KRONIEK. 1914. 2 October. Het front in Frankrijk breidt zich Noordwaarts tot Atrecht uit. In het gouvernement Soewalki zijn de Duit- echers genoodzaakt terug te trekken. De Russen doen een algemeenen aanval op Przemysl om de vesing nog in handen te krijgen voor zij door de Oostenrijkers kan worden ontzet. Bij Antwerpen vallen Wavre en Dcrpveldt. 3 October. Bij Antwerpen vallen Lier, Koningshoyckt, Waelheni, de spoorweg redoute en de redoute Tallaert. De Belgen trekken terug over de Nethe. De legaties van de neutrale mogendheden verlaten de 6tad. De Engelsche hulptroepen komen Antwerpen binnen. De Duitscher9 wor den in Soewalki verder teruggeworpen. Brandstoffen-voorziening. Uitvoerig hebben- wij reeds enkele we ken geleden vermeld, dat het Steuncomité tegen een goedkooperen dan de geldende prijs een bepaalde klasse der burgerij van brandstoffen wil voorzien. We zeg gen: een bepaalde klasse der burgerij. Er zal n.l. een weistandsgrens worden ge trokken. Door het Steuncomité is nu, in overleg met den burgemeester, een com missie voor brandstoffenvoorziening in het leven geroepen, bestaande uit de heeren prof. mr. J. E. Heeres, voorzitter; G. A. van Klinkenberg, secretaris, en verder de heeren N. W. van Doesburgh, B. J. H. H ai tink, P. Heemskerk, W. C. Hcmerik, J. L. C. Perquin, Arn. Smits en C. Stol. Deze commissie heeft reeds aangekocht een voorraad anthraciet en eierkolen, terwijl bij het Gemeentebestuur pogingen .worden in het werk gesteld om goedkoope cokes verkrijgbaar te stellen. Bakkersgezellenaclle. ■mh Eenigen tijd geleden iis door de vereeni gingen, van Bakkersgezellen, hier ter stede een verzoek tot de Bakkerspatroons-ver een igin gen gericht om met het oog op de levensomstandigheden oen duurte-toeslag te ontvangen. De afd. Leiden van de Verceniiging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf heeft op dit verzoek afwijzend beschikt. De leden verplichtten zich echter om hun gezellen eer gratificatie in eens te verkenen, en wel aan gehuwde gezellen een van 10 gld., aan. ongehuwde volwassenen een van 5 gld., aan z.g. halfwas een van f2.50 en aan leerjongens een van 1 gld. Do R.-K. Bakkerspatroonsvereeniging heeft nog geen beslissing genomen. De inauguratie van de nieuwe leden van den Bond van Leidschc studenten zal iplaa.ts hebben op Dinsdag 19 dezer. Voor examen apothe k er s- actsis tent zijn ■alhier geslaagd mej. W. G. Bak, te Oegat- geest, mej. C. S. Kroon, te Haarlem, en mej. H. Munts, te Delft. Bij resolutie van den Minister van Ko loniën zijn Ch. Monod de Froideville, B. D. Ichse en X. M. Ch. N. Krugers aange wezen als candidaat Indisch ambtenaar. Voor onderwijzeres 3© klasse bij het Europeesch Lager Onderwijs in Indië is bestemd mej. J. E. van Santen. In de Haarlemmerstraat struikelde gis termiddag de 81-jarige weduwe mej. L. en kwam te vallen. Zij scheen zach zooda nig bezeerd te hebben, dat zij met kon op staan. Binnengedragen in perceel 91 werd zij later per rijtuig naar haai- woning op den Ouden Rijn vervoerd. Vannacht meldde zich bij de politie een man aam een zekere C., om nachtverblijf. Het alziende oog van de politie ontgaat echter niets. Bij onderzoek bleek, fTat de man uit de werkinrichting te Veenhudzen ontvlucht was, waar hij nog 20 maanden te goed had. Heden is hij naar zijn pen sion teruggebracht. AARLANDERVEEN. Gemeenteraad. De raad dezer g# meente vergadert op Woensdag 6 October v.m. 9.30 uur. De agenda bevat 12 punten ter behandeling. BOSKOOP. Verdronken. Vrijdagmiddag had aan de Otwegkade nabij Boskoop een droevig ongeluk plaats. Het vijfjarig zoontje van den boomkweeker Adr. Nieuwecrf geraakte spelenderwijs te water. De moeder, die het gevaar zag waarin het kind verkeerde sprong het na. Door toegeschoten hulp werd het kind levenloos opgehaald, de moeder wist zich zelf te redden. HAARLEMMERMEER. Gemeenteraad. In de gisteren gehou den vergadering van den gemeenteraad werd besloten niet aan te sluiten bij de gemeentelijke arbeidsbeurs te Haarlem, doch zelf een beurs op te richten en aan te sluiten bij de Nederl. Vereeniging van Arbeidsbeurzen, Medegedeeld weiylf dat tot 30 September waren uitgereikt 2647 broodkaarten, waarop 452,000 pond brood is afgeleverd, voor de ingezetenen een be sparing opleverend van f 9040. LEI DSC HEN DAM. Benoeming. Bij resolutie van den minister van Koloniën is J. de Wit aange wezen als candidaat Indisch ambtenaar. NOORDWIJK. Brand. Gistermorgen ongeveer half elf brak brand uit in de stalling Staande op het Vinkevel d en toebehoorende aan de firma C. Alkemade Az. De brand is ver moedelijk ontstaan door een lek in de rooklciid'inig van een fornuis. Toen de voerman V. d. W., de bewoner van het onmiddellijk aan den stal grenzende woon huis zich naar den zolder begai, had het vuur reeds grooten voortgang gemaakt en viel er aan blusschen niet meer te den ken. Op den zolder vond het vuur gretig voedsel in het daar opgestapelde hooi en ■froo. Een groote partij ongedorschte ha ver en rogge werd mede een prooi der vlammen. De brandweer was spoedig met 2 spui ten ter plaatse en tastte het vuur flink aan. Militairen van he,t bataljon vesting artillerie, alhier in ga.rnizoen, stonden de brandweer bij het blusschingwerk ter zijde. De stal brandde geheel utt, maar dank zij den wind, die het vuur in tegenoverge stelde richting dreef, wist men het woon huis te behouden. Tot het bdhoud van dit woonhuis werkte ook mede de omstandig heid, dat het van den stal is gescheiden door een muur, die tot aan den nok van het dak doorloopt. Het benoodigde blusschingswater vond de brandweer in slooten in de omgeving, die na de regen van de (laatste dagen voIn doende water boden. Een in de nabijheid staande groote nieuwe bollenschuur liep, dank zij ook de windrichting, geen gevaar. Daar men aanvankelijk vreesde, dat de brand zich ook tot het woonhuis zou uit strekken, had men dit ontruimd en huis raad, meubelen enz. naar bulten gedra- cen. Toen de brand was gebluscht, kon de woning evenwel weer worden betrokken. Tijdens den brand gebeurde een onge luk, dat wonder boven, wonder goed afliep. Toen twee der blusschers zich op den zol der bevonden, stortte deze plotseling ito, zoodat de mannen naar beneden vielen.. Terwijl iedereen het ergste vreesde, kwa men beiden ongedeerd te voorschijn. Al leen A. S. kreeg een onbeduidende wonde aan zijn gelaat. De voertuigen die in de sehuur stonden, konden bijtijds in veiligheid worden ge bracht. Naar wij vernemen, was het ge bouw verzekerd tegen brandschade. Al leen het aanwezige hooi, stroo enz., als mede een partij bloembollen, die nóet meer konden gered' worden, waren niet verzekerd. RIJNSBURG. Veilingen. Gisteren hebben de be sturen vergaderd van de Vrije Veilinjj- vereeniging en van Flora". Besprekingen werden gevoerd om de vereenigingen saam te voegen, teneinde alsdan plannen te kunnen beramen voor een eigen vei ling-gebouwd. RIJNZATERWOUDE. Keuring. Woensdag 13 October zal hier vanwege de afd. Rijnzaterwoude van de Holl. Maatschappij van Landbouw een keuring worden gehouden van stierkalve ren, kuiskalveren en kuispinken, des voormiddags te negen uur, op het terrein van den heer P. de Rijk. SASSENHt'IM. Zware brand. Vrijdagavond omstreeks half acht klonk in ons dorp het geroep vaat brand. Door onbekende oorzaak was er brand ontstaan in het boAlenhui© van de heeren Gebrs. Rijnsburgen. Toen men den- brand ontdekte, stond het grootste cedeelte reeds in vollen vlam en het vuur vond ruimschoots voedsel. Het bollerihui6 was grootendeeüis van hout opgetrokken en met riet onder de pannen gedekt. Uit het kantoor heeft men de boeken enz. nog weten te redden. Toen de brandspuiten ter plaatse waren, was van het gebouw niets meer te red den, zo o dat de brandweer zich allereerst bepaalde tot het nathouden der belenden de perceelen, die het zwaar te verantwoor den hadden, doch gelukkig was er weinig wind, hoewel deze perceelen zeer veel door de hitte en het water hebben geleden. Om streeks half eli was men den brand in zooverre mester, dat een deel der brand weer kon inrukken. Naar men ons mededeelde was het ge bouw en de bloembollen, daarin aanwezig, tegen brandschade verzekerd. WARMOND. Ltefdadigtieids-ZToaneei. Velleden jaar werd hier een zelfstandige afdeeling van den Volksbond opgelicht, en ook de mooie instelling „Ziekenfonds" daaraan verbonden. Van stonde of aan heeft dit fonds wekclijksche uitkeeringen aan zieke leden moeten doen, en de pas gestichte kas had hot hard te verantwoorden. Op velerlei wijzen heeft men gepoogd haar te versterken en voor totale uitputting te behoeden. Een nieuw middel is nu uitgedacht: een tooneeluitvoering ten bate van het nood lijdende ziekenfonds. Eenige goed bekend staande tooneellisten hebben zich verbon den, de medewerking van het keurkorps „Spcranza" heeft men zich verzekerd, en de volgende week zal op twee avonden een zeer mooi tooneelspel worden opgevoerd. Moge het goede doel: de „hulp aan den zieken werkman," alsmede de reputatie van ons toonee, twee volle zalen, vier volle inlteekenlljsten... en een volle beurs be zorgen! WASSENAAR. Dioc. Land- en Tuinbouwbond. Tot geestelijk adviseur van de afd. Wassenaar van den Diocesanen Land- en Tuinbouw bond is benoemd de Weleerw. heer A. J. SjigL R. K. Volksbond. De R. K. Volksbond hield gisteravond een slecht bezochte, maar toch, doo® onderlinge bespreking, vruchtbare vergadering. De voorzitter moest mededeelen, dat door het Nationaal Steuncomité anthraciet of eierkolen kun nen worden geleverd, geen steenkolen. Do prijs hiervan viel ook niet mede. Besloten werd hierop niet in te gaan. De aanwezi gen begrepen, dat men de hand voor 't vervolg zelf aan den ploeg moest slaan. Ter sprake werd gebracht de oprichting van een onderafd. „Winterprovisie". Een der aanwezigen, die zelf elders lid van zulk een onderafd. was geweest, beval dit zeer aan, Dc voorzitter had reglementen ter inzage. Na deze voorlichting werd een afd. opgericht met aanvankelijk 14 leden. 'Spoedig zal nog een vergadering uitge schreven worden om propaganda voor deze nuttige instelling te maken. ZEVENHOVEN. De Hanze. De Afd. Nieuwveen—Ze venhoven van de Hanze vergaderde Don derdag in het café van den heer J. Smit. Nadjat de voorzitter op de gebruikelijke wijze de vergadering geopend had wer den de notulen der vorige vergade ring gelezen en goedgekeurd. Onder de Engeikomen Stukken was een schrijlven van den heer Jac. Kamerbeek, aangaande den geplaatsten Open Brief in het Hanze- blad. Werd voor kennisgeving aangeno men. Voorlezing werd gedaan van een schrijven van de afd. Alphen waarin uiteengezet werd, hoe op initiatief van de afd. NieuwkoopNoorden een Debating club was tot stand gekomen. De club telt 17 leden, waaronder 8 werkende en zal de eerste bijeenkomst houden op Dinsdag 12 Iotober 's avonds half zeven. Tot deze ver gadering hebben alle leden van de Hanze vrijen toegang en kunnen als werkend lid toetreden. In deze bijeenkomst zal als spreker optreden de Weleerw. heer Duin, kapelaan te Alphen en adviseur der af deeling met het onderwerp, ,jMJdde)n-< standsorganisatie" met vrij debat. Naar aanleiding van een voorstel aan gaande 9-urige Winkelsluiting word op gemerkt, dat een dergelijk voorstel schrif telijk bij het bestuur moet worden inge diend. Aan de orde komt nu punt 3 van de agenda „Bespreking van art. 13, Boete stelsel." Naar aanleiding van eenige in gekomen klachten werd dit artikel nog maals behandeld. Met 163 stemmen werd besloten het artikel te handhaven. Bij punt 4 „Cursus in het Boekhouden" deelt de voorzitter mede, dat de heer Schaper, hoofdonderwijzer te Kudel- staart, zich bereid beeft verklaard den cursus to leiden. Aan dezen cursus kunnen alle Hanzeleden en bun huisgenooten deelnemen. De kosten bedragen bij vier weken vooruitbetaling f 1,25 per persoon, niet leden betalen tien cent per lesuur meer. Bij voldoende deelname zal de eer ste les gegeven worden op Maandag 11 October 's avonds half 7, en zoo gergeld eiken Maandagavond. Nader zal bekend worden gemaakt, waar de cursus gehou den wordt. Staande de vergadering geven zich acht deelnemers op en werden nog enkele toezeggingen gedaan. Tot uiterlijk 10 Oct. kan men zich bij het bestuur op geven. De rondvraag leverde niets op, waarna de vergadering op de gebruikelijke wijze door den voorzitter gesloten werd. ZOETERWOUDE (Hooge Rijndijk). Ziekenfonds. Gisteravond hield het ziekenfonds „Steunt Elkaar" zijn half j-aarlijksche vergadering. De Voorzitter, de heer II. J. van Mil opende de vergader- ring met een woord van welkom aan .le den en donateurs betreurde de geringe opkomst, doch gaf de schuld aan het slechte weer. De Secretaris, de heer C. J. Romijn, las de notulen, welke onveranderd onder dank werden goedgekeurd. De penning meester, de heer J. van Halm, bracht een duidelijk financieel verslag uit. Aan con tributie ontvangen f 239.80, boete f7.60, imet April in was f 451.66, te. zamen f 699.06. Uitgaven ziekengeld f 189.4-7%» bodenloon 23.89%, onvoorziene uitgaven 8.89, zamen f 222.26, alzoo nu ini kas 1476.80. Tot het nazien der boeken werden de heeren J. C. Stadhouder en W. Hoogzaad aangesteld, die in de volgende vergade ring verslag zullen uitbrengen. Aan A. v. Mil, die bedankt had als bode, werd dank gebracht door den Voorzitter; in zijn plaats werd J. v. d. Hoeven be noemd. Bij de rondvraag werd door eenige leden bij het bestuur aangedrongen om een schrijven te richten tot het bestuur van het Steuncomité om ook hier, zooals 'op vele plaatsen, goedkoope steenkool, spek en vet verkrijgbaar te stellen, daar de loonst and aard gebleven is zooals voor de mobilisatie, of zelfs minder, terwijl de levensstandaard zooveel hooger is. Het bestuur belooft een schrijven aan het Steuncomité te richten, hetgeen met een daverend applaus wordt toegejuicht. Daarna sloot de voorzitter de vergade ring met een woord van dank aan leden en donateurs. ZOETERWOUDE. R. K. Boerenbond. De afd. „St. Le- buinus" van de R. L. L. T. B. vergaderde Gisteravond in het dorpscafé. De voor zitter, de heer P. Paardekooper, sprak in zijn openingswoord een hartelijk welkom aan de nieuwbenoemde geestelijken advi seur, den Weleerw. heer J. A. Boin, kape laan der parochie, en riep de aanwezigen, £ic het slechte weer getrotseerd hadden langs de lange wegen naar de vergader plaats. een hartelijk welkom toe. De noltulem van den secretaris werden na lezing onder dankzegging van den voorzitter goedgekeurd. De voorzitter deed vervolgens mededee- lingen van hetgeen na de laatste algemee- ne vergadering tot stand is geljpmen; van het groote werk, de oprichting van de R Dioc. Land- en Tuinbouwbond, van bet samenstellen van de besturen, van de gehouden vergaderingen en gaf een kort overzicht wat nu reeds is gedaan door de L. T. B. voor den boerenstand. Vervolgens deelt de voorzitter mede dart een concept-reglement van de L. T. B. ont worpen is, dat daarin een ontwerp is voor de afdeelingen, doch dat het regle ment voor deze afdeeling voorloopig zal blijven gehandhaafd, totdat misschien ook hier een tuinibouw-afdeeling zal opge richt worden. Hert. ontwerp-reglement van de L. T. B. werd vervolgens behandeld. Bij het artikel, dat spreekt over de sa menstelling van het bestuur,, spreekt de heer Jac. v. Leeuwen de vrees udt dat bij zulk een betrekkelijk klem bestuur, geko zen door afgevaardigden, die somstijds niet weten wie de can did aten zijn, de zui vere boerenibelanigen niet zullen behartigd worden. Als voorbeeld onernt spr. het feit uit den laatste© tijd: het afmaaksysteem, dat door velen in deze streek een treurig sys teem word genoemd maar dat hun nog treuriger voorkomt, wijl het op advies van hoofdbesturen van' landbouworgani saties door den Minister is gehandhaafd. Spr. acht het gewenscht helt bestuur groo- ter te maken, zou het beter achter zoo uit elke afdeeling een bestuurslid kwam, op dat betere weergeving van de boeren-mee- ningen zou komen. De voorzitter acht zulks onmogelijk: le» om de groote kosten van reis- en verblijf kosten; 2e. om de practisch© onmogelijk heid van aldus te vergaderen. Bij het artikel, de contributie bepalend, wordt in den breede gediscussieerd. De voorzitter zegt in den beginne de contri butie te hoog geacht te hebben;, na echter Gezien te hebben, wat er al moet worden gedaan, ziet hij de noodzakelijkheid in dat de contributie niet lager kan gesteld worden, t Bestuur zal echter een wijzi ging voorstellen waarbij de contributie door de afdeelamgen .zal worden geïnd en vervolgens aan den L. T. B. per lid zal worden overgedragen. De vergadering is ten slotte de meening toegedaan dat een contributie van f 3 per jaar, waarvan f 1 per jaar wordt afge dragen aan de afdeeling en waarvoor men gratis het bondsorgaan zal krijgen voor een landbouwer nü't te hoog kan ziin. waar een werkman voor zijne orga nisatie somtijds veel meer betaald. Besloten wordt de afgevaardigde de wijziging omtrent de inning en afdraging to doen voorsteillen. Na ampele besprekingen omtrent zuinig heidsmaatregelen wordt besloten het ont werp. behoudens voorgestelde wijzigingen goed te keuren. Naar de alg. vergadering op Donderdag 14 Oct. a.s. te Haarlem wordt op voorste] van het bestuur afgevaardigd de heer C. H. de Boer, tot plaatsvervanger wordt eékozen de heer M. Th. Kompier. De afgevaardigde za) voor eik tiental leden één stem kunnen uitbrengen. De Weleerw. heer Kapelaan dankt de voorzitter voor het gesprokene bij de ope ning van de vergadering. De heer Van Leeuwen vestigt de aan dacht van het bestuur op eenige zaken betreffende de kaasmarkt, welke de voor zitter belooft nogmaals ter sprake te zul len brengen. De 'klacht dat de markt te laat begint zal eerst dan kunnen worden opgeheven als op de lijn LeidenWoerden weer de voor de mobilisatie bestaande vroegs markttrein die kaaskoopers eerder in Lei den zal brengen, terwijl het feit, dat het wegen der kaas velen ,te lang van de vee markt afhoudt, noert zoo gemakkelijk te veranderen zal zijn. De voorzitter sluit met den christelijke© groet deze zeer goed geslaagde veirgade ring. Annexatie. Het annexatie-protest, aan Ged. Staten te zenden, is reeds door 100 ingezetenen onderteek end. Land en Tuinbouw. Rijkssubsidie aan den Landbouw. „Is Rijkssubsidie voor den landbouw gewenscht; is ze moodi'g?" De/ze vraag is In de laatste jaren meermpfien, ook in land- bouwkrinigen, besproken. Ze werd door de meeste landbouwers bevestigend, door een manderiieaid' ontkennend beantwoord. In de jongste vergadering van het „Land- huish. Congres" te Amersfoort werd de zaak als vraagpunt .ingeleid door den heer V. R. Y. Croesen. Deze onderscheidde twee soorten van subsidieering van Rijkswege. De eerste is dde voor bepaalde zaken, als: onderwijs, voorlichting, bestrijding van besmettelij ke eiekten, landbouwproefstations, waar- bo rgsmerken, enz. Hiertegen zou meen de de Inl. wel niemand bezwaar heb ben, zoolang de betreffende aangelegen heden een z/eer ailgemeen karakter dragen, want deze vorm van Staatszorg wordt ook bii allerlei andere takken van volksbestaan aangetroffen. Maar er is nog een andere vorm van Staatszorg, waarbij aan verschillende groepen van belanghebbenden voor de be hartiging van hun algemeene belangen udt 's Rijks schatkist subsidies" worden verleend. Hiertegen rijzen bedenkingen. Ons land bouwbedrijf mag in het algemeen aJ!is ge zand worden beschouwd, en dus gaat het niet aan, dat men de algemeene vakbe langen van den landbouw ten deefe wil laten bekostigen met gelden, die door allo belasting betalende burgers ten behoeve van maatregelen in 'het algemeen belang zijn bijeengebracht. Dit is slechts onder bepaalde oansftandighedetn verdedigbaar. Men kan het toelaatbaar achten, dat nieuwigheden, waarvan men voor dé toer komst veel verwacht, maar omtrent wier deugdelijkheid nog slechts weinigen over tuigd zijn, met steun van Rijkswege be proefd en ingevoerd worden. Op demi duur echter zal iedere nieuwe maatregel door hoogere opbrengsten uit hert bedrijf bekos- tied moeten kunnen, worden', of wan neer hij piet rendabel) blijkt te zijn op geheven moerten worden. Zoo zulilen stamboehhouding fok contróle vereenigingen,' verbetering van* rundveesrtallen, boter- en kaascontrole, enz. op den duur zonder Rijkssubsidié mogelijk en door het bedrijf zelf betaald moeten worden. De heer Croesen wenscht echter niet op eenmaal met alle subsidies te brcjkep; hij zou dit zelfs een ramp achten. Maar hij wil propaganda gemaakt hebben voor de idee: dat de boer zelf de kosten van zijn bedrijf moet betalen. Propaganda door iederen voorlichter van den land bouw, terwijl de Regeering steeds weer en steeds duidelijker te kennen moet ge ven, ten slotte door voorbeelden, dat de subsidies in 't algemeen 'slechts een „tij delijk karakter" mogen dragen. Er was op genoemde Congresvergade ring niet één, die de subsidieering, zooals zij tot dusverre werd toegepast, wilde ge handhaafd zien. Op inkrimping werd van verschillende zijden aangedrongen. Maar er werd gewaarschuwd tegen een te sterk JA Ijveren om aan aire mbsidiëering einde te maken. Dat zou zich wreken, zfc den. de heeren van Hoek, Dir.-generaj van den Landbouw, en mr. Van Rappaq Voorzitter v. h. Congres. De eerste stelj in liet licht, hoezeer de landbouw, dan zij de subsidies, in de laatste 30 j: was vooruitgegaan, en betoogde, daj 0t ze landbouw, waar van de 200,000 bedri ven er 109,000 door kleine landbouwers g dreven werden, ook nu den stgun d( tg! Regeering niet zal kunnen ontberen, a En de heer Van Rappard sloot zij hierbij aan, bewijzende uit de budgets verschillende Landbouwmaatschaj pijen, dat besnoeiing of intrekking 4 J subsidie tengevolge zou hebben, dat 1» nige instelling ten doode was opgeschi ven. Plet Vereenigingsleven zou een voeligen knak krijgen en 't zou doodea werken op de energie. Toch erkende ook de heer Van Hoet dat de Regeering slechts moet subsidie ren, om sluimerende krachten op te wei ken, het initiatief te versterken en leidiq te geven. Ook hij wil dus onderscheidt 5 1 en is b.v. geen voorstander van subsi! ten behoeve van Landbouwcrediet b» van het Toezicht daarop), voor het Stai |l? boek, voor Voordrachten (daarvoor zi ei ook de Rijksambtenaren aangesteld), vu L<le de Seruminrichling en voor de Proef! tions. Al wat den boeren voordeel gee 1c moeten zij zelf ook betalen. De Inleider had het ten slotte makkeli 111 Waar de Regeering blijkbaar zuini en voorzichtig met subsidies wilde ziji iet mocht hij tevreden zijn. Ook de vraag was ter sprake gebracb f!= als de subsidies worden besnoeid of ii v getrokken, hoe komen de landbouworgiu:= nisaties dan aan de noodige gelden? I»1 De heer Croesen had meegedeeld, de ak' men in Groningen ter voorziening in di ïie kosten een half procent op de ongéboui aak' de eigendommen had geheven. Tegen 4 0 middel rezen nog al bedenkingen. Contr 111 Ibuticlverhooging werd ook genoem d! maar zou die overal doorgevoerd kunw 1 worden zóó, dat de opbrengsten toen kend zijn? Sterk naar voren werd gebracht lx denkbeeld: dat de landbouwers uit i 'il voordeelen hunner organisatie wel 1 deel kunnen afzonderen om die organia 1 tise in stand te houden. Men wil ook w a" 0fferen Zei de heer Van Hoek alsó en Vereenigingen en Maatschappijen mao tastbare dingen doen. Aan 't slot sprak ook de Minister \i Landbouw, de heer Posthuma, nog enikel woord. Hij had als Vertegenwoa s diger der Regeering de rol van luisteraai maar wilde toch dit zeggen: „De Rijkskas is thans slecht en de B# renkas goed voorzien, dus: wat men m sen kan, sta men af!" C. B Roomsche Agenda. ZONDAG. Leiden. 12.30 uur Ver gad ring R.K. Handels-, Kantoo n en Winkelbedienden. Verliuu 1 dersboncl, lloogl. Keikgr. 40, Gemeentelijke Arbeidsbeurs Stadstimmeriverf. Telefoon 110. 127. Geopend van 9—12 uren des morgens en van 25 uren des middags. 2 Kantoorbedienden, 6 timmerlieden, metselaars, 5 steenhouwers, 1 voeger, 4 oppe lieden, 12 stucadoors, 8 schilders, 0 behangt: 2 meubelmakers, 0 stofleerder, 1 stoker, smeden, 0 grof bankwerker, 0 gasfitter, blikslager, 10 typografen, 0 kleermaker, bakker, 0 slagersknecht, 0 kei In er, 0 huil knecht, 0 koetsier, 2 schippers, 10 grondww kers, 19 loopknechten, 1 loopjongen, 1 losse werklieden, 1 sigarenmaker, 0 war moezier, 0 bankjongen, 0 straatmaker, 0 kif- tenmaker, 0 bakkersjongen, 3 bloemisten, 1 banketbakkersjongen, 0 smidsjongen, 1 b perslager, 0 voorslaander, 1 loodgieter, 0 bt tonwerker, 0 kruideniersbediende, 0 goud-ij zilversmid, 0 ziekenoppasser, 0 motorschippen 1 reiziger, 1 mach. bankwerker. 1 klcern» kersjongen. 1 Dienstbode, 3 werksters, 2 naaister? 2 waschvrouwen, 0 strijKster, 0 huishoud ster, 0 kookster, 0 fabrieksarbeidster,1 tcxtielarbeidster, 0 kinderjuffrouw, 0 vroui allerlei, 1 jongste kantoorbediende (meisje), baker, 0 verpleegster, 3 breisters, 0 dagmeisje 1 buffetjuffr., 1 winkeljuffr. Faillissementen- Uitgesproken: C Baay, koopman, te Haarlem; cffl mr. A. H. J. Merens, te Haarlem. J. W. van den Burg, landbouwer, Bilderdam, gemeente Leimui den; cur. ffli F. W. van Styirum, te Haarlem. J. Roos, metselaar, te Haarlemmer^» (Bungerveen); cur. mr. W. P. Vis, Haarlem. u J. Konijnenburg, conducteur bij de n IJ. S. M., te Haarlemmermeer (Hoofddorp cur. mr.' P. Tideman, te Haarlem. Geëindigd: A. van der Linden, te Haariemmerni#* 00RL0GS-VARIA. In de hoogste dreven. Uit Tirol wordt aan hert „B er Inner Ta géblatt" geschreven: Een driehoekige witte kalkrots stee» haar scherpe kanten uit boven het hof land. Van alle -zijden kan men de roK goed zien. van beneden uit het zonnig' dal, van boven, waar nog hooger een teou is. Van eiken berg ver in het roffl ziet men dezen rotstop en wie op de rol! eeklauterd 5©. overziet een groot geóee» var. hert Tiroalsche land. Daarom had o| dezen scherpen top een klein groepje dap pere soldaten post gevat, met schaar-v» rekijker en andere kijkers. Langs een de kanten van deze rots kon men haar V gemakkelijk beklimmen, maar ergens d een berg had de vijand kanonnen f1 plaatst en bestreek daarmede dezen 6'

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2