%QAdóQh<l(&OMM\£ [MAANDAG 20 SEPTEMBER. 2915. BUITENLAND. De Oorlog. De noodlottige erfenis. ge JAARGANG No. 1808 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. -- Postbus 6. dit blad verschijnt elken dag, uitgezonderd zon- en feestdagen De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering i het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze jenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post fl.65 per kwartaal Afzonderlijke nummers 2Vs cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cenL De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstper o leel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geer Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent De omgekeerde wereld. Met een kleine tweehonderd liandteeke- jiingen eronder wordt wij wezen daar reeds op - - een manifest verspreid, waar in uit zedelijken afkeer van het fcnilitaris- me ,,ook in den vorm van een dusgenaamd volksleger", de persoonlijke dienstweige ring verheerlijkt wordt, ,,mede om tot massale dienstweigering te geraken". Tot de onderteekenaars behooren ook predikanten, zij 't dan dat zij Tolstoianen zijn of socialisten van ©enigerlei schakee ring. Zooveel /.Bedienaren des Woords" zijnerbij, dat zij te Utrecht het gebouw (Irene" aanvroegen voor een ,,vergaderin van predikanten". Toen bleek, wat voor gooi t vergadering dat wezen zou, werd den dienstweigeraars de zaal geweigerd. Nu zou men denken dat Het Vol" over dat manifest in zijn nopjes was. Verre van dien -echter! Vooreerst betreurt het blad, dat tot.de onderteekenaars ook partijgenooten behoo ren, die tot dusverre nog wel voor recht zinnig in de roode leer konden worden aangezien, en gaat dan voort: „Zeker zou onze partij in den strijd te gen het militarisme de dienstweigering niet verwerpen, indien zij daarvan eenig praktisch nut verwachtte. Maar de harde ervaring heeft haar geleerd, dat niet door zulk een persoonlijk martelaarschap, maar enkel door steeds breeder georganiseerde invloedóefening op de staatsmacht dit sterkste machtsmiddel van den klassen- staat. op den duur bedwongen kan worden. Zoo ooit, dan moe-st in dezen oorlog' het bankroet der dienstweigeringspropaganda toch aan ieder duidelijk geworden zijn." Men ziet: principieel isHetVolker niet tegen. Als 't practisch uitvoerbaar ,ware, dan zou 't orgaan ook wel voor dienstweigering wezen, maar kijkt eens, zoo zegt het zelf, naar Frankrijk: „Nergens werd de propaganda voor dienstweigering ijveriger gedreven dan onder de Fransche syndikalisten. Hoe menig slachtoffer is ervoor gevallen. Niet alleen is het Fransche militarisme er nim mer voor een aasje door verzwakt, maar toen het op de gewapende landsverdediging aankwam, waren de Fransche syndikalis ten de vurigsten van allen. „Zoo ging het steeds al zulke bewegin gen, die op vrome wenschen in plaats van op de werkelijkheid zich gronden. „Het valt te bejammeren, dat de harde lessen der geschiedenis steeds weer.voor velen blijken ongeschreven te zijn." En zoo'n standje moeten nu bestudeerde menschen, gelijk tot de onderteekenaars van 't manifest behooren, zich laten wel gevallen. 't Is waarlijk de omgekeerde wereld! Hoe 't zij: 't is een goede raad, dat de geschiedenis wel eens beter bestudeerd mocht worden. Het juist betrachten harer lessen zoumenigeen ervan weerhou den de wereld met anti-clericalisme van aanschijn te willen doen veranderen!! De Duitschers hebben Wilna bezet. De Italianen melden, dat zij Oostenrijk- sche stellingen op den Javorcek ver overd hebben. -- Men meldt, dat de tot de oppositie behoorende Doemaleden voor militairen dienst opgeroepen worden. - Van Duitsche zijde wordt gemeld, dat de Entente-mogendheden nota's voor bereiden, die een ultimatum aan Bul garije, Servië en Griekenland zouden inhouden. Van het Westelijk oorlogs terrein. Fransch legerbericht. Namiddag-communiqué van 19 Sept. In ArtoLs in de sectoren Neuvilile en Roclin- count gevecht met hommen en granaten, geweervuur en nu een dan (geschutvuur ge durende een deal van den nacht. Ten zuiden van At-recht in de stireek van VaLlly en Bretencourt eveneens een vrij hevige k-anonnade en geweervuur van do eehe loopgraaf naar de andere. In de streek van F aye (het Duitsche be richt snreekt van Bray. Red.), ten zuid westen van Péromne, deden de Duitschers na -een zeer krachtige mijn te hebben la- iten springen een aanval., die door het vuur van -de Fransche infanterie en artillerie werd afgeslagen. Wij maakten eenige ge vangenen. Tn de streek -van Roye een veelbewogen nacht, maar zonder infanteriegevecht. De Fransche batterijen beschoten de Duitsche mi.traileusea en de kampementen achter Ivet front. Tusschen de Oise en de Aisne ten noor den van Fontenoy gevecht met loopgraaf- mortieren en geweren en eenig kanon vuur. In de buurt van Berry-au-Bac en in Champagne ten noorden van het kamp van Chalons heerschte voortdurende acti viteit bii de artillerie van belde partijen. Gisteravond warden ten oosten van St. Mihiel Duitsche batterijen ter beschieting van vliegtuigen bulten gevecht gesteld. In 'de Vogezen en het Voilu-bosch ge vecht met bommen en granatin. In de Sondernach-vailei een kanonnade. Duitsch legerbericht. Officieel wordt d.d. ï9 Sept. uit het eroote hoofdkwartier gemeld: Wij slaag den er in te.n zuidoosten van Bray (aan de Scrame. zeven K.M. ten zuiden van Al- bert) een ontploffing van grooten omvang teweeg te brengen in en achter de vijan delijke stelling. In 'het daarop volgens ge vecht, ~dat een voor ons gunstig verloop had. leden de Franschen zware verliezen. Ook maakten wij eenige gevangenen. VI alk ten westen van Argonne werden vijandelijke afdelingen, die verschansin gen opwierpen, door artillerie-vuur onder zware verliezen uiteengedreven. Het levendig artillerievuur duurt voort op een groot gedeelte van het front. Van het Oostelijk oorlogs terrein. Wrfna gevallen. Algemeen is de pers der Entente van oordeel, dat de Duitsche opmarsch zich niet tot Petrograd uitstrekken zal. Door de Duitsche pers is tot dusverre van een opmarsch naar de Russische hoofdstad met geen woord gerept. De Duitsche veldtocht heeft zich vanaf den aanvang gekenmerkt door eenzelfde methode, namelijk de gestadige bedreiging van een omsingeling in het groot. Deze methode heeft het Russische centrum tot den terugtocht gedwongen, tei*wijl de bei de vleugels eveneens langzaam zijn gewe-- ken en de linie, die zij na den vai van Warschau als tweede verdedigingslijn had den ingenomen, hebben prijs gegeven. Het wordt dan ook aan Russische zijde als zeker beschouwd, dat de Duitschers de hoop hebben opgegeven de Russische legers in te sluiten en te vernietigen. Thans beproeven zij zich in de stellingen te nestelen, waar zij den winter zullen verblijven in een louter defensieve hou ding. Deze stellingen zullen zich in het Noorden naar alle waarschijnlijkheid aan den spoorweg DünaburgWilnaLika Rowno bevinden. Ten einde zich te bevei ligen tegen overvleugeling, zullen de Duit schers Dunaburg en len Oostelijken spoor weg van Dunaburg naar Riga moeten veroveren. Dit is de meening, die in de Russische pers tot uiting komt. Vandaar dat het offensief der Duitschers in het Noorden met zooveel kracht wordt voortgezet. Wel slaagden de Russen er in op enkele punten den vijand in bloedige gevechten het 'voorttrekken te beletten, doch de Duitsche legers blijken hier on weerstaanbaar en dringen met geweld vooruit. Het is hun dan ook gelukt ten N.O. van Wilna de Wilya over te steken, waarna de Duitsche troepen onder gene raal von Eichhorn een omvattingsaanval dedén tegeii Wilna, die leidde tot den val van de krachtig versterkte vesting. Even als bij andere vestingen komt de val van Wilna ook niet onverwacht. De stad was reeds gedurende eenige dagen van drie zijden omsingeld, zoodat hier ook weer de vierde zijde door de Russen kon worden benut om hun klassieke terugtochts-metho- de uit te voeren. Het front der Duitschers is dus nog maals een eind in Oostelijke richting ver plaatst. Thans is allicht de heurt aan Dünaburg gekomen. Van het Zuidelijk oorlogs terrein. Italiaansch legerbericht. Officieel wordt d.d. 19 Sept. uit Rome De gevechten duren voort bij de Monte Gorton, ten Noordwesten van Arsdero, waar de vijandelijke aanvallen zijn afge slagen. De openatiets, die ten doel hebben der vijand geheel uit het Plezzo-bassein tu verdrijven, werden hervat. Na hevige aanvallen op de hellingen van den R om- bon, slaagden wij er in den vijand te na deren en de sterke linies door te breken. Od de Monte J.avorcek werden een ob- servatienioet en twee blokhuizen opgebla zen. Wii maakten vijftig gevangenen. De aanvallen van den vijand in het Kairs-ge bied zijn afgeslagen. Oostenrijk9ch legerbericht. Het communiqué van 19 Sept. luidt: Gisteren opende de Italiaansche artillerie opnieuw een levendig vuur op onze ver sterkingen op de hoogvlakten van Vielge- reuth en Lafraun. Overigens is de toe stand aan het Tiroolsche en KarinthLsche grensgebied dezéTFde gebleven. Een aanval op het gebiled van Fliitsch, die den vijand in het dalbekken alleen op een verlies van meer dan 1009 man kwam te staan, mislukte. Hedenochtend waren de voorste loopgraven reeds door den vij- an J.' ontruimd. In het Vrsicgebied trachtte de vijand onder bescherming van den avondnevel een onzer voorgeschoven stellingen te overvallen. Dit mislukte echter volkomen. Omstreeks middernacht lieten onze troe- nen een muur van zandzakken, dien de Italianen daar hadden opgericht, me,t de a ij and en, die er achter lagen, in de lucht vliegen. In den zuidwestelijken sector van het Kanstplateau lieten wij in den afgeloopen nacht vijandelijke sappen tuit elkaar springen. Op Zee. In de Middellandsche Zee. Aan de „Frf. Ztg." wordt uit Konstan- tinopel gemeld: De levendigheid door de Duitsche onderzeeërs in de Middellandsche Zee ontwikkeld doet de zenuwachtigheid bij de Entente-mogendheden toenemen. Voorloopig zijn "de daarmede samenhan gende gebeurtenissen van het met groote stoutmoedigheid ondernomen optreden dezer duikbooten die zoowel vrees als be wondering bij den vijand opwekken, nog onbekend. Vrijdag torpedeerde een Duit sche onderzeeër in de nabijheid van Kan dia een Engelsch transporUstoomschip van 15,000 ton. Het was met volle lading op weg van Egypte naar de Dardanellen en zonk in korten tijd. Op den Balkan. Een ultimatum van de Entente? Van Duitsche zijde wordt gemefid, dat de Entente-diplomaten niet alleen voor Bulgarije doch ook voor Servië en Grie kenland nieuwe nota's voorbereiden in den vorm van een ultimatum. Er komen berichten in, die wijzen op een toenemende anti-Russische strooming in het Servische leger. De ,,Anap" te Boedapest meldde ook reeds uit Nisj, dat in de Servische pers hevige aanvallen wérden gepubliceerd te gen de Entente, speciaal tegen Rusland en dat de Entente-gezanten daartegen een protest indienden bij de Servische regee- ring. Russisch-Roemeensch Incident. De „Indépendaraoe Roumaine" bericht diat twee Roemeensche zeilschepen door een Russische torpedoboot bij Constanza werden vervo'gd. De schepen Vluchtten in de Toeslabaal De torpedoboot bleef in de Roemeensche wategen patrouille eren. De Roemeensche regeering heeft te Pe- tregrad terugroeping dezer fcorpedoboo' geëlscht en verder vrijlating van het Roe- mieensöhe stoomschip „Kraiova", dat door de Russische vloot ten onrechte werd in beslag genomen. In Rusland. De politieke toestand. Volgens bericht uit Petrograd aan dj ..Berlingske Tidende" te Kopenhagen zijr. de vooruitstrevend^ leden der Dueina op hun besluit om na de verdaging hun man daten neer te leggen, vooral hierom te ruggekomen, omdat .zij uit de door den premier Goremykin gesproken woorden afleiden, dat hij inderdaad toch op een aantal punten zou tegemoet komen aan het program van het progressieve i,blok". Inmiddels verneemt het „Wiiener Tago- blatt" uit Stockholm, dat men voortgaaf met Doemaleden, die tot de oppositie be hoorden, voor den legerdienst op te roe», pen. Het bericht beweert verder, dat de ml- litaire overheid te Petrograd een dreigen de houding aannam tegen de door de ge beurtenissen opgewonden bevolking. Tegen gisteren, Zondag, waren tal van volksver- gaderingen saamgeroepen, waarvoor ten deele als doel was aangegeven, de voort zetting van den oorlog te bepleiten. Ze werden echter alle zonder uitzondering door den militairen commandant verboden. Verschillende Oorlogs berichten. Ontsnapt. Twee Fransche vliegen», wachtmeester Madon en korporaal Cho- telain, die den vorigen winter bij een noodlanding op Zwitsersch grondgebied zijn neergekomen en sedertdien in Zwit serland waren geïnterneerd, zijn ontsnapt* Generaal Maes, t Het Parijscho ,,Jour-. nal" verneemt uit Brussel den dood van den Belgischen generaal Maes, die bij het uitbreken van den oorlog het commando op zich nam van de gemengde brigade eal bij het beleg van Antwerpen de oude for tenlinie heeft verdedigd. Generaal Mae< werd krijgsgevangen gemaakt en naar Duitschland gevoerd, waar zijn gezondheid zoozeer werd geschokt, dat de Duitschers hem op 31 Juli in vrijheid stelden en ven. gunden naar Brussel terug te keeren. De hoornblazer Rolland. Uit Parijd wordt de dood gemeld van den hoornbla zer Rolland. De held van Sidi Brahim stierf in den leeftijd van 95 jaar te La- colm in Aveyron. In 1914 was de beroemde veteraan op schitterende wijze gevierd en werd hij doop den president der Republiek te Parijs ont vangen. In het jaar 1845 behoorde hij tot de 79 jagers die Sidi-Brahim tegen de over macht van Abdoel-Kader verdedigden. Rol land werd door de Arabieren gevangen go- nomen en voor de keus gesteld een wreo- den dood te sterven of het sein tot den aftocht te blazen op het kritieke o ogenblik. De Arabieren hernieuwden den aanval eö toen de Arabische bevelhebber Rolland beval den aftocht te blazen, gaf hij het sein tot den aanval. Het kleine garnizoen voerde toen zulle een onstuimigen en wan- hopigen aanval uit, dat de Arabieren op de vlucht werden gejaagd en de toestand voor de Franschen gered was. Rolland, die zwaar gewond was, word gered. Tot aan zijn dood gold hij in Frankrijk! als het schoonste voorbeeld van Franschen soldatenmoed. (Vad.) FEUILLETON. 62) Ja, zeker, antwoordde detfe, ik her inner het mij zeer goed aan de vreemde postzegels, die er op zaten. Dankt gij, vroeg Rosie, dat die brie ven ook in haar haniden zijn gekorhen? Van den eerste tot. dien. -laatste, daar durf .ik wel een eed op doen. Mijn man of ik gaf ze altijd aan den kamerdienaar, tegelijk meit de brieven voor mijnheer den graaf. Geen twijfel dus mogetijk, do brieven hadden hun bestemming- bereikt. Deze ontdekking kwam haar müet onver wacht maar niettemin, voélde zij er nieu we smant over. De begeerte, zich tegenover de ondank bare te bevinden, werd daardoor echter oiog sterker in haar opgewekt. Kon zij haar maar eens ziien, eens spre ken, wefilicht dat dan de liefde, welke zij elkander weleer hadden toegedragen, haar rechten nog hernemen zou, een verzoening tot stand brengen en een nieuwen band leggen tusschen de beide zusters, die op 200 onverklaarbare wijze van elkander gescheiden waren. Deze gedachten hieHden, Roste bezig, terwijl de koetsier haar naar het opga- gaven adres aan de avenue Friedband reed. Het huis, waarvoor hij stilhield, herin- P&rde in raiöts aan dat, waar de Ameri»- kaaneohe zooeven was geweest. Daar alles banaal! en smakeloos, ex wfcehts op ingericht om van de ruimte zooveel mogelijk partij tie trekken; hier alles deftig, breed en statig. Heit hotel de Counbevron had slechts 2 verdiepingen, benevens een zolderverdie ping, maar de ramen waren breed en hoog: pen yoorplielin scheidde het van de straat en werd afgesloten door een monu mentaal hek; op de eerste verdieping had men een ruim balcon, dat op marmeren Zuilen rust/be. Het wedervaren der Amerikaanscfae was hier evenwel nog slechter dan in de ave nue Hoche, waar zij althans iemand vomd om haar vragen te beantwoorden, terwijl luet hotel de Courtevron doodsch en een zaam voor haar lag; alle venster© waren gesloten en de koetsier trok vruchteloos de zware befi. over, die aan het hek hing. Er is geen sterveling in huis, mé- Trouw, zeilde de 'koetsier, toem hij to-t Rosie terugkeerde. Waarheen nu? Het meisje dacht even na. Er was er nog een, die haar misschien zou kunnen inlichten: de notaris, die het eerste bericht omtrent die noodlottige er fenis naar Chicago had verzonden en .wiens adres zij ook genoteerd had. Zij gaf het den koetsier op: Notairis HerbelAn, rue Saont-Honoré. Het rijtuig reed daarheen. Op het kantoor, waar Rosie. kwam, stond de jongste klerk haar tte woord, wlen zij vroeg: Zou ik mijnheer Hérbeflin ook kun nen spreken? Het jomgmensch antwoordde met de wedervraag: Is mevrouw ontboden? Neem, mijnheer de notairis kent mij niet eens. f Wensoht mevrouw hem voor een par ticuliere zaak te spreken? Dat juist niet, het i© meer een in lichting, die ik van hem zou wilden vra gen. De patroon is op hot oogenfbllik juist in een conferentie, die misschien nog lang duren kan, maar als gij het goedvindt, zal ik u bij den candidaat-notaris aan dienen, wellicht dat hij u ook -do ge- wenschte inlichtingen kan geven. Gaarne. En wie mag ik aandienen? Miiiss Rosae Walton, uit Chicago. Het jongmensch maakte een buiging en bood de dame een stoel aan. Wees zoo goed een oogenblik te wach ten miss. Hij verdween door een matglas deur, waaruit hij spoedig weer te voorschijn kwam en diie hij voor de bezoekster open hield. De kamer, waar Rosie kwam, was een streng gemeubileerd vertrek, waar aan een .schrijfbureau voor heit venster een nog jonge man zat, dlie haar zeer beleefd ontving, een met leder bekteeden zetel naast zijn bureel aanwees en begon: Gij hadt mijnheer Herbelin te spre ken gevraagd, miss WajLton, maar wan neer het over zaken betreffende het nota riaat is, dan kunt gij u ook tot mij wen den, omdat ik ate candid aat, met ail'laa op de hoogte (ben. Wat is er dus van uw dienst? Dank u voor de bereidwüüigbeM, mijnheer, begon Rosie, najdat hij had plaats genomen. De zaak waajrvoor ik kom staat in verband met de erfenis van wij- lam den markies de Coyytoyromi, wiens overlijden vanwege uw notariaat is mee gedeeld aan zijn neven, de heeren d'Al'Je- ret, waarvan de jongste, Bernard, te Chi cago woonde. De candid aat-notaris dacht even na en zeide toen: Inderdaad, miss, dat is zoo, maar die zaak is reeds afgedaan en ik weet niet, of het ambtsgeheim mij wel vergunt, daarover nadere inlichtingen tc gewén. O! in die erfeniszaak stel ik op zich zélf geen belang, de inlichting, die ik u vragen wildé, betreft een der erfgena men. Behoort gij tot de familie, als ik vra gen mag? Mijnheer Bernard d'Alleret was ge trouwd met miss Lizzie Walton, mijn zuster. Gij hebt getijk, neem mij niet kwa lijk, dat ik mij dien naam niet dadelijk herinnerde. Wij hebben sedert weer zoo veel andere zaken behandefdi Dat begrijp ik. Gij zijt dus de zuster van mevrouw de wedqwe d'Alleret, want het zal u wel bekend zijn, dat mijnheer Bernard d'Alle ret kort na zijn oom is overleden. Ik was bij zijn sterven tegenwoordig, mijnheer. Kort daarop Üs mijn zuster met haar zwager, mijnheer Hector d'Alleret die wegens dat sterfgeval zelf te Chicago Is geweest, naar Parijs vertrokken. Juist. Waarschijnlijk beeft u mijn zuster hffer weieens gezien? Ik had. eenmaal dat genoegen, toen mevrouw uw zuster (hier geweest is met mijnheer Hector d'AlAeujet- Die waarschijnlijk wel benoemd zal zijn tot voogd over haar kind. De candidaajt-notaris keek haar met groote bevreemding aan en vroeg: Wélk kind? Eg nig sz ins ongeduldig riep Rosie: Wél, het kind van Bernard d'Aliened en mijn zuster. Bij mijn kenm/iö bestaat er geen na komeling van mijnheer Bernard d'Alliereti. Hier moet een verwarring plaats hebben... -Met wien? Met den zoon van mijnheer Ilector d'Alleret, die eenige maanden' geleden! werd geboren. TIeibt gij, a'ts aangehuwd lid der familie, dan van die geboorte geen bericht ontvangen? Neen. Dat verwondert mij. Mij niet, maar ik kan u dat wel in een paar woorden duidelijk'maken. Er id eenige verkoétimg .tusschen mij en mijn zuster ontstaan, zoodat lik, seadert haar vertrek uit Amerika, niets meer van haar heb vernomen, behalve één telegram, waarmee zij mij haar behouden aankomst te Parijs berichtte. Ik heb haar sedert meermalen geschreven, doch nimmer eenig antwoord "haar mogen ontvan gen, hoewel, daarvan heb ik mij aan het voormalige 'adres van mijnheer Hector d'Alleret overtuigd, die brieven toch in haar bezüt gekomen moeiten zijn. Ik maak! mij daarom ongerust over mijn zuster era wióde aan mijnheer Ilerbelin vragen, ol hij mij well'ioht inlichtingen omtrent haar kon verschaffen, nadat ak hot hotel Cour tevron, waaihoen men mij zeide dat mijn heer d'Alleret verhuisd was, gesloten hefl gevonden^ (Wojdt vervolgd-)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1