paste, redde er zijn Newfoundlander mee, maar vond zelf den dood, omdat hij zijn halswervel, bij het in beweging brengen van de parachute, brak... De fout lag aan mij. Een constructiefout, die me overigens zestigduizend franken schadevergoeding kostte. En thans heb ik dit apparaat, meneer, waarük op zit. Het geeft precies den tijd aan, dien ik bij u doorgebracht heb. Op 't oogenblik, dat ik ging zitten, begon 't raderwerk te loopen. Voor artsen, advo caten, handelslui, privé-personen, een on misbaar iets, meneer. En dit moet gij nu van me koopen, of... De krankzinnige haalde 'ia revolver voor den dag. ,,De prijs?" „Zeven franken." „Hier, hier hebt u ze." Twee dagen later las ik in de krant een waarschuwing tegen een sluwen op lichter die kinderhorloges, ter waarde van nog geen twintig centen geld, voor zeven franken, 't stuk verkocht ondej* voorwendsel, dat hij krankzinnig en ge vaarlijk krankzinnig was. „Hsgz.'* KERKBERICHTEN. AARLANDERVEEN. Parochie van de H.H. Apostelen Petrus en Paulus. Zondag: de H.H Missen om 7.30 en 10 uur. 's Middags 2 uur Lof. In do week do H. Mis om 8 uur. ALPHEN. Parochie van den H. Bonifacius. Zondag: H.H. Missen. 7 uur; 8.30 uur; 10 uur Hoogmis; 1.30 Cateoliiismus; 2.30 uuir Vesoers met Rozenhoedje; 4.30 uur Conferentóe van het Juvenaat. Maandag: De H.H. Missen 7 uur, 7 uur (Kapel), en 8.15 uur. Donderdag: 45 uur gelegenheid om te fciiecQiten. Vrijdag: 8,15 gezongen H. Mis; 7 uur Lof ter core van het H. Hart, met Rozen hoedje. Zondag 1ste dag van (het veei-tigureai gebed. BOSKOOP. Parochie van den H. Joannes de Dooper. Zondag: 7 uur Vroegmis; 9.30 uur Hoog mis; 2-.30 uur Vespers mej Rozenhoedje. Donderdag: van 69 uur gelegenheid om te biechten en, te 7 uur Lof met predi katie ter voorbereiding voor het feest van aanbidding. Vrijdag: 8 uur gezongen H. Mis en den geiheelen dag gelegenheid om te biech ten uitgenomen van 12—3.30 uur. Des avonds Lof met. predikatie. Zaterdag: den gejheelen dag gelegenheid ocm te biechten, uitgenomen van 12—3.30 uur; des avonds c.een Lof. Gedurende de wcfck de 11. Missen te 7 en 8.15 uur. Deze week Catechismus volgens ge woonte. HAZERSWOUDE. Parochie van de H.H. Engelbewaarders. Zondag: 7.30 H. Mis; 10 uur Hoogmis. 1 uur Catechismus; 2 uur Vespers. Eiken morgen wordt om 7 uur de II. Communie uitgereikt. Donderdag: des namiddags van 6—8 uur biiech tge iegenh ei d Vrijdag: 1ste der maand, toegewijd aan de bijz. vereering van het H. Hart van Jezus. 8 uur gez. H. Mis voor de leden der broederschap, 's Avonds te 7.30 uur Lof met acte van toewijding. Zaterdag: Biechthooren van 1012 en 's avonds van 49 uur. HAZERSWOUDE. Parochie van den H. Michaël. Zondag: 6.30 u. uitreiking der H. Com) munie; 7.30 uur Vroegmis; 10 uur Hoog mis; 2 uur Vespers. Maandag: 7 en 7.30 uur H.H. Missen in liet Zustergesiticht. Dinsdag: 7 en 8.15 uur H.H. Missen. Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zater dag: 7 uur uitreiking der II. Communie. 8 15 uur de H. Mis. Donderdag: 8.15 uur de II. Mis. Vrijdag: ls'e Vrijdag, 8.15 gezongen II. Mis ter eere van het Aïlerh. Hart van Jezus. Zaterdag: le der maand, te verdienen vol's Aflaat. Gelegenheid om te biech ten van 48 uur. HAZERSWOUDE (Groenendijk). Parochie van den H. Bernardus. Zondag: 1ste H. Mis om half 8; Hoogmis 2de om 10 uur. Maantag: en de overige dagen de eerste H. Mis om 7 uur; de tw.'.ede om kwart over 8. HOOGMADE. Parochie van de H. Marip Geboorte. Kondag: H. Mis te 7.30 uur. 10 uur Hoogr mis; 2.30 uur Vespers. I.30 uur Catechismus. Maandag: en volgende dagen de I1.H. Mis «en 8 uur en 8.30. KATWIJK. Parochie van den H. Joannes Geboorte. Zondag: de H.H. Missen te 7, 9 en 10 uur; te half 1 Catechismus; te kwart voor 7 uur Rozenhoedje en te 7 uur Lof. Door de week de II. Mis te 8 uur. Deze week de Catechismus naar ge woonte. Dinsdag en Woensdag: 's avonds te half 8 Lof ter eere van H. Antondus en van H. Jozef. Zaterdag: 's Middags van 59 uur gele genheid om te biechten. LEIDSCHENDAM. Parochie van den H. Petrus en Paulus. Zondag: 3 uur Vespers; 6,30 uur Lof. f^nderdag: 6.30 uur Lof„ Van 6—7.30 uUr bfechthooren'. Vrijdag: 8.30 uu/r gezongen H. Mtè. Zaterdag: 6.30 uur Lof, Biechthooren van 5—9 uur. LEIMUIDEN. Parochie van den H. Joannes de Dooper. Zondag: onder de H.H. Missen Collecte voor den St. Pieterspenning. De geheele week H. Missie. De dagorde wordt door de Zeereerw. Paters afge kondigd. Vrijdag, Zaterdag, Zondag, 40-Uren- gebed1. LISSE. Parochie van de H. Agatha. Zondag: te 7 u. en half 9 gelezen H.H.Mis sen met onderrichting; te 10 uur Hoog- mils met prednkatie; te half 2 Catechis mus: te hadi 3 de Vespers. Maandag: slechts 2 H.H. Missen. Dinsdag: 's avonds te 7 uur Lof, waaron der de Rozenkrans zal gebeden worden. Donderdag-avond 5—7 gelegenheid om te biechten. Vrijdag: de eerste Vrijdag der maand toe gewijd aan de vereering van Jezus God delijk Hart; 's avonds te 7 uur het H. uur en lof ter eere van het Godd. Hart van Jezu9. Zaterdag: 's Middags vanaf 3 uur gelegen heid om te biechten; 's avonds 7 uur Lof waaronder de Rozenkrans zal gebeden worden. MEIJE EN ZEGVELD. Parochie van de H. Maria Geboorte. Zondag: 7 uur vroegmis; 9 uur Catechis mus; 10 uur Hoogmis; 2 uur Lof. Maandag: 8 uur H. Mis, 12 uur Catechis mus Dinsdag: 8 uur H. Mis; 12 uur Catechis mus. Woensdag: 8 uur do H. Mis; 12 uur Cate chismus. Donderdag: 8 uur H. Mis; 12 uur Catechis mus. Nam. van 57 uu-r biechtgelegenheid. Vrijdag: 8 uur H. Mis. lo Vrijdag: toegewijde aan het H. Hart van Jezus. Zaterdag: 8 uur de H. Mis. Na de H. Mis gelegenheid om te biech ten en des namiddags van 3.308 uur. NIEUWKOOP. Parochie van de H. Maria Hemelvaart. Zondag: half 8 H. Mis; 10 uur Hoogmis voor Parochie; na de Hoogmis Te Deum voöf de verjaardag Onzer Geëeib. Koningin; half twee Catechismus; half drie Vespers. Maandag: 7 en 8 uur H. Missen. Dinsdag: 7 en 8 uur H. Missen., Half 12 Catechismus. Woensdag: 7 en 8 uur H. Mis Half 12 Cateohiisnius. Donderdag: 7 en 8 uur H. Mis. Half 12 Catechismus. Vrijdag: 7 uur H. Mis; 8 uur gez. H. Mis. Half 12 Catechismus. V Zaterdag: 7 en 8 uur de H.H. Missen. NIEUWVEEN. P^rpchie van den H. Nicolaas. Zondag: de H.H. Missen om 7 uur en half 10. De H. Comm. wordt uitgereikt onder de H. Mis, alsook om kwart vóór 9 uur. Donderdag: 7—8 uur n.m. gelegenheid om te Biechten. Vrijdag: 8 uur gez. II. Mis met Huwe lijksvoltrekking. Zaterdag: 7 uur Marialof. Gelegenheid om te Biechten van 46 en van half 8'half 9. Op gewone werkdagen wordt de H. Communie uitgereikt om half 7, kwart na 7. alsook vóór en onder de H. Mis. NOORDEN. Parochie van den H. Martlnue. Zondag: 7 uur stille H. Mis; 10 uur Hoog mis; 2 uur Vespers. Woensdag, Donderdag en Vrijdag Cate chismus. Vrijdag: om half 9 gezongen H. Mis. Overige dagen H. Mis om 8 uur. Zaterdag: Biechthooren van 5.30—7 uur. NOORDWIJKERHOUT. Parochie van den H. Victor. Zondag: 7 uur en half 9 stiille H.H. Mis sen met onderrichting; 10 uur Hoog mis met predikatie; 's namiddags 2 uur lef. Donderdag: half 10 gezongen Trouwmis van Petrus Paulus van Denzen en Maria Petronella Hendrica van Schip. NOOTDORP. Parochie van den H. Bartholomeue, Zondag: de H.H. Missen te 7 uur en te 10 uur; te l."S0 uur Catechismus; te 2.30 uur Vespers. Dinsdag: te 9 uur gezongen H. Mis voor Bruidegom en Bruid; te 10 uur gezongen H. Mis voor Bruidegom en, Bruid. Donderdag: van 5 uur af gelegenheid om te biechten. Vrijdag: 1ste Vrijdag der maand. Te 8 u. gezongen H. Mis; 's avonds te 7 uur Lof. ROELOPARENDSVEEN. Parochie van de H. Petrus-banden. Zondag: IL Missen 6.30, 8 en 10 uur. 12 uur Congi-egatie; 2 uur Catechismus; 3 uur Vespers. Maandag: en volgende dagen de H. Missen te 7 uur, 7.30 en 9 uur. Zaterdag: 49 uur gelegenheid van biech ten. R1JPWETER ING. Parochie van de H. Maria Geboorte. Zondag: Heden onder de H.H. Missen de 2de Collecte voor de armen. Na de Hoogmis de lofzang „Te Deum" wegens de a.s. verjaring van HaTe Majesteit onze geëerbiedigde Koningin. Na den middag t1 uur Catech., en te 2 uur Vespers. Vandaag kan men ip de daar voor aangewezen buss>ea> ttljfi aalmoe^ geven voor den Paus. Op de gewone dagetu fn öefcë week geen Catechismus. Dinsdag: komt cfe Zeereerw. Deken de jaarlijksche Visitatie doen. De kinderen van den Zondagschen Catech. moeten in de kerk aanwezig zijn, de kerk- esn armbesturen in de pastorie. Woensdag: te halif negen de H. Mis voor den vrede met de Litanie van Alile Hei ligen. Donderdag: te half negen gezongen H. Mis met Uitstelling; daarna gelegenheid om te biechten. Vrijdag: 1ste Vrijdag der maand, toege wijd aan de vereering van het. GoddeL Hart. Op dien dag of op den volgenden Zondag volle Aflaat voor het Aartshr. van het H. Hart met het Apostolaat des Getoeds. 's Morgens van af 7 uur gele genheid om te biechten; te half negen gezongen H. Mis met Uitstelling. Heden is het ook een jaar geleden, dat Onze H. Vader tot Paus werd gekozen; en daarom worden de geloovigen verzocht vooral vandaag voor Zijne Heiligheid te bidden. Zaterdag: 's morgens van af 7 uur tot na de H. Mis van half 9 en na den middag van 48 uur gelegenheid om te biech ten. A.s. Zondag: 1ste Zondag der maand: te verdienen volle Aflaat. 2de Collecte voor desieraden der kerk. SASSENHEIM. Parochie van den H. Pancratiue. Zondag: te 7.30 uur H. Mis; te 10 uur de Hoogmis; te 1.30 uur Catechismus en 2.30 uur de Vespers, waarna Te Deum. Gedurende de week de H.H. Missen om 7 uur en half negen. Dinsdag en Vrijdag om twaalf uur Cate chismus voor de Plechtige H. Commu nie. Woensdag: 7.30 uur Maria-CongTegatie. De Congreganisten worden verzocht hunne medaljes te dragen. Donderdag: 's Middags Biechthooren van 47 uur. Vrijdag: le Vrijdag van de maand. 7 uur gezongen H. Mis; 's avonds om half 8 Lof ter eere van het Goddelijk Hart. Zaterdag: 's Namiddags te 3 uur biecht hooren; te 7 uur Lof ter eere der H. Maagd. 8TOMPWIJK. Parochie van den H. Laurentlus. Zondag: 7.30 uur Vroegmis; 10 uur Hoog mis; 1 uur Catechismus; 2 uur Vespers; 7 uur Congregatie. Maandag: de H. Missen deze week te 7 en 8 uiir. Catechismus te 9 uur. Dinsdag; Gatechismps te 11 uur. Biechthooren van 5—7 uur. Donderdag: Catechismus te 9 uur. Vrijdag: Biechthooren, voor de jongens. Zaterdag: Generale' Communie voor dé jóngens. De eerste H. Mis in het Gé- sticht. Biehthooreij van 4 uur af. VOORHOUT. Parochie van den H. Bartholomeus. Zondag: 7.30 uur Vroegmis; 10 uur Hoog mis; 1.30 uur Catechismus; 2.30 uur Lgf met Rozenhoedje; 7 uur recollectie. Dinsdag: 9 uur gezongen HuwelijitasmiW met Veni Creator. Donderdag: 6—7 uur biechthooren. Vrijdag: eerste der maand-, toegewijd aan Jezus IJ. Hart; 8 uur gezongen H. Mis. Half 8 Lof. Zaterdag: 5—8 uur biechthooren. VOORSCHOTEN. Parochie van den H. Laurentlus. Zondag: de H. Missen te half 8 en te 10 uur. Na de Hoogmis Bibliotheek en repetitie voor den Volkszang; te 6 uur vergadering van St. Aloysius; t® 7 uur Lof met gebed voor den vrede. Na de H. Mis van 8 uur Catechismus voor de kleinen, die zich voorbereiden voor de 1ste H. Communie. Maandag, Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag zijn de H. Missen te half 8 en te 8 uur. Woensdag: 1ste H. Mis te 8 uur; 2de H. Mis te 9 uur. Vrijdag: 's Middags na schooltijd biecht hooren voor de kinderen. Zaterdag: Onder de H. Mis van 8 uur ad- gemeene H. Communie der kinderen. Des middags van 3 uur af gelegenheid om te biechten. WARMOND. Parochie van den H. Matthias. Zondag: de H.H. Missen om half 8 en 10 uur; 3 uur Vespers met Rozenhoedje; 6 uur Congregatie van het Geestelijk Verbond, afd. knapen; en op de Kapel Congregatie der Zelatricen; onder de H.H. Missen collecten voor de St. Pie terspenning. Maandag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur. Dincdag: de H.H. Mis om 7 uur op de Kapel; half 8 uitreiking der H. Commu nie; 8 uur H.H. Mis. Woensdag: de H.H. Missen om 7 en 8 u. Donderdag: 7 uur H. Mis; 8 uur gezongen; des morgens tot 10 uur en des nam. van 57 uur gelegenheid om te biechten. Vrijdag: 7 uur H. Mis, 8 uur gezongen; des avonds 7 uur Lof ter eere van Jezus H. Hart, Rozenhoedje en Litanie van het H. Hart, gezongen. Zaterdag: de H.Hr Missen om 7 en 8 uur; des voorm. tot 10 uur en des nam. van 45 uur voor de kinderen, vervolgens tot 9 uur gelegenheid om te biechten, zijnde Zondag de eerste der maand. WASSENAAR. Parochie van den H. Willibrordue. Zondag: 7 uur en half 9 de gelezen H.H. Missen; 10 uur de Hoogmis; 2 uur Cate chismus; 3 uur Kruisiweg; half 6 Con gregatie voor de mannen. A.s. Zondag 5.30 uur Congr. voor d§ vrouwen. Maandag: élechts 2 H.H. Missen 7 en 8 u. Dinsdag en overige dagen 3 H.H. Missen, 7, 7.3Q en 8 uur. Donderdag: feestdag der H. Kindsheid en 9 uur H. Mis mef zang en processie. Vrijdag: le Vrijdag der maand, 7 uur gez. H. Mis; 's av. 7 uur Lof. Zaterdag; 'g Avonds 7 our Lof. Deze .week Catechismus naar gewoonte; felegepheid om te biechten insgelijks, aterdag van 4 uur tot half 9. ZEVENHOVEN. Parochie van de H. Joannes Geboorte. Zondag: 6.45 uur H. Communie; 7.30 uui Vroegmis; 10 uur Hoogmis met preek en Te Deum; 2 uur Lof met Rozenh. en gebed voor den Vrede. Lied 53. Maandag en volgende dagen 7 uur H. Communie en 8 uur de H. Mis. Vrijdag: v.m. 8 uur gezongen' H. Mis; mm. 7.30 uur H. Hartlof. Lied 44; Biechthooren iederen dag voor en na de H. Mós. Zaterdagmiddag 4, 5, 0 en 7 uur. ZOETERMEER. Parochie van den H. Nicolaus. Zondag: de H. Missen om 7 uur, half 9 en om half 11 de Hoogmis; 1.30 uur Cate chismus; half 3 Lof en om 7 uur de H. Familie. Deze week de H. Missen om zeven uur en kwart over acJhtt. Dinsdag: des avonds om 7 uur de Vincen- tiu s- c on ferentie. Vrijdag: 7 uur gezangen H. Mis; des avonds om-half zeven het Lof. Bediend: Maria de Groot geb. Koot. ZOETERWOUDE. Parochie van den H. Joannes Onthoofding. Zondag: feestdag van den H. Joannes Onthoofding, Patroon- of tiitelfeest der parochie; 7.30 en 8.30 de Stille Missen; 10 uur de plechtige Hoogmis; 1.30 uur de plechtige Vespers en feestpredikatie door Z.Ew. hoogeleerden heer A. J. Oudejans, professor aan het Seminarie Hageveld te Voorhout. Deze week iederen dag om 8 uur Cate chismus en om 7 en 8.15 uur de H.H. Missen. Zaterdag: na de H. Mis van 8.30 uur gele genheid om te biechten en namiddags van 35 en 6—7 uur. ZOETERWOUDE—LEIDERDORP. Parochie van de H. Maria Onb. Ontvangenis. Zondag: kwart voor 7 uur uitreiking der H. Communie. De H. Missen om half 8 en 10 uur. Catechismus. 3 u. Vespers en half 7 Lof. Maandag en volgende dagen de H.H. Mis sen om half 8 en haM 9. pinsdag: 's Avonds 7 uur Lof. Donderdag: 5 uur biechthooren. 'Vrijdag: le Vrijdag: haJf 4 en half 5 kin deren biechthooren; 7 uur Lof. Zaterdag: Vanaf 5 uur bieobthooren. De H. Missen om half 8 en half 9. Rooster der Retraiten. van het St. Clemenshuis. te Noorwijkerhout. 25 September Jongelingen van de H. B. S. en Gymn. (boogere kl.) (f4.—) 7—10 Sept. Heeren (110.—) 1316 Sept. Heeren Vincentianen uit Haarlem en omstreken (f 6. 1922 Sept. Heeren Vincentianen (f 6.^) 25—28 Sept. Landstorm 1913-1914 (f4.—) 30 Sept.3 Oct. Landstorm 1913 en 1914 (f6.-) 25—20 Oct. Dames v. d. deftigen stand (f 10.-) N. B. Men wordt verzocht zich voor deze Retraiten op te geven bij de Eerw. Gees telijkheid. Rooster der Retraiten van het Retraitenhui9 „De Thabor", Eendrachtsstraat, Rotterdam. 25 September. Kweekschool der Eerw. Zusters, Den Haag. (Voltallig.) '69 September. Tertiarissen der Paters Capucijnen, deftigen stand. (Verg. f 10.—). Door een Pater Capucijn. 13—16 September. Congregatie uit Am sterdam gewonen stand. (Verg. f 4. Door een Pater Dominicaan. 20—23 September. Congregatie uit Am. sterdam Middenstand. (Verg. f 6.—). Door een Pater Dominicaan. 28 September1 October. Congregatie Door een Pater Dominicaan. N.B. Men wordt verzocht de toegangs kaarten voor deze Retraiten aan te vragen bij de Eerw. Geestelijkheid. De Retraitanten worden des avonds tegen half 6 ure in het Retraitenhuis verwacht. De sluiting is omstreeks 4 uur. Het Retraitenhuis is inge richt voor 40 Retraitanten. Wanneer eene Capucijnen gewonen stand. (Verg. f 4. 58 October. Tertiarissen der Paters uit Amsterdam deftigen stand. (Verg. f 10.Door een Pater Dominicaan. Liturgische Misgebeden om den vrede. gedurende den oorlog door Z. D. H. den Bisschop voorgeschreven aan de priesters aanbevolen aan de geloovigen. Gebed (vóór 't Epostel). Laten wij bidden: O God, van Wien de heilige begeerten, de goede voornemens, en de rechtvaardige werken voortkomen: geef aan Uwe dienaars dien vrede, welken de wereld niet geven kan; opdat onze harten gene gen zijn tot het volbrengen van Uw ge boden, en wij, van de vrees voor de vij anden ontslagen, door Uwe bescherming in rust mogen leven. Door onzen Heer, Jezus Christus, Uwen Zoon, die met U leeft en heerscht in de eenheid der H. Geestes, God, door alle eeuwen der eeuwen. Amen. Stil Gebed (vóór de Praefatie). O God, die de volkeren, welke in U ge- looyen, dpor geen vrees laat ont|Jel)en; gewaardig U de gebeden en offeranden van het U toegeheiligd volk te aanvaar- den, opdat de vrede door Uwe goedheid verleend, de Christenrijken tegen alle vjj. anden beveilige. Door onzen Heer, Jezus Christus, Uwen Zoon, die etc. Gebed (na de Communie) Laten wij bidden: O God, die den vrede geeft en liefhebt, U kennen is leven, U dienen is regeeren; verdedig dan tegen allen aanval degeneq, die U smeeken, opdat wij, die op Uwe be scherming vertrouwen, van de vijandige wapenen niets behoeven te vreezen. Door onzen Heer, Jezus Christus, Uwen Zoon, die etc. AGENDA'S. Ned: R. K. Volksbond. Het Bondsgebouw is tijdens de inkwartie ring voor de leden niet toegankelijk. Maandag, 910 üur Brandstoffencommissie, (Hoogl. Kerkgracht 40). Dinsdag, half negen Kleermakersvergade- ring bij den heer Bonnet, Koningstraat. Vrijdag-avond halfnegen repetitie van de Harmonie St. Gregorius in bet St. Jozefs- zaaltje. Tevens aanneming van nieuwe leden, Zaterdag, 910 uur Spaar- en Voorschot bank, in het lokaal van den Verhuurders- bond, Hoogl. Kerkgracht 40. Mededeeling. Zij, die van de diensten der Harmonie „St. Gregorius" wenschen gebruik tc maken worden beleefd verzocht, hiervan minstens 14 dagen te voren kennis te geven aan het bestuur der Harmonie, Sophiastraat 15. 1 St. Jozefsgezellen-Vereeniging. Zondag, is de zaal open van I2V22V2 en van 57 uur voor de leerlingen; van 8-10 uur verpl. bijeenkomst voor de Gezellen; ten 5 uur kegelclub „Klein maar Dapper" en ten kwart voor 9 uur kegelclub „Hout of Fout."; Maandag, Dinsdag en Donderdag is de zaal beschikbaar voor de Gezellen. Woensdag, repetitie Tooneel. Donderdag, kegelclub Afd. Geh. Gezellen! „Alle negen." Zaterdag, Zitting Spaarkas op de gewone uren. Zita-Vereeniging. Zondag, geopend vanaf 12 uur. 's Avonds tot 10 uur gezellige bijeenkomst in de lokalen der winkeljutfr. en dienstboden, Dinsdag, van 11 tot 12 uur voormiddag- arbeidsbeurs. Inlichtingen voor verschillende betrekkingen. Woensdag-avond van 8 tot 10 uur gezellige bijeenkomst voor dienstboden; Spaarkas en bibliotheek Van 8—9 uür, (ook niet-leden kkinnen worden toegelaten.) Donderdag, de zaal geopend voor dienst? boden. "Vrijdag-avond. Van haif 8half 10 gezel lige bijeenkomst van meisjes. Afdeeling Vrou wenbond. Uit de Pers. Zal Duitschland België inlijven? Generaal Staal is van sommige" zijden erg pro-Duitsch genoemd. Te merkwaardiger is daarom hetgeen hij in het Vaderland over bovenstaand onderwerp schrijft: „De Duitsche opstellers van vredesbepa- lingen wijzen er op, dat Duitschland niet zal kunnen nalaten België in tc lijven. Ik Jaat nu daar, of ooit te verwachten is, dat de Belgen een Duitsch element zouden kun nen worden en of dus de bedoelde inlijving niet een bron van ellende, last en verdriet voor Duitschland zou worden. Maar ik vind dit voorstel zoo laag in ander opzicht. Die het doet en aankweekt, vergeet ten eenen- male: dat België geheel zijns ondanks in den oorlog betrokken werd door een daad van Duitschland, dat België den doortocht der Duitscher8 niet kon toestaan zonder afstand te doen van zijne Staatssouvereiniteitdat geen Duitscher er aan gedacht zou hebben om niet met beslistheid en met fierheid van zijne regeering te verlangen, dat zij c.q. een dergelijk verzoek, als aan België door Duitsch land werd gedaan, onvoorwaardelijk afwees; en dat België den oorlog slechts heeft ge voerd tot handhaving zijner neutraliteit en in verzet tegen een inval der Duitschers. 1 Door bij den vrede met een en ander geen rekening te houden en, nadat ook de vrede met England zal zijn gesloten, België te blijven bezetten, zou Duitschland m.i. een karakter aan dezen oorlog geven, dat het niet slechts aan de neutrale Staten kon doen berouwen, zich bij het begin van den strijd niet tegen dat Rijk te hebben gekeerd, maar dat het voorts alB een brutaal en roofzuchtig over weldiger zou doen kennén. Neen, die Duitsche schrijvers, die het in lijvingsdenkbeeld opperen, zij kunnen m.i. niet beschouwd worden woordvoerders of gedachtevertolkers van de Duitsche regeering en van (le meerderheid van het Duitsche volk te.zijn! Er werden in de Brusselsclie archieven stukken gevonden, die België heeten te be zwaren. Mijns inziens wijzen zij hoogstens slechts op eenige onvoorzichtigheid van den Belgischen Staf of van het Belgische Depar tement van Oorlog. Wie er verdacht moge worden van schuld of medeschuld aan het uitbreicen van dezen oorlog, volstrekt buiten elke verdenking staat, naar mijne overtuiging, de jonge, rid derlijke Belgische Vórst, die slechts te be schouwen is als de dappere, eerlijke verdedi ger van zijn goed recht en van dat zijn volk." Eigen fabrikaat. Naar Nederlandsch-Indië mogen enkel goe deren van Nederlandsch fabrikaat verzonden worden, schrijft het Huisgezin. „Deze bepaling is een nieuw staaltje van de ergerlijke machtsoverschrijding, waaraan Engeland zich schuldig maakt. Maar afgezien van den dwang, is het zeker w'ensehelijk, dat van hier zooveel mogelijk Nedeilandsche artikelen naar onze bezittingen worden verzonden. Evenals het wenschelijk is, dat wij zelf aan het eigen fabrikaat de voorkeur geven, er minstens aandacht aan wijden en het niet met geringschatting voorbijgaan. De tijdsomstandigheden dwingen, nu in- en uitvoer aan belemmeringen blootstaan, van het Nederlandsch fabrikaat meer notitie to nemen. Zal men, als deze dwang wegvalt, straks weer tot oude sleur en de veelal dwaze voor keur voor het uitheemsche product terug* keeren?

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 6