DONDERDAG 19 AUGUSTUS. I9I5. buitenland. De Oorlog. De noodlottige erfenis. fe JAARGAN No. 1731 QeldóohaSou/tmd BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. -- Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DeABONNEMENTSPRÏJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering er het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze agenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Vs cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote lettors naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regel3 50 cent, iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Oienstpereoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Duitsche marine-luchtschepen hebben in den nacht van 17 op 18 Augustus een aanval op Londen gedaan. Bij een zeegevecht aan de Westkust van Jutland brengt het Duitsche smaldeel een kleinen Britsclien kruiser en een torpedojager tot zinken. De goeverneur van Wilna Ite, met het oog op een mogelijke bezetting, tie verwijdering van alles wat voor den vijand van nut zou kunnen zijn. Van het Westelijk oorlogs terrein. Fransch legerbericht. Het Fransche namiddag-communiqué van 18 Aug. luidt: De nacht van 17 op 18 dezer is op heit grootste deel van het front kalm verioo- uen. Bericht wordt dat artilleriegevechten plaats hadden ten Noorden van Ata-eeht 01 tusschen de Samme en Oise, in de sec tom hij Roge en Lassigny. In de Argonnen, hij Haute Chevauchée, Font ai ne-aux-C amies en in hot Gheppy- bosoh hadden gevechten met bommen en handgranaten plaats. In de Vogezen beschoten de Franschen den 17en hevig de Duitsche stellingen bij den Lingekopf, aan den Reichsackerkopf en op den heuvelrug tusschen Sondernach en Lautersbach. Op Laatstgenoemd punt Rins: de Fransche infanterie tot den, aan val over, zette voet op dien heuvelrug en bezdttd die; .ee.n tegenaanval den Duit- t sch&is werd af.gesf-.agen. De beschieting van de Duitsche stelling bij den Lingekopf vernielde twee zware batterijen en deed eenige ammu.-nitf.s- deoóts in de lucht vliegen. Op den heuvelrug bij Sondernach werd een nieuwe en hevige Duitsche tegenaan val, uitgevoerd in den nacht van 17 op 18 dezer 'tegen de door de Franschen ver overde positie, volkomen afgeslagen. De Franschen maakten een vijftigtal, gevangenen. Duitsch legerbericht. Officieel bericht van hetVg.roote Duitsche hoofdkwartier van 18 Aug.: In de Vogezen werden door krachtig munitieveirbruiik voorbereidende Fransche aanvallen, op onze posities bij Schrat.z- mannele {ten N. vap Munster) en onze posities ten Z. O. van Sondernach afge slagen. Door tegena anv allen werden de m onze loopgraven binnengedrongen vij andelijke afdeelingen verdreven. Ten Z. O.van Somde mach zijn volkomen ver nielde klerLne loopgraven in het bezit der Franschen gebleven. Van het Oostelijk oorlogs terrein. De ontruiming van Wilna.' De gouverneur van Wilna heeft, in verband met do mogelijkheid dat de stad- door den vijand wordt bezet., bevolen alle metalen, leder, kerkklokken, paarden en vee, in 'it, kort alle waren die den vijand van nut kunnen zijn, udt de stad te verwijderen. Tauben hebben bommen op Wilna ge worpen. De val van Kovno. Het gaat in het Oosten, sneCCer dan wij verwachtten. Kovno reeds gevallen. De geduchte vesting, die udt elf forten be slaat. waarvan er zeven ter klinker- en vier ter rechterzijde van de Njemen zijn gelegen heeft geen langdurig beleg door staan. Wel was gisteren reeds één der fc-rlen in de handen der Duitschers ge vallen en ble-ek dat Vom Hindenburg's troepen met spoed voortwaarts rukten, dc ch het was geenszins te voorzien dat heden de geheel,e vesting met meer 'dan vierhonderd kanonnen in het bezit der T ui'tschers zou zijn. Een belangrijk beletsel voor den Duit- «.hen opmarsch naar het Noorden is titans uit den weg geruimd: de weg naar Dunaburg staat in zekeren zin open, daar de ontruiming van Wiif.na wel niet lang op zich zal laten wachten. Een uiterst gewichtige phase in de groote worsteling is nu genaderd. Groot vorst Nico'aas zal zich óf miet zijn ge- heele macht op het leger van Von Hin denburg werpen, óf den terugtocht in' Gc-stelijk0 richting voortzetten. De Russen hebben nu het front bereikt, dat zij na den val van Warschau zouden innemen en waar zij hun leger zo-u den herstellen, om daarna opnieuw tot het offensief over te eraan. Intusschen wordlt meer zuidelijker de öpmarsch der Duitschers op de linde DialostokBrest Litowsk eveneens voort gezet. Het Duitsche leger is deze laatste vesting thans op dertig kilometer gena derd. Men zaft zich herinneren dat wei nige dagen geleden de legergmep van Prims Leopold van Beieren, na de bezet ting van Sjed-lez in de -richting van de Boeg is voortgerukt en deze rivier in den nacht van Zondag op Maandag bij Dro- gitsjin overgetrokken as. Van uit het. .ic ,L!uim.»ciK?rs ae rsurets (zijrivier van de Boeg) geforceerd en be reikten Brjansk, dat eveneens werd betzet. Zoodat nu -de ho-ogst gewichtilge spoorweg verbinding tusseheft Bi aio Stok en Bre-st- Liï'owsk in cmmiddelijEt gevaar verkeert. Het spreekt van zelf dat men in Rus land weinig .ingenomen is met den gang van zaken en zijn misnoegen over heit geringe aandeel, da.t volgens de publieke meening, EngeC-an-d tot dusverre in den strijd genomen heeft, niet langer ver bergt. Ov-er het müuoenenleger van. Lord Kitchener, dat reeds in Mei naar Frank rijk verscheept zou warden, d-ooh blijk baar niog steeds nie,t is aangekomen-, wordt wantrouwend gesproken. En met verklaarbaren wrevel wordt erkend dat de groote beweging, die in het Westen in Mcit tegen de Duitschers zou worden aangevangen, thans in weitkelijkhe-id door de Duitschers zelf -in het Oosten ten uitvoer word tgeh racht. Van het Zuidelijk oorlogs terrein. Itaiiaansch legerbericht. Rapport van den Italiaanschen genera- len s-taf: In de omgeving van Zexten namen onze troepen een tweede linie -loopgraven," waarbij zij 40 krijgsgevangenen maakten en een hoeveelheid geweren en munitie buitmaaktan.~ In de monte Nero-zóne veroverden wij een Loopgraaf. Bij Toömeim wonnen wij Dinsdag weer terrein, vooral bij de San ta Luciahoogte, waar wij wederom loop graven veroverden en 200 krijgsgevange nen maakten. Onze troepen in den Karst behaalden een mooi succes. De vijand deed een verwoeden aanval tegen heit centrum van ons front; ontze troepen de den een krachtigen tegenaanval, ver overden eenag terrein," en bezetten een belangrijke stelling item Westen van Mar- cottinï. Oostenrijksch legerbericht. Rapport van den Oostenrijksc-hen ge- rueral-en staf: Op het kusHifiront werd Dinsdag heviig gestreden, terwijl in het Karmthische grensgebied betrekkelijk rust heersebt; in Ti rod echter weerde de vijandelijke artil- 'lerie zich duchtig. Benige kleinere infan ten iegevech ten hadden hier plaats. Bii Görz werden vier Italiaansche aan vallen tegen San Martino afgeslagen. Voor het Görzer bruggehoofd blijft het betrekkelijk rustig. Daarentegen wordt bij het bruggehoofd van Tolmein hevig gestreden. Ook hier mislukten viér vijan- delijke aanvallen. Evenzoo liepen alle vijandelijke aanvallen op onze hoogte- sterfingen ten Noorden van dit brugge hoofd op niets uit. Aan de Tirootsche grens werden Ttali-aansche aanvallen op de Toblonge,r Riedel en tegen Mdlegna (plateau van Falgaria) afgeslagen. Op Zee. Twee Engelsche Oorlogschepen vernield. De Duitsche marinestaf meldt: Op 16 dezer, om tien uren 's avonds, vielen vijf schepen van een onzer torpedoflotilles bij het Hornsvif-vuurschip, aan de westkust van Jutland, een Engelsche moderne kleine kruiser en acht torpedojagers aan. !Yil,bJ^.1ïteA-.<l''fiii1éaifc"Hen''arfÓr AtpddS- schoten tot zinken. Onze flotille leed in het geheel geen verliezen. Aanval op Pelagosa. Rapport van den Oostenrijksche mari nestaf: In den vroegen morgen van 17 Aug. le- schoot een van onze flottiles ten derde male het door de Italianen bezette eiland Pelagosa, terwijl tegelijkertijd vliegers bommen en pijlen wierpen en met mitrail leurs den vijand bestookten. Hierbij werd de sinds de laatste beschieting weder De- woonbaar gemaakte vuurtoren vernield; barakken en tenten werden in brand ge schoten, een geschutsstand werd ver nield; verder werden verschillende mate- rialenöepots, eenige aan het strand opge stapelde voorraden materiaal benevens eenige booten vernield. De bezetting hield zich verborgen in de loopgraven en on- deraardsche onderkomens en bood geen tegenstand. Van de vijandelijke vloot was niets te zien. Rapport van den Italiaanschen marine staf: Een eskader van twintig Oostenrijksche schepen en vliegmachines viel Dinsdag het eiland Pelagosa aan. De vijand werd met groote dapperheid afgeslagen. Hij trok te rug zonder een poging tot landing te beproeven. Aan onze zijden vielen vier dooden, terwijl drie man gewond werden. De actie tegen de Dardanellen. Uit het Turksche hoofdkwartier aan de Dardanellen wordt het volgende medege deeld: Wij hebben op 16 Augustus een aanval eener vijandelijke divisie op onzen rech tervleugel in de streek van Anafortas met gevoelige verliezen voor den vijand afge slagen en 1 machinegeweer met ander oor- logsmateriaal buitgemaakt. Onze artillerie heeft aan de kust bij Zemikli een vijandelijk transportschip ga. troffen en er een grooten brand op doen ontstaan. Bij Ari Boernoe is het kalm. Bij Sed-ul- Bahr heeft de vijand na een hevige beschieting met zijn artillerie een aanval met bommen ondernomen tegen onzen linkervleugel, doch is door onze te genaanvallen in zijn vroegere stellingen teruggeworpen. Hij heeft een aantal doo den achtergelaten. De duikboot- en mijnoorlog. Blijkens LIoydsberichten zijn de vol gende stoomschepen door duikbooten in den grond geboord: lo. Het Engelsche ss. ,,Bonny". 2o. Het Spaasehe ss. „Isidoro". 3o. De Noordsche ss. Mineral" en „Ro mulus". 4o. De Engelsche treiter „George". De bemanningen zijn gered. {De „Bonny" mat 2702 ton, en behoorde aan de British and African S. N. Cy., te Liverpool. De „Isidoro" mat 2044 ton en behoorde aan de Echevarrieta y Larrinaga, te Bil bao. De „Mineral" mat 1425 ton en behoorde volgens Lloyds register aan de Oxelösunds reederij te Stockholm (was dus een Zweedsch s.s.) De „Romulus" mat 819 ton en behoorde aan de gelijknamige N. V. te Kristiania. Red.) De .trawler George. Raker io hi; va»-. De Noorsche postdirectie deelt mede, dat een Duitsche duikboot gisteren het ss. Haakon VII" heeft aangehouden en ge last alle drukwerken en postpaketten voor Engeland, Frankrijk, Italië en alle Duitschland vijandige koloniën over boord te werpen. De brieven en aangeteekende brieven zijn aan boord van de duikboot genomen. Behalve de Noorsche post had het s.s. ze ven postzakken van Denemarken naar Londen aan boord. Volgens een telegram uit Stockholm is het Zweedsche stoomschip „Sverige", met hout en houtpulp van Sundsvall op weg naar Londen, bij Lowestoft op eetn. mijn geloopen of getorpedeerd. Het schip zonk de bemanning werd gered. In de lucht. Luchtaanval op Londen. Een communiqué van den Duitschen Marinestaf luidt: In den nacht van 17 op 18 dezer deden onze marinieduchtschépen wederom een aanval op Londen. De Crty en belangrijke inrichtingen aan de Theems werden overvloedig met bommen beworpen en daarvan de goede uitwer king waargenomen. Bovendien werden met. succes bommen geworpen otp de fabrieksgebouwen en hoogovens (bij Wood-bridge en Ipswich. Onze luchtschepen leden, niettegenstaan de zii zwaar beschoten werden, geenerlci schade en keerden allen terug. Het Engcj'tsche Persbureau maakt be kend: Zeppelins hebben gisternacht do Oostelijke graafschappen bezocht en bom men geworpen. Anti-luchtvaart,kanonnen hebben hen beschoten'. Men ge'ooft dat één Zeppelin is getroffen. Luchtpatroeb jes kwamen in de weer, maar tengevolge van de ongunstige weersgesteldheiid kon den de Zeppelins ontkomen. Enkele hui zen en andere gebouwen, waaronder ook een kerk, zijn beschadigd. De volgende slachtoffers zijn gemaakt: 7 Qiannen, 2 vrouwen eau 1 kind gedood; 15 mannen, 18 vrouwen en 3 kinderen gewond; allien burgers. Verschillende Oorlogs berichten. Bevroren visch. Nu ten gevolge van den oorlog de visscherij ón wegens hot verbod van visschen in de wateren van Schotland en Ierland, èn wegens het dienst nemen van vele visschers in het le ger eh de vloot, de visch in Engeland schaarsch en duur is geworden, heeft de Engelsche regeering het plan opgevat, groote hoeveelheden bevroren visch van Newfoundland en Canada aan te voeren* Deze proefneming is te meer noodig ge bleken, omdat in vele belangrijke Indus trie/Centra visch,, vooral gebakken, cejij belangrijk volksvoedingsmiddel is gewor den. Burgemeester Max. Volgens een „Exchange"-tetegram wordt burgemeester Max door de Duitschers met groote ge strengheid behandeld en wordt hem belet, aan de Belgische regeering te schrijven. Bij wijze van uitzondering werd hem toe gestaan den mijiister_ynn_K£.U-irü,a»>' .Lil deeleming te. zenden. De Turksche verliezen. De „Daily, Express" verneemt uit Athene, dat de Turksche verliezen in de laatste gevech ten in Gallipoü 27,0ü0 man bedragen. De Turken beginnen zeer verlegen te worden om ammunitie, waarvan Roemenië en Bul garije thans den doorover weigeren. Nieuwe vliegmachines. Een corres pondent van „le Temps" deelt mede, dat nieuwe vliegmachines met twee motoren en bewapend met mitrailleurs uitmunten de resultaten hebben opgeleverd aan het front. Zij zijn sneller dan de Duitsche „Aviatiks" en zullen nu in groot aantal worden gebouwd. Oorlogsbuit. De oorlogsbuit in Po len bedraagt voor do eerste he-lft van Augustus, naar de „Külndscho Zeitung" uit de Dudtsche en Oostenrijksche stafbe- richten becijferde, ongeveer 86,000 krijgs gevangenen, 44 kanonnen, en. 177 maclniiiie- geweren. Daarvan, komt op de lijst der Duitsche troepen: 198 officieren en 70,950 minderen, 10 kanonnen, en 114 machine geweren, -sen op die der Oostenrijksche 60 officieren, 14,700 minderen, 34 kanonnen en 33 machinegeweren. Benoemingen. Het „Petit Journal" meldt de volgende benoemingen in heé Belgische leger: tot ohef van den genera- FEUILLETON. 35) De studente drukte een vinger tegen de 'lippen en, met een wenk naar hem. \\iens toestand zij wanhopig oordeelde, fluister de zij: Stil. Is liet erger met hem? vroeg Augustïn even zacht en op een toon, diie diep mede- voelen, uitdrukte. Het meisje schudde heit hoofd en, ter wijl zij den medeplichtige van Berthenay strak in de oogen zag, zeide zij: De dokter en ik komen te laat. Met goed'gespeefide wanihoop riep de misdadiger uit: Onmogelijk! De dokter was op zijn beurt Bernard genaderd en onderzocht hem eveneens. Wat vooral zijn aandacht trok waren dc trillingen, die voortdurend door dit sterke forsch gebouwde lichaam gingen, dat de kwaal nog niet had kunnen sloe pen. Niettemin bespeurde zijn geoefend oog, dat d'Alleret nog slechts enkele oogen- hlikken te leven had. Verwijder zijn vrouw, C-uisterde hij Rosie in het oor. Maar hoe zacht deze woorden, welke ïaar gefheclie 'opgefuk uzfnirufktein, ook, gesproken waren, Lizzie had ze opge hangen. De uitwerking er van was verpletterend. Zij strekte de handen voor zich uit, als of zij ean spooksel wilde verdrijven, haar oogleden werden zwaar en bewusteloos viel zij in de armen van haar zuster. Terwijl deze, geholpen door de dienst bode. de bewustei'ooze vrouw naar haar kamer droeg, bleven Morel en da dokter bij den stervende alleen. Een Laatste schok ging door dien® lichaam en een kermende zucht kwam over zijn lippen. Dat was het einde. Bernard d'AlLeret wag niet meer. Weer onderzocht de dokter hem en zeide vervolgens: Het is gedaan. Gij hebt mij bij een lijk geroepen, mijnheer. Het is jammer, dat ik hóet vroeger ge/waarscthuwd ben. Mtaschien was onmiddellijke hulp er nog wel in geslaagd hem te reddeai. Dat is het noodlot, jammerde Auguö- tin. Vreemd dn deze stad heb jk lang moeten zoeken eer ik een dokter had ge vonden. Zijt gij er dan van het begin af bij geweest? Zeker, ofschoon ik niet kon vermoe den dat het zoo erg was. Hoe is het gekomen? Ik weet het neet, antwoordde Morel. Wij hadden heel-vroolijk gedineerd én na afloop daarvan,, terwijl de jonge vrouw al naar haar kamer was gegaan, bleven mijn gastheer en dk nog wat zitten prateh oïider het genot van een sigaar. Zou die sigaar -nog te vinden zijn? Morel nam hem mèe naar de eetzaal, draande daar het ftcht op en wees hem het aschbakje aan, waarop de half opge rookte gigaar van Bernard nog lag, maar tegelijk voegde hij er bi)? Ik denk niet, dat dto si^jaAr er Schitfd aan hebben kan. Ik heb er juist zoo een gerookt, uit hetzelfde kistje, waaruit de overledene haar mij aangeboden heeft en ilc heb er niet het geringste nadeel van ondervonden. De dokter had intusschen de sigaar uit elkaar gehaald en van binnen bekeken. «Neen, mompelde hij, daar schuilt de oorzaak niet: Tegelijkertijd zag hij nog de scherven van den koffiekop op den grond liggen en vroeg: Wat is dat? Toen de ongelukkige de eerste ver schijnselen van zijn ziekte voelde, ant woordde More-l, wilde hij juist een kop koffie drinken en Met dien udt zijn hand vallen. VHug raapte hij de scherven op en voeg de ze in een servet bij elkaar. Dus, vervolgde de dokter, na afloop van bet diner vertoonden zich de eerste verschijnselen van de ziekte? Ja, maar bet kan ook zijn, dat M. d'AReret er in den loop van den dag al eenige voorteekenen van gevoeld heeft. Heeft hij u daarover gesproken? Ik herinner het mij niet'. Het lis zonderling, één van diic geval len, waarvoor de wetenschap ge^ax oplos sing vindt en die om, vakmensehen, van het spoor brengt. Een beroerte misschien. Neen, daar wijzen de kemteckenen niet op. Het eenige middel, dat zekerheid kan verschaffen, zxm zijn, het lijk te openen en de inwend ige organ on te on derzoeken. Maar ook dat middel faalt wel eens. Het angstzweet brak Morel ufrt. Dat is altijd een pijnlijke formaliteit, peinsde hij. Daarom gaan wij er ook nooit toe over dan wanneer er bepaalde vermoedens bestaan. Zijn die hier aanwezig? Voor het oogenblik niet. Morel herademde. Voor cle weduwe zou het bovendien een schrale troost zijn, ging de dokter voort, die als een echte Amerikaan nogal zorgeloos was; al wist zij ook precies waar aan haar echtgenoot overleden is, terwijl het zeker haar smart zou doen toenemen, wanneer het lijk van haar dierbare op de snijtafel werd gelegd en opengesneden. Dat zou een nieuwe slag voor haar zijn, jammerde Morel. Gij schijnt een vriend der familie te zijn, mijnheer. Ik ben een landgenoot van den over ledene en een boezemvriend van zijn broe der. Dan zal het goed zijn dat ge hem waarschuwt. In de gegeven omstandig heden moet bij een besluit nemen of er al dan niet opening van het lijk zal plaats hebben. W.a/t kan een arme vrouw beslis sen die buiten zich zelvem i» van verdriet en door dit plotseling onheil is over vallen? Ik zal doen wat gij zegt, sprak Mo rel vol ijver, want deze oplossing stelde (hem volkomen gerust, ik ga terstond naar het telegraafkantoor. De dokter hield hjetm met een wenk terug. Het ie misschien beter, dat Ik eerst eens het oordeel van miss Rosie gtyer vraag, zetucle hij., Is dAt onvermijdelijk? vroeg. Morel, wiens ongerustheid terugkeerde. Denkt gij niet dat" een te heftige ontroering....* Neen, zij is een kordate en vastbera den jonge dame. Ik heb de dames Walton al eekend voor het huwelijk van de oud ste, en sedert dat tijdstip stel ik veel be lang" in de studiën van de jongste die, zooals gij misschien weet, in de medicij nen studeert. Daar heb Ik inderdaad iets van ge hoord, stamelde de eLlendeüng, wien juist miss Rosie een onbeschrijfelijke vrees aanjoeg. Ofschoon zij nog geen graad heeft gehaald te zij bijzonder bekwaam, ver volgde de dokter, zonder iets te bemerken van den anigst, die Morel deed sidderen, en iik «stel er veefBelang in haaT diagnose te vernemen. Laat mij den tijd om haar te waarschuwen en deze vraag met haar te overleggen. Hij verwijderde siich. Het was een vreesélijke toestand voor den moordenaar, aldus alleen te moeten blijven met het lijk van zijn slachtoffer dn zijn onmiddellijke nabijheid. Niet dat hij ©enig berouw kende, elk gevoel van dien aard was hem vreemd, maar 'hij sidderde alleen reeds bij de ge dachte, dat zijn misdaad kon ontdekt worden.... Wat zou men daar, buiten zijn tegen woordigheid, besluiten? Een vreeselijk gevaar da^eigde hem. wanneer men tot de ontleding van hef lijk overging. Dat ontbrak er nog aan, mompel-, de hij. (WodM vervolgd.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1