BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. 60 JAARGANG No. 177£f e£cidóclieSou/tatit BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DeABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze genten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal Afzonderlijke nummers 2Vs cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent MAANDAG 9 AUGUSTUS. 1915. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratir bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Op den Lingekopf en Schratzmannele in de Vogezen werden zeer hevige Duitsche aanvallen afgeslagen. Volgens een Oostenrijkse!) communiqué was de op 5 Augustus getorpedeerde Italiaansche duikboot de„Nereïde."EenigeEngelsche en neutrale schepen zijn getorpedeerd; de bemaningen zijn gered. Het antwoord der Entonte aan Bulgarije is overhan digd. Volgens Parijsche bjaden vraagt de Roemeensche regeering een nieuwe leening van 100 millioen francs voor oorlogsdoeleinden. Van het Westelijk oorlogs terrein. Fransch legerbericht. Het Iiegerbenichit van glsterein,mi«dd>ag meldt o. in.: In die Angonnen slaagden de Duitschers er i,n tégen den avond rtofc ia de voorui1!stekende verdedigingswer ken der Fransdhen te dringen, iin het Westelijk gedeelte van het bosch bij Fon- taine-Hayette, dodh zij werden bij den te genaanval verdreven en wisten slechts stand te houden bij den verkenningspnat vóór de eiélrslbe Framsohe iknóe. Ia den nacht van den 7en deden de Duitschers een aam-al op de Franeehe sto'iingen Sn den sectt.or van ,,La Fii'.le Motie" en kregen vasten voet in één der loopgraven, waar zij echter dadelijk weer werden ui-tgewcrrpen, niet uitzondering van een. front van dertig meter. In die Vogezen gingen de Duitschers op den heuvel van Sdhatzmannele, aan den weg van Honnack, tot dan aanval over, dit- echter <Loor onze versperringen werd gestuit. Od het einide van den namiddag werd een nieuwe Duitsche aanval met de bajonet en mot handgranaten afgeslagen. Deze aanval was zeer heflóg en was ge richt od de Fransehe stellingen bij Lin- gekoDf. Schartzm annate en op den heu vel. d'e dieze beide hoogten scheidt. De aanvallers werden geheel teruggeslagen en leden aware verliezen. Voor heit front van één enikeite compiagnie waren meer dan 100 lijken van Duitschers aan de raad versperringen blijven hangem Dnitsch legerbericht. Uit heit groote Duitsche hoofdkwartier wordt d.d. 8 Aug. geme'd: Fransche aan- va'len met hiandgraiiatem bij Souchez en tegenaanvallen tegen de Vrijdag den vij and ontnomen loopgraven in de West- Argonnen werden afgeslagen. De gevech ten in de Vogezen ten Noorden van. Mini ster zijn me.t groot er levendigheid hervart. Zaterdagmiddag en -nacht verliepen daar echter rustig. Van het Oostelijk oorlogs terrein. •- Oostenrijksch legerbericht Het leger van aartshertog Joseph-Ferdi nand zette Zaterdag in het gebied tus schen Weiclisel en Wjepr den aanval voort. De onmiddellijk tien Westen va4 den Wjepr ageerende groep wierp den vijand uit verschillende liniën, bezette des middags Lubastof en drong naar het Noor den tot de rivierlinie door. De verdreven vijand vluchtte in wanorde over den Wjepr. Ook ten Zuiden en ten Zuidwesten van Miechof behaalden onze troepen vol ledig succes. De vijand ging hier om onzen aanval te pareeren tot een tegenaanval over, die tot een handgemeen leidde. Hij werd echter in front en flank aangegrepen en over den Wjepr teruggedreven. Het aantal der bij Labartof en Miechof tot Za terdagavond aangebrachte gevangenen bedraagt 26 officieren en 6000 man. De buit bedroeg twee kanonnen, elf mitrail leurs, twee munitiewagens. Bedreigd door onze van uit het Zuiden zegevierend tegen den Beneden-Wjepr op rukkende troepen, begonnen gisteren in de vroegte ook de nog in het Weichselgebied ten Noordwesten van Iwangorod gebleven Russische korpsen den terugtocht naar het Noordoosten. De Oostenrijksch-Hongaar- sche en Duitsche strijdkrachten vervolgen hen. Tusschen Wjepr en Boeg wordt ver der gestreden. In Oost-Galicië is de toe stand onveranderd. Russisch legerbericht. Plet groote Russische hoofdkwartier bericht: Tusschen de Dwina en de Njemen wor den de gevechten zonder belangrijke ver anderingen van het front voortgezet. Bij Kofna valt de vijand de posities der eerste linie van forten ter linkerzijde van de Njemen aan. Onze zware batterijen schieten met hef tigheid. Bij Ossoviets ontwikkelde de vij and den 6en een hevig vuur en groote ver stikkende gaswolken, terwijl hij den aan val begon op het fort en de werken van Ores Sosna bezette. Door ons vuur en onze tegenaanvallen werd hij overal daaruit ge worpen. Aan den Naref woedt een hevig gevecht. Op de wegen naar Ostrof slaagde de vij and na een reeks bloedige ontmoetingen er den 6en dezer in om vooruit te komen en het terrein, in zijn bezit, eenigszins uit te breiden. Een krachtige aanval van den vij and bij Serock, den vorigen avond, sloegen wij met succes af. Aan den Weichsel geschutvuur. Onze zware artillerie beschoot met succes den Gen 's nachts de pontonwerken over den Weichsel. Tusschen den Weichsel en de Boeg werden uiterst hevige gevechten ge leverd in de richting van Koesovo tot Kotsk en bij den rechteroever van de Wjepr noordelijk van Lentzna. Van het Zuidelijk oorlogs terrein. Italiaansch legerbericht. Twee Oostenrijksche aanvallen op onze veroverde stellingen in den Plava-sector werden afgeslagen. In den Kars duurden de gevechten Vrijdag den geheelen nacht voort en namen tegen den avond een einde. Wij maakten lidnderdveertig gevangenen. De vijand beschoot Montfalcone met brandstichtende bommen, die een groote brand verooi-zaakten. Ondanks de hevige beschieting van den vijand, wisten onze troepen de vlammen te beheerschen vóór dat deze groote schade hadden aangericht. Oostenrijksch legerbericht. Officieel wordt d.d. 7 Augustus uit Wen nen bericht: In het gebied van Görz werd het frontgedeelte ten Oosten van Polazzo en Redipuglia Zaterdagvoormiddag zeer hevig door den vijand beschoten. In den middag gingen verscheidene Italiaansche bataiilons over tot den aanval op dezen sector, na een kort vuurgevecht echter staakten zij den opmarsch. Aan de andere fronten van het kustland en in Karinthië en Tirol is een artillerie gevecht aan den gang. Op Zee. De duikboot- en mijnoorlog. Blij,kens Llbydaberichiben zijn hért, Zweedsdhe s.s. „MaHmiand, hét Engelsche s s. ,,'Rabbeé". van Belfast, en die trailer Ocean Oueen" iin den grond geboord. De bemanningen zijn gered. (De ..Malmliand", in 1904 gebouwd, mat 3676 ton bruto, 2319 netto en behoorde aan die neederij Tairfing te Gothenburg. De naam Rabbel" komt in Lloyd's re gister niet voor. De trai'er „Ocean Oueen" hoort te Aberdeen thuis. Red.) Lloyds meldt, dat de équipages van de sohepen Hesparus", „Ivan Ces" en Fisherman" aan land zijn gebracht. De schepen waien getorpedeerd. Lloydis meldt, dat de schoener „Hamse mïT" in brand staat. De bemanning is aan boord van. het Deensche s.s. „Tyr" mat bestemming naar Denemarken. L'ioydia meldt, dat die visch trailers .Heliotrope" en „Challenger" An, den grond zijn geboomd. De bemanning is aan land gebracht. Vernielde Itai iaansche schepen. Een officieel Oostenrijksch communiqué meldt: De in den vroegen ochtend van 5 Aug. door een onzer onderzeeërs in den grond geboorde Italiaansche onderzeeër was de .jNereïcte". -Do op 26 Juni op dezelfde wijze verniel de torpedoboot heette de „5 P.N." Op 29 Juli des avonds stiet in de Golf van Triest oen vaartuig op één onzer mij nen. Het vloog in de lucht, maar ten ge volge van hert stormachtige weer vied, niet uit te maken wat voor soont schóp hert was. Nu is met zekerheid gebleJkent, dat het de Italtaansdhe onderzeeër Nauti lus" was. die toen met de gehieeiie beman ning ten onder ging. Reeds vroeger waren de IiaLiiaansche torpedoboot „6 P.N." en de itorpedoboot „17 O.S." (vroeger reeds vermeld) door het stooten op» mijnen ten onder gegaan. In België. De verjaardag van de verovering van Luik. Te Luik is de verjaardag van de verove ring van de vesting (7 Augustus) plechtig gevierd door de Duitsche troepen in de verschillende wijken van de stad, '>p de slagvelden in den omtrek en bij de :;icnu menten, opgericht voor de Duitsche solaa- ten, die- als eerste slachtoffers van den wereldoorlog gevallen zijn. Generaal ^on der Schulenburg, gouverneur van Luik. leidde verschillende plechtigheden. Af- deelingen van regimenten, die aan den aanval op de stad hadden deelgenomen, en vele betrekkingen van gesneuvelde soldaten ondernamen een bedevaart en warem ook tegenwoordig bij herinnerings- diensten. Ook de graven van gesneuvelde Belgen waren met kransen versierd. Mijnwerkersstaking. Uit Havre wordt aan de ..Daily Tele graph" geseind, dat, volgens loopende ge ruchten, de mijnwerkers te Bergen (Bel gië) in stalling zijn gegaan. De Duitschers vuurden op de stakers, die het vuur be antwoordden. Twee soldaten werden ge dood en zeven werklieden alsmede ver scheiden personen gewond. Te Charleroi zijn winkels door het volk geplunderd. De troepen vuurden op de menigte en doodden tien menschen, ter wijl veertig personen gewond werden. De opwinding stijgt in dit gebied. Twee ba taljons landstorm zijn naar Charleroi ge zonden en vier naar Bergen. Op den Balkan. Roemeensch oorlogscrediet. De Parijsche bladen bevatten een tele- eram uit Boekarest, meldende dat hert Roemeensche kabinet den 4den Augustus een besluit nam ten aanzien van een cre- diet van honderd milDioen, francs voor oorlogsdoeleinden. Het antwoord der Entente aan Bulgarije. Die „Agence Bulgare" meldt nu. dat de vertegenwoordigers der Entente-mogend- heden aan den mimtgber-preaident Rodos- lawof hiet antwoord hunner negeerinigen op de Bulgaairsche nota van 15 Juni heb ben overhandigd. Het agentschap voegt eraan toe. dat men As overaengekomen hiert strengste stilzwijgen over den inhoud: te bewaren. Verschillende Oorlogs berichten. Per rijwiel de grenzen over. Onlangs bevatte ons blad, schrijft de ..Tijd", een verhaal van dienstplichtige Belgen, die van een rijwielwedstrijd te Luik gebruik maakten, om over de grenzen te ontko men. Thans wordt ons gemeld, dat de zaak zich niet aldus heeft toegedragen. Slechts een groepje van drie man wist tegen den avond per fiets over de grens te geraken, maar dit geschiedde niet in een officieel aangekondigden wedstrijd. Slechts hadden zij onderling gewed, wie het eerst over de grens zou wezen. Thans bevinden zij zich in een opleidingskamp in Noord- Frankrijk. Het IJzeren Kruis aan Kardinaal Von Hartmann. De Duitsche keizer heeft aan kardinaal Von Hartmann het IJzeren Kruis aan den witten band verleend. Gestorven aan cholera. De Oostenrijk sche generaal der cavalerie Von Ziegler is overleden aan Aziatische cholera. Hij is de eenige officier van den staf geweest, die weigerde zich tegen cholera te laten inen ten en hij was de eenige militair in het geheele district, die aan de ziekte overleed. Generaal Sarrail. Generaal Sarrail is, naar de Engelsche bladen melden, be- .noemd tot opperbevelhebber van het expe ditiecorps bij de Dardanelles ter vervan ging van generaal Gouraud, die, zooals men weet, een maand geleden aldaar zeer ernstig verwond werd. Britsche verliezen. Volgens een tele gram uit Washington aan de „Frankf. Ztg." stelt de Associated Press" de Brit- sche verliezen aan officieren op 12,642, waarvan er 3685 gedood en 1115 vermist lijn. Graham White. De Londensche corres pondent van ,,Le Temps" meldt, dat de bekende Engelsche vlieger Graham White door den minister van Oorlog is benoemd tot directeur van het materieel der Brit- sche luchtvloot. Engelsch ex parlementslid gevangen ge nomen. Tribich LincoLn, tot voor korten tijd lid van het Engelsche parlement voor het district Darlington, die eenigen tijd geleden na van verraad en spionnage be schuldigd te zijn, vluchtte, is thans in New-York achter slot en grendel en zal waarschijnlijk binnenkort uitgeleverd worden. Buitenlanrische berichten. Haïti. Na een bezoek van den Haïtiaauscluen gazanit aan het ministerie van buiiten- landsche zaken te Washiwiigjoin, heeft Daniels, de minister van marine, uil over leg met Lansing, de mónisrtor v-an buitien- landscJie zaken, schoutbij-nacht Caper- tom lasrt gegeven, geen onmoedig geweld tie gebruiken en niét meen- grondgebied be bezetten dam vereisoht wordJt om op Haïti de rust te bewaren. Naar het hoert, hebben Vrijdag de Ame- rkkannsehe mariniers twee IT ai tranen ge dood, die zich verzetten tegen het bevel tot ontwapening. Groote aardbeving. Zaterdagnamiddag is daar de instirur menten .van heit matereo logisch instituut te Hohenheim een groote aardbeving op- aeteekeind. waarvan het middelpunt hcogst waarschijnlijk in Zuid-Europa, wellicht in Cailabrië of Albanië ligt. Porlugoesche kruiser gestrand. De Portugeesohe kruiser „Repuiblica" i3 tiidenis de vaart van Lissabon naar Oporto ton zuiden van Peniche gestrand. De bemanmilng is aan Jtand gegaan. Men hoopte dat die kruiser met hoog tij weer \loit zou komen. Pest te Tokio. De „Vosöisch© Ztg." verneemt uit Tokio (het bericht is uit het laatst van Juni) dat zich daar enkele gevallen van zwarte pest hebben voorgedaan, waaraan o.a. djwee familieleden van graaf Okoema zijn gestorven. Nederland en de Oorlog. Landstormwet. Stct. no. 184 bevat een Kon. bc.siuiit, waarbij is goedgevonden en verstaan: Van 20 Augustus 1915 af bohoorein ook tot den landstorm voor zoover zij als- dam miert reeds daartoe beboeren, de personen, bedoeld in art. 1 der wel van 31 Ju i 1915, die zijn geboren in 1894 of ln 1893. FEUILLETON. De noodlottige erfenis. 26) O! wanneer hij maar in Amerika was, dan zou hij die zaak wel vlug afwikkelen. Er heen gaan? Daaraan dacht hij een oogenblik, maar hij zag weldra in, dat het niet mogelijk was. Vooreerst zou hij geen aannemelijk voor wendsel weten te vinden om een afwezig heid van eenige weken te verklaren; ten tweede zou, wanneer hij in Amerika was geweest en Bernard d'AUeret dan plotse ling overleed of verdween, dat noodzake lijkerwijs verdenking tegen hem doen rij zen. Dus kon hij niet zelf handelen en moest hij omzien naar een vertrouwd persoon, om het in zijn plaats te doen. Daar zag hij tegen op, want hij had steeds een afschrik van medeplichtigen gehad, maar nu kon hij er niet te buiten. Eenmaal daarvan doordrongen, begon hij na te denken, wien hij tot medeplichti ge zou kiezen. Een moeilijke keus, want niet alleen moest de man vertrouwbaar zijn, maar te vens slim, behendig en vermetel, waaTbij hij dan tevens nog eenigszins gedistin geerd in uiterlijk en manieren moest we zen. In zijn leven van avonturen had hij heel wat menschen leeren kennen, die vermetel en behendig waren en tot alles bereid waar geld mee te verdienen viel. De namen van deze menschen herhaal de hij voor zich, maar het duurde gerui- men tijd, eer hij er een bij aantrof, volko men geschikt voor zulk een moeilijke op dracht. Deze was niet betrouwbaar, gene te on handig, een ander zou te hooge eischen stellen, weer een ander kon .zich niet be hoorlijk voordoen en zoo verwierp hij den een na den ander, totdat zijn gedachten bleven stilstaan, bij een man, wiens naam zegevierend uitriep als een eureka: Augustin Morel! De gewezen hotelrat wist dat deze man voor niets terugdeinsde en dat hij tevens een goede opvoeding genoten en zich als een volmaakt gentleman wist voor te doen. Hij had in langen tijd niet naar hem omgekeken en nu hij zich d' Alleret noem de, had hij het zeer wenschelijk gevonden elke ontmoeting met Morel, zooals trou wens met alLen die hem uit zijn vorige leven kenden, te vermijden, maar nu dwongen de omstandigheden hem tot ©en frontverandering en hij besloot daarom zoo spoedig mogelijk, Morel te gaan opzoeken. Wanneer die schavuit wil, dan zal niemand beter dan hij mij uit de moeilijk heden kunnen redden, mompelde hij. Dat Morel zou willen, daaraan viel niet te twijfelen, mits men hem maar ruim schoots betaalde en daartoe was Berthe- nay nu wel in staat, dus stak hij eenige biljetten van 1000 fr. bij zich, die hij van den ongelukkigen Hector d' Alleret ge stolen had en waarmede hij zich op weg begaf naar den man, dien hij als mede plichtige had uitgekozen. Berthenay wist waar hij zijn man vin den kon: in een hotel garni aan de rue Botzaris, waar Morel een zolderkamertje bewoonde ten minste wanneer hij niet „voor zaken" op reis was. Het liep hem mee. Op zijn vraag aan den houder van het hotel garni of Morel daar nog woonde en of hij thuis was kreeg hij een bevestigend antwoord en hij klom de 5 verdiepingen op langs de trappen, die al steiler en don kerder werden naarmate men hooger kwam, naar de zolderverdieping, waar hij hij aan de kamerdeur van Morel klopte. Een welbekende stem riep: Binnen. Het was een armzalig kamertje, vuil en slordig, met gebrekkige meubelen en van het vocht uitgeslagen wanden, waar Ber thenay zijn man aantrof, wiens versleten kleedij duidelijk aantoonde, hoe hij op zwart zaad zat. Toch, ondanks die armoedige omgeving en verwaarloosde kleeding, ondaniks zijn ongeschoren gelaat en verwarde haren had die man iebs over zich, dat een zekere mate van beschaving verried en men kon met een oogopslag zien, dart de hand van een kapper en van een k'.eermaJker vol doende zouden zijn, om hem terstond hét aanzien van een man van stand te geven. Morel, die mét de ellaboogen op de tafeU leunde, waar hij zat in een houding, die duódé'.ij'k zijn moedeloosheid aanduid de, hrief hét hoofd op en kéék eenigszins verwonderd naar zijn bezoeker, dii© keurig gekleed en welverzorgd van uiterlijk was. Verduiveld, gij ziet er uit om door een ringetje te halen! rSep hij terwijl hij nrteit zonder eenige wangunst Berthenay van top tort teen opnam. Zeer vereerd met uiw bezoek. Het zal mij niet weln/ig in die achJting van mijn hmtóhéer doen rijzen, wanneer hij ziert, dart ik zulke fijne lieden ontvang. Als ik tenminste naar den ui'ber- lijkeai schijn mag oordeelen, zou ik u voor een kapitalist houden. De schijn kan soms bedriegen, zeide Berthenay ontwijkend, terwijl hij plaats nam op een gebielkkigen. stoel, dien Mo rel hem aanwees, maar wanneer ik op mijn beurt eens naar den schijn mag oor deelen. zou ik zeggen, dart het u lang niet voor den wónd gaart. Nu, in dat opaichit bedriegt de sdhijm volstrekt niet. Al sedert geruiiimen tijd toopt alles mij tegen en, wat het ergste is. ik kan niets meer beproeven op hert oogenJJlVc. Gij weet ook wel, dat men zich een weinig moet kunnen voordoen, wan neer men iets ondernemen wil, anders wordt men al dadelijk gewantrouwd, wel nu, mijn waardei ik bezit niets meer aan kleeren dan wat ik ap dit oogenblik aan heb. Al het andere wat nog eenigszóms toonbaar was, is stuk voor stuk opge geten. As-me duivel., Ja, zeg dat wèl, Ik zie geen uitkomst' meer. Het beste zal zijn, dat Ik maar ais een gewone dief uitga om te stelen; gelukt dat. dan kan ik daarvan weer een tijd lang leven en wordit ik betrapt, welnu, ln de gevanigenós heeft men ten minste kost én inwoning. Komaan, voor een man van uw be kwaamheden! Wat baten mij die, waneer alle ande re hulpmiddelen mij ontbreken? Er komen in het leven wel meer moei lijkheden voof, maar die moet men trach ten te overwinnen. Ook ik verkeer op dit oogenblik in groote moeilijkheden, ondanks den schijn dit mij zou doen houden voor een man, wien niets ontbreekt. Ik heb namelijk, mijn waarde Morel, een zaak aan de hand, die reusachtige winsten kaa opleveren, maar, waarvoor dan ook een aantal moeilijkheden te overwinnen zijn. En denkt gij die te overwinnen? Ik reken er vast op, wanneer ik aL thans voldoende hulp kun krijgen. Wanneer ik ruij niet vergis zoekt gij naar iemand om voor u de kastantjes uit het vuur te halen. Ten naastenbij, maar met dat ver schil, dat ik hem er eerlijk van wil laten mee-eten. Daarvoor zal het iemand moeten zijn, die niet bang is de vingers te branden. Juist. En toen gij zulk een zaakje hadt op te knappen, hebt ge u herinnerd dat er er gens in Parijs nog een arme drommel woonde, die geen last van gewetensbezwa ren heeft en ook niet al te onhandig is uitgevallen. O! het is niet alleen uit eigen belang... Komaan, gij wilt mij toch niet wijs maken, dat ge uit pure belangstelling iö mij hot gevaar getrotseerd hebt ©en arm of een been te breken bij het beklimmen der steile, donkere trap, die naar mijn beL- védère voert? Ik heb te veel achting voor uw scherp zinnigheid om zoo iets te willen beproe ven. Goed zoo. Gij behoeft met mij geen omslag te maken, speel maar rond uit., Ge hebt mijn diensten noodig? Dat kan er naar zijn. (Wordt vervolgd.!

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1