fcM, richtte ee*r woord van afscheid lot de afgetreden en eeai woord van welkom de nieuw gekozen leden, in het bijzon der lot den voorzitter, den heer Heems- kerk. Wij kunnen, aldus de eerw. spre ker, in een koii'.'sn tijd een langen tijd meemaken. Dien langen, tijd heeft de heer Heemskerk meegemaakt door de vele werkzaamheden door (hem .tijdens zijn voorzitterschap verricht. Het woord. door hem hij het aanvaarden van zijn ambt uitgesproken, dad hij n.l. het voor- fittersehap niet a's een sinecure zou be schouwen, as ten volle waarheid geb'le.- ken. Spr. herinnerde aan het verblijf van de Belgische vluchtelingen in het Bonds- gebouw, daarna het verblijf van de mi'li- tairon aldaar en ten slotte de ontruiming van heit gebouw. De voorzitter heeft er on afgebroken voor gewerkt om den Bond inwendig en uitwendig te versterken. Spr. huldigde ten slotte den voorzitter als den rechten man op de recht© plaats en sprak als zijn mee.ning uit, dat het schip van den Volksbond met zoo'oi stevigen stuurman aan heit roer al.'ie stormen zal trotseeren en in veiligen haven zal komen. (Applaus.) De heer Heemskerk dankt voor de tot hem gesp •oken woorden,, de ondervonden sa menwerking en het in hem gestelde ver trouwen. De Voorzitter deelde mede, dat het be stuur zich met het centraal bestuur in verbinding zal stellen, teneinde van de regeéring een uitvoerverbod van kaas te verkrijgen om de veaihooging van den melkprijs tegen te gaan. Na eenige discussie» over deze kwestie 6lóot de. Voorzitter de belangrijke verga dering met gebed. DE NIEUWE H. B. S. Beschrijving van het gebcuw. Dagen, weken en maanden hebben wij en anderen gekeken naar de steenen mas sa op het Raamland aan den Hoogen Rijn dijk naast hel Invalidenhuis, liet bleef een massa steen voor den leek. Jan Publiek was niet zuinig met zijn opmerkingen. In figuurlijken zin is- de H. B. S. honderden malen door buitenstanders afgebroken. Maar er kwam kentering, in de meeningen toen een zeker rythme in bouw en con structie zich openbaarde; en toen het ge bouw eenmaal in zijn volle monumentali teit stond, toen moesten velen erkennen, dat zij buitenstaanders waren, dat de ont werper, de heer Dudok een prachtkerel was, omdat hij zoo'n machtig gebouw ontworpen liad. Leiden is zijn eerste groot modern bouwwerk rijk en het kan er trotsch op zijn. De ontwerper heeft met een brutalen durf zijn plan opgezet, uitgewerkt en vol tooid. Het geheele werk legt er duidelijk getui genis van af in kleuren, bogen, lijnen en constructie. Zoowel interieur als exterieur doet weldadig aan het oog aan, vooral -het interieur, waarvan een rustige wijding uitgaat. Onder de bekwame leiding van den hoofdopziener den lieec L. Hoorweg hebben wij Zaterdagmiddag' het gebouw van de nieuwe H. B. S. bezichtigd. De hoofdingang is aan de nieuw aan gelegde zijstraat van den Hoogen Rijndijk, een monumentale trap geeft toegang. Het hek heeft op de punten verzwaarde pijlers, welke lantaarns dragen. Het licht, dat deze zullen uitwerpen, zal bij avond het. grootsche van het gebouw doen uitko men^ De geheele gevel van den buitenbouw spreekt van deugdelijke kracht en van eenvoud. Van uiterlijke pracht is niets te bespeuren. Slechts enkele stukken terra cotta zijn als luxe-materiaal aan den ge vel ten koste gelegd. Boven den hoofdin gang een klokkeplaat in tegelwerk, een paar terra cotta .zandlooper.s en een pa neeltje van de Leidsche sleutels. Aan liet einde van het gebouw is het gymnastiek lokaal, aan het begin de ingang en de loods voor de wielrijders. Het dak van het gymnastieklokaal heeft een zekere verhoo ging, welke men ook opmerkt .aan het eindtorentje aan de zijde Hooge Rijndijk. Eenheid en harmonie is prachtig bereikt door den groote'n boog, die de II. B. S. en conciërgewoning scheidt. Treedt men het gebouw binnen aan den hoofdingang, dan kan men werkelijk een uitroep van bewondering niet bedwingen, het doorzicht van het trappenhuis treft ge weldig. Links is de kamer van den concierge met het hoofdschakelbord voor de verlichting, rechts de statige wachtkamer voor de Langs trappen van Beijersch graniet komt men in de groote hal/Uit de hal loopt «en gang welke tusschen verschillende lo kalen ligt. Aan de achterzijde liggen de schoollokalen welke modern maar eenvou dig en practisch ingericht zijn. Aan de straatzijde liggen de bibliotheek, de direc teurskamer en de kamer voor de leeraren. De l^eur van directeurskamer en leera'ren- kam er is gedurfd, het houtwerk is fel rood verlakt. Het heeft een blijvenden indruk. Trouwens een fijne kleurenharmonie is- door het geheele gebouw gehandhaafd. De roode en dof-groene steen, de groen-gele tegels, de fijn-groene kozijnen en deuren geven een prachtige kleur-combinatie. Ge heel in stijl zijn in de vertrekken de zacht gele gordijnen, terwijl het paars van het glas in lood der ramen iets rustigs geeft. De gang wordt besloten met het gym nastieklokaal, clat drie uitgangen heeft op een stuk weiland. In de gangen verhoogen de statige bogen de eenheid en harmonie, het licht, dat door de twee groote lichtramen dringt, geeft oen ongeziene schakeering van kleu nen en tinten. Wat de nok van het gebouw betreft, deze heeft de heer Dudok geheel volgens berekening geconstrueerd. Een knap stuk ingenieurswerk. Boven de kamer van den directeur en jeeraarskamer is het scheikundig labora torium, de teekenzaal, kabinet voor Na tuurkunde en Natuurlijke Historie. Onze eindindruk is, dat de heer Dudok, 'oorheen ingenieur der gem.werken alhier een monumentaal werk heelt ontworpen, waarvoor hem alle hulde toekomt. Het gebouw is practisch gesproken brandvrij. De vloeren zijn van gewapend beton, de hoofdtrap van Beiersch graniet. Ten overvloede zijn nog een viertal brand- kranen in de vier gangen aangebracht. De verlichting geschiedt electrisch, het gebouw is centraal verwarmd. De hoofdingang wordt bekroond door een toren, waarin een electrisch gedreven luidklok, die bij den aanvang der ochtend en middagschooluren gedurende eenige minuten in beweging zal worden gesteld. Bovendien is boven in den voorgevel een gekleurde wijzerplaat aangebracht, waar op eveneens langs electrischen weg de juiste tijd zal worden aangeduid. De plannen zijn ontworpen door den Ingenieur der Gemeentewerken, den heer W. M. Dudok, onder toezicht van den Di recteur der Gemeentewerken. Met de da- gelijksche uitvoering was belast de hoofd opzichter, de heer L. Hoorweg, die zich uitnemend van zijn taak heeft gekweten. Met het ontwerp en het toezicht op den electrischen aanleg was belast de heer H. A. Blom. De voornaamste aannemers en leveran ciers zijn geweest de heer J. H. van Hoven uit Dordrecht, voor de paal- en beton- funideering, de heer M. van Oyen uit Utrecht voor den bovenbouw, de Hol- landsche Maatschappij tot het maken van werken in gewapend beton te 's-Graven- hage voor de gewapend betonwerken, de firma Groeneveldt, van de Poll en Go., uit Amsterdam voor de electrische licht en kractotinstallatie, de firma Deerns en Westeringh uit 's-Gravenhage voor de cen trale verwarming, de fabrieken Ouder zorg en Canton te Leiderdorp voor de le vering van den handvormsteen voor de bo gen en van de glazuursteenen voor de lam- brizeeringen in de hal, de firma Hassel- man en Pander uit Leiden voor de meubi leering van Directeurs- en Leerarenkamer, Gebr. Reinke uit Leiden voor de stoffee ring dezer vertrekken, de heer H. ten Cate, uit Leiden voor die der overige lokalen, Erven Kooymans Nes uit Wychen bij Nij megen voor de leerbanken en verder meu bilair, firma H. Keunen uit Amsterdam voor de levering van het turnmeubilair, de Nederlandsche Linoleumfabriek te Krommenie voor de levering van alle li noleum op de betonvloeren. Een woord van hulde aan den Directeur van Gemeentewerken, dén heer G. L. Driessèn en aan den ontwerper der plan nen, den ingenieur W. M. Dudok herha len wij hier, zoomede een woord van waardeering voor den met de dagelijk- sche uitvoering belasten Hoofdopzichter, den heer L. Hoorweg, de aannemers en de leveranciers. Plechtige Opening. Te twee uur was de .ruime gymnastiek lokaal geheel gevuld met burgerlijke en militaire autoriteiteii, officóeele personen, leeraren én. leerlingen. De burgemeester was verhinderd. Aan wezig waren de wethouders, de secreta ris van deze gemeente, veracKiii^Uo wiejry van den gemeenteraad, de ontwerper in genieur Dudok, de inspecteur van. hel Middelbaar Onderwijs, de- leden van de commissie van Toezicht, het bestuur van 'het genootschap „Mathesis, Scienitiarum Genetrix", de directeur en leeraren dor H. B. S. de oud-directeur, de heer Andreae, de brigadecommandant kolonel v. Bockum Maas, verschillende andere militaire autoriteiten. Even over tweeën besteeg de wethouder van Onderwijs, de heer v. Hamel, het spreekgestoelte tot het houden van de volgende rede: Mijne Heeren Leden van den Gemeen teraad, Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs, Leden van de Commissie van Toezicht, Bestuur van het aloud Genoot schap Mathesis Scientiarum Genitrix", Directeur en Leeraren der H. B; S. en verdere genoodigden: van harte heet ik U, namens het Gemeentebestuur welkom te dezer plaatse. Ook den oud-Directeur der II. B. S., de heer D. J. L. Andreae, breng ik mijn har telijken welkomstgroet. Noode, zeer noode mis ik, onder het auditorium, het raads lid, den oud-Wethouder J. Kore.vaar PAzn. die, helaas,door ongesteldheid, verhin derd is hier tegenwoordig te zijn. Moge hij spoedig herstallen. Toen, bij besluit van den Gemeenteraad van 26 Mei 1864 ingevolge art. 21 dei- wet. van 2 Mei 1863 besloten was tot de oprichting eener H. B. S. met 5-jarigen cursus en die school, eenige maanden daarna, den 4den October werd geopend met 23 leerlingen weinige dagen later aangegroeid tot 29 schijnt door de toen malige autoriteiten, geen plechtige ope ning of installatie te hebben plaats gehad. In de destijds uitkomende Leidsche Cou rantofficieel orgaan der gemeente, die 3 maal per week verscheen en het Leidsch Dagblad, vind ik althans geen gewag ge maakt van die gebeurtenis, welke %och voor de gemeente Leiden en hare omge ving van zoo groote beteekenis was. Ik vermoed, dat men zulks naliet, omdat men het, aantal leerlingen, waarmede de instel ling begon, te gering vond en omdat het gebouw, waarin de school zou worden ge huisvest was een oud, een reeds bestaand gebouw, n.l.: het aan de gemeente toebe- hoorende gebouw, dat in gebruik was af gestaan aan het in 1785 opgericht Genoot schap Mathesis Scientiarum Genitrix". Een en vijftig jaren zijn sedert verstre ken en thans nu de school begonnen met slechts 23 leerlingen telt ongeveer 200 leerlingen, staat te worden overge bracht, naïir geheel nieuwe locajen, op een geheel nieuwe plaats in deze gemeente, hebben Burgemeester en Wethouders ge meend goed te doen U uit te noodigen herwaarts te komen en zich hier te ver zamelen om aan de ingebruikneming van dit gebouw, door eenige officieele opening, wijding te geven en met ons den doop te voltrekken van een kostelijke en kostbare instelling. De overbrenging toch van de bestaande inlichting naar geheel nieuwe gebouwen kwam B. en W. voor te zijn een gebeur tenis in het gem.leven, die overwaard was om door vreugdebetoon te worden begroet. Aanvankelijk bestond het voornemen dit op 6 September te doen, maar.... het bleek, dat er nog een en ander aan de in richting van het gebouw ontbrak en zoo verklaart ziqh de afwezigheid van den Burgemeester, die in verband met dat aanvankelijk voornemen, reeds toen, nu niet meer te veranderen verlofsplannen had gemaakt. In den breede ging spreker daarop na de geschiedenis der uitbreiding van de II. B. S., waarbij het gebouw steeds minder aan de te stellen eischen voldeed, totdat eindelijk in 1913 het voorstel in den Raad kwam om een geheel nieuw gebouw op te richten. Er heerschte echter meenings- verschil omtrent de plaats waar het ge bouw zou moeten verrijzen. Er gingen stemmen op om de school te stichten op het terrein van het voormalige Invalidenhuis, op dat aan den Zoeterwoud schen Singel) het z. g. Sportterrein) en op het Raamland aan den Hoogen Rijndijk. De voorstanders van dit laatste terrein hebben, zooals U bekend is, het pleit ge wonnen, dank zij vooral de taaie verdedi ging door den Voorzitter, dep Burgel- meester Jhr. Mr. de Gijselaar. Met de aanwijzing van dat terrein in de zitting van den Raad van 14 December 1911 met 25 tegen 2 stemmen, was men, na ver werping eener motie-Fokker met 19 tegein 8 (voormalig Invalidenhuis-terrein) eener motie-Hoogeboom met 18 tegen 9 (Sport terrein) er echter nog niet, er bleef over een motie-Sytsma, aangenomen in de zit ting van 16 Februari 1912, oni te onder zoeken of de bouwkosten niet zouden te re- duceeren zijn tot f 150.000. Herhaaldelijk hadden daarop besprekingen plaats in den Raad, motiën werden ingediend tot bezuiniging, of besnoeiing van plannen; ze werden aangenomen," verworpen, stemmen staakten, Commissiën togen op onderzoek naar andere plaatsen, o. a. Hoorn, om aldaar een pas gebouwde H. B. S. te be zichtigen en alzoo vergelijkingen te ma ken zoo in bouw als in financieelen opzet van de plannen, kortom pr scheen geen einde te zullen komen aan de lijdensge schiedenis, en het stond zelfs te vreezen, dat de Rijkssubsidie, bij langer dralen kon gevaar loopen verloren te gaan. De operatie van den patiënt had einde lijk met goed gevolg plaats; in de zitting van 3 Juni werd goedgekeurd met 20 te gen 8 stemmen het kortelijk, doch talent vol door den Voorzitter verdedigde voor van B. en W. om f 245.000 beschik baar te stellen voor dén bouw en de in richting eener nieuwe II. B. S. voor Jon gens in den geest van hét ter visie lig gend plan A". De wethouder van Fabri cage Korévaar had inmiddels, sedert Oc tober 1912 zijne fuctie van Wethouder ne- dergelegd en was vervangen door den lieer H. \V. Fischer. Vërvolfgens gaf spr. benige bijzónder-* hedem over pel géUvUyi /.aix. Spr. eindigde zijn rede met den Wfensch: i£(, oxj u oJicn, Directeur, Leeraren én Leerlingen gegeven ook in deze nieuwe ge bouwen vruchtdragend te onderwijzen en onderwezen te worden tot eigen voldoe ning en tot bevestiging en verhooging van den bloei der Leidsche Hoogere Burger school aan de Burggravenlaan. De militaire- en sportuitvoering. Naar wij vernemen, heeft Hare Majes teit de Koningin het voornemen te kennen gegeven de uitvoering vaai het 4e regi ment inf. en de veld-artillerie allxieir op Woensdag 22 Sept. op 'het Schuttersveld bij te wonen. Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden zal Hare Ma jesteit vergezellen. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht, generaal Snijders, zal eveneens ■tegenwoordig zijn." Universiteitsgebouwen. N Op de begrooting „Bouwfonds", behoo- rende bij het departement van Binnen land sche Zaken, wordt het artikel „Rijks- Universiteitsgebouw te Leiden" als volgt gespecificeerd: bouw laboratorium voor anorganische scheikunde f 140,000; ver bouwing Universiteitsbibliotheek f 150,000; bouw ziekenhuisinrichtingen f 1,000,000; en aanschaffing machinerieën plhysioCo- giseh laboratorium f 6000. Sa» arieering der Politie-agenten. Door dó Vereenigüng van Bezoldigde Agenten van Politie v,Door Eendracht Saamgebracht" alhier, '.is aan den Raad een adres gezonden, waarin te kennen wordt gegeven; dat het den politie-agen ten door de enorme stijging der noodza kelijkste uitgaven voor 'levensonderhoud, niet wel mogelijk meer is in de behoeften voor hen en hunne gezinnen te voorzien, opi een wijze, zooals het van onafhanke lijke politiebeambten vereischt wordt. Redenen waarom de Vereeniging zich tot den Raad wendt met 'h.et beleefd ver zoek, eene zoodanige voorziening voor het lagere pofiitieuersoneel dezex- stede te willen treffen, datThët hen mogelijk wordt hun ambt naar waarde hoog te houden en hun onafhankelijkheid <t© bewaren. Gisteravond trad het Xylöphoon Virtu- osen gezelschap voor de tweede maal in den Burcht op, daar ofl 31 Augustus velen teleurgesteld moesten worden. Ook gister avond was de zaal weer goed bezet en vielen de verschillende nummers zeer in den smaak van het aanwezige publiek. De bekende soldaat-humorist Flip Heil zorg de voor een aangename afwisseling. In den nacht, van Zaterdag op Zondag is door de politie ui.t het Galgewater het lijk van het 4-jarige knaapje J. v. d. W. opgehaald. Het kind werd reeds sedert Zaterdagmiddag door zijn ouders yer mist, die hiermede de politie in kennis stelden. Nadat vernomen was, Üat het jongetje met een kameraadje aan de Turf markt gespeeld had, is de pöTitie daar Ier plaatse gaan dreggen. Door den grooten toeloop van men schen heeft men het dreggenjjestaakt en 's nacht» weder aan gevangen met het bovenvermelde resul taat. Gisteravond i9 een 18-jarig meisje al stoeiende bij de Plantage in het water van den Zoeterwoudschen Singel ge raakt. Door handreiking werd het meisje, dat oogenschij.nlijk geen letsel bekomen had, weder op het. droge gebracht. Van een Rooden Kruiswagen van het 13 bat. 4e rog. inf. liep hedenmiddag op de B ree straat een wiel af. De berijder sprong vlug van zijn paarden en bracht zé"tot staan. Met vereende krachten werd de wagen, waarvan slechts eenige ruiten waren gebroken, in orde gebracht. De tram dienst ondei-vond eenige vertraging, ALPHEN. Twist. In de Van Mandersloostraat ontstond tusschen eendgc personen twist, welke weldra zoo hoog liep, dat de politie van hare wapens gebruik moest maken om de vechtenden te scheiden, een tweetal personen liepen hierbij verwondingen op. BODEGRAVEN. Hooiberg in brand. Zondagmiddag omstreeks 1 uur stond plotseling de hooi berg van den landbouwer M. Stolwijk, Noordstraat alhier in lichten laaie. De oorzaak ligt hoogstwaarschijnlijk in het spelen met vuur door kinderen. Met een paar slangen op de waterleiding wist men het ixaastbijstaande te behouden. BOSKOOP. Geslaagd. Voor examen hoofdacte is te Arnhem geslaiigd de heer J. Caspei*s. GOUDA. H. B. S. Voor de Rijks H. B. S. al hier i© op de begrooting „Bouwfonds", be- hoorende bij het departement, van Bin» nein land sche Zaken, een ©om uitgetrokken van f 28,500. KAAG. Onderwijs en mobilisatie. Verschei dene ouders van schoolgaande kinderen alhier hebben zich per request tot de re geering gewend met het verzoek om te willen bewerken, dat het hoofd der school, die nu onder de wapenen is, met verlof wordt gezonden, om zijn betrekking weer waar te nemen, opdat, het onderwijs niet langer meer groote schade zal Jijden ten gevolge van de mobilisatie. KATWIJK. Naar Indië terug. In d'e eerste week van, October eal de Z.Ew. pater Aalmoe zenier de terugreis naar Indië aanvaar den. Regeeringsbrood. Wegens het niet na-- koipen der verordening is aan een. der bhkkers voor gedurende 4 weken de ver koop van z.g. regeéringsforood ontzegd. VOORSCHOTEN. Schouw. De jaarldjksche schouw over de MoleoiiSlooten in den, Binnenpolder zat gehouden worden op Dinsdag 14 Sept, a.s. KcnKNltÜWST Z.D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot leeraar aan het Seminarie Hagc- veld te Voorhout, den welecrw. lieer Th. A. Vis; tot kapelaan te Rotterdam (H. Barbara) den weleerw. heer H. J. P. Hemsing; tot kapelaan te Amsterdam (H. Viftcentius a Paulo) den weleerw. heer J. B. A.M. Filbry; tot kapelaan te Wcesp, den wéleerw. heer H. van Kan; tot kapelaan te Vlissingen, den weleerw. heer J. v. d. Smantot kapelaan te Heer-Hugowaard (H. Dionysius) den weleerw. heer P. van Kampen; tot kapelaan te Middel- harnis, den weleerw. heer Th. J. van Beers (15 Aug. 11. priester gewijd.) Tot leeraar aan het Seminarie Hageveld te Voorhout, den weleerw, heer J. C.W. v. d. Wiel; tot kapelaan te Leidschendam.den weleerw. heer M. M. Nolet (15 Aug. 1.1. priester gewijd); tot leeraar aan het Seminarie Hage veld te Voorhout, den weleerw. heer G. P. J. den Burg; tot kapelaan te Kwadendamme, den weleerw. H. P. M. van Geest; tot kape laan te Stompwijk, den welecrw. heer E. Mathottot kapelaan te Quintsheul, den wel eerw. heer A. J. M. van den Burg (15 Aug. 11. priester gewijd)tot kapelaan te 's Graven- hage (H. Agnes) den weleerw. heer F. B. J. M. Filbry; tot kapelaan te Delft (H. Hippolytus) den weleerw. heer II. Bilars; tot kapelaan te 'sGravenhage (O. L. Vr. van Goeden Raad) den weleerw. heer J. J. M. Lammeretot kapelaan te Amsterdam (O. L. Vr. Rozenkrans) den weleerw. heer J. C. Vijverberg; tot kape laan te Wassenaar, den weleerw. heer G. Keyzer; tot kapelaan te Amsterdam (H. Voor zienigheid) den weleerw. heer Th. L. Westgeest; tot kapelaan te R ij p w e t e r i n g, den weleerw. heer F. J. Bemelman (15 Aug. 11. priester gewijdj tot kapelaan te Den Helder, den weleerw. heer C. F. J. Bcrkemeyertot kape laan te Zierikzee, den weleerw. heer J. B. Schuyt (15 Aug. 11. priester gewijd)tot kape laan te Pynackcr, den weleerw. heer J. J. Middelburg; tot kapelaan te Oude Tonge, den weleerw. heer G. A. Jongejantot assistent te Kethel, den weleerw. heer L. Brink, welke drie laatste weleerw. heeren 15 Aug. 11. wer- den priester gewijd. Aanbestedingen. Leiden. Bij de Zaterdag te Katwijk door den heer H. J. Jesse, architect, gehouden aanbesteding van: 1. het lood- en zink werk; 2. de gas en waterleiding, voor 45 in aanbouw zijnde woningen te Katwijk aan Zee, waren i/gekoqxen de voJgende inschrijvingen, t. w.T. van, Duyvenbode, 1. f 1767, 2. f 2292.97^; Gebrs. Bloot, 1. f1765, 2. f2398; Gebrs. Kuyt, 1. f 1756.30, 2 f 2320.80, dezen allen woonachtig te Katwijk; M. Langezaal te Leiden, 2. f 2554.20. maatschappij en reederij.v/h. J. en A van der Schuit, voor f 18150, en het heerenbufa en erf, gelegen te Leiden, aan de Brée- straat nr. 165, in bod f 10850, kooper de heer Bh. Rosdorff q.q. voor f10950. De partij bouwgrond aan de Rijnkade te Lei derdorp is niet gegund. SPORT. De wedstrijden in het Stadion. Vanwege de centrale Sportcommissie in de stelling Amsterdam, werden Zaterdag en Zon dag in het Stadion voor Land- en Zeemacht sportfeesten gehouden op militair gebied. De eerste dag was voor de officieren bestemd. Van half elf tot half vier hadden achtereen volgens wedstrijden plaats in hardloopen, vér- springen, hoogspringen, polsstokspringen, speer- en discuswerpen en estafettenloop. To 9 uur waren op drie gravelbanen achter het Stadion de wedstrijden aangevangen voor het militair-Lawn Tennis-kampioenschap met 34 deelnemers. Gisteren de groote dag was het Stadion met duizenden toeschouwers gevuld. Het wper werkte dan ook uitstekend mede. Tc 10 uur vingen de wedstrijden aan met speerwerpen, discuswerpen en polsstokhoog springen. Vervolgens werd hoog en ver ge sprongen. Het hardloopen der militairen had ook thans wederom zoowel van 100, 400 als 1500 Meter de bijzondere belangstelling van het publiek, alsmede de spannende estafettenloop. Maar dc hoofdnummers waren toch, behalve de voet balmatch aan 't einde, de prachtige gymnastiek- uitvoeringen van mannen en vrouwen, waarbij de kranige turners van de R. K. vereeniging U. D. I. zoo'n schitterend figuur maakten; dan de intocht der deelnemers aau de afstands- marschen van uit de diverse stellingen en divisies, en eindelijk het defileeren eerst stap voets daarna in galop van een complecte batterij artillerie in vol ornaat. Z. K. H. de Prins kwam om twee uur op het terrein en nam plaats in de voor hem ingerichte loge. Z. K. H. bleef tot ruim 4 uur de spelen bijwonen, complimenteerde in de ontvangstkamer enkele pryswinners en onder hield zich met verschillende heeren. Hij was binnengekomen toen alle turners en turnsters opgesteld stonden en woonde nog hun mooien opmarsen bij. Hij sloeg ook de finale van den estafetten-wedloop gade. Het was even kwart voor drie, toen de deelnemers van de afstand- marBchen aankwamen (circa 800) onder be geleiding van de muziek. Een veldkeuken vergezelde hen. Voorop gingen de mariniers en matrozen, schier onvermoeid, naar 't scheen, en stram mareheerend alsof ze pas begonnen. Onder de infanteristen waren er ook kranige groepen. Was het turnen schilderachtig, schilder achtiger nog was het defileeren van de batterij, driemaal het Stadion rond. Enthousi ast werd het handgeklap eu het gejuich van het publiek toen het in galop ging en het geklikklak der kanonnen, der eaissions zich vermengde met het hoefgetrappel cn de bijvalsbetuigingen der menigte. Naast'sPrin- 8;n loge werden bloemen gestrooid. Het meeste publiek, was bij den voetbal wedstrijd H. F. O.—li. V. V. Het weer was te warm, de spelers waren nog niet inge speeld, vandaar dat" de wedstrijd niet gaf, éfEtnr** M<1*,wAchtte, Beide clubs waren aan meerfe.Jpewaacil moj HF r. - .U Na afloop had de prijsuitdeeling plaats met enkele toepasselijke toespraken. Laatste berichten. Opening der Sfiaten-Generaal. Thans is beslist, dat II. M. de Koningin in persoon Dinsdag 21 dezer die nieuwe zitting van de Staten-Getneraal zal openen. Evenals ten vorigen jare zal de stoet, waarmede H. M. zich van heti 'Koninklijk Paleis naar het Gebouw der Grafelijke zalen begeeft, Kleiner van samenstel, ing zijn-, doordien de meeste hofdigniitarissen, die anders in dien galastoet mederijden, zi-ch ook thans weder reeds in de Ridder zaal zullen bevinden bij aankomst van Hare Majesteit in dat gebouw. Marktberichten. ROTTERDAM, 13 Aug. Yee. Aanvoer Paarden 0, Veulens 00, runderen 385, vette runderen 000, vette kalveren 162, nucht. kalv. 000, schapen 200, varkens 566, biggen 00, bokken of geiten 2, ezels 0. Prijzen per V2 K.G.Koeien en ossen 4450- 56ct., vette kalveren 455055et. export id. 0000 ct., schapen 00-00 ct. lammeren 0000 ct., zwaie varkens 44-46—48, lichte varkens 39—43. export varkens Graan. Tarwe f 1-1.2519.20, Haver fll.75 12.25 per 100 kilo, Mixed Mais f0204, La Plata f1640stoomend f 0—f 0. Wintergerst f 13,25-13,75, Zomergerst f,00- 00.Chevalier f 1516, Koeien en ossen met behoorleken aanvoer, tragen handel, iets lager prijzen. Vette kal veren met gewonen aanvoer, langzamen han del, iets lager prijzen. Wol vee met gt ringen aanvoer. Varkens met iets beter aanvoer, langzamen handel, iets lager prijzen. I11 enkele gevallen een halve cent boven noteering met aftoopende marlet. AMSTERDAM, 13 Sept. Yee. Aangevoerd 301 vette koeien, lc qual. 1' 1.08 a 1' 1.12, 2e qual. f 1,— a f 1.04, 3e qual. f 0,96 a f 0,98, 000 vette kalveren, le qual. 1' 0.A f0.2e qual. f0,A f03e qual. f0,—a f0,— per kilo, graskalveren 10,A 150 melk- en kalfkoeien f 300 a f 460, 92 nuchtere kalveren f 12 a f 18, 17 schapen f 25 a f 45, 0 lammeren, 460 vette varkens, Hollandschcle qual. a c., idem 2e cn - 3e qual. a c., Overzeesche en Gclder- sche le qual. a c., idem 2c en 3c qual. a c. Franschea c. per kilo. In vette varkens geen handel. VERKOOPINGEN. LEIDEN. Gehouden verkooplïig in het Notarishuis aan den Burg a'ihier, op Za terdag 11 September 1915, ten overstaan van Mr. H. M. A. Coebei-gh., Notaris te Ledden. Het huis met kantoren, afzondei'- lijke bovenwoning, werk- en bergplaatsen, gelegen, te Leiden, aan de Haven nos. 14 en 14at en het pakhuis achter genoemd huis, aan d'e Oude Heererigraoht, samen in bpd 1 14750; koopster de Stoomboot Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 13 Sept. 1915, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766.0 München en Dresden. Laagste barometerstand 752.1 Haparanda. Verwachting tot den avond van 14 Sopt. Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Zuid westelijken wind, toenemende bewolking^ waarschijnlijk nog droog weer, overdag iet» koeler.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3