ZATERDAG 21 AUGUSTUS. I9I5. BUITENLAND. De Oorlog. 6e JAARGANG No i7ö5 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. - Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DeABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze agenten II cent per week, fl.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal Afzonderlijke nummers 2l/a cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeellngen van 1-5 regels fl.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentlën) van 1-5 regels 25 cent iedere regel meer 5" cent Dit nummer bestaat uit twee bladen en het geïllustreerd Zondagsblad. Waar de benoodigde miliioenen te vinden? Het is alleszins te verklaren, dat een minister van Financien naar de middelen uitziet om in den nood der schatkist te voorzien. Gaat dit op in gewone tijden, zeer zeker ook in de buitengewone tijden, die wij beleven. De oorlog, die Europa nu reeds meer dart een jaar teistert, vraagt ook in ons land onUettende geldoffers. Nederland moét een leger op de been houden, dat straks nog versterkt wordt met eenige duizenden jonge mannen. De uitrusting, de proviandeering enz. enz. slokken iede- ren dag duizenden en duizenden op en zijn onverzadigbaar. Duizenden en dui zenden zijn noodig om den nood te lenigen van hen, die door de mobilisatie het eerst in hun bestaan werden getroffen. De oorlog houdt aan, de mobilisatie duurt voort, het geld rolt in de bodem- looze schatkist. Is het wonder, dat de minister van Fi nanciën en met hem de regeering uitziet naar de middelen om de put te dempen. De 275 millioen-lecning is schitterend ge slaagd, het was te begrijpen; de kosten dezer leening worden bij wijze van belas ting op het geneele volk verhaald, hetgeen niet een ieder begrijpt. Een troost, na den oorlog zal men gaan beraadslagen of geen andere weg ingeslagen moet worden. De 275 millioen zijn lang niet toereikend, nog meer miliioenen zijn noodig, maar waar de benoodigde milUDenen_±a-vi*uiw? Als Hors xToeuvre dient de minister „Weerbèlasting" op. 'Een half millioen maar! Over dat voorgerecht is reeds veel geschreven in de verschillende bladen. In het algemeen genomen kan er weinig tegen ingebracht worden, dat zij, die het soldatenpakje niet behoeven aan te trek ken, op andere wijze de lasten van het militairisme mededragen. In het algemeen genomen! Ontkend kan niet. worden, dat heel wat beleid noodig is om de wet rechtvaardig toe te passen. Waar is toch ook, dat er velen in het le ger zijn, die juist door de mobilisatie er heel wat beter aan toe zijn, dan in het burgerlijk leven. Omgekeerd zijn er dui zenden in het burgerlijk leven, die zich door de mobilisatie heel wat moeten ont zeggen en hun inkomsten voor belangrijke bedragen hebben zien verminderd. Het ontwerp van wet dient afgewacht te wor den, er zal nog wel een woordje over te schrijven zijn. Gevraagd mag echter worden, wat is het doel vari deze belasting? Stijving van de schatkist? Maar wat is een half millioen, waar eenige hondeëden miliioenen noodig zijn. Het is een peuleschilletje. Zal zij van tijdelijken of van blijvenden aard zijn? Is het een tijdelijke belasting, m. a. w. dient zij ter bestrijding van de enorme uitgaven van het oogenblik, dan is zij een hinderpaal voor de oplossing van de vraag die straks aan de orde komt: Heffing in eens of niet?'* De zaak zuiver genomen kunnen wij er wel iets voor voelen, dat honderden jonge mannen, die direct de last- van het mili tairisme niet gevoelen, indirect in de las ten mededragen. Het is maar de vraag, wie komen in aanmerking? Gaat men uit van het standpunt dienen of niet", dan allen. Maar dat standpunt komt aanstonds met de practijk in botsing. Nog eens, er zal heel wat beleid noodig zijn de wet rechtvaardig toe te passen en het zou ons niet verwonderen, wanneer de oppositie groot is. Waar moeten de benoodigde miliioenen gevonden worden? Velen in den lande bepleiten, en terecht, een oorlogswinstbelasting; deze belasting zal meer dan een half millioen afwerpen. In een artikel in ,,De Katholiek" beraamt de heer K. Slotemaker de oorlogswinst op één milliard. Wordt hiervan in eens 10 geheven, dan wordt de oorlogsleening van 275 millioen reeds aanstonds met 100 mil lioen verlicht. Natuurlijk zijn tegen een dergelijke heffing in eens bezwaren in te brengen en worden zij reeds ingebracht. Men neme deze bezwaren echter niet te zwaar. Er wordt gezegd, dat het zoo moeilijk zaï zijn uit te maken of de winst werkelijk door of tengevolge van den oor log gemaakt is. Wij gelooven, dat dit sterk overdreven wordt. "verbekend is. dat in ons land verschil lende handelaren en groothandelaren aar- mg ei«iu-lid hebben, hetzij aan artikelen die uitgevoerd zijn, hetzij aan artikelen, die iri het land zijn gebleven, inaar waar voor hooge prijzen moesten betaald wor den. Overbekend is, dat sommigen woeker winsten gemaakt hebben, dat sommigen hun kapitalen zagen verdubbeld, dat velen een kapitaal verworven hebben. Aan die oorlogswinsten hebben duizen den moeten bijdragen, die juist groote of fers hebben moeten brengen. Nog altijd vloeien de oorlogswinsten, maar nog altijd wordt de nood grooter voor duizenden, nog altijd blijven de levensmiddelen meer dan prijzig. Is het nu niet billijk, dat de regeering op de eerste plaats het geld haalt bij hen, die van den oorlog geprofiteerd hebben? Hoe dit dan kan? Wel, schrijft de heer K. Slotemaker in ,,De Katholiek", het vermogen van een ieder op 1 Mei 1914 is bekend. Indien nu een wetje wordt aange nomen dat ieder eveneens zijn vermogen op 1 Januari 1916 moet opgeven, dan weet de belasting-administratie dus ook het accres op elks vermogen. Natuurlijk moeten in dat wetje tech nische bepalingen worden opgenomen, om te voorzien b.v. in het geval, dat ver mogens door erflating na 1 Mei 1914 zijn vez-kregen, rnaar ik zou veel te uitvoerig worden, indien ik het aan te geven denk beeld hier verder uitwerken zou. Indien, onverhoopt, in het najaar 1915 de vrede nog niet mocht worden gesloten, dan kan-natuurlijk van toepassing van het hiervoren ontvouwde denkbeeld met in gang van 1 Januari 1916 geen sprake zijn. Men kan geen oorlogsbelasting van het vermogen heffen, zoolang dit vermogen zelf niet met juistheid is vast te stellen. Dan moét men, zegt de schrijver in de .Katholiek' helaas, wachten, totdat in 1916 de vrede gesloten is, en ook hier te flande weer normale toestanden heerschen. Enfin, het laatste woord is over de zoo belangrijke quaestie: waar de benoodigde miliioenen te vinden, zeker nog niet ge sproken. De Regeering zal en kan het bij de weerbelasting niet laten; maar wat komt er straks nog meer? PEDROSER. 0p het Oostelijk oorlog9terrein zetten de Duitsch-Oostenrijksche troepen hun opmarsch voort en behalen nieuwe voordeelen. De Italianen brengen erna'ige schade toe aan hetOostenrijksche fort Pozzi Atti. De Zweedsche regee ring vaardigt een uitvoerverbod uit voor verpakte gezouten haring, siroop en melasse. Volgens een bericht van de Whrte Starlijn zijn 8 passagiers van de „Arabic" omgekomen, waaronder 4 A- merikanen. Van het Westelijk oorlogs terrein. Fransch legerbericht. Namiddagcommuniqué van 20 Aug.: De zeer hevige artilleriestrijd duurt voort op het grootste deel van het front, voorname lijk aan beide oevers van de Oise, in de streek van Plessis, Roye en Wingre, waar het Fransche vuur een Duitschen trein en Duitsche convooien trof, in Champagne, zuidelijk Woevre en aan het front van Seille. In de Argonnen deden de Duitschers een mijn springen in de buurt van heuvel 285, zonder schade toe te brengen aan de Fransche werken. In de streek van Vienne- le-Chateau sappe'ngevechten, in den sector Marie Thérèse gevechten met bommen en handgranaten. Aan den Lingekopf en Schratzmannele zijn de Duitsche verliezen zeer zwaar geweest. Men vond een aantal Duitsche lijken op het 250 meter diepe ter rein door de Franschen veroverd. Duitsch legerbericht. Officieel wordt uit het Duitsche hoofd kwartier gemeld: Tusschen Angres en Souchez werd de vijand gisternacht uit de Donderdag, door hem bezetten loopgraven verdreven. Bij Schratzmannele, in de Vogezen, werd een klein deel onzer voorste loopgraven- linie aan den vijand verloren. Van het Oostelijk oorlogs terrein. De val van Novo-Georgiewsk. In Polen vallen de vestingen bij groep jes. -Tegen hert DniV.salte vestr.nggeschiït zijn nu eenmaal geen versterkingen be stand. zoodat ook Novo-Georgiewsk. het ■laatste Russische steunpunt ia Polen, in handen der Duiitschers komen moest. Dien 8en Augustus wepd deze vesting door de Duitsche troepen omsingeld, diie verder in Oostedijike richting voodrukten: Er werd toen van Russische zijde op ge wezen. dat de vesting voor minstens een jaar .voorzien was van levensmiddelen en mumiiMe en dat zij ongetwijfeld de zware Duiit'Sötfè artillerie zou kannen weerstaan. In wer(kelijk!heild heeft zij helt juist elf da gen uitgehouden. De vraag doelt zich thans voor of die Russen zich ui't eigen wil in Novo Geor gië wsk hebben laten insluiten, om de ves ting aan een beleg te onderwerpen, of dat heit hum in de eerste dagen van Augustus niet meer is gelukt bijtijds den terug tocht te aanvaarden, zoddat zij ziioh nood gedwongen op deze vooruitgeschoven wr- s ter king voor Warsohai moesten terug trekken. Dit laatste is véeleer waarschijn lijk, daar een belegering van Novo Geor- •riewsk den Dui'.schen opmarsch naar het Oosten slechts in zeer geringe mate belemmeren, kon. Intussdhen is het bezit der vesting voor de Duitschers in zooverre van gewiiobt, dat zii thans hun troepen en materiaal van Oost-Pruisen over Warsohau direct naar het front' kunnen vervoeren, terwijl de, buit van eenige honderden kanonnen hun zeker ook niet onwelkom wezen zal. Bovendien werd het geheele garnizoen, zes generaals en meer dan 85,000 man,, krijgsgevangenen gemaakt, nadat /reeds bij de voorgeveohten 20,000 man in ham den der Duitschers gevallen waren. Het is duidelijk dat de val van Novo Gaorgiewdk geen verandering teweeg brengt in de frontlinie der Duitschers. De vesting was reeds lang door de Duit sche troepen gepasseerd r-n voor aanval len in den rug be9tond bij ide enge om- ei nge'iing geen gevaar. Alleen komt" thans het Duistche belegeringsleger vrij, dat aan de front troepen kan worden toegevoegd of ter versterking van de be'ageraars der vesting Ossowiece zal worden gezonden. Wamt deze vesting is merkwaardig ge noeg, nog sibeeds in Russische handen. Tot Brast Litowsk toe staan de bond- genooten op den linkeroever vam de Boeg, "77' .Z1l..cif^ebij Wlodawa en lUadimir-Waynsk. bPbbsn OTer_ schreden. De iftsrercroer» ict. as de ves'iing het dichtst genaderd. Ten noordwesten van de Boeg dringt het leger van Aartshertog Josef Feivümanid voorwaarts, terwijl de -troepen van Von Woyrsdh tegen de linie Bi al-os tokBresrt Icïtowak zijm opgeruid. Alleem aan de -oostzijde van deze laatste vesting is de spoorweg van RownoMinsk mog in Rus sisch bezit. Het kan dus geen verwondering meer baren, wanneer in de komende dagen ook de laatste vestingen den geest zultlen ge ven. we'ike tllians mog deel uitmaken van d-e tweede verdedigingslijn der Russen, d-e N j emern- Boegïim ie Van hat Zuidelijk oorlogs terrein. Italiaansch legerbericht. Rapport van den Italiaanschen genera- len staf van 19 Augustus: In de omgeving van den Tonalepas bracht onze artillerie zware schade toe aan het fort Pozzi Atti, dat door de bezetting werd verlaten, welke vervolgd werd door ons vuur. Bij den Monte Patemo maak ten wij aanmerkelijke vorderingen. Wij veroverden een werk op den berg. Bij den Monte Croce veroverden wij een linie loopgraven en maakten 24 krijgsge vangenen. In den Tolmeinsector deed de vijand heftige tegenaanvallen op de door ons veroverde stellingen. Alle werden afge slagen. Ook wonnen wij eenig terrein in den Karst, waarbij wij 53 krijgsgevange nen maakten en een snelvuurkanon. 009tenrijksch legerbericht. Rapport van den Oostenrijkschen gene- ralen staf van 20 Augustus: De beschieting met zware artillerie aan het Tiroolsche front duurt voort. Bij den aanval op onze vooruitgeschoven stellin gen op het Folgariaplateau verloren de Italianen 200 man. In den Noordelijken sector van het kust- front werd Donderdagochtend vroeg door den vijand weer een aanval gedaan op Mrzli Orn en in den rug ten Noorden van dezen berg; de aanval werd afgeslagen on der zware verliezen voor den vijand. Eveneens mislukten twee Donderdag avond en gistermorgen vroeg ondernomen pogingen om onze linies aan het brugge- hoofd van Tolmein te doorbreken. Bij Gürz onderhield de vijand op enkele plaatsen een levendig artillerievuur. Onze artillerie beantwoordde dit vuur met suc ces, vernielde een pontonbrug bij Sagrado en beschoot vijandelijke troepenmassa's ten Oost en van Pie ris. Op Zee. Engelsche duikboot vernietigd Naar de Duitsche marinestaf officieel meedeelt is de Engelsche duikboot ,,E 13" Donderdagochtend door een Duitsche tor pedoboot bij den zuidelijken ingang van de Sond vernietigd. De „Dacia". De „Teinps" deelt mede, dat de veelbe sproken ,,Dacia" die op last van het prij- zemhof is verkocht, nu onder den naam van ,,Yser" de eerste reis onder de Fran sche driekleur maakt. De duikboot- en mijnoorlog. De White Star-stoomvaart-mij. maakt bekend, dat van de passagiers van de „Arabic" 8 zijn omgekomen. De overige zijn te Queensown geland; van de 8 omgeko menen zijn 4 Amerikanen. De,Baron Erskine" en de „Restor- mel" zijn gezonken. De bemanningen zijn gered. (De Baron Erskine" mat 5586 ton bruto, was gebouwd in 1911 en het eigendom, van de Hogarth Shipping Lt. Co. te An- drossan. De ..Restormel", eveneens een Engelsch stoomschip, mat 2118 ton bruto, was gebouwd in 1901 en het eigendom van de New Restormel Steamship Co. Ltd. te Cardiff.) Het Noorsche stoomschip „Sverres- borg", geladen met steenkool, is op zijn uitreis gezonken. (Het stoomschip „Sverresborg" mat 1150 ton bruto, was gebouwd in 1914 en het eigendom van A. II al vorsen te Bergen.) Het Spaansche stoomschip ,,Peiia Castillo" is gezonken. Drie leden van de bemanning.zijn gered. (De „Pefia Castillo" mat 1718 ton bruto, was gebouwd in 1899 en het eigendom van de Cia. Santanderina de. Nav. te Santan der.) Twee man van de Donderdag gezon ken ..Dunslee" zijn gedood, de anderen gered. Het stoomschip „Ben Vrackiie" is ge zonken. de bemanning gered. (De ..Ben Vrackie", in 1905 gebouwd, mat 3908 ton bnuito, 2535 netto en behoor de aan cLo W-atson Bros. Shipping Go. te Glasgow. Red.) Het stoomschip „Gladiator" is ge zonken, -de beman.ni'n? geréd. ^De .,G5adilaATr\ in 1904 g^bouwd^jj^. aan de Charenbe S.S. Co. te Liverpool. - Red.) L'iovd's verneemt, daft de stoomsche pen ..Samara" en „Biitte.nn" zijn gezon ken. De bemanningen zijn gered. (De ..Samara" ma'. 3172 ton bruto, 2030 netto, en behoorde aa.n de S.S. Samara Co. Iftid., Glasgow! do „'Bittern" mat 1797 ton bruto, 962 netto en behoorde aan de Cork S.S. Go. Ltd., Co,nk. Red.) De vrachtboot „Govic" van de White Startlijn is gezonken, (De ..Coaric" komt niet voor in Lloyd's reigi-stor. Red.) Het stoomschip „New-York City" is gezonken, De kapitein en de bemanning zijn gered. (Een stoomschip van dezen naam komt in Lloyd's register niet voor. Red.) Van het sign-aalstation Egedö werd Donderdagmiddag waargenomen dait het Noorsohe stoomschip „Bras" o-p negen zeemijlen afstand van den vuurtoren bij Eeerö tot ziiniken werd gebracht. Dé „Bras" was met mij nh out uit Gothen burg op we»g naar Engeland. De beman ning k-reeg genoeg tijd om kleeren en .scheepsinstrumeniben mée te nemen. De ..'Bras" had een waterverplaa.'s'mg van 1351 ton. De Onzijdigen. Zweedsch uitvoerverbod. De Zweedsche regeering heeft een uit voerverbod uitgevaardigd voor gezouten verrlakte haring, siroop en melasse. Het verbod trad gisteren in werking. In België. Korte berichten. Volgens mededecling van de Duit sche ml'iitaire overheid te Antwerpen zijn er bij vonnis van het veldgerecht vijf Belgen, van wie één vrouw, veroordeefid tc.-t straffen vano 15, 12 en 10 jaren dwang arbeid. omdat ze „manschappen tot den vijand gebracht en de vijandelijke macht gesteund hebben, door hulp te verleenen bij de aanwerving van dienstplichtige Re\gen voor het vijandelijke f.e.ger". Het mand- en klauwzeer In de VI aan- derens breidit zich nog gedurig uit. Toen de inspecteur van dezen dienst deze week de veemarkt bezocht, bleken niet minder dan 57 dieren aangetast. Strenge maat- rege'en zijn alom genomen. Voor de landbouwers in Vlaanderen is 300,000 Kg. voedermeel voor den vee stapel binnengekomen, dat verdeeld wordit a.ls voi'gt: Aalst 35,000 Kg., Dender- momde 13.000 Kg., Eecloo 33,000 Kg., Ge-nt- Biinncn 45,000 Kg., Gent-Ru item 48,000 Kg.. Geeraadsbergen 29,000 Kg., Inkeren 13.000 Kg.. Oudenaarde 21.000 Kg., Ronse 6.000 Kar.. Wetteren 9.000 Kg., Zede-Ham me 13.000 Kg., Beernern 9,0<i0 Kg. cm Thiel-t 33,000 Kg. In Duitschland. DE RIJKSDAC. In de voortgezette zitting van den Riiks- dag vervolgde de Rijkskanselier zijn rede voering, na uiteengezet te hebben welke onderhandelingen tusschen Duitschland en Engeland waren gevoerd in 1909—1911 en gedurende het Russisch—Oostcnrijksche geschil. Onze troepen en die van Oostenrijk- Hongarije bereikten de bij het congres van Woenen vastgestelde Poolsche grenzen in het Oosten. Op beiden rust de plicht, het land te besturen. Het geographisch-politiek noodlot' dwong eeuwenlang de Duitsche Polen om tegen elkaar te strijden. Do her innering aan deze oude geschillen doet geen afbreuk aan de waardeering voor de hartstochtelijke vaderlandsliefde en taai heid, waarmede het Poolsche volk zijne oude westelijke liefde voor godsdienstvrij heid onder zwaar lijden tegen het Russen- dom verdedigde en die ook door het in dezen oorlog geleden ongeluk bevestigd werd. (IJjjval bij de Polen.) Ik hoop, dat onze bezetting van de oostelijke Poolsche grenzen het begin van eene ontwikkeling mogen zijn, die alle geschillen tusschen Duitsche Polen uit den weg zal ruimen en het van liet Russische juk bevrijde land een gelukkige toekomst tegemoet voert, waarin het zijn bijzondere nationale leven kan verzorgen en ontwikkelen. Het door ons bezette land zullen wij, bij een zooveel mogelijke samenwerking met de eigen be volking des lands, op rechtvaardige wijze besturen, de onvermijdelijke moeilijkheden, die de oorlog meebrengt, zullen wij truch- ten uit den weg te ruimen en dé wonden, die Rusland het land geslagen heeft, zul len wij trachten te genezen. (Levendige toejuichingen.) Deze oorlog zal naarmate hij langer duurt, een uit duizend wonden bloedend Europa achterlaten. De wereld, die dan ontstaan zal, zal er niet zoo uitzien als onze vijanden droomen. Hun streven is, het oude Europa, met een machteloos Duitschland als vazalstaat van het Rus sische reuzenrijk, weer in het leven to roe- al geroepen. Een nieuwe toès1iui7P'7ftoe^r^ï^ schapen worden. Wil Europa tot rust ko men, dan kan dat alleen door een onaan tastbaar sterke positie van Duitschland geschieden. (Levendige toejuichingen).. De Engelsche politiek der „balance of power" moet verdwijnen, want zij is zoo als de Engelsche dichter Shaw onlangs zeide, een broeikas voor oorlogen. Duitschland moei zijn positie zoo uit bouwen, "bevestigen en versterken, dat an dere mogendheden nooit weer aan een insluitingspolitiek zullen denken. (Storm achtige bijval van alle zijden.) Tot ons eigen heil zoowel als tot steun van dat van alle volken, moeten wij do bevrijding van de wereldzee afdwingen, niet om die, zooals Engeland wil, alleen te beheerschen, maar opdat zij alle volke ren in gelijke mate dienen kan. Wij willen zijn en blijven de verdedigers der vrijheid van groole en kleine volken. (Levendige toejuichingen). Niet wij zijn liet, die de kleine naties bedreigen. Ik heb hier volstrekt niet al leen op volkeren van Germaansch ras het oog. Hoe spannen de diplomaten van de Entente zich in, om de Balkanvolkeren tot de meening te brengen, dat de overwin ning der centrale mogendheden hen in knechtschap zou storten, terwijl die der Entente hun daarentegen vrijheid, onaf hankelijkheid, uitbreiding van groridgiji bied en economischen vooruitgang zou verzekeren. Het is pas weinige jaren ge leden, dat de machthongcr vun Rusland onder de zinspreuk: „de Balkan voor de Balkanvolkeren" den Balkanbond schiep, maar dien toen door begunstiging van do Servische contractbreuk jegens Bulgarije weder uiteenvallen liet. De Duitsch-Oos tenrijksche overwinningen in Polen zul len de Balkanvolkercn van den Russischen druk bevrijden. Engeland was eens do steunpilaar voor de Balkanstalrn, maar als bondgenoot van Rusland kan liet mi nog slechts de bedreiger hunner onafhan kelijkheid zijn. Geen ander groot valk heeft in do laat ste eeuw zooveel lijden te verdragen ge had als het Duitsche en toch kunnen wij dit noodlot lief hebben, dat ons door zulk lijden den prikkel tot zoo geweldige praes- laties gaf. Voor het eindelijk vereenigdo Rijk was ieder jaar van vrede winst, want zonder oorlog kwamen wij het gelukkigst vooruit. Wij hadden hem niet noodig. Duitschland heeft nooit naar de opper macht in Europa gestreefd. Zijn eerzucht was in den vreedzamen wedstrijd met de groote en kleinere volkeren voortaan te staan. Deze oorlog heeft getoond, tot wel ke grootheid wij in staat zijn, gesteund door onze eigen zedelijke kracht. De macht die ons de innerlijke kracht gaf, kunnen wij niet anders dan in den zin der vrijheid gebruiken. De door hunne re geeringen tot den oorlog tegen ons opge hitste volkeren haten wij niet, maar sen timentaliteit hebben wij afgeleerd. (Le vendige toejuichingen). Wij zullen den strijd voortzetten t-.t die volkeren van de ware schuldigen den vrede cuschen, tot

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1