denkbeelden verdwenen? Zij maakte een afwerend handgebaar, s wilde zij aan dat verleden'niet herim- ird worden. Ja, zieide zij, nu Mgt dat alles zeer achter mij, .er is geen spirake meer Gij erkent dus, dat uw angst van 'teger ongegrond was? Zij scheen ite aarzelen.. Dr. D est. rel drong aan: - Gij ihebt eindelijk begrepen dat nie- faid u kwaad wilde doen? vermeed zij een rechtstreeks ant- öorrj. Hier, zeide zij, heeft mem, mij slechts lijzen van toewijding gegeven. De geleerde merkte deze ontwijking zeer goed op en hield vol: Maar elders? Elders? Wat doet er dat toe? Ik heb besloten alles te vergeten Dus gij voelt u volkomen tevreden met uw lot? Zij antwoordde met eenige stemverhef fing en terwijl er iets scherps in haar toon kwam- Het geluk is altijd iets betrekkelijks en het zou mij moeilijk vallen daaromtrent een beslissing te nemen. Haar stem werd weer milder, toen zij voortging: Maar "ik erken gaarne, dat men mij in dit huis met liefdevolle zorgen omringt en alles doet wat memschelijkerwijs moge lijk is, om mij het leven te veraangenamen. Terwijl zij sprak, had zij haar hleeke gelaat met die groote, droefgeestige oogen wat opgeheven en zoodoende ontmoette zij den blik van Gilbert Danville, die repht tegenover haar stond. Hij keek haar sitrak aan en kon zijn oogen niet van haar trekken losmaken, terwijl 'hij mompelde: Zonderling. Geheel andere gedachten dan die aan het ziektegeval schenen hem bezig te hou den, want hij luisterde slechts verstrooid naar de vragen van Dr. Destrel en naar de antwoorden, welke de patiënte gaf. Het oogenblik was gdkomen om afscheid ite nemen. De bezoekers werden door Dr. Cazelès uitgeleide gedaan tot aan het hek, waar zij hem een voor een de hand drukten en hem gelukwensehten met de door hem ver kregen .uitslagen. Gilbert Danville was de laatste en hij bleef nog een oogenblik met Dr. Cazelès achter. Welnu, waarde collega, wat zegt gij er van? vroeg déze, gelukkig nog Wat te kunnen spreken met den jongen dokter, die zooveel belangstel ling in zijn stelsel had getoond, toen hij dit nog slechts met woorden had uiteengezet. Maar tot zijn groote verbazing scheen thans, nu het stelsel voor hem bewezen was, die belangstelling plotseling verdwe nen. want, zonder over het ziektegeval zelf een woord te spreken-, antwoordde Danvilile: Wat er op dit oogenbl'ik in mij omgaat is zonderling, iik zou durven zweren, dat ik de vrouw, die gij zooeven als mevrouw Elise aan ons hebt voorgesteld, meer ge zien had. Eemgszins gekrenkt over dit gebrek aan belangstelling, zeide Cazelès. Dat is wel mogelijk. Maar iin dat geval zou zij mij toch cok wel hebben herkend? Dat behoeft nog niet. Zij zag ver scheidene .heeren voor zich en heeft, dus ot> elk daarvan neet zoo bijzonder gelet, terwijl gij a'/len wel op'haar gelet hebt. Ja. dat zou kunnen, maar ik kan mij niet herinneren, waar ik haar gezien kon hebben. Het zou mij niet doenlijk zijn uw ge heugen in deze ter hulp te komen. Ik meen aan haar uitspraak te heb ben opgemerkt, dat zij geen Franpaise ia Dat is zij ook niet, Een Engelsche? Amerikaanschei Gilbert maakte een gebaar van verwon dering. Alweer een overeenstemming! riep hii uit. Verbaasd vroeg Cazelès: Wait bedoelt gij toch? Dajt kan ik u voor het oogenblik nog niet zeggen, iik weet zelf niet in hoeverre het vermoeden, dat in mij is opgerezen, juist <Ls. En zonder verder een antwoord af te wachten, liep hij de anderen achterna. Cazelès keek heim hoofdschuddend na: Onbegrijpelijk jongmensch, mompel de hij. Zou het waar zijn, wat men weieens beweert, daJt ieder, die in een krankzin nigengesticht komt uit die oorzaak alleen reeds zijn verstandelijk evenwichJt kwijt raakt? Sedert Gilbert Danville zijn bezoek aan het gesticht van dr. Caizelès had gebracht, was hem de patiënte, die hij daar geszien ■had, geen ogenblik uiit de gedachte ge weest en het resultaat van zijn overden kingen was, dat hij zich dein volgenden dag reeds, naar miss Rosie Walton begaf. Dat was tegen de gewoonte. Hij.had een vasten dag in de week, dat hij een avond bij haar doorbracht en dan verwachtte zij hem op de tlhee, maair na de ontdekking die hij gedaan had, of lie ver na het" vermoeden dat in hem was op- eekomen en dat al vaster vorm aAnmiam, hoe langer hij er over nadacht, had hij geen geduld om den ontvangstdag af te wachten. - Zoo belde hij1 dan aan, op het uur dat de Amerikaqngche gewoon was thee te drinken, en werd door haar dienstmeisje binnengelaten. Miss Rosie, die aan de theetafel zat, was ©enigszins verbaasd hem heden te zien en, ofschoon de ontvangsten niet en- vriendelijk was, kon zij toch niet nalaten, haar verbazing onder woorden to bren gen, hetgeen zij deed door hem op schert senden toon toe te voegen: Hebt ge u in den dag vergist, waarde doktor? Neen, antwoordde Gilbert eenigszlns zenuwachtig, ik weet dat het mijn dag niet is, maar ik hoop dat ik u daarom toch niet onwelkom zal zijn. Dat heb ik niet gezegd, noch bedoeld, alleen, wij hadden een overeenkomst go- maakt... Waaraan ik mij steeds stipt gehou den heb. Dat is zoo. Wanneer ik dan ook heden die over eenkomst in zekeren zin overtreed, ge loof dan dat ik daarvoor een ernstige re den heb. Ik wenschte u iets mee te deelen en had geen geduld te wachten tot den gewonen ontvangdag.' Gij zoudt mij inderdaad nieuwsgierig maken, maar toch niet zoo nieuwsgierig Cf ge moet met uw gewichtige meedeeling wachten totdat ik u een kop thee heb in geschonken, al was het alleen maar. u te bewijzen, dat uw ongewone bezoek mij daarom nog niet onwelkom is. Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1