•ystoem bij gevallen van mor.il- er. klauwzeer onder hot vee. Zeer langdurig werd over deze quaastio gediscusseerd en werd door den heer Van Rijsael, districtsveearts te Breda, het noodzakelijke van het afmaken betoogd, hetgeen echter niet verhinderde, dat de ver gadering met 97 tegen 8 stemmen en stem men blanco, het voorstel van het bestuur aannam. Letteren en Kunst. Verlenging der Openluchtspelen tcOistcrwyk. liet reusachtig succes der laatste weken, heeft het besluit gewettigd, te beginnen met Zondag a. s. 29 dezer, nog een tiental her halingen vau „Do Verloren Zoon" te doen plaats hebben. Is de omstandigheid, dat eenzelfde stuk telkens voor een geestdriftig-applaudiseerend publick 30 maal achtereen kon worden opge voerd reeds een feit van betcekcnis, grooterc omvang krijgt nog die gebeurtenis, als men bedenkt, dat het aantal bezoekers de 15000 verre heeft overtroffen, ongerekend nog de extra-YOorstelhngen voor militairen door dui zenden bijgewoond. De reeks opvoeringen zal derhalve besloten worden door nog een tiental herhalingen en wel op de volgbnde dagen 29, 30, 31 Aug. es 1, 2, 3, 4, 5, <3 en 7 Sept. Verder dicne opgemerkt, dat op Vrijdag aanstaande 8 September een Here-Voorstelling zal geschieden, geheel ten bate van hem, die door zijn verrukkelijk spel in het uitbeelden van wijd-uitecnloopendc rollen steeds de hoogste bewondering inoogste, den vertolker der ar d en sinds, het vertrek van W. v. d. eer cole der Helon-figuur in het Drama, den Regit eur en samenwerker met den K .rst- kring, den jongsten maar geenszins den minsten onder zijn kunstbroeders, den Heer Vincent Berghegge. Nu den naam van den Katholieken Kunst kring „Oisterwijk Omhoog" door de roemrijke onderneming van dit Drama op de lippen zweeft van duizenden in den lande, na de grondige vestiging zijner faam door de reeds gegeven Vondel-uitvoeringen in het afgeloopen speelseizoen, om nog te zwijgen van de heerlijke Symphonie-Concerten die onder Directie van den Heer J. Biemans, dagelijks na iedere opvoering geschieden, nu mag naast den energieken Hoofd-'Voorzit ter Kapelaan Huijbers een woord van hulde der Regelings-Commissies der. Openluchtspelen hier niet misplaatst lieeten. Aan de Voorzitters dezer beide Commissies, den Heereu Notaris Wouters eu M. Kluijtmans niet hun volijverigen staf van medeleden, zij hierbij openlijk dank gebracht voor wat zij, geheel belangloos, met opoffering van veel tijd en moeite verrichten om het goed ver loop te verzekeren van het Openluchtspel. De Schilder en de Dragonder. Onder de Fransche schilders bekleedt Horace Vernet een eerste plaats. Hij stond bekend als een portretschilder, die de personen, welke voor hem poseerden, zoo nateekende, dat zij sprekend geleken. Niet alleen om zijn beroemdheid als schilder, maar ook om zijne welwillend heid en buitengewone menschenliefde is de naam van Vernet vereeuwigd. Hij had anders geleefd dan onze Jan Steen, want hij bewoonde in een van de voornaamste straten van Versailles een prachtig paleis. Op zekeren inorgen werd er aan zijn deur gebeld door een zoon van Mars, die Vernet zijn klandizie wilde gunnen. De dragonder had zijn beste uniform aange trokken, zijn knevel flink opgedraaid, en twijfelde er niet aan, of Vernet zou hem ,wel zijn conterfeitsel willen leveren voor do sommjf van 20 sous. Toen onze soldaat de breede trap van het huis beklom rees er toch wel eenige twij fel bij hem op, of de man, die zulk een prachtig huis bewoonde, voor 20 sous te vinden zou zijn. Maar zijn kapitein had hem het adres van den kunstenaar opge geven en een kapitein is voor een Fransch soldaat de hoogste autoriteit. Deze, die een vriend van Vernet was, had een aar digheid met. den schilder willen hebben en hem daarom aan den dragonder gecom mandeerd. Wanneer een Fransch soldaat pa$ in dienst is, dan is hij er trotsch op zich in zijn uniform te laten fotografeeren en die fotografie aan familie of kennissen te zen den. Knoeiers in het vak maken dan zoo iets van het hoofd, plakken deze afbeel ding op een daarbij passende uniform en klaar is tiet beeld. Met zulk een kladschil der meende onze soldaat te doen te heb ben, toen hij de bel van Vernets huis over haalde en den man, die de deur open maakte vroeg: Woont hier Vernet?" „Om je te dienen." „Is hij tehuis?'* ,,Ja, ik ben het zelf." „Zoo. Maak je ook portretten?" „Wel eens, m'n vriend." „En wat vraag je er voor?" „Dat is mijn zaak." „Ik betaal je er immers voor." „Door wien zijt gij gerecommandeerd?" ,,Ik heb gehoord, dat gij zoo'n uitstekend portretschilder waart en daarom ben ik hierheen gekomen." Vernet begon schik in 't geval te krijgen en zeide daarom: „Kom binnen,'vriend." „Weet ge wat ik voor een portret vraag?" „Ja, ik heb gehoord ongeveer 15 of 20 sous, al naar dat er meer of minder goud aan komt." Met een gedwongen lachje bracht Vernet den dragonder in z'n atelier, waar juist een pas voltooid schilderij van een soldaat in vol uniform op een ezel stond. Terwijl de dragonder dit portret met bewonderen de blikken, aanzag, zeide Vernet: „Twintig sous is toch wel een beetje weinig." „Er is mij gezegd, dat dit de gewone prijs is." „Maar toch niet voor een portret met gouden rand?" „Jawel, ik heb er verscheidene gezien die jij ook gemaakt hebt. Waarom moet ik meer betalen?" „Geef me dan ten minste 25 sous." „Neen, 20 sous en geen duit meer." „Moet de helm er ook op?* „Zonder helm zou men mij niet ken nen." „Maar dat is onmogelijk als ik den helm er bij moet schilderen „En waarom dat?" „Ja, zie je, voor dezen rooden paarden staart zou ik minstens voor 5 sous coche nille er bij moeten hebben, die nu vreese- lijk duur is." „Nu, laat den helm dan maar weg, maar de sporen en het ge-vest van den sabel moeten verguld zijn." „Ja, dat kan wel." „Goed, dan is de bestelling gedaan." „Moet ik eerst de helft vooruit betalen?" „O, neen, dat is niet noodig. Eerst moet het portret klaar zijn en bevalt het u dan niet, dan maak ik nog een ander voor het zelfde geld." „Maar nu heb ik nog vergeten te zeggen, dat ik graag in strijdende houding, met uitgetrokken sabel, wilde geschilderd wor den." „Maar dat zal meer kosten", zeide Ver net met een ernstig gezicht. ,,En waarom?" „Omdat er meer werk aan is, en ook veel meer verf aangaat." „Ja, dat begrijp ik. Nu, ik zal je 22 sous geven. Wanneer kan ik het afhalen?" „Laat eens zien; kom overmorgen eens." „Dan eerst?" „Wel, voor 22 sous moet ik wat moois leveren natuurlijk, daarom wil ik de tee- kening eerst ontwerpen, en daarenboven moet ik nog eenige kleuren koopen." Jan'Baptist ging heen en verheugde zich in stilte over zijn slimheid, waarmede hij den kunstenaar meende beet te hebben. Daarentegen verzekerde Vernet, toen hij later het avontuur aan zijn vrienden ver telde, dat hij van geen bestelling zooveel pleizier had gehad, cn dat hem het gelaat- van den leuken dragonder nog altijd voor den geest stond. Op den bepaalden dag trad Jan Baptist met vasten tred en vriendelijken groet het atelier van Vernet binnen. Maar wie schetst zijn verbazing, toen hij t in olie verf uitgevoerde portret van een krijgshaf- tigen dragonder dien hij nooit gezien had, voor zich zag. „Drommels dat is mooi", riep hij. „Op mijn woord, het is beter gemaakt dan het portret van Renau, die er 30 sous voor be taald heeft. Ge kunt er op rekenen, mijn heer Vernet, dat ik u zal recommandee- ren." „D'óë dat niet", Hervatte Vernet, „ten minste niet aan uw krijgsmakkers." „En waarom dan niet?" „Omdat ik je verzekeren kan, dat ik aan dit portret 5 sous verlies. Zooals je ziet heb ik den helm er bij geschilderd, en de cochenille is sinds eergisteren weer 26 pCt. gestegen." „Aan mij mag je niets verliezen. Hier mijnheer zijn 30 sous; het portret is het mij wel waard." „Je bent al te- goed, maar voor ik het geld aanneem, moet je me eerst eens vertellen voor wie dit portret bestemd is." „Voor mijn oude moeder, die er mij voor mijn vertrek öm gevraagd heeft." „Zij zal het zeker wel in de mooiste kamer ophangen?" „In hare mooiste kamer? Zij heeft maar één kamer. Ons geheele huis bestaat maar uit één kamer." „Hoor eens m'n jongen", zeide Vernet, je m.oét om deze schilderij een mooie lijst laten maken en ze dan aan uw moeder zenden. Je tractement zal daartoe wel niet toereikend zijn, maar kom hier, ik heb schik in je. Neem cjit van mij aan." Hij stopte den dragonder een geldstuk in de hand. Deze wilde eerst weigeren, maar Vernet zeide: „Bedaar, vriend, geen woord meer en vaarwel." De arme Jan Baptist voelde zich zachtjes uit 't atelier geschoven. Bedremmeld stond hij op straat en opende nieuwsgierig de hand, waarin hij een tien-frankstuk vond, terwijl hij met de andere het por tret vasthield. Sapperloot, dat is een goede kerel mompelde hij en sloop verheugd naar de kazerne. Maar hij wilde zich wreken en deed het op zijn manier. Van dien dag af werd we kelijks, zoolang z'n regiment in Versailles stond, op de elegante huistrap van Vernet een mooi gevlochten strooien mat gelegd. „Hsgz." ALLERLEI. Redding van drenkelingen. Dr. Venema geeft aan zijn cursisten de volgende voorschriften: I. Handelt snel, maar niet haastig of ruw. 3. Neemt niet aan, dat een drenkeling dood is, wanneer daarvan geen zekere teekenen zijn (lijfstijfheid of lijfplekken). 3. Roept zoo spoedig mogelijk genees kundige hulp in en draagt zorg voor de 'aanwezigheid van zuurstofapparaat etü andere gewenschte 'hulpmiddelen. 4. Neemt de leiding tot gij die aan een deskundige kunt overdragen. 5. Zorgt voor frische lucht; houdt in de eerste plaats de omstanders op een afstand. 6. Past genen kunstmatige ademhaling toe, voordat de luchtwegen vrij zijn en maag en longen zooveel mogelijk van wa ter zijn ontlast. 7. Past de methode Sylvester toe, be halve in de zeldzame gevallen, waarbij dit onmogelijk of ongewenscht is. 8. Houdt niet op met het toepassen der kunstmatige ademhaling, voordat ecjn geneesheer den dood heeft geconstateerd. 9. Zorgt bij braking, dat geen braaksel met de ademhaling kan worden ingezo gen. 10. Tracht niet te laten drinken voor het bewustzijn is teruggekeerd. II. Geeft geen warme kruiken, die niet goed sluiten of niet voldoende omwikkeld zijn. 12. Verliest den patiënt niet uit het oog voor hij geheel hersteld of goed ver zorgd is. Een dokschip voor onderzeeërs. De meeste oorlogvoerende landen hou den er ddksohepeai voor onderzeeërs op nia. In 1909 zijn die het eerst gebouwd. In 1910 kreeg Duiitschlamd ze, rJL 1911 Frankrijk, en naar het schijnt zijn ze la ter dn Engeland eai Rusland gebouwd. Het dokschip -dient dan meteen, om een ge zonken onderzeeër .te lichten. Zoo'n dok schip, gebouwd speciaal voor het lichten van onderzeeërs, bestaat uilt twee losse ■déél en, slechts door kettingen met elkaar verbonden. Zelfs een duikboot, die 100 M. beneden het zeeoppervlak ligt, is boven te brengen. Schaakrubriek. Oplossing van Probleem 242 is Dh8. Correcte oplossingen ontvangen van: W. Verbon, Warmond.; R. Paulides, lei den; J. Berik, Katwijk aan Zee; Schaak- lust te Z.A. van Hameren, Veur; J. G. B. te S.; Q. Doeswijk, H. v. d. Poel, Zoe- terwoude; H. R. J. Brugman, Th. Smits, Hazerswoude; J. Heemskerk, Roelofarends- veen, en E. de Ruiter, Oegstgeest. Probleem 245 van W. VERBON,Warmond. (Ingezonden.) m 0% f 3 Ml mm m iv j. MM k JU W- m n #>/- 1 m i i A 0 M WY it H IS 1 m f; WIT. Stand der stukken: Wit: Kh3, Dal, Tg2, Th5, Lh7, Pg8, Pg7, pionnen b4, c3, c5, e3, f4, f5. Zwart: Kd5, Ld3, Pe8, pionnen c4, c6, d4. Mat in twee zetten. Oplossingen worden ingewacht tot Za terdag 11 Sept. onder motto „Schaak" aan het Bureau van de „Leidsche Courant", Leiden. Burgerlijke Stand. LEIOEN. Geboren: Johanna Margare'tha, d. van C. J. Wijnbeek en E. de Ridder. Leonardus, z. van L. Menijn en G. Al berts. Willem Marinus Geertrudus, z. van W. D. H. Rosier en H. A. de Goeijen. Theodorus, z. van A. K. van Leeuwen en M. Zaal. Johannes Martinus, z. van J. M. Bolleboom en F. van der Meer. Maria Geertruida, d. van S. Brandenburg en M. Terwingen. Johanna, d. van R Molenaar en A. van der Blom. Johanna, d. van J. D. van Bemmel en J. Petie't. Catharina Maria, d. van I. van der Tuin en S. C. Zitman. Adriana, d. van P. Goedwald en C. P. la Lau. Christiaan, z. van A. J. Teljeur en M. Doorneveld. Rinke, z. van P. Riethoven en D. Duiker. Theodorus, z. van C. Boot en C. Brug man. Maria Christina, d. van J. Kniijt en J. van den Berg. Antonie, z. van C. F. A. Kamphues en J. Bavelaar. Derkje, d. van A. de Wit en H. Baven. Magda- lena, d. van G. Springer en S. H. W. Pardon. Overleden: M. de Wolf, d. 7 j. E. Carree wede. J. Midderham, 79 j. A. M. G. Kap wede. C. P. Th. de Jongh, 79 j.A. Pollé, z. 15 j. J. Franssan, w. 33 j. I. Dissevelt, m. 43 j. J. van Bemmel, d. 3 d. BODEGRAVEN. Geboren: Cornells, z. van A. Bloe- mendaal en M. van Ingen. Ondertrouwd: J. Verkaik 26 j. en M. J. van den Bosch 25 j. Getrouwd: M. J. van Es 24 j. cn C. van Rijn 30 j. O.ve rieden: M. van deT Panne ge huwd met L. de Bruin 70 j. HAZERSWOUDE. Geboren: Maria Johanna, d. van Mattheus Hendrikus Horstman en Dirkje van Hars kamp. Petronella Elisabeth, d. van Wil helmus Cornelis van der Geest en Johanna van Schie. Hendrik Jacob, z. van Pieter van der Loo en Jannetje van Staveren. Jannie, d. van Johannes van Rijssel en Klasina Hoogendoorn. Ondertrouwd: Eiias Abraham Thoinii Vonk, jrn. 21 j. Ic Zoeierwoudu «u Klttin. Maria van Ominering, jc. 20 j. alhi«r. Getrouwd: Gent v. d. Kuyl, wc dr. van D. Broekman 46 j. eu Maa-rtje de Jeu, vau Jac. Sepers, 51 j. O verlet'.eu: Johannes Maria Yieebur» 3 j. Cornelia Boeman, livr. van P. Zvor veld, 72 j. NIEUWKOOP. Overleden: P. van der Weijden 7i j., wedr. v. M. van der Hoeven. Ondertrouwd: P. van der Neut 22 J. te Gouda, onlangs alhier em A. A. Broer 26 j. te Gouda. RIJNZATERWOUDE. Geboren: Gerardus Antonius, z. van J. den Hartog en G. Dorrestein. Petrus Maria z. van H. J. Vink en A. Rijkclijkhuizen. ZEGWAARD. Geboren: Dingeman Adriaan, z. van A. van der Graaf cn J. J. Broodmnn. Leendert, z. van A. Muilwijk en M. Lager waard. Overleden: E. A. Kerstens 2 rc d. van J. -Kerstens en A. Hoogendiom. ZOETERMEER. Ondertrouwd: H. Vis 25 j. Gouda en P. Slootweg 23 j. alhier. Marktberichten. KATWIJK AAN DEN RIJN, 27 Aug. Veiling der Tuinbouwvereeniging K. en O. Aardapp. Eigenheimers p. zak fl.70 f0.00, dito p. mand fl.80 f0,00 dito Kleinen p. Va H.L. f 1,10 f0,00 Aardapp. ronden p. baal f0,— f0.00, dito p. mand f 0,00 fO,— dito kleinen p. V2 H.L. f 1,10 f 1.15 Bloemkool N.H. I f9.50 f 13",50, dito II f3.50 fö.—Reuzen If 9,50 f 12,—ft),—, dito II f3.50- f5.50 Peen p. 100 bos f2,75, f3.00, Uien p. 100 bos f0.— f0.—p. baal f2.90 f0.— SCHIEDAM, 27 Aug. Moutwijn f21,Je never f 25,— Commissie f 19.Stemming kalm. Spoeling f 1.30, Graanspiritus f 34— f36.Melasse Spiritus f31.Ruwe spiritus f 161/2—16%. AL KM A AR, 27 Aug. Kaas. Aange voerd 300 stapels, wegende 220,0(H) kilo. Prijs voor kleine fabrieks-f 53,50, commissie f 50, boeren- resp.f 54,00; f 52.50 en f 52.50 commissie boerenkaas f,00, middelbare f.Handel vlug. UTRECHT. 27 Aug. Kaas. Aanvoer 192 wa gens, wegende 50,688 kg. De.prij/.tn beliepen voor: le qualiteit f99.00—f 106,0 2 j qualiteit f92.98.rijksmerk f94107.0 zwaardere f0000 per 100 kg. Handel vlug. "WASSENAAR, 27 Aug. Veiling. Radijs 0 a0c., raapstelen 0a 0 c., peterselie 1 alt/2c., boonenkruid 0 a 0 c., seldery 1-a IV2 c., peen 5 a 6c., kroten 2 a 4 c., rabarber 2 a 4 c.f dragon 0 a 0 c., kervel 0 a 0 c., sla-uitjes 0 a 0 c. per bos. Spinazie 05 a 10 c., zuring 6 a 8 c., postelein 20 a 26 c., spruitkool 00 a 00 c. per ben. Kropsla f0.40 a fl..andijvie f 0. a f 0.snijboonon f 0.20 a f 0.27, bloem kool f8.a fll.groene savoyekool f2. a f3.50, gele savoyekool f0.a f0.roode kool f5.a f0.00, witte kool f5.00 a f6. boerenkool f0.a f0.komkommers f 5. 8.per 100. Meidoppers f0.a f0. doperwten f0.a f0.raspererwten fl.70 a f2.25, witte capucijners fl.40 a fl.80, gr. capucijners fl.65 a f2.00, peulen fl'.afO. princesseboonen fl.00 a fl.25, tuinboonen f0.40 a f0.80, schorseneren fO.a f0.— augurken f0.a f0.per 10 K.G. Aalbes sen 00 a 00 c., kruisbessen 00 a 00 c., toma ten 4 a 10 c., sjalotten 00 a 00 c., uien 00 a 00 c., pruimen 15 a 20 c., knolrapen 00 a 00 c., frambozen 00 a 00 c., aardbeien 00 a 00 c., morellen 00 a 00 c., kersen 00 a 00 c., druiven 22 a 26 c. per K.G. Appelen f 1.50 a f2.peren f0.a f0.aardappelen fl.50 a f2.per kin. Perziken 0 a 0 c., meloenen 15 a 25 c., kippen f0. a f0.konijnen f 0.40 a fl.per stuk. Bruine boonen 00 a 00 c., witte boonen 00 a 00 c., groene erwten 00 a 00 c. per liter. Eieren f6.00 a fS.per 100. ZWOLLE, 27 Aug. Boter. Aangevoerd 600/8 91/16 v. en 980 stukken, weg. samen 21590 kg. prijs 1/8 vat f2830, per kg. f 1.45 a 1.60. Vee. Aangevoerd 752 Runderen, waarvan op de stallen 100, 64 Kalveren, 565 schapen, "1 varkens, 845 biggen. Men besteedde voor bet vee per Kg. runde ren f0,841,04, kalveren f 0.901,10. varkens f 0,78.-0,82; schapen f 1738.p. stuk. De handel in neurende en kalfkoeien, en in vaarzen was iets minder, in stieren en kalveren slecht/Vette runderen prijshoudend. Van alles wat. Weekpraatje. Het heeft menigeen getroffen, dat toen het bekende adres van de Ver. van, R.K. Politieagenten in den gemeenteraad te Leiden aan de orde kwam, niet een der ■raadsleden het voor de politieagenten heeft opgenomen. Ook onze R.K. raads- raads'jeden zwegen. Wij laten in het mid den ten rechte of ten onrechte. Maar waarop wij wel eens willen wijzen is, dat het tijd wordt, dat er contact komt tus- schen de R.K. raadsfractie en de R.I£. Vereenigingen in de Sleutelstad. De be sturen van Hanze, R.K. Volksbond en andere R.K. vereenigingen maken adres sen op, zenden die aan den raad en ver wachten, dat do belangen van die ver eenigingen minstens door de eigen partij- genooten. zuilen besproken worden. Er worden zoovele adressen voor kennisge ving aangenomen of ter visie gelegd, zon der dat ook maar eert argument, in die adressen naar voren gebracht, besproken wurdt. Wellicht schuilt de oorzaak in het feit, dat de raadsleden eerst juist op het laatste oogenbHk kennis nemen van den inhoud. Dit nu kan voorkomen worden, wanneer en de raadsleden en de besturen van de verschilen.de R.K. vereenigingen te voren overleg plegen. Over hetgeen in het adres van de Ver. van R.K. Politieagenten gevraagd werd, had nog wel een woordje gesproken kun nen worden. Men neme een voorbeeld aan gemeenten in .het donkere Zuiden. Maar in het donkere Zuiden is men het .verlichte Noorden in vele opzichten aar dag voor. In vele dier plaatsen heeft het sgemeentebestuur met den raad begrepen, 'dat de lagere beambten in gemeentedienst met hun salarissen er in deze buitenge wone -tijden niet meer komen kunnen. Wel zijh de salarissen niet verhoogd, •maar er is een toeslag gegeven op de loo- nen. Zijn in Leiden de toestanden zoo reuskleurig dat daaraan niet behoeft ge dacht te worden? Wie ©enigszins met Leidsche toestanden bekend is, weet veel beter. Wij raden nogmaals de besturen van onze R.K. Vereenigingen aan, alvorens over een of andere zaak, een adres aan den rpad te zenden., zich in verbinding te stellen met een R.K. raadslid of met de R.K. raadsfractie. Het gevolg zal rijn dat of het adres ingetrokken wordt, of dat het behandeld zal worden in den raad, zoo als het behoort. PEDROSER. vieeschpi ijzen een halve eeuw geleden. Een lezeres schrijft uit Zwolle aan het „Vad.": Menige huismoeder klaagt nu over de dure tijden, maar als zij het onderstaan de leest, zal zij nog meer watertanden: In een slagershoekje van het jaar 1860 van de tinna L. alhier (die nog bestaat) vond ik voor de maand Juni de volgende opgaven: 1 pond kalfslappen f 0.30. U/2 pond runderlappen f 0.527». 1 ossetong f 1.20. Voor de somma van f 0.60 werd gele verd: 2 zwezerikken, 2 ons kalfsgehakt en *4 p. lappen(, terwijl kalfsgehakt op 12 cent berekend was en biefstuk 77- ons voor f 0.5214. Vergelijkt u de prijzen van heden er eens meel O 0 r I ogs-sou ven i r Het toppunt van grove onkieschheid op het gebied van oorlogs-heriiraneringen, lijkt wel de aanbieding, voorkomende in een krant te Stuttgart, waarin het vol gende toepasselijke artikel wordt aange boden: „Elke soldaat te velde, elke gewonde •in het hospitaal behoort een briefkaart te herritten, bevattende de laatste woor- den van een ötervenxlel Wjj brengen in den handel een briefkaart, waarop voor komt een gedicht, geschreven door een officier, wien op het slagveld beide voe ten werden afgeschoten* en die stervende met zijn eigen bloed de dichtregels schreef. Dit gedicht wordt door ons geleverd te gen 50 pif. de tien exemplaren, en slechts 4 mark per 100 exemplaren." Gelukkig, dat wij in verschillende fat soenlijke Duitsche bladen een veront waardigde afkeuring lazen van deze spe culatie op de ziekelijke oorlogsstemming van het domme publiek. De kiemdoodende kracht der metalen. De afschuw van smerige kopermunten •is ongetwijfeld gerechtvaardigd, echter niet de vrees voor het overbrengen van ziektekiemen- door geld. Verschillende proefnemingen hebben aangetoond, dat koper de sterkste bacteriën-doodend kracht bezit. Daarna komt messing, zoo dat deurknoppen van dit metaal vervaar digd. de voorkeur verdienen boven ijze- ren, daar dit metaal slechts weinig in vloed heeft. Na koper en messing komen goud en zilver, terwijl zink, staal en tin het minst desinfecteeren. Gestoorde feestvreugde. Een echtpaar was 25 jaar getrouwd. Dies zou er een groot festijn plaats heb ben. Alle voorbereidingen daartoe waren reeds getroffen, zaal gehuurd en -ver sierd, bestellingen gedaan en invitatie's verzonden, zoodat alleen op den feestdag Zeiven gewaoht moest worden. Beide jubileerende oudjes hadden zich voor die plechtigheid een nieuw costuum laten aanmeten en pa, die boven alle anderen wilde uitblinken, zou zioh voor het eerst van zijn leven in een rok ste ken. Een dag vóór het feest kwam het kostbare pak voor pa thuis. Vlug wilde hij het passen; hij verborg zich eenige minuten in de voorkamer, om zich daar feestelijk te kleed en. Doch het scheen niet goed té gaan. hoeder werd er bij gehaald, toen de meisjes. Het costuum paste niet. De jas was veel te krap en dreigde door pa's corpulentie uiteen te barsten^ ter wijl de pantalon ongeveer een decimeter te lang was. De geheele familie was van streek, doch de jongste dochter, de kalm ste van allen, toog aanstonds naar den snijden Spoedig was deze ten huize van den jubilaris. Verontschuldigingen wer den natuurlijk gemaakt. Het moest een vergissing zijn. Doch geen nood. Hilar een streepje, daar een krijitschrapje, en het costuum werd medegenomen met de ver zekering, het tijdig terug te bezorgen. Toen kwam de groote dag. Langzamer hand was het uur voor het feesten aange broken en nog steeds was pa's rokcos- tuum niet bezorgd. De kinderen waren al weg naar de zaal, waar het feest gehou den zou worden. Pa zat intusschen op heete kolen, het costuum was er nóg niet. Eindelijk, daar ging de bel. Gelukkig nog juist bijtijds, want terzelfder tijd rolde het rijtuig aan om de jubileerenden af te halen. Pa schoot vlug zijn costuum aan. Maar wat wa9 dat! Het paste weer nriet. De jas was nu veel te groot,, terwijl de pantalon daarentegen te kort was. Rood van kwaadheid1 vloog pa de huiskamer bin nen, waar moe reeds geheel uitgedost zat te wachten. Geroep om de meld, doch die had vrij. Door de opwinding maakte pa eenige al te wilde bewegingen voor zijn "wel wat nauwe pantalon, een krak, een kreet van moe en de pantalon lag vrijwel in twee helften. Reeds meer dan een uur zaten farrv en genoodligden met het feestlied te wach ten. Toen kwam moe met betraand ge zicht binnen... Pa zou straks komen, zei ze met een snik. PoBtie-betefd. In Londen ie sedert verscheidene maan den een aantal amateur-politie-beambten aangesteld, om iden dienst van het' vaste korps agenten te verlichten. Dezer dagen werd een van deze hulpagenten door den conducteur van een autobus ter hulp ge roepen, omdat een aangeschoten matroos weigerde voor z'n rit te beta'en. De hulpagent, 'n tenger kereltje, snelt toe, doch ziet zich eensklaps geplaaitist tegenover een geweldigen zeeman. Hij be denkt zich even| wrijft zich langs den neus, en merkt dan verstandig op: „Ik veronderstel, dat het beste zal zijn, indien i k voor 'm böbaal!" Een verzamelwoede. De oorlog heeft de verzamelwoede, die in Parijs altijd geheerscht heeft, nog zeer doen toenemen. Voor eenigen tijd vestigde de „Intermédiaire des Ohercheurs et dea curieux" op die verzamelwoede weer eens de aandacht, en men kon leizen, welke voorwerpen in Parijs niet al verzameld werden: oude pennen, uniformknoopen, manchetknoopenp hoofddeksels van aller lei aard, speelkaarten, haar, lucifersmer ken, ja zelfs valsche gebitten werden gegaard door oud en jong. Zoo kwam voor enkele jaren op een veiling te Parijs een collectie van niet minder dan 1700 verschillende portretten van Napoleon onder den hamer. Thans verzamelt men geen manchet- knoopen meer, evenmin wandelstokken, sigarenpijpjes of vreemden munten; daarentegen bewaart mep. alles, wat den oorlog betreft. Ieder ontwikkeld Parijze- •naar heeft een oorlogsarchief aangelegd, en hierin vind men 0. m. kiekjes van allo mogelijke generaals de.r geallieerden, re producties van veldslagen, autografieën: van menschen aan het front*, stukjes uit militaire kleeding, waar een kogel door heen gegaan is, of waar een bioedspat op gekomen is, enz. De handel in deze, rariteiten schijnt een voordeeldg werk to zijn, en de autografieën-bureaux verdie nen geld als water. Een handteekening van Joffre brengt niet zelden 40 Ir. op,.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 8