2 BUITENLAMP De Oorlog. 6e JAARGANG No. r/93 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHU.TT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DeABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden IO cent per week f 1.25 per kwartaal; bjjonze agenten II cent per week, fl.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/2 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent DONDERDAG SEPTEMBER. 1915. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeellngen van 1-5 regels f1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Vorkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Ais 't orgel komt. i ildteiein uitten we de verwachting, dat 01 31 Augustus van 't volgend jaar, als w nier in heiden ook een Volkszanguit- voeiüig hebben, de R.K. Vereeniging tot veredeling van den volkszang zich daar-* U Jon zeker wiet onbetuigd zal Jiaten. Reeds eer zal zich evenwel voor deze [vereeniging de gelegenheid voordoen om van zich 'te 'laten hoor en, n.l. als 't orgel komt. H e t orgel! Dat onzer Neder!andsche Ttreenig'ing voor den volkszang. Gedurende de mobilisatie heeft het een tt'il gezwegen, maar nu reist het rond. Te Amsterdam werd heit zeer bewonderd, nu i* Vikmaar aan de beurt, straks zal ook looiden wel bezocht worden. Welnu, dan is 't een mooie gelegenheid m de liederen van dat orgel ook met tang te propageeren. Te Alkmaar heeft memzu'iks met kinder groepen beproefd, maaar die klonken te mak om in de open lucht voldoenden in druk te maken. Volwassen kelen zijn daarbij noodig en liefst wiet zoo'n klein beetje. Is dat nu niet iets voor onze Volkszang- veree.nigir.ig. We bedoelen naet dat de le den met het orgel door onze veste moeten rondtrekken, maar op gezetten tijd zou den zij er op een of meer bepaa'de punten een openüuch'iuitivoerarag mee kunnen ge ven. Waarneer dan tevens de liederen wer den rondgedeeld, of desnoods voor een klein prijsje beschikbaar gesteld, zou het eaamgestroomcTe publiek een orgel trekt altijd, nietwaar ze alras mee kunnen zingen. Wat 'n mooie propaganda zou dat we ien' Voor 'b Orgel, voor 'dien' volkszang, en voor onze vereen iiglmg. De vesting Luck is gevallen. Een Reuter-teltgram uit Washington meldt, dat de Duitsche regeering het Ameri- kaansche beginsel heeft aanvaard, dat een waarschuwing moet voorafgaan aan een duikbootaanval. De correspondent van de „New-York World" te Berlijn noemt het bericht, dat de positie van ïon Tirpitz zou zijn verzwakt, voorbarig en meent, dat van een geheel opgeven der duikbooten.politiek tegen de Engelsche handelsvloot nog geen sprake zal zijn, maar dat Duitschland ernstig overeen stemming wenscht met Amerika. Volgens een bericht uit New-York ver wachtte men in Wallstreet een spoedigen vrede. De Engelschen hebben Gaschaka in den Kameroen bezet. Het gerucht wil dat Radzianko, de president van de Doema, kabinetsformeerder zou worden in Rusland. -- De mijnwerkers in Zuid- Wales hebben hun instemming met de nieuwe overeenkomst betuigd. Van het Westelijk oorlogs terrein. Fransch legerbericht. Het middagcommunaqué van 1 Sept. luidt: In den afgeloopen nacht had aïechts eeraige artillerie-actie plaats rondom Neu- ville-St. Vaast, bij Roye en Auberive-sur- Suppe. In de Argomnen gedurende den dag [van gisteren levendige air'tfliemebeschie»- ting ten noorden van Fontaine, Hoyeitte en Haute Ghevanchée. De nacht was'rus tig. In de Vogezen, ma een bombardement met bommen, gevu/d met vergiftige gas sen, deden de Duitschers gisteravond een hevigen aanval op de Fransche loopgra- Aen aan den L ingekopt en Schratzman- nele. De Fransohen behielden hun stellin gen. Te middernacht deden de Duitschers opnieuw een aanval, welke eveneens werd afgeslagen. Duitsch legerbericht. Rapport van den generdlen staf: I)e toestand is onveranderd. Ten noord westen van Bapaume is een Engelsche vlieger door een van onze vliegers naar beneden geschoten. Op d:1t oorlogsterrein is de to-estand den Laatsten tijd weinig veranderd. De wederzijd6che posities zijn steeds nog wat sterker en onwrikbaarder gemaakt dan zif waren. Loopgraven en dekkingsTUim- ten, die eenvoudig in den zand- of kled- bodem waren uitgegraven, zijn door be- tcnbevestigingen verstertct, verstard als de oorlog zelf. In Champagne wordt nu niet meer gevuurd op dorp A, want het is in dien tijd stukgeschoten, maar op dorp B. Het lange Duitsohe kanon, dat vier weken geladen er nog maar hij uit zondering in slaagde, een projectiel over die Fransche linies heen op Compiègne te werpen, schiet nu vrij gmwrp.M mak .juinjiii nog altijd iets overeind te staan, en o<m ©tcciuscraten, net Sas en andere plaatsen aan en bij den Yser wordt mag steeds op verren afstand door het kanon gevochten. Van het Oostelijk oorlogs terrein. Het Duitsch-Oostenrijksche offensief. In de afgeloopen maand hebben op dit oorlogsterrein heel wat veranderingen plaats gehad. De Weichselvestingen alle in handen der Duitschers. De Russen verdreven uit. geheel Polen, met inbegrip van het verre Suwalki. Bijna geheel Galicië van de Russische invasie verlost. Het Russische front, dat een maand geleden nog door de Aa (in Koerland), de Memel, de Bobr, de Narew, de Weichsel, de Wjeprsh en de Zlota Lipa werd gevormd, thans terugge bracht tot nabij de -Duna in het Noorden, tot Oostelijk van de Memel en van de Boeg in het. midden, tot aan gene zijde van de Strypa in het Zuiden. Riga is nog altijd Russisch en de Duit sche vloot is er nog niet in geslaagd den toegang tot de Golf van Riga te forcee- ren. Maar Mitau is Duitsch, nabij Frie- drichstadt zijn de opdringende Duitschers slaags met het leger, dat de hoofdstad des Rijks (de afstand Mitau—Petersburg is echter nog ruim 500 K.M.I) beschermen moet. Kowno gevallen, de Duitschers op- marcheerend naar Wilna. Grodno ten doode opgeschreven, Brest-Litowsk in Duitsche handen. Hedennacht komen nieuwe overwin- ningsberichten van de Duitsche legers de Russische linie van désastre verder vol tooien. Luck, eenversterkte stad ten Z. van de Rokitnomoerassen, is door de Duitschers bezet; het Russische leger in Galicië is aan de Strypa (een Dnjester- tak, 30 K.M. Oostwaarts van de Zlota Lipa, en evenwijdig van deze) opnieuw verslagen, ditmaal bij Zborow. Alleen waar deze van het N. naar het Z. stroo- mende rivier "de moeder-rivier de Dnjester nadert, houden de Russen nog stand. Zooals in onze overzichten reeds is op gemerkt, is een belangrijke factor in de krijgsverrichtingen op dit gedeelte van het Oostelijk front, het enorme moerasge bied, meer dan driemc al zoo groot als ons geheele land, dat zich aan weerszijden van de Pripjet, den grootsten Dnjepr-tak, uit strekt. Voor ons is dit moerasgebied in zoover een onbekende factor, dat zal moeten af gewacht worden of het een bondgenoot der Russen dan wel der Duitschers zal blijken. In den regel zijn dergelijke ter reinhindernissen meer in het voordeel van de bewoner dan van den indringer. Wij zullen dit moeten afwachten. Voor Moskou intusschen make men zich nog niet al -te bezorgd. Mackensen is er nog een kleine 1000 K.M. van verwijderd, een afstand die zelfs per vliegtuig nog niet bereikt is. Trouwens ook te Petrograd behoeft men zich nog niet ongerust te maken, en de plannen der Keizerlijke fa milie om Tsjarkoje Selo te ontvluchten vooreen gevaar, dat nog zoo ver af is, be staan waarschijnlijk slechts in het brein van Berlijnsche joarnplisten. - Petersburg. genf dat de berichten omtrent de resulta ten van aanvallen der Duitschers op Riga het publiek geruststellen omtrent de vei ligheid van Petersburg. Hetl bezit van, Riga toch als basis wordt geacht een eer ste voorwaarde te zijn voor maritieme en militaire bewegingen tegen Petersburg, dat nog bovendien natuurlijke hinderpa len biedt aan een aanvallend leger. Van het Zuidelijk oorlogs terrein. Italiaansch legerbericht. Een officieel communiqué deelt mede, dat de Italianen de Oostenrijkers door ar- tillerievuür verdreven hebben uit de ver schansingen aan den ingang van de Strino-vallei. De Oostenrijkers beschoten Borgo, dat niet bezet was en Caprile en richtten daarbij schade aan in een hospitaal. Zij bombardeerden de Italiaansche stellingen bij Rombom en deden twee aanvallen op het Karstplateau, welke echter afgeslagen werdqn. Men veronderstelt, dat de activiteit van de Oostenrijksche artillerie moet dienen om de troepenbewegingen verborgen te hou den. Oostenrijksch legerbericht. •- Officieel wordt uit Weenen gemeld: Op het Italiaansch oorlogstooneel is de toe stand onveranderd. Ook op dit, evenals op het Westelijk oor- logsttrrein, is de toestand weinig veran derd. De stand van zaken aan den Isonzo heeft in de afgeloopen maand even weinig wezenlijke verandering ondergaan als de toestand langs de Karinthische grens of in Trentino. De toekomstdroomen streven hier verder vooruit dan de gevechtslinies, en al wordt over de organisatie van het nieuwe bestuur in de veroverde deelen van Italia irredenta zwaarwichtig gerede neerd, het bezette gebied is in die maand niet noemenswaard vergroot. Op den Balkan. Servië ontruimt Albanië ten deele. Uit Weenen wordt aan het »,BerL Ta- geblatt" gemeld, dat de Servische Regee ring, die alles doet om wrijving met Griekenland te vermijden, last heeft ge geven dat alle plaatsen in Albanië, die in direct verband staan tot de Grieksche belangensfeeren, door de Servische troe pen ontruimd moeten worden. Munitie naar Servië. De Petit Parisien" meldt uit Saloniki, dat het dagblad ,,Phos" uit goede bron verneemt, dat Servië sinds 2 maanden oyer Saloniki groote hoeveelheden muni tie, vooral granaten, vliegtuigen, auto mobielen en pharmaceutische artikelen ontvangt, welke de legerbehoeften voor 1 jaar dekken. Het Servische leger bereidt een krachtigen aanval voor, ten einde Oos- tenrijk-Hongarije te dwingen troepen van het Russische- front weg te nemen. De actie tegen de Darda nelles Engelsch legerbericht. Officieel wordt d.d. 1 Sept. uit Londen 'iangf-rjKöhebben oen be en de Turken zeer zware verhezen toege bracht. Turksch legerbericht. Het Turksche hoofdkwartier meldt: Uit nadere berichten van de Dardanellen blijkt steeds duidelijker welke reusachtige ver liezen de Engelschen en Franschen in de jongste gevechten bij Anaforta hebben geleden. Ten noorden van de Azmak Dere (rivier ten zuiden van Gaba Tepe), waar de aanvallen van den vijand betrekkelijk zwak waren, zijn alleen 3400 dooden ge teld. De verliezen van den vijand moeten op de sectoren, waar de gevechten heviger waren, veel grooter zijn. Officieel wordt meegedeeld dat van de onderscheidene fronten heden geen be langrijke gebeurtenissen zijn te melden. Lord Kitchener naar de Dardanellen? Volgens de ,,Berl. Lok. Anz." houdt in de Londensche City hardnekkig het ge rucht aan, dat lord Kitchener persoonlijk het opperbevel over het leger, dat tegen Turkije opereert, zal aanvaarden. Op Zee. De duikboot- en mijnoortog. De „Kölnische Zeitung" bevat een op gave van hot aantal schepen, die de En gelsche koopvaardij in den oorlog heeft verloren. De handelsvloot bestond in 1913 uit 11,328 schepen boven de 100 ton. Daar van is ten minste 4.45 pCt. verloren. In tonnenïnaat was die vloot in 1913 21,045,049 ton sterk. Daarvan zijn 1,053,128 ton ver loren gegaan, dus ongeveer 5 pCt. gemid deld is dus op elke 20 schepen er een ver loren gegaan. Het Engelsche ministerie van handel meldt, dat de treiler „Cineraria" van Grimsby met de geheele bemanning (be staande uit 9 man) als verloren wordt be schouwd. Sedert 18 Juli is het schip ver mist. Het Deensche stoomschip ,,Else", dat met steenkool uit Engeland te Aalborg is aangekomen, meldt, dat in de nabijheid der Engelsche kust een met mijnhout ge laden Noorsche bark door een duikboot in brand is geschoten. De bemanning is door een Noorsche stoomtreiler opgenomen. Naar het Wolff-bureau verneemt, werden in den laatsten tijd door Duitsche duikbooten nog de volgende Engelsche stoomschepen vernietigd, wier namen tc' dusverre door de pers nog niet zijn g*> meld: het stoomschip „Paroo" van Lon den (2665 ton), het stoomschip „Shrikby* uit Cardiff, het stoomschip „Glenby" vat. West-Hartlepool (2196 ton), het stoom schip ,,The Queen" van Glasgow (557 ton), hot stoomschip „Trafalgar" van Liverpool (149 ton) en de treiler „Repeat" (L. T. 131) uit Lowestoft (107 ton). De „Lisdale". De „New York Horald" heeft nieuwA van de „Lisdale", een vrachtstoomschip, dat destijds door de Duitsche regeering was gecharterd om het eskader van admi raal Von Spee van munitie en steenkool te voorzien. liet schip kreeg in volle zee bericht van de vernietiging van Von Spee's eskader en is daarop wekenlang rondgeva ren in den Atlantischen Oceaan. Tever geefs heeft de „Lisdale" eenige malen ge- Blj een t'-c- -- lomjon den Engelschen kruiser „Highflyer" pn/A- gemaakt. De lading werd naar Sierra Leone gebracht, de Duitsche bemanning gevangen genomen. Amerika en Duitschland. Waarschuwing vóór den duikbootaanval. Reuter me'tdt uit Washington: Rems- torff heeft in opbracht van Berlijn, Lan sing verwittigd, dat Duitschland het door de Vereenigde Staten voorgestane begiin- se 1 dat passagiers-stoomschepen moeten worden gewaarschuwd, voor ze door duik booten worden aangevallen, aanvaardt. Jn zijn brief aan minister Lansing ter bevestiging van zijn monde'Inge verzeke ring zégt Bernstorff. dat zijn instructies nopens DuMsch land's antwoord op do laatste Lusitania-nota de volgende passus bevatten: „Passagiersschepen zullen door onze duikbooten niet in den grand worden ge hoord zonder Waarschuwing en zonder veiligheid voor het leven der non-combat tanten, mits de passagiersschepen niet trachten te ontkomen of tegenstand te bóaden." Bernstorff voegt hieraan toe: „HoetweJ ik weet dat u de Lu si tan ia-zaak niet FEUILLETON. De noodlottige erfenis. 47) Maar vanavond? 0, zij heeft een afschuw van de ge zelschappen, die wij hi'eo.' bijeen hebben en slibt zich bijna altijd in haar vertrek ken op. Het, kasteel is zioo groot, dat gij niet de 'minste moeiiite zult hebben om haar te ontwijken. Vooruit dan maar. Alles góng, zooals de graaf het voorzien had. Lizzie liet zich veranit-sahutdliigen -en h'.eof op haar kamer, terwijl de heer van het kasteel plechtstatig aan zijn vrouw en zijn gasten voorstelde zijn ouden vriend, baron Merel. August in,, dóe een goede opvoeding had genoten en ziich zeer voornaam kon voor doen, bewoog ziich met groote gemakke lijkheid in deze kringen, waar niemand aan zijn adeldom twijfef.de. Do bediende, die Morel 's morgens met zooveel minachting had ontvangen, kreeg des avonds hevel, den gast zijn kamer te ^jzen, een der beste logeerkamers van het kasteel, en een goudstuk, dat de baroif hem voor zijn moeite schonk, was vol doende om den knecht een geheel andere keening van hem te geven. Den volgenden morgen bracht do graaf d'Alleret zijn vriend zelf met de automo biel naar het station, waar zij met een bartel ijken handdruk afscheid namen. Goed sucoes, mijn waarde, fluister de Hector heim toe, en laten wij hopen dat weldra dj? tüd zal ketmea^ waarin ba ron Morel in.niets meer den graaf d'Allé- ret zal hebben te benijden. VII. EEN DAME DIE VAN ALLE MARKTEN THUIS IS. Madame Hortens/e Saint-PhaöL, opvolgster van de onsterfelijke Leniormand, Somnaahbufósmet Magie' Mnemothechniek. •Deze woorden laè men in schreeuwende Meuren en versierd met allerlei mystieke voortellingen, op een groot bord, dat aangebracht was op d'en gevel van een huis in de avenue de Sainb-Clooid te Ver sailles, een der drie majestueus© lanen, die, a'.s de banen van een waaier uitloo- pen op de place d'Armee, het plein voor het paleds der Lodewijken, waarachter zich het park met zijn wereldberoemde waterwerken uitstrekt. Wanneer men dat huiis binnentrad, zag men in de gang nog op verscheidene plaatsen denzelfden naam geschilderd, met een handje er bij. dat den weg aan wees naar de waning der „opvolgster van de onsterfelijke Lenormand". Belde men aan dde woning, dan werd de deur door een onzichtbare hand ge opend en de bezoeker kwam in een ver trek zonder vensters, waar zelfs op klaar lichten dag de lamp brandde, een groote petroleumlamp, wier voetstuk een draak voorstelde, en die op een ronde tafel stond, gedekt door een zwart kleed, dat tot op den grond afhing. De kamer was rond en de wand behan gen met ewart doek, waarop zilveren sterren, driehoeken, zarulloopers, doods hoofden en andere kabaliistische teekenen te aieR. waren, terwijl aan den zolder een „©droogde hagedis en eenige vleermuizen met uitgestrekte vlerken hingen. NaaSt de tafel 'stond een groote zetel aan de armleuningen versierd met sater koppen en op welks liooge rugleuning een opgezette uil zat. All'e9 zag er recht Sjofel uit, tafelkleed on wanidJbekleedinig waren van het grof ste laken, de figuren waren er met lover tjes opgenaaid, in den zetel waren de me.este veeren gebroken en de stoel, die aan den anderen kaut van de tafel stond, was tamelijk zwak op zijn pooten. Het geheel maakte den indruk van een kermistentje. Dat scheen Augustijn Morel ook te vin den, toen hij dat kwaaie mysterieus© ver trek binnentrad, want hij keek meb een spottend lachje om zich heen en haalde medelijdend de schouders op. Een oogenblik bleef hij in het kabinet alleen, toen werd het wandlbekleedsel achter de tafel opgelicht en een dame vertoonde zich: Madame Hortens Saint- Pbaël enz. Zij was *eeoi forsche vrouw van over rijpe® óeeftijd, ofschoon zij nog raven zwart haar had. Zonderling als de stoffeering van haar ontvangkamer was ook haar costuum: een lang zwart Meed gedecolleteerd, ge heel bedekt met zilveren sterretjes; in het haar droeg zij een soort dipdeem met zilveren halve maan en van dien diadeem hing een flange, zwarte sfluier af, die slechts den omtrek van haar gelaat liet doorschijnen. In haar hand hield zij een kleini zwart stakje, versierd) mét een verzilverd de- momsknopje. Daarmee gaf zij den bezoeker, na hem genadig te hebben toegeknnkt, een wenk dat hij zou plaats nemen, waarop zij zich zalf, heel statig, in haar zetel nederl'iet. Morel had moeite om zijn Lachen in te houden. Met holle stem vroeg zij: Wat verlangt gij? Moet ik u het ver leden, liet heden en de toekomst kenbaar maken?? Dank u zeer, lieve SybilLe, het ver leden is dood, het heden ken tifk ziaïtf wel en over de toekomst ben ik volkomen ge rust. Wenscht gij dan, dat ik uw horos coop trek? Spaar diie moeite. Gij geeft wellicht de voorkeur aan het somnambulisme? Wat drommel, als ge een waarzeg ster zijt, moet gij toch weten wat ilk doen kom, zonder dat ik het u behoef te vertel len! riep Mo red lachend uit. Madame begreep dat deze bezoeker zich om haar vroolijk wfide maken misschien had zij er al meer zoo gehad en daarom stond zij even statig op om hem alleen te laten, maar Morel hield haar terug met de woorden: Houd nu op met die malle fratsen, beste Hermine, en kijk mij eens goed aan, dan zult gij zelf wel zien, dat ik niet tot de domkoppen behoor, die zich daarmee laten beetnemen. Madame Hortense Sainit-Phaël of, zoo als haar ware naam luidde, Hermine Paiilard. sloeg haar sluier terug en keek den bezoeker voor het eerst" goed in het gé! a at. - Mo réi 1 riep ze. Hoe kon ik zoo dom wezen? Zij had nu al haar statigheid afgelegd. Waf heb ik u in laing niet gezien, ging zij voort. Ik daoht dat ge mij vergo ten hadt. Mijn tegenwoordigheid hier bewijst hét tegendeel', maar sapristi, het heeft mij inoeiile gekost u te vinden. Ik héb dagen lang door Parijs geloopen om naar u to zoeken, verschiLlend© menschen die u ken den, naar u gevraagd, niemand wist waar ge gebleven waart, totdat een toeval me op uw 9poor bracht. De Parijsche lucht werd me wat on- Begrepen. Neemt d'i/t zaakje hier nog al op? 't Kon beter. Ik haal er mijn kost mee, maar meer ook niet. Dus als men u wat anders aanbood? Het hangt er van af wat. Men werpt geen oude schoenen weg voor men nieuwe heeft. Ik begin mij al een aardige ctien- tée te verwerven, 't Gaat wel langzaam, maar enfin, 't gaat en als men zijn brood verdient, moet men 't al loven. Papperlepap, wat zijt gij tegenwoor dig gauw tevreden. Bij het laatste zaakje dat wij met elkaar behandeld hébben, waart gij anders zoo bescheiden niet in uw eischen. Zwijg toch! Ik krijg nog kippeveJ, als ik denk aan den mncst. dien ik heb uit gestaan, zoolang die vervloekte juweelieal in mijn huis waren. En wat heb ik er voor gehad? 't Loonde de moeite niet. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1