ZATERDAG 14 AUGUSTUS. I9I5. BUITENLAND. De Oorlog. ee JAARÖANÜ Nd, 1777 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DeABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Y2 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeellngen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote lettere naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Dit nummer bestaat uit twee bladen en het geïllustreerd Zondagsblad. Rechtspositie. Door den Bond van Gemeente-politie beambten in Nederland is een adres ge richt aan de Koningin met het verzoek ver betering te brengen in de rechtspositie, waarin de geheele- gemeente-politie in Ne derland verkeert. Men zal ons niet kunnen verdenken van sympathie met het streven van genoemden Bond. Integendeel. Wij hebben meermalen de gelegenheid gehad te wijzen op het ruwe en brute optreden van dezen Bond, op het miskennen van het gezag en het beleedi- gen der autoriteiten. In het orgaan van den Bond schijnt dikwijls de ontevreden heid de eenige toon te zijn op het klavier, dat de redactie bespeelt om er onder de leden den moed in te houden. Dit vooropgesteld, moeten wij verklaren, dat bovenbedoeld adres tot op zekere hoog te onze sympathie kan verwerven. De rechtspositie van de gemeente-politie en zij deelen dit lot met andere categorieën .gemeente-ambtenaren is niet geheel en al, zooals het behoort, beantwoordt niet volkomen aan den toestand, waarin het huidige maatschappelijke leven verkeert. Dat een uitgebreid korps ambtenaren in alles en absoluut afhankelijk is van één persoon, den burgemeester kan yoor de betrokkenen onaangenaamheden met zich brengen een burgemeester, hoe voor treffelijk wellicht overigens ook, kan zich immers gemakkelijk vergissen of verkeer delijk worden voorgelicht. En daarom schijnt het ook ons zeer wenschelijk toe, dat aan den bestaanden toestand een einde worde gemaakt, en daarom heeft het be doelde adres onze sympathie, maar onze sympathie tot op zekere hoogte. Als het adres n.l. bedoeld het, gezag aan den burgemeester geheèl te ontnemen of ten minste zoo te ontnemen, dat. hij in de uit oefening er van afhankelijk is van afge vaardigden uit het politiekorps zelf, dan kunnen wij er ons niet mede vereeni gen. Zeker, dat de politie-rnannen of hunne vertegenwoordigers bij verschillende be sluiten worden gehoord dat is voortref felijk en alleen een afkeurenswaardig autocratisme kan zulk een systeem ver werpen, maar zij mogen geen beslis sen den invloed op den gang van zaken hebben. Buiten en boven hen moet staan het gezag. Dat dit gezag alleen wordt gedragen door den burgemeester is we zeiden het reeds een lang niet ideale toestand, doch dat deze het zou moeten deelen met degenen, die voor een goede rechtsorde in de gemeente juist aan het gemeentelijk gezag onderworpen moeten zijn, de politie-beambten zelf, is evenzeer te veroordeelen. De gewenschte regeling schijnt ons deze: Het gezag bij den burgemeester, tegen .wiens beslissingen men. echter in be paalde gevallen in beroep kan gaan bij een commissie, bestqande b.v. uit eenige raadsleden, terwijl èn de burgemeester èn die commissie zich laten voorlichten door een vertegenwoordiging uit de politie. V Wel juist gezien. In een der bladen werd het gelaakt, dat een jubileerend hoofdambtenaar dezer da gen de hem toegedachte onderscheiding vooralsnog niet kreeg wijl hangende den oorlogstoestand geen decoraties worden uitgereikt. ,iWaarom", zoo zegt bedoeld orgaan, ,,in vredesnaam de geïsoleerde gevallen nu óók onder den opschortingsregel moe ten worden gebracht, begrijpen wij vol strekt niet. Waarom mag een minister, wegens de tijdsomstandigheden, een ver- dienstelijk jubilaris wèl feliciteeren, l.em wel roemen en zijn verdiensten erken icit, hem verzekeren dat hij voor een onder scheiding in aanmerking zou komen, hem het lintje als 't ware vóórhoudencn waarom moet hij dan de hand weer terug trekken?" Waarom? Wel o. i. omdat de Hcgeering de decoraties in 't algemeen niet wil «l'J- preeieeren. 't Is een merkwaardig verschijnsel, dat men op de „lintjes" uit de hoogte pleegt neer te zien. tot men er zelf een heeft. Dan gaat het wis en stevig in 't knoopsgat.' (En daar is ook niet het- minste tegen!) oorbeelden van het tegendeel zijn te tel len indien ze al bestaan, principieele gevallen daargelaten. Maar wat zou nu de Regeering doen als zij voor dezen of genen van den gestelden regel ging afwijken? Zij zou een onder scheid gaan maken tusschen de decoraties van 31 Augustus en die welke in den loop van het jaar werden verleend, 't Groote publiek zou redeneeren: ,,0, zie-je wel, zoo'n tusschentijdsch lintje kan niet wach ten; dat is zeker heel wat meer dan eentje uitden „lintjesregen"." En eenmaal afgeweken zijnde van den regel, zou bovendien het hek van den dam wezen, want bij een volgende gelegenheid zou er weer een uitzondering gemaakt moeten worden. Zoodat we maar zeggen willen: de Re geering handelt heel verstandig met aller verdiensten op één lijn te stellen: allemaal wachten op betere tijden. Duit8che marine-luohtschepen hebben gisternacht bommen op de militaire werken van Harwich geworpen. Een Oostenrijksche duikboot werd tot zinken gebracht in de Adriatische zee. Vol gens een bericht uit Athene zou Grieken land afwijzend op de nota der Entente hebben geantwoord. De hoofden der oppositie in Bulgarije verzochten den minister-president een onderhoud in ver band met do voorstellen der Quadruple Entente. Van het Westelijk oorlogs terrein. Duit9ch legerbericht. Officieel wordt uit het groote Duiitsche hoofdkwartier gemeld: In de Argonmeai werden, ver.schiblende Franscho aanivallen op de door ons geno men versterkingen, d'ie onider den maam het Mart.inswei'k bekend zijn, afgeslagen. Bij Zeebruigge werd een Emgeische hy droaeroplane door vuren itiofc dali.ng- ge- dwingen. Bij Rougemont en Sennhekm, ten N.O. van Belfort, dwongen onze v-iietgers twee vijandelijke vliegers om te tarnden. Fransch legerbericht. Het Fran/sohe namiddagoommuniqué van 13 Aug. luidt: Rondom Souchez en Neuville worden artii Mieri e-gevechten gd'.everd Een aamvalspoginig der Duitschers ten Noorden van Ghateau Car'eul werd ge makkelijk afges'agen. In de Argonnen hei-wonnen de Fran sch en. door nieuwe tegenaanvallen, een st.uk van de loopgraaf, dat zij verloren hadden ten oosten van den weg Vienne- le-Ohateau en 'het ravijn van Houyette; zij werden, na een zeer le>vendigen strijd met bommen en graaten, teruggedron gen.' Er heerscM zeer groote activiteit bij de artillerie in Noord-Woevre, het Priester bosch en in de Vojgeizen bij den Barren- kopf. De Duïtsehers beschoten Raon4'Et.ap- pe. Vier burgers werden gedood, zeven vrouwen en kinderen gewond. Van het Oostelijk oorlogs terrein. Het Duitsch-Oostenrijksche offensief. Op dit oorlogsteirrein is na den snellen opmarsch der Duiftsohers die actie in de afgeioopen week niet meer toegenomen. Wel trekken de Duiltsohers op, verschei dene punten voorwaarts; doch op andere plaatsen gaat het hun minder voor den wind.- In het gedeelte van het front tusschen Kowno en R'iga valt er voor de Russen een bepaald succes te boeken. Reeds in den aanvang van deze week duidden de berichten van uit die streek in een voor de Russen gunst.fcgen zin. Het front der Duitschers werd toen tusschen Riga en Birshi tc/t zwichten gebracht met het ge- volig, dat Bauske moest worden ontruimd. Een bericht echter van een ontruiming van Mitau door de Duitschers bleelk later een werusch, doch geen krijgsverrichtilng der Russen Ite wezen. Niettemin was het Dui-tsche offensief in diie richting tijde lijk gestuit, de Duitschers moesten zelfs hun aanvalispogingen bij Riga opgeven. Thans houden de Russische strijdkrach ten niet blijkbaar succes ten Westen van de linie RiigaDunaiburg stand, terwijl de tegenslag der Duitschers bij Wilkomer ten gevolge heeft gehad, dat de plaatsen Kcwarsk en Towiani wederom in handen der Russen gevallen zijn. (kik bij Kowno is heit élan der optrekkende Duitsche troepen voor het oogenhlik gebroken, daar ten Westen vain de Njemen en de zijrivier Essia de Russen alle aanva'len wisten af te slaan. In hoever deze tegen slag van invloed wezen zal op het p>an van Von Below, om het niieuwe front en wellicht Pet rograd te bedreigen, is niet te voorzien. Een voortrukken der Duitschers tegen de Noordelijke flank kan voor de Russen noodlottige gevolgen hebben, te meer daar de Duitschers vast beskoten schijnen hun veldtocht in Rus land tot een gunstig einde voort te zetten. Ontruiming van Wilna? Over Genève wordt aan den „Lokal An- zeiger" gemeld, dat volgens een particulier bericht uit Parijs, grootvorst Nicolaas aan de Fransche legeraanvoering kennis heeft gegeven, dat hij zeer tot zijn leedwezen heeft moeten besluiten om Wilna te ont ruimen, omdat de verdediging, ondanks den moedigen tegenstand van de uit Koer land en Litauen gezonden Russische ver sterkingen hopeloos is. Met de ontruiming werd bij het begin van de week een aan vang gemaakt. Russische voorzorgsmaatregelen. Langs een omweg wordt uit Petrograd aan de „Voss. Ztg." gemeld, dat de direc teur van het gymnasium te Brest-Litowsk, op last van den vesting-commandant, be kend gemaakt heeft, dat de eindexamens geschorst zijn omdat het"gymnasium naar Kiew verplaatst wordt. Van het Zuidelijk oorlogs terrein. Oostenrijksch legerbericht. Rapport van den Oostenrijkschen, gene ralen staf: Aan het front in de kuststreek deed de vijand Donderdag en gisternacht weer eenige pogingen om op te dringen, maar hij werd djoor ons artillerievuur terug gedreven. Een Italii'aansch kamp bij Cormons werd meit succes beschoten. Aan de Tiroolsche grens weird ten Zui den van SohLuiderbach ges/treden. Ook hier waren de vijandelijke aanvallen te vergeefs. De verdedigers behielden al hun te'ringen. De terugtrekkende Italianen werden beschoten door hun eigen arbil- teriie In het Btscihdal verdreef een onzer ge pantserde treinen de vijandelijke vebd- waohten uit de gehuchten Serrawalle en Chizzola. Italiaansch legerbericht. De Itallaansche legatie ontving dato 12 Augustus het volgend communiqué van den rtariaanschen Grooton Generalen Staf: In heb woeste, hooggelegen gebied, aan den ingang van het Furva (Adda)dal viel de vijand in den nacht van den 9den Augustus over de gletschervallei van den Foroo onze treepen aan. De actieve voort durende wachtdienst van onze Alpen jagers tussdhen de gletscbërs en de zeer hooge toppen slaagde er in de stoutmoe dige tweevoudige poging te verijdelen, en de vijand werd weldra teruggedreven. Hij werd vervolgens op zijn beurt door ons aangevallen en genoodzaakt de vlucht te nemen. Uit Cado re worden kleine ontmoetin gen gemeld (die voor ons gunstig verlie pen) in de hooge valleien Ansioii en Vis- dendo. In een daarvan hebben we een 40-tal Kaiserjagens gevangen genomen. In het dal van de Pontobbana-rivier werd een Oostenrijksch detachement, dat trachtte de Italiaamsche helling te be klimmen, aangevallen en op de vlucht gejaagd. Op Zee. Oostenrijksche duikboot gezonken. Officieel wordt uit Rome gemeld: De Oostenrijksche duikboot ,,U 3" is in het Zuidelijk deel van. de Adriatische Zee ge zonken. Een officier en elf man zijn gered. Benzine voor duikbooten. De „Messagero" verneemt uit Ancona, dat daar sedert eenige dagen een Grieksche stoomboot gemeerd lag, die kont voor de afvaart cteor de douanen onderzocht werd en groote hoeveelheden benzine aan boord bleek te hebben, die niet in. de declaratie- lijsten waren aangegeven. Bij een later onderzoek bleek, dat deze benzinevoorra den bestemd waren voor aflading aan Oos tenrijksche en Duitsche onderzeebooten, die het schip bij zijn thuisreis op vooraf bepaalde plaatsen ontmoeten zou. Schip, lading en kapitein moeten te Ancona büj- De actie tegen de Dardanelles Rapport van den Turkschen generalen staf: In den nacht van 11 op 12 Aug. sloe gen wij gemakkelijk ten Noorden van Ari Boernoe een zwakken aanval af, waarbij wij eenige gevangenen maakten. Wij maakten hier binnen drie dagen acht mi trailleurs met bijbehoorende munitie buih vijf daarvan brachten wij onmiddellijk in stelling tegen den vijand. Onze artillerie raakten ten hoogte van Ari Boemoe een pantserschip, dat zich' daarop verwijderde. Bij Sedd-ul-Bahr namen wij op den rech- tervleugel in een stormaanval een vijan delijke loopgraaf ter Lengte van honderd meter. Elders niets bijzonders. De duikboot- en mijnoorlog. Het Engelsche stoomschip „Summer- field" is gezonken. De eerstè-officier, zijn vrouw en de eerste-machinist zijn ver dronken. Zeven Leden der bemanning zijn aan land gekomen. Twee man zijn zwaar gewond. (De „Summerfield" mat 687 ton bruto, 270 netto en behoorde aan de reederij Zellah te Liverpool.) Volgens een Lloyds-bericht is het En gelsche stoomschip „Jacona" gezonken. De kapitein en 9 opvarenden zijn gered. (De „Jacona", in 1880 gebouwd, mat 2936 ton bruto, 1951 netto en behoorde aan de Cairn-lijn te Dundee. Red.) Het stoomschip „Osprey", van Liver pool, is in den grond geboord. De beman ning is gered. In de lucht. Een luchtaanval op de Engelsche kust. De Duitsche Marinestaf deelt mede: Onze marine-luchtschepen deden im den nacht van 12 op 13 Augustus een nieu wen aanval op de Engelsche Oostkust, en wiemen met succes bommen op de mili taire inrichtingen te Harwich. Ondanks de krachtige beschieting door de vesting werken. keerden de luchtschepen onbe schadigd terug. Het Emgelisdhe Persbureau (meldt, dat twee Zeppelins gisternacht de Oostkust bezochten en bommen wierpen. Gedood werden va er manuien en twee vrouwen; gewond drie mannen, elf vrouwen., negen kinderen, allen burgers. Waarschijnlijk is een Zeppelin beschadigd. In België. Korte berichten. Het nationale steun-comité in België staan tot bevordering van het oprichten van volksboekerijen, daar zij in vele plaat sen verwoest of geplunderd zijn. Het cre- diet van 20,000 frank zal over 1600 dorpen verdeeld worden. De volks-boekerijen lee- nen de boeken kosteloos uit. Het steunco mité wil het lezen onder de volksklassen bevorderen vooral in de plaatsen waar de werkloosheid het grootst is. Door den gouvenreur van Antwerpen, Freiherr von Huhne, is de volgende veror dening uitgevaardigd: In den laats ten tijd is het aantal der be schadigingen aan de telefoondraden en de spoorwegen gestegen. Van af heden zal ik mij niet meer tevreden stellen met de ge wone bewakingsdiensten te eischen, doch zullen de omliggende gemeenten aanspra kelijk gesteld worden voor alle toege brachte schade en zal ik gijzelaars eischen voor 't betalen der opgelegde boeten. In Duitschland. Lïebknecht en de vredesonderhandelingen Bij den. Rijksdag [is een vraag van den afgevaardigde Liebknecht ingekomen, ge dateerd van liet Ooste-lijk oorlogstooneel 31 Juli 1915. of de regeering bij eventueele bereidwilligheid daartoe- van de andere oorlogvoerende partijeai, geneigd zou zijn op den grondslag van het afzien van alle mogd'ijke annexaties, tot onmiddellijke vredesonderhandeling-en over te gaan. In het Britsche Rijk. Een nieuw departement. De minister van munitie in Engeland heeft iniu een diep artementsafde&'inig voor uitvindingen cup het gebied van munitie liin gesteld, we like zich zal becJig' houden met liet onderzoeken van alle uitvindin gen Ln verband met de oorlogvoering te land. Aan het hoofd van dit departement Staat een „controller", die aüch zoo noodig kan laten bijstaan door ee.n groot aantal geleerden en technici, d.ie hunne hulp hiervoor hebben aangeboden. Op den Balkan. Het antwoord van Griekenland. Naar de „Agehce d'Athènes" uiit Athene seint overhandigde de chef van het kabi net van hot ministerie van Buitenland- sche Zaken Woensdagmiddag, 12 Augus tus. het antwoord van Griekenland op de nota. door de gezanten der Bntente-mo- gendheden gegeven. Het antwoord van Griekenland is gesteld in den vorm van een protest tegen het afstaan van Grieksch gebied. De oppositie in Bulgarije. De „Ag. Buig." meldt: De vroegere op positie-partijen verzochten ieder op zich zelf den minister-president Radoslawof om een onderhoud om met hem «ver den door de j-onigste stappen der Quadruple Entente op den Balkan ontstanen toe stand te - cpreken. De minister-president wij ligda het verzoek in. Verschillende Oorlogs berichten. Duitsche krachten op het Westelijk front Kolonel Repiugton van de „Times" schat de Duitsche krachten op het Westelijk front 1,700,000 man sterk, Op het Oostelijk front zouden de DuLtschers 60 division of 1.250,000 man hebben, waarbij de Oosten rijksche troepen gevoegd moeten worden. Het bezette Polen. Naar de „Neue Freie Presse" verneemt, heeft de Duitsche •égerring besloten voor het bezette gebied in Russisch Polen een cigarettenmonopolia in te voeren. De regeering zou, waarschijn lijk van de uitvoercentrale.in Dresden, de cigaretten betrekken en deze dan in ver schillende plaatsen weer aan de hande laars verkoopen. Katoen als ooriogscontrabande. De „Frunkf. Ztg." is \un meening dat de be wering van sommige Engelschen (sir Wil liam Ramsay, lord Beresford e. a.) als zou de verklaring van katoen tot ooriogscon trabande den Duitschers in het voeren van den oorlog ten zeerste bemoeilijken, geheel onjuist is. Bij de huidige ontwikkeling der techniek in Duitschland beweert het blad wordt totaal geen katoen meer gebezigd als Irondstof voor de fabricage van minutie. Geestelijken te velde. De „Koln. Volks- ztg." bespreekt, het boek van prof. Liese over de werkzaamheden der Duitsche ka tholieke orden. Volgens de hier meegedeel de gegevens dienden er van de gezamen lijke orden en broederschappen tot 1 Jan. 1963 man als soldaat, 232 .zijn daarvun ge wond en 62 gesneuveld. Voorts waren 1307 leden werkzaam als ziekenverplegers (168 te velde) die in totaal 19,210 mannen met 440,523 verplegingsdagen hebben verzorgd. Veel meer omvattend dan de werkzaam heden' der maii'ne'(jke orden zijn d!/$ der vrouwelijke. De genootschappen voor zieken- en armenvei pleging zonden. 1054 werk, die tezamen tot 1 Januari 270,250 gewonden gedurende 5,829,091 verpleeg- dagen verzorgden. Paters Jezufeten in 't Fransche leger. Naar de „Éclair" meldt, hebben 615 Je- zuieten in het Fransche leger dienst ge nomen. Daarvan zijn er reeds 109 buiten gevecht gesteld: 47 zijn er gevangen, 37 gewond. 18 krijgsgevangen gemaakt, ter wijl er 2 worden vermist. De vleeschprijzen in Parijs. De vorige week werd in de markthallen to Parijs voor het eerst sedert het begin van den oorlog in bevroren toestand aangevoerd vleesch verkocht. Men verwacht, dat hier door de vleeschprijzen zullen dalen. Carpentier gevallen. -- De beroemdo Fransche bokser, Carpentier, die sedert eenigen tijd als vlieger -in het Fransche leger dienst deed, kreeg de vorige week tij dens een vlucht een motordefect .tenge volge waarvan hij gedwongen was op ruw, oneffen terrein ergens in de Vogezen te landen. De waarnemer kwam er ongedeerd af, maar Carpentier bruk zijn enkel en kreeg ook nog een hoofdwond. Soldaten kerkhoven. liet Fransche parlement is bijeengeroepen uui te stem men over oen wetsvoorstel, waarbij de minister yan Oorlog gemachtigd wórdt, om op kosten van den staat de noodige terrei nen aan te koopen voor de begrafenis van Engelsche en Belgische soldaten, die in Frankrijk zijn gevallen. De Fransche staat zal niet alleen de kosten van de terreinen dragen, maar ook de kosten van de begra fenis en van het onderhoud dezer kerk hoven. Gesneuveld. Een veelbelovend jong schilder, Robert Bcsnard, van de Sociétó nationule des beaux-arts, is gesneuveld. Hij had reeds met zijn eerste inzendingen in den Salon een goeden indruk gemaakt. Een industriepaleis. In het voorjaar van 1817 zal te Londen een industriepaleis geopend worden, waarin tweemaal per jaar een tentoonstelling van do voor naamste industrieën zal plaats vinden. Het paleis dat in Willesdengree-n zal wor den gebouwd, zal driemaal zoo groot wor den als het Olymprapaloce. Onrust te Petrograd. De „Tagl. Rund schau" ontleent aan de „Universul" te te Boekarest, dat de onrust te Petrograd, ondanks de ministerieele, geruststellende toespraken, toeneemt. De dagelijks bin nenkomende extra-treinen met gevluchte bestuursambtenaren uit de Westelijke en Noordwestelijke gouvernementen van Rus land, doen dc bevolking vreezen, dat er op een verder doordringen der Duitschers en Oostenrijkers wordt gerekend. De Russen op hun doortocht. Bij hun terugtocht uit Polen hebben de Russen talrijke schepen in den Weichsel laten zinken. De meeste van deze vaartuigen zijn echter, naar de „Voss. Ztg meldt, door de Duitschers gelicht en doen weder, hun dienst»

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1