BINNENLAND. ALBERT RJEL KRONIEK. 1914. 24 Augustus. De Oostenrijksch-Hon- gaarsche kruiser „Kaiserin Elisabeth" due voorTsingtao ligt, krijgt bevel om voor Tsingtao mee te vechten. Daaruit blijkt dus, dat Oostenrijk zich mede in oorlog met Japan beschouwt. Het Arabic-incident. De minister van Buitcnlandsche Zaken Lansing heeft a»\n den gezant der Ver- eenigde Staten te Berlijn een telegram ge zonden met de vraag of de Duitsche re geering eenig officieel rapport heeft om trent de Arabic. In regeeringskringen acht men de tot dusver ontvangen berichten zèer vaag. In België. De Gentsche hooges^hool heropend. Naar vernomen wordt, zal de Gentsche hoogcschool tegen begin October heropend worden. Bij onvoldoende aantal Belgische professoren fcal het tekort door Duitsche worden aangevuld. Korte berichten. Do toestand te Ostemde blijft voort durend dezo'.fde. Oscar Helmortel, een kolenhandelaar, j-n geheel West-Vlaande- ren bekend, is gevangen, genomen en naar Duitse hl and gezonden, omdat hij zijn col lectie antieke wapenen niet had ingele- vend, toen men alile wapenen op. herti stad liuis moest inleveren. (VI. Ct.) Gedurende de maand Juli zijn 909 schepen de haven, van Antwerpen bin nengekomen met een. inhoud van. 193,122 ton. De uitgevaren schepen waren. 904 in aantal met een tonneninhoud van. 183,037. Op den Balkan. Griekenland onzijdig. Do correspondent van de „Morning Post" te Athene seint, dat de Koning en Venazelos in twee hoofdpunten tot over eenstemming zijn gekomen. Ten eerste: welwillende onzijdigheid ten opzichte van de Entente en vervulling van 4e verplich tingen, die in het verdrag met Servië zijn vervat; ten tweede: vasthouden aan de onschendbaarheid van het Grieksche grondgebied. Verschillende Oorlogs berichten. Vergiftige gassen. Aan het station te Akeax kwam een trein met zwaarge wonde Duii'r-che soldaten en officieren van het Yserfront aan. De meesten deizer ongelukkige!) waren blind. Vcügens hun mededeelingen was hun blindheid het ge»- volg van de uitwerking van de der Engo'schen. De uitwerhjflftTJ'fM*<oTcair*-ai/rrrrmr*-w\ji gewezen ofp^sommige geheimzinnige tra gedies aan liet front, bv. de gevallen, dait de strijders in groepen den dood vonden v maar n,og sohenen te feven, tot de onna tuurlijke onbeweeglijkheid toonde wat .gebeurd was. Een toeschouwer vergeleek zullk een groep bij wassen beelden. In an dere geva.üen ontpflofte een groóte granaat en de mannen in de nabijheid werden door don schok omvergeworpen,, zonder door de scherven gewond rte worden. Zij stonden op, gevoelden zich verdoofd, maar na eenöge uren of een paar dagen stierven zij, zander dat er "kwetsuren te bespeuren waren. Het onderzoek na den dood bracht echter een uitgebreide laesie van i/nwendige organen, voorn ameüdjlk van de holle iMiigewaoidem aan het licht.. Een aannemelijke veronderstelling is, dat de ontzagflijke druk bij de ontploffing van een groote granaat lucht in de li- öhaamsho'ite duwt, of dait /due tijdelijke Juchtverdunndng. die volgt -op de ontplof fing, den at-mosferisohen toestand binnen 3)et lichaam hevig verstoort en uitgebrei de schade aanricht. Liefdesrcmance. De lüe fd es romance van een Beiig en zijn, iandgenoote werd verleden week te Leeds tot een gelukkig einde -gebracht. De bruidegom, Edouard de Keyser, va-n het 6e regiment Belgische infanterie, -reisde honderden mijl!en ver om zijn hruiid, Philomene Huyb rechts, te zoeken, d.'ie naar Engeland uitgeweken was en eindelijk door hem in het Beestcm- district van Leeds werd gevonden Voor het uitbreken van dein oorlog woonde Phi lomene met haar moeder en zmster te Kierbegon, terwijl Edouard iin het dis trict van. Meohelen voriblijf hield. Het paar stond op het punt van te trouwen toen de oorlog uitbrak, en Philomene vluchtte mot 'haar familieleden naar En geland. Edouard ging onder de w a-pens en boorde gedurende verscheidene maan den niets van zijn bruid. Eindelijk ver schafte hii zich de namen en adressen van aü de uitgewekenen in Engeland, die de,n naam Huybrechts droegen, en na een .lang en ijverig "onderzoek gd'ukte het hem het verbuijf van zijn bruid te ontdekken. Met bijzonder verlof van zijn regiment kwam hii verleden week Maandag in Leed® aan, waar de huwelijksvoltrekking in de Roomsch-Katholieke kehk te Beeston gesloten werd. Vrijdag moest de Keyser weer terug naar het front. Nederland en de Oorlog. Lichting 1915. In (het tijdvak van 1 tot 5 October a.a zuilen worden ingelijfd: lo. de dienstplichtigen der Mohting 1915 toegewezen aan de regimenten veld-artil- fcorie en aan het korps rijdende artillerie; 2o. die helft van de getallen der dienst- pbohldgen dier lichting, 4«oegewezen aan de regimenten hu2arm; Aan deze im, .to lijve© dien^tjpl zoomede aan die van de lK'hting 1915, welke zijn toegewezen aan de i"?<cimenten vesting-artillerie en in t tijdvak van 26 tot 20 October a.s. zullen worden ingef.ijfd, kan alleen om zeer gewichtige redenen waaronder in dit geval ook stud/iebelian- gen worden gerekend uitstel van eer ste oefening woiden verleend, indien zij daartoe alsnog tem spoedigste zelf hun verlangen bij (ongezegeld) verzoekschrift aan den minister van ooplog te kennen geven, met overlegging van een deugde lijk bewijs omtrent het werkelijk bestaan van de rede der aanvrage. De dienstplichtigen zullen echter reke ning moeten houden met d<e mogelijkheid, dat het uitstel wordt ingetrokken zoo dra de omstandigheden daartoe aamleiding mochten geven. Duurt etoes lag. In de Zondag te Tilburg gehouden ver gadering van spoor- en tramwegmannen, bijeengeroepen door den. Ned. R.K. Volks bond' van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphael, waarin als sprekers optra den de heeren J. Hel Lemons, Bondsvoor zitter, D. Schutte, Md van het hoofdbe stuur en pastoor Mutsaers, bond sad vi se ur, weid een resolutie aangenomen, waarin den hoofdbesturen der organisa- satie9 wordt opgedragen zich nogmaals met den meest mogelijken aandrang te wenden tot de directies der spoor- en Tramwegmaatschappijem, ten einde toe kenning van den gevraagden duurtetoe- sflag te verkrijgen, benevens de Regeering te verdoeken de toekenning van den toe slag te willen bevorderen. Het Steenkolenvraagstuk. De gisterenmiddag gejiouden vergjade) ring van de Nijverheidscommissie, met vertegenwoordigers uit de nijverheid, be antwoordde, behoudens enkele onthoudin gen, bevestigend de vraag door minister Posthuma gesteld of men het kolen-bureau in zijn huidige samenstelling wenschte te handhaven. Naar men meldt, is de voorzitter van het Kolenbureau, prof. De Vooys, gister avond naar Engeland vertrokken met een regeeringsopdracht inzake den import van Engelsche kolen, welke aangelegenheid hij zich voorstelt te regelen in samenwerking met den heer Van Vollenhoven, lid van het N. O. T.-bestuur, die zich in verband met deze aangelegenheid reeds in Enge land voor de N. O .T. bevindt. Uitvoer van groenten. Zooals men weet, is de uitvoer van witte kool, pronksnijboonen, spersieboonen ®n Heinrich Riesenboonen bij K. B. van 21 Aug. jl. verboden. Evenwel is aan expor teurs, die zulks aanvragen en die vóór 31 Juli 1914 als zoodanig bekend waren, on der zekere voorwaarden alsnog toegestaan uit te voeren. Zij hebben daarvoor consen ten aan te vragen, afgegeven door den secretaris van den Ned. Tuinbouwraad. Deze autoriteit heeft in de dertig plaatsen bouwproducten zijn aangewezen, contro leurs aangesteld om het directe toezicht uit te oefenen op de richtige naleving der aan de exporteurs opgelegde verplichtin gen. Voor elke 100 K.G., waarvoor consent is aangevraagd, moeten deze 50 K.G. ter beschikking stellen van de Regeering, te gen vastgestelde prijzen. De beschikbaar gestelde hoeveelheden worden door de controleurs als ijlgoed verladen en ge adresseerd aan Gebr. Speijer te Geertrui- denberg. Men meldt uit Noord-Holland aan het „Vad.": Door verschillende exporteurs van inge maakte groenten naar Duitschland zijn, met het oog op het uitvoerverbod, plannen gemaakt, versche groenten naar Duitsche grensstations te zenden en ze daar te doen inzouten. Uitvoer levende Tunderen. De Minister van Landbouw bepaald: Van week tot we.ek zal, ingaande Maan dag 13 September 1915 gelegenheid be staan tot uitvoer van levende runderen per schip via Amsterdam en Rotterdam of per spoor vin Nieuwe schans, Olden- zaal, Winterswijk, Zevenaar, Venlo, Roer mond en Roosendaal. Deze uiitvoer blijft beperkt tot: a. stamboekvee van eiken leeftijd, inge schreven in de stamboeken van Neder land sche stamboekve.-eenigingen, die ge regeld jaarlijks een gedrukt stamboek uitgeven, en b. kennelijk drachtige koeieni, waarbij de tandwisseling i® afgeloopen en alle tanden eene wrijfvlakte vertoonen. Indien deze dieren bij een van Rijkswege onmiddellijk vóór den uitvoer in te stel len onderzoek bevonden worden niet lij- lende te zijn aan een of door kenteiekenen verdacht van eenige besmettelijke ziiekte in den zin der wet en niet te zijn aange tast door eene daarmede in verschijnse len eenige overeenkomst hebbende ndet besmettelijke Ziekte. Gelegenheid om runderen aan dat on derzoek, waarbij, voor zooveel het stam- boekvee betreft, de officieele uitvoer certi ficaten van de betrokken stamboeken moe ten worden overgelegd, te onderwerpen zal bestaan: A. voor zooveel betreft de pea* spoor uit te voeren dieren o.a.: Ie Utrecht de® Zaterdags van 10 uur v.m. tot 12 uur v.m. op het terrein van de Maatschappij tot exploitatie van vee stallen en veetransporten, gelegen aan den Leklschen weg en de Mineruslaan; te Amsterdam des Zaterdags van 9 uur v.m. tot 12 uur v.m. op de veemarkt; te Rotterdam des Woensdag van 9 uur \.ro. tot 11 uur v.m. aan de veeladingen. B. voor zooveel de per schip uit te voe ren dieren aangaat, te Amsterdam en te Rotterdam op de plaats van inlading in het schip op alle .werkdagen tusschen zonsop- en zonsondergang, mits de dis trictsveearts respectievelijk te Amsterdam en Rotterdam ten minste 24 uur vóór het voor de lading bestemde tijdstiilp door be langhebbenden schriftelijk word; verwit tigd. - o. De runderen, dtid bij het om-derfcoelk ter beoordeeüng van den dlötrictsveearts aan de gestelde eischeA voldoen, worden vol gens de aanwijzingen van den flistricts- veearts, zoo moodiig, van een merkte eken voorzien. Bovendien wordt met betrek-" king tot de goedgekeurde dieren door den dislrictsiveeartfi een certificaat en een-du plicaat daarvan afgegeven. De goedgekeurde dieren word een, voor zoover de uitvoer per spoor zal plaats hebben, onder gemeentelijk politietoezicht vervoerd naar de voor de inlading ten vervoer naar het buitenland bestemde plaats en daar, eveneens ondeir bedoeld toezicht, onmiddellijk geladen in de voor hen bestemde spoorwegwagens, die ver volgens door eetn Rijksbelastingamibtenaar verzegeld' en geplombeerd worden. Het certificaat begeleidt de dieren tot aan het grensstation en wordt daar door den betrokken ambtenaar der invoerrech ten ingehouden en zoo spoedig imogefajk gezonden aan den inspecteur van den Vee artsenijkundig en Dienst te 's-Graven- hage, terwijl het duplicaat ter beschik king van den bedanghehben.de blijft. De kosten, verband houdende met het onderzoek. worden gedragen door de bel anghebbenden. Uitvoerverbod Medische en Optische Instrumenten. St.ct. no. 197 bevat een Kon. besluit, waarbij is goedgevonden en verstaan, onder intrekking van het Kon. besluit van 16 Aug. 1914 te bepalen: De uitvoer van alle medische en optische instrumenten is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. De regeering behoudt zich voor dit ver bod tijdelijk op te heffen of in bijzondere gevallen daarvan ontheffing te doen ver- leenen. Dure kippen. Men schrijft uit Druten aan de Geld.: De veehouders maken dit jaar goede zaken, maar ook de kippenhouders hebben geen klagej*. Ten eerste zijn de prijzen der eieren zeer hoog en bovendien worden voor de jonge kippen enorm hooge prijzen besteed. Voor eerste broed 1915, waarvan de meeste dus niet aan den leg zijn, wordt zelfs tot ruim 2 gulden per stuk betaald. Textieln ij verheid. Honderden mannen en vrouwen uit Twentsche gemeenten, werkzaam in de textielfabrieken te Gronau, Nordhorn en Rheine, is het werk opgezegd. Weldra zul len zeer waarschijnlijk ook de andere Ne- derüandsfche werklieden aldaar worden ontslagen. Wat dit voor sommige Neder- landsehe grensgemeenten beteekent, moge hieruit blijken, dat alleen uit de gemeen te Losser ongeveer 2000 mannen en vrou wen in de textielfabrieken aan de overzij de van de grens werkzaam zijn. Te Nord horn zijn Zaterdag jl. de aldaar wonende arbeiders van een 50-tdl huisgezinnen ont- („N. R. Ct.'!) b ._JT- In..de afgeloopen week werden door 'stoomschepen uit Engelsche en Schotsche ha vens 8,170,750 kilogram steenkolen langs hel Noordzeekanaal ingevoeld tegen 8,385,900 kilo grammen in de daaraan voorafgaande week, Katoen als absolute contrabande' Wij hebben meegedeeld, dat de Engelsche regeering katoen tot absolute contrabande heeft verklaard. Het leek ons van belang te informeeren, of dit besluit van invloed zal zijn op onze nijverheid. Te bevoegder plaatse vernamen wij, dat het verklaren van katoen tot absolute contrabande hoogst waarschijnlijk geen verandering zal brengen in den toestand, wat ons land betreft. Door bemiddeling van de N. O. T. toch wordt in de laatste maanden de katoen, benoodigd voor de spinnerijen in Nederland, hier te lande aangevoerd. De N. O. T. garandeert, dat dé katoen uitsluitend voor gebruik hier te lande is bestemd. In dien toestand zal na de verklaring van katoen tot absolute con trabande geen wyziging komen, te minder waar de N. O. T. juist oorspronkelijk is opgericht met het doel om den aanvoer voor gebruik hier te lande mogelijk te maken van goederen, die absolute of conditionele contrabande zijn. Korte Kroniek. Door burgemeester en wethouders van 's-Gravenhage zijn benoemd tot le den der commissie, die, ingaande 1 Sep tember a. s. tot taak zal heben het keuren van de films voor lichtbeeldenvertoonin- gen, welke voor kinderen bestemd zijn: dr. W. W. van der Meulen, lid van den Ge meenteraad, tevens voorzitter der commis sie; J. Aaltsz, hoofdinspecteur van politie W. van Brouwershaven, onderwijzer; dr. H. Cannegieter Fzn, leeraar aan het Gym nasium; M. Franzie, arts; dr. H. E. van Gelder gemeentearchivaris; L. J. J. Hage- raats, rector van het Roomsch-Katholieke Weeshuis; mevr. H. J. HofstedePous Koolhaas; H. P. van Nieuwenburg, di recteur van de Nutsschool; mej. R. Pier- son; C. B. van Schravendijk, onderwijzer; mevr. K. F. SparnaayKeus; ds. A. J. A. Vermeer, Ned. Herv. predikant; W. de. Vletter, oud-directeur der Rijksnormaal lessen; mevrouw A. C. A. van Vuuren Timmerman. Van 4—9 October wordt te Arnhem een winkelweek gehouden. De gewone audiëntie van den minis ter van oorlog op 26 dez>er, die van de mi nistère van buitenlandsche zaken, en van financiën op 27 dezer en die van den mi nister van justitie op 28 dezer, zullen niet hebben. Gemengde berichten. Rampen en ongelukken. Gistermorgen is uit het Spaarne te Haarlem bij de aanleg plaats van de booten van Bus het lijk op gehaald van den boerenarbeider H. H. S. uit Haarlemmermeer. Vermoedelijk heeft de man zich aan den wal te slapen gelegd en is toen te water geraakt. De landarbeider D. D., te Aalburg, kwam met zijn voet tusschen een in be weging zjjnde dowhoaachine mot bet ge-, volg", öfyt z(Jn voet werd verbrijzeld en het been tot even onder de knie moest worden geamputeerd. By den braitd op jl. Vrijdag bij de landbouwers M. te Wagenburg orider de ge meente ïerheijden (N.-Br.) is voor ruim fUOO aan bankbiljetten verbrand. De arbeider M. G. te Ijsommeladijk bad Zaterdagmiddag tydens zyn werkzaamhe den te velde bet ongeluk van een hoogbela- den wagen te vallen. Hij werd met gebro ken ruggenraat opgenomen. Zijn toestand is érnstig. Te Hulsdonck onder Roosendaal is gisterenmiddag het 4-jarig kind van J. Backx onder ae afsluitboomen van den spoor weg gegaan, door den trein gegrepen en on middellijk gedood. De agent van politie 2e klasse J. de R., dienstdoende aan den politiepost aan de Tol huislaan te Rotterdam en woonachtig in de Paul Krugerstraat, is gisteren te Scheveningen bij het zwemmen verdronken. Hij laat een vrouw en twee kinderen na. Op het Noorderhoofd te Hoek van Hol land zijn Zondagnacht aangedreven 2 uit zware balken samengestelde boeien, ongeveer 2 M. in het vierkant, zonder merken en door een staaldraad aan elkaar verbonden. Door het op het hoofd slingeren is het paalwerk nogal beschadigd. De boeien hebben vermoedelijk gediend om de plaats van een wrak aan te duiden. Te Edam is Zondag opgehaald het lijkje van den ongeveer 7-jarigen knaap P. W. H. Hij was met zijn moeder enkele dagen daar gelogeerd. Te Callantsoog is Zaterdag de boerderij van heer P. Glas afgebrand. Oorzaak-is hooi- broei. De schade wordt gedeeltelijk door ver zekering gedekt. Moord! Zaterdag is uit de Koningsha ven te Rotterdam opgehaald het lijk van den 22-jarigen koksmaat A. J. D. van de Noordam. Sporen van geweld werden niet op het lijk gevonden, doch omdat de man geen schoenen aan had, werd er dadelijk aan gedacht, dat dit vermoedelijk de man kon zijn, die in den nacht van "Vrijdag op Zater dag op de Willemsbrug beroofd is, aldus de „N. R. Crt." In verband met die berooving had zich op het politiebureau aan de Nassaukade gemeld de kleermaker H. G., verblijf houdende in een logement van het Leger des Heils, die uit wraak, omdat hem van den buit niets werd medegedeeld, ter kennis van de politie bracht, dat hij met nog twee andere perso nen D., toen deze beschonken in de Boomp jes liep, was gevolgd de Willemsbrug op. Op die brug hebben zij hem met hun drieën beroofd van een rijksdaalder, waartoe zijn vest met een zakmesje werd opensneden, en van zijn verlakte schoenen. Die schoenen zijn later in de Schildersteeg beleend. Uit verklaringen van verschillende personen, sedert dien gehoord, bleek, dat D. verlakte 6Ch0enen had aangehad, dat men hem gevolgd door drie mannen in de Boompjes heeft zien lootte" en dat men hem ook met drie man nen i" een "is op de Willemsbrug heeft zien "ingevolge deze verklaringen is nog aange houden de recidivist K. L. A. die met G.,18 herkend als twee van de dne jannen, d,e den koksmaat in de Boompjes volgden. Twist onder militairen en burgers. Men meldt uit Woensel, d.d. 23 Aug.: Zondagavond ontstond alhier tusschen £wïs£ mé F liét ge v ol j^eïai1 'eé n tail en levensgevaarlijk werden verwond er in het gasthuis te Eindhoven moesten wor den opgenomen. Aangebonden. Te Amsterdam is door de recherche aangehouden zekere M. S., koop-, man, gewoond hebbende in de Hugo de Grootstraat te Rotterdam. Hij wordt verdacht ten nadeele van een anderen koopman In die 6traat f 700 verduisterd te hebben. Te Sliedrecht zijn vier knapen aange houden, wier houding verdacht voorkwam. De knapen worden voor den burgemeester geleid en bij het verhoor bleek, dat drie hun ner van plan waren de wijde wereld in te gaan. Zij zijn naar Utrecht overgebracht, om aan hun ouders aldaar te worden terugge geven. De vierde is naar Dordrecht gebracht, vermoedelijk in verband met eeu door hem •gepleegden diefstal van een fietslantaarn. Inbraak. Te Amsterdam zijn door ver breking van een ruit dieven binnengedrongen in de kleermakerij van den heer Verhoef, Hcerengracht 277. Zij hebben vier colbert- co8tumes en een jocquetcostuum meegenomen. "Wraak! Men schrijft aan de „Std.": Ie bedrijf: Een klein stadje. De burgemeester is oud-Indi8ch kapitein en zeer correct. Hij komt op een wandeling één van z'n gemobi liseerde „onderdanen", een keurig-net ser- feantje, tegen, in burger. Dat is hem te ras! Sergeant aangehouden en ondervraagd. Ja! de kepi is afgewaaid, in't water gerold en hangt nu te drogen. Hij kan moeilijk met een burgerpet loopen en heeft zich dus maar geheel verkleed!! De burgervader laat zich echter niet beetnemen en maakt rapport. Sergeant nijdig! 2e bedrijf: Een paar weken later. Burge meester, mama en zoon wandelen. Zoon is korporaal en van vroeger gewoon, dat ze eerst gegroet worden. Ziet alzoo het nederig sergeanlje niet, dat hem thans in tenue passeert. Hij ontgaat echter niet aan de wraakgierige blikken van dezen. In eensHaltZoonlief mag voor de oogen van 't verblufte ouderpaar zes pas terug doen, in de houding staan en netjes ealueerenTDanIngerukt! Marscb! Ingehouden gelach bij de omstanders. Papa, mama en zoon af! Sergeant zegt: „Maak ie now maar rapport! 1" (Historisch.) Twist. In den nacht van Zondag op Maandag kregen eenige burgers in een bier kelder aan het Gevers Deynootplein te Sche veningen twist met een paar militairen. Na dat de ruziemakers uit de inrichting waren verwijderd, werd de twist op straat voortgezet en kwam het tot een vrij ernstige vechtparty. De militairen begaven zich naar een tot ka zerne ingericht school en kwamen gewapend daaruit. Een hunner schoot een geweer afin de lucht, de ander dreigde met de bajonet. Een der burgers werd in de kazerne opge sloten. Een officier maakte een einde aan dén twist en deed de soldaten in de kazerne terugkeeren. Deserteur. Op telegrafisch verzoek van den commandant van de 3e compagnie 41e landweer-bataljon werd aan den burgemees ter van Terheijden (N.-Br.) aanhouding ver zocht van den landweerpliclrtigen soldaat J. D., wijl hij zijn korps reeds 4 dagen zonder verlof had verlaten. De veldwachter J. vond den deserteur in zyn woning op zolder onder het hooi verborgen. Hij werd aan de mili taire overheid overgegeven. Het Mes. In de herberg van J. Moes te Roosendaal werden gisterenavond zekeren yan Ingezonden Iviededeelingen 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAGAZIJN HAARLEMMERSTR. 26, Dongen met een mes 6 6teken toegebracht De toestand van den getroffene is zeer stig. De dader A. Y. is gearresteerd. Passen-vervalsching te Rotterdam. Reeds lang was de politie te Rotterdam er van verwittigd, dat daar ter stede val. sche ffttssen werden uitgegeven voor Bel gië en andere landen. Ofschoon zij sedert 'lang verdenking had op een der ambtenaren van het bevoiKings bureau te Rotterdam, bezat zij geen vol doende bewijzen om tegen deze persoon op te treden. De valsche passenmake» waren slimme vervalschers. Toch zouden zij er ten slotte inloopen en wel door een paar journalisten. De heer dr. Hugo Schmidt, correspondent van het Deensche blad „Politiken", en de heer C. A. D. jour- nalist te Rotterdam, in de café's van dt Beursstreek de valsche-passen-verlialen gehoord hebbende, waren nieuwsgierig ge. worden, wat er waar .was van deze verha len. Des te meer werden zij, wat jouma- nisten eigen is, nieuwsgierig, wijl dr, Schmidt meende een spoor gevonden u hebben van de valsche passeninakers. Deze en bovengenoemde jouimalist be sloten dit spoor te volgen om materiaal te verzamelen en een einde te maken aan dit schandaal, waarmee zij het land meenden te dienen. Toen beide journalisten zekerheid had den, dat er werkelijk een persoon was, die een valsche pas, of heter gezegd een valsch inschrijvingsbiljet van den Burgerlijken Stand kon verstrekken, was het voor hen slechts .zaak een onderhoud met dezen per soon -te hebben. Dit onderhoud kwam tot stand door eei vierden man i£ een café van de Beurs streek. Het had plaats Vrijdagnamiddag. D« beide journalisten vonden op de afgespro ken plek den persoon, die in alle café's reeds bekend was als de „valsehe-passen- maker", doch die door zijn slimmigheid telkens aan de politie wist te ontsnappen Dr. Schmidt had geld te halen in Brus- sel, doch wijl hij op dit moment zelf nif! naar België wilde gaan, zou hij zijn vrouw een Deensche, naar Brussel zenden om dal geld te halen. Dit gaf hij als reden waarom hij een valschen pas voor zijn vrouw wilde hebben. De Valsche-passenmaker verklaarde dat hij aan mevrouw Schmidt een valsch in schrijvingsbiljet van den burgerlijken r_ sta rui zon leveren, waarmee, zii dan naar het politiebureau en stadhuis kon gaan, om verder den valschen pas in orde te la ten maken. Voor het verschaffen van het stuk moest zij hem 100 gulden betalen. Wanneer zij Zaterdagmorgen tusschen 9—12 uur op het bevolkingsbureau aan de Hoogstraat aan loket 14 kwam dan zou mevrouw Schmidt een valsch inschrijvingsbiljet ontvangen. De journalisten hadden thans materiaal genoeg en bésloten, gezien de hooge belan gen die hier op het spel stonden, de poli tie te waarschuwen en niets te publicee- ren. Het hoofd der recherche, hoofdinspec teur J. Soer Jr., en zijn collega Van Zan ten, die de zaak der passen-vervalsching in handen hadden grepen dadelijk krachtig ÜQ. Ofschoon de beide journalisten meenden dat er reeds materiaal genoeg was, oor deelde de politie dat zij verder moesten gaan om een goed resultaat te krijgen en hun rol tot het einde toe te spelen. Wetende, welke belangen er mee ge moeid waren, stemde mevrouw Schmidt er ook, ofschoon noode natuurlijk, in toe, haar hulp te verléenen. Zooals afgesproken was, begaf mevrouw Schmidt zich gistermorgen naar het be volkingsbureau aan de Hoogstraat daar aan loket 14 een valsch inschrijvings biljet van den Burgerlijken stand te beko- menf De ambtenaar-vervalscher gaf de Deensche dame een bewijs dat zij heette Smit van Seventer, Nederlandsche was, en geboren werd opr 2 April 1874 te Am sterdam. In het bevolkingsregister schreef hij in, dat genoemde dame zich heden te Rotterdam had gevestigd en geboren was in een plaatsje uit Zuid-Amerika. Zoo doende kon de politie, wanneer zij de be volkingsregisters controleerde nimmer een fout vinden en niet bewijzen, dat een in schrijvingsbiljet, waarop men dan verder een pas kreeg, valsch was. In dit geval was echter de politie op haar hóede. Toen de heer Schmidt de ver langde 100 gulden had betaald voor liet valsche inschrijvingsbiljet was het einde gekomen van het passenschandaal. Een rechercheur nam het inschrijvings- biljet van den heer Schmidt en een ander ging het bevolkingsbureau binnen en ar resteerde daar den gemeente-ambtenaar A. A. en een anderen gemeente-ambte naar aan het bevolkingsbureau P. V. die an medeplichtigheid wordt verdacht. Op het hoofdbureau van politie legden beiden een volledige bekentenis af. De leiders der valsche-passen-bende zijn hiermee onschadelijk gemaakt en wij kun nen den heer Schmidt niet genoeg dank baar zijn voor zijn optreden, waardoor een eind gemaakt werd aan een toestand, di® voor ons land, speciaal voor de stad Rot terdam, zeer onaangenaam had kunnen worden. De heer Schmidt had dan ook den dank der politie-autoriteiten in ontvangst nemen."

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2