25 BUITENLAND. De Oorlog. ee JAARGANG No 'J88 Êcid^h^SoMomf BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. -- Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAS, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DeABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bjj vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering i het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent por week f 1.25 per kwartaal; bjj onze jenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2% cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 oent WOENSDAG AUGUSTUS. 1915. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. BIJ contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cenL Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 oent. Ongeloof. Onze .tijd gaat zoograag prat op z'n beschaving z'n cultuur. Men roemt met èoovee'; ophef de beschaving van de twin tigste eeuw, de vooruhgaing van de mo derne cultuur. Zeker, in. het 'licht van den laaiende oorlogsgloed is die bescha ving le kijk gecet in heel haar aimelijk- heiJ, en is die vooruitgang voor de recht bank der mensclilhoild aangeklaagd als leugen en bedrog. Toch willen, helaas, zoo vele duizenden nóg niet de oogen openen. Zij rennen voort in den stik-duisteren ndcht van hun on'eioof. Zij voeien we lis waar behoefte aar. éts ihoogers, aan een hoog ere levens opvatting, aan troost en steun en. hulp tan iets, da.t buiten he.t bereik der zin nen ligt, van iets, dat meer is dan louter stof, doch zij zoeken dat niet, waar het 6 te vinden. Een droevig bewijs voor wat wij hier zeggen is het volgende. Ir. een Engelsch blad vertelt een oud- sol/iaat van de waarde, die in een oorlog amuletten of tai'.iismans wordt ge hecht. Bij het Engelsche leger was vroe- als voorbehoedmiddel in trek de knoop van de jas van een soldaat, die overwinnend uit een veldtocht was geko men, en ibij de cavalerie de tand van een paard, dat hetzelfde voorreoht had ge had. In dezen oorlog is een poppetje van eikenhout en z.tlVer of goud in zwang, .waarvan de fabrikamt verzekert er al ver over het miiöioen geleverd te hebben. Wij zijn geneigd de bewering van de fabrikant als een reclame-truc te be schouwen, merkt een der bladen het „Hsgz." op. De werkelijkheid zou te bar zijn. Doch, laat het cijfer overdreven zijn, het feit wijst er toch duidelijk genoeg op, tot welk een domme en dwaze, bedroe vende en ergerlijke pr act ijken de me.n- schm komen, die hebben gebroken met liet redelijk en veiheffend GeHoof, me,t den heiligenden en veredelenden Godsdienst, en hun toevlucht hebben genomen tot een onredelijk en vernederend bijgeloof. In de Argonnen zijn met afwisselend succes hevige gevechten geleverd. Bommen op Offenhurg geworpen. - Ondanks den hevige tegenstand der Russen dringen de Duitschers in het Oosten steeds verder en hebben reeds, naar zij melden, Brest Litowsk omsingeld, een Russische vesting van groote mili tair-geografische beteekenis. - Op het Zuidelijk oorlogsterrein zijn geen gevech ten van beteekenis geleverd. Van het Westelij'k oorlogs terrein. Overzicht. Zooals uit de communiqué's blijkt, zijn op verschillende plaatsen in de Argonnen vrij hevige gevechten geleverd, alle met afwisselend succes. Men kan niet zeggen, dat een der partijen zich de mderdere van de andere toonde. Gedurende het bezoek aan Zeebrugge loste Maandag de Engelsche vloot onge veer 60 a 70 schoten op de Duitsche kust- versterkingen. De Duitschers verloren door deze beschieting een doode en zes gewonden. Bovendien werden door te ver gaande schoten drie Belgische inwo ners gewond. Materieele schade werd niet veroorzaakt. Bij Loo ten Z.W. van Dixmuiden werd eergisteren een Fï-ansche tweedekker door een Duitschen vlieger naar berieden ge schoten. Maandagavond wierp een Fransche of Engelsche vlieger bommen op de buiten het gevechtsterrein gelegen stad Offen- burg in Baden. Er werd slechts onbetee- kenende schade aangericht. Twaalf bur gers werden gewond, ten deele zwaar. Van het Oostelijk oorlogs terrein. Overzicht. Een nieuwe bedreiging voor de Russen vormt de door de Duitsche vloot onderno men pogingom de actie der Duitsche troepen in Koerland te steunen. Zij is er wel is waar nog niet in geslaagd de Rus sische vloot in do Golf van Riga geheel onschadelijk te maken, doch de Russen hebben de verdediging van den ingang der Golf reeds opgegeven, zoodat het zeer waarschijnlijk is dat de Duitschers wel dra de kust van Koerland en Lijfland in 'haar geheel zullen beheerschen. Het i;| duidelijk, dat zulks een gevaarvolle be dreiging zou zijn voor de spoorweg-ver- fcinding Wilna-Petersburg. De ontvufy ming van Wilna, welke reeds is gemeld, schijnt er op te wijzen, dat de Russen voor dit gevaar niet blind zijn. Ondanks de geweldige krachtsinspan ning der Duitschers, slagen de Russen er op verscheidene punten in den opmarsch der verbonden legers te vertragen. Uit alles blijkt dat Von Below's leger in het noorden in zijn bewegingen wordt be moeilijkt. De verovering van Kowno daarentegen heeft de Duitschers groote voordeelen verschaft. De Russen moesten ten zuiden dezer vesting hun stellingen aan de Jesia opgeven, zoodat het leger van Von Eich- horn de Njemen-bocht weldra geheel zal beheerschen. Ten zuiden van Narew is een belang rijk deel van den spoorweg Bialostok— BrestLitowsk bij Bielsk in het bezit der Duitschers. Bij WysokoLitowsk hebben de verbonden legers eveneens den spoor weg overschreden. Van WysokoLitowsk, dat 30 K.M. ten noorden van Brest—Li towsk is gelegen, wordt de laatste ves ting het meest bedreigd. De Duitschers melden reeds de volledige omsingeling van BrestLitowsk. De verovering van BrestLitowsk zou voor de Russen een geweldige nederlaag beteekenen. Hier toch komen alle groote spoorweglijnen te zamen, die bestemd zijn om troepen uit het binnenland naar het Poolsche gevechtterrein te brengen. In de bedreigde streek. Sedert Zondag, zoo bericht het bureau Norden., toopen op de noordwestelijke spoorwegen uit Petopsbui de posttreinen tot Grodno, de goedereiut} ei-neen tot Duma- bury en passagierstreiiqm tot Wilna. Bialystock is door de burgerbevolking bijna geheol verlaten; driemaal d*aags vertrekken treinen met vluchteling en, elk bestaande uit 50 ^oetcterenwagens naar Minsk. De vluchtelingen mogen slechts het noodzakelijkste aan kleedingsstukken meenemen. De krijgsschool te Wilna is miaar Poltawa overgeplaatst. Uit Duniaburg zijn nu ook de laatste nog overgebleven ambtenaarsf amiil les naar het oosten vertrokken, zoomede alle ambtenaarsgezinnen o.p den geheelem spoorweg RigaKreuaburg noordweste lijk van Dunaburg. De overheid te Wilna heeft bevel ontvangen lijsten aan te leg gen voor de op te richten stadsmilitie. Aan de grens van Boekowina en Bessarabië. Uit Tsjernowitsj wordt aan het ,,Berl. Tagebl." geseind, dat aan de grens van Boekowina en Bess arabic ten noordoos ten van Tsjernowïtsj wederom verhoogde actie waargenomen wordt. Sedert Maan dag is 'n artilleriegevecht aan den gang; het kanongebulder is te Tsjernowitsj dui delijk hoorbaar. Aan het uiteinde van den Russiöchen vleugel, vlak bij de grens van Roemenië en de Boekowina, trekken de Russen nieuwe 9trijdkraohten bijeen. Bij deze bij eentrekking kwam Russische cavalerie bij het stadje Oho tin op Roe- me ernsoh grondgebied terecht. Zij werd door de Roemeemsche grenswacht met ge weervuur verjaagd. De val van Ossowietsj. Over de door de Duitschers genomen Russische vesting Ossowietsj kunnen niog de volgende bijzonderheden wordetn me degedeeld: De Russische vesting Ossowietsj, aan den Bobr, een belangrijk strategisch punt, dat den overgang over die rivier moet beschermen, werd op. 28 September j 1. voor het eerst door het zware Duitsche geschut beschoten. Na den terugtocht van Hinderub org's leger werd ook het beleg van Ossowietsj opgebroken. De Tsaar bezocht toen de vesting en hield een toespraak tot de be zetting. Maar toen na den tweeden, den winterslag aan de Masoerische meren, de Duitsche legers weder vooruitrukten,werd cpnieuw Ossowietsj omsingeld. Ondanks de beschieting door de groote mortieren, hield de vesting stand, voor namelijk door de groote moeilijkheden die een bestemming hébben zou, wijl de ves ting in een zeer moerassig gebied gele gen is; een bestorming zou te groote offers eischen en eerst na langdurige en moeilijke technische voorbereiding moge lijk zijn. Derhalve werd de vesting gedeeltelijk omsingeld; en terwijl de Narefvestringen werden genomen en de Duitsche 'legers op :ukten, bleef Ossowietsj in Russische handen. Doch de val van Kovno bracht het gevaar nader, dat de omsingeling van Ossowietsj zou worden voltooid, en der halve besloot de Russische legercomman dant, overtuigd dat dan de -vesting en de bezetting spoedig verloren zouden zijn, bevel te geven tot de ontruiming. Van hst Zuidelijk oorlogs terrein. Overzioht. Er heerscht geen rust op het Zuidelijk Oorlogsterrein, doch de gevechten, die ec worden geleverd, brengen geen noemens waard voordeel aan een der partijen. Men verovert nu en dan eens een loopgraaf op elkander, een aanval wordt beproefd en afgeslagen ,,op bloedige wijze" schrijft dan de overwinnende partij vijandelijk geschut wordt tot awijgen gebracht, enz. Uit de laatste alinea's van het Oosten» rijksch Legerbericht, die wij hier laten volgen, zou mem echter de veronderstel» ling kunnen maken, dat er meer voort gang in de krijgsverrichtingen zal komen. „In het versterkte gebied van Flatsch en Raibl (Karinthdë) nadert de vijande lijke infanterie hier en daar onze linies. Onze versterkingen op de hoogvlakte Lavarome-Folgieria werden gasteren weder hevig beschoten. Ook begint de vijand on- 23 stellingen aan het Stilfser Joch (Alpen pas aan de grene van Tirol, die de water scheiding tussch en de Etsch en de Ajdda vormt) te beschieten." Op Zee. In tie Ooft van Riga. Door den Russischen geraeralem staf wordt gemeld, dat hij de jongste operatie in de Golf van Riga dè Duitsche vloot, volgens ingekomen berichten, een linie schip en itwee lichte kruisers verfoor, ter wijl niet minder dan acht torpedobooten buiten gevecht gesteld werden, waarvan een deel gezonken js. Een Reuter-telegram uit St. Petersburg meldt nu dat het Duitsche linieschip, dat door een Engelsche duikboot in den grond moet zijn geboord, er een was van het MoLtke-type. Aanvankelijk werd de Moltke zelf genoemd. De duikboot- en mijnoorlog. Van het Emgelsohe stoomschip ,,Dio- med", dat tot zinken gebracht werd, zijn tien leden der bemanning omgekomen. De Engelsche treiler „Gommander Boyle" is gezonken; van de bemanning zijn 9 man gered, drie verdronken. Volgens een Lloyds bericht is het Engelsche stoomschip „Silvia" gezonken. De bemanning is gered. De bladen bevatten het bericht dat hei Engelsche stoomschip Garterswell, op weg van Amerika naar Engeland, door een Duitsche duikboot in den grond is geboord. De bemanning is gered. De Car- terswéll had een lading zaad aan boord. De Belgische petroleumboot Na guest an en drie zeilschepen werden eveneens tot zinken gebracht. In de lucht. Een vliegtuig boven Adana. Uit Constantinopel wordt gemeld: Za terdagmorgen vloog een vijandelijk vlieg tuig boven de stad Adana (Klein Azië) en wierp een bom, die in de nabijheid van een huis neerviel. Twee vrouwen werden gedood. Er werd eenlge materieele schade fnngericht. Het vliegtuig verscheen des middags weer, maar verdween na eenige ronden gemaakt te hebben. De actie tegen de Darda nelles Zal Italië aan deze actie deelnemen? Uit Arthene wordt .aan heb „Berl. Tage- blatt" gemeld, dat de oorlogsverklaring van Italië aan Turkije aldaar in zoover belang inboezemt, dat men zich aldaar afvraagt of Italië nu ook zal deelnemen aan de operation tegen de DardanéLlan of misschien op eigen gelegenheid een aotie zal beginnen tegen de kust van Klein-Azië. Daar men weet dat ItaPlë ook gebied .tracht te verkrijgen dat uitsluitend door Grieken bewoond wordt, wekt de ge dachte, dat Itia'tië zijn operation ook tot dit gebied zou kunnen uitstrekken», een zekere ongerustheid, waarvan de gevol gen voorfoopig nog niet kunnen worden overzien. Tot zoover het „Berl. Tageblatt". Het schijnt ons toe en deze meememg deolen velen met ons dat Italië hoofd zakelijk de oorlog aan Turkije heeft ver klaard om de actie tegen de Dardanellen te ondersteunen. Vredespogingen der neutralen. De „N. Ct." beva/tte het volgende eigen telegram uit Berlijn: Een correspondent van de ,r>N.-Y. World", die Zondag te Kopenhagen ver toefde, meldt, dat pogingen zijn gedaan om Noorwegen, Zweden, Denemarken, Nederland, Zwitserland en misschien ook den Paus ieder twee vertegenwoordigers naar Stockholm of Den Haag te doen zenden ten einde een conferentie der neu trale mogendheden in Europa te houden, met het doel, de oorlogvoerenden te pol sen en voorstellen te doen tot beëindiging van den oorlog. Al de genoemde landen verklaarden zich bereid tot deelneming», maar ge-Jt van allen wilde het initiatief nemen., Eerst moest de moeilijkheid worden uih dé i weg geruimd, dat de stap door som mige oorlogvoerenden als een onvriende lijke daad kon worden beschouwd. Verschillende personen bezochten hier toe do hoofdsteden der oorlogvoerende landen en van allen werd de verzekering ontvangen, dat de conferentie niet als een onvriendelijke daad zou worden be schouwd. Engeland en Duitschland wilde niets in den weg leggen,' Rusland was echter sceptisch en Frankrijk niet opti mistisch tenaanzien van het mogelijk re sultaat, maar men kon het beproeven. De Belgische regeering verklaarde er de voorkeur aan te geven, België terug te krijgen, zonder dat het land voét voor voet moest worden terug veroverd en ten tweede male als oorlogsterrein moesU dienen. De resolutie van den Nederlandschem. Anti Oorlogtaad van 3 Augustus evenwel, die de regeering verzocht het initiatief te nemen, maar onder vooropgestelde voor» waarde, dat de onafhankelijkheid van België zou worden hersteld, bracht een wanklank, die het geheele plan dreigde in duigen te doen vallen. Opnieuw moesten de verschillende hoofdsteden worden bezocht om den weg opnieuw te effenen. Daarna kwam de quaestie of ook Ame rika moest worden uitgenoodigd. Enkele FEUILLETON. De noodlottige erfenis. 40) In (het 'hotel van haar zwager kon zij éich evenwel maar niet flkuils gev-oelen. Steeds waren daar gasten, er heerschte a'tijd rumoer en vroolijkheïd en zij voel de wel, dat zij hier niiet op haar plaats was, dat zij die anderen hinderde, zooals dezen haar hinderden. Liane maakte voor zicih dezelfde opmer king en het duudre niet lang of zij deelde deze ook aan haar echtgenoot) mee. Die zuster uit Amerika begint mil danig te. vervelen, barstte zij uit, toen zij 's avonds na een. feest in helt hoteil, waar- hij het weer vrij luidruchtig was toege. gaan, met Hector op de slaapkamer was. Wanneer zij eeuwigdurend wil zitten pruilen), dan as dat haar zaak, maar daar voor behoeft zij toch oais genoegen nleit te bederven met haar begnafenisgezicht. Meestal was Hector zeer toegeeflijk voor 2ijn vrouw en schikte hij zich gaarne caar haar wemschen, maar omtrent dit ondenverp was hij niet zoo handelbaar. Misschien zou zij u hetzelfde verwijt kunnen maken, antwoordde hij, en zl-ch met meer recht beklagen over de wél wat ^mderlinge omlijsting, waarin gij haar weduwschap plaatst. -- Hoe zijt ge ook op hot dwaze denk beeld gekomen, die huilebalk hier te bren gen. Ge hadit haar beter kunnen laten, waar zij was. a Wat zoudt ge da^pbij gewonnen heb- Althans zooveel, dat ik mij dan voor niemand had behoeven te ontzien. Voor zoover ik kan nagaan, ontziet ge u .toch niet veel en zij heeft daar nog geen enkele aanmerkikig op gemaakt. Dat mioiest er nog bij komen! Op ernstigen toon sprak graaf d'AUe» ret: Luister ©ens, Liane, ik vrees, dat gij ge an juiste opvatting hebt van de nood zakelijkheden, waartoe ooize toestand ons dwingt. Welke toestand? Diq, waarin het zonderl/inge testa ment van onzen oom ons gebracht heeft. Zijt gij dan niet zijn wettige erfge naam? Onbetwistbaar, maar er zijn zekere voorwaarden aan verbonden. Dait doet er minder toe, de hoofdzaak is, dat gij zijn erfgenaam zijt. Zeer juist, maar ongelukkigerwijze zullen de 4 millioen, die ons toekomen, en die sueohlts de helft van de nalaten schap vormen, ons eerst in werkelijkheid toebehooren, wanneer ons huwelijk met een kind gezegend wordt. Ondanks de vrees, die Liane voor rim pels had, fronsde zij nu toch de wenk brauwen. Zij vengat geheel het onderwerp, waar voor het gesprek eigenlijk begonnen was, de schoonzuster, eaf vroeg: Maar waar leven wij dan eigenlijk van? Van een rente van 50,000 fr., die mij levenslang za| wdrdep uitgekeerd, wari- ofeer ik kind^rüdos mlpeht ^lijven. En dié, fficuneeir tfc. net ongeluk had u te verliepen, toch zeker aan mij zou overgaan? Helaas neen, in dat geval zou ik u ïüiets anders mallaten, dan hetgeen wij hebben overgespaard'. De gravin d'Afleret lachte spottend en riep: Onze spaarpenningen! Dat wil dus zooveel zeggen, dat ik zonder een &ou zou achterblijven. Ten naastenbij, maar gelukkig is daar mog geen vrees voor. Ik bén wei circa 10 jaren oudetr dan gij, de karkas is nog stevig en iik zal u zoo spoedig nieit tot weduwe maken. Maar met dat al is mijn bestaan toch zeer onzeker en zal ik in voortdurende® angst moeiten Leiven. Komaan, wie zegt bovendien dat ons huwelijk kindorioos zou moeten blij ven. Liane haalde haar schouders op. Uw oom was een oude gek! riep zij uit. Dat ben ik volkomen met u eens* zeide hij, maar wat helpft ïiet ons al, of wij dat zeggen. De bepalingen van zijn testament zijn formeel en daaraan val/t niet te tornen. En zij, hernam Liane, doefende op Lizzie, en haar stem nam een uitdruk king van afgunst aam ©n zij zafj weldra geheel aan die voorwaarden voldoen. Ja. Zoodat, in het allergunstigste geval, gij nog maar de helft der nalatenschap van uw oom zult krijgen. 't Is zoo. En die andere 4 millioen ten deel zul len vallen aan een vreemdelinge. Aan de weduwe van mijn broeder, ver beterde hij. Nu ja, dat komt op hetzelfde neer. Ik hoop, dat gijnu wel zuR begrijpen welk belang ik er bij had, haar bij ons te doen komen. Nog niet. Dan zal ik het u uitleggen. Wanneer ons huwelijk kinderloos mocht blijven, dan zal het kind van mijn broeder niet de helft maar de geheele nalatenschap krij gen. Ik ben door mijn broeder benoemd tot voogd .over het kind en wanneer nu de moeder eens verdween, dan zou ik ten minste tot de meerderjarigheid van hat kind de beschikking hebben over de gehee- lea opbrengst van die 8 millioen. Liane keek hem verschrikt aan en sta melde: Afschuwelijk, gij wilt...' Het vermoeden dat in haar opkwam was zoo vreeselijk, dat zij het niet durlde uitspreken. Hij glimlachte. Stel u gerust, ik ben geen misdadi ger, maar ik heb u alleen maar eens dui delijk willen maken, dat ge u tegenover onze schoonzuster wat meer in acht noet nemen. In plaats van haar te kwetsen, zoudt ge beter doen haar vertrouwen te winnen. De partij zou voor ons verloren zijn, wanneer zij ons ooit tusschen de i m- gers doorgleed. 01 waarom is dat kind niet van ens! Ja, dan zouden wij niet de helft, maar de geheele erfenis krijgen. Het koste wat het wil, maar dat kind moet ons toebehooren. Dan moet gij er maar ©ens Qyer na denken of ©r geen middel op te verzinnen is. Hector had zijn vrouw gekregen, waar hij haar hebben wilde. De gravin d'AUeret was niet, zooals haar waardige gemaal, een misdadige van aan leg, maar zij had een onverzadigbaren lust naar weelde en het maakte haar ra zend dat haar, nu zij toch met een million- nair gehuwd was, telkens hinderpalen in den "weg gelegd werden, als zij dien lust wilde botvieren. Eerst had zij zich moeten intoonen, om dat de markies de Courtevron, de erflater nog zoo kort geleden was gestorven, waai'door zelfs haar huwelijk zonder eeni ge plechtigheid was voltrokken gewor den: nu was het weer die weduwe uit Amerika, die haar hinderde, maar bo vendien was een inkomen van 50,000 fr. op verre na niet voldoende om ih de kosten van haar levenswijze te voorzien. Om haar woelde eerst geheol den vrijen teugel te kunnen vieren, was zelfs de halve erfenis niet voldoende en zou zij de volle acht millioen moeten hebben, waar tegenover stond, dat, als Hector eens stierf en haar zonder een kind achterliet, zij zelfs dat jaargeld van 50,000 fr. zcu moeten missen en zij weer haar 'evon vol wisselvalligheden en avonturen 'Oil moe ten aanvangen, dat geëindigd was ij haar ontmoeting met Berthany aan de Fransch-Zwltsersche douanestatie. Dat moetl Wanneer er een misdaad noodig was, om haar in het bezit van de geheele erfe nis te stellen, dan was zij zelfs daartoe bereid. J^Vordt vervolgd.1

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1