13 BUITENLAND. De Oorlog. Ce JAARGANG No. 1T7C BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DeAGONNEMENTSPfUJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/a cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent VRIJDAG AUGUSTUS. I9I5. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cenl ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent Een vredeswerk. We zijn van de Regeering sinds langen tijd niet, veel anders gewoon dan oorlogs maatregelen op ieder gebied; wetgeving, belastingen, handelsvoorschriften, alles stond in het teeken van den droeven tijd. Dubbai verblijdend is daarom, dat we nu opeens ook van wat anders hooren. We bedoelen de aan de heeren mr. Van Wijnbergen, v. d. Molen en Gerhard, le den der Tweede Kamer, door minister Cort van der Linden verstrekte opdracht tot onderzoek naar de ontwikkeling der jeug dige personen, waaronder te verstaan zijn allen van 13—18 jarigen leeftijd. Dubbel verblijdend: vooreerst wijl im mers blijkt, dat in de ministerieele bureaux e.n we zouden dit zoo gaarne een tot hoop stemmend teèken vinden weer tijd en gelegenheid komt voor andere dingen dan mobilisatie en wat daarmede in ver band staat. Verblijdend echter ook in zich zelf. Braak ligt het te onderzoeken terrein niet. Daar bloeien immers om van in richtingen tot Middelbaar en Hooger On derwijs niet te spreken tal van Am bachtsscholen en cursussen voor teeken- onderwijs en meerdere vakken. Hier te Leiden denke men b.v. aan Mathesis" en aan teekenscholen zooals van onzen Ned. R. K. Volksbond. Er bes.taat echter geen verband, geen officieel verband ten minste, tusschen al die instellingen, zoodat het reeds de vraag is of de organisatie niet verbeterd zou kunnen worden, waardoor het bestaande nog meer effect zou kunnen sorteeren. En dan komt, daarbij de gewenschte uitbrei ding. Ieder kan in zijn omgeving consta- teeren, dat voor de jongelui tusschen 13 en 18 jaar nog heel wat kan geschieden. Wenken te geven ware nu wat al te voorbarig. Eerst moeten we weten wat er is en hoe dat werkt. Met dit to onderzoe ken vangt de commissie wij vermeldden het op breede schaal aan en daarna komt pas de tijd om conclusies te trekken. Met belangstelling zien wij de heeren v. Wijnbergen, v. d. Molpn en Gerhard aan den arbeid gaan, ook wijl het van zoo groote beteekenis moet geacht worden, dat voor de oudere jeugd, in den „gevaar lijken leeftijd" verkeerend, gedaan wordt wat mogelijk is. De „Norddeutsche" meldt, dat Duitsch- land door bemiddeling van den koning van Denemarken geen vredesvoorstellen aan Rusland heeft gedaan. Duitschland zou vredesvoorstellen willen doen wanneer de vijandige mogendheden het mislukken van haar veldtocht willen erkennen. Volgens een bericht uit Berlijn zou de aanvullende begrooting voor het'dienst- jaar 1915 van het Duitsche Rijk een crediet van 10 milliard aanvragen. De „Voss. Ztg." spreekt van een ver koeling tusschen DuitschlandenRoemenië. Er loopen geruchten over Rumeensche militaire maatregelen. Volgens „Na tional Tidende" zou Japan van 1 Sep tember af munitie gaan leveren aan Rusland. Van het Westelijk oorlogs terrein. Fransch leger bericht. Het Framische imiddagcommuniqué van 12 Aug. Luidt: Rondom Souohez gevechten met hand granaten. In den maoht van den llen dezer vielen de Duitecihe-rs tweemaal die Frainsche loopgraven aan bij Marie Rherese on Fon taine Charmes, maar werden terugge slagen. In het Priesterbosch word hevig ge- voohten met handgranaten en groote bommen. In de Vogeizen beproefden de Duit- schors bij de Liingek/opf een aanval,) die werd afgeslagen na een gevecht met handgranaten. Duitsch tegerbericht. Rapport van den Duitsclien generalen staf: In de Argonnen veroverden wij ten Noorden van Vienne-le-Ghateau een groep versterkimgen» het z.g. Martinwerk, waar bij wij 74 ongekwetste gevangenen maak ten o.w. twee officieren; wij veroverden twee onitrail:leurs en zeven mijnwerpers. De viiand leed zware verliezen. Bij het bezetten wan een vijandelijke loopgraaf ten Noordoosten van La Ilara- zee vielen eenige gevangenen in onze handen; d:e rest 'van de bezetting, met achterlating van veertig dooden. Van het Oostelijk oorlogs terrein. Het Duitsch-Oostenrïjksche offensief. De verwachting, dat dadelijk na de in neming van Warschau de actie op dit oorlogsterrein zou worden gestaakt, is niet bewaarheid. De Duitsche legeraanvoerders schijnen voornemens, om met Rusland eerst voorgoed af te rekenen, voordat het zijn troepen uit Rusland naar het Westen verplaatst. Juist nu, terwijl Rusland ge brek heeft aan ammunitie, en de Russische legers onder den indruk zijn van den steeds voortgezetten terugtocht, is de kans schoon, om den veldtocht in Rusland tot een einde te brengen. En het gevolg daarvan is, dat men zich reeds begint bezorgd te maken over het lot van Petersburg. In een telegram uit de Russische hoofdstad aan de „Times" wordt de mogelijkheid overwogen, dat de •tocht naar die stad in het plan der Duit- scliers liggen zou. Dit geschiedt voorna melijk naar aanleiding van den Duitschen opmarsch in het gebied tusschen den Njemen en de Dwina, in de richting van Dunaburg en Wilna. Het plan schijnt te zijn, zich van den spoorweg WilnaDuna burg, de directe verbinding met Peters burg, meester te maken. Reeds worden in Dunabuug, volgens berichten uit Rusland, maatregelen genomen voor de ontruiming dier plaats. Het groote belang, dat de Russen hech ten aan het tegengaan dier voorwaartsche beweging, blijkt voldoende uit het krach tige optreden der Russische legers in dat gebied. Naar de Russische legerberichten melden, werden de Duitsche aanvallen, in de richting van Dunaburg geregeld afge slagen. De Duitsche berichten daarentegen zeggen, dat in de richting RigaMitau slechts zwakke Russische aanvallen wer den gedaan, die gemakkelijk werden afge slagen, en dat overigens benoorden de Njemen de toestand weinig veranderd is. Van het Zuidelijk oorlogs terrein. Italfaansch legerbericht. De Italiaansohe Legaitie onilvtnig van den Italiaanschen groot en generalen staf het vo'gande communiqué d.d. 11 Aug.: In Cadore trachtte de vijand talrijke, doch vergeefsche aanvallen, ons uit eenige onlangs veroverde stellingen terug te werpen. Zoo sloegen op 9 Augustus onze troe pen een a anv ai af in het Sex tend al tegen Fonto del Rtonbiainco en een aanval met een groote troepenmacht van den vijand van af den Seikofel. Nabij Plava .sloegen de onzen gisteren bij hert. vallen van den avond met succes een dubbelen aanval v$in den vijand af. Op den Karat gingen on®e troepen, na in den nacht van 10 Augustus een aan val te hebben afgesl agen in de streek van Sei Bus!, in den morgen tot een tegen aanval over, waarmede zij op enkele punten van het front merkbare voordee ion bereikten. - Tengevolge van krachtig geconcen treerd geschutvuur en den. sterken tegen aanval van den vijand kon de stelling niet gehouden worden. Intusschan slaag de de tegenstand' van' onze troepen,, welke zich meer achterwaarts bevonden, in het breken van den tegenaanval van den vij and. WÊk Oostenrijksch legerbericht. Aan het front in het kustgebied werden gisternacht een krachtige vijandelijke aanval op het vooruitspringend deel van het Doberdo-plateau, tiwee offensieve be wegingen bij Zago.ra, voorafgegaan door een krachtige voorbereiding der artille rie, onder zware verliezen voor de Italia nen afgeslagen. Voor het bruggenhoofd van Görz heenscht rust. Aan de overige fronten duren de artillerieactie en de schermutselingen wort. Op Zee. Schepen aangehouden. Duitsche torpedobooten hielden Woens dagmorgen ten zuiden van Drogden het s.s. „Tellus", uit Stockholm, en het s.s. „Bollsted", uit Christiania, aan en zonden beide schepen des avonds naar het Zui den, door een Duitsche patrouilleboot be geleid. Het" Noorsche stoomschip „Eden" is Dinsdagavond op reis van Newcastle naar Archangel in de Noordzee door een Duit sche duikboot aangehouden en gedwon gen een deel der voor Engeland bestemde lading, n1. 30 tan lood, zink en ijzeren platen, over board ie gooien. Daarna is het stoomschip vrijgelaten. De Noorsche postboot „Iris" is Woensdagochtend om half acht, een uur stoomens van de Jcust door een Duitsche duikboot aangehouden. De duikboot vuurde twee schotten, af die voor den boeg van de ..Iris" voorbijgingen en zond •boen het schip, had gestopt, een officier en eenige matrozen aan boord. Een passagier verteJt da,t een aantal pakertten voor Rusland bestemd, over boord zijn geworpen. De duükboot is daar op in Zuidelijke richting verdwenen. Een Russische kruiser beschadigd? De „Voss. Ztg." meldt uit Boekarest: Sedert den aanvang van de maand be vindt zich voor de buitenhaven van Man- galia een zwaarbeschadigde Russische pantserkruiser. Dit oorlogsschip zou de kruiser „Sinope" zijn, die sedert lang tot de Russische Zwarte Zeevloot behoort. De kruiser nam op 29 of 30 Juli deel aan de actie van een Russisch eskader tegen de Turksche Zwarte Zeekust, liep op een mijn en kon zich slechts met groote moeite, in de neutrale haven Mangalia in veilig heid brengen. Tot dusver zijn geen maat- régelen genomen om het schip te initer- neeren. De autoriteiten trachten het ge beurde zoo veel mogelijk te verheimelijken. De duikboot en mijnoorlog De treiter Utopia" is gezonken. De bemanning is gered. - Het stoomschip „Aura" van Bergen is gistermorgen vroeg voor Masstenen door een Duitsche duikboot getorpedeerd. De „Aura" was met een lading hout onderweg naar Engeland. Men meldt, dat het Engelsche stoom schip „Oakwood" gezonken is. Verder zijn gezonken de Noorsche bark „Morna" en de treilers Young Admiral' „George Crab- be", „Illustrious", „Calm", „Trevire" en „Welcome", waarvan de bemanningen ge red zijn. (Het s.s. „Oakwood" mat 4270 ton bruto, Wl.11-WalilS» Oakwood SS. Volgens Lloyd's zijn de stoomtreilers „Ocean's Gift", „Esteraste" en „George Borrow" in den grond geboord. De beman ning is gered. In Duitschland. Duitschland en de vrede. De „Nordd. AlLg. Ztg." schrijft: Van Londen uit werd onlangs een met allerlei bijzonderheden opgesierd bericht ver spreid, volgens welk de Duitsche regeering de vorige week door bemiddeling van den koning van Denemarken te Petersburg vredesvoorstellen zou hebben gedaan, die de Russische regeering weigerde. Dit be richt is verzonnen. De Duitsche regeering wijst verstandige vredesaanbiedingen, in dien zulke haar eens zullen worden ge daan, zeker niet bij voorbaat af, maar de tijd om harerzijds vredesvoorstellen te doen zal eerst gekomen zijn, als de vij andelijke regeeringen bereid zijn het mis lukken van hun militaire actie tegen ons te erkennen. Een nieuw crediet van 10 milliard. Naar het Wolff-bureau verneemt, werd in het gisteren door den Bondsraad goed gekeurde wetsontwerp tot vaststelling van een suppletoire begrooting op het rijks budget van 1915 een nieuw crediet van IQ miliiarden mark verlangd. In Oostenrijk-Hongarije. De bevrijding van Polen De „B. Z. a. M." verneemt uit Weenen, dat de Oostenrijksche Polenclub een ken nisgeving heeft uitgevaardigd, luidende: „Op dit oogenblik is het nauwe verbond tusschen onze nationale belangen en de wereldbelangen der Ilabsburgsche dynas tie, die Polen in rechtvaardige bescher ming neemt, algemeen bekend geworden. De lotgevallen van Polen hebben zich tegenwoordig zou nauw aan die der Ilabs burgsche dynastie verbonden, dat wij er niet aan twijfelen of de overwinning der monarchie beteekent ook een overwinning voor Polen, en de verovering van War schau de bevrijding van Polen. Nadat dr verbonden legers 't koninkrijk Polen bezet hebben, zetten zij hun overwinningstocht voort. Wij wenschen vurig dat dit ondeel baar koninkrijk, tegen het Oosten bevei ligd, de algeheele nationale en politie-ke vrijheid terugkrijgt. In Rusland. Japansche munitie naar Rusland? „National Tidende" bericht uit Parijs, dat de Russische regeering met Japan een overeenkomst heeft getroffen, krachtens welke Japan zich verplicht "tot de dageiijk- sche levering van 5U.0Ü0 granaten van 1 September af. Japansche ingenieurs zouden de op dracht hebben gekregen een lijn van smalspoor aan te leggen van Wladiwostoclc naar Irkoetsk, om de munitie te vervol ren. In Italië. Geruchten over vredesaanbiedingen. Volgens een bericht in de „Gazette del Popoio" te Turijn, afkomstig van kringen Ifé°'t1Svjjk^ewoon lijk omt^ertt^- zijn, zouden Amerikaansche kardinalen, op uitnoodiging van den Paus, een vredescon gres willen beleggen, waaraan vele kar dinalen en bisschoppen zullen deelnemen., De primaten van Spanje hebben reeds hun medewerking toegezegd. IIet congres zal in Zwitserland worden gehouden, en zal door de Vereenigde Staten van Ameri ka, Spanje en Nederland gesteund worden. Op den Balkan. De toestand op den Balkan. Naar uit Berlijn gemeld wordt, staat do geheele Balkan-pers vol wilde geruchten omtrent den inhoud der jongste nota van de Entente-mogend heden aan Bulgarije. De bijzonderheden zijn onbekend, doch de hoofdlijn is, dat Bulgarije ten koste van Servië en Griekenland bevredigd zal wor den., en Servië en Griekenland ten koste van Oostenrijk en Turkije. Terloops wor den dan de goede diensten der entente aan geboden voor de Bulguarsch-Roerncensche verzoening. Het geheele geval is hopeloos. Do Servisohe militaire partij, waarvan Paspitsj geheel afhankelijk is, zal alles liever doen, dan aan Bulgarije een enkel dorp in Macedonië afstaan. Een spoedige beantwoording der nota is moeilijk te verwachten. Bulgarije wil nf- FEUILLETON. De noodlottige erfenis. 30) Zijn gaaat, dat doodsbleek was, klaar de op zoodra hij een hl.ik in lfet telegram had geworpen em een vreugdekreet klonk van zijn lippen. Eindelijk. Liane keek hem verbaasd aan. Hij snelde, zoodra de bediende ctp een wenk van ihem was heengegaan, op zijn vrouw toe en kuste baar oip beide -wangen. Wat-iiis er? vroeg zij. Dit telegram...? Brengt mij goede tijding, antwoord de hij. Zij nam het te'egram uit zijn hand en las het. Het was afgezonden uit Chicago en be helsde slechts één woord: „Aangekomen". Onderteekend: Morel. Liane keek haar man vragend aan. Zij kende den naam van den ondertee kenaar niet en begreep evenmin dat woord dat voor Bertlhenay zeer duidefiijk was, wart hij had met zijn medeplichtige afgesproken, dat deze hem terstond zou seinen als hij aioh van zijn opdracht had gek wéten. Om niemands achterdocht te wekken, zou het. telegram slechts één woord be vatten dat vooraf was overeengekomen: was de zaak geslaagd, dan zou he,t woord zijn: ..aangek .mien", was zij mislukt, „vertrokken". Wat beteekent dat? vroeg Liane. Dal beteekent, antwoordde Berthe- nay met stralend gezicht, dat een onder neming, waarbij voor mij alles op het spel. staat, gesi'aagd is. Welke onderneming? Och» verdiep u daarin niet, mijn lieve Liiane, laat het u voldoende zijn be weten dat de .teruggertirokkehihielid,, waar over ge u beklaagt, nu weldra ten einde zal ziln en diait mijn sohoone ginavan wel dra in allen glans van baartjeugd en be koorlijkheid zal kunnen schitteren. De nieuwe gravin d'Alleret staakte een krent van vreugde. Meer verlangde zij biet en daarom ver- dteipte zij zich ruüet verder in de raadselen waarmee baar echtgenoot ztoh omgaf. TWEEDE DEEL. Het kind. I. DE WOLF IN DE SCHAAPSKOOI. Vroolijk en opgewekt kwam Bernard d'Aile.ret van de universiteit thuis. Hij ging regelrecht naar het atefiier, het heilngdom van Lizzlè, waair hij deze aantrof m gezelschap van haa/. zuster. Na zijn vrouw gekust en zijn sohoon- zuster de hand gedrukt te hebben, riep hij uit: Alles Is in orde, ik heb mijn onbe paald verlof gekregen en ben van nu af zoo vrij als een vogel in de lucht. Wan neer d.ie vriend van mijn broeden- nu spoe dig komt dan kunnen wij op reis gaan. Begin maar vast, mijn JDeve Lizzie, om de koffeirs te pakken. Wat loopt .gij hard van dial, zeide Roste En wanneer die mijnheer zich nu eens laat wachten? Daar ben ik niet bang voor, ant woordde Lizzie. Hector heeft ons toch geschreven, dat hij komen aal. Nu ja, maaT hij kon zich wel eens laten oohoudefn. In uw plaats zou ik hem niet gewachlt hebben eh was ik nu al op reis naar Frankrijk geweest. W-at draaft ge weer door, zuster! rileo Bernard. En het geld voor de reis dan? Dat hadt ge- u wel op andere wijze kunnen verschaffen. Maar wanneer mijn broeder mij er aan helpen kan, dan ts dat toch altijd veel beter dan een beroep op vreemde hulp te doen. En dan, hei-nam Dizzie, wij hebben volstrekt geen haast. Wanneer wij uw zin deden, Rosie, dan zou het er' veel van weg hebben of wij vluchten. Waar kun nen wij ooit beter zijn dan in dit huisje, waaraan voor ons zooveel dierbare her inneringen zijn verbonden. Een hutje en een hart, sportte de jonge studente. Dat is het oude liedje, waarvan gij reeds allie coupletten hebt afgezongen. Gij zijt een onverbeterlijke spotster, zeide Bernard. Men zou haast zeggen, dat gij de zon niet in het water kondt zien schijnen. Wel ja, zeg liever dat ik al een oude vrijster ben. Neen, neen, verbeterde de vrouw des huizes, eerst wordt gij nog een jonge tante.Zie eens, Bernard, waar wij mee bezig zijn. En zij hield haar echtgenoot eenige stukken batist voor, die op papieren pa tronen waren gespeld. Bernard bekeek ze van al.le kanten en vioeg: Wat is da.t? Waar moet dat voor dienen? Raadt ge het ruiet? Neen. Lizzie sloeg de oogen ten heme1!, in kluchtige wanhoop en riep: O! die mannen! Daar wordt dk niet veel wijzer mee en het geeft mij niet de minste oplossing van het raadsel. Welnu, antwoordde de jonge vrouw, alsof zij medelijden met hem kreeg, dit is werk dat ik tijdens den overtocht wil verrichten, het begin voor de luiermand, waarvoor RosLe mij de modellen heeflt meegebracht. O. vergeert mij, het was dom dat ik daar niet dadelijk aan gédacht had. Rn nu wij er toch over spreken, hebt gij er ai eens over nagedacht, hoe wij den jonggeborene zullen noemen,? Neen, nog niiet, antwooi-dde Lizzie, eenigszins vertegen. O, 4k zou er wel wat onder durven verwedden, dat die vraag onder u beiden al besproken is. Het zou trouwens een zeer aangenaam tijdverdrijf geweest zijn. In de gegeven omstandigheden, zeide Rosie. is er één naam die, volgens inij, boven alles den voorkeur zou verdienen. En die is? vroeg Bemand. Wilt ge hét weten? Zeker. Sylvian, als het een jongen is, en is het een meisje, dan voegen wij er eene bij. Afschuwelijk! riep Lizzie uit, de naam van dien man? Nooit van mijn leven. Waarom niet, nu bij toch alles heeft goed gem-aakit, al is het ook na zijn dood. Op hebzelfde oogenh'nk werd de deur geopend en het diienistmeije liet zonder plichtplegingen een iKwoeker binnen, dier voor de aanwezigen een beleefde buiging maa Wte. Hij was een man van middelbaren leeftijd met aangenaam uiterlijk en hof felijke manieren. Een wijdte reis jas omhulde hem en in zijn hand hield hij een vd'ffchoed, dien hij bij het binnenkomen Imd afgenomen. Sta mij toe, begon hij op onberispo- lijken toon, waarbij hij zich van de Fran- sohe 'taal bediende, mijzelf maar eend aan u voor te stellen. Ofschoon het de eerste maal as, dat ik de eer heb u te ont moeten. vlei dk mij toch ntiot geheel eeni onbekende voor u te zijn. Mijn vriend Hector d'A.leret heeft' u zeker mijn bezoeflc reeds aangekonidii|gd. Bernard kwam hem met een grimlach! tegemoet en vroeg: Mijnheer Augustin Morel? In eigen persoon, bevestigde de ge machtigde vain den valscheo d'Alleret. Bernard drukte de hand van den man, dien hij door zijn broeder gezonder» waande en hernam: Wees ons van harte welkom, mijn heer. Hij bood zijn bezoeker een stoel, waar op deze plaats nam. na zidh ontdaan te hebben van overjas en hoed, die do dienstbode van hem aannam. (Wordt vervolgd.).

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1