Blad. 6e JAARGANG No. 1813 Zaterdag 25 September 1915 Uit de Pers. Heffing in eens. De Standaard vraagt, waarom, (terwijl andere landen leenen, Nederland ot een heffing in eens zou moeten over- 7,Dit ware nog te verstaan, zoo er sprake tui was, de heffing die men voornam, alken op de eigenlijke kapitalisten toe te passen. Dan had het plan tenminste nog zin. Doel ervan zou dan zijn, de ruim met geld bedeelden te laten opdokken en de minder bedeelden te sparen. Het feit ligt er nu eenmaal toe, dat er kapitalisten zijn, die zelfs in den oorlog niet weten, hoe ze hun nieuw aangewor ven kapitaal deugdelijk beleggen zullen. Deze rijkaards behoeft ge niet te sparen, te minder zoo ge tobbers op financieel gebied ermee ontlast. Thans echter verstaat men er al min der van. De heeren willen nu, let wel, kapitaal laten storten .zelfs door den stillen klei nen burger, die geen cent kapitaal heeft, die 't dan van zijn gewone inkomen zal moeten afzonderen. Bedoelden ze nu nog enkel lieden met jen inkomen van zeg een f 5000, zoo liet het zich nog liooren. Maar nu daalt men reeds af tot kleine lieden met f 1500 's jaars, die nauwelijks weten, hoe ze met hun kinderen den mond openhouden en de kleeding bijpas sen. En zulke schamele loontrekkers zullen dan kapitaal moeten storten! 0 Tempora, 0 mores! Oordeelt de heffing, niet reeds hierdoor zich zelve?" Het Centrum teekent hierbij aan: Ons dunkt, dat op deze laatste vraag jeen bevestigend antwoord behoeft te .volgen. Men kan er zeer goed bezwaar tegen hobben gelijk ook wij dit hebben dat kleine vermogens en inkomens worden getroffen, zonder daarom nog tegen de heffing-zelve zich te kanten. Bjj een aanzienlijke verhooging der be lastingen loopen toch ook de bescheiden inkomens gevaar gevoelig te worden ge raakt. En dan niet voor één keer, maar voor een gansche,, wie weet hoe lange, reeks van jareh. De burgerij dreigt allengs verpletterd, te .worden onder de al maar zwaarder druk kende belastingen. De heffing-ineens is daarom lang niet zoo verwerpelijk als de „Standaard" ze voorstelt, en heeft trouwens ook volgens dat blad „nog zin", indien ze maar niet zoover gaat, als hierboven, wordt voorge steld en de bescheiden sommetjes en ver diensten ontziet. Gemengde berichten. Branden en Ongelukken. Het lijkje van heit 5-jiaiiig meisje G. Z., te Bame- vci'.d, dat onder verschijnselen van vergif tiging, vermoedelijk tengevolge van hét eten van roombroodjes, overleden is, is Donderdagmiddag naar Utrecht vervoerd, ten einde gerechtelijk te worden ge schouwd. De ziekte van een der andere kinderen uit het. zelfde gezin, dat eveneens van de broodjes gegeten hefit, heeft een zeer on gunstige keer genomen, zoodatmen ook voor deze kleine het ergste vreest. De 13-jarige Andries Goudemomd te Joure is door een melkwagen overreden en gedood. De ganzenvanger II. Middelkoop te Benschop iis verdronken gevonden in een sloot bij zijn eendenkooi. De justitie heeft beslag gelegd op het hij Marssum uit een sloot opgehaalde dijk van een 32-jarig meisje uit Leeuwar den. In d;e timmermanswerkplaats van G. Wey, in de Vin'kemstraait te Amsterdam, is gistermorgen brand uitgebroken; eenige zakken krullen die te dicht bij een gascomfoor' stonden vat ten vlam. De brand was spoedig ge- hjuseht. De werkplaats en de tusschen- v er dieping zijn uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Te Culemborg is gisternacht, door on bekende oorzaak de stoelenfabriek van de wed. D.. N. Kramer Freher afgebrand Verzekering dekt de schade. t— Gisternacht te ongeveer 1 uur ont stond brand aan boord van 'het slagschip „Trees", geladen met palmpitte.nmeöltoe- behoorende aan den heer v. D., te Dor drecht, bevaren door schipper v. W., ge legen op de rivier de Oude Maas, onder de gemeente Zwijndreeht. De drijvende stoom spuit der gemeente Dordrecht verscheen met den havenmeester Ier plaatse en slaagde er in, na ongeveer 21/2 uur met twee stralen water .te hebben gegeven, den «fel uitslaan den brand te b'.usschen. Het achterschip brandde geheel uit. Van den inboedel van den schipper, welke wiet was verzekerd, kon niets worden gered. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De oorzaak van den brand is ver moedelijk broeiing der zeer brandbare en gevaarlijke lading. Dit is .in zeer korten tijd reeds de derde brand, welke hiier heeft gewoed op een schip, geladen met palmpütten. De „Koningin Emma" gezonken. De mail aan boord van de „Koningin Emma" bestond uit 90 zakken, waarvan er, vóV- gens den gezagvoerder 20 zijn veidoren gegaan. In postkringen neemt men echter aan, dat er meer postzakken worden ver mist. Hét verloren gaan van een deel van de mail treft dn hoofdzaak Amsterdam. De zendingen aangete ekendie brieven voor Amsterdam uit de Indische hoofd plaatsen ontbreken ditmaal grootend eels. Uit Soerabaja ris alleen eenige gewone correspondentie a a ngekomen. In 't geheel zullen er wellicht ongeveer 1000 aangeteekerade brieven weg zijn. Met zekerheid kan worden gezegd, dat er 162 aargéteekende brieven uit Semarang zijn verloren gegaan. Er zijn nieuwe lijsten aangevraagd. In de val geioopen. In een onzer steden was iemand onder behandeling van een dokter. De patiënt moest noodzakelijk naar een andere gemeente vertrekken en ofschoon zijn toestand aanmerkelijk was verbeterd, achtte hij het met het oog" op eventueel verder gebruik, goed een af schrift te vragen van het recept. De apo theker gaf het. Nu mochit patiënt toch wel eens weten, wat hij alzoo kreeg te „slik ken, en met hulp van iemand, die èr meer van wist, gi'.ng anen aan het ontcijferen, waarbij de twee tot hun groote verbazing bij de omzetting van een der regels kwa men tot de mededeeiirag: „Verkoop dit voor 13 stuivers". Deze aanwijzing zal op .het cerspronke'.ijke wel niet hebben gestaan. Verduistering van f 20,000. Door den chef van een import- en exportfirma te Amsterdam is bij de politie aangifte ge daan, dat zijn compagnon zioh vermoede lijk heeft schuldig gemaakt aan verduis tering van f 20,000 ten nadeele van de fiima. Uift de safe der firma in de koop mansbeurs werd dit bedrag vermist. De ecinpagnon is Zaterdag naar New-York vertrokken. Valsche quitantirs en wissels. Don derdag 'is in he/t Huis van Bewaring te Amsterdam ingesloten een man, die door de Erige'sche regeering aan de Neder land sche was uitgeleverd wegens valsch- heiri in geschrifte. Deze man wordt ervan beschuldigd verschillende bankinstellingen te Amsterdam en elders door middel van valsche quUtanties en wissels te hebben opgelicht. Drie zijnen medeplichtigen wer den reeds ge ruimen tijd gifteden door de Amsterdamsche politie aangehouden. En een van hen werd dezien zomer door de" rechtbank te Rotterdam voor een dergef.ijk feit veroordeeld. Aanvankelijk werkte de „bende'' meit zeer primitieve middelen: gewone ge schreven quiitanties. Toen volgden wissers j>p gedrukte formulieren en weel* later ging het viertal zich wissels aanschaffen met bedrukte firmanaam en van afdruk ken van een rubberstempel voorzien. Die stempel zou voor drie van de vier hun ongeluk worden (de vierde was reeds aan gehouden). Want door dien stempel kwam de centrale recherche van het hoofdbu reau te Amsterdam er achter, wie de drie anderen waren. SPORT. VOETBAL. In het Westen worden Zondag de vol gende wedstrijden gespeeld: Eerste klasse. Haarlem: II. F. C.—H. V. V. Utrecht: HerculesU. V. V. Rotterdam: V. O. C.Sparta. Dordrecht: D. F. C.—H. B. S. Haag: Quick—Haarlem. Tweede klasse B. Amsterdam; SpartaanA. F. C. Blauw WitAjax (L.) Haarlem: E. D. O.Alcm. Victrix. Haag: V. U. C.—D. V. V. Reserve tweede klasse A. Haag: D. V. V. IISparta III. Rotterdam: D. V. S. II—S. V. V. II. Delft: Concordia IIXerxes II. Leiden: Ajax (L.) II—Hermes II. Derde klasse D. Gouda: T. O. P.Alpheai. Leiden: SportmanGouda. ZwaluwenVitesse. In het Noordelijk Zwaluwen-elftal, dat aanstaanden Zondag tegen Vitesse uit komt, ter gelegenheid van de inwijding van het nieuwe terrein te Arnhem, zullen vier te Groningen geïnterneerde Engel- schen meespelen. KORFBAL. Het programma van Zondag a,s. De Noordelijke afdeeüngen. Eerste klasse. Amsterdam:" D. E. D.O. S. C. A. D. V. D.—D. E. V. Tweede klasse. Hi'versum: ExcelsiorD. E. D. II. Haarlem: HaarlemA. W. Koog a/d Zaan: Koog-Zaandijk—II. O. C. De Zuidelijke afdeefilngen. Eerste klasse. Den Haag: VitesseFluks. Rotterdam: VeloxA. L. O. Tweede klasse. Dordrecht: DordtRozenburg. De Oostelijke afdeeüngen. Eerste klasse. Arnhem: QuickB. K. C. Tweede klasse. Wageni'ngen: VictoriaA IT. V. Op de speelterreinen van den N. B. L. O., afdceling Den Haag, achter Houtrust, zal op a. s. Zondagnamiddag van 35 uur, een korfbaldemonstratie worden gehouden namens genoemden bond. Hiervoor zijn gevraagd H. S. V. I te 's-Gravenhage, en Vitesse I (Leiden), welke twee ploegen de uitnoodiging hebben aangenomen. ONDERWIJS. Prof. C. J. van Loon.f Prof. C. J. van Loon. m. i., hoogleeraar aan de T. H. is gisteravond te 's-Gravenhage over leden. Een abces aan het hoofd had de her senen aangetast. Dinsdag was prof. v. Loon geopereerd, Donderdag zou wederom een operatie gebeuren. Hij was de reorganlsator van de studie voor mijningenieur aan de T. H. Land en Tuinbouw. Mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer blijft zich in ijuid- Limburg uitbreiden in verschillende gehuch ten der gemeente Klimmen is de besmettelijke veeziekte waargenomen. Al liet vee werd afge maakt. Ook. te Epen-VVittem zijn nieuwe ge vallen geconstateerd, evenals te Wylré. Ke afmaaksysteem blijft voortduren. Nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer zijn weer geconstateerd te Slenaken en Wylré. Het vee en de varkens van eenige stalk n moesten weer afgemaakt worden. Leger en Vloot. Gryzc Uniform. De generaal-majoor-hoofdintcndant heeft bepaald, daar do blauwe uniformen langza merhand op raken, dat ieder der dienstplich tige landstormers een grijze uniform als uifc- gaanspak zal worden verstrekt. Deze grijze uniformen mogen echter onder geen voor- waaide bij diensten gedurende het verblijf in het depot gedragen worden. Kaderopleiding wielrijders. Het is den Opperbevelhebber van land en zeemacht gebleken dut het uantal kor poraals dat naar het wielrijders-depót is gezonden ter opleiding tot sergeant zoo groot is, dat een behoorlijke opleiding met hot beperkte onderwijspersoneel ni«et mogelijk is, terwijl bovendien verscheidene dier korporaals tevoren ableen ais ordon nans hebben dienst gedaan en dus de noo- dige praktijk in den wielrijdersdienst missen. In verband hiermede is, volgens do „Avp.", bepaald: lo. de korporaals die t, v. alleen als or donnans diensit hobben gedaan word,uw niet in opleiding genomen tot sergeant; 2o. aanvragen tot aanvulling of vervan ging van wielrijderspersoneel moeten voortaan worden gericht tot den inspec teur der infanterie die deze doorzendt aan het wielrijders-depót; 3o. de korporaals-gewezen ordonnansen, zullen bij de verschillende regiments- patrouilles worden ingedeeld. Oorlogsvaria. Een nieuw bedrijf. In den afgeoopen winter heeft de En- ge'sclie regeering een broohuretje uitge- geven, waarin zij er op wees», dat het kweeken van geneeskrachtige planten, zgn. „simplicia", een loonend bedrijf zou bijna geheel opgehouden had. Sommige kunnen zijn, omdat de invoer daarvan particulieren, vooral vrouwen, hebber» zich in den loop van dit jaar bezig gehou den en een willige markt voor hunnen oogst kunnen vinden. Een bloeiende industrie. Een van de industrieën <Me door den oor.'og isi Engeland tot ongekende-n bloei zijn gekomen, ofschoon zij geen oorlogs- raatciiiaal levert, is de wandelstokken- fabricage. De Enge'sche mil itair kan niu eenmaal niet zender zijn stokje, zijn „swagger" en er zijn zélfs vaste modellen voor de verschil'end e rangen. Dan zijn er vele gewonden en herstel lende soldaten; die ilever op twee wan delstokken dan op krukken loopen, zoodat ook groote vraag i-3 ontstaan naar sterke stokken met stevige handvatten. De Russische munitie. De Russische Minister van Financiën, Bark, is tijdens zijn bezoek aan Parijs door de „Petit Parisien" geïnterviewd. Hij deelde mede, dat do munitieproductie in Rusland in de laatste maanden verzes voudigd is. De productie van steenkolen echter is in het Zuiden van Rusland met 11 pCt. ver minderd, terwijl het aantal werklieden aanmerkelijk is gedaald. Doch de Minister zeide dut dit verschijnsel zich thans in allo strijdende landen voordoet. De Rus sische Regeering heeft maatregelen geno men om alle geschoolde arbeiders, die ge schikt zijn om in de munitiefabrieken te werken, van het front terug te roepert, zoodat de munitieaanmaak nogmaals be langrijk kan worden uitgebreid. Van alles Wat. Gedachten. Wie eerst op zijn ouden dag de wijsheid deelachtig wordt, dien heeft het leven al .weinig moreele winst aangebracht. Neen, de jeugdige leeftijd is de tijd voor het opdoen van die levenswinst, welke onder vinding heet en waarvan de wijsheid de rente is, die voor een goed deel het gees tesleven moet voeden. Geloof niet hen, die uw handelingen prij zen, maar hen, die uw gebreken berispen. Die niet zoo diep is gevallen, als vele anderen vielen, heeft veel reden tot dank, maar in 't geheel niet tot roem. Ieder mensch heeft, ingevolge zijn aan- leg, zijn persoonlijke taak, zijn persoonlij ken weg, zijn werk, zijn plaats. En het kennen, d.w.z. het weten, het volkomen zelfbewustzijn hebben van die taak, is Zelfkennis. Het is verwonderlijk, hoeveel moeite de menschen zich geven om atn hun stoffe lijke behoeften te voldoen, maar hoe wei nig zij aanwenden om de behoeften van geest en hart te bevredigen. De menschen hechten het denkbeeld van ge'uk meesttijds aan het uiterlijke, in van aan .t jnerlijke gemoedsleven, aan kalmte en zielsrust. ie de waarheid verzwijgt, als de plicht hem gebiedt te spreken, is een even groot mugenaar als hij, die onwaarheid spreekt. grootste ontluizingsinrichting. Te Oppeln. wordt een gebouw ingericht, waar 20,000 soldaten in korten tijd van ®tin levende have kunnen worden bevrijd. spraakmakende gemeente, zegt het J^« v« G.", heeft reeds den naam Lauso- wum er voor uitgedacht. Met evenwicht der geslachten. ilak ter ver8oeding van de mannenver- °,ln" van onze dagen worden, naar het schijnt, meer jongens dan meisjes ge boren. Van 559 kinderen van vluchtelin gen uit Galicië en de Boekowina, die in de ballingschap werden geboren, waren 314 van het mannelijk geslacht. De ver houding van mannelijke en vrouwelijke geboorten te Weenen, anders 108:100, be draagt sedert October 140:100. Prettige vacantie! Te Wijk-aan-Zee zoo deelde het ,,Vad." mee is een onderwijzeres, die tijdelijk werkzaam was, bij den aanvang van de zomervacantie ontslagen en bij het einde daarvan weer aangesteld; een zoet winstje voor de gemeente! Zulk een inhaligheid is toch van de overheid nauwelijks te gelooven. Gevaar van kaalhoofdigheid. Dezer dagen werd te Londen een ran geerder van 21 jaar door een locomotief gegrepen en gedood. Bij de lijkschouwing bleek dat de jongeman geen enkel haar op zijn hoofd had. Dit merkwaardig ver schijnsel werd noodlottig voor den armen man, want de machinist, die de locomotief bestuurd had, verklaarde bij het onder zoek, dat hij het achterhoofd van den rangeerder voor zijn gezicht had gehou den, zoodat hij vermoedde dat deze de machine zag aankomen en zoo noodig wel zou uitwijken. De nadeelen der populariteit. De stad Zabrze in Opper-Silezië heeft den naam aangenomen van Hindenburg. Men zou'meenen dat deze goed Duitsche daad den „Hindenburgers" nu slechts vreugde zou brengen. Maar neen, ze heb ben slechts verdriet. Iedere courant in Duitschland n.l. acht zich nu verplicht haar lezers iets van „Hindenburg" te ver tellen, en wat er in de stad ook gebeuren mag: ongelukken, diefstallen, vechtpar tijen, moorden, alles wordt in bijzonder heden het Duitsche volk medegedeeld. En het resultaat is dat het goede „Hinden burg" een reputatie begint te krijgen van verdacht allooi. Daartegen nu komt het gemeentebestuur van de stad in de Silezi- sche bladen op: Wij zijn volstrekt niet slechter dan andere stedelingen, zegt het. Overal komen dieven, landloopers exT moordenaars voor. Als een Hindenburgen wat goeds doet komt het niet in de cou rant, zwijg dus ook over gebeurtenissen die ons zelf pijnlijk zijn. De burgerij doet haar plicht als ieder andere. Misschien krijgen de Hindenburgers nu rust. Trouwen en de bioscoop. Het „Utr. Dgbl." meldt: Donderdagmiddag arriveerde aan he$ (stadhuis een trouwpartij; waarvan* iop het bordes van hstaduis een bioscopi- sche opname werd gemaakt. Vermoedelijk om nog heden aan het diner te worden afgedraaid, bij wijze van verrassing! Het allernieuwste! Galgenhumor. L. S. is een deugniet, die ladders en karren verduistert, die nu eens leurder, dan weer glazenwasscher is, doch die ook kan pianospelen en als zoodanig 's avonds het genot verhoogt van de luyden, die in cafétjes of kroegjes verblijven. Zoo ook voor eenige dagen in een be kend café in een dgr straten, die naar het station te Haarlem leidt. Terwijl hij aan het spelen was, kwa men binnen een buitenman en zijn zoon, milicien. Zij gingen aan een tafeltje zitten, be stelden hun consumptie en luisterden. De milicien scheen verrukt over het spel, althans hij ging naar den pianist, klopte .dien op den schouder en zei: „Jij speult goed, baassie". Opeens vloog S. van zijn stoel op en zei: „Weet jij niet, tegen wien je spreekt?" En op het antwoord van den beduusden milicien: „Neen, mijnheer", barste S. uit: „Wat, ken jij je officieren niet, weet jij niet, dat ik luitenant S. ben, marsch, naar je plaats terug." De milicien droop af, ging naast vader zitten, die hem wat influisterde en na een poosje kwam hij bij S. terug om dezen excuus te vragen voor zijn niet-weten en tevens bood hij den luitenant iets aan. Maar nu werd deze pas eerst boos. „Wat denk je wel, dat een meerdere van ©en mindere iets aanneemt! Ik zal rapport van jou maken wegens poging je meer dere om te koopen." Maar zachtjes voegde gevallen, om eens hij er bij: „Als je vader dit nou nog deed." uitlachen over dit De milicien weer af, maar nu kwam van den Köpenicker, vader bij den luitenant en verzocht iets der uniform, te mogen aanbieden. Nu, de luitenant zou dan een cognacie drinken, hoewel hij an ders niet gediend iA van zulke familiari teit. Van een cognacje werden het vier, vijf, en nu durfde vader zoowaar den luitenant verzoeken, zijn zoon een paar uur permis sie te geven nó. 10 uur. Toen begon het weer. Geen sprake van, de jongen had nu al meer dan genoeg op, na 10 moest hij thuiS zijn. Vader hield aan, liet een paar rijks daalders glijden in den zak van den lui tenant, die in geen juren, zooais hij la ter zei, 'n „knaak" in zijn handen had gehad, de luitenant werd steeds milder gestemd ook door de meerdere cognacjes en eindelijk zei hij: „Milicien, kom eens hier, neem de positie eens aan, zoo, loop nou eens om het biljart", en daarna: „Ja, heelemaal bladschoon ben je niet, maar je vader is er bij, dus zal ik maar niet zoo nauw kijken. Je hebt permissie tot vannacht 3 uur, maar dan ook geen minuut later, begrepen?" Te 3 uur kwam de milicien aan de ka zerne; de commandant van de wacht, die van luitenant S. nooit gehoord had, zette den milicien in het rapport wegens te laat thuiskomen, de compagnie-comman dant, die.het verhaal van luitenant S. te hooren kreeg, begreep dadelijk, dat de boerenzoon was beetgenomen, zocht uit wie den streek had uitgehaald en gaf daarvan kennis aan den officier van justi tie. En S. werd dezer dagen verhoord, om dat de mogelijkheid bestond, dat hij zich had schuldig gemaakt aan het strafbare feit: het aannemen van een valsche quaüteit. Maar toen S. verteld had, dat hij den luitenant gespeeld had met een boezeroen aan zonder boord of das om, dat ieder een dus had moeten begrijpen, dat hij geen luitenant kon zijn, zond de officier S. weg met een scherpe vermaning. Maar Z.E.A. moét heel blij zijn ge- woest toen de deur achter S. was dicht hartelijk te kunnen stukje galgenhumor doch nu zelfs zon- „O. II. Ct." Langs den weg. Op een dorpsbegraafplaats, welke om ringd wordt door een gracht, vond men tot vóór korten tijd een bordje aan een boom gespijkerd, waarop stond „Verboden ligplaats". Daar dit de dooden in bun rust en de levenden in hun gevoelens hin derde, heeft men er thans van gemaakt: „Verboden aanlegplaats". Gelezen op een Dollandschen winkél dib opschrift: „Produits, en gros, en détail". Waarom getuigt een Nederlandsche win- kei, met Fransche opschriften, van zijn „pro-duitsche" gevoelen/? de. passagierslijst van do Uemwfysh rdlucmf- Gelezen in „J. P. Coen" „Mejuffrrouw N. wyp". Die juffer wordt zeker door de gealli eerden van bo-jfd gehaald; ze heet te verdacht! Aan de „Leeuw. Ct." werd een bericht gezonden van den volgenden inhoud: „Door een inwoner van Ach 1 urn is een kippenei gelegd, dat het kolossale ge wicht had van 101 gram. Van punt tot punt in doorsnee lang ruim 7*4 cM. Zeker opmerkelijk zwaar, waar een gewoon ei 60 gram is." Men weet niet wat meer te bewonderen, het ei of den inwoner, die tot zulk een buitengewone prestutie in staat was. Kinderlijke onschuldigheid. Liesje: „Moeder als de menschen in de rouw gaan, dragen ze dan ook zwarte nachtponnetjes?" Moeder: „Wel neen, kind, natuurlijk niet." Liesje: „Maar hebben ze 's nachts don minder verdriet dan overdag?"

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1