Ingezonden stukken. Processie naar Heilo. Onder begunstiging van zeCdeaam weer o-isteren de processie naar Heilo °ehad. Niet minder dan 650 pel- ^nis namen deel aan de bedevaart. Dat '"t wakkere bestuur en in het bijzonder e weleerwaarde heer Kapelaan A. Leusen, alles in het werk stelt dé deelname zoo groot mogelijk maken, bewezen 's avonds de verschil lende extra-treinen en wel een extra-trein HaaiüemHoofddorpRoelofaremda- ton-Leiden en Haarlem-- Hoofddorp— [j^Qorn—Alphen. Getracht was ook om 01 trein ingelegd te krijgen van Bode- iraven naai' Deiden, maar wegens het Urukke vervoer van militairen was dit 01 mogelijk. Te Heilo werd de plechtige Hoogmis [ingedragen door den HoogEerw. Heer P. i pessens, deken en pastoor te Ledden, ét assistentie a's diaken en subdiaken de Eerw. heeren Miolee, theologant, Ontzicht, kapelaan te "Warmond. \u de li- Mis hield de WelEerw. heer J. p. Verhaar, leeraar aan het Seminarie Ka^eveld, een treffende predicatie. ftó ZeerEemv. heer B. J. J. Schijf, pas- |W, te Rijpwetèring, celebreerde met as sistentie van bovengenoemde beeiren de plechtige processie, waarna op den Kruis- pig door den WelEerw. heer Th. v. Ga- joi,, kapelaan te Oegstgeest, gepreekt werd. Te vier uur wederom pa-edicatae door den WelEerw. heer M. M. v. Wittige, kapelaan in Roelofarendsiveen. De bedevaart werd gesloten met een plechtig Lof gecelebreerd door den Zeer- Eerw. heer H. J. Th. Thomann, pastoor te Voorschoten, met assistentie van de WelEerw. heeren P. Timp, missionaris van de congragatie van Mill-Hill, en A. Spigt, tapelaan te Wassenaar. Hef Vcikszangorge!. Het draaiorgel van de Federatie der K. Diocesane Volkszangvereeniging zai ook eerstdaags zijn intrede in onze stad ioen. In verschillende plaatsen in ons bisdom heeft het orgel een goede week d. w. z. wat de propaganda voor den Volkszang betreft. Wij willen de geschiedenis niet vooruitlbopen maar wel kunnen wij mededeelen, dat het orgel Donderdag a. s. begint te draaien. Avonds is een groote uitvoering in Zo- jrzoML waar beslist een ieder komen moet, net zal er heel gezellig zijn en ieder weldenkend mensch wil toch mede- werken om slechte liederen en dreunen te strijden en goede er in te brengen. Ver schillende kazernes en scholen zullen be zocht worden. Vrijdag zal vooral propa- gemaakt worden in de stad. Het orgel blijft waarschijnlijk tot Zondag. Tentoonstelling van Bloemen en Planten. De Leidscbe Tuiniers en Bdoemistenvea-- ceirigmg ,',Doo.r Eendracht Venbondeth" vergaderde gisteravond in een buitenge wone vergadering te midden van een keur van bloemen en planten in de groote zaal van „Zöinerzorg". Er werd een tentoonstelling gehouden jvan planten en bloemen, gekweekt door leden, zelf van de ve.reen.iiging. De ten- Itoonstelling was druk bezocht en kan in lie opzichten geslaagd genoemd worden, leder 'lid had zes -plantjes gekregen en liet resultaat; was inderdaad schitterend. De Geraniums, Fucheas, Begonia's. Cbxy- [santhenums en Dahlia's waren met zorg gekweekt. De inzendingen ter opluistering van de firma's J. Kriest Jzn., II. Renee, H. Zwaan, Buurman en Ballegooy waren schitterend. Nadat de voorzitter M. Galj aard met «n hartig woordje vergadering en ten toonstelling geopend had, werden de keurige prijzen a.'s volgt door den ©ere voorzitter den heer J. Kriest Jzn. uitge reikt: troep bloemisten: J. P. Hemerik le prijs; Mioch. 2© prijs. Groep 'tuinlieden: P. It le prijs; P. Hemeirik 2e prijs; J. E. d. Blom 3e prijs; G. J. v. d. Berg 4e prijs. Groep warmoeiziers: M. M. K ui ven hoven le prijs; J. Prevoo 2e prijs. Groep venébarkweekers: J. P. Leget le prijs; C. Verbiest 2e prijs; C. Pauw 3e prijs. In iuis gekweekte p.'anten: G. v. d. Berg le prijs; M. Ga'.jaard 2e prijs. Steuncomité Leiden. Oorlogstoestand 1914. In de algeloopen week meldden zich om Bteun aan3 personen. maakt met het totaal der vorige week ad 2687 Totaal 2690 Tot 4 Sept. j.l. waren behandeld.2409 aanvragen de afgeloopen week kwamen in behandeling 2 Totaal 2471 Buitendien waren op eerste aanvrage afgewezen 720 personen, Afgewezen in de afgeloopen week1 Totaal afgewezen 721~" Thans worden "flog ondersteund 177 pers. Leger. Bij Koninklijk besluit van 8 dezer met ingang va.n 13 dezer benoemd bij 'nc: personeel der kwartiermeesters tot K*rsle luttenanit-kwartiermeesfier, de twee de luitenant kwartiermeester J. L. L. Stadhouder van het 4e reg. inf. Bij Kon. besluit van 8 dezer is de mili- tien-sergeanit G. de Nes van het 4e reg. benoemd tot reserve-2e-luilenant. Ontruiming van schooüocalen. Naar wij uit welingelichte bron vernet men, zullen binnenkort wederom een weetal schollen door de militairen worden, ontruimd en wel de gemeentelijke open bare school op de Oude Vest en de echooil *o_de Bran de wijn steeg. De militairen zu<l- ondergebracht worden in de fabriek Vajl de firma Zaalberg op de Heeren>- pacht. Gisteren herdacht H. de Neef den dag, daarop hij -voor veertig jaar in dienstbe trekking trad bij de firma M. J, Hoeletn en Zoon. Door de patroons werd den jubilaris den dag vrijaf gegeven, terwijl hij gister avond te acht uur op de zaak was ontbo den. De heeren Hoelen boden den jubilaris toen eenige fraaie geschenken voor huis houdelijk gebruik aan, terwijl ook het personeel hem cadeaux overhandigde. Dit merkwaardig dienst jubileum 10 jaar! is dus voor den jubilaris lang niet onopgemerkt voorbijgegaan. Twee en hwintfig j-aar heeft de zaak van de fiirma Wamecke, Stationsweg no. 4, bestaan. Ieder Leidenaar kent dus deze zaak in garen, band, lingeriën, fronts, dassen, spotüiemden enz. enz. Maar wij raden toch iedereen aan daar nu eens een kijkje te nemen. Men zal er vei wondend over staan, hoe dit pand, in- en uitwendig, is herschapen onder lei ding van den heer H. F. L. Vorst. De winkel is vergroot en de artikelen-keuze is daarbij tegelijkertijd uitgebreid. De firma Wamecke toont met haar tijd mee te gaan, wat door haar clientèle on getwijfeld gewaardeerd zal .worden. In den afgelioopien nacht omstreeks 12 uur is de motorschuit van schipper P. B. uit Oudshoorn, onder de brug bij de Kraaiemstraat aan den Nieuwen Rijn, in botsing gekomen met een schudt beladen met stieenen, welke waarschijnlijk naar dat punt gedreven was. De schuit met steenen is gezonken. De vaart is gedeelte lijk gestremd en men is druk bezig om de schuit te lichten. KATWIJK. Leger. Bij Kon. besluit van 8 dezer zijn met ingang van 13 dezer benoemd tot eerste luitenant de tweede luitenants A. J. v. d. Blom en W. L. v. d. Burg van het 15o regiment. Bij Kon. besluit van 8 dezer zijn be noemd bij het reserve-personeel der land macht tot reserve tweede luitenant d© landweerpldchtige sergeanten J. H. A. Mandeis en R. J. J. Heirman van het •28ste bataljon. NIEUWKOOP. De „Hanze". Het bestuur van de Han- ze-afdeeling St. Jozef heeft Zondagnamid dag een flink succes behaald met als spre ker te laten optreden prof. Verhaar van Hageveld. Een schitterende rede, die van het begin tot het eind het groot getal toe hoorders, dat de lokalen van de St. Anto- nhisschool te Noorden geheel bezet had, boeide. In het eerste deel van de rede werden de gevaren genoemd en uiteengezet, tegen welke de Bond moet strijden, het defen sief, en in het tweede deel, de voordeelen, welke kunnen veroverd worden, het offen sief. Een enthousiast applaus was het loon vóór de heerlijke rede. Vóór het optreden werden besproken een ingekomen schrijven van de Hanze te Al phen om aldaar op voorstel van het bé stuur onzer af deeling voor de af deelingen in de naaste omgeving een debatingclub op te richten met goedkeuring van den Hoog Eerw. Deken, onder leiding van kap. S. Duin; teh 2e het oprichten van een tum- bouwcursus voor jongeren en een voor ouderen, ingeleid door den heer P. J. Pau eisen en waarvoor zich na de verga dering reeds een flink getal leden opgaf, en ten derde het oprichten van diocesane vakvereenigingeib naar. aanleiding van een ingekomen schrijven van den heer W. Ka merbeek te Haarlem, ter afhandeling waarvan het bestuur werd opgedragen krachtige instemming té beuigen met het streven, de oprichting van vakvereenigin- gen zooveel mogelijk te bevorderen. WARMOND. Brand. Een groote schelft bloembol len dek riet, staande in 'het Oostednd© en t'iebehoorende aan den heer P. v. Reisen te Voorhout, geraakte gisterenavond door onbekende oorzaak in- brand. Spuiten helpt voor zooiets weinig en de spuiten zijn dus gebruikt; men heeft zich verder bepaald tot het uit elkaar trekken van den schelft. De burgemeester was spoedig ter plaatse om de noodige maatregelen te ne men. De vreeselijke stortregen dezen mor gen is het natuurlijke bluschmiddel van dezen brand geweest WASSENAAR. Ontvlocht. Gisteravond trof een vrouw een vijftal jongens aan, die zich in de duinen gereed maakten om daar hun nachtverblijf te houden. Ze bracht ze mede naar 't dorp, waar ze vertelden, dat ze gevlucht waren uit het gesticht „de Voorzienigheid," want „er werd gevochten", ,,'t gesticht 6tond in brand" en meer zulk moois. Dé afspraak was zeker goed gemaakt want hunne verhalen waren eensluidend. De telefoon meldde de politie evenwel spoedig, dat al die verhalen uit de lucht gegrepen waren. Ze werden onder ge leide van den inspecteur naar Loosduinen gebracht. ZEGWAARD. Vechtpartij. Zondagmiddag kwam aan den Hoorn iemand uit Rotterdam, die van zijn vader geld eischte, doch dit ging niet zoo gemakkelijk, en er ontstond ruzie. Toen de Rotterdammer bet mes trok, schoten er buren toe, hij maakte zich toen spoedig uit de voeten, doch werd ingehaald en op een nogal hardhandige wijze naar de politie ge bracht. Roomsche Agenda. WOENSDAG. Leiden. 8 1/4 u. Vergade- dering ,,St. Gerardus Majella" Verhuurdersbond Hoogl. Kerk- gracht 40. (Buiten "verantwoordelijkheid' der Redactie.) Geachte Redactie, Een. enkel woordje ter onzer rechtvaar diging naar aanleiding van. het ingezon den stuk van Mr. Veraart. Ook Z.Ed.Gesrtr. doet wat de patroone en gezel.'enorganisaties deden: hij tuurt zich blind op de letter der wet (hier hert. Collectieve Arbeidscontract), zonder daar bij m aanmerking te nemen, dat hare geest aieh toch naar bffilijke verwachting hieraan moet aanpassen. De verhoogimg, waarvan sprake was, (bleef uit omdat door de gezellen (zeker in de veronderstelling, dat zij toch moest gegeven worden) niet tin het minst ge toomd werd, dat zij dit waardig waren, alhoewel de edschen, die hun onzerzijds gesteld werden, waarlijk, niet overdreven mogen genoemd worden: ze betroffen slechts meerdere oplettendheid en orde lijkheid, eigenschappen* waarin, op schro- melijke wijze tekort geschoten werd. Toen er eindelijk nog maar eenige verbetering viel waar te nemen, kwam de vehhooging. Ongetwijfeld zou elke werkgever op deze wijze gehandeld hebben en niet om dat een papiertje hem zulks gebood. Eigenaardig is het intusschen te ver melden, dat een der aangesloten vooraan staande patroons alhier (wiens naam ik nu nog niet noemen zal), zelf getuigde van een der werklieden, dien, hij uit eigen ervaring kende, dat deze zijn ithans geno ten loon niet verdienen kon, terwijl tast bare bewijzen in denze'.fden geest van de anderen, en dat nog wel van de laat ste weken, te onzer beschikking zijn. Met dit argument komen wij echter n u niet aan; datzelfde argument dat^rt reeds van vroegeren datum; dat weten de be treffende werklieden zelf het best en zul len ze ook moeten erkennen. Ook de pa troons- en gezett.enorganisaties droegen kennis van deze grieven. Onze groot© fout is en dat wordt ook door Mr. Veraart volmondig toegegeven dat we uit een oogpunt van (thans mis plaatste) toegevendheid, verzuimd heb ben reeds vroeger te ontslaan. De inge treden oorlogstoestand verleden jaar deed ons hiervan afzien, ook toen een ernstige algemeen© vermindering van werkzaam heden hiertoe gereedelijk aanleiding gaf. Juist doordat wij dagelijks met de be treffende werklieden omgaan., kunnen wij hun beter be o ordeel en dan buitenstaan ders, wie dan ook, en doét het ons leed, dat hier nog van schromelijk onrecht ge sproken wordt. De toekomst zal echter spoedig genoeg uitmaken aan wiens zijde niet het papieren, recht, doch het werke lijk recht was. Mr. Veraart verklaart ten slotte, dart de firma nu in den vorm bedankte (per taangeteekenden brief), daarmede onwil lekeurig rte kennen gevende, dat zulks vroeger niet in den vorm geschiedde, en al du 9 recht doende aan onze verklaring, dart wij reeds in April voor het lidmaatschap bedankt had den. (Daar dit bedanken toen geschiedde per briefkaart, heeft de blijkbaar zeer model-secretaris van den.Ned. Bond van Boekdr. dit schrijven misschien voor ken nisgeving aangenomen). Daarom kon of ficieel verluiden, dat er geen bedanken. van onze firma ingekomen was. Met beleefden dank voor de opname dezer regelen, Hoogachtend, Firma G. VAN BRUSSEL. Leiden, li Sept. 1915. Haarl.str. 222. KERKNIEUWS. Nieuwe parochie. Naar wij vernemen, zal er in de paro chie Uithoorn een kerk worden ge bouwd voor een nieuwe paroehie. Pater Bernardinus Mets O. P. M. Conv. f Te Huissen, ten huize van den Zeereerw. heer pastoor H. B. Bodifée overleed na een kortstondige ziekte, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, de Zeereerw. Pator Bernardinus Mets O. F. M. Conv., in den ouderdom van bijna 51 jaar. Pater Mets, uit Friesland 'geboortig, ver bleef langen tijd in Leuven, waar hij zich als man van studie en schrijver over ver schillende onderwerpen onderscheidde. Na de verwoesting van Leuven, einde Augus tus van het vorige jaar, was ook Pater Mets genoodzaakt naar ons land le vluchten. Als pastoor van het vluchtoord Uden heeft Pater Mets zich met al zijne krachten gewijd aan en gewerkt voor het zieleheil der daar aanwezige vluchtelingen, miar daarbij ook hun maatschappelijke belangjn nj^t vergeten. Hij ruste in vrede. Voor de gezondheid. Gezondheid en kaas. In het buitenland stelt nen de voedings waard© van kaas zeer hooj, en tal van medici bevelen daar het dagelijksch ge bruik van kaas krachtig am. Zoo krijgen bijv. de gemobiliseerde tnepen dagelijks een tamelijk pittig stukje kaas, inplaats van het vleeschrantsoen, lat gedeeltelijk zelfs is afgeschaft. De kaas bevat n.l. niet alleen de waardevolle besanddeelen van de melk, n.l.' eiwit en boteiiret, maar haar gunstige werking is in htpfdzaak toe te schrijven aan haar bijzonlere chemische samenstelling. Men zegt, ao lezen we in het ,,Mbl. tegen d© Verv.', dat de Zwit- Bersche medisch© autoriteien de aieemng zijn toegedaan, dat kaas ©en uitstek'nd voorbehoedmiddel is tegen typhus. Burgerlijke Stand. LEIDEN. G b o iT ii: Joh an, z. v. C. Mulder en C. H. Hemmes. Joh arme; z. v. J. Te- gebaar en A. Onderwater. —Hubert, z. v. P, H. Loven em C. D. A. vtn den. Berge. Sophia, d. v. J. J. Sprttger eni J. C. Wiillemse. Francina, d. C. L. Seijn em W. van V.liet. Maria Jtida, d. v. A. Verhoeven, em. II. M. C. vft. Santen. Herudriflia, d'. w C. J. Ober n. M. van der Linden. BastaaJTa d,. v. A G. van Mus- scher en J. C. Diemei. Grrirt, z. v. G. Filippo en II. C. Beij. Uien a Agaitha, d. v. J. P. Stam cm W. O. Liners. Ca- Hhardna Huberdina d. v. F Bont© em 2- - de Vre de. findertrouwd: W. de Keij i10- j. en M. Laipan jd. 26 j. H. P. L. Boogers jm. 25 j. en M. E. J. van Roijen jd. 21 j. J. J. Abspoel jm. 28 j. en S. van Duuren jd. 25 j. J. van Stiicn jm. 20 j. en J. van der Heijden jd. 18 j. W. Th. Aniba jm. 24 j. en J. J. C. de Heiden jd. 19 j. F. B. van Leeuwen jm. 28 j. en M. van Rijn jd. 23 j. D. F. de Munnik jm. 37 j. en J. A. Chrispijn jd. 26 j. II. van Tongeren jm. 25 j. en G. van de Krogt.jd. 30 j. J. H. van Boven jm. 24 j. en J. van Venetiën jd. 27 j. L. C. C. Volkers jm. 27 j. en S. van Ileusden jd. 19 j. P. Vos jm. 20 j. en J. J. de Vroede jd. 19 j. P. D. Noest jm. 23 j. en S. van den Broek jd. 24 j. J. B. Sloos jm. 21 j. en M. Redel jd. 20 j. W. C. de Wekker jm. 25 j. en J. P. J. Maas jd. 18 j. D. Wesseling jm. 28 j. en S. van der Linden jd. 30 j. A. de Jong jm. 20 j. en J. de Hom jd. 19 j. I. Kruit jm. 28 j. en J. van Marsbergen jd. 25 j. J. B. Uittenhout jm. 27 j. en A. A. van Mei zen jd. 25 j. G. de Voogrt jm. 24 j. en M. E. J. Utermphlen jd. 29 j. Gehuwd: J. van der WaLle en C. Smit. J. van der Lindem em J. Gijtoels. G. L. Knoiï ©m S. Massaar. A. Z. Ver- mey en. S. M. van der Kaaij. J. Henner jm. en J. S. R. Zuiiedrveld jd. J. J. de Groot jm. en G. Jongbloed jd. Overleden: M. A.J. van Bruggen, ongeh. v. 34 j. M. Heus géb. Berlenbaeh 61 j. J. Loetber wede. J. Bavelaar 80 j. C. G. Leetmbroeck wede. B. van Dorsten 83 jaar. ALKEMADE. Geboren: Jacobus Gerardus z. v. K. v. Veen en G. Albers. Simon Jan, z. v. J. P. A. de Jong en E. de Heus. Stepha- nus Johannes, z. v. J. J. Castelein en J. J. de Groem Geertruida Anna, d. v. J. van der Hoorn en H. Groen in 't Woud. Ondertrouwd. P. van Boheemen 38 j. en M. C. Kraan, 24 j. Getrouwd: W. II. dè Gruyter 38 j. en C. II. van Haastrecht 31 j. ALPHEN. Geboren: D. van E. Harting geh.« Reijneveld. Z. van M. II. v. d. Stoel geb. Koningen. Z. van B. M Zweekhorst geb. v. d. Werf. Getrouwd: H. Bossemeijer en J. D. Kooij. Overleden: R. de Greef wedr. van M. Bezuijen 77 j. J. Groenendijk wedr. van M. van Dam 59 j. AARLANDERVEEN. Geboren: D. van J. de Bruin geb. Kruit Overleden: Albert Johannes Frede- rik Sshüssler. 15 jr. BOSKOOP. Geboren: Nelly, d. van C. Grooten- dorst en L. Zwart. Willem, z. van F. W. van den Akker en M. van Oosterom. KOUDEKERK. G e b o re n-, Z. van G. Vergunst, geb. Boersma, Zoon van P. Reijneveld geb. de Wit. NIEUWKOOP. Geboren: Adrianus, z. v. P. van Vel- zen en E. Blom. Agatha Cornelia d. van N. Meijer en M. Kooij. Pieter z. van II. den Hertog en N. Vergeer. NOORDWIJK. Geboren: Albert, Norberth, Augus- tina Jozef, zoon van J. K. Th. J. Ceule- mans en C. L. Spaeninkx te' Mechelen, tijdelijk alhier. Jacobus Cornelis, z. v. C. R. Krug en M. v. d. Niet. Wilhelmus Nicolaas, z. v. C. Meeuwemoord en S. van Rhijn. Neeltje, d. v. W. Duindam en J. van Duyn. Cornells, z. v. P. van Duyn ean J. Plug. Ondertrouwd: Arie Botzen, 24 j.i te 's-Gravenhage, onlangs te Rotterdam en Marguerite Susanne Marianne Waldkotter 29 jaar te Noordwijk. Overleden: Alida de Groot, 3 dagen, d. v. Tj. de Groot en M. B. K. Oliemans te Rotterdam, tijdelijk alhier. Clazina Theodora Straathof, 32 jaar, gehuwd met A. v. Ruiten, Albertha Hoek, 4 jaar, d. van C. Hoek en M. v. d. Voet. NOORDWIJKERHOUT. Overleden: Wilh. de Winter echtg. A. van der Lans, Adrianus Berkhout (St. Borr.) Margaretha Scholten, wed. J. Weijers 59 jr. Geboren: Mathilda M. S., d. van N. H. de Klerk en C. Caspers. OUDSHOORN. Overleden: G. van Eijk 80 j. geh. met L. Koelewijn 85 j. Gehuwd: E. A. van Diggele 26 j. en D. Kraan 28 jr. VOORSCHOTEN. Geboren,: NicoEiaas Jacobus, z. v. J. Zonneveld en J. J. Wiekhart. Arnold us Leoniardus, z. v. J. Belt en A. M. van Tie nen. Jacob Cornelis, z. v. J. van den Hoonaard en D. van der Bent. Overleden: P. W. Opdam, 13 j. WOERDEN. Geboren: D. van II. M. Stolwijk geb. Saayer. Z. van S. A. Eberwijn geb. Spies. D. van A. den Hartog geb. Bin- neveld. ZEGWAARD. Geboren: Gerand a., d. v. P. West hoek en Th. Reuneker. Ondertrouwd: IJ. Zintel 32 j. te Hazerswoude en W. Oh arden 25 j. Overleden: G. de Ruijtier 81 j. wed. v. A. van Krimpen. ZEVENHOVEN. Ondertrouwd: H. Visser jm. van Wilnis, en C. Maarseveen jd. Geboren: D. van II. Zethof geb. Van Zwieten. ZOETERMEER. Gehuwd: II. Vis 25 j. te Gouda en P. Slootweg 23 j. alli'ür.T. Laatste berichten. Luchtschepen. Men meldt ons uit Maassluis: De hedenmorgen binnengeV loodsboot No. 9 rapporten 8ltl«lavOTla om 10 u. 30 voor den waterweg een Zep- vpelln gezien te b-^™. koersende om de Men meldt ons uit Balk (Gaasterland): Gaande in Oostelijke richting is lie den- morgen om drie uur een luchtschip, ver moedelijk een Zeppelin, gepasseerd. Ook t© Hemelum is het luchtschip waargeno men. - De „Sainte Anne". NEW-YORK, 14 September. De kapi tein van de „Sainte Anne" seint draadloos dat de brand aan boord gebluscht is. Het schip zet de reis onder geleide voort. Uit Mexico. NEW-YORK, 14 Sept. De agent van ge neraal Villa heeft bevestiging ontvangen, dat generaal Villa generaal Urbina te recht heeft laten stellen. Herstel van het keizerschap in China. De Russische pers hedht groot gewicht aan de beweging in Ohina tot herstel van het keizerschap. Volgens de „Nowojo Wremja" zal de re gearing reeds binnen kort de verandering ó/n rc.goe rings vorm doorzetten. De Japansche pers verklaart, blijkbaar officieus, dat Japan zioh niet tegen die verandering verzetten zal, zoo lang zijn belangen er niet door worden gea-aakt. Marktberichten. ROTTERDAM, 14 Sept. Vee. Aanvoer Paarden 75, Veulens 8, Ezels 0, magere run deren 1775, vette runderen 758, vette kalve ren 214, Nuchtere kalveren 293, graskalveren 1116, schapen 2, varkens 1, Biggen 227, Bok ken of geiten 7. Prijzen per 1/2 Kilo: Koeien en ossen 44-50-56—slieren 36-40-45, vette kalveren 40-50-55, schapen 00-00, varkens 00-00, ex. varkens 00-00. Prijzen per stuk van mager vee: Melkkoeien 200-375, kalfkoeien 225-400, stieren 130-400, pinken 100-150, grnskalvercn 40-100, vaarzen 150200, alles mager veebiggen 1627, slacht- paarden 200225, paarden 300500, hitten 200300, Fok Nuch. kalv. 18-40, slachtnuch. kalv. 12-16, biggen p. week 2.60-2.80 Boter. Aanvoer 44/8 22/16 vaten, 160 stukken van Va K.G. f 0.80, f 0.85. Prijzen: le f0.60, 2e f 0.58, 3e f 0.56 Eieren. Aanvoer 40728 stuks. Prijzen per 100 stuks, kipeieren f 71)0-9.eendeneieren f 7.65-8.50, kalkoencicren f 8,50-9.handels- eieren f 7.95-0.ganzeneieren f 0. Parclhocnderciercn f0. Koeien en ossen met Hinken aanvoer, lang" zamen handel, iets lager prijzen. Beste spoc" lingbeesten 2 cent boven notccring. Stieren met minder aanvoor, niet vluggen handel, lager prijzen. Vette kalveren met goeden aanvoer, niet hoogc prijzen. Melk- en kalf koeien met ruimen aanvoer, stroeven handel, iets dafendé prijzen. Jong vee met goeden aanvoer; langzamOn handel, bijna onveran derde prijzen. Graskalvcren met grooten aan voer, langzamen handel, vrij goede prijzen. Nuchtere fok- cn slaohtkalveren met middel- matigen aanvoer, vluggen handel, goede prijzen. Werk-, slaehtpaardcn cn hitten met gewonen aanvoer, redelijken handel, vrijwel onveranderde prijzen. Biggen met goeden aanvoer, redelijken handel, prijzen op de zelfde hoogte. HAZERSWOUDE, 13 Sept. H. E. Veiling. Aangevoerd 2799 Kipcicrcn f7.70f8.25 per 300, 15 Eendeneieren 17.f0.per 100. LEIDEN, 14 Sept. Vette Yarkensmarkt. Aan gevoerd 96 stuks, prijs van f 0.94 tot t'0.95 per K.G. Licht soort van f 0.tot f 0.— Handel matig. BODEGRAVEN, 14 Sept. Kaas. Aange voerd 312 partijen kaas, controlekaas f56. a f58.lc soort Goudsche f54.a f56. 2e soort f51.a f53.le soort Derby f a f2e soort fa fle soort Edammer f a f 2e soort f a fZwaardere Goudsche f56.a f58.Va- Alles met conditie. Handel vrij vlug. KAMPEN, 13 Sept. Boter. Aanvoer 4750 K.G. 211/8 v. f 281/ü—29—28/1 v. f 14V2 500 stukken 7678 cent. SCHIEDAM, 13 Sept. Moutwijn f21,—, Je never 1 25,Commissie t 19.Stemming vast. Spoeling fl.40, Graanspiritus f 35 f42..Melasse Spiritus f32.Ruwe spiritus fl6Va—I?1/* ROTTERDAM, 13 Sept. Biiitenlandsclio Granen. (Bericht van de makelaars Hagen beek van der Schalk). Stemming traag. Rogge per 2100 kg. Taganrog disp. f330. La Plata stoomend f330, Western No. 2 Sept./Oet. afl. f285, Gerst per 2000 kg. Amcrik'. ficding aangekomen f254, dito Sept./Oet. afl. f212, La Plata stoomend f250, Californischc disp, 1'292. Haver per 100 kg. 38 pd. white clipped spoedig gewacht f 12.35, idem stoomend f 11.40, dito Sept./Oet. Oct./Nov. afl. 1'11.20. Boekwijt per 2100 kg. Canada/State Oct./Nov. afl. f350. Mais per 2000 kg. Amcrik. mixed disp. f220, dito m/m. afwijkend disp. f188212, dito Dec./Jan. afl. f200, La Plata disp. f 184/3, dito stoomend f184, dito Sept./Oet., Oct./Nov. Nov./Dec. afl. f184. In publieke veiling werden heden enkele kavelingen La Plata mais tot f178 verkocht, het verdere werd opgehouden. AMSTERDAM, 13 Sept. Bhinoiilandsche Granen. Tarwe nieuwe f8.75 a f 10.0 per 80 k.g. Wintergerst f8.50 a f00 per 65 k.g. Haver f 12.50-13 per 100 k.g. Gr. erwten f 16 a f18 50 per H.L. Vale erwten f 18.50 a f21 V2 per ILL. Karwij ex baril fl9.3/4 a f20 per 50 k.g. KATWIJK AAN DEN RIJN, 13 Sept. Veiling der Tuinbouwvereeniging K. 011 O. Aardapp. Eigenheimers p. V1» H.L. f 1.60 f0 dito p. mand f0.00 f0,00 dito Kleinen p. V2 H.L. 0,00 f 0,00 Aardapp. ronden p. baal 1*0,10.00, dito p. mand f 0,00 f0,dito kleinen p. 1/2 II.L. 10,00 fO.OO Bloemkool N.H. I f6.50 f 9,50, dito II ƒ2.25 f4,50 Savoyekool f8,50 f9,50, dito,II f0.— fO.OO Peen p. 100 bos 1"3,00, f8.05, Uien p. H.L. f4.25 1*4.40, p. baal f0.— 1*0.— Roode Kool f8.9,50. Aanvoer 14.400 bloemkool. 60 H.L. Uien. Handel roarig. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 14 medegedeeld door het Ned. Metoorologisch Instituut te De Bildf. Hoogste barometerstand 764.G München. Laagste barometerstand 753.8 Skucdesnaes. Verwachting tot den avond van 15 Sept. Zwakke tot matigen, Zuidwestelijke tot Noordwestelijken wind, zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk enkele regenbuien met kans op onweer, iets koeler.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3