BINNENLAND. OORLOGS-VARIA. ondergrond mist. Wat definitief zal kun nen blijven staan, is nog niet te overzien. Droevig is veelszins de tóestand. Moge het gebeurde echter niet voorbijgaan, zon der dat er een leering uit is getrokken, die onvergetelijk' blijft. Ook in jaren van oeconomischen opbloei, als, naar ieder hoopt, weer komen zullen, moet moet men blijven streven naar het leggen van solie- de fundamenten onder alle ondernemin gen. De beschouwingen van dezen schrijver, die tijdelijk in ,,De Standaard" de pen voert, mogen wel eens door iederen zaken man in overweging worden genomen, zegt ,,de Tijd." Soliede fundamenten onder een zaak hebben, wil zeggen, dat mein een zaak, die levensvatbaarheid heeft ge toond, moet laten rusten op eigen reserve kapitaal, dat door zuinigheid en overleg, moet worden verkregen. Een. ongebrei delde uitbreiding met vreemd en geleend geld, is maar al te vaak gewoonte gewor den. Een schrikkelijk nadeel daarvan is het teloorgaan van kleine ondernemingen en zaken, het verdwijnen van den kleinen, onafhankelijken, maar daardoor ook op eigen energie aangewezen ondernemer, den kleinen baas, den kleinen winkelier, en de daardoor ontstane wanverhouding tusschen loondienaars en vrije werkers. Dit is in de laatste halve eeuw al te. veel gebeurd zoowel in handel als in bedrijf; de landbouwer is er nog voor het grootste deel vrij van gebleven en dat is de reden, waarom hij thans de steun en de kracht uitmaakt van ons volksbestaan. Hij vaart wel, omdat hij gezond is en leeft op zijn kracht, waardoor hij tegelijk den geheelen oeconomischen toestand beheerscht en in evenwicht houdt. De boer is de baas en zwijgend, schoon naar gewoonte moppe rend, steekt hij de voordeelen op van zijn vrij bedrijfsleven, waarin één derde van ons geheele volksbestaan betrokken is. Het onafgebroken uitbreiden van een zaak, zonder dat de eigenaar voor een voldoend eigen kapitaal heeft kunnen zorg dragen, heeft thans menigeen par ten gespeeld. Wel ziet men in de weke- Jijksche opgaven, dat er dezen oorlogs tijd in ons land veel minder faillissemen ten worden gemaakt, maar dit is juist een bewijs, dat het kankert en rot in den Middenstand. Men laat bij den lijder nu in vredesnaam maar Gods water over Gods akker loopen, omdat er absoluut niets meer uit den desolaten boedel te ha len valt. Als men leest, dat een groote zaak te Amsterdam, die dezer dagen in puin viel, onder drie zware hypotheken was bedolven, dan kan men nagaan, hoe droe vig het ermee gesteld moet zijn geweest niettegenstaande er in de laatste jaren' nog wel .groote uitbreiding aan gegeven was. De razende concurrentie door middel vansteeds grooter en vïottender geleend kapitaal is een economische ramp. k i Weer een belasting op til? 1 liet Centrum" schrijft: Het bericht, omtrent, de instelling eener Weerbetastimig, doet terstond eemige» vra gen rijzen. De belasting zal een zeer matige !?ijn, wordt nu (nader gemend, en de opbrengst wel niet meer dan een half miLLioen be dragen. Maar matig of wiet matig, er zal in elk geval ee>n nieuwe belasting worden inge voerd, en belastingen, vertoonem niet zel den de eigenschap, dat zij gaandeweg zwaarder worden. Wat be teek ent bovendien zulk eetn Weerbetfasting? Zal zij duurzaam ai in? Of heeft zij aYeein te voorzien r'n den •nood van den tijdelijk abnonmalen toe- stand? In het eerste geval zat men haar, geheel afgescheiden van dit abnormale, hebben te beschouwen. In het tweede geval schijnit zij belem merend vooruit te loop tin. op de beslissing over de vraag, of straks niet een heffing ir. ecr.13 dient te geschieden, o<m de enoaone uilgaven van dézen tijd te boven tie ko men. Vergeten mag bovendien wiet worden, dat wij Nederlanders reeds een zéér groot deel oneer belastingen moeten opbren gen voor onze weermacht, dat ons -oor- logsbudget tot de hoogste dier k'edne Sta ten behoort en dat-, naar meermalen is betoogd, meer zuinigheid kan worden be tracht, zonder dat dit aan one weenver- mocen afbreuk behoeft té doen. Zou men dus wiet kunnen beginnen met te t i-achtein het half mi'Aioen, dat die be lasting heet te zullen opbrengen, uit te eparen? Want ook al moge in den aanvang althans dé nieuw aangekondigde be lasting laag zijn, daarmee is nog vol strekt wiet uitgemaakt, dat zij ook noo- dig, gewenscht en aannemelijk is. Directeuren en Commiezen Posterijen en Telegrafie. De R.K. Vereemiging van directeuren en commiezen der posterijen en telegra fie heeft een adres gericht tot den minis ter van Waterstaat, waarin wordt ver zocht de uitgestelde tractementsveriioo- ging,, zij het ook gedeeltelijk, op de be- grootiing van 1916 te brengen of zoo tegen inwuliigiing van het verzeek bezwaar mocht bestaan de gezinstoelage ook uit te strekken tot het hoogere personeel!. Nachtarbeid. De A'gemeeoie Nederlandse he Bond van Aiib.edders(stefl,s) in het Bakkers-, Choco lade- en Suikeibewéikingbedrijf heeft een adre<s gericht tot den minister van land bouw, nijverheid en handel waarin er op gewezen wordt, dat er maar al te weinig aandacht aan het behartigen der belan gen van de bakkersgezellen wordt ge schonken tien aanzien, van de afschaffing van den nachtarbeid. Adr. meent, dat de tijdsomstandighe den geen beletsel kunnen zijn voor het tót stand brengen van een wettelijke re geling tot verbod van nachtarbeid in het bakkersbedrijf henevens tot regeling van den arbeidsduur. Onder verwijzing naar de begeleidende toelichting wordt er bij den minister ten zeerste op aangedron gen, .ten spoedigste aan zijn voornemen tot het indienen van een wetsontwerp gevo'g te geven, en waarin zal worden neergelegd: a. Verbod van nachtarbeid in het bak kersbedrijf; b. Een regeling van: den arbeidsduur tot ten hoogste 60 uren per week; c. Opname van bepalingen wélke bedoe len beschermend op te treden voor de in het bedrijf werkzame personen, zoomede voor het broodetend publiek, door alle arbeiderspers) in het brood-, koek- cm banketbakkersbedrijf werkzaam, te onider- wéipen aan een verplichte geneeskundi ge keuring, alvorens zij in het bed/rijf werkzaam mogen zijn; d. Verbod van inwoning van niet tot de naaste familie behoorende gezellen bij den patroon. Gemengde berichten. Diefstal» Bij den wagenmaker Schippe rijn te Duivendrecht is Woensdag, een partij lederwaren ontvreemd, die dpor, dpn.eigenaar getaxeerd woi$L on.jgejp waarde ,van f150.- Een fiets,, die teveris medegenomen werd, is later door een bewoner van de Steynstraat te Watergr. a"smeer',onbeheerd teruggevonden aan de Wcesperzijde. Nader bleek, da'. ejn lekke band den heeren in het vervoer der fiest blykbaar belemmerd had. Van de daders is nog niets bekend. De inbraak te De Biidt. Over de in braak te De Bi.'idt gepleegd, meldt het ,,U. D." o. m. nog liét volgende: Toen de politie der nachts was gewaar schuwd en, te.r plaatse een onderzoek had irgeste?.d, vertrok de inspecteur van po litie te De Bildit des mongens reeds vroeg naar Amsterdam, om aldaar een bekend chemicus van het geval in kennis te stel len, die zich dadelijk naar de Bi'idt be gaf, om een en and en nader op te nemen ei», vast te stellen. Ook het parket bij de Utreehtsche rechtbank was weVlra. aan wezig om een onderzoek in té stellen. Gistermiddag brachten wij een bezoek aan de vriKa, waa.r in den afgeloopen nacht de diefstal is gepleegd. De villa .KI ara" gelheef en, is gelegen aan de Spooriaam bij het station D.e Bildt. Zoo- aV? men begrijpt, is het een afgelegen hoekje. Vooral des avonds is er voor lie den van verdacht al/ooi een gunstige ge legenheid hun slag te slaan. De familie v. d. W. was eergisteren den geheelen dag afwezig geweest en dee nachts half één, toen de familie thuis kwam, bemerkte zij al gpoediig, dat er tij dens hun afwezigheid ongewansoht be- zook was geweest. De inbrekers hadden aich toegang verschaft door het uitzagen van een paneel udt de keukendeur. Door de keuken en de huiskamer hebben zij de werkkamer van den heer des huizes bereikt, waar zich tiwee brandkasten be vonden. De grootste en zwaarste bevatte effecten; déze hebben de dieven onaan geroerd gelaten. De kleinere en lichte brandkast bevatte baar ge'rd. Zooals men wee.t hebben de inbrekers deze gefor ceerd en den inhoud meegenomen. Toen zij hun buit bónnen hadden hebben zij deze kamer door het raam verlaten. In het raamkozijn waren bloedsporen. Toen de politie, die intusschen was ge waarschuwd;, zich van deze inbraak had op «de hoogte gesteld, begaf de inspecteur van politie, de heer Van Dufst, zich per auto naar Amsterdam, alwaar dr. Van Ledden Hulsebes werd ontboden, die den geheelen dag in de villa met proeven werkzaam was en de verschillende vin gerafdrukken fotografisch opnam. Zooals we ook reeds meldden, heeft de politie met den hond getracht de sporen der da ders na te gaan. Deze hond is echter af geleid door een hondje, dat in huis aan wezig was; wel heeft het dier in den tuin en in het prieeltje langdurig gesnuffeld, zoodat het vermoeden is gerezen, d<ait in d>- prieel een z.g. uitkijk heeft op post gestaan. De eigenaar was tegen diefstal verze kerd bij den Nederlandschen Lloyd. De.po,iitie en de justitie, die natuurlijk haar onderzoek ijverig naar alle zijden voortzetten, hebben nog geen aanwijzin gen omtaent de vermoedelijke daders in handen. Diefstal van postpakketten. Te Utrecht is op het hoofdpostkantoor gister nacht gearresteerd de brievenbesteller S., verdacht aich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van postpakketten van het buitenland. Een motorboot gezonken. Gisternacht is door de salonboot „Kampen" het bij Marken voor anker liggend motorschip „Schipper Troost" overvaren. Met behulp van de „Meppel 3" is gepoogd het zwaar gehavende schip naar het IJ te sleepen, maar even voorbij den vuurtoren is de motorboot gezonken. De opvarenden zijn gered; het schip was geladen met turf. Rampen en ongelukken. Te Rotte- valle (F.) is meldt de „Leeuw. Crt." het nieuwgebouwde huis van den arbeider S. Veenstra door het hemelvuur getroffen en geheel afgebrand. Te Houtigehage (F.) is, naai; hetzelfde blad bericht, de woning van H. E. de Graaf door het inslaan van den bliksem even eens een prooi der vlammen geworden. Te Hardenberg (O.) is Dinsdag, vol gens de „Z\y. Crt.", de bliksem geslagen in de met stroo gedekte'-schuur van den land bouwer S. Stiuvsjjuan den Hoogenweg. Binnen weinige oogcnblikken stond dit gebouw in volle Vlam-, zoodat er aan blus- schen niet te denken viel. Ook de winter voorraad hooi, benevens eenige landbouw gereedschappen, eerden een prooi der vlammen. Daar de wind gunstig was, bleef het woonhuis gespaard. Alles was ver zekerd. Te Ambt Ommen heeft zich gistermid dag boven de buurtschap Lemele een hevig onweder ontlast. De bliksem sloeg in den hooiberg van den landbouwer F. J. Ulde- rink aldaar, waardoor de berg met den daarin geborgen rogge-oogst geheel in de vlammen opging. Verzekering dekt de schade. Uit Peize (Dr.) meldt de ,,Ass. Crt.", dat Woensdagmorgen op 20 min. afstand van Groningen, de bliksem sloeg in de wo ning van W. Pera aan den Peizenveg. De vrouw stond in de geopende zijdeur, een venter stond voor haar, dus buiten, zijne waren aanbiedende; haar echtgenoot zat in een zijkamertje met twee kinderen en eene oude moeder om de tafel. Plotseling was alles vuur en zwaveldamp om hen heen. De vrouw zeeg bewusteloos neer. Haar echtgenoot zag haar nog vallen, maar viel toen ook van den stoel, terwijl eene groote ruit van het raam, waarvoor hij zat, stuk sloeg. De oude vrouw en de kinderen bleven ongedeerd. Weldra kwa men ook de ouders weer bij, doch de man voelde zich Woensdagavond nog zwaar in het hoofd, terwijl het de vrouw nog in de ooien suizelde. De venter, die was staan gebleven, klaagde over pijn in de keel en vervolgde eerst den tocht met zijn kar, doch voelde zich alras zoo onwel, dat hij weer stad waarts moest trekken. De schade is betrekkelijk gering. Te Niekerk (G.) werd, volgens de „Winsclioter Crt.", de kapitale boerderij van den heer P. Westers door den bliksem getroffen. De beide schuren zijn geheel uitgebrand. De voorbehuizing is, dank zij de hulp van de brandweer van Grootegast, grootendeels gespaard gebleven. Alles was verzekerd. Gisterochtend is te Haarlem, op de lijn van de H. IJ. S. M., tusschen de cen trale werkplaats en de Liedebrug, de weg werker Van W., die voor een trein uit week, door een anderen gegrepen en on middellijk gedood. Gisteren is nabij de halte Lunetten, bij Utrecht, de ploegbaas J. H. K. door een sneltrein aangereden en gedood. Te Weert is gisteren uit het kanaal het lijk opgehaald van H. L. aldaar, die sedert Maandag vermist werd. Bij de Museumbrug te Groningen is gisteren het lijk opgehaald van den 23- jarigen schuitevaarderskneclit R. V. te Assen, die sedert eenige dagen vermist was. Gistel-middag heeft te Groningen een geweldige waterhoos gewoed, waardoor voornamelijk in het oostelijk deel van de stad groote schade is aangericht. De Meeuwerderweg stojid geheel, andere stra ten en singels deels onder water. Gisteren is in Den Haag op de Con- radkade nabij de brug bij de Chasséstraat een 60-jarige man, die met een handwagen- reed; aangereden door de stoomtram van de H. IJ. S. M. De man is onder de tram geslingerd, zoodait hem beide beenen wer den afgereden. In het gemeente-ziekenhuis is hij overleden. De laatste dagen van Warschau. Een oorlogscorrespondent van de „Chi cago Daily News" geeft in zij-n b'.ad een beschrijving van de manier waarop de ontruiming van Warschau beeft plaats gehad. Hij verliet de olad een paar dagen voordat de Dud'tschers er binnen kwa men. Met hean gingen de Britse he, Fran- sche, Belgische en Servische consuls, him archieven met zich voerend. De Ame- rikaansche consul alleen was gebleven. De evacuatie was begonnen op 15 Juli. Door de Russische regeering werd vrij vervoer verstrekt aan de vertrekkende menigte. Wekenlang. reden duizenden vracht karren langs de wegen, die naar bet Dos ten lei deny en elkje tnei©, w.qpd.y#'geladen met mannen, vrouwen en kinderen. Meer dan 300,000 omwoners, Waalóhdéi1 de helft der Jobdsche bevolking rich 'fcc'vond, ver lieten aldus de stadyteKwijPendorzijdfe de boeren uit de omstreken bij groote troepen er binnen trokken. Uitgeput en ellendig zag men deze landlieden in een eindeloo- ze processie, met hun vee en alles wat zij hadden kunnen medenemen, door de stra ten trekken. Men schat het aantal gezinnen, dat al dus huis en liave moest verlaten, op vele tienduizenden. De correspondent wist vier gevallen mede te deelen van personen, die een millioen bezaten en thans tot den bedelstaf zijn gebracht. Tegelijkertijd werd alles wat den vijand van dienst kon zijn, vernield of onbruik baar gemaakt. Met koortsachtige haast werden de machines uit de fabrieken ge nomen en oostwaarts weggevoerd. Machi nerieën en installaties die te groot of te moeilijk verplaatsbaar waren om te wor den meegevoerd, werden met dynamiet vernield. Dag en nacht hoorde men de ontploffingen. Nadat de dynamiet zijn werk had gedaan'^erden de metalen over blijfselen met zorg bijeengezocht en de stad uitgevoerd. De bladen verschenen voor het laatst toen zij het bevel tot ontruiming hadden aan te kondigen, waarna de zetmachines uit elkaar werden genomen en tegelijk met het voor het zetten benoodigd lood Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. Nier- en Blaaskwalen. Velen hebben verschrikkelijke kwellijir- gen doorstaan tengevolge van nier- en blaaskwalen, waarvan zij geen hinder zouden hebben gehad, wanneer zij do waarschuwende eerste verschijnselen niet veronachtzaamd hadden. Hoofdpijn, .pijn in den rug, pijnlijke le dematen, duizelingen, verstoorde slaap, een voortdurend vermoeid gevoel, koude handen en voeten, blazen onder de oogen rheumatische pijnen, urinekwalen van velerlei aard, dit alles zijn waarschuwin gen, dat uw nieren haar werk niet be hoorlijk verrichten. En van het werk dei- nieren hangt de gezondheid van het gehee le lichaam af, want de nieren filtreeren de onzuiverheden uit het bloed. En ais deze vergiften want het zijn vergiften in het bloed achterblijven, volgen ongetwij feld ziekten van zeer pijnlijken en ver woestenden aard als niersteen (nierko liek), jicht, rheumatiek, waterzucht, ischi as, uremie, (urinezuurvergiftiging). Het heeft geen doel om de plaatselijke verschijnselen te behandelen. Werkt on middellijk in op de oorzaak van uw kwaal de nieren door het gebruik van Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen, welke rechts- streeks op de nieren werken en haar op wekken, versterken en genezen. Zij her geven aan de nieren haar oude kracht en gezondheid, waardoor de oorzaak van uw kwalen wordt opgeheven. Te Leiden verkrijgb. bij D. M. Krui- singa, N. Rijn 33. Reijst en Krak, Steen straat 41 en D. de Waal, Mare 56. v-xrjj Toezending geschiedt fc, franco na ontv. v post- ,vissel f 1-^® voor. JJkPidoozen. Eiscbt de echte Foster's Rugpijn Nie- ren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van ne- venst. handelsmerk. 385i weiden verzonden. Nauwelijks een enkele ton koper werd in de stad achtergelaten. Alle koperen voorwerpen in winkels, fa brieken en magazijnen, zoowel als die welke in de huishouding in gebruik zijn,, werden verzameld en meegenomen. Dag en nacht waren soldaten bezig met het afhalen der telegraafdraden van de palen. Evenzoo werden de groote bronzen klokken uit den kerktoren genomen, op dat de vijand er geen bommen van zou kunnen maken. In. de kerk van het Héili&e, Kruis in da Kravovskystraat was het hart van Chopin begraven, liet grafgewelf werd geopend en het kostbarereliek werd er uit genomen (Jen naai; gebracht. De téiephóon-centrale werd geheél leeg gehaald.-de dynamo's der.elefctrisfcfie tram wagens, de wielen en alle onderdeden dia den vijand konderl- dienen, werden wegge- 'ïiómen. Waar dit mogelijk was Werd de te veld staande oogst door de soldaten binnenge haald; waar dit énmogelijk was werd zij vernietigd, terwijl de omliggende dorpen met deai grond werden gelijk gemaakt. De bewoners der voorsteden van War schau moesten tijdelijk naar de binnenstad verhuizen om het terrein vrij te laten aan de militaire autoriteiten. Levensmiddelen kostten in deze laatste dagen tienmaal meer dan een maand ge leden. En zelfs was er geen drinkwater meer in de stad te krijgen, omdat de ma chines, die de pompen dreven, waren weggehaadl. Elk voertuig en bijna alle paarden wer den over de Weichsel gebracht. Tweeduizend huurrijtuigen werden door hun eigenaar de stad uitgedreven om er gens op den weg naar Moskou een schuil plaats te zoeken. Tatlooze troepen arme menschen werden de rivier overgezet; zij moesten verder maar zien dat zij te voet een goed heenko men zochten. Al het goud en ook het papieren geld werd met de laatste treinen, die nog lie pen, weggezonden. Juweliers begroeven hun juweelen. In de laatste dagen kon nog slechts ruilhandel worde.n gedreven. FEUILLETON. De noodlottige erfenis. 81) De jongste d'Aller et giing voort: Hectcr heeft mij inderdaad voorbe reid op de eer van uw bezoek. Ik veitniam ook, dat gij een van zijn meest vertrouw de. vrienden waart en het bewijs daairvan is. dat hij u met een opdracht van ver trouwen heeft ba'.ast. Een opdracht, die ik met vreugde op ini.i heb gemoium, hernam Morel, maar •ik vrees, dat ik wal wat al te ijverig ben geweest. Eerst gisteren aangekomen, lieib ik mij reeds dadelijk hierheen, begeven en ben u dus wel wat komen overvallen, terwijl het mi-sischiem beter zou geweest ïijr, u eerst schriftelijk van mijn aan- hcifist te verwittigen en mijn bezoek aan te kondigen. In geenen deele. Wij waren onder cms en sprak en juiSt over u. WelEoo. dus dan werd ik, om zoo te zeggen, a/ verwacht. Zeker, en mag ik u nu op mijn beurt voorstey.cn: mijn vrouw en mijn schoon zuster, miss Rosie Wa'ton. De bezoeker stond op en boog opnieuw, waarna (hij hoffelijk de hand drukte, dde de jonge gastvrouw hem toestalk. Gé zoudt zeer verkeerd gedaan hei>- ben, mijnbeer, ze'jde deze, met uw bezoek uit te steilfen. Wij verlangden diaar juist -vurig naai'. Geheel gerustgesteld gvng Augusrt-iln weer zitten en hernam: Uw ontvangst .1$ zoq hairtélijk, dat ge er mij geheel mee op mijn gemak brengt. Ik had inderdaad een oogenibhk gevreesd, onbescheiden te zijn. Dan hoop ik, sprak Lizzie, dat gij nu geheel van düe vrees zult ontheven zijn? Volkomen mevrouw. Ik kan u niet beschrijven, hoe aangenaam heit ie, wan neer men in een vreemd land komt, waar men naemiaovd kent' en men wordt dan zoo vriendelijk ontvangen door menschen met wie men weer eens in zijn eigen taal kan spreken. Dan voélt men zich als 't ware weer itn het vaderland. Wanneer gij onze bescheiden gast vrijheid zoozeer op prijs stelt, herciam de jonge vrouw, dan hoop ik er op te mogen rekenen, dat ge u hier als thuis zubt be schouwen. Gij overstelpt mij, maar ik wil van uw vriendö'ijkheiid geen misbruik maken en zoodra ik mij van mijn opdracht heb gekweten... Ik wil toch hopen, dat gij ons niet zoo spoedig zult verlaten, riep de vrouw des huizes udt, en wanneer ons huls wiet te ver van het centrum verwijderd ie, dan zouden wij zeer vereerd zijn, u hier een kamer aan te bieden. Hartelijk dank voor dat gulle aan^ bod, mevrouw, maar het zou mij inder daad te veel tijd kosten-, omdat mijn za ken mij verplichten een woonplaats in het centrum der stad te kiezen. Daarom heb ik reeds in een hotel een kamer be sproken. Dan daling ik er niet verder op aan, maar één genoegen zult gij ons toch weS willen gunnen, namelijk vanmiddag bij ons te blijven dineer en. Het zou onbeleefd zijn wanneer ik een zoo vriendelijke uitnooddging afwees. Ik voel mij bovendien in uw midden zoo behaaglijk, dat ik met vreugde toestem. Dat is afgesproken. En tot haar zuster gewend, ging de jonge vrouw voort: Ik hoop toch dat wij ook op u mogen rekenen, FToae? Zij, tot wiie deze vraag gericht was, had zich tot dusverre nog niet dn het gesprek gemengd, maar, onbeweeglijk in een hoek gezeten', den bezoeker nauwkeurig gade geslagen. Mond] had dit wel opgemerkt en hij voelde zich eenigszins ongea-ust onder den onderzoekenden blik dier zwijgende jonge dame. Voor drie daar moet ik op mijn hoede zijn, dacht hij. Wat die anderen betreft, zij zijn a.''s lammetjes en zullen mij hoe genaamd geen moeiite veroorzaken. De studente antwoordde op de uiitnoo- digiing van haar-zuster: Gij weet wel, dat mijn tijd zeer be perkt is. Komaan., drong Bernard aan, een maal is geen gewoonte. Goede heme1, wait zou er van mijn "studie terecht komen wanneer ik telkens too gaf als gij mij hier wi'.t houden? Gij vergeet aldoor dat voor mij tijd geld is. Doe het tenminste ter eere van M. Morel, onzen gast. Mijnbeer zal ,wel zoo goed zijn mij te verontschu'drigen. Augustin boog. Daarna stak Rosie haar zwager de band toe. drie zeide: Goeden dag daü. ijverige blokster. Met een paar beleefdheidstermen nam de jonge dame daarop afscheid van den gast. LizziLe liet haar zuster uit en güng ver volgens naai- de keuken om, met heit oog op den gast, nog eenige orders voor het dtner te geven. De beide heeren bleven alleen. Bernard, wiens gedachten voortdurend met Hector beaig waren, begori: Sf,reek mij nu eens over mijn broe der. Augustin scheen te aar/elen en met ro den, waarop Bernard eenigszins veront rust hernam: Zou hij ernstiger gewond zijn, dan hij mij im zijn laafsten brief wilde doen gölooven? De bezoeker maakte een afwerende be weging en antwoordde: 9te>\ u gerust,' hij is buiten elk ge vaar. Hij had zijn hand geklemd, schreef hij mij. Dat is zoo, maar toen ik uit Parijs vertrok, was dé wond al genezen en ik twijfel ér niet aan, of gij zult hem ge heel hersteld weerzrien, wanneer het ten minste uw voornemen is, naar Frankrijk te gaan. Ik heb inderdaad al mijn toebereid selen voor het vertrek reeds gemaakt, en heden jurist onbepaald verlof gekregen. Weinig vermoedde de ongelukkige, dat hij met deze woorden- a's 't ware zijn eigen doodvonnis uitsprak. Het. sombere pe.rsotniage daacr tegenover hem knipte even met de oogen en zeixie voor zich: Een gewaarschuwd man geldt voor ■!»vee. B ei -na ïxl hernam Maar wanneer Hector zoo iang te Parijs kan blijven, dan schijnt het dat men daar ginds zijn zaken zonder hein wel kan regé'cn. Heeft men in. Rusland al een geschikten plaatsvervanger voor hem gevonden? Die is altijd te krijgen, als liet noo- dig is, antwoordde Morel ontwijkend. Het verwondert mij, dat hij mij met geon enke.' woord daarover geschreven heeft. Hij had ook zooveel aan zijn hoofd en dan, zijn hand was nog. gewond en bijgevo-'g viel het schrijven hem zeer moeilijk. Morel haastte zich van dit onderweip, waarin hij al zeer slecht thuis was, af te stappen, en begin daarom te praten over de zeereis om vervolgens aan Bernard eenige bijzondeiheden over Amerika te vragen, die deze nog hez.;g was hem to geven, toen Lizzie terugkeerde om te zeg gen dat er gediend was. De gast bood de vrouw des huizes zijn arm en geleidde haar hoffetijk aan. tafel. Zoodra zij hadden plaats genomen be gon zij: Ik heb u zooeven aan mijn echtge noot overgelaten, die u zeker al het noo- dige zaï' gevraagd hebben, maar nu aan mij de beurt oin u te ondeivragen. Geheel tot uw dienst, mevrouw. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 7