BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. ALBERT RIEL KRONIEK. 1914. 2 September. Het leger van den Kroon prine maakt tusschen Reims en Verdun vorderingen. Op zijn tinkervleugel, tegen over Verdun, kan hij evenwel niet op schieten. Hij zwenkt Zuidoostwaarts om. In Fransch-Lctharingen en in de Vo gezen maken de Duitschers echter geen voortgang. De zetet van de Fransche regeering wordt naar Bordeaux ver plaatst Een groot aantal menschen ver laat Parijs. Wederom laat een Zeppelin bommen op Antwerpen vallen. wenscht te behandelen, voor het gebeurde met de „Arabic" voorgoed en bevredigend is opge'ost, werisch ilk u van het boven staande op d© hoogte te stellen, omdat mijn regeering lot deze gedragevijn heeft hes-loten vóór het incident met de „Ara tic" gebeurde. In verband met dezen brief heeft Lan sing verklaard: ,^Het schijnt mij wegens de duidelijkheid van de«ze verklaring an- noodig er commentaar op te geven. Ali'een wil ik zeggen dat zij mij een erkenning schijnt van het grondbeginsel, waarvoor wij zijin opgekomen. De regeering is. van- oordeel dat de crisis voorbij is en dat Duitsch'and de rechtmatigheid van de beginselen, waarvoor Wilson Ts opgeko men, heeft ea Ik end." De stemming fn Duitschland. Naar uit Berlijn aan, de „N. Ct." wordt geseind, meldt de Berlijnsche correspon- (I -t van de „New-York World" aan zijn blad: De Arg'm-Amerikaansche pers be weert dat Duitschland Von Tirpitz over hoord heeft geworpen-. DLt is althans voor- karig. Dit land verlangt ongetwijfeld tot overeenstemming te geiraken me»t Ame rika, maar tot nu toe zijn er geen aan wijzingen, dat het daarom zijn duikboo- ten politiek tegen de Engelsche handels vloot zou opgeven. Men verwacht trou wens hier ook niet dat Wilson dergelijke eischen zal stellen. Intusschen worden de onformee-le be sprekingen. van diplomatieker) aard te Washington voortgezet. Het Arabic-in cident is daartoe aanleiding maar zoolang Oi arover het rapport niet is binnengeko men voimt liet geen. basis van de bespre kingen. De moeilijkheid is een formule te vin den waardoor noch de geest van de marine wordt, aangetast,, noch de overeenkomst met Amerika het karakter krijgt van een nederlaag of een vernedering voor Von T'irpitz. Dit zou n.l. de openbare meening hier ook van dal deel der bevolking dat de duikbootem-polifi'ek wiet goedkeurt zeer or-aangenaam vinden. Merkwaardig sterk is de ongeneigdheid in officieele kringen te spreken over het waarschijnlijk verder verloop der „Lusi- 1 a wi a"-aangeleg€inihei d. In het Britsche Riik. een con leren tie der mijnwerkers heeft eenstemmig de bepalingn van de, Dinsdag door de leiders gemaakte overeenkomst, aangenomen, meldt Reuter uit Londen. In Rusland.' Radzianko kabinetsformateur? De correspondent van de „Times" to Petrograd meldt, dat het gerucht loopt, dat de president van de Doema, Radzianko, binnenkort zal worden benoemd tot pre mier," met ruime bevoegdheid wat betreft de benoeming van het kabinet. In de Vereenigde Staten. Spoedige vrede? Naar uit New-York aan de ,,N. Crt." wordt geseind, was de buitenlandsche wis selkoers gisteren aan een ernstige daling onderhevig. De koe/rs van het pond daalde tot 4.57 dollar, waardoor een verminde ring van buitenlandsche orders aan de Vereenigde 'Staten dreigde. Volgens de meening in Wallstreet wijst dit, tezamen met de vriendelijke houding van Duitsch land en de Engelsche concessies met be trekking tot den handel der onzijdigen op het openen van den weg tot een spoed igen vrede. fn Afrika. In den Kameroen. De Engelsche minister van koloniën ontving een telegram van den gouverneur van Nigeria, waarin werd gemeld dat Gaschaka in den Kameroen op 16 Augus tus, zonder dat tegenstand werd geboden, is bezet. Verschillende Oorlogs berichten. Duitsche schi'ders te velde. De ..Hajri). Nadhj^icht.e-n." vent eft. van ver schillende bekende Duitsche schilders te velde. Alfred Helibergetr uit Berlijn-is op het Westelijk oorlogster re i-n toegelaten a's oorlog-sschi>ld.er. Hans Licht uiiit Ber lijn <lh a rottenburg is bij den landweer te «lullen. Paul Poefczsch uit Dresden- Scliccningen, die bij de infanterie da, ver wierf het ijzeren kruis. Fritz Wimmer uit Mümehen is gewond. Gesneuveld. De beeldhouwer Paul Pils is in het Oosten gesneuveld. Hij was eetn der beste beeldhouwers uit Dresden, Beeldhouwwerk aan den schouwburg en stadsgebouwen van Dresden, evenals de «liet voltooide \ers»iering van liet schouw burgplein van de badplaats Eister. welke hem door den- staat werd opgedragen, zijn getuigen van zijn kunst. Hij had gedu rende den veldtocht het IJzeren Kruis en de d-apperhetidsmedailile eerste klasse ver- Tvoiven. Een vlammenspuiter. Een bijzondere correspondent van Reuter in 't Britsche hoofdkwartier beschrijft eesa Duitsch- sche vlammen spuiter, door de Engel- schen veroverd bij 't gevecht te Hooge op 9 Augustus. De vlam schiet 20 a 25 M. uit en verbreidt zich aan het uiteinde tot 2 M. De werking van den tocetrïl gaat ge paard met sterke rookontwikkeling. Een nieuw J'accuse. Spoedig zal, volgens ,,Le Temps" een nieuw boek het Duitsch verschijnen, van ongeveer lijke strekking als J'accuse, maar dat zal behandelen de houding der Duitsche so ciaal-democratie in dezen, oorlog. liet boek zou het werk zijn van een Duitschen socialist, die zich „Gerinanicus" teekent. Hij tracht aan te toonen dat van een ver dedigingsoorlog voor Duitschland geen sprake is. Een gedenkschrift. De Oostenrijk- sch© regeering heeft het parlement een gedenkschrift toegezonden, dat de maal regelen van de regeering en van het open baar bestuur gedurende den oorlog bevat. Onderscheidingen. De oorlogscorres pondent van het „Neue Wiener Tageblatt' meldt uit het oorlogsperskwartier, dat de Oostenrijksche legeraanvoerder veldmaar schalk-luitenant von Arz de orde pour le mérite heeft gekregen. Hij is na generaal Conrad von Hotzendorff de eerste Oosten rijksche legeraanvoerder, wien deze hoo ge onderscheiding is te beurt gevallen. Een meisje bij dagorder vermeld. Een .meisje van 16 jaar, Renée Robru gehee- ten, dochter van een Franschen „lerrit© rial' van Hazebrouck, is wegens haar dapper gedrag in een dagorder van he Britsche leger vermeld. Het jonge meisje had een nauwkeurig plan van de Duitsche stellingen bij La Bassée gemaakt en dat aan het Engel sche legerbestuur overhandigd. Dank zij dit optreden van het Fransche meisje kon den vaak Duitsche kanonnen ontdekt worden. Hoe twee Elzassers 800 Franschen red den. De „DaU'.y Mail" vertelt, hoe twee Elzasser soldaten 800 Franschen redden. Bij het aanbreken van den dag kropen deze Elzassers. die in Duitschen dienst stonden, uit hun loopgraven en wdistem de Fransche loopgraven te bereiken. Zij \vaarsohuwden den loopgraaf comman dant, dat dadelijk Duitsche mijnen zijn loopgraven zouden vernielen. De com mandamt, niet wetende ot hij met een Duitsche list te doen had, aarzelde eerst of hij de loopgraaf zou doen ontruimen ten s'otte besloot hij hiertoe, daar hij overtuigd wend door het vertrouwen,wek kende smreken en doen der Elzasser Nauwelijks laad de laatste Fransche sol daal de loopgraaf verlaten, of de Duit sche mijnen ontploften. Samenwerking tusschen de Engelsche en Fransch^ troepen. ,*1'Hom me En- chaine" heeft van een zijner abonné's een brief ontvangen, waarin de samenwer king van de Engelsche en de Fransche troepen beschreven wordt. Artilleristen uit Engeland, die voor het éérst aan het front komen. worden iinar de. zich dnay rtmj'eventuéel zullen moéten kunnen vervangen. Dit geschiedt zeer geleidelijk, zoodat langzamerhand de Fransche stuk ken door Engelsehen kunnen worden be diend. Wanneer er nu Engelsche kanon nen aankomen, worden die in de plaats van de Fransche gezet en op deze wijze wordt de Engelsche frontlijn langer ge maakt; de artilleristen zijn daar goed be kend met de gesteldheid van het terrein Japansche munitie voor de bondgenoo- ten. De „Times" verneemt uit Tokio, dat de regeeringsarsenalen met volle kracht werken aan de vervaardiging van munitie voor de bondgenooten, in het bij zonder voor Rusland. Ook de particuliere fabrieken zijn voor dat doel gemobiliseerd. Buitenlandsche berichten. Julius Payer, t De Oostenrijksche poolvorscher Julius Payer is 30 Augustus te Veldes in Oos tenrijk overleden. Hij is in 1842 geboren te Teplitz en trad eerst in militairen dienst. In 186970 maakte hij de Noordpoolexpe ditie van Koldewey mede en in de Oosten- rijk-Hongaarsche Noordpoolexpeditie van 187274 had hij met Weyprecht de leiding. Op deze expeditie werd het Fraris-Jozefs- l.and ontdekt; de overledene heeft over deze expeditie een boek geschreven. Cholera in New-York? Een Reuter-telegram ui-t New-York meldt, dat aan boord van de „President Lincoln", van de Hamburg-Amerikalijn, geïnterneerd te Hoboken (New-York), on der de voer het meerendeel uit Maleiërs bestaande bemanning, dertig gevallen van malaria zijn voorgekomen. De autoritei ten vreezen echter met cholera te doen te hebbetn. De zieken zijn afkomstig van Kiautsjau. Nederland en de Oorlog. Een geschenk voor Neder land. Havas seint uit Parijs: De ministerraad besloot den Franschen tweedekker, die op 3 Februari op Nederiandsch gebied daalde, aan Nederland ten geschenke te geven. Engelsche geïnterneerd© burgers. Zondag zal te Vlissingen een extra-trein aankomen uit Duitschland met zieke ge ïnterneerde Engelsche burgers, die Maan dagmorgen met de mailboot naar Enge land zullen vertrekken. De afdeeling Vlissingen van het Roode Kruis zal hare medewerking verleenen bij het transpor teeren van deze personen van den trein naar de mailboot. i Verstrekking van Regee- riagstar we aan gestichten en instellingen van wel dadigheid. Door den heer Van Vu uren werden d.d. 21 Augustus tot den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel eenige vra gen geiicht betreffende de verstrekking van regeeringstarwe aan gestichten en in stellingen van weldadigheid. „In eenige gemeenten", aldus de heer Van Vuuren „wordt aan gestichten en instellingen van weldadigheid, die het brood voor hun verpleegden in eigen bak kerij bereiden, de daarvoor benoodigde regeeringstaiwe onder dezelfde voorwaar den verschaft als aan broodfabrieken en bakkerijen, die het z.g. goedkoop regee- ringsbrood verkoopen. In andere gemeen ten meenen B. en W. daartoe niet gerech tigd te zijn. In het belang eener gewenschte unifor miteit wordt daarom gevraagd: I. of het naar het oordeel van der Minister juist is, dat gestichten en instel lingen van weldadigheid in het voordeel* der levering van goedkoope regeerings- tarwe deelen, ook wanneer zij het brood zelf hakken; II. zoo ja, welke voorwaarden daarbij moeten worden gesteld. De Minister antwoordt d.d. 31 Aug.: I. Regeeringstarwe wordt uitsluitend aan meelfabrikanten en molenaars ver strekt. Wat het (regeerings)tarwemeel betreft, is de Minister van oordeel, dat aan ge stichten en instellingen van weldadigheid, voor zoover zij niet door het rijk worden geëxploiteerd, goedkoop ongebuild brood, subsidiair goedkoop ongebuild meel of wel beide behoort te worden verstrekt, wanneer zij het verlangen hiertoe kenbaar maken en zich aan de voorwaarden, waarop die verstrekking plaats heeft, onderwerpen. II. Voor zoover den Minister bekend is, wordt door de gemeentebesturen gehan deld overeenkomstig zijn bedoeling, n.l. dat geenerlei verschil wordt gemaakt tus schen de bedoelde instellingen en particu lieren. Voor de verstrekking van broodkaarten wordt de directie als hoofd van een gezin beschouwd, terwijl evenzoo de verstrek king van meel, wanneer in de gestichten het brood wordt gebakken, geschiedt op volkomen denzelfden voet als de verstrek king aan particulieren, die zelf hun brood bakken, d. w. z. op meelkaarten e® tegen een prijs van 16 cent per K.G. Roggebrood pr ij zen. Naar wij vernemen heeft het Kamerlid mr. Sannes, naar aanleiding van het feit, dat in verschillende gemeenten de roggebroodprijzen onder de nieuwe rege ling reeds zijn gestegen, de volgende schriftelijke vraag gericht tot den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel: „Is de Minister bereid eene nadere re geling te treffen, welke waarborgt, dat in de gemeenten, waar roggebrood volks-- voor roggebrood beschikbaar zaT zrjn®vrr de ter zake van de voorziening van goed koop roggebrood destijds vastgestelde roggebroodprijzen niet worden verhoogd?" Voedering met Rogge of Roggebrood. In een aan burgemeester en wethouders der gemeenten in hunne prcrviacie ge? richte circulaire betreffende strafveror deningen op het voeren van vee met. rogge of roggebrood, zeggen Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland o. a. dat, met het oog op de totstandkoming van een alge- meene regeling betreffende het reservee ren van een gedeelte van den nieuwen rogge-oogst voor menschelijk voedsel, de Minister van Landbouw, Nijverheid* en Handel thans van oordeel is, dat het aan het beleid der gemeentebesturen kan wor den overgelaten of en wanneer eene in hunne gemeente reeds bestaande strafver ordening op het voeren van vee met. rogge of roggebrood kan worden inger trokken, dan wel of zulk een ver ordening indien zij in hunne gemeente nog niet is vastgesteld, onder de nieuwe regeling nog noodig is. Voor het laatste geval wordt evenwel op de vaststelling van een strafverordening door den Minis ter niet verder meer aangedrongen. Goedkoope groenten. Gisternamiddag zijn op de groentenveiling van de vereeniging Delft 6000 kilo spinazie en 50.000 stuks andijvie, in verschillende par tijen te leveren, geveild voor rekening wan <jen tuinder' Flinternian te Delft. Deze veiling werd gehouden in aansluiting met een advertentie, waarin werd aangekon digd, dat die groenten verkocht zouden wor den alleen aan gemeenten, welke niet gelegen zijn in de centra iler groententeelt en geen groote quantums kunnen gebruiken, en wel voor den wederverkoop tegen goedkoope prij zen aan de mindergegoeden. Op de veiling is geen bod gedaan. De groentenveiling meent hierin het be wijs te zien, dat er geen gebrek aan groen- n in ons land is. Gemeenten, die alsnog van voormelde aan bieding gebruik mochten willen maken, kun nen zich nog wenden tot voornoemden tuinder. Verboden uitvoer. Bij K. B. van 28 Augustus 1915 is de uit voer van linnen- en .werkgarens, zoomede van daarvan geheel of gedeeltelijk ver- idigde goederen, geschikt voor mili taire doeleinden, verboden. Kaolin tot contrabande verklaard. Dc Engelsche regeering heeft porselein- aarde (kaolin) tot contrabande Verklaard, zoodat die slechts naar de Engelsche pro tectoraten mag worden uitgevoerd. Voor uitvoer naar neutrale landen is een spe ciale vergunning van de Privy Council noodig. Bond van Anti-rev. Gemeenteraadsleden. De Bond van Antirevolutionaire Ge meenteraadsleden zal, naar „De Stand." meldt, op Donderdag 8 dezer te Utrecht een vergadering houden. Na afdoening van de gewone huishoudelijke zaken zal de heer F. Nauta, burgemeester van Dan- tumadeel, inleiden het onderwerp: Ge meentelijke woningbouw". In de middag vergadering zal mr. S. de Vries Cz., wet houder van financiën van Amsterdam, spreken over: De gemeente als werkgeef ster. Leger en Vloot. Dc lichting 1916. Bij raini8terieele beschikking is met betrek* king tot de indeeling van de lichting 1916 o.a. bepaald Aan de compagnieën wielrijders worden toegewezen: in de eerste plaats zij, die lid zijn van het Vrijwillig Militair Motorrijders- korps; voorts zij, die goed wielrijder zijn, van wie by voorkeur in aanmerking komen zij, die ten minste 1.65 M. lang zijn en bedre venheid bezitten als motorwielrijder of rijwiel hersteller. Zij, van wie bekend is, dat zij eenig spraakgebrek hebben, worden niet aan een van genoemde compagnieën toegewezen. Aan het korps torpedisten worden, zoo mogelijk, toegewezen ingeschrevenen, die geestelijk goed ontwikkeld zijn en voorna melijk hun werkkring hebben bij het stoom- vaartwezen en het machinebedrijf. Bij het korps ponton niers worden ingedeeld zooveel mogelijk schippers, overigens bij voor keur visscbers en zeevarenden. Voor zooveel de schippers betreft, komen hierbij alleen in aanmerking zij, die ten minste 1.62 M. lang zijn. Voor toewijzing aan het regiment genie troepen, met bestemming om na inlijving over te gaan bij den autodienst, komen bij voorkeiir in aanmerking chauffeurs en andere deskundigen in het automobiel vak. Voor een deel moeten deze dienstplichtige», van zooda nige geestelijke ontwikkeling zijn, dat er het benoodigde kader en enkele officieren voor den trein uit gevormd kunnen worden. De dienstplichtigen, die het bewijs van voorgeoefendheid hebben verworven, worden toegewezen aan de infanterie of, voor zooveel zij bestemd worden voor opleiding tot mili cien-telegrafist of-telefonist, aan het regiment genietroepen, tenzij zij hebben verzocht te worden ingelijfd bij een ander wapen of korps dan de infanterie, de vesting-artillerie of het regiment genietroepen en zij voor een plaatsing bij dat andere wapen of korps in aanmerking komen. Zij worden bestemd voor het korps en het garnizoen hunner keuze, voor zoover zulks mogelijk is. Naar het „Centr." verneemt, bestaat de mogelijkheid, dat de inlijving van de lichting 1916 vroeger zal geschieden dan aanvankelijk was bepaald. Aanvulling van liet vcldzakboekje. Bij beschikking van den Minister van Oor log is bepaald, dat het veldzakboekje wordt aangevuld met een leidraad voor het maken van testamenten. De benoodigde aanvullingsblaadjes belmo ren aan de hoofden der centrale magazijnen van miiitaire kleeding te Amsterdan, Delft en Woerden te worden aangevraagd. Teneinde het aantal aanvragen en zendin gen zooveel mogelijk te beperken, zal door de korpscommandanten enz, voor dc onder deden onder hun bevel ter zake eene rege ling moeten worden getroffen St. Liduina patronaat in de St. Petrus parochie. Een. der localen van het gesticht „De Voorzienigheddop de Hooge Woerd iverd gisteravond voor het eerst gebruikt als patronaatslokaal voor het St. Liduina- patronaat in de St. Petrus parochie, dat op plechtige wijze zou worden ge opend. Aanweziig waren de pastoor der paro chie, de zeereerw. heer A. J. M. Hafken- scheid, de weleerw. heer A. H. J. v. Leip- sig, dir. van het patronaat, de leden der St. Liduina-vereeniging, die zich hebben geconstitueerd tot een patrojiaatscomniiis- sie, waarvan de dames A. Bük, G. Schret- len en M. Marks het bestuur vormen, de onderwijzeressen (de dames Tr. Beitels, L. v. Dijk en G. Schretlen) terwijl de afd. Leiden van den R.K. Vrouwenbond ver tegenwoordigd was door mej. R. Dries- sen en mevr. GründemannHofman. Nadat de presidente van de St. Liduina- vereenigiinig, mej. A. Bilk, de bijeenkomst met gebed had geopend en de aanwezigen had verwelkomd, was het woord aan den zeereerw. heer pastoor Hafkenscheid. Zijneerw. sprak een woord van welkom aan de dames-afgevaaixligdeai van den R.K. Vrouwenbond, weCke het i wit Lat de f heeft, genomen tot de oprichting van een meiisjespatronaat in de St. Petrus-paro chie. Aan de dames der St. Liduina-ver- eeraiging, die zich tot een patronaats- eommissae heeft geconstitueerd. Spr. is er van overtuigd, dat dit werk aan de dames» die sinds jaren week aan week fe'eeddng- stukken maken voor de min/vermogenden en dus hebben getoond veel voor hun fevenmensch over te hebben, uitstekend is toevertrouwd. Aan de Eerw. Moeder en do zusters, die hebben gezorgd voor een zoc passend onderdak voor het patronaat Aan de drie onderwijzeressen, die zich belangeloos aan de goede zaak wiKen wijden. Daarna stelde de Zeereerw. Pastoor aan de leerlingen voor ^len directeur van het patronaat, den Weleerw. heer kapelaan Van Leipsig, hen aansporend steeds te handelen overeenkomstig diens wémschen. Spr. betoogde daarna op duide/Iijke wijze, hoe noodzakerijk Is het meisjes patronaat, de vormschool voor de toekom stige vrouw. Van hen, die in de kinderja ren als engelen leefden, zijn nog velen verloren gegaan, maar wie pal staat als jongedocliter biedt een jhechten waarborg voor de toekomst:* Daarom mogen, de kinderen, die de school hebben verlaten, mi et worden losgelaten. De Pastoor wees er veirvofgens den kinderen op, dat zij zich voor den arbeid der patronaats-commissie dankbaar moe ten toonen, door nooit de lessen te verzui men. De Zeereerw. sipr. beloofde Gods zegen te zullen afbidden over het werk, dat In naam van God, tot eer van God, en tot heil der zielen wordt aangevangen. Nadat de presidente den zeereerw. hie«r Ingezonden iviededeelirigen a 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAGAZIJN HAARLEMiVlERSTR. 26 Pastoor voor diens hartelijke woorden had bedankt, maakte de weleerw. Dineo tfcur het rooster der lesuren bekend. Zijneerw. drukte den kinderen op het hart zich .zoowel in als buiten het patio, naat goed te gedragen, zoodat zij ecu voorbeeld zijn voor hee! de parochie. Mej. R. Driessen, vice-presidente van den R. K. Vrouwenbond sprak haar vreug. de uit over het werk, dat nu tot stand is gekomen, wel is waar op initiatief van den R. K. Vrouwenbond, maar vooral toch dank zij het beleid en de zorgen van den zeereerw. heer pastoor Hafkenscheid en den weleerw. heer kapelaan Van Leipsig. De kinderen de lessen vangen aan met 42 leerlingen, bleven nog eenigen tijd bijeen, vroolijke liedjes zingend en glunderend van pret over de royale trac- tatie van den zeereerw. heer Pastoor. Nadat er door de eerw. Directeur nog eenige mededeelingen van huishoudelijken aard waren gedaan, sloot de presidente de samenkomst met gebed. Ned. Vereenigiïng van Werkgevers in het Bakkersbedrijf. In de alhier onder voorzitterschap van den heer Fred. Stiihle te Amsterdam houden algemeene vergadering van de Nederlandsche Vereeniging van Werkge- vers in het Bakkersbedrijf werden tot hoofdbestuursleden herkozen de heeron dr. J. Roeters van Lennep te 's-Graven- hage en R- E. van Stolk te Utrecht, fot leden der commissie voer de financiën werden herbenoemd de heeren G. W. A. Lensvelt te 's-Gravenhag? en H. van Dor sten en C. van Heusden te Leiden. Als leden van de commissie voor geschillen werden aangewezen de heeren A. H. Ver kade, Zaandam, H. R. Hetzel, 's-Graven- hage, en F. Haalebos, Leiden, en tot plaatsvervangende leden de heeren H. Dorsten, C. van Heusden en J. C. Poptie, allen te Leiden. Na vaststelling der begrooting en reke ning voor het loopende dienstjaar werd, na bespreking, besloten een door de hee ren dr. Roeters van Lennep en Haalebos ingediend rapport betreffende het vakon derwijs aan te houden tot een volgende vergadering, mede in verband met. hef feit, dat een wetsontwerp tot regeling van het vakonderwijs onlangs, na de samen: stelling van dit rapport, is ingediend. Besloten werd de volgende algemeene vergadering te Haarlem te houden. BegrOOIing Uionot 1016. Zooals gisteren ï-eeds vermeld, is den raad der gemeente door B. en W. aangeboden de begroeting der on'.iv ang sten en liitigaven voor den dóenst 1916. De begrooting is voorloopig vastgesteld ia ontvangsten cm uitgaven op een bedrag van f 3,180,207, tegen f 2,480,834 in het vorig jaar. Dc eindcijfers der verschillende hoofd stukken zijn geraamd: Ontvangsten 1915 1916 I. Wegens vroe gere diensten Nihil! f 10,119.95^ IJ. Ink. tuit Be zittingen f 75,682.00 f 78,016.04# III. Ink. weg. door de gemi bew. diensten f 680,951.00 f 789,080.00 IA' Opbr. pi. - belast. 791,402,00 f 753.107.00 V. Uitk. aan de gemeenten f 329,686.00 f 333,920.00 VI. Ontv. van versch. aard f 109.813.00 f 212,778.00 VII. Buitengeiw. ontv. f 493,210.00 f 1,003,186.00 Totaal f2,4 Uïitgaiven I Alg. best. der gemeende f II Kosten van toez. op en van inv. v. d. pf. dir. belast. f III. Kosten politie en brandweer f IV. Kosten van volksgezondh. en huisvesting f V. Kosten openb. werken f VI. Kosten Nij- verh. bedr. f VII. Kosten van Jiet .onderwijs f VIII. Kosten arm wezen f IX. Kosten Land bouw Nijverh. f X. Kosten beheer e nd ei h. f XI. Rentte en af', f XII. Kosten pen- ioen f XIII. Andere uitg. f XIV. Onv. uitg. f XV. Buiteng. uit gaven f 834.00 f 3,180.207.00 1915 1916 93,545.00 f 95.251.0(1 33,350.00 f 33,657.00 165,466.00 f 163,351.00 77.273.00 f 263,675.00 f 14,307.00 f 545,791.00 f 145,935.00 f 10,402.00 f 29.826.00 f 441,916.00 f 86,3-45.00 f 50,113.00 f 29,650.00 f 99,019.00 257,683.00 47,281.00 555,164.0 147,305.00 10,260.00 30,064.00 457,302.00 86,474.00 162,410.00 31,500.00 403,240.00 f 1,003,186.00 Totaal' f 2,480,834.00 f 3,180,207.00 Het bedrag der schulden op 1 Jan- 1915 bedroeg f 6,784,000.00, het zal op 1 Jan. 1916 bedragen f 6,601.400.00. Belastingen. 1915 1914 Opc. 's Rijks dir. belastingen f 16,668.00 f 47,082.00 Opc. personeeil f 104,000 00 f 106,450.00 PI. dir. bel. f 537,105.00 f 586,062.00 h'ondenbelast. f 4,600.00 f 4,400.00 Van de gestichten Endegeest, Rhijngee** en Voergeest wordt een winst verwacht van f 2631.67

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2