Ingezonden stukken. fle wijzflB®"# in do rangscrrikKMig a«- hijdei'ij®*1 m de groote kunstzaal rtood- «liciiik. Hiervan werd gobrui-k gemaakt c'm eer.'igc schilderijen uit de andere za- |jy, in jjeter Licht te hangen, Tevens wer- 'icu de vitrines voor de penningen en de •^geki'x'tiipols rac't bronskleurig /fluweel jïkieect en werd ec-mige wijziging gebracht üi de rangschik king, waardoor het uater- jjjk aanzien zeer werd verbeterd. De \rrzameidagen verkeeiren in goeden staat. pe ijaliimmoring van de Bakker Korff-ka- I j.ier weiv! schoongemaakt en in de was gezet door den heer W. J. Batikt alhier, en or werd eene pjoef genomen met het beitsen van den v oer. In de groote kunst- zaai werden ijzeren afscheidingen ge plaatst om aan de bezoekers te belei'iten om te dicht bij de schilderijen te komen. Aan het museumgebouw wenden geene veraadeningen aangebracht, aangezien eene afdoende verbetering alleen door zeer ingrijpende maatregelen 4e verkrij gen is en de tijdsomstandigheden geen vrijheid gaven om daartoe voorstellen te doen. De voorgevel werd opgeveegd en drie verweerde zonken schoorsteenkappen, on het dak werden vernieuwd. Eenige brandslangen werden vernieuwd. Jn de zomermaanden werden twee ten toonstellingen gehouden van prenten en itceker.iingen uit het GeimeenVB'-anchief. De eerste bevatte gezichten Én en oip War mond cn Oegstgeest, de tweede die op Zoetenvoude en Leiderdorp. Met 3 Octo ber werd aan de gewone jaarlijksche tentOGiistsl'iLnig van herinneringen aan het belfig eene tentoonetei'k'inig verbonden van teekeniingem en prenten uit het Ge- - nieentc-archief en van penningen uit het museum. Deze tentoon sterling mocht zich in zeer groote belangstelling verheugen. Op 3 October zelf waaraan dit jaar geene feestelijkheden verbonden waren en waar op de schvóen cn fabrieken gewoon door werkten., bedroeg het bezoek noig 341 per sonen, op 4 October 1036 en op de beide volgende Zondagen 718. Het bezoek aan het Museum was toé het- midden van JuTl ongeveer gelijk aan dat van het vorige jaar, doch met het begin van de ernstige tijden .trad eens belangrijke da'ing an, n.l. van ongeveer 2000 betalende bezoekers tot^eünd Decem ber. daarentegen overtrof het aantal be zoekers op de vrije dagen nog dat in, 1913, waartoe het bezoek van de miliiitaónen veel heeft bijgedragen. Het totaal bedroeg 3030 betalende en 7843 niet betalende be zoekers. te zamen 10873, tegen 5133, 7743 en 12876 m 1913. Mot erkentelijkheid kan de commissie diiit jaar weder wijzen opj verschillende geschenken voor haii museum. Nieuwe zaak. In de Raamsiieeg, hoek St. Jaccbsgrach! heeft de heer C. van Schia hedenmiddag een nieuw café geo pend. De zaak is geheel naar de eischen des tijds ingericht en ai.les Is keurig afge werkt. Het huis is geheel vernieuwd onder led- ding van den aannemer G. v. d. Poel. Een frisschc granietvloer is gelegd" door den heer Beukering, terwijl de heer Duindam het schilderwerk heeft uitgevoerd. Steeltjes in nieuwen stijl waarborgen een gemakkelijk zitje en aan het keurig ingerichte buffet zijn dranken van de be kende firma's .te verkrijgen. Geslaagd. Voor examen Fransch L. O. zijn te 's-Gravenhage geslaagd de dames A. F. de Nooy en J. P. v. Santen. Voor examen Hoogduitsche taal L. O. is te 's-Gravenhage geslaagd de heer J. P. H. Kramer. ALKEMADE. Gemeenteraad. Voorzitter de heer F. H. van Wiehen, burgemeester. Afwezig de heeren De Jong en Straat hof. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen. Naar aanTeiidiing van de nio-tulen komt de heer B o n d a terug jjp heit besluit, dat' genomen is op do vorige vergadering betreffende de kermis. Het besluit om aan de kei-mis hetzelfde- verloop te geven als verleden jaar beteek ent z. d. ook voor dit jaar geen, kennis. Spreker acht heit beter om iai diier voege een besluiiti te nemen. De Voorzitter wi'i liever het geno men besluit handhaven. Wanneer het te druk wordt, zal beperkt worden in het aantal gelegenheden en uren. Zou de kermis opgeheven worden, dan zou dit door Ged. Si'aten moeten worden goed gekeurd, wijl een kermes voor de wet het zelfde is als een markt. Tumschem een feest van de Oran.je-Vereenr'ging en een markt ziet spr. weinig verschil; op het Oranje-feest was liet veel rumoeriger, alleen was hie-t feest eerder afgeloopen. De notulen worden daarop vastgesteld. De Voorzjtter deelt mede, dat in gekomen zijn: Eeniee- missives vaji Ged. Staten, welke voor kon.Tnisgev'.'g worden aangenomen. Een verzoek van mej. Zeebregts, onder wijzeres aan de openbare lagere echoot te Roe'ofarenösveen, om haar een gratifica- t.e te verleemen voor de acht weken, dat het hoofd der school wegens ziekte afwe zig was, en zij diens functie heeft waarge nomen. Wordt in handen gesteld van B. en W. ter fine van onderzoek en advies. Van het hoofd der school te De Kaag, thans gemobiliseerd, een vraag, welk salaris hem zal worden uiitbeiiiaald wan neer hij gaat trouwen. Wordt .in handen gesteld van B. e,n W. Worden aangeboden de gemeentereke- nincr over 1914 en de begrooting 1916, welke .ter visie zullen 'wórden ge'egd en •nn, handen gesteld van de commntesae van financiën. Aan de orde komt thans het voorstel tot overdracht van de openbare lagere school te Rotelofiarend'sveen aan het R. K. Kerkbestuur aMaar. De Voorzitter deelt mede, dat naar aan'ieóding van het in ide vorige vergadering genomen besluit aan het R- K. Par. Kerkbestuur is medegedeeld, dat niet kon ivorden mgegaaji pp het door het kerkbestuur gedane verzoeK ae schooi voor f 6500 te kunnen overnemen. Hierna was door het kerkbestuur be richt, dat heti, vanwege de kosten voor de gemeente, beiceld zou zijn het bij de 2e schatting bepaalde bedrag van f 9700 voor de school te betalen. B. en W. stelden nu voor de volgende besluiten te nemen: I. De O. L. school te Rcxeiofarendsveen oü te heffen met den datum, dat de.school wordt overgedragen aan heib R. K. Par. Kerkbestuur. II. Onderhands aan het R. K. Par. Kerkbestuur te verkoopen de school en erf groot 29.80 A. voor f 9200, de sehooi- meubelen voor f 500, onder de volgende voorwaarden: a. de openbare lagere school zal door hielt R. K. Par. Kerkbefetiuur worden ge ëxploiteerd als bijzondere school; b het aan diie school verbonden perso neel wordt met ingang van den datum van overdracht in vaste betrekking ge steld aan de bijzondere school; c. het in- en uitschakelingstoestei in de onderwijzers-schoof, aal worden, ver plaatst; cl. een vrij voetpad zal worden aange wezen naar de electrische transformator en naar het gemeentetuinland. III. Aan het onderwijzend personeel van de school met ingang van den datum van overdracht eervol ontslag te ver kenen. .Aldus wordt goed'gjake/urfd. Voorts wordt nog bes'otien eenige wij zigingen te brengen .in de begroeting 1915. Bij de rondvraag klaagt de heer S t r ij k dat de gemeente-ontvanger op de uren, dat hij kantoor moet houden, niet aan wezig is, en dat hij de biljetten niet voor voldaan teekent. De V o o i- z i 11 e r belooft een onder zoek in te stollen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. KATWIJK. Herstemming. De herstemming voor een lid van den gemeenteraad, candidaten P. Meerburg en Remmerswaal, zal plaats hebben Vrijdag 20 Aug. NIEUW-VENNEP. Bloedvergiftiging. De G2rjarige werkman A. B.'krabde een puistje aan den lip open. Er ontstond bloedvergiftiging en na twee dagen lijdens is hij overleden. OECSTGEEST. Dienst Ned. indië. Bij resolutie van den -minister van koloniën, is mr. J. M. Wesseljng, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om daar te lande te worden geplaatst bij den bureau dienst, waaronder begrepen dé dienst ter griffie van het Hooggerechtshof en van Europeesche of inlandsche reoh. banken. OUD-ADE. Jubileum. Gisteren was het feest voor de jeugd der P. R. school. De kinderen met hun feestpakje aan waren al vroeg pre sent. Na de H. Mis van 8.15 gingen ze al len als naar gewoonte twee aan twee naai de versierde school. Om 10 uur werd de jubileerendo Pastoor van de Pastorie af gehaald door de bruidjes, die bloemen strooiende hun Herder verwelkomden. Toen allen hadden plaats genomen, werd de jubilaris door den heer Krebbers hoofd der school uit naam der kinderen gefelici teerd met zijn zilveren Priesterfeest en hem liet geschenk der kinderen een prach tige bidstoel aangeboden. Toen stond de jubilaris op en sprak tot de aanwezi gen: ,,Dit, ja dit is de schoonste hulde die mij gebracht is in deze dagen, namelijk die van het onschuldige kinderhart." Hij bedankte»de kinderen, zeggende, blijde aanvaard ik uw geschenk, dagelijks zal ik hem gebruiken en daarop neerknielen de zal ik aan u denken. Ook dankte hij den heer Krebbers en verdere leden der feestcommissie .vooral de moeite en zorgen besteed om alles zoo ordelijk en netjes te regelen. De kinderen werden onthaald op koek, melk en krentenbroodjes. De feest vreugde werd nog verhoogd door den heer Nollens die door zijn tooverkunst alle harten wist te winnen. Zeer voldaan voor al het genotene gingen allen vier uur huiswaarts. RIJNSBURG. Dienst Ned. Indië. Voor den dienst in Ned.-Indië is bestemd de heer A. de Heer voor candidaat gezaghebber bij het bin- nenlandsch bestuur. Vliegmachine. Gisteren wei-den hiel de bewoners opgeschrikt door een helsch lawaai, dat al gauw bleek gemaakt te worden door een vliegmachine, hetwelk kwam uit Noordelijke richting en ver dween naar 't Oosten. Veiling. Ook hier is men besloten zoolang tamelijke aanvoer is, wekelijks een droge bloembollenveiling te. houden. De al gehouden veilingen vielen niet te gen, maar ook niet mede, uitgenomen de meest vragende soorten, die brachten den prijs wel op. TER-AAR. Gemeenteraad. Voorzitter: de Burgemeester, v Aanwezig alle leden. De notulen worden goedgekeurd. Mede- deelingen: Verzoek van Mej. Bosnia, on derwijzeres aan de openbare school om verlenging van haar verlof tot 16 Sep tember wegens ziekte; wordt toegestaan. Een schrijven van J. Munk, telefoonhou der, mededeelende dat hij accoord gaat met het Raadsbesluit van den 21en Juni 1.1. en zijn verzoek om ontslag intrekt. Verbaal van kasopneming bij den Ge meenteontvanger op 26 Juli. Dat door Ged. Staten machtiging is ver leend tot het aangaan eener regeling met Leimuiden, betreffende het beheer van de verbetering Geerweg. Naar aanleiding van het Prov. blad no. 40 van 1915, wordt vastgesteld een veror- deninag betreffende een verbod, dat geen roggemeel of brood aan het vee mag wor den gevoederd. Aan H. Lek wordt gedeeltelijke onthef- flng verleend van zijn aanslag Hoofde lijke Omslag tot een gedrag van f 6.72. Hierna worden de geloofsbrieven onder zocht van de nieuw benoemde Raadsleden de heeren J. Visser en J van Vliet, waar de vergadering wordt geschorst. Een com missie wordt aangewezen tot onderzoek, bestaande uit de heeren J. van Zwieten en D. v. d. Hoorn. Wordt geadviseerd tot tq£- lating en alzoo besloten. Verder is in be handeling gekomen het kohier schoolgeld 2de kwartaal 1915 hetwelk wordt vastge steld tot een bedrag van f 48.09. Vervol gens wordt aangeboden de rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeente over het dienstjaar 1914 met in ontvangst van f 44498.76, in uitgaaf f 43936.56. Batig saldo f 562.20. Als leden der commissie van onderzoek worden aangewezen de heeren D. van der Hoorn, J. Visser en J. van Vliet die in een volgende vergadering rap port te dien opzichte zullen uitbrengen. Niemand voor de openbare vergadering meer iets in. het midden te brengen heb bende, gaat de Raad over in geheime zit ting ter behandeling van het kohier Hoof delijke Omslag 1915.' Roomsche Agenda. DONDERDAG. Leiden. 9 uur. Bonds- gebouw. Vergadering van d«n Ned. R. K. Volksbond. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik U een klein plaatsje in uw veelgelezen blad voor onderstaande, bij voorbaat dank. Ondergeteekende ergert zich aan het in gezonden stuk van 17 Augustus, waar onzen Edelachtb. Heer Burgemeester een blaam wordt opgelegd. Ik moet tegen dit schrijven protesteeren en niet alleen ik, maar ook mijn mede collega's van de hier bestaande werkliedenvereenigingen. Wij hebben de eer gehad met onzen burge meester over de zaak van goedkoop spek te spreken. Wij juichten het toe dat onze burgervader zich zoozeer interesseerde om bij het aanschaffen van Hollandsch spek ook nog te probeeren Amerikaansch spek voor de werklieden te bekomen. Wanneer nu dit spek is te verkrijgen voor 38 cent per pond, dan valt het onder bereik van den werkmansstand, te meer, waar dit flink dik spek is, dus het voordeeligst voor een huisgezin, daaraan heeft men dan ten minste vet en spek te gelijk. Zoo dachten de voorzitters van de verschillende werk liedenvereenigingen. Ik wil niet ingaan op het schrijven in „De Leidsche Cou rant". Karbonaden kunnen de werklieden toch niet aanschaffen, ondanks het be schikbaar stellen van varkens door de re geering. Uitgezien moet dus worden naar het voordeeligste en het nuttigst© en dit is spek, en dit. heeft onze burgemeester euea ingezien en dit juichen wij van narie toe. Wat den verkoop betreft was het ook te wenschen dat de H. H. Slagers mede werkten. Eigenaardig is het dat in een Ingezon den stuk uit Leiden van den Heer Bomli, een voorman van de S.' D. A. P. met lof gesproken wordt over ónzen Burgemeester die zich zoo zeer in dezen critieken tijd voor den werkman inspant, terwijl 'n Volksbon- der uit Warmond het werk van den/elfden burgemeester afbreekt. Bij dit protest bied ik een eere-saluut aan onzen Burgemees ter die is begonnen met goedkoop brood en visch, en nu wil helpen aan goedkoop spek. Hoogachtend, A. WEIJERS. Sassenheim, 18 Aug. 1915. KERKNIEUWS. Z.Em. Kardinaal Lorenzelli. Onze Ronueiinsche correspondent seint d.d. 15 Augustus: De verbetering ioi den toestand van Z.Em. Kardinaal Loreinze'lli, te San Mi- niato. houdt aan. Te Rome zijn openbare gebeden gehouden voor zijn herateL (De Tijd.) De ..Osserv. Rom." bericht nog dat, of schoon de toestand van kardinaal Loren- zc-Uii hoogst gevaarlijk blijft, een geregel de voortgang merkbaar is, die de beste hoop wettigl E'iiken dag komen er tele grammen en brieven in met betuigingen van belangsteilling. Land en Tuinbouw. Hoe verhoogt de kaasmaker de kan9 geregeld een best product te bereiden? VI. Nortonwater heeft, wat de zuiverheid betreft, een goedklinkenden naam. Er was een tijd, toen ik, bij het verleenen van hulp oin bedrijfsstoringen in zuivelbedrij ven op te heffen meende, dat ik geen acht behoefde te slaan op het boenwater, wan neer daarvoor nortonwater gebruikt werd. Immers dat water, afkomstig uit diep gelegen aardlagen en niets gemeen hebbende met het aan allerlei verontreini ging blootstaande oppervlaktewater, is vrij van bacteriën. De scheikundige sa- .menstelling, het bevatten van veel kalk en magnesiumzouten, van ijzerdeelen of keukenzout kan het nortonwater voor sommige doeleinden minder geschikt ma ken, maar daardoor kunnen geen kaas gebreken als heft en knijpers veroorzaakt worden. Evenwel leerde de praktijk mij al spoedig er geheel anders over t© moeten,, oordeelen. Het nortonwater is zelfs dikwijls de oorzaak van genoemde' kaasgebreken, omdat het tengevolge van den onoordeel- kundigen aanleg van de put met bijbehoo- ren besmet, dus bedorven wordt. De zaak, waarom het hier gaat, is toch zoo eenvou dig. In de lager gelegen streken, waar de norton het water lioog genoeg ton opzich te van het polderpeil opbrengt, stroomt het in een put met een overloop, naar de sloot. In die put staat de pomp, dikwijls uit een boomstam geboord. Nu heeft men maar te zorgen, dat het van zich zelf goe de nortonwater niet besmet kan worden door slecht drangwater in den boven grond, of door vuil boenwater, da-t van boven in de put terecht komt; dc aanleg van de put moet dus met evenveel zorg geschieden als die van een regenbak; het verschil is alleen, dat het water bij een regenbak er van boven inloopt, en bij een nortonpomp van onderen. Maar nu de toestand, zooals die op vele boerderijen bestaat. De boorder van de norton kan het doel, om niet alleen een ruime hoeveelheid water, doch tevens bruikbaar water te verkrijgen, reeds voor korteren of langeren tijd verijdelen, door bij het boren van het gat in den grond vuil water te gebruiken, waarmede de wa tergevende grondlagen sterk besmet kun nen worden. Het geld aan solide houten nortonbuizen besteed, is zeker geen nut- telooze, overbodige uitgaaf. Ook is het verstandig het bovenste gedeelte, voor zoo verre dit gewenscht is met het oog op den aard der grondlagen, met bladlood te laten omgeven. Deze weaken verdienen alle overweging; de groote fouten zitten even wel in den toestand van het reservoir en de pomp. Het komt nog al eens voor, dat men een nortonbuis heeft laten slaan in de oude bestaande drangwaterput, zoodat het reservoir bodemloos is en met ondich- ten wand. De gedachte zit dan wellicht voor, dat er toch voldoende doorstrooming plaats heeft om besmetting met grondwa ter tegen te gaan, maar dan ontbreekt de noodige zekerheid en hoe dikwijls wordt die doorstrooming tijdelijk of voor goed minder van kracht, en hoe dikwijls ziet men een tweeden uitloop lager dan den eersten aangebracht, zoodat het gevaar van het binnendringen van het slechte grondwater al grooter wordt. Dikwijls wijst het bacteriologische onderzoek van het nortonwater uit, dat het met slecht grondwater in sterke mate besmet is. Een tweede groote fout wordt begaan door het reservoir gelijkvloers te maken met de omgeving, veelal bestaande uit een straatje. De afdekking der put bestaat uit een paar houten plankjes, met 'n gat voor de pomp. Bij deze inrichting is het onver mijdelijk gevolg, dat er van boven wat vuil schrob- of boenwater in de put terecht komt. De met den grond gelijk liggende, al tijd min of meer vochtige houten afdekking is spoedig aan bederf onderhevig en bevei ligt de put niet tegen slakken en andere ongewenschte gasten. Terwijl de nortonput buitenshuis ge maakt is, brengt men soms gemakshalve deze in verbinding met een bestaande drangwaterput in het huis, teneinde daar ook met „nortonwater" te kunnen boenen. Ik behoef er nu niet meer op te wijzen, waarom het water uit zoo'n bijput zonder doorstrcxrming met een dikwijls ondichte leiding door verontreinigden bodem aiitr- minst op den naam van deugdelijk norton water aanspraak kan maken. Het vuile boenwater behoort uit de om geving der put weg te kunnen loopen, zon der daar een vuile „kladdige" plaats te maken. Daarop wordt ook dikwijls niet voldoende gelet. Het moet maar al te veel in den grond verdwijnen. Men ziet wel eens de bestrating, waar geboend wordt, in ver zakking, omdat het water zijn weg vindt naar de put met ondichten wand en grond medevoer! Het heeft mij steeds verwonderd, dat de bewoners van de zuivelboerderijen, die toch weten, dat reinheid in dat bedrijf een eer ste vereischte is, zoo weinig oog hebben voor bovengenoemde zaken, waarmede zij het geheel eens zijn, indien zij er op ge wezen worden. Ik geloof, dat men er niet op let, omdat de put onder den grond zit. En toch is het heel goed mogelijk een goo- de nortoninrichting te krijgen, waarover een volgenden keer. Dr. L. T. C. SCHEIJ, Rijkszuivelconsulent voor N.-Holland. Loop der bevolking. Uit de statistiek van den loop der bevol king van Nederland over 1914 is het vol gend omtrent eenige gemeenten ontleend: Leiden 59530; Aar (Ter) 3111;. Aarlander- veen 4049; Alkemade 5184; Alphen 6806; Bleiswijk 1773; Bodegraven 5645; Boskoop 6646; Hazerswoude 4182; Katwijk 11825; Leiderdorp 2626; Leimuiden 1826; Lisse 6377! Nieuwkoop 2876; Nieuwveen 1346; NoordiwVfk 7029; Noordwijkerhout 3494; Nootdorp 878; Oegstgeest 5129; Oudshoorn 3200; Reeoiwijk 3350; Rijnsaterwoude 631; Rijnsburg 3622; Sassen!e-im 3357; Stomipwijk 3935; Valikemiburg 665; Veur 1683: Voorhout 2326; Voorschoten- 3646; Wadid.inxveen 5980; Warmend 2089; Was senaar 5202; Woubruigge 2211; Zegwaard 2112: Zevenhoven 1118; Zoeteimeer 1494; Zoeitcrwoude 4463 Zwamxnerdam 2257. Laatste berichten. Uitvoerverbod van Zuurkool. Naar wij vernemen is de tijdelijke pphef- flng van het uitvoerverbod' van zuurkool ingetrokken omdat thans de inmaak vap nieuwe zuurkool is aangevangen en men deze met het oog op den komenden win tertijd in ons land wenscht te houden. De tijdelijke opheffing van het uitvoer verbod strekte alleen om de in ons land overgebleven zuurkool van den vorigen inmaak, die hier niet meer werd verbruikt nog van de hand te kunnen zetten. Staatsbegrooting. Ondanks de zeer drukke werkzaamheden aan de verschillende Departementen van Algemeen Bestuur als gevolg van de bui tengewone tijdsomstandigheden, zijn deze toch op den normalen tijd met den voor bereidenden begrootingsarbeid gereed ge komen, zoodat voor enkele dagen het ont werp der Staatebegrootiiivg naar den Raad vay State is kunnen worden verzonden. 12"i3 Zwembroekjes. Door de Vereaeniging „Onze Vloot" af- deeling „Mobilisatie" werden ingevolgo een aanvraag van den Generaal-Majoor, comandant der Stelling van Amsterdam 1213 stuks zwembroekjes,verstrekt ten be hoeve van de Militairen in die stelling. Van het Oostelijk Oorlogsterrein. ST. PETERSBURG, 18 Augustus. Mcde- deeling van den grooten generalen staf: Bij Kovno zijn de Duitschers na hard nekkige gevechten gedurende li dagen, welke den vijand op reusachtige verliezen te staan zijn gekomen, er in geslaagd zich in de fortificaties op den linkeroever van de Njemen en ten westen van de Jessia te nestelen. De Duitsche troepen trachten naar den rechteroever van dit riviertje over te steken, waar een gedeelte van de versterkte werken nog in ons bezit is. Op den rechteroever van de Njemen houden wij alle forten bezi! Aan de Hongaarsch Scrv.sche grens. WEENEN, 19 Augustus. Uit het oorlog-s- D€Tskwartier: De schermutselingen op verskilüeiul* plaatsen aan de Servische grens houden het publiek begrijpelijkerwijs minder be zig dan de krijgsverrichtingen van groo ten omvang op de andere gevechtsterrei nen. Bij de sohenmuitcyli.ngen gedurende de laatste dagen heeft de Servische artil lerie de gendarmeriekazeme bij Wodica in de buunt van Crsowa beschoten. Bij detse gelegenheid zijn ook eenige grana ten op Roemeeinsch gebied gevallen. In Perzië. KONSTANTINOl'EL, 19 Aug. De „Ta- vir-i-jEfkiar" vernoemt uit beitrouwbada bron, dat de reden van het aftreden van het Perzische ministerie-Ain ed Dauleh in de buitenlandsche politiek gelegen is. Men gelooft, dat met den val van dat kabinet Perzië zijn onzijdigheid kan opgeven, om zich tegen Engeland en Rusland te kee- rejn.j Naar alle waarschijnlijkheid zal Mostar Fiuk Memali een nieuw ministerie vormen. Een orkaan. NEW-YORK, 18 Aug. Men schat, dot to Dallas in Texas een honderdtal menschen zijn omgekomen door een orkaan. De ka- toenoogst heeft zeer geleden. Te Galveston zijn 14 menschen gedood en 500 huizen in gestort. Stoomvaartberichten. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. GROTIUS (uiiitreis) arri'v. 17 Aug. te Port-Sai'd. KARIMOEN (uitreis) arriv. 17 Au«. te Onrust. KONINGIN DER NEDER LANDEN (uitreiiss) arriv. 17 Aug. te- Sa- bar». NIAS (uitreis) <iis 18 Aug Lizard gepasseerd. ROTTI (uitrede) is 17 Aug., Perim gepasseerd. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DJEBRES (utreiis) passeerde 17 Aug. Podiné de Galle. SINDORO fuit.rewh seerae 11 Aug. Perim. WILIS (thuisreis) vertrok 17 Aug. vain Port Said. HOLLAND-AMERIKA LIJN. BEEKBERGEN arriveerde 18 Aug. van Rosario te Amsterdam. NIEUW-AM- STERDAM, van Rotterdam naar New- York. passeerde 17 Aug. des nam. 1 uur 50 Scé'.ly. OOSTERWIJK, van Speizia naar New-York, passeeixle 17 Aug. Kaap Palos SLOTERDIJK. van New-Orleans miar Rotterdam, passeerde 17 Aug. 7 u. 5 n.an. Dover. KON. HOLL. LLOYD. HOLLANDIA arriveerde 17 Aug. van Amsterdam te Buenos Ayres. RIJNLAND (uitreis) vertrok 17 Aug. van Rio Janeiro. TUBANTIA vort i nk 17 Aug. van Amster dam in aar Brazilië en Buenos Ayres. KON. PAKETVAART-MIJ. VAN NECK arriveerde 15 Aug: van Java te Melbourne. Marktberichten. VOORSCHOTEN. 18 Aug. Eieren. Vrije veiling. 1730 eieren, f0.857.15. Veiling V. P. N. 2140 eieren, f 6.705.10 KATWIJK AAN 1)ENRIJN, 18 Aug. Veiling der Tuinbpuwvereeniging K. en O. Aardapp. Eigenheimers p. zak fl.70 f0.dito p. mand fl.90 fl,95 dito Kleinen p. J/2 H.L. fl,10 f0,00 Aardapp. ronden p. baal f0,fO.OO, dito p. mand f2,20 f 0,dito kleinen p. 1/2 H.L. f 1,10 f0.Bloemkool N.H. I f14.f20,dito II f5.50 f 10.0 Reuzen I f 0 f 0f dito II f0.f0.Peen p. 100 bos f 3,80, f 4.Uieq p. baal f3.00 f0.— WASSENAAR. 18 Aug. Veiling. Radijs 2 a 2V2C., raapstelen a 0 e., peterselie V/2!x2c., boonenkruid U/2 a 2 c., seldery OaOc.,peen 0 a 0 c., kroten 2 a 3c., rabarber 4 a 0 c., dragon 0 a 0 c., kervel 0 11 0 c., sla-uitjes 0 a 2 c. per bos. Spinazie 00 a 00 c., zuring 7 a 10 c., postelein 00 a 00 c., spruitkool 00 a 00 c. per ben. Kropsla f0.70 a f 1.35, andijvie f0.— a f0.—snijboonen f0.25 a f 0.27, bloem kool f6.a flO.groene savoyekool f2. a f2.50, gole savoyckool f0.a fO.roocle kool f 4.50 a f 6.witte kool f 4.50 a f 7. boerenkool f0.a f0.komkommers f 4. a f6.50 per 100. Mcidoppers f0.a fO. doperwten fl.40 a f0.raspererwtcn fl.60 a fl.85, witte capucijners fl.60 a f 1.8.5, gr. capucijners fl.80 a f2.peulen f 1.50 a f O. princesseboonen fl.20 a f J .36, tuinboonen f0.60 a fl,per 10 K.G. Tomaten f0.15 a f0.17 per K.G. Aardappelen f2.a f2.25 p. kin. Eieren f6.a f7.per 100. Konijnen fO.— a fO.— per stuk. Peren fl.80 f2.25. DF.LFT, 19 Aug. Graan. Rogge f il Tarwe f 13,a f 16,23, Chevaliergcrst f Gerst f 14,50 a 15,25, Haver f 16,a 16.75, Paardenboonen faBruine Boonen f a Duivenboone» f il Groene Erwten f a Mixed Mais f 10.af 11,Koolzaad f31,75 a 33.Lijn koeken f 14,a f15,— Boter f 59,a 66,per 1/4 vat van 40 k.g. Aanvoer 413/8 41/16 wegende samen 8010 k. g. WOERDEN, 18 Aug. Kans. Op de kaasmarkt waren heden 438 partijen aangevoerd. Men besteedde voor Goudsche kaas 1ste soort 1'51,a f53,dito 2de soort f46,a f50, dito ryksmerk f50,— a f53,—dito zwaardere f 51a 'f 55.— Alles per 50 K.g. Handel kalm.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3