WOENSDAG 1 SEPTEMBER. I9I5. BUITENLAND. De Oorlog. JAARGANG NO. 1792 £eid^oke0oti/tant BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. - Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DeABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze ten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/» cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regol meer 15 cent Ingezonden mededeelingèn van 1-5 regels f1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regel3 50 cent, iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoe? (,een Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent pret-beiasting. jfaar verluidt, zal door B. en W. alhier •stdaags den Raad ter vaststelling wor- aangeboden een verordening regelen de invoering van een belasting op de enbare vermakelijkheden. Reeds tweemaal werd zoodanig voorstel daan doch door den gemeenteraad ver- irpen. Ditmaal'hopen we evenwel, dat het zal frden aangenomen. Wat is er tegen zoo n pret-belasting? Op allerlei dingen, welke een mensch et ontberen kan, wordt belasting gelegd i tegenwoordig niet zoo'n klein beetje. relnu, laten daar dan de vermakeiijkhe- !n die men wel ontberen kan, ook maar [komen. Wie zal daar schade van hebben? De ondernemers der ontspanningen niet, t die verhalen de belasting immers op bezoekers. En dezen kunnen de paar (nien verhooging best betalen. Wie zal in of andere vrmakelijkheid, waar hij jaag heengaat, verzuimen omdat 't hem in stuiver of een dubbeltje meer kost dan lorheen? Heel veel zal de belasting niet opbren- maar zelfs in dezen mobilisatietijd u t nog. meevallen, want er kan in Lei- iu geen circus of „Achtbaan" komen of stroomt er heen. Zulke reizende pret- richtingen hebben natuurlijk heel wat ploitatiekosten en die halen ze er dus uit; anders zouden ze hier niet tel- terugkomen. Maar al was de opbrengst der belastin- In geringer dan wij ons voorstellen, dan >g valt er uit het oogpunt van billijkheid is inziens veel voor te zeggen. Zoolang et alle dingen van weelde behoorlijk bij tot het algemeen welzijn, mag men dingen van noodzakelijkheid niet steeds soger aanslaan. We hopen daarom niejL_aUaen om de frjiKKLTS nraiLir"oïïk" om T recht van 't spel i- dat B. en W. ditmaal niet weder aan jen, doovemansdeur zullen kloppen. Het Oostenrijksche communiqué meldt lat do Russen op sommige punten aan Ie Strypa nog hardnekkig verzet bieden. i is geen sprake van dat een duikboot lerbondgenooten een deel der Galatabrug in de lucht springen. - De bekent e llieger Pégoud is gedood. - Het mijn- verkersgeschil in Zuid-Wales is beslecht. Van hel Westelijk oorlogs terrein. Fransch legerbericht. NamiddagcommuniLqué van 31 Aug.: De Fransohe artillerie zette in den nacht van 30 op 31 dezer zonder opmer- peoswaardige incidenten baar doeltref fende actie voort tegen de loopgraven, on- lerataiodem en vijandelijke kampen. Duitsch legerbericht. Officieel wordt uiit het Duitsche hoofd kwartier gemeld: Op bet Westelijk oor- logsterredn. 'hadden geen bijzondere ge- beu ntenissen plaats. Van het Oostelijk oorlogs terrein. Duitsch legerbericht. Officieel wordt d.'d. 31 Aug. uit het Duitsche hoofdkwartier gemeld: Legerg.roep-Von Hinden/burg. De strijd om het bruggelhoofd zuidelijk van Frie- driefhstadt wordt voortgezet. Oostelijk van den Njemen rukken onze troepen op den apoorweg van Grodno naar Wilna aan. Wij hebben 2600 gevan genen gemaakt. Het westfront van de vesting Grodno is in de streek Nowydof-Kusnica bereikt. Bij Gnodeck ataf de viiand bij onzen aanval de stellingen aan den oostelijken rand van 'het bosch van Bjelowjesk op. Legergroep-LeopoM van Beieren: De overgang over dep. Boven-N aire f (in het bosch van Bjelowjesk) is op enkele plaat sen reedts bevochten. De rechtervleugel van deze groep ruikt aan op Proesj any. Legergroep-Von Mackensen: De vervol ging werd voortgezet tot de rivier de Moe- chawitsj; de vijandelijke achterhoede werd verdreven; *3700 gevangenen vielen in onze handen. Op het Zuidoostelijk oorlogsterrein wordt de vervoltginig van de noordelijk van Brzezany door de Durtsch-Oostenr rijksch-Hangaarsohe troepen verdreven Russen, aan de Strypa op enkele plaat sen door sterke Russische strijdkrachten opgehouden. Oostenrijksch legerbericht. Officieel wordt d.d. 31 Aug. uit Weenen gemeld: Ten noorden en ten noordoosten van Luck werd de vijand Zondag in he- vi-goiggtwooij-üi-ai -teruggeslagen naar het Zuiden. Hij liet 12 officieren, meer dian 1500 manschappen, vijf machine-geiweren vijf locomotieven, twee spoortreinen en een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal in onze handen. Ook bij Swinjuchi, Goro- cihow, Raziechow en Turze (Wolhyndë, ten zuiden van Wladimir Wolynsky), nood zaakten onze troepen de Russen den te rugtocht voort te zetten. Met de gewone dapperheid' namen de troepen van de Boed apes ter divisie stormenderhand de sterk verschanste linie. Aan de Strypa wordt om die rivierover- gangen gestreden. De Russen stuiten daar. op enkele punten onze vervolging door hevige tegenaanvallen. Aan den Dn jest er, aan de Bessarahi- sche grens, geen verandering. Onze ten noorden van Kóbrin strijden de troepen dringen voort tot Proesjani aan den Boven-Muchawiez. Van hat Zuidelijk oorlogs terrein. Italiaansch legerbericht. Een communiqué bericht de verovering van een vijandelijke stelling op den Monte Maronia ten noorden van den Monte Magigio. Wij behielden en versterk ten .de stelling niettegenstaande het he vige artillerievuur. Kleine gevechten in het Karstgeibded hadden een voor ons gunstig verloop. Oostenrijksch legerbericht. Officieel wordt uit Weenin geimeld: Ook Zondag hebben aan hqt zuidoostelijk front geen gevechten Van beteekeni-s pliaats gehad. Twee vijandelijke aanvallen bij San Martino, een aanval 0$ het zui delijk gedeelte van Jjet bruggehoofd bij Tolmein en een op onze dolstelll-ng bij Ftitsch werden afgeslagen. Cholera te Milaan. De „Köln. Volksztg." verneemt van rei zigers, die uit Italië in Zwitserland zijn aangekomen, dat het gebeele garnizoen van Milaan ingeënt is tegen de cholera, aangezien 60b gevallen van cholera on der de soldaten zijn voorgekomen. De in fanteristen, die de gedecimeerde Alpini- regimenten vervangen, zcuden verschrik kelijk van de koude té lijden hebben. De hospitalen zijn overvol van soldaten, met bevroren ledematen. Op den Balkan. Geen afzonderlijk- vrede. De „Tanin" verwerpt h t door Gustave Hervé in de „Guérre Socidle" opgeworpen denkbeeld om aan Turkije een voordeeli- gen afzonderlijken vrede aan te bieden. Een dergelijk voorstel zou, volgens het blad, een beleediging ?ijn voor het vader land, den godsdienst en de eer van een strijdende natie. Een brug te Konstantinopei vernield. De bladen te Athene vei'nemen uit Kon stantinopei, dat een duikboot der geallieer den een deel van de brug van Galata (over den Gouden Hoorn tusschen Stam boel en Galata) in de lucht deed sprin gen, meldt Reuter uit Londen. In de lucht. De vlieger Pégoud gedood. Naar Reuter uit Parijs me'Jdt, is de vlieger Pégoud (dte ook hier te lande be kend was door zijn demonstraties in het diuikelen. Red.) gedood1. Pe Onzijdigen. Uitvoer consenten. De Zweedsche regeering heeft besloten een verbod van uitvoer af te kondigen voor levend vee, conserven, worst, en voor versch, gezouten en gerookt vleesch. De uitvoer van varkensvleesch is niet totaal verboden, doch beperkt. Bij uitzondering kunnen uitvoervergunningen worden ver leend, in gevallen, waarin dan de expor teurs zich moeten verbinden een bepaalde hoeveelheid tot van te voren vastgestelde prijzen voor de Zweedsche markt te be schermen. Amerfkaansche journalist uit Zwitserland uitgewezen. De Zwitsersche bondsraad heeft beslot- ten de in Kreuzlinjgen gevangen gehou den Amerikaansc-lien journalist luitenant Emerson uit Zwitserland te zetten. (De „Burnd" zegt dat Emerson its gear resteerd naar aanleiding van uitlatingen over een woorden [wisseling tusschen pre sident Motta en den Engetschem gezan/t te Beam. Red.) In België. De staking in de Belgische mijnen. De staking in de kolenmijnen is niet van langen duur geweest. Op dit oogen- blik is men weer ongeveer overal terug aan den arbeid. De werklieden hebben genoe gen genomen met de loonsverhooging van 5 pCt., door de maatschappijen aangebo den. Dat was het geval, zoo in het bekken van Charleroi als in dat van Mons, de z. g. „Borinage". In het centrum liggen nog enkele mijnen stil, maar daar zullen de onderhandelingen ook wel tot een over eenkomst leiden. In het bekken van Luik is geen staking geweest, maar daar wordt slechts enkele dagen in de week gewerkt. Korte berichten. De Duitschers zijn te Kettenich be gonnen de tramrails op te breken. Na tuurlijk dat de menschen mopperen, voor al nu de lijn KettenichRoermond zoo'n wistgevende zaak lijkt. Enkel worden die iramspoorweg] n opgebroken^ wellj ri) Duitschers niet noodig hebben voor hun troepenverkeer en verbindingslinies. In België is bepaald, dat alle bank briefjes van 1 en 2 francs (blauwe en bruine) van de Nationale Bank moeten ingewisseld worden tegen briefjes der zelfde waarde van de Société Générale de Belgique. Dit inwisselen kan geschie den bij de agenten der bank. In vele plaatsen weigert men de boven genoemde briefjes in ontvangst te nemen. In het Britsche Rijk. Heit mijnwerkersgeechN in Zuid-Wales. Naar Reuter uiit Lond-en seint, is het mijniwerkersgoschl'l bijtgefeg-d'. Een nader telegram meldt: Uiit nadere inededeelimgen omtrent de laatete besprekingen jn zake de crisis in het kolenbekken van Zulid-Wales blijkt, datt de beëindigiin-g der steking te danken dis aan de vaderlandsliefde der mijneige naren. due zekere eischen betreffende extra-loon inwilligden, we-'ke de minister van koophandel niet had willen opne men ón. die overeenkomst, die aan zijn be slissing was onderworpen. In Rusland. Bloedige straatbetoogingen in Moskou. Bij de onlusten te Moskou, die ten ge volge van de valsche geruchten over den val van Konstantinopei en over de herove ring van Kofno uitgebroken waren, zijn een aantal betoogers gewond geraakt en naar het hospitaal overgebracht, meldt de Korr. Norden. De commandant van de stad heeft een bevel uitgevaardigd aan de burgerbevolking van Moskou, waarin het verbod tot het houden van optochten en djemonstraties in herinnering wordt ge* bracht. De valsche berichten waren door de „Wetschernya Iswestya", een klein blaadje, verspreid, dat beweerde de be richten uit vertrouwbare bron te hebben ontvangen. De commandant van de stad heeft de uitgifte van dat blaadje voor den verderen duur van den oorlog verboden. In Afrika. Oproer In de Fransche koloniën? Volgens een, bericht uiit Kaïro aan de Temps" heeft het hoofd der Senoessi een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij de Arabieren oproept, zich ten spoedigste onder zijn vaandel tc scharen, teneinde de Franschen uit Afrika te jagen. Na Tripolis moet Tunis worden verlost. Ma rokko is, zoo heet het in «1e proclamatie, de heerschappij der Franschen moede en in gisting. Dagelijks verwacht men het uitbreken van een opienlijk oproer. Tot beden hebben 10,000 Arabieren en Turken aan dezen oproep gehoor verleend en zich geschaard om het hoofd der Senoessi, die aan de spits van zijn troepen oprukt te gen de Italii-anen. Zijn leger.is voorzien van kanonnen en machinegeweren en wordt gecommandeerd door Turksche 1 füt ieren. Verschillende Oorlogs berichten. Duiven. De Duitsche regeering heeft thans den in- en uitvoer van levende dui ven verboden. Overtredingen worden met gevangenisstraf gestraft tot een maximum van een jaar. Ook het verzoek om uitvoer dezer dieren is strafbaar gesteld. Slachtverbod. De Duitsche Bondsraad heeft den 26en Augustus het slachte/i van drachtige koeien en varkens verboden. Namaak van het IJzeren Kruis. De politie-president te Berlijn heeft bekend gemaakt, dat het onbevoegd dragen van nagemaakte IJzeren Kruisen evenzeer strafbaar is als het dragen van die orde door hen, die daartoe niet gerechtigd zijn» De ,,Akener Roland". De „Akener Ro land", de ijzeren man, zal half September te Aken worden geopend. Het beeld dat een hoogte heeft van 3 M„ wordt geplaatst in het hart van de stad, nabij de Elisen- brunnen. Er zullen spijkers worden ver krijgbaar gesteld in diverse prijzen. Verliezen van de Duitsche sportwereld. -— De „Frankf. Ztg." geeft eeniige verlie zen op van de Duiitscho sportwereld. Hierbij zijn een vijftal bekende personen uit de wereld van de rensport* n.l. rit- meeerter Otto von Stillpnagel, bekend op de oostelijke renbanen; lui't. Hugo Pentz, die dikwijls te K-iel en Ludwigslust reed; luit. Kgon von Zimmermann, die met luit. von Oertzen er een kleinen renstal op na hield; kapt. Biobrach en luüt. Frit- sche. August IMir, een bekende water- polospeler uit Frankfurt viel bij den aan val op Brest-Lifowsk; Behr, die reeds op zijn zesde jaar lid werd van zijn poloclub, bleef haa.r toebehooren tot zijn kortston dig einde,Jhij j*s 28 jaar geworden. Verder sneuvelde de wielrijder Rudolf Köhler, de overwinnaar op den langen afstand Wee nenBerlijn. De Oostenrijksche beroemde .roeier Kejr, die het kampioenschap van de Adria heeft gewonnen, i-s gestorven in Seivische krijgsgevangenschap. Lage korenprijzen. De prijzen van de Engelsche inlandsche tarwe zijn Zaterdag met twee tot acht shilling per quarter ge daald. Men hoopt, dat dit op de broodprij zen van invloed zal zijn. Oorlogsnamen. In Frankrijk worden thans den kinderen vaak oorlogsnamen gegeven. Er zijn al heel wat „Joffre's" en „Joffrette's bij den burgerlijken stand ingeschreven. Zelfs is er een kindje, dat „Poilu" heet. FEUILLETON. De noodlottige erfenis. En dat middel is? Het kind. Augustijn: Morel koek zijn. medeplich- r'5° strak iin de oogen, alsof hij daaruit gedachten lezen kon. Langhaam zeide hij: Als i-k dus wel begrijp, wilt gij het kind van uw broeder voor een kind van u en Liane laten clooigaan. Geraden. Maar dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Natuurlijk, ik ontveins mij ook niet, dat er moeilijkheden aan verbonden zijn, maar moeilijkheden zijn er alleen om overwonnen te worden. Mijn eerste maat regelen heb ik al genomen door Liane, ^nder haar iets mee te d-eeflen dan het- fren zij noodzakelijk weten moesit, voor mijn plan te winnen. En gelukte u dat? Volkomen. Een van haar weinige e^don is, dat zij niet nieuwsgierig is« 1 oodat. toen ik haar, zonder nadere ver- arincr uitlegde hoe noodzakelijk het was ri kind van mijn schoonzuster voor een Jad van ons uit te geven, zij daar dade- ajk an toestemde en zij reeds aan enkele iane vriendinnen in vertrouwen heeft •egedeeld, dat ook wij een nakome'iihg eerwachten. Wat niet waar is? Geen spjrake van. ^Heel Ihondig aangelegd, maar daar mee zijt ge er nog niet, want ik kan mij niet voorstellen, dat de echte moeder, zoo- dra het kind geboren-is, u dat als een ge schenk zal aanbieden, Ik ben altijd gewoon geweest om alles te nemen, wait men mij niet vrijwil lig geven wilde. Maar zij zal kabaal maken. Dan besteah er middelen genoeg om haar liet zwijgen op te leggen. F.en gevaarlijk zaakje. Als ge tegen gevaren opziet, wordt dian klerk -op een kantoor, dan zijit ge te gen elk gevaar beschut, zelfs tegen het gevaar uw maag te overladen. Neen, neen, neen, nu dring dk er eens op aan om ernstig te wezen. Ik ben bang dat het succes u overmoedig maakt, .'■t Is waar, tot duverre is allies gopd ge slaagd, maar vergeet niet, dat wij in den vreemde werkten: gij in Zwitserland en ik in Amerika. De menschen daar had den er geen belang bij om ons op de vin gers te kijken. In Zwitserland, waar elk jaar in den zomer duizenden reizigers komen, kan er gemakkelijk een verdwij nen zonder dat iemand daar op let en an Amerika hebben de menschen het te druk met hun eigen zaken om zich met die van de vreemdelingen te bemoeien. Maar hier staan we er heel anders voor. Denkt gij mij nu daarmee wat nieuwe te vertelen? .Ik weet drommels goed dat het een moeilijk werk zal zijn waar -veel gevaar aan verbonden is, maar ls dat een reden om het op te geven, waarmee dan tevens alle tot dusverre gedane vruchte loos zal zijn? O! neen, maar bet is wel een reden om niet dan met de grootste omzichtig heid te handelen. Het werk dat gedaan is konden we zelf verrichten,, maar het geen nu gebeuren moet, zuil-en we niet zonder hulp afkunnen cai wat heit ergs-te is, daarvoor zal vrouwelijke hulp noodig zijn. Precies 1 riep de graaf uit. W-aar dii-e nu te vinden? Dat is de ghoote vraag. Ik ben geen vrouwenhater, maar als ik werk heb ik een afschuw van de vrouwen. Zij babbelen mij te veel. Het bevalt mij al slecht dat ge uw vrouw er in gehaa-ld hebt. Dat kon niet andera,, zij weet niets, dus kan zij niets verklappen. Zii weet niets van hetgeen er gebeurd is, maar zij weet alles van hetgeen er nu gebeuren moet. Daar is zij zelf in betrokken en Liane is slim genoeg om haar mond te houden, wanneer zij met babbelen zichzelf er in zou werken. Laten we dat hopen en nu eens spre ken over de vrouwelijke hulp, die wij verder noodiig hebben. Ik heb juist op u gerekend; om mij die te verschaffen. Ooh kom! Zooeven, toen ge u Liet aandienen dacht ik -dadelijk: dat ia de man dien lk noodig heb. Het glimlachje, dat de lippen van Augustïn plooide, scheen aan te toonen, dat hij van die laatste uitlating geen woord geloofde, maar hij ging er niet verder op in. Zeer vereerd, zeide hij, maar ik ben er wel wat verlegen mee, hoe ik mij dat vertrouwen waardig zal toonen. Komaan, het te onmogelijk, dat gij, met uw ui tg eb reiden kennis onder de bruikbare menschm niet zoudt kunnen vinden, wat wij noodiig hebben. Laat e-ems zien,., laat eens zi-en. En Morel leunde in zijn zetel achter over, terwijl hij in gedachten voor zich uit bleef starein. Hector wachtte geduldig en stoorde met geen enkel woord den man im zijn over peinzingen. Eindelijk richtte Moreil zioh w-e-er op en de graaf riep vol verlangen: Welnu? Misschien weet ik i-ets bruikbaars, antwoordde Morel, nog steeds op aarze lenden toon, maar ik verbind mij tot niets. Hector juichte niettemin: Ik was er wel zeker van August in, gij zijt een kerel die zijn gewicht aan goud waard is. Het was een kapitaal ge dacht van u, om mij eens te komen be zoeken. Nu werd het Morel toch te machtig en hij kon zich niet weerhouden te zeggen: Hm, aan de manier- waarop gij mij zooeven ontvitagt heb ik d-aar anders n>iet veel van kunnen, merken. Maar Hector klopte hem vertrouwelijk op den schouder: Dat moet ge mij maar niet kwalijk nemen, oude jongen. Ik was uit mijn hu meur. Geen wonderI Wanneer men voor de heele wereld al9 mil lion air doorgaat ep men ziet dan de rekeningen zi-ch op stapelen, zonder dat men weet hoe men die allemaal betalen zal, daar zou de go- moede! ijkste mensch kregel bij worden. Als die laatste toer evenwel gelukt, als ik eens eindelijk de eenige erfgenaam van al die mill oenen ben, verduiveld, dan zult ge over mijn beurs kunnen beschik ken naar hartelust. Geen nood, ik beu, een eenvoudig man en verlang volstrekt niet a'is grand- sieigneur to leven. Als ik mijn natj_e on mijn droogje maar h-eto en mijn pleziertje op z'n tijd, dan ben ik dubbel en dwars tevreden. In eik geval zal ik liet ais eon zaak van eer beschouwen om geen van uw wemschen onbevredigd te laten. Mooi zoo, maar nu verder geen toe komstmuziek; het tegenwoordige heeft al onze aandacht noodig. Laten wij dus be ginnen met onze gedragslijn vast te stellen. Ju-iet. -Gij zult hier op het kasteel als huisvriend moeten verkeeren, want ik kan u ieder oogenbdik mcodig hebben. Daarom zal ik u dadelijk aan mijn vrouw voorsteflle-n en vanavond blijft ge bij ons dineeren. Wij hebben natuurlijk gasten en -oaa u met hen in aanraking te bren gen, verhef ik u maar dadelijk tot den adelstand, zonder uw naam .te verande ren. Baron Morel klinkt heel goed, niet waar? Prachtig zelfs. Maar nu nog iets. De jenge weduwe woont bij u In en nu zou ik liefst zoo min mogelijk met haar in aanraking komen, w.ant mijn gezicht moet treurige herinneringen bij haaje wekken. Dat is geen heowaar. Over een paar dagen betrekt zij het jachthuis* dat op een half uur afstands van het kastéél ligL (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1