Verder schijnen de ambtenaren echter ■niet te willen gaan, want een vader die zijn dochertje „Revanche" wilde laten noemen, kreeg de boodschap, dat die naam niet op de officieele lijst voorkomt. Hij zal dus een anderen naam hebben moeten bedenken. Een hospitaal voor aviateurs. Te Very-Chatillon, bij Juvisy, is een hospitaal geopend, dat uitsluitend ten dienste van gewonde aviateurs zal staan. Het is er op berekend veertig personen tegelijk te ver plegen. Moratorium verlengd. Naar uit Pa rijs geseind wordt, zal in Frankrij» het moratorium voor verzekeringsmaatschap pijen weder met 30 dagen verlengd wor den. De oorlogskosten van Italië. De Stampa" geeft de volgende cijfers over de oorlogskosten van Italië in Juli 1915: landleger 460 millioen lire, marine 50 millioen, bovendien uitgaven voor de ko loniën 69 millioen, totaal 579 millioen iiie. In Juni en Juli werd voor den oorlog in Europa, buiten de koloniën, 973 miliioaa lire uitgegeven. Tot het einde van het jaar zal de oorlog ongeveer 6 milliard ga- kost hebben. Onfortuinlijke bevelhebbers. De krijgsraad te Wladiwostok heeft vonnis gewezen in het proces tegen de officieren van den kruiser „Sjemtsjoeg," die bij Penang door de Einden" in den grond werd geboord. De commandant, baron Tserkassof, werd tot 3^ jaar, en de eerste officier Kulibin tot 1V6 jaar dwangarbeid veroordeeld. Bovendien werden beiden ge straft met verlies van hun militairen rang en van hun staatsburgerlijke rechten. Een leening van Constantinopel. De Turksche regeering leent aan de stad Constantinopel 150.000 pond voor den aan koop van meel. Buitenlandsche berichten. Een trein met dynamiet in de lucht gevlogen. Een trein, bevattende 7000 pond dyna miet, is bij Pinole in Califomië ontspoord en ontoloft. Drie treinbeambten zijn ge dood; de trein is tot gruizels geslagen. De dn de nabijheid zijnde kruitfabrieken zijn onbeschadigd gebleven. Zeventien menschen verdronken. Op de Theems, bij Purfleet, is een tref fend ongeluk gebeurd. Er werd roe.ioefe- •r./ng gehouden door 26 jongens van het wachtschip Cornwall", ónder leiding van een onderofficier der marine, toen een sleepboot naderde en, voor men uiit den weg kon kamen» de roeiboot overvoer en doormidden sneed. Hoewel verscheidene schepen aanstonds hulp verleemden, zijn 16 jongens en de onderofficier verdron ken. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Melkoorlog. In de omstreken van Haarlem is door een groote zuivelfabriek op het grootste deel der melkproductie beslag gelegd. Het ge.volg is, dat het betrekkelijk weinige dat beschikbaar is, veel duurder worut. Met ingang van 1 September is de prijs dan ook 11 cent per liter geworden. Men is hier zeer benieuwd naar den uitslag der stappen bij den minister van Landbouw om bepaald te zien, dat bedoelde zuivel fabriek in het bizonder niet meer dan een bepaalde hoeveelheid verwerkt, en niet hare producten uitvoert tot schade der binnenlandsche consumenten. Tex4Ae'l an d u S rt» r i e. De werktijd in de weverijen vam de firma van Heek en. Co.. te Enschede, is voor deze week aVIus vastgesteld, dat 4 weverijen' de volle week en. 2 weverijen 5 dagen zuilen werken.. Uitvoerverbod. Naar wij vernemen, overweegt de mi nister van landbouw, najveaiheid en han del de afkondiging van een uitvoerver bod van geslachte vette schapen en lam meren. Huldebetooging aan H. M. de Koningin. Buitengewoon groot was gisteravond de toeloop naar het Haagsche Bosch, waar in het paleis Huis ten Bo-soh H. M. de Ko ningin een. serenade zou worden gebracht door een groot aantal dames en Jonge meisjes, behoorende tot de Haagsche af- deeMngen van de Nationale Vereeniging voor den Volkszang, de R.-K. Vereenigimg voor den Volkszang, de zamgolub Con Am ore en de dames-afdeeldng van Sche- veningene Mannenkoor. Heel de" huldebetooging, uitgegaan van de Haagsche afdeeling van de Nationale Vereendging voor den Volkszang, was ge organiseerd en werd geleid do or den heer J. D. van Ratmdhocrst. De muziek was van de jagerskapel,, aan gevoerd door Kaar dirigent, den heer W. Hendriks. Om kwart voor acht waohtte allies en hield de circulatie op. Vijf minuten Later vertoonde de heer Van Ramshorst zich aan het hoofd van een stoet kleine meis jes. die onmiddellijk werd gevolgd door een aantal grooteren en volwassen, dames, leden van de verschillende koren boven genoemd. Daarachter kwam de jager kapel geleid door den (hear Hendriks, en geflankeerd dooi* een aantal toortsdragen de jongens, die het den musicii mogelijk maakten de muziek te lezen. Tegelijkertijd juichte het publiek, dat in een halven cirkel voor het paleis stond, prinses Juliana toe, die aan het mid don ate raam verscheen van het eerste vertrek in den rechtervleugel. .We.'idra juichte men nog ecü94 die Koningin, de Koningin-moeder en Prins Hendrik op net bordes plaats namen, om ringd van een deel der hofhouding. Ge durende heel de huldebetooging bleef de koninklijke familie daar, met uitzonde ring van' Protases Juliana, die vermoede lijk wegens de avondkoelte achter het raam bleef. Weldra waren de zangeressen in orde geschaard en precies op den v astges tel den tijd, klokslag halfnegen, zette de mu ziek Wilhelmus van Nassouwe in, dat daarna door de koren en een deel van het publiek werd gezongen. Daarop volgde de ,,Bede voor het Va derland" en het „Dankgebed" uit Vale rius' bundel,, gezongen door de koren. „Wij leven vrij, wij *even blij" werd weer,, op verzoek van don heer Van Ramshorst, meegezongen door het publiek, evenals Arnold Spoel's ,,Wij willen Hol lend houen", dat blijkbaar door zeer ve len werd gekend en de bekende variatie van „Wie-n Neerlands bloed", van J. W. van Dalfsen. Deze liederen werden afgewisseld door het Feestlied 31 Augustus, van J. P. J. Wierts, een Lied van Nederland ,van H. J. den Hertog en Hollands Vlag van J. P. J. Wierts en Kind van Holland, door J. D. van Ramshorst, welke alle uiteraard alleen door het koor werden gezongen. Het laatst zong men het nieuwe Wien Neerl'andsch Bloed, waarna de heeren Van Ramshorst en Hendriks met de be sturen van de vereenigingen en koren en de mede aanwezige componist, de heer Wierts, werden uitgenoodigd ten paleize te komen, waar allen aan de koninklijke familie werden voorgesteld en zij menig waard eerend woord mochten vernemen. H. M. de Konitagin gaf hun, die zich zooveel moeite gaven voor de verbetering van den volkszang te kennen, dat het hi ar genoegen deed te bemerken, hoeveel schoons nog telkens bij onzen Nederland- schen liederenschat komt en dat de ko ren het mooie Nederlandsch zoo beschaafd uitspraken. H. M. verzocht den waarne- rr,enden voorzitter van de Haagsche af deeling van de Nationale VereenlgJng voor den Volkszang (de voorzatter, de heer Spoel, is buitenslands) allen be stuursleden dank te betuigen. H. M. de Koningin-moeder verklaarde, dat men nu reeds ©enigszins kon bemer ken., dat het volk meer en beter ging zin gen dan vroeger, ook bij de soldaten was dat duidelijk. Vooral met de componisten onderhield H. M. zich eenigen tijd. Toen de leiders der serenade en de be stuursleden weer vertrokken, kwam de Koningin nogmaals naar buiten om met luider stemme de volgende woorden tot het pubMek te spreken: ,,ïk dank u allen zeer voor dezen, 6choo- ncn en mij onvergetelijken avond. Woorden schieten mij te kort om vol doende uüt te drukken, hoe ik uw komst en uw zang heb gewaardeerd. Ik noodig u uiit om dezen avond te be sluiten door allen met mij te roepen: ,,leve ons dierbaar vaderland, hoera!" Met groote geestdrift werd aan die uit- noodiging voldaan en daarna werd nog langen tijd gejuicht, ook tot Prinses Ju liana. die even van te voren wuivend van het publiek afscheid had genomen. Terwijl de zangeressen en de muziek defileerden, zong men nog het lied van Van Ramshorst.: „Van mannen in oorlog, van mannen in vree". Om half tien was allés rondom het pa leis weer in rust. Van begin tot eind was het weer prach tig geweest. Koningin's verjaardag in Engeland. Uit Londen wordt d.d. gisteren geseind: De hofceremoniemeester bracht in op dracht van den Koning een bezoek aan den Nederlandschen gezant en bood de geluk- wenschen van Zijne Majesteit aan ter ge legenheid van den geboortedag van Ko ningin Wilhelmina. Te Newcastle werden uil naam van Koningin der Nederlanden decoraties uit gereikt aan den artillerie-luitenant Sisbet, van het garnizoen van Tynemouth, iie de 26 manschappen heeft gered van het Ne- derlandsche stoomschip Sliedrecht", dat ln de „Frenchmansbaai" op den 18en Maart schipbreuk heeft geleden. De lui tenant ontving een gouden medaille; de mannen ontvingen zilv9ren medailles en getuigschriften. Onvaderlandslievend. In de Maandag te 's-Gnavemhage gehou den Raadszitting sprak de Burgemeester aan het slot eenige woorden over II. M. de Koningin. Nauwelijks had de voorziititer zijn toe spraak begonnen, of een paar sociaal-de mocraten liepen weg en de rest scheen 't noodig te vinden om toen ook maar heen te gaan. Waar een nationaal be staan ernstig bedreigd wordit zdierii men o, ironie de socialisten zich mee om den mómarh scharen; zoolang echter, ge lijk in ons land. het oorlogsgevaar nog maar dreigt-, veroorlooft men zich de goed koop© weelde om de draagster der Kroon onwellevend te bejegenen. Darti heet dan „principieel". Een brief van Dr. Kuyper. Het „Berliner Tageblaitlt" publiceert een brief van den oud-minister «Lr. A. Kuyper, die thans voor herstel van gezondheid op den Weiesenhirsdh bij Dresden vetroeft. Deze brief luidt als volgt: Zoo ais ik o.a. naar Berlijn schreef aan de (hoofdredactie van het „Berliner Tage- bflalt" en u ook verklaarde," komt het mij wenschelijk vok>r, dat de pers van mijn aanwezngiheid op den Weiszen Hirsch jn het geheel geen notitie neemt, daar ik sdechts om gezondheidsredenen naar Dresden gekomen ben. Ik moet daarbij blijven. Dit veitaihdert mij echter iviet, op de twee practische vragen, die gij mij hebt gesteld, kort aldus te antwoorden: I. Dat de beweging om Nederland er toe te brengen, zijn neutraliteit op te geven en zich bij den vierbond aan te sluiten in het geheel niets te ^btteekene» heeft» 2. Dat de koloniale Jtwestie van oïiS land eerst latei- kan wtorden opgelost. Wat h'et eerste betreft, waren het slechts eenige Belgen, die trachtten ons mede te sleepen. De hoog er staande Bel gen daarentegen, begrepen terstond, dat zij onze gastvrijheid niet slechter zouden kunnen beantwoorden, dian door onze neutraliteit in gevaar te brengen. De Bel gen van den eersten rang deden dit dan ook geenszins en in ons land was er geen' staatsman, noch ook een eernigszins be langrijk persorgaan, dat zich pielt ver zette tegen elke schending onzer neutra liteit. Anders is het gesteld met de koloniale kwestie. De koloniale mogendheden on derhouden gewoonlijk slechts een kleine vloot in hunne koloniën. Over deze wordt In Europa beslist, niet in de koloniën zelf. Voor Nederland is dót echter mi et het ge val. Onze positie in Europa is nieit zooda nig dat wij in Den, Haag of Amsterdam een beslissing over onze koloniën kunnen afwachten. Wij moeten ons in onzen Ar chipel zoodanig wapenen dat wij eiken aanval zouden kunnen afweren. Voordat de oorlog uitbrak was dan ook een plan gereed eetn vloot vaan Dreadnoughts voor onzen Archipel te laten bouwen, hetwelk thans voorloopig ds uitgesteld geworden'. Eerst moet voor ons worden uitgemaakt, •of onze koloniën door dui'kbooten of door Dreadnoughts verdedigd" moeten worden. Hiernevens zend ik u drie mededeelingen uit de Hollandsche pers. De eerste is van mijn vroegeren collega van het Ministe rie van Marine, admiraal ElLia, die ook eenigen tijd met het bestuur van Buiten landsche Zaken is belast geweest en zeer nadrukkelijk zijn meening te kennen geeft. De tweede is van mr. \an Houten, vroeger Mini sten* van Binnenlandsche Zaken in het Kabinet Roëll, een radicalen conservatief en de derde wijst op de vlei ende redemeerdmg in de Fransche pers, om ons land voor zich te winnen. Wel licht zullen, deze stukken u belang inboe zemen. Ik deel u den inhoud niet mede, slechts wijs is op hetgeen óm de pers voor kwam. Uw toegenegen, (get.) Dr. KUYPER. De „Tijd" teek ent hierbij aan: Hoezeer het menigeen genoegen zal doen te vernemen, dat dr. Kuyper's ge zondheid niet zóó slecht ,iis, dat hij geen politieke brieven aan buitenlandsche bla den meer kan schrijven/ zal het wellicht ook velen minder aanstaan* dat de oud- Minister niet werkelijk zoozeer ds gaan rusten, dat hij geheel buiten notitie bleef. De opinie van dr. Kuyper over de positie der oorlogvoerenden in Europa is uit „De Standaard" eenigzins bekend en ook wat hij schrijft over de verdediging van onze koloniën is niet nieuw. De vage mededeeling, dat er eenige Belgen van den tweeden rang hebben ge tracht ons land in den oorlog mede te steepen, wat weer door hooier staande Belgen is afgekeaird, schijnt ons van een Nederlandsch staatsman bedenkelijk. Het antwoord op vraag no. 1 had beter gestaan, zender deze toevoeging. Er zal nu kunnen gevraagd worden naar bewijs, naar fei ten: en naar namen. Uitvoer van tabak. Door de Kamer van; arbeid voor de Tabaksindustrie te Rotterdam ia het vol gende schrijven verzonden aan fabrikan ten dn de Tabaks- en Si garenindustri e te Rotterdam. In verband met de steeds meer en meer opkomende klacht omtrent gebrek aan gioedkoope binneengoedrtabatiken, veroor* zaakt door buitengewone uitvoeren, trachtte- reeds het „Verbond van Ver- eenigirigen van Sigarenfabrikanten in Nederland", door__het stellen van eenige vragen' dienaangaand aan heeren fabri kanten, een algemeen overzicht van den toestand te verkrijgen. Waar de Kamer ook harerzijds nu vam oordeel is, dat genoemd gebrek aan bin nengoed moet 'ledden tot het stopzetten van fabrieken en ontslag van werklieden, meent zij ial datgene te moeten doen, wat dilt dreigend gevaar kan keeren en ver zoekt u daarom beleefd de onderstaande vargen, gelijkluidend aan die, gesteld door voornoemd verbond, wel te willen beantwoorden en ons deze antwoorden omgaand te doen toekomen. Met de aldus verkregen gegevens denkt de Kamer zich daarna te wenden tot de regeering om zoo noodig maatrege len te vragen die de Tabaksindustrie van nieuwe rampen kunnen vrijwaren. De in het schrijven gemelde vragen luiden als volgt: Vraag 1. Hebt u onmiddellijke en drin gende behoefte aan tabak, dienstig voor goedkoop vulmateriaal en ondervindt u belangrijk nadeel en stagnatie in uw be drijf door de hooge prijzen der Java- scrubs? en Vraag 2. Indien bij u nog geen stagna tie, gepaard gaande met ontsilag van werklieden is ontstaan, verwacht u dian dat deze bij u binnen korten itijd zal ont staan tengevolge van bovenaangegeven omstandigheid? Winterdienstregeiing. Wij kunnen thans met zekerheid mee- deelen, dat 18 October a.s. de wimterdiensrti- regeling op de N ed erlandsch e spoorwegen zal worden ingevoerd; deze zal niet veel afwijken van de bestaande dienstregeling. (Msbd.) Korte Kroniek. De begrooting der gemeente Rotter dam voor 1916 sluit in ontvangst en uit gaaf: gewoon met f 22,371,700.55», buiten gewoon f 21,694,107.41, totaal f 44.065,807.96, tegen ïn het vorig jaar f 43,209,560.29. Om de begrooting te doen sluiten is de inkomstenbelasting tot f 3,246,000 en bet torale hoofdstuk belastingen tot 1 5,274,464.07 verhoogd moeten worden, vat waarschijnlijk overeenkomt met een ■\erhooging van het percentage der in komstenbelasting van 4 op 4 7/8. Te Bergen óp Zoom kwam een schip met 1,60^000 K.G, hoefjes be<wieta. Op 7 October zal weer een uitwisse ling van Enigelscbe en Duitsche gewonden plaats hebben. De Ned. Stukadoorsbonid heeft be sloten tot oprichting van een Bondswer- keloozenkas. In de vorige week zijn to de haven van Amsterdam 10 schepen met 9507 ton Steenkolen binnengekomen. Gemengde berichten. Mijnongeluk. Gistermiddag zijn de 21- jarige mijnwerker Curwels van Heerlerbaan en de 18-jarige mijnwerker Dirks uit Sittard door neervallende steenen bedolven in de mijn Oranje-Nassau I te Heerlen. Den mijnwerker Dirks hebben ze nog drie maal om hulp hooren roepen, maar 't was onmogelijk hem te redden. Twee-en-vijftig wagens steenen heeft men moeten opruimen, vooraleer het zeer vermink te lijk van Curwels werd gevonden. Daarna is het lijk van Dirks gevonden. De Limb. Koerier deelt nog het volgende mede: De firma Fröhlich v. Klüpfel, een Duitsche ondernemerszaak, is bezig voor rekening der Oranje-Nassaumijnen steengangen te drijven van Oranje-Nassau I te Heerlen naar Oran je-Nassau III te Heerlerheide. Door nog niet opgehelderde oorzaak raakte Maandagmiddag ongeveer 1 uur een groote massa gesteente los. Twpe ter plaatse werkende arbeiders, ze kere De Leeuw en Cörvers, werden onder de vallende massa bedolven en zullen wel totaal verpletterd zijn. De werkzaamheden tot berging der lijken zijn in vollen gang. Bij het afzenden van dit bericht is over het resultaat nog niets bekend. Ook de arbeiders van de middag-ploeg, werkzaam achter de plaats van het ongeluk konden tot nu toe nog niet langs den gewonen weg naar boven stijgen. Yerdacht van spionage. Een ingezetene van Zandvoort, verdacht van spionage, den heer P. A. S., overkwam dezer dagen, naar de „O. Haarl. Ct." meldt, een minder aange naam avontuur. Met zijn gezin vertoevend te Valkenburg, begaf hij zich, na zijn pas uit voorzorg te Maastricht nog eens te hebben laten onderzoeken, naar Aken. Doel der reis was het opkoopen van een zeventigtal zilveren penningen roet de beeltenissen der Duitsche veldheeren, welke penningen door een kennis voor diens verzameling, zeer werden begeerd. Daar geen zilver mocht uitgevoerd worden, slaagde de heer S. niet naar wensch, slechts één generaal kon hij machtig worden. Den trein missend, die hem naar Neder land terug zou voeren, wijdde de heer S., wachtend op het perron, veel aandacht aan de beschouwing der langzaam voorbijstoo- mende treinen met gewonden. Daardoor werd waarschijnlijk de achterdocht opgewekt; althans een arrestatie volgde, na een scheip verhoor geschiedde een visitatie, waarbij tot zelfs het naakte lichaam aan een minitieus onderzoek werd onderworpen. Slechts de bovenkleeren, waarvan de schoenen ontzOold en opnieuw gezoold bleken, werden terug gegeven tot zelfs de zakdoek werd den arrestant onthouden, die den nacht in een zeer enge cel van het politie-bureau moest doorbrengen, waar hij des morgens onthaald werd op oorlogsbrood met drabbige koffie. Gelukkig voor hem, dat een paar kennissen te Aken, waarmede hij eenige jaren geleden in handelsrelatïën had gestaan'ben» korkon den. Dit bad tenminste ten. gevolge, dat den gevangene een voegzamer verblijf toegewezen werd. Naar onderscheiden plaatsen in Duitsch- land, waarmede de heer S. opgaf in handels betrekkingen te staan, werd nopens hem geïnformeerd en onderwijl werd met hem een lange tournée gemaakt door Aken, om hem te confronteeren met de winkeliers, welken hij een bezoek had gebracht. Daar hij, om toch maar niet langer voor spion te worden aangezien, verklaard had geen Fiansch of Engelsch te kennen, werden hem meer malen listen en lagen gelegd om zich van de waarheid dier verklaring te overtuigen; ge lukkig voor den arrestant, dat hij niet in de val liep. Na drie dagen werd hij in vrijheid gesteld met de vermaning maar Diet in Duitschland terug te komen. De heer S., die de hem ont houden" onderkleeren, benevens zijn geld terugbekwam, is geenszins voornemens deze vermaning in den wind te slaan. Den éénen „Duitschen generaal", dien hij, voor hem onbegrijpelijkerwijze, nog over de Neder- landsche grens heeft binnengehaald, acht hij het offer van drie dagen vrijheidsberooving niet waard. Aanranding. Men meldt uit Zwartsluis, d.d. 30 Aug. aan de „Zw. Crt.": Toen gistermiddag, ongeveer 6 uur, de 49-jarige veehouder H. Appele, van het mel ken huiswaarts kcevende, zich met zijn melk wagen op den Noordiger dijk bevond, even buiten de kom der gerneente, ontmoette hij aldaar een 11-tal jonge mannen uit Gcnemui- den. Deze vielen hem lastig en trachtten zijn wagen niet, me.lk van den dijk te gooien. Toen hij zich hiertegen verzette, werd hij door een 8-tal der bende aangepakt en ge slagen, terwijl een hunner hem met een mes een diepe snede van 17 cM. lengte over zijn gezicht toebracht. Door eenige toegeschoten burgers werd een 2-tal gegrepen en aan de politie overgeleverd, die nog zes anderen wist te pakken te krijgen, vóór zij het veer bij Genemuiden overgestoken waren. Na ver hoor door den burgemeester, werden drie der belhamels in arrest gesteld. De veehou der A. had zóóveel bloed verloren, dat hij, na door den dokter verbonden te zijn, per brancard naar zijn woning moest worden vervoerd. Ontvlucht. Tc Broekhuize (gem. Lonne- ker) zijn gistermorgen twee Fransche onder officieren over de grens gekomen. Ze zijn ontvlucht uit het krijgsgevangenkamp te Leschede, bij Salzberge en hebben hun tocht in 9 dagen afgelegd. Uit den trein gesprongen. Gistermorgen werd de trein 210 van Amsterdam naar Hen gelo, tusschen Amersfoort en Apeldoorn, door het trekken aan de noodrem tot stilstand gebracht. Het bleek, dat een man in een vlaag van waanzin uit den in vollen vaart zijndën trein was gesprongen. Eenige passa- fiers en conducteurs hadden den ongeluk- ige spoedig gevonden. Onder geleide van het treinpersoneel werd de man naar Apel doorn gebracht. Daar bleek geen voldoende hulp aanwezig te zijn, waarna hij naar het ziekenhuis, in zijn woonplaats Enschede, werd overgebracht. Bij ons op het dorp. Men schrijft ons uit Vrijhoeve Cappel: In de afgeloopen week was hier een raads vergadering belegd. Behalve B. en W., ver scheen maar één raadslid ter kapitole, zoodat de vergadering wegens onvoltalligheid niet zou kunnen doorgaan. Maar men schafte raad en zond den veld wachter uit <?m de afwezigen op te hjilen. Eén raadslid vond hij thuis, doch dei* kon niet komen, omdat hij op de kinderen moest passen, wyl vrouwlief buurteu \Vag. één anaere vroede stond juist in den bakiroé en kon het deeg niet laten verzuren. De veldwachter liet zich niet ontmoedigen en slaagde Gr ten laatste in, genoeg leden te bewegen tot opkomst om de vergadering t* laten doorgaan. Men zegt. dat tegen de laksche raadsleden door de politieke tegenstanders uit eon en ander munt zal worden geslagen. Goedkoop fruit. Veertig man van de zooveelste compagnie van het zooveelsie eni enz. maakten een verkenningsoefenin». kwamen ter rust bij een boerderij, waar zij water hoopten te vinden. Water? Voor 40 man? De boer had het niet en wat er was was 6lecht. Melk dan? Ook dio was er niet voor zooveel dorstige keelcn. Maar daar stond een bongerd dichtbeladen fruitboomen en daar waren er bij vol groole, sappige, rijpe peren. „Boer, wat kost die boom?" „Wel, die mogen jullie heelemaal leeg. plukken voor één gulden, mits de boom niet wordt beschadigd." En de lenige soldaten klommen er in, schud, den en plukten, wierpen alles naar beneden, zonder den boom te beschadigen. De boer kreeg zijn gulden en 40 man aten en warëh verzadigd en gelescht en ze vulden hunne zakken en tasschen en mutsen en tracteerden in de kazerne de kameraden, die dankbaar meegenoten van den overvloed. Vrage: Waarom is in de stad het fruit zoo duur, als een boer een heelen boom vol heer lijke peren verkoopen kan voor één gulden? Poging tot brandstichting. Te Vlissingen zijn Zondagavond te ongeveer halftwaali de gordijnen van een benedenverdieping van een perceel in de Bouwen Ewoutstraat door het openstaande raam in brand gestoken. Een in de kamer slapend meisje werd wakker en zag de gordijnen bianden, terwijl het vuur zich ook reeds had medegedeeld aan den zolder en aan het behangsel en een drietal ruiten gesprongen waren. Op het hulpgeroep van het meisje kwamen de bewoners toeloopen, die het vuur bluschten. Buiten op straat waren lucifers neergegooid, ivaaruit de opzet tot brandstichting blijkt. Een herhaling van zulk een wandaad had te twaalf uur plaats in een perceel in de Gla- sisstraat. Hier werden de bewoners geivekt door het knetteren van hout dn bleek, dat het hout boven de ramen, het behangsel en een kast en een tafeltje in brand stonden. Ook hier was men het vuur spoedig meester. Het vermoeden is nu opgewekt, dat men een paar weken geleden in een ander perceel in die buurt getracht heeft brand te slichten. Rijtuig te water. De familie Brouwer, vader, moeder en de 35-jarige zoon K. Brouwei, een te Leeuwarden bekend architect, maakte Zondag, naar aanleiding van het 4U-jarig huwelijksfeest, met een tweetal verpleegsters, zusters Nijdam en Landre, per landauer een rijtoer van Leeuwarden naar Veenkloostcr. Toen men des avonds huiswaarts keerde, is blijkbaar één van de twee paarden, die voor het rijtuig gespaunen waren, in de duisternis geschrokken voor het spookachtige van den elevator der fabriek van de lirma Hommema Eskes, aan het Noordvliet-Slot. De koetsier had niet voldoende macht over de paarden, die uitgleden en zoo te water geraakten, den landauer meesleependedeze kantelde even wel niet. Vier van de inzittenden, de vader ci. do moodor o„ dp t wee wiikzusters, hadden zich spoedig naar boven gewerkt en werden uit hun benarden toestand gered door eenige toeschouwers. De heer K. .brouwer evenwel was niet bij machte geweest uit het rijtuig te komen, waarvan de kap met het oog op het ongunstige weer gesloten was. Hoewel nog spoedig op den wal gebracht door eenige mannen, die de banen van de kap stuksneden, mocht het den zusters niet gelukken (le levensgeesten op te wekken. Branden en ongelukken. Vermoedelijk door het inslaan van den bliksem is Maandag middag de korenmolen van den heer Nipius te Herkingen totaal vernield. De wieüen werden op Hinken afstand van d,e plaats des oiiheils gevonden, als lucifers gebroken en versplinterd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Verzekering dekt de schade. Tegen den zeedijk nabij Oudeschikl is een in staat van ontbinding verkeerend lijk aangespoeld, alleen nog voorzien van een broek, waarop het merk F. T. Lutfood. Te Borger is een zoontje van den werk man H. B. bij het visschen te water geraakt en verdronken. Maandagavond is door onbekende oorzaak de boerderij van J. Rolme Azn. te Nieuwe- Tonge afgebrand. Eenige varkens kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Gistennacht is er te Gennep brand ont staan in een blok van vier woningen, toe- begoorende aan den timmerman Van Dijk en bewoond door vier spoorbeambten. Toen de brand ontdekt werd, stondJ de ironing van den stoker Jacobs reeds in lichte laaie. Deze brandde totaal uit en de bewoners moesten in hun onderkleeding vluchten. De beide aangrenzende woningen van den ladingmeester Koopman en den bankwerker De Rooy leden veel waterschade en moesten gedeeltelijk omvergehaald worden tot stuiting van den brand. Verzekering dekt de 6chade. De oorzaak ia onbekend. Te Zevenhuizen (Gr.) is Maandag, door dat de paarden schrokken, de gehuwtlc land* bouwer K. B. onder een dorsehmacbinc ge raakt. De wielen gingen hem over de borst. Hij was onmiddellijk dood. Maandagavond is een driejarig meisje te Haarlem, dat van de Lange Heereiivêst naar de Amsterdamsche Pooit zou loope», door een auto gegrepen e'n gedood. De driedubbele moord te Koekangc. De „Avondp." meldt; Eenige weken gele den heeft zich iemand, zekere H. K., schriftelijk gewend tot den burgemeester van de gemeente de Wijk, waarbij hij verklaarde in staat te zijn aanwijzingen te kunnen geven in deze moordgeschiede nis. Van dit schrijven is mededeeling ge daan aan den officier van justitie te As sen, die daarna een onderzoek heeft be volen. De schrijver van dien brief, B. G. H. K., is daarna op 24 Augustus vanwege den officier van justitie te Assen gehooid. Wij vernemen thans, dat naar aanlei ding van deze mededeelingen het onder zoek is voortgezet, waarbij gebleken moet zijn, dat een persoon, H. D., tegenwoordig is geweest bij den gepleegden moord. Deze H. D., was in den bewuste» nacht in den omtrek van Koekange verdwaald, had onderdak gevonden in de woning van den ^vermoorden schaapherderr waardoor hij geheel toevallig getuige wei-1 ven tiet drama1 dat aldaar dien nacht is af-

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2