m zal men eindelijk te dezen aanzien ge nader* en meer nationale inzichten gaan fabrikanten van hun kant en zij, die het debiet van Nederlandsche producten belang hebben, moesten thans, nu het ijzer boet is, het ook smeden. Zn moesten voor hun fabrikaat een doel- ltellende reclame maken iu de pers en door tentoonstellingen." Beter gelegenheid dan nu, om het publiek met de producten der Nederlandsche nijver- l,ejj bekend te maken, zal zich niet licht aanbieden, merkt de Residentiebode bierbij op. Ei wordt thans dan ook wel in die rich ting gewerkt. De pas opgerichte vereeniging Eigen Fabrikaat" maakt terdege propaganda. Voorts verscheen er dezer dagen bij de Haag- gehe Uitgevers-Mij. „Het Gemeenschappelijk belang" een prachtwerk: „De Nederlandsche Industrie", beschrijvende catalogus van de vooitbrengselen der Nederlandsche nijverheid met adreslijst van de Nederlandselie fabri kanten. Als nu de winkeliers in dezelfde richting werken, is er een mooi begin." Boerenbedrijf en oorlogswinst. Het F r i e s c h Dagblad geeft bil lijkheidshalve een overzicht van hetgeen do heer Ebels, secr. van de Gron. Mij. van Laiidb- en Nijv., onlangs betoogde over genoemd onderwerp: Men heeft hiervan, zei hij, veelal een overdreven voorstelling. Vooral in dezen tijd wordt- er door het groote publiek ge dacht, dat het boerenbedrijf enorme win sten oplevert. t Is voor een deel de schuld van de boeren zelf, dat er zoo gedacht en gespro ken wordt. Want wat doet de boer in den regel? Hij geeft tegen vrienden en beken den, tegen zijns gelijken en anderen, hoog op van de groote bruto-opbrengsten van zijn perceelen; van de minder goede en slechte spreekt hij weinig of in 't geheel niet. En eveneens wordt de buitenstaan der weinig gewaar van de steeds stijgende uitgaven. Zóo wordt de indruk gevestigd bij den burgerman, dat het boerenbedrijf een winstgevend bedrijf is, en in dien waan wordt hij thans vooral versterkt, nu alles wat van den boer komt, zoo duur betaald moet worden: „Wat een winsten! allemaal in den zak van den boer!" Maar zoo erg, zoo mooi is het niet. Het publiek kent niet. de meerdere ex ploitatiekosten. Daar heeft het gÊen kijk op, dus geen begrip van." De heer Ebels was daarom van oordeel, dat het publiek moest worden ingelicht. Men moest tegenover dat verschijnsel niet stilzwijgend voorbijgaan, maar trachten juistere voorstellingen bij de massa aan 1e brengen. En hierin, zegt dan het „Friesch Dagblad", is zeker wat waars. Rechtzaken. Twee personen op één fiets. Voor het Kantongel-echt te Arnhem heeft terecht gestaan, de heer H. Meijea-, redac teur van het Technisch bijlblad van de Kampioen, wonende tie Arnhem, wie.n was ten Jasten gelegd-, dat hjj te Arnhem op den openbaren weg, Zijp end aal scheai weg, op een motorrijwiel, blijkens zijn constructi-e voor één persoon, bestemd, twee personen heeft vervoerd. Bekl. verklaarde dat de dagvaarding niet juist is, omdat hij de vervoerder geen twee personen heeft vervoerd. Hij heeft op de machine slechts één passagier vervoerd. Bekl. veronderstelt dat de stel ler der dagvaarding een stijlfout heeft gemaakt, dcch met dit al .is hij, bekl., ge dagvaard voor een, feit, dat hij niet heeft gepleegd. Daarom zal naar zijn meening d© dagvaarding moeten worden vernie tigd. Overigens erkent de heer M., dat hij op den bewusten datum op rijn voor twee Ipersonen ingericht mcitorrijwiel zijn vrouw op de achte.rzitting heeft ver voerd. De ambtenaar van het O. M. zegt,, dat de verbalisant heeft waargenomen, dat de passagier gezeten was op een kistje, dat met riempjes aan den bagagedrager be vestigd was. De heer M. zegt-, dat de tweede zit plaats geen kistje was, maar een met riemen aan den bagagedrager bevestigd twaar lederen dek, bekleed met een dikke laag viot-. Daarop is een stevig kussen aangebracht. De verbalisant kan dat ook rooft goed waargenomen hebben bij een vaart van 30 K M. Bekl. betreurt het, dat de politie itn den laats/en tijd op motorrijwielen een ver ordening tracht toe te passen, die gemaakt is met het doel om het vervoer van kin deren op de stuurstang of de bovenhuis van gewone of éénpersoons rijwielen en motorfietsen te beletten. Hier is het ech ter volgens hem een heel ander geval. Zijn motorrijwiel i© een speciale machine-, blijkens haar constructie bestemd voor het venwoer van meer dan één persoon,. Als deskundige kan bekl. dit verklaren en- bewijzen. De ambtenaar van het O. M. zegt, dat het zijn bedoeling ds een uitspraak te krijgen of deze vervoermethode krachtens de gemeenteverordening al dan- niet toe laatbaar is. Wat de zaak zelf betreft heeft de bekl. wel uiteen gezet, dat de machine blijkens haar constructie voor twee persoonsver- voer geschikt is) maar de verordening wil, dat de machine blijkens haar con structie voor twee personen bestemd as. Spr. eischt ten slotte veroordeeling tot f 1 boete. De kantonrechter veroordeelde den heer M. tot 'f 3 of 3 dagen heehtenis. (N. R. Crt.) SPORT. WIELRIJDEN. Een v^parschnwing;. De heer J. A. G. Jame£, consul te 's-Graven- hage van den A. N. W. B. schrijft in de „Karfi pioen": De vorige week zijn twee wielrijders, die ik persoonlijk ken, des avonds op den weg van Zoetermeer naar Leidschendam, bij den driesprong, ongeveer 10 minuten loopen van den tol bij Leidschendam door zigeuners tegengehouden en van een gedeelte van hun geld beroofd. Ook een juflrouw, die zich bij hen had gevoegd, om tegen die lieden bevei ligd te zijn, werd een halsketting ontrukt. De bevolking schijnt ook wel eens last van die menschen te ondervinden. Genoemde weg, en vooral de driesprong, schijnt een geliefde plek voor woonwagens te zijn. Het is daarom in het belang van de toeristen om in „De Kampioen" een waar schuwend woord tegen een mogelijke aanran ding te richten en hun te verzoeken om in dat geval zoo spoedig mogelijk kennis er van te geven aan den burgemeester der be treffende gemeente. Reeds zond ik een brief aan den burgemeester van Stomp wijk, in welke gemeente het bovenstaande voorge vallen 18. VOETBAL. Morgen beginnen op het Spartaterrein te Rotterdam de Zilveren Voetbalwedstrijden. Het programma dezer wedstrijden luidt: i a. Quick (Den Haag)—V. O. C. Rotterdam). b. H. B. S. (Den Haag)-Xerxes (Rotterdam). c. Sparta (Rotterdam)Ajax (Leiden). Vermoedelijk zullen wij de volgende elf tallen in het veld zien: Quick: A. J. v. Bladel, d.; M. Voermanen L. Grolleman, a.; R. Thijs, L. Bosschart en H. Mennes, m.G. Heim, T. Thijs, W. Pino Post, J. Japikse en J. C. Joosten Jr., v. V. O. C.G. Rink, d.; T. Ruchhaver en J; Zwartendijk, a.; J. v. d. Wolf, H.Rogman en P. Zwartendijk, no.; A. W. Leeman, Jan Stenger, Chr. Ulrich, G. Boogert en Chr. Stcnger, v. H. B. S.De Leve, d.; Alting Siberg en Dénis, a.; N. N., L. Gaster en Synja, m.; N. N. Hissink, De Visser, Poortman en Bos, v. Xerxes: A. J. Wamsteeker, d.; J. F. Bos- schaart en P. Mesker, a.; N. N., H. v. Vel- zen en A. Kleintjes, m.J. Hollaar, A. Schram, J. L. De Muijter, H. v. d. Woude en H. Henkcs, v. Sparta: W. G. Geuken, d.; G. De Bruijn en L. v. d. Berg, a.; E. A. G. Martin, J. M. De Korver en G. v. Leeuwen, m.; P. v.'d. Wolk, H. De Groot, H. Steeman, C. W. Ruf- felse en J. Tekenbroek, v. Ajax (L.): D. De Ruiter Zijlker, d.Schro der- en F. Driessen, a.; W. Dinet, K. Roem en H. Maier, m.; C. Kleijn, P. Liuck, M. Sandberg. P. Steenhauer en T. Volkei v. CRICKET. Het programma voor morgen luidt: le klas: R. W.Hermes; 's-Gr. C. C. V. R. A. 2e klas: N. AlbionR. W. 2, Schoten; V. R. A. 2a—V. R. A. 2b. Gemengde berichten. Rampen en ongelukken. Te Naarden ging gistermiddag de milicien Rijlaarsdam met twee andere militairen zwemmen in een der diepe kommen langs den zeedijk naar Muiderberg. Plotseling zonk Rijlaarsdam naar de diepte. Twee miliciens, geoefende zwem mers, begaven zich per rijwiel naar de plaats des onheils, doch konden slechts het lijk van den ongelukkige ophalen. Het is verboden in bedoelde kommen te zwemmen; in de Zuiderzee is van rijkswege een uitmuntende gelegenheid om te zwemmen en te baden gemaakt. Te Sneek is Donderdagmiddag de 25- jarigeJ. Hilverda, werkman aan de gasfabriek en de waterleiding, die bezig was met eenige andere werklieden een reservoir van den wateitoren te verven, gevallen en 10 minuten later overleden de man was getrouw en vader van twee kinderen. Gistermiddag is een 17-jarige jongen, te '8-Gravenhage woonachtig, bij het banen in zee, ter hoogte van het Ververschingkanaal te Scheveningen verdronken. Zijn broeder, een 19-jarige jongen, die zich eveneens te ver in zee gewaagd had, kwam in gevaar van ook te verdrinken. In bewu6te- loozen toestand werd hij aan het strand ge bracht. Nadat bij dezen jongeling na eenigen tijd de levensgeesten weer waren opgewekt," werd hij naar het gemeente-ziekenhuis alhier vervoerd. Gisternamiddag is ook* ter hoogte van de strandbatterij, nabij Scheveningen een 19-jarig jongmensch, te 's-Gravenhagc woon achtig, bij het zwemmen in zee verdronken. Hij had zich blijkbaar te ver in zee ge waagd. Althans een paar militairen, die zich in de nabijheid bevonden, hoorden zijn hulp geroep. Een hunner trachtte hem nog te red den, maar de trek in het water was te sterk, zoodat de soldaat in zijn reddingspogingen niet kon slagen. Eenige oogenblikken later spoelde het lichaam van den drenkeling aan het strand. Gepoogd werd nog gedurende geruimen tijd om de levensgeesten van het jongmensch op te wekken, doch het mocht niet meer baten. Door de zorg van de politie werd het lijk naar de woning van de ouders van den ver dronkene vervoerd. Sinds eenigen tijd bestaat er te Purme- rend achter de waschfabriek een zwemge- legenheid in het Noordhollandsch Kanaal. Donderdagavond nam een korporaal van de vesting-artillerie een bad in deze gelegenheid. Ofschoon hij de zwemkunst niet goed bij machte was zwom hij achter een bootje aan en keerde op een meter afstand van den tegenovergestelden oever terug. Plotseling verdween de korpoiaal in de diepte en kwam niet weder te voorschijn. Onmiddellijk werd per auto van Landsmeer een zegen (vischnet) gehaald. Het resultaat is nog niet bekend. De verdronken korporaal is sedert drie weken getrouwd en te Leeuwarden woon achtig. Dit is sedert deze week het tweede geval. Den eersten keer wer$ de persoon nage- doken en op het drdge gebracht. Inbraak. Gisternacht is te Loosduinen ingebroken in het tijdelijk post- en telegraaf kantoor, gevestigd in de voormalige gerelor- nieerde kerk. De dieven hebben alles onderste bpven gehaald, en getracht de brandkast open te breken, maar dat is niet gelukt. Onderzocht wordt èr nu of er ook stukken vian waarde worden vermist. In het kantoor siaapt iederen nacht een derbestellers. Deze heeft echter niets gehoord, waarom veronder steld wordt dat de dieven den man hebben bedwelmd. i Er wordt thans met politiehonden gezocht. I Omtrent den diefstal te Loosduinen wordt nog het volgende gemeld: De dieven hebben een ruit uitgesneden in de spreekcel van dé telefoon en zijn daardoor binnengekomen. Zü hebben bij kaarslicht alle laden der schrijf tafels opengebroken en de papieren over de grond geworpen. Alleen in de laden bij de loketten vónden ze geld tusschen de honderd én twee honderd gulden. Zij hebben dat meegenomen, doch alle aangeteekende stuk ken laten liggen. Dc zware brandkast is voorovergeworpen en er is van achteren een groot gat in geboord, doch de dieven hebben haar niet kunnen openen. Een drietal perso nen hield zich met met een auto 's nachts halftwee op verdachte wijze op bij de pasto rie der R. K. kerk. Dte lui moeten aan voor bijgangers gevraagd hebben waar de Geref. kerk was. Zooals men weet is het tijdelijk kantoor in c!e voormalige Geref. kerk geves tigd. Samenwerking? - De Eindhovens he b!a< e bevatten sedert eenige dagen een advertentie, dat het gemeentebestuur van Leende deh bouw eener openbare school zou aanbesteden op 31 Augustus. In de „Mcierijsche Crt." van heden kon digt de burgemeester van Leende aan, dat die „vanwege de wethouders geannonceerde'' aanbesteding niet zal plaats hebben terwijl er onder deze advertentie eene voorkomt, waarin de wethouders bekend maken, dat de aanbesteding wel zal doorgaan, „wanneer di burgemeester bestek en teekeningen verkrijg baar stelt." 7000 K.Go kaas in beslag genomen. —Bij een kaashandelaar zijn op grond van de levens- middelenwet niet minder dan 7000 K.G.kaas in beelAg genomen. De aanleiding hiertoe was, dat men reden had om aan te nemen dat de kaas zonder consent zou worden uit gevoerd. De in beslag genomen voorraad is opgeslagen in het oude Entrepót. Ontploffing in een chemische fabriek. Bij eene ontploffing in de chemische fabriek te Le Pecq bij Saint Germain-en-Laye, werden vier personen gedood en één gewond. Helpen van militairen vluchtelingen. Te Spork bij Dinxpcrlo heeft het Duitsche militaire gezag den landbouwer H. B. in de vesting Wezel, zoolang de oorlog zal duren, opgesloten omdat hij een ontvlucht Fransch krijgsgevangene dfen weg naar de Hollandsche grenzen wees. Smokkelen. Woensdagavond werden op de Milsbeek (gemeente Ottersum) door de grenswacht weer eenige personen aangehou den, die poogden meel, spek, enz. uit te voeren. Toen men een hunner fouilleerde, bleek deze zijn lichaam omwonden te hebben met darmen, gevuld met petroleum. Zoodra hij in de gaten had, dat zijn toeleg was ontdekt, stak hij de hand in den broekzak en knipte de darmen door, zoodat de petro leum door zijn broekspijpen wegliep. Te Dinxperlo hebben de Rijksambte naren gisteren eenige malen geschoten op den arbeider B. aldaar, die bij zijn dagelij k- schen 'tocht van dc fabriek in Isselborg meel smokkelde en visitatie weigerde. Reeds een maal wegens smokkelarij veroordeeld, wordt hij thans wegens twee nieuwe overtredingen vervolgd. Begrafenis aan de Belgische grens. Donderdagmorgen had te Koewacht een eigenaardige plechtigheid plaats. Er was iti het Belgisch gedeelte van Koewacht een vrouw gestorven, en daar het kerk hof op Nederlandschen bodem ligt, moest het lijk de grens passeeren. Nu mag geen Belg daar den Hollandschen bodem be treden en men moet naar Selzaete of Kemoeke en van daar langs den grooten weg naar Sas van Gent of Hulst. Geen der familieleden van de overledene mochti dan ook de doode naar het kerkhof vol gen. Na de kerkelijke diensten werd het stoffelijk overschot door de familie naar de grens gebracht, waar het door de Duitsche militairen onder leiding van een officier aan eenige Hollandsche ingezete nen werd overhandigd, die het grafwaarts droegen. Van verre stonden de kinderen door de draadversperring den stoeit na te staren. Een valk verschalkt. Te Barneveld bemerkte een jachtopziener in zijn jacht veld een buitengewoon grooten. valk, dien hij evenwel niet onder schot kon krijgen. De beambte kwam echter op het denk beeld eens op zijn „hazénk lager", een in strument, dat het angstgeschrei van een haas nabootst,, te blazen, en nauwelijks had de roofvogel dit geluid géhoord, of hij vloog naai- de plek, waar de jachtopziener zjch verdekt had opgesteld. Een welge richt schot maakte nu .aanstonds een ein de aan het leven van den „wilddief De vogel bleek een vlucht te hebber) vhn 1,33 M. Roofdieren. Dati het aantal roofdie ren ontzettend toeneemt in dat gedeelte van ons land, waar de wapenen zijn in genomen, is bekend; maar dat een lid van deze bende zoo brutaal optreedt als een vos, Donderdagnamiddag te Zuidescli- marke komt zelden voor. De landbouwer J. H. Spiele had zijn kippen loopen in een weide en Reintje kwam tot driemaal toe er een van rooven! Wegens gebrek aan wapenen stond* de boer tegenover zoo'n daad machteloos. Botsing tusschen tram en trein. Donderdagavond is de tram van de E. S. M., die te 10.45 uit Amsterdam naar Haarlem vertrekt, op den Amsterdam- schen Vaartweg in botsing gekomen met den trein van Haarlem naar Hoofddorp, die ter hoogte van de Liede den straatweg en dus ook de trambaan kruist. Toen de wagenvoerder den overweg naderde, had hij den stroom afgezet, hoewel hij nog geen onveilig sein had opgemerkt. Toen hij het licht bemerkte en pogingen deed om den wagen tot staan te bréngen, was het reeds te laat om een botsing met de locomotief van den trein, die uit Haarlem |twam, te vermijden. De tramwagen, waarin zich passagiers bevonden, botste tegen het voorgedeelte van de locomotief, waardoor het voorgedeelte van het balcon ingedrukt werd en de tramwagen ont spoorde. De wagen voerder kreeg een Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. Velen hebben een Nieraan doening, doch weten het niet. Velen hebben een nieraandoening, doch weten het niet, omdat deze dikwijls zoo sluipend zich verder ontwikkelt. Uiterlijk schijnt de patiënt een' goede gezondheid te genieten, behalve dat hij nu en dan lasi heeft van rugpijn en een zwaar, dof ge voel. Doch reeds spoedig en plotseling kan hij er last van hebben, dat scherpe pijnen door zijn lendenen en rug trekken, het water kan bewolkt zijn en neerslag achterlaten, soms heeft hij voortdurend aandrang tot urineloozing, het Kan ook zijn dat de loozing moeilijk en pijnlijk ge schiedt. Voorts kunnen zijn ledematen opzwellen door water (waterzucht), het hart schijnt aangedaan, de handen en voeten zijn rillerig, hij kan last krijgen van rheumatiek of jicht. Het is noodig in te grijpen, voordat uw nieren ernstig ontstoken worden. Een. goede kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen dient de ontsteking en^ overwerkt heid der nieren op te heften en de natuur lijke werking der nieren en blaas te her stellen. Dit geneesmiddel werkt spoedig en recht streeks op de nieren en herstelt haac goede werking, waardoor het bloed vol komen gezuiverd wordt, ten gevolge waar van de oorzaak van uw lijden wordt weg genomen. Te Leiden verkrijgb. bij D. M. Krui- singa, N. Rijn 33. Reijst en Krak, Steen- straat 41 en D. de Waal, Mare 56. Toezending geschiedt franco na ontv. v post- wissel h f1.75 voor doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie- ren pHlen, weigert elke doos, die niet *AFClI voorzien is van ne- venst. handelsmerk. 4038 wondje van geringe beteekenis boyen een der oogen. De passagiers werden niet gedeerd. Va/i de treinlocomotief werd een stuurstang zoodanig ontwricht, dat door rijden niet mogelijk was. Uit Hoofddorp kwaih een andere trein om dc passagiers over te nemen. Dc passagiers van den E. S. M.-wagen en van den volgenden tramdiens't uit Amsterdam werden door een hulptram uit Haarlem verder ver voerd. Een onderzoek wordt ingesteld naar de oorzaak van het ongeluk. De directie der E. S. M. verklaarde onzen correspondent dat, aan het bedachtzaam rijden van den wagenvoerder is te danken dat gèen ern stige ongelukken zijn voorgevallen. De rpachinist van de locomotief zag het on geval aankomen en remde zoo spoedig mogelijk. Spcorwegongeval. De avondsneltrein van 11.27 uit Holland arriveerde gister nacht eerst om 1.20 aan het hoofdstation te Groningen, doordat te Weezep nabij wachtpost 50 de vlampijpen van de ma chine sprongen. Dit ongelukje wekte onder de reizigers eenige consternatie, doch ze werden spoedig gerustgesteld. Door ma chinist en stoker werd het vuur weldra met zand gebluscht. Het duurde geruimen tijd voor men weer van Weezep kon ver trekken, want eerst moest de oude machine naar Zwolle worden gebracht en een hieuwe komen om den trein verder vervoeren. Land en Tuinbouw. Duur hooi. Op het eiland Marken is dezen zomer voor f27.540 hooi uitgevoerd f17.per 1000 pond. Verleden jaar was de opbrengst f 10.450 tegen f9 per 1000 pond. Afmaaksysteem 1)U mond- en klauwzeer. De afdeeling Middelburg van de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, hield Vrijdagmorgen een vergadering, waarin behandeld werd een voorstel van het bestuur om bij de regeering er op aan te dringen te staken met afmaak- FEUILLETON. De noodlottige erfenis. Hef vrouwen hospitaal, is 10 minuten gaans hier vandaan, antwoordde Ros ie. UóL zal het beste zijn, dat gij haar daar doet opnemen. Maar zou er mogelijkheid zijn dat ik haar daar zelf behandelde, want nu ik, ofschoon buiten mijn schuld, de oorzaak ^an het ongeluk hen, sta ik eir op het ge heel te herstellen. Daartegen zal geen bezwaar zijn. Ik bcai zelf assistent© in dat gasthuis, waar- Tan het geheele personeel, van de bestuur ster tot de minste geëmployeerde, uit vrouwen bestaat en ik zal zelf uw ver- zeek aan de bestuurster overbrengen. Uitmuntend! riep de vreemdelllng uit, uien dit voorstel al bijzonder scheen toe to lachen. Ik zal dus mijn patiënte iederen •dag mogen bezoeken? Ik denk niet dat men u dit weigeren zal, maar het is noodig dat ik aan de be stuurster zeg, namens wie ik dat verzoek doe. Gij hebt gelijk. Hij haalde een visitekaartje uiit zijn zak en overhandigde dit aan Rosie, die er op las: Giiljberi Dauville, med.-doctor en arts, ®x-mteme van het gasthuis Lariboissière, Parijs. E enigszins verrast riep Rosie uit: Gij zijt Franschman? Om u te dienen. Hij nam de gewonde, die nog Steeds be wusteloos was, opA droeg haar itn de automobiel en verzocht ÏRosi'e aan den 1 chauffeur het adres van het» vrouwen gasthuis op te geven en bij hein an te stappen. Rosie zat in gedachten verdiept. De naam van dien man was haai- on bekend, maar hij kwam uit Parijs en misschien zou hij haar iets kunnen mede- deelen van hetgeen haar zoo na aan heit harte gang. Na een korte pauze hernam Dr. Dau ville: Wanneer ik straks bij de bestuurster van het gasJ'.lhuils kom, zal ik toch den naam moeten noemen van de dame die zoo vriendelijk is geweest mij in ite lei den. Als het dus niet onbescheiden is... In geen en deele, ge kunt zeggen dat gij zijt aanbevolen door mis Rosie Walton. Er blonk een straal van vreugde in de oogen van den jongen man, toen hij ver nam. dat zij ongehuwd was. Zij hadden inmiddels het gasthuis be reikt. Geholpen door den chauffeur droeg Dr. Dauville de gewonde naar binnen, waar terstond een verpleegster haar overnam. Rosie was reeds naar de bestuurster gegaan en, zooals zij wel verwacht had, maakte deze geen énkel bezwaar om den vreemden dokter te machtigen, zijn pa tiënte hiea- te behandelen. Van dien dag af kwam Dr. Dauville dagelijks in het gasthuis om zijn patiënte te bezoeken. Tot zijn leedwezen zag hij miss Walton slechts zelden. Daarbij kwaim dait de genezing snelle vorderingen maakte, sneller fcelfs dan den dokter lief syaa en hij yooreag, dat hij zijn patiënte weldra uit de verpleging zon moeten ontslaan. Hij had echter meer nog willen doen dan haai* genezen. Makel Richards, zooals de gewonde heette, was een arme weduwe, die met hancleparbeid voor zich en haar twee kinderen het brood verdienen moest. Het ongeluk, dat haar buiten staat stel de om te werken, zou voor haar kinderen teven© gebrek veroorzaakt hebben, wan neer de dokter ook daarin niet had voor zien. Zelfs wanneer zij ontslagen was, zou zij nog gedurende eenigen tijd rust moe ten houden om haar krachten .weer te verzamelen en ook gedurende dien tijd wilde Gilbert haar tegen de armoede be schermen. Deze weldadigheid verschafte hem te vens het voorwendsel om een nieuw aan- knoopingspunt met mis® Walton te zoe ken. Toen de patiënte als genezen ontslagen werd en hij dus niet langer in het gast huis kon komen, verzocht hij Rosie om een onderhoud. Het meisje stond nem dit zonder eenige aarzeling toe en ontving hem denzelfden avond nog in haar pension. De gezelschapskamer was een vriende lijk vertrek, waar hij zich dadelijk op zijn gemak voelde. Op de tafel) die ipet een geborduurd kleed bedekt was, stond Wet theeservies en, nadat Rosie hem de hand gedrukt en een 6toel aangeboden had, schonk zij hem een kop geuirige thee in. #lj kwam hem nu nog honderdmaal bekoorlijke** yQor( in haai* eenvoudig huis toilet, bij het vervullen van haar taak als gastvrouw, dan toen hij haar in het hos pitaal zag, waar haar kleed geheel door een linnen' schort bedekt werd. Hij bewonderde haar overvloedige asoh- blonde lokken, den glans harer zacht- blauwe oogen, haar slanke gestalte) die in de nauwsluitende japodv dp het voor- decligst uitkwam. Dus, mejuffrouw, begon hij, hebt ge mijn verzoek mij hier te willen ontvaiir getn, niet al te onbescheiden gevonden? Onbescheiden? Waarom? vroeg zij, terwijl zij hem openhartig aanzag, Ik dank u wél dat ge mijn bedoeling zoo goed hebt begrepen, hernam hij, meer ontroerd dan hij wilde schijnen. Gij hebt geraden, nietwaar, wat mij hierheen voert; de wensch u mijn bescher melinge verder aan te bevelen en een werk te willen volk-oden, dat wij beiden reeds zoover volbracht hebben. Het oogen- bLik van mijn temgkeer nadert. Ik was hier gekomen, oim eenige studie te maken van den gezondheidsdienst, voornamelijk de behandeling van zenuwlijders en ziels zieken, waarvan ik mijn bijzonder vak wil maken. Ik kan echter niet langer van mijn land verwijderd blijven en daarom kon ik alvorens mij in te schepen, geen weerstand bieden aan de begeerte, u vaar wel te zeggen. Gij verlaat ons? Mag ik aannemen dat g ijdaar eenig leedwezen over hebt? Zonder omwegen: antwoordde Rosie: Zeker, het spijt mij oprecht dat onze relatiën zoo spoedig afgebroken zullen worden. Ik dank u. In dat geval aarzel ik niet u te verzoeken de goede engel van die arme vrouw Richards te willen zijn» Gij staat toch toe dat ik de zorg over haar aan u overdraag? Gaarne. .En mag ik u dan ook een kleine som ter hand stellen, om daarmee haar voor ellende te vrijwaren? Gij kunt er op aan dat ik een trouwe kassierster zal zijn en ik beloof u dat ik u rekening en verantwoording van al mijn uitgaven doen zal. Dan zult ge eens zien dat ik mij ook de wetenschap van het mijn en dijn eigen heb gemaakt. En wilt ge er, dan ook nog het een en ander omtrent uzelve aan toevoegen? Zeker, tenminste wanneer mijn go- babbel u niet zal vervelen. Integendeel, ik vrees veeleer, dat ik te veel van u eiscb, want gij moet buiten dat toch al genoeg te doen hebben: uw dier.st in liet hospitaal, uw studie en dan zult gij zeker nog wel familie hebben, die ook eenige aanspraak op uw tijd maakt. Het gelaat van Rosie betrok en bijna stroef antwoordde zij: Neen, niemand. Gilbert heet zich op de lippen en riep eenigszins verschrikt uit: Ik vrees, dat ik daar een onhandig heid heb begaan en treijrige herinnerin gen bij u opgewekt heb. Dat kondt gij niet weten en dan, ik zal u niet dankbaar genoeg kunnen zijn, wanneer ge mij ook eens antwoordt, want het zal mij een troost wezen, eindelijk een© brieven uit Frankrijk te ontvangen. {Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 7