BINNENLAND. ALBERT RIEL Uit Stad en Omgeving. KRONIEK. 1914. 14 September. De Franschen en de En- golschsn zijn stroomafwaarts van Berry au Bac over de Aiene getrokken. Thans begint in Frankrijk een reeks herhaalde pogingen tier bondgenoofcen om de rechter flank der Duitschers te omsingelen. De Duilschers stellen hun echter steeds weer nieuwe troepen tegenover. Het gevolg van otwegingen is, dat hef front in Frank rijk zich steeds verder naar het Noorden uitbreidt. De Franschen bezetten weder Amiens. Inluscchen wijken de Duitschers aan den bovenloop van de Aisne niet meer. Op de Maasforten is intusschen door de DiTtschers een aanval gedaan, waardoor het fort Trcyon ernstig wordt bedreigd. De Franschen ontzetten nu Troyon en rukken ten Ooeten van St. Mihiel voorbij Pont Mousson. Verder komen zij echter in dit gebied niet. De Duitsche kruiser „Hela" wordt dooi een Engelsche duikboot in den grond gebeerd. De Engelsche hutp- kruiser „Carmania" brengt den Duitschen hulpkruiser „Cap Trafalgar" tot zinken. is thans opgeheven, maar in stede daarvan is bij alle melkslijters een proclamatie aan geplakt, waarin het publiek er op wordt gewezen, dat om sanitaire redenen de melk alleen in gekookten toestand mag worden gebruikt. Naar Marokko overgebracht. Negen tig Duitsche krijgsgevangenen, die te St. Nazaire voor liet lossen van kolenschepen aan het werk waren gezet, maar dat werk als to zwaar weigerden, zijn naar Ma rokko overgebracht. Kleurlingen naar het front. Officieel wordt gemold, dat de Unie-regeering aan het Britschë legerbestuur aanbood een infahteriebataljon te forméeren uit Kaap- sche kleurlingen en eenige compagnieën uit do in Zuid.-Afrika gevestigde Indiërs. Munitie voor Rusland. Naar de „Po- litiken" verneemt, is er 100,000 ton muni tie over Siberië naar Rusland onderweg. Uitvoerverbod. De Noorsche regee ring heeft een uitvoerverbod uitgevaar digd van brandhout en kaas. Buitenlandsche berichten. De geruchten omtrent Villa. In verband met het door ViBa zelf weer sproken gerucht over den dood van Villa seint „Reuter" aan eenige bladen nog- de volgende bijzonderheden: Te New-York zijn tegenstrijdige geruch ten in omloop over het lot van de Mexi- caansche opstandelingen-generaals Villa en Ficrro (den aide-de-camp van Villa). Deze Fierro is ongetwijfeld dezelfde, die twe© jaar geleden beschuldigd was van den moord op den Schotsen heerenboer Bonton. Een telegram uit El Paso in Texas meldt, dat Villa en Fierro zich met 400 man naar de hoeve van generaal Urbina begaven, om daar den buit, dien generaal Urbina had opgestapeld, in beslag to ne men. Die buit zou een waaide van ver scheiden millioenen dollars hebben-.beloo- pen. Bij het gevecht, dat bij deze poging tot inbeslagneming ontstond zouden Villa en Fierro zijn omgekomen. Scheepsramp. Te Halifax (Nieuw Schotland) is draad loos bericht ontvangen, dat het Fransche stoomschip „Saint Anne", midden in den Atlantischen Oceaan, in brand staat. Nederland en de Oorlog. In gevaar brengen van de onzijdigheid. Naar de „N. R. Ct." verneemt, is de in structie tegen de heeren W. N. J. van D., te Rottterdam en D., vertegenwoordigers van „The Daily Mail", beiden ge detineerd in het huis van bewa ring te Rotterdam, als verdacht schuldig te zijn aan handelingen, waar door de onzijdigheid van ons land in ge vaar Zou gebracht kunnen worden, geslo ten, en wordt deze zaak naar de openbare terechtzitting verwezen. De behandeling van deze zaak kan de volgende maand worden verwacht. Beschouwingen van R event- low overNederland's positie. De bekende graaf Reventlow publiceert in de „Deutsche Tageszeitung" een artikel naar aanleiding, van een in de Augustus- uitgave der „New Age" opgenomen be schouwing van Nonnan, die de stelling opwerpt, dat niet het kanaal Kngelands" grens is, doch wel de Belgisch-Duitsche en Nederlandsch-Duitsche grenzen. Deze stelling is ook reeds door wijlen Homer Lea verkondigd. Hij meende, dat een overheerschende invloed over Neder-' land en België voor Engeland een levens vraag was, omdat anders de overheer schende Britsche invloed op het continent verloren zou gaan. Reveil tl o Vv zegt: ,,Dat het Britsche toe komst-program in deze lijn moet liggen, is duidelijk. Mocht Engeland daarin sla gen, dan zouden België en Nederland tot bruggehoofd worden, waartegenover alles wat vóór den oorlog geschiedde, kinder spel zou zijn geweest, wamt Engeland heeft nu ingezien dat z$n krachtenbereke ning, gebaseerd op het Britsch-Fransch- Belgisch complot in 1914, valsch was." Speciaal wijst Reventlow er op dat do „New Age" ook, Nederland als Engelsche grens als een noodzakelijke voorwaarde voor de Britsche positie na den oorlog be schouwt. Reventlow gelooft dat als Enge land in staat is over voldoende krachten te beschikken, het dit program meedoo- genloos zal doorzetten. Nederland zou dan in een verpletterd Duïtschland geen pteun meer vinden en niet zfcK laïen 5on©« zoö- als Engeland beliefde. Reventlow besluit: ,„De orta/hankeljijk- heid en zelfstandigheid van Nederland voor heden en toekomst hangen inderdaad af van de overwinning en macht van Duïtsch land. Zij staan en vallen met deze. Duiftsch- land zijnerzijds neemt tegenover Neder land een geheel andere positie In dan Engeland. Duttschland denkt niet aan analoge wenschen om Nederlands grenzen als Duitsche grens tegen Engeland te be schouwen, doch zou uit voor de hand lig gende reaal politieke redenen na een suc cesrijken afloop van den grooten oorlog een onafhankelijk, krachtig Nederland voor even waardevol houden als tot nu toe, zoo "mogelijk nog meer. Vertraging van de scheep vaart. Bij de Zeppelin-aanvallen op Londen rijn ook bommen neergekomen in het har venkwartier, waardoor, ook neutral» sche pen groot gevaar hebben geloopen. In verband hiierme<le is bepaald, dat de sche pen voortaan niet meer bij kunsrtflicht mo gen tad en of lossen en die werkzaamhe den alleen overdag mogen plaats hebben. De vaart op Londen van de Batavierlijn en van andere lijnen ondergaat hierdoor groote vertraging. Veldprediker in algemee- nen dienst. Bij Kon. besluit van 9 dezer is aan den veldprediker in algemeen en dienst bij heb leger te velde, ds. A. S. TaJlma, op zijn gedaan verzoek, een eervol omW.ag uit zijn voormelde betrekking verleend, onder dankbetuiging voor de daarin bewezen diensten. Levensmiddele n-v oorziening. De besturen der Christelijke Werklieden- Organisaties in Nederland, te weten: het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie; het Christelijk Nationaal Vakverbond; de Fe deratie van R. K. Volksbonden en Werk- lieden-Vereenigingen; het Nederl. Werk liedenverbond „Patrimonium"; de Christe lijk Nationale Werkmansbond; het Nederl. Luthersch-Werkliedenverbond, hebben op de vergadering van afgevaardigden, ge houden Maandag 0 September 1915 te Utrecht, de navolgende besluiten genomen, welke bij deze ter officieel© kennis wor den gebracht aan de aangesloten Vakbon den en plaatselijke Vereenigingen: le. In den naderenden winter kan ver wacht worden, dat zich regelmatig niet te voorziene moeilijkheden voordoen, met be trekking tot de levensmiddelenvoorziening en de prijsbepaling der levensmiddelen; beiden factoren waarbij in dezen tijd de belangen der arbeidende bevolking van Nederland ten nauwste betrokkenzijn. Daarom werd besloten een Permanente Commissie te stichten, voor zoolang de crisis düurt, welke Commissie tot taak heeft al het mogelijke te doeh, om aan de voorkomende moeilijkheden op de meest doeltreffende wijze het hoofd te bieden, en alzoo naar krachten rte waken voor de be langen der Nederlandsche arbeiders. De Commissie zal speciaal werkzaam zijn, om binnen het raam harer opdracht bij de overheid te verdedigen en kenbaar te maken al die wenschen en maatregelen, welke de Christelijke Arbeidersbeweging in den te venvachten noodstand wenscht toe gepast te zien. Op deze wijze is voor deze gewichtige aangelegenheid eenheid van optreden voor de geheele Chr. Arbeidersbeweging van Nederland verkregen. Deze Permanente Commissie is samenge steld als volgt: C. Smeenk (te Arnhem) voorzitter; C. J. Kuiper, secretaris, Spreeu wenpark 10, Amsterdam; P. J. Nahuysen (te Utrecht), penningmeester. 2e. Zooals reeds in het aan den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel verzonden en mondeling toegelichte adres is gevraagd, zal de Commissie krachtig bevorderen, dat nog andere voedingsmid delen dan ongebui'ld tarwebrood, o. a. aardappelen, vet, spek, erwten enz. zoo noodig met geldelijke tegemoetkoming van het Rijk voor lageren prijs zullen wor den beschikbaar gesteld. Hetgeen ter bevordering daarvan wordt gedaan, zal, voor zoover dit daarvoor ge- schikt is, ter gelegenertijd worden gepu bliceerd. 3e. Het is te venvachten, dat bij alle van Regeeringswege te nemen maatregelen evenals tot nu toe het geval was de distribueerende medewerking der Gemeen tebesturen zal geëischt worden. Op plaatsen waar het Gemeentebestuur met de Regeeringsmaatregelen niet wenscht mede te werken en die zijn er helaas worden de daar gevestigde Afdeelingen der hier samenwerkende Vak- en Werklie denbonden dringend aangeraden, zich zoo veel mogelijk gezamentlijk tot- het Gemeen tebestuur te wenden, om dit college tot be tere gedachten te brengen. Als regel zal dit kunnen geschieden per gezegeld adres, doch het verdient, ten zeer ste aanbeveling, zulk een adres bij voor keur mondeling toe te lichten, door een commissie uit de plaatselijke vereenigin gen. Heeft dit alles dart geen resultaat, dan wordt dringend verzocht dit, zoo uitvoerig en duidelijk mogeflijk met feiten en om standigheden toegelicht, aan bovenver melde permanente commissie mede te deelen. Voorall moet daairbij zoo duidelijk moge'.ijk uitkomen', waarom het Ge meentebestuur meent niet met de Regee- rrrvgemaatregelien te moeten" medewerken. De Commissie zal dan middelen en we gen .trachten tie vinden, om de Gemeente besturen alsnog tot medewerking te drin gen. Alles wat oirbaar is dient in deze te worden aangewend, om .te voorkomen dat de arbeiders de Slachtoffers worden van onwil of misverstand. 4e. Het komt meermalen voor, dat le vensmiddelen worden opgestapeld en vastgehouden met speculatieve bedoelin gen; om namelijk daardoor de vraag te vergrooten, en de prijzen onnatuurlijk hoog op te jagen. Het is echter bekend, dat de Burgemeestere bevoegd zijn in zulke geval Ten 'dé voorraden. tegen befa lling van een behoorlijken prijs in beslag te nemen', en voor .rekening eter Gemeente te disrtribueeren. Mochten speculatieve pogingen als hier bedoeld, aan de aandacht van de Bur gemeesters ontsnappen, dan ,is het van groot belang, dat de Besturen der Afdee- iQngen van Vak- en WerkHesdenbonden zorg dragen, dat do aandacht van den Burgemeesteir er op gevestigd wordt. Mocht Z.Edelachtbare niet genegen zijn van zijn onteigendngSrecht gebruik tie maken, dan wordt eveneens dringend ver zocht ook deze gevallen, zoo goed moge lijk met feiten en omstandig.bedën toege licht, aan bovenvermelde permanente commissie ter kennis ite brengen- De Com missie kan zulke gevallen alsdan bij de bevoegde autoriteiten aanhangig maken. De hier bedoeilde gevallen van specula tieve opeen (hooping van levensmiddelen moeten natuurlijk goed onderzocht wor den, zoodat een klacht daaromtrent met bewijzen kan worden gestaafd. 5e. Het zal ook van groot belang zijn, dat onze Coöperatieve Vereenigingen, rich niet alleen met al hunne activiteit toe leggen op medewerking met de maatre gelen welke van Regeeringswege worden getroffen, doch dat zij ook op eigen initia tief krachtig zullen aanpakken, om de voorkomende moeilijkheden het hoofd t» bieden. In zooverre eij daarbij eventueel door Gemeentebesturen of ander-zins worden bemoeilijkt, zail de Commissie daarvan niet alleen zeer gaarne mededeeliing ont vangen, maar zal zij desgewenscht ook hare medewerking ver le enen om deze be moeilijking schadeloos te maken. Ook wordt dus medewerking verzocht van onze Coöperatieve Vereeniigingen- en verdere onderïinge Vereenigingen cup dilt gebied. 6e. Voor püaatsen van eenige beteeke- niis zal het gewemscht zijn dat de verschil lende ter plaatse bestaande Afdieelingen van de hier samenwerkende Vak- en Werkliedenbonden zioh aanstonds met elkander verstaan, en uit hun midden een permanente commissie vormen, welke zich speciaal belast met de controle en ver dere bemoeiingen inzake de levensmidde len-voorziening en de prijsbepaling ter plaatse, en welke zich zoover noodig met het La.ndel.ijk Comité verstaat. Dit ïs ook vooral van belang met het oog op de van Regeeringswege vastge stelde maximum-prijzen voor voedings middelen. Het. komt namelijk voor, dat deze maximum-prijs/bepaling de prijzen in sommige plaatsen doet stijgen. Dat is na tuurlijk in strijd met de bedoeling, en het is in zulke gevallen noodig den Burge meester aan zijn bevoegdheid te herinne ren, om de prijzen voor zijn Gemeente op een lager niveau vast te stellen. 7e: Ten S'.ottie rij opgemerkt dat alle hier gevraagde medÜedeelingem ook kun nen gericht worden aan de Bondabesturem van. de hier samenwerkende Vak- en. Werkliedenbonden, welke dan voor door- zanding aan den Secretarie der Commis sie moeien zorg dragen. T«r (besparing van tijd, moeite en kosten verdient het echter aanbeveling alle mededee'ingen terstond te richten aan. den Secretaris der Permanente Commissie, den heer C. J. Kuiper, Spireeuwenpark 10, Amsterdam. Distributie van varkens vlees c h. Heden voor het eerst he eft de distribu tie van regeer iuig 9v ark ens plaats door bemiddeling van de gemeentebesturen. Zooals bekend is, was het tot dusver de Nederlandsche Slagershond, die met d.eze taak belast was. Sedert zijn echter door den Minister bepalingen gemaakt, waar door het voor den Slagershond moeilijker om niet te zeggen ondoenlijk werd zich met de distributie te belasten. Vooreerst de verscherpte controle. Tot dusver ontvingen de slagers 70 van hun behoefte aan regeeringsvarkens, waarbij als maatstaf werd genomen het verbruik in de maand Juli van het vorige jaar. Het lag in de bedoeling van den Mi nister, dat d-e slager» de ontbrekende 30 óp de vrije markt zouden aankoopen.Maar vele silagers deden dit niet; zij brachten de regeeringsvarkens aan den man en gaven dan „uitverkocht". Dat zal nu niet mfter mogelijk zijn. Im mers om regeeringsvarkens te verkrijgen moet men eerst bewijzen op de vrije markt gekocht te hebben. Voor ieder varken, dat de slagers op deze \fijze in hun bezit heb ben gekregen en in de consumptie bren gen worden hun drie regeeringsvarkens ter beschikking gestold. De toepassing van dezen maatregel en de daarvoor noodige controle heeft de Ned. Slagershond, inziende dat bet hand haven van de poenale sanctie tegenover zijn leden niet gemikkelijk zou zijn, ge meend niet c«pi zich ie mogen nemen. Ook de aoor den Mihistor geopende mogelijk heid, dat verschiWéhle kleinere gemeenten zich vereenigen wad voor den Bond een bezwaar om zich md. haar organisatie te blijven belasten mei de distributie. Intusschen nieapea de slagers, dat, bij de nu nauwkeurig omschreven verplich ting om ook op de vrije markt aan te koo- pen, de gestelde wirüelprijzen na e t gehand haafd kunnen, worden. Door middel van hun Landsbestuur Nbben zij den Minister geadviseerd, om, wanneer de grenzen we der voor expoirt mochten worden geopend, de exporteurs te verplichten, evenals tot dusver, 100 van de uitgevoerde hoeveel heid ter beschik-ki-zg van de Regeering te stellen, maar dan eg en gemiddeld 70 cent per K.G. (thans O cent.) Op deze wijze zal naar het oorcfeel van de slagers, die de varkens tegen lanzelfdeai prijs van de Regeering ontvangen, een verhoogang van de winkelprijzen 'ermeden kunnen wor den. Uitvoer vanboonen en kool. Men schrijft uil het Westland aan de »,N. Crt.": Naar men weet heeft de regeering den uitvoer van bocisoorten en kool onder zekere bepalingen toegestaan. De regeling werkt uitstekend, 'want voor de juiste na leving der verordening zijn deskundige controleurs aangesteld. De heer Van Len- nep, secretarie van den Ned. Tuinbouw- raad, heeft die controleurs nu bericht, dat alle soorten gedroogde pronkboonen en alle soorten 'gedroogde spercieboonen ge acht worden te vallen onder het uitvoer verbod, bedoeld bij kon. besluit van 18 Augustus 1915 no. 24. In geen geval mogen zij voor deze gedroogde boonen consent tot uitvoer afgeven. De secretaris verzoekt den heeren deze beschikking ter kennis te brengen van de exporteurs, die ten ge tale van 192 als zoodanig zijn ingeschre ven, en aan de veilingbesturen in hun om geving. De haring-uitvoer. Naar aanleiding van een gerucht als zou bij onze Regeering in overweging zijn den uitvoer van haring te verbieden, heeft de voorzitter der Reedersvereeniging te Vlaar- dingen, bericht ontvangen, dat wanneer iets dergelijks mocht overwogen worden, geen uitvoering aan de zaak zal gegeven worden, alvorens de Algemeene Reedersvereeniging daarin is gekend. Mocht een verbod van dezen aard worden uitgevaardigd, dan zou dit evenwel maar een klein percentage der geheele vangst betreffen. Uitvoerverbod zuurkool, gezouten groenten ©n gedroogde boionen. Bij kon. besluit is bepaald, dat de eersite alinea van. het eemig artikel van het ko ninklijk besluit van .16 Maart 1915 (Staats blad no. 156) wordt gelezen als volgt: De uitvoer van zuurkool, van gezouten groen ten, van gedroogde snijboonen en van ge moogde apiercieboonen is verboden van den dag dea- afkondiging van dit besluit. Steenkoleninvoer. In de afgeloopen week is door 6 stoom schepen via IJmuiden in ons land inge voerd 6,771,600 K.G. steenkolen. De daar aan voorafgaande week bedroeg de hoe veelheid 11,250,500 K.G. Bloembollenuitvoer. Wij vernemen, dat de Nederlandsche schotjner „Berbndïna" met f 100,000 aan bloembollen van Lisse naar Malmó in Zweden vertrokken, daar behouden is aangekomen. Geen sigaren bij bloem bol 1 e nl Te IJmuiden is bericht ontvangen, dat het Zweedsche stoomschip „Magne" van Amsterdam naar Raumo door een Duitsch oorlogsschip is aangehouden en naar Swinemunde opgebracht. Dit stoomschip had o. a. een lading bloembollen uit Haarlem aan boord. Daar bij onderzoek vóór het vertrek was geble ken, dat in een der bloembollenkisten een kistje sigaren was verborgen van een firma uit Lisse, waarvoor die firma een belangrijke boete opliep, was de boot ver trokken zonder vrijgeleide der Nederland sche regeering. Een adviesbureau voor uit en invoer. Hei/ bureau van de Nijverheidscommissie heeft in overleg met den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel aan de leden van de Nijverheidscommissie voorge steld om de werkzaamheden van het bu reau der commissie, voorzoover deze be trekking hebben op het uitbrengen van adviezen voor den uitvoer en het verleenen van bemiddeling voor den invoer, over te dragen aan een zelfstandig adviesbureau voor uit- en invoer, staande onder een oommissie van beheer en toezicht. Het adviesbureau zal gevestigd worden in het gebouw van de Nijverheidscommissie, Mau- ritskade 43, 's-Gravenhage. R.-K. Naaisters en Kleermakersbond. Zondag is te Utrecht de 5de jaarlijk- sche vergadering van den Ned. R.-K. Naaisters- en Kleermakersbond St. Ge- rardus Majella gehouden. De voorzitter, de heer A. F. J. Diemei, uit Utrecht, dee.de mede, dat de le secre taris, de heer II. J. van Wijk, in- Den Haag, bij onderling goedvinden tot voor zitter is aangewezen, terwijl het de bedoe ling van het bondsbestuur is, fin heit ver volg de functies van vrijgestelde en secre taris in één persoon .te vereenigen. Vertegenwoordigd waren 19 afdeelin gen, w.o. 2 vrouwenafdeelingen. Blijkens hert, jaarverslag telde de Bond op 31 December 1.1. 627 mannelijke en 73 vrouwelijke leden. Gekozen werden tort voorzitter de heer H. J. van Wijk (Den Haag); tot le secre taris de heer A. F. J. Diemei (Utrecht), en tot le penningmeester die heer* W. J. H. Starink (Arnhem); tot 2e secretaris de heer H. L. van Voorliuyzen (Amsterdam), en tot administrateur de heer C. van Rijswijk (Den Haag). Aangenomen werd een voorstel van liét hoofdbestuur, om art. 11 van heit regle ment op het ziekenfonds uitkeering. aan gehuwde! vrouwenleden bij bevalling te schrappen. Een voorstel-Den Haag, om de uitkeering der 3de klasse (ziekenfonds) met 50 eenit te verhoogem, we.rd aangeno mem. Besloten werd het ontwerp-reglement voor een centraal werkloosheidsfonds met het Vakbureau-secretariaat te behande len. Ten slotte werd besloten tort oprichting van een fonds voor uitkeering bij over lijden. Korte Kroniek. Te 's-Gravenihage is van het Oostelijk front teruggekeerd het hoofd der Duitsch- Evangelische school aldaar, die door hét Duitsche legerbestuur uit het legerver- band is ontslagen oon aan :ijn school werkzaam te kunnen zijn. De gerwone audiëntie van den minis ter van Oorlog zal op Donderdag 16 Sep- tomb^T eerstkomende niet plaats hebben. - - De gewone audiënties van den mi ni-ster van Marine, den minister van Fi nanciën, den minister van Buitenlamdsche Zaken zullen op Vrijdag 17 September a.s. niét plaats hebben. Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regei. DENKT OM 85 MEUBELMAGAZIJN HAARLEMMERSTR. 26. Te Groningen is overleden, 51 jaar oud, de heer Ph. W. van Heijningen Bc-sch, lid der firma Van Linge en Co. te Veendam, die sinds eenige jaren lid der Provinciale Staten en sec re taais van het waterschap Vfedderveeai was. Naar wij vernemen, is het wetsont werp betreffende de heffing rai eens van het inkomen, ontworpen door een commis sie uit den Vrijzinnig-democratischen Bond, gereed en zal het eerstdaags wor den gepubliceerd. Zooals geineïd. is, wordt van 4 tot 9 October a.s. te Arnhem gehouden een Nederlandsche winkelweek, georganiseerd door het departement Arnhem der Maat schappij van Nijverheid, waarin de deel nemende winkels alteen Nedeilan.dsch fabrikaat zulten etaleeren. Deze winkel week wordt een groot succes; ongeveer 250 personen hebben hun dee-.'neming reeds toegezegd, waardoor circa 400 uitstalra men met producten van. Nederl an,dischë nijverheid geëtaleerd zulten worden. DE NIEUWE H. B. S. Na Wethouder v. Hamel voerden nog verschillende sprekers het woord. De inspecteur van 't M. O. dr. G. H. Coops wijst op het opmerkelijke van het feit, dat terwijl een nieuw gebouw in gebruik wordt genomen, men over een groot deel van Europa bezig is gebouwen neer te halen. De mensch wikt maar God beschikt. Spre ker wenscht B. en W'. geluk met de tot standkoming van dit grootsche werk als mede den raad en spreekt den wensch uit, dat zij nog vele jaren zullen mogen terug zien op het werk, dat zij het hunne mogen noemen, de commissie van toezicht, dat zij haar groote taak in zulk een gebouw mag vervullen, alsmede directeur, leeraren en leerlingen der H. B. S. Als voorzitter van de commissie van toezicht op het M. O. sprak prof. mr. J. E. Heeres eenige woorden: Spr. gaat na hoe en op welke wijze deze nieuwe H. B. S. tot stand is gekomen. Spreker is dankbaar ten opzicht» vaai B. en W., de leden van den raad en spreekt den wensch uit, dat zij al les mogen doen om het Middelbaar Onder wijs zoo hoog mogelijk op te voeren. Om dat onderwijs zoo hoog mogelijk op te voe ren is nog veel meer de medewerking van de leeraren en de medewerking van de leer lingen noodig. Spr. is daarvan ten volle overtuigd, omdat hij het werk van de leeraren van nabij kent, de 'resultaten van hun onderwijs en den goeden wil van de leerlingen. Spreker spoort de leerlin gen ten slotte aan te zorgen en bij te dra gen, dat de resultaten van het onderwijs, zoo schitterend mogelijk m de toekomst zullen zijn, en spreekt zijn beste wenschen uit voor de H. B. S., dat zij groeie en bloeie. De directeur van de H. B. S„ de heer W. Massink, c. i., beklimt alsnu het gestoelte en zegt, dat het hem een behoefte is te spreken, nu dit machtig werk voor het M. O. tot stand is gebracht. Niet alleen is het gebouw uiterlijk een prachtwerk, maar ook inwendig beantwoordt het aan alle eischen, die gesteld konden worden. Spreker brengt dank aan den wethouder van Ondenvijs, den inspecteur bij het M. O., den voorzitter der commissie van toe zicht voor de gesproken woorden. Hij voelt het moeilijke en het zware van - de taak om aan het hoofd van een dergelijke inrichting te staan, maar hoopt en ver trouwt," dat hij de kracht zal hebben om deze betrekking zoo goed mogelijk te ver vullen. Zou hij echter voelen dat hem de krachten te kort kwamen, zou hij niet aar zelen zijn taak aan betere handen over te dragen. Voordat zij het oude gebouw verlaten hebben zullen de leeraren nog wel een oogenblik gedacht hebben, aan hen, mêv wie zij daar hebben samengewerkt, en die ons door hun dood of andere redenen ontvallen zijn. In 't bij,zonder huldigt spr. de nagedachte nis van den eersten directeur dr. De Loos, huldigt den oud-directeur dr. Andreae, prof. Holwerda, prof. Greven, den heer Draaijer, allen aanwezig, en drukt zji.n spijt uit dat dr. Campert niet tegenwoor dig kon zijn. Vervolgens brengt spreker een woord van warme hulde aan het Dag. Bestuur, dat de voorstellen heeft ingediend en aan (te leden van den raad, die daaraan hun stem hebben gegeven en brengt een bijzonder woord van lof en hulde aan den heer Du- dok, den ontwerper van 't grootsche werk. Ten slotte stelt spreker de vraag: ,,Zal dit gebouw aan zijn bestemming beant woorden?" Dit z.al afhangen van leeraren en leerlingen. Hij roept zijn mede-collega's van harte welkom en spreekt den wensch uit, dat zij allen aangenaam zullen samen werken om het groote doel te bereiken en spoort de leerlingen aan, alles in het werk te stellen de groote financieele offers waard te zijn en te zorgen dat het gebouw aan zijn roeping beantwoordt. Spreker huldigt nog den amanuensis In- genege en den concierge v. Vliet hen aan sporend hun goede zorgen te blijven be steden aan onderwijs en gebouw en aan vaardt ook namens de leeraren en leerlin gen het gebouw. Vervolgens had de rondgang door het Se' bouw plaats en werden verschillende photo's genomen.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2