10 BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. Nol 1775 Ecid^cli^Soii^cmt BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. dit blad verschijnt elken dag, uitgezonderd zon- en feestdagen DeABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bjjonze genten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaaL Afzonderlijke nummers 2Va cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent DINSDAG AUGUSTUS. I9I5. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeellngen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratie bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geet Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent De Britsche troepen heroveren het verloren terrein bij Hooge. De Duit- ichers hebben de voorstad Pragategen over Warschau bezet en drongen verder naar het Oosten. De Italianen ver overden Oostenrijksche stellingen bij Ercavallo en maakten vorderingen in het Scctendal De Turksche linieschip „Barbaross Haireddin" is door oen duik boot in den grond geboord. De Britsche hulpkruiser „India" wordt bij I Boda getcrpodeerd. Volgens de „Secoio" deed een klaarblijkelijk zenuw zieke vroegere beambte van het Russisch ministerie van Buitenlandsche Zaken een mislukten aanslag op Sasqnof. Van het Westelijk oorlogs terrein. Belgisch legerbericht. Da Belgische legatie te 's-Gravenhage ontving het volgend communiqué, dato 7 Augustus: De artillerie van den vijand beschoot hevig verschillende punten van ons front in-de omgeving van de hoeven Loedester- Jcee en Berkelhof Ceeskerke en onze loop graven ten Zuiden van Dixmuiden, het terrein ten Oosten van St. Jacques Capelle i ten Zuiden van het Veerhuis. Duitsch legerbericht. Rapport van den Duitschen generalen staf van 9 Augustus: Bij het aanbreken van den dag ontwik kelde zich een gevecht bij Hooge, Oostelijk van Yperen. In Argonne mislukten Fransche aanval len. Zondag werd bij Dammerkirch en bij het Zwarte Meer (Vogezen), gisterenmor gen vroeg bij Yperen en bij Harboncy een Fransch vliegtuig door Duitsche vliegers tot dalen gedwongen. De beide laatste vliegers behoorden bij het vliegeskader, dat onlangs op het open, buiten het ope ratiegebied gelegen Saarbrücken bommen heeft geworpen, natuurlijk zonder militaire schade aan te richten; wel werden negen burgers gedood, 26 zwaar gewond en een groot aantal licht gekwetst. Ertgelsch legerbericht. Maarschalk French bericht: Sinds- den Isten Augustus ontwikkelde de artillerie aan beide zijden ten Koorden en ten Oos ten van Yperen activiteit. Het voordeel was aan onze zijde. Zondagochtend vielen wij, na eene geslaagde artilleriebeschie ting, waarbij de Franschen op onzen lin kervleugel krachtig met ons samenwerk ten, de loopgraven te Hooge aan, die op 30 Juli door den vijand genomen waren. Deze loopgraven werden alle teruggeno men en ons succes vervolgend, maakten wij verdere vorderingen ten Noorden en ten Westen van Hooge, zoodat thans 1200 meter Ioopgravenfront aan den vijand ontnomen is. Wij namen 3 officieren en 124 man ge vangen en maakten 2 mitrailleurs buit. Van het Oostelijk oorlogs terrein. Om Novo Georgiewsk. Op dit front zetten de Duttsch-Oosten- rijksche troepen met goed gevolg hun vervolging voort. De vesting Novo Geor giewsk, het laatste bolwerk van den ves tinggordel rond Warschau, werd thans ook in het Oosten ingesloten. Het is waar schijnlijk, dat de Russen deze vesting reeds hebben ontruimd, alhoewel hieromtrent niets werd vermeld. Te meer daar Praga, dat op den rechteroever van de Weichsel, •tegenover Warschau gelegen is, tevens werd bezet en de Russen in het Zuidooste lijk deel van Polen op den terugtocht zijn. Van hst Zuidelijk oorlogs terrein. Oostenrijksch communiqué. Zondag heeft de vijand op het Zuidellijk deel van de hoogvlakte van Doberdo hier en daar hevig artillerievuur gericht, d-ait door onze artillerie möt goed gevolg -is beantwoord. Ook bij Plava was een verhoogde werk^ aaamheid der artillerie te merken. Een poging v-an zwakke ItialLaansche dinfar-térie-troepen om de Oosten/rijkscihe sta'.ingen Ibij Za,gora binnen te dringen, mis lukte. Op de grens van Karinfihië deden kleine Italiaansahe afdeeHngen eenige aanbal len op verschillende punten, maar zonder gevolg. Voor de Oostenrijksohe stellingen op het BOaidnerj och Meten de Iibalóanen meer dan 100 do oden achter. Mi de grensstreek van Tirol sloeg een Oostenrijksche patrouille op de Cresba Bianca (in heit Cristallo-gebied) een Itar liaansohe halve compagnie tierug en •bracht haar groote verliezen boe, zonder ze'if ook maar één man te verliezen. Ten W. van Daone, aan dein Lavan- hOek (in Judicarië) was. in den nacht van 7 ap 8 Augustus een levendig gevecht met iprojieotelen, maar geen Oostenrijksche troepen namen daaraan deel. Italiaansch communiqué. In de streek van Tonale overvielen en verstrooiden de Italianen de Oostenrij kers. die zich verschanst (hadden ten Zuid oosten van den Ere avail lo-top. In de ont ruimde loopgraven weed veel oorlogsma teriaal buit gemaakt. De Italianen dre ven de Oostenrijkers uit de verschansin gen ten noordoosten van Ercavallo door het vuur van hun berggesehuit, dat tot een hoogte van tienduizend voet opgehe- schen was. De Italianen rukten met suc ces vooruit in de Sexten-valled, in Cadore, en sloegen de aanvallen, af, waardoor de vijand hun opmarsdh naar de verdedi gingswerken van den Karst trachtte te 6tuiten. Ontheven van commando. De ,,Nieue Zü'richex Ztg." schrijft): Vol gens een Itallaansoh militair dagblad is de commandant van het 1ste Italiaan- sche legercorps, -luitenant-generaal Rag- ni, van zijn commando ontheven en ter beschikking gesteld. Ragni was -vroeger gouveuneur-geroenaal van Trtporlia en ge noot groot aanzien in militaire kringen. Er moeten ernstige redenen zijn voor zijn onitölag. Op Zee. DE „BARBAROSSA HAIREDDIN" GETORPEDEERD. Het Turksche hoofdkwartier meldt: Een vijandelijke onderzeeër bracht gis terenmorgen het Turksche pantserschip ,,Barbarossa Haireddin" tot zinken. Het grootste deel der bemanning werd gered. Hoe betreurenswaardig de ondergang van de ,,Barbarossa" ook is, hij brengt ons geen zwaar verlies toe, daar de sterkte verhouding van onze vloot tot de vijande lijke toch een tegen tien blijft. Wij wijzen er nog op, dat onze overige schepen dezelfde kracht zullen blijven ont wikkelen, en dat de bemanning, door va derlandslievende gevoelens bezield, bereid Is den vijand dezelfde verliezen toe te brengen als hunne kameraden déden. (De ..Barbarossa Haireddin" is een der drie Turksche schepen die reeds voor den oorlog van Duitschland waren aange kocht. Het schip heette in Duitschen dienst ..Kurfürst Frledrich Wilhelm" en werd gelijk met de ..Weissenburg", die thans .Torgut Resj" heet, door Turkije aange kocht. Het schip was in 1891 gebouwd, had een tonnenmaat van 10,600, voerde 6 stuk ken 28 c.M. en 8 A 10,5 c.M. en had een snelheid van 17 knoop.) BRITSCHE HULPKRUISER GETOR PEDEERD. Naar het Wolff-bureau uit Christiania meldt, werd de Britsche hulpkruiser „In dia" van 7900 ton Zondagavond ten N. van Bodö getorpedeerd; 80 man van de bemanning werden door het Zweedsche s.s. „Göstaland" gered; 72 man zijn op Hel- ligvark geland. Duikboot der geallieerden gezonken. Het groote Turksche hoofdkwartier deelt d.d. 9 Aug. mede: Aan de Dardanellen bracht een Turksch watervliegtuig des morgens om 5.50 door bommen een duikboot der geallieerden tot zinken voor Boelair. Ten N. van Ari Boernoe sloegen de Tur ken op 8 Augustus herhaalde malen aan vallen der geallieerden af en brachten hen groote verliezen toe. Bij Sed-oel-Bahr vernielden de Turken een stelling met bommenwerpers der ge allieerden. Op de overige fronten geschiedde niets van beteekenis. In België, Arrestaties. Te Esschen zijn de directeur en ver schillende leden van het personeel der ijzergieterij „Fonderle Anversoise" in hechtenis genomen en naar Antwerpen overgebracht, naar het heet omdat leden van het personeel beloofd hadden personen over den draad te brengen; deze personen hadden zich uitgegeven voor Walen en waren eenige dagen in de fabriek werk zaam, doch bleken Duitschers te zijn. Vliegers boven Gent In de afgeloopen week zijn niet minder dan 5 vliegers der geallieerden boven Gent verschenen. Twee ervan hebben bommen geworpen op die sluis „Muiden". Door deze sluis passeeren zooals men weet de duikbooten van Antwe-ipen naar Ostende. De bommen hebben echter geen doel ge troffen. In Italië. Ongeregeldheden te Milaan. De „Neue Züricher Ztg." verneemt uit Milaan, dat Vrijdag j.l. op klaarlichten dag twee wachters van de wacht bij 't koninklijk paleis op straat in den rug werden aangevallen. Van alle kanten sprongen medeplichtigen toe, zoodat men aanneemt, dat men met een complot heeft te doen. Toen de politie naderde, kwam het tot een handgemeen; 12 personen wer den ten slotte gearresteerd. De Milaansche bladen beschouwen de gebeurtenis als een openlijk oproer. In Rusland. Aanslag op Sasonof. Volgens een bijzonderen correspondent van de Secoio" te Petrograd trad een vroegere beambte van-het ministerie van Ruitenlandsche Zaken de werkkamer van den minister binnen en trachtte hem m;t een bijl te dooden. Bedienden grepen him dadelijk vast. De dader is klaarblijkelijk zenuwziek. Verschillende Oorlogs berichten. De kosten van den oorlog. De „Times" verneemt uit Toronto, dat de oorlog Cana da thans 18 millioen pd. st. kost. De 'a- gelijksche uitgaven worden door den - i- nister van Financiën geschat op 60„ri0 pd. st. De staatsinkomsten vermeerderen met de nieuwe belastingen per maand ;r et 100,000 pd. st. De algemeehe financie.-ïe toestand is goed. Vlaamsch boekengeschenk van Koning Albert I. Z. M. Koning .Albert I heeft den Belgischen gezant in Den Ilaag /er- zocht om in overleg met de heeren Arthur Buysse en Frans van Cauwelaert, leden van' de Belgische Tweede Kamer, voor 1500 gulden Nederlandsche leesboeken, bij voor keur van Vlaamsche auteurs, aan te koo- pen voor de Belgische soldaten aan het front en in de ziekenhuizen. Na den vrede. In de „Echo de Paris" vraagt Junius op welke wijze men na den vrede de mannen, die aan den oorlog ge woon zijn geraakt, zal bezighouden. Enkele dagen van rust, zegt hij, zullen deze overwinnaars een afkeer doen opvat- ten voor het vreedzame bedrijf van ambte naar of rustig burger. De Duitschers heb ben reeds dezzelfde vraag gesteld en eischen daarom koloniën. Ook Frankrijk moet daarom niet vergeten welke waarde zijn koloniën in de toekomst zoowel op economisch als moreel gebied, hebben. Buitenlandsche berichten. Okoema blijft aan. Graaf Okoema, de Japansche minister president, heeft besloten zij,u ambt te blij ven bekleeden, naar aan „The Times" wordt geseind; Baron Kato echter, de minister van Buitenlandsche Zaken, zal aftreden. Waarschijnlijk zal hij worden opgevolgd door 1/aron Motono, ambassa deur te Petrograd. Ook Wakatsuki, de minister van Financiën, zal aftreden en admiraal Kato zal admiraal Jasplro op volgen als minister van Marine. Spoorwegongeluk. Zaterdagochtend is bij Wilton, drie mijl voorbij Salisbury een spoorwegoingel.uk gebeurd, waarbij echter geen nrenschen- 1 evens te betreuren zijne De- sneltrein van Exeter, waarin tussohen de 200 en 300 pase/agiero zaten, is meh een vaant van 50 tot 60 mijl in het uur op vier goede renwagens met teer 'ge'aden, ge loepen. De goederenwagens werden versplinterd. De sneltrein bleef in de rails, dankzij ook de koelbloedigheid van den machi nist. De' raampjes in den sneltrein waren gebroken, knoppen van de c-oup éde-u rom afgerukt en sommige passagiers zijn door glasscherven gekwetst. Bedolven. liet dorpje Raron aan de Simpkin lijn, ongeveer 10 K.M. van Br Leg, is Zaïteirdgg gedeeltelijk! onder groote aardui-aasa'a bedolven, die afkomstig van den Lötech- bergrtunnêl, boven het dorp op de berg- he.'Yngcoi lagen en door zware regens waven losgewerkt. Er zijn magen inen- schen bedolven, en verscheidene huizen en schuren vernield. Aardschokken. Zaterdagmiddag zijn Ln verscheidene steden van Zuid-llla'iiü aardschokken waargenomen. De bladen spreken van een „lichte gOifvormige aardbeving". Nederland en de Oorlog. Een schrijven van II. M. Koningin Wilhelm in-a aan Z. H. den P a s. Naar Wolff's bureau uit Genève seint, ver-nemen de bladen aldaar uit Rome, dalt volgens goed ingelichte kringen KoniLn- g|i-n Wühe'jmiina den Paus in een brief heeft geluk gewensoht met zijn pogingen welke gericht zijn op het herstod van deo vrede. Het opbrengen van de „Rotterda m". Omtrent de uitreis van het Nederland sche stoomschip „Rotterdam" op 21 Juni, publiceert de „Berliner Lokaianzeiger" uit Hoboken een op 14 Juli gedateërden brief van een passagier aan een Beriijnsch fa milielid, waarin het volgende voorkomt: Het schip werd in den tweeden nacht door Engelsche torpedobooten opgebracht, en ondanks een protest van den kapitein naar Dover gebracht. Dit onvrijwillig op onthoud duurde 14 dagen. In dien tijd mo-est het stoomschip meermalen des nachts met gedoofde lichten tusschen Ga lais en Dover heen en weer varen. Men was zich aan boord de bedoeling hiervan volkomen bewust. Het schip moest voor 'n troepentranspo.rtschip doorgaan. Te FEUILLETON. De noodlottige erfenis. Nu geen omwegen. Wat voor zaak hebt gij aan de hand? Berthenay bedacht zich even: toen, als of hij een besluit genomen had, vroeg hij zonder de vraag van Morel te beantwoor den: Als ik mij goed herinner, hebt gij in de medicijnen gestudeerd. Heel weinig. Dat is jammer, want ik wilde u juist daarover raadplegen. Laat maar eens hooren, misschien dat ik met wat goeden wil, u wel van dienst kan zijn. Gij hebt u, geloof ik, bijzonder toe gelegd op de vergiftenleer. Ja, daar ben ik uitmuntend mee op de hoogte en ik ben in het bezit van een verzameling preparaten, die in gegeven omstandigheden, goud waard kan .zijn. Voortreffelijk. En nu, nog een vraag: Zoudt gij er beawaar in vinden eén reis naar heit bui!'ten'and te maken? Geen eir.ikel. Bravo! Dan geloo-f ilk steil jig, dat wij het wol oemjs zullen worden. Tic we-nseih nteits liever. Berthenay schoof zijn stoel wat dichter bij d:i?n van Morel en sprak geruim en tijd op fluisterenden toon tegen hem. Hij vond een aandachtig toehoorder. Morel knikte nu en dan toestemmend mefb het hoofd en naarmate hij verder luister de, begonnen zijn ooge-n te glanzen en teekendie zich een gevoel van hoop op zijn gel'aat af. Ongetwijfeld waren die twee heit vol maakt eens geworden, want zij scheidden met een hanlteT ijken handdruk. Berthenay had in handen van Morel een paar bankbiljetten van 1000 fr. ach tergelaten, waar deze llefkoozend met de hand over Streek. Zijn eerste werk wa6 een dier biljetten iblj zijn huiisheer te wisselen, deze nou daarop geen aanmerking maken, terwijl- het buiiteinishuiis allicht opzien baren zou wanneer een zoo berooid uitziend man zooveel geld in zijtn bezit bleek te hebben. Na zich van kleiner geld voorzien te hebben, begaf hij zich naar een der gToote magazijnen, waar hij zich van top tot teen im. het nieuw stalk. Ais een schooier brinniengekomeni, verliet hij het magazijn .alls een heer, liet zich vervolgens door een kapper goed onder handen nemen, zoodat zijn uiterlijk in volmaakte overeenstemnuLng kwam met zijn Meeding. Nu naar een der groote restaurants op de boulevards en zich daar eens terdege schadeloos gesteld voor de ontberingen, die hij dien laatsten tijd geleden had. Zoo voelde Augustin Morel znoh meer iin een toestand van behaaglijkheid, die hem vol moed en vertrouwen deed zijn, w.aar hij gisteren nog geen uitkomst meer zag en de wanhoop nabij was. Eem\ge dagen later stapje Morel, n»u in een sierlijk reisgewaad gestoken, aan het NoorderstaiLiian te Parijs in den trerin, die hem naar Havre voerde, waan hij zich in scheepte naar Amarükia. Terwijl het stoomschip, dat Augustin Morel naar de Nieuwe Wereld voerde, de Oceaan doorkliefde, bracht de mail uit Amerika aan Berthenay een brief van zijn pseudo-broeder, dien de valsc-he d'A'jteret met een glimlach van voldoening las. Bernard schreef: „Mijn beste Hector! „Ik ontving uw brief deels met vreugde deels met droefheid; vreugde over het goe de nieuws, uw verloving; droefheid over het ongeluk, dat u getroffen heeft en dat, naar wij van harte hopen, geen ernstige gevolgen zal hebben. „Laat mij echter beginnen met u en uw aanstaande alle denkbare geluk toe te wenschen, waarin wij, mijn Lizzie en ik, van ganscher harte deelnemen. Zelf over gelukkig, zullen wij niets liever zien, dan dat gij hetzelfde geluk zult smaken. Ik deel u tevens, nog heel ln vertrouwen mede, dat wij in de zoete hoop leven, ons huwelijksgeluk weldra tot het volmaakte gebracht, te zien, iets, waaraan de gedach te alleen mij reeds doet trillen van vreug de. „Ik had, met het oog op die blijde ge beurtenis liever mijn reis naar Frankrijk uitgesteld, totdat alles afgeloopen zou zijn, vooreerst omdat ik er bezwaar tegen heb, mijn vrouw in deze omstandigheden aan de vermoeienissen van die verre reis bloot te stellen en ten t\veede, omdat ik haar onder geen voorwaarde nu alleen zou willen laten. Echter, Lizzie is een be wonderenswaardig dapper vrouwtj^, zij drong er zelf op aan, dat ik naar Frankrijk zou vertrekken en haar meenemen en ge weet, wat de vrouw wil, wil God. De eenige moeilijkheid was nog, dat onze middelen ons niet toelieten, de kosten van die reis te betalen, doch daarin hebt gij reeds voorzien met uw gul aanbod, dat wij dankbaar aanvaarden. „.Lizzie brandt van verlangen, kennis te maken met u en onze toekomstige schoon zuster, en zij is vast voornemens, haar even innig lief te hebben, als wij elkaar te blijven. „Wat uw vriend, den heer Augustin Morel betreft, gij kunt er van verzekerd zijn, dat wij hem met open armen zullen ontvangen. vLizzie zendt u haar liefste groeten en omhelst reeds in gedachten haar aan staande schoonzuster, in de hoop dat spoedig in werkelijkheid te kunnen doen. „Breng ook aan Mej. Liane De Régllle onze hartelijke gelukwènschen over, en nu, beste kerel, tot een spoedig weerzien in het vaderland en om dan niet meer te scheiden. „Met krachtigen handdruk Uw broeder, BERNARD." Berthenay frommelde dezen hartelijken brief in> elkaar, wierp hem in de sanippea- mand en bleef een. oogenblik »ti gepeins zitten. Alles gaat goed, mompelde hij. Die lieden daar in Amerika hebben geen toaut geroken en zij zul'en Morel vol goed ver trouwen ontvangen. liet schijnt intus- sch en d-it mijn zoogenaamde broeder al een deel der bepalingen van hert testament heellt vervuld en op liet punt slaat z-e <en voh'e na te komen. Alle duivefls, het was meer dan tijd dat ik mijn maatregelen nam, anders zou, zelfs al werd het bedrog ïiiieit ontdekt, die Bernard de volle erfenis krijgen en dik mij levens'nng met'de lijf rente tevreden moeten Stel en. A's die Morel nu maar slaagé, ven hom hangt al'es af, maar ik mean wel op hem te kun nen r pk enen. X. TIET HUWELIJK. In de Madeleine, de deftigste kerk van Parijs, zonden eenige huweü ijken worden ingezegend, huwelijken i-n de groote wc- iviVJ. Een onafzienbare reeks rijtu-igem wacht te voor de kerk en een voor oen rooien, zij voor, om bruiidsparen en gasten te doen uitstappen. Die trappen van heit breede bordes der kerk waren met een prachtlgen looper bedekt, waarover de bruidsparen naar binnen schreden om voor liet altaar te- naderen,. waar hun huwelijk zou worden! ingezegend. Een dichte menigte had zich samenge pakt voor het hek van de kerk, Ln bedwang gehouden door eenige potitieagen' •£-, ter wijl anderen ca" voor zorgden dat de rij tuigen in de rij blieven en elk op zijn beurt voorreden. Ook daarbinnen, in de kerk, was he* vol belangfrt)e,'J!ienden, die naar de inzege ning der huwelijken kwamen, zien en difV omda/t zij tot den hongeren stand behoor den. zich een plaats Ln de knik kotKtefti veroveren^ /Wei'M

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1