fg—31 Aug. Normalisten der Eerw. Broe ders, Den Haag. 2—5 September Jongelingen van de H. B. S. en Gymn. (hoogere kl.) (f 4.— 7—10 Sept. Heeren (f.10.— 13—?6 Sept. Heeren Vincentianen (I 6. N. B. Men wordt verzocht zich voor deze Retraiten op te geven bij de Eerw. Gees telijkheid. Rooster der Retraiten van het Retraitenhui9 „De Thabor", Eendrachtsstraat, Rotterdam. 9—12 Augustus. Meisjes van den gewo nen stand. (Verg. f 4.—). Door een Pater Carmeliet. 16—19 Augustus. Onderwijzeressen en Jonge Dames Middenstand. (Verg. f 6. Door een Pater Franciscaan. 23—26 Augustus. Meisjes van den gewo nen stand. (Verg. f 4.—). Door een Pater Franciscaan. 30 Augustus2 September. Tertiarissen der Paters Capucijnen, Middenstand. (Ver goeding f 6.—). Door een Pater Capucijn. (Voltallig.) 2—5 September. Kweekschool der Eerw. Zusters, Den Haag. (Voltallig.) 6—9 September. Tertiarissen der Paters Capucijnen, deftigen stand. (Verg. f 10. Door een Pater Capucijn. 13—16 September. Congregatie uit Am sterdam gewonen stand. (Verg. i 4. Door een Pater Dominicaan. 20—23 September. Congregatie uit Am. sterdam Middenstand. (Verg. f 6.Door een Pater Dominicaan. 28 September1 October. Congregatie Door een Pater Dominicaan. N.B. Men wordt verzocht de toegangs kaarten voor deze Retraiten aan te vragen bij de Eerw. Geestelijkheid. De Retraitanten worden des avonds tegen half 6 ure in het Retraitenhuis verwacht. De sluiting is omstreeks 4 uur. Het Retraitenhuis is inge richt voor 40 Retraitanten. Wanneer eene Capucijnen gewonen stand. (Verg. f 4.—). 5—8 October. Tertiarissen der Paters uit Amsterdam deftigen stand. (Verg. f 10.Door een Pater Dominicaan. Uit de Pers. Misbruiken bij het Bijzonder Onderwijs. Onder dit opschrift deelde het „Volk" dezer dagen een opmerking mee, door den districts-schoolopziener te Zutphen in zijn. jaarverslag gemaakt. De opmerking luidt aldus: Ten aanzien van het bijzonder lager- onderwijs valt op te merken, dat in 1914 zich geen gebrek aan leerkrachten daarbij vertoonde, integendeel, er was overvloed. In de laatste jaren zijn zoo'n tal van op- lei dingsinrtchtingen, in den vorm van Bijzondere/. Kweekscholen of Bijzondere Normaallessen, tot stand gekomenj dat na afloop van de voorjaarsexamens een zeer groot aantal onderwijzers en onderwij zeressen. beschikbaar .ia.-:.- Om deze oüd- kweekelingen aan het werk te zetten en eenig.szins productief te maken, worden zij als surnuiheraire leerkrachten aan onder scheidene bijzondere scholen aangesteld. Sloeg art. 34 der Onderwijswet ook op het bijzonder onderwijs, dan zou men an ders handelen. Nu dat niet het geval is, stelt men daar oud-kweekelingen op een bezoldiging van f 260 's jaars door het Rijk te betalen, als sumumeraire leer krachten aan, ook wanneer noch de inrich ting en de omvang der school, noch de rooster van dagelijksche werkzaamheden, die in den regel onveranderd blijft, hunne werkzaamheid absoluut noodig mdken. De „Tijd" is van oordeel, dat hier in 't geheel geen sprake is van „Misbruiken bij het Bijzonder Onderwijs"; het op schrift van het „Volk" acht het blad al even ongemotiveerd als de opmerking van den Zutphenschen schoolopziener. Immers wat deze aan besturen van bij zondere scholen verwijt, dat doen zij met het volste recht. Art. 34 der Onderwijswet spreekt van de gediplomeerde surnumerai- re leerkrachten, daarin „kweekelingen" genoemd, op de openbare scholen en regelt alleen hun rechten en verplichtingen. De gemeentebesturen zijn vrij om ze 'aan te stellen. Het aanstellen van surnumeraire leerkrachten boven het wettelijk minimum is veelal zeer gewenscht en komt aan de school ten goede. Maar ook de benoemden FEUILLETON. De noodlottige erfenis. 25) Sn»! had hij zich van de plaats der mis daad verwijderd en, aan de eerste spoor- wc-gstatiede beste, die hij bereikte, den train genomen naar Rem. Aan het station stond de koffer van zijn slachtoffer, die hem op het bewijs, dat hij vertoonde, zonder eemig bezwaar werd afgegeven en d.ie hij naar een hotel het brengen, waar hij zelf zijn intrek nam en zic'h Met inschrijven a's Hectco; d'Alle- ret, ingenieur uit Toula, Rusland. Zoo had hij zich ;tn de huid van den aanstaanden mülionnanr gestoken. Op zijn kamer opende hij den koffer met den sleutel, r!;ie hij den verslagen© had afgenomen csi keek den, inhoud na. In den koffer vond hij, behalve linnen goed en kruiden, die hij niiet zou kun nen gebruiken, crndat de echte d'AUeret de<ts grooter en daarentegen slanker was dan hij, een som geld, in Franseh bank papier, groot gepoeg can er onbekrompen van t© loven, totdat hein de mdvlioenen zouden worden uitgekeerd en. die hij dan des t© be;ter zou kunnen gebruiken. A'les liep dus als gesmeerd. Don volger don dag begaf hij zrjch op reis naar Frankrijk, naar den rijkdom. Rij het overschrijden van de grens ont moette hij de eerste hindernis. Liane De RégilCe. Zij kende hem als Berthenay, den op lichter, valschen speler, zwendelaar en keek verbaasd op, toen hij aich d'Atleiref liet noemen. profiteeren ervan; Immers benam: eemg, zij het ook laag honorarium, hebben zij het voordeel dat zij niet ledig loopen, ter stond ha hun examen in de practijk komen en hun tijdelijke dienst meetelt bij de ver- eischte twé© jaar werkzaamheid, die noo dig is voor ht verkrijgen van de hoofd akte. Het is overigens onmogelijk, dat onze schoolbesturen maar voor het vaderland weg zouden, kunnen beschikken ovej; Rijksbijdragen en zij surnumerairs kun nen aanstellen zooveel zij willen. De sub sidie-aanvragen worden toch gecontro leerd door hejt Rijksschooltoezicht en ge viseerd door Gedeputeerde Staten, die der halve medeplichtig zouden zijn aan de „misbruiken", waarvan de Zutfensche schoolopziener spreekt. Hiermee beschuldigt, zegt het Amster- damsche blad, de schoolopziener eigenlijk zichzelf en den Inspecteur, wien is opge dragen tegen subsidiemisbruik te waken; en het blad verwondert er zich over, dat de Inspecteur het jaarverslag van den districtsschoolopziener zonder bemerking verder heeft gebracht naar het Rijks schoolrapport, waaraan de aanhaling moet ontleend ?ijn. De Tijd besluit aldus: Het eenige „misbruik", dat wij zien, is dat men iemand tot schoolopziener be noemd heeft, die zijn jaarverslag niet weet vrij te houden van aanvallen op het bij zonder onderwijs, welks bloei en verbe tering hem toch ter harte moeten gaan en die daarvoor zelfs niet schroomt, een blunder te maken in zijn eigen nadeel. De Zutphensche autoriteit behoort blijk baar tot de bekende „palstaanderS", wier geslacht een bijzonder taai leven heeft. Land en Tuinbouw. Over ziekten en beschadigingen. In een onzer laatste artikelen bespraken we knolvoet, valJers en draaihartigen bij kool. Bij ditzelfde gewas wordt soms ook beduidende schade veroorzaakt door de koolvlieg. De koolvlieg, Anthomyia brassicae (en cilicrura), veel gelijkende op de gewone kamervlieg, vertoont zich reed6 vroeg in het voorjaar, April of Mei, en legt haar langwerpige, ongeveer 2 m.M. lange eitjes aan de stammetjes der koolplantpn bij de oppervlakte van den grond. De witte poot- en koplooze maden boren zich in de schors in en vreten in benedenwaartsche richting. Dikwijls vindt men ze halverwege uit de wortels naar buiten steken als men de kwijnende planten uittrekt. Ze liggen it een slïjmig vocht, worden ongeveer 1 c.M. lang, zijn aan het: vóoi'einde spits met zwarten mond en aan het achtereinde schuin afgestompt. Later vindt men in hun plaats donkerbruine tonvormige popjes, ongeveer acht m.M. lang en 2 A 3 m.M. dik. In Juni hebben zij zich tot vliegen ontwik- keld, die op hun beurt eieren leggen aan j| kool en verwante kruisbloemige gewaséen. In den nazomer is er dikwijls nog èen der de1 generatie van vliegen. Het insect) over- wintert in den vorm van poppen of vliegen in reten en spleten van koolbewaarplAat-jj sen of op het land. >>l' u' [I Ter bestrijding lette mén er op of zich aan de jonge plantjes, die men zal uitpo-' ten, eieren of maden bevinden. In dit geval spoele men de plantjes in het water af en wrijve ze zoo noodig één voor één met de vingers schoon. Bij 't uitpooten kan men ze, als de cultuur met de noodige zorg kan plaats hebben, vóórzien van een be schermende kraag. Deze kraag is van een vierkant of zeshoekig stukje asphaltbedek- king, 7 c.M. lang en evenbreed gemankt. De lange insnijding kan men maken door met een schaar tot even over het midden te knippen, terwijl men door tweemaal met een beitel van V/2 A 2 c.M. breedte te ste ken, de korte insnijdingen kan maken. Het aanmaken van deze kragen is een goed werkje voor den winter. Men hoogt den grond"om de uitgepote plantjes een weinig aan en legt dan om elk stammetje een' kraag. De ophooging van den grond heeft ten doel te voorkomen, dat er aarde op de kragen spat; alleen als er geen grond op ligt, houden zij de koolvliegen terug. Voorts vermijde men het gebruik van verschen stalmest, die de koolvliegen aanlokt en men vernietige de larven en oppen, die men vindt, en de koolstronken en den koolafval, waarin zij voorkomen of begra- ve deze in een diepen kuil. Dat was een gevaar, maar hij had het afgewend op een wijze, die hem verre van en a angenaam vo orkwam Liane was jong, schoon, levenslustig, elegant en, het denkbeeld haar zijn vrouw to maken, en aldus haar belangen aan, de zijne te verbinden, leek hem al een zeer gelukkig gevonden oplossing toe. Over het al d-an niet waarschijnlijke van het verhaal, dat hij haar opdiischte, had zij zich het ihoofd niet gebroken, daarvoor was (het vooruitzicht, te trouwen met een malilkinnair, te schoon. Diit bezwaar was dus weer uit den weg geruimd en hij had voor Liane, zijn ver leefde. een keurig gemeubileerde woning gehuurd m de rue Chozelles, een buurt waar niemand hem kende en waar zij zou verboeven in afwachting, dat hij haar als gravin d'AUeret zijn hotel zou bin nenvoeren. Een nieuw bezwaar rees door de diwaze bepaling van het testament, dat de erfe nis eerst zou worden uitgekeerd, wanneer de erfgenaam gehuwd en uit zijn huwelijk een nakomeling was voortgekomen, ter wij:! hij tot zoo'iang slechts een jaargeld van fr. 5D.OOO zou genieten. Vijftigduizend frank! Voor hem alleen zou het ruimschoots voldoende zijn, want zij had nog nooit zulk een inkomen genoten, maar met een vrouw als Liane!... Hij kende haar, wist hoe verkwistend zij was, dat zij reeds een vermogen had door gebracht en wanneer zij het denkbeeld had, met een millionnair getrouwd te zijn, dan zou er dat zeker niet beter op worden. Een andere vlieg, welke in sommfed jaren den roggeteler niet weinig kan be- nadeelen, is de fritvlieg. Vooraf't vorige jaar was dit in sommige streken het geval: vele akkers vertoonden toen een slechten stand, hoofdzakelijk het gevolg van ge noemde vlieg. Prof. Ritzema Bos, Directeur van het Phytopathologisch Instituut te Wageningen, onderzocht eenige aange taste rogge-planten en deelde daarop o.m. het volgende mee: Het hartblad van door fritvlieg aange taste .rogge wordt er gemakkelijk uitge trokken en op de plaats in den stengel waar het losgescheurd is, vindt men de geelwitte, pl.m. 4 mM, lange made. Deze zijn nu bijna volwassen en zullen bij gunstig weder in de tweede helft der maand verpoppen om de vliegen der eerste generatie op te leveren. De vliegen zijn klein, 2 A 4 mM., lang, glimmend zwart van kleur; zij leggen haar eieren aan zo mergranen, indien deze ver genoeg ontwik, keld zijn, wat meestal het geval is, of aan de achtergebleven plantjes van het winter graan. Na plm. 6 weken verschijnt de tweede generatie, dus tegen het eind van Juni tot op zijn laatst midden Juli. Deze leggen eieren zoowel aan de kleine re bijhalmpjes als aan de aren van rogge en haver; in het laatste geval leeft de made in de korrels, die zij uitvreet. De derde generatie verschijnt vanaf Augustus tot midden September, en van haar zijn de eieren afkomstig, waaruit zich de larven ontwikkeld hebben, die zich thans in de plantjes bevinden. Tegen deze kleine vliegende insecten kan men geen directe' bestrijdingsmaatregelen toepassen. Als voorbehoedmiddel verdient het aanbeveling de stoppels diep onder te ploegen en verder het wintergraan zoo laa* mogelijk, in elk geval nd 15 September, en het zomergraan zoo vroeg mogelijk te zaaien. Tegen dat de vliegen der derde ge. neratie eieren leggen, is er dan nog geen graan, zoodat zij daarvoor wilde grassen gebruiken; tegen dat de voorjaarsgeneratie vliegt, kan het zomergraan bij gunstig weer dan al zoo groot zijn, dat het weinig meer wordt aangetast. Natuurlijk is het ook mogelijk, dat an dere oorzaken, bijv. vorstschade, een rol spelen bij den onbevredigenden stand op de slechte plekken. Ten slotte willen we nog iets zeggen over een sproeimachine met paardekracht voor het besproeien van aardappelen. Dat besproeien is een moeilijk en onaan genaam werk. De Gebroeders de Lange te Nieuw-Com- pagnie kregen er althans genoeg van en stelden zich in verbinding met den heer Brauw te Sappemeer, om te trachten daar in op andere wijze té voorzien. Zij Constru eerden een paardesproeimachine met een sproeibreedte van 6 M, De machine is een tweewielige kar waarop een vat is geplaatst, dat eenige emmers bouillie kampmatten. Heit» linker- wiel bréngt via ktoi raden, ketting, en kmkas, eéfi cRibbél^eikehdë perspomp in beweging, die de vloeistof in de sproeibuis perst, om vervolgens, uit diverse sproei dop pen in en over het aardappelloof te worden gespoten'. o-'h r' Wij zagen het toestel in werking en gelooven dat er binnen korte jaren wel meer paardesproeimachines in de Veenko loniën in gebruik zullen zijn. Dat het paard elke 6 M. door het aardappelgewas loopt, in plaats van een persoon zooveel malen vaker, lijkt in het geheel geen bezwaar; waarbij kan worden opgemerkt, dat de wielen met jute zijn omwoeld, wat ze te genover 't loof minder kwaad maakt. Het paard en het drijfwiel manen samen één spoor; er komen elke 6 M. dus 'twee spo ren. Natuurlijk is de machine in alle deelen nog niet ideaal; maar de aanvangsbezwa- ren zijn ongetwijfeld gemakkelijk te over winnen. De constructeurs hebben alle eer van hun wern. C. TL Voor de gezondheid. Salade eten. Over het nuf van hét etem van salade in verschillenden vonrl, ook van planten waarvan dit tot dusverre minder gebrul keüjk is, bevat „De Vegetarische Bode" een artikel van dr. II. Valentine Knaggs uit „The Healty Life". Ook over het be- Voor Liane was dus zulk een jaargeld niets. Zeker, de kans was niet uitgesloten dat uit hun huwelijk een nakomeling voort kwam, ofschoon het moederschap zeker Liane al heel weinig zou toelachen, maar die kans bleef altijd twijfelachtig en dan was met zulk een vrouw een jaargeld van 50,000 fr. vergulde armoede. Dit bezwaar was echter niet onoverko melijk en zelfs onbeduidend vergeleken bij hetgeen opdoemde, toen hij van het bestaan van een tweeden erfgenaam ver nam. Die tijding had hem getroffen als een bliksemstraal en het was hem nog een raadsel hoe hij zijn ontroering voor den notaris had weten te verbergen. Daar was het groote gevaar, dat dreig de alles in duigen te doen vallen, en nog erger zelfs. Wanneer de echte d'AUeret verscheen, dan wachtte hem niet enkel, dat hij als een bedrieger de deur uit zou worden ge zet, dat de millioenen in rook vervliegen zouden, maar dan zou hij tevens ophel dering moeten geven, hoe die papieren, waarvan de echtheid vaststond, in zijn bezit gekomen waren; dan zou men gaan onderzoeken en naspeuren en was het niet onmogelijk, dat de misdaad aan den dag kwam. Hij zou aangehouden, voor het Hof van gezwoornen gebracht, misschien ter dood veroordeeld worden of, zop het meeviel, zijn leven verder op het bagno moeten slij ten. Dat was het onvermijdelijke!. In zijn verbeelding zag hij den wettigen erfgenaam reeds op reis naay Frankrijk reiden van salade bevat het bdhartigons- waardige opmerkingen. Rauwe groenten, of, zooals we zeggen, saladen, zijn, volgens de schrijfster, de eenige spijzen van ons dagelijksch menu, due wij er niet bij 'kunnen miseeai. Geaaghebbenden op voedingageibteü heb ben aangetoond, dat de afvalfiroducten in het lichaam, die voornamelijk ontstaan door het ontleden der eiwit/ten .en kool hydraten uit het voedsel dat wij eten, of uit de afgewerkte deelen van onze weef sels, een zuur karakter vertoornen. Deze zuren moeten uit het organisme verwijderd worden, anders zal onze ge zondheid er ander lijden en zuilen onze weef pels overladen worden met vreemde afvalstoffen. De ervaring leert, dat de beste soort voedseL oan deee ophooping van vergiften to voorkomen, juist deze saladen zijn. Zij zijn wat men noemt alkalische voe dingsmiddelen. Wanneer die dagelijks en volop gegeten worden, zuj.'len er een overvloed van sterk-alkalische organische zouten (zooals van natrium, kalium, magnesium en calsium) voorradig zijn om de Natuur in haar ontgiftende werking te helpen. Deze alkalische zouten neutrallseeren spoedig de zure vergiften en dus werkt op deze wijze de salade ais een natuurlijk „antitoxin©". Bovendien verschaffen de saladen over vloed van mfiet-prikkelende cellulose of vezelstof, die door het spijsverteringska naal te vullen, de beweging der spieren bevordert en constipatie voarkarwL Nu hei toebereiden van salade voor den disch. Alle salade-groenten moesten op sier lijke en smakelijke wijze worden toege diend. Wanneer iemand een tuin heeft, kan hii zijn eigen groenten kweeken; in dat gerval zullen deze zeker in uitstekende conditie op tafel komen. lüen groente-teler, die zijn oogen en verstand goed gebruikt, zal zijn zaden of planten, zoodanig uitzetten, dal ei- altijd een opvolging vam pluk beschikbaar is, en er dus het geheele jaar door salade voorhanden zal zijn. Salade, moet met groote zorg worden gcwasschen, herhaalde malen telkens in zuiver water. Zoo mogelijk moest dit was- schen gedaan worden door de vrouw des huizes zelve, o>f anders toevertiouwd aan een verantwoordelijk persoon., die volko men nauwgezet is in dergelijke zaken. Gedurende het wasschen moeten de b\a- derem goed schoongemaakt en nagezien worden; zij moeten worden afgescheurd, niet afgesneden. Bij zeer koud weder kan het verstandig zijn een weinig waim wa ter in de kom te doem die men gebruikt, anders is het schoonmaak-proces alles behalve een aangename bezigheid. Als. het gedaan is, kan men de bladeren een uur lang laten weeken, of 's nachts .ftyiet^Jigiggpr) in.&Wf water,laten liggen., waaraan een weinig citroensap i«s toege voegd, om de salade mooi- bros te krijgen. Groene groenten, die niet voor onmid dellijk gebruik'noodig zijn, worden het best "bewaard in een koelen, kelder, in eeai vochttgëiW l'iminen 'doek.1 Zij moeten aiiet al te lang in het "water blijven staan. Alvorens op te dienen, moeten dé groe ne bladeren in een eonmeijlje van ijzer- draad gedaan en verscheidene malen rondgeslingerd worden, om wat er nog aan vocht aan is, kwijt te raken; ook kan daartoe een vengieit gebruikt worden. De huisvrouw, die salade opdient in een kom, op we'ker bodem een hoeveelheid water ligt, toont dat zij de kunst niet ver staal Hier volgen de namen, van eenige fijnere soorten van saladen, die het geheele jaar door verkregen kunnen werden. Men moet daaruit kiezen, welke overvloedig, goedkoop en in goeden staat zijn in ver band met het jaargetijde; alle kunnen rauw gegeten wonden, zonder dat het noodig is ze te koken. Kropsla, andijviie, waterkers, sterkers, komkommer, selderij, cichorij (gebleekt), prei, voorj aars-uien, spinazie-blaadjes, jonge worteltoppen, jonge biet-toppen, jonge knoltoppen, kervel, zuring, molsla, veldsla, Oostimdische kersblaien, tomaten, radijs, postelijn-toppen, asperge-toppen, doperwtjes en groote boonen (indien jong en zacht.) Het toebereiden van de grovere soorten van saladen. en hij berekende hoeveel dagen de over tocht duren kon. Met gebalde vuisten en kokend van woede mompelde hij: Zou ik dan alleen voor hem gewerkt hebben? Een telegram van Bernard, ontvangen door den notaris Herbelin, die zoo vrien delijk was geweest er den gewaanden Hector d'AUeret van kennis te doen nemen wendde voor het'oogenblik dit gevaar nog af. De jongste d'AUeret vroeg nadere in lichtingen omtrent do erfenis, waaruit viel af te leiden, dat hij niet voornemens was over te komen, althans vooralsnog niet tot de reis had besloten. Dat gaf tenminste een uitstel, waarvan Berthenay een nuttig gebruik kon maken om zijn maatregelen te nemen. Hij bedacht, dat de beide broeders d'Al- leret, afgescheiden van hun aanspraken op de millioenenerfenis, verre van rijk waren. Het bezit van den oudsten bestond uit een paar duizend frank en het was niet waarschijnlijk, dat de jongste er betcD voor zou zitten, terwijl de reis van Ameri ka naar Frankrijk kostbaar was. Voor het oogenblik zou de jongste d'Al- leret dus niet zoo lichtvaardig tot de reis besluiten, maar wanneer notaris Herbelin hem had geschreven, dat de erfenis mil lioenen bedroeg en dat zijn broeder reeds te Parijs was, dan was inderdaad te vree zen, dat hij alsnog tot de reis besloot, al zou hij daartoe een voorschot aan den notaris moeten vragen, wat deze hem ze ker gaarne geven zou. En hij mag hier niet komen, mompel- Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. Rugpijn is nierpijn. Iemand met gezonde1 nieren zou haast vergetten, dat hij een rug heeft, maar zij, die een nieraandoening hebben, zijn a?Jtijd lijdend. Zij staan 's morgens steeds met pijn in den rug op. Wanneer zij zich buk ken of iets zwaars optillen, trekt een scherpe pijn door de lendenen. Hetzelfde 's avonds eoi 's nachts, hun rug gunt hun geen. rust. Pijnlijkheid in den rug en de zijden moet onze aandacht vestigen op de nieren. Zij liggen onder het smalle gedeelte van den. rug, en wat als rugpijn beschouwd wordt, is gewoonlijk nierpijn. Daarom wordt rugpijn spoedig gevolgd door an dere verschijnselen van een niieraandoe- ning, zooals waterzuchtige zwellingen onder de oogen of der voeten, bewolkt- heid, brand engheid van het water, be zinksel. Nierzand, jicht, rheumatiek, ont steking der blaas, niersteen (nierkoliek), zijn andere gevolgen van het verwaar- loozen der nieren. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen enkel voor het genezen der nieren en blaas. Zij herstellen deze organen en be werken, dat zij het bloed behoorlijk fil- treeren en de onzuiverheden daaruit af- voeren. Te Leiden verkrijgb. bij D. M. Krui- singa, N. Rijn 33. Rcijst en Krak, Steen straat 41 en D. de Waal, Mare 56. Toezending geschiedt franco na ontv. v post- tvissel A f 1.75 voor doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie- ren Pillen, weigert iiwcurtjigMng^^elke doos, die niet voorzien is van ne- venst. handelsmerk. 3761 Gewoonlijk meent men dat kool, bloean- kool, spruitjes en rhabarber-bladen to grof ein te taai zijn om als salade te kun nen dienen. Dit is echter niet zoo, mils zij maar op de juiste wijze voor den disch worden toebereid. De beste marnier is om aVieetn de bui tenste groeine blaren t© gebruiken, ter wijl het vastere en wittere binnenste der kool of hei bloe<maclht!»ge gedeelte der bloemkool lm reepjes gesneden kan worden op dezelfde wijze als het met wortels ge daan wórdt. Neem ongeveer zes van de buitenste blaren vaal de kool of een andere grovere groente, snijd er de midde'tste hoofdnerf uit, rol eenige er van heel stijf op, leg het rolletje op een. plank en snijd dan met een heel' scherp mes haar beneden papier dunne schijfjes af. Ga op dezelfde wijze te we,rk met Brus- selsche s^iruitkool of nh a b a rber-b 1 a re n Van een paar blaren heeft tnen een ge heel bord vol oveilheerlijk groen voedsel, dat bijna niets kost en zich heel gemak kelijk laat eten., dat niet taal is, en licht verteerbaar. Het toebereiden van wortel-groenten voor sa.'ade. Er hangt veel at van de wijze hoe men •wortels opdient, om ze er aardig en sma kelijk te doen uitzien. Hier volgt eeai lijstje van dé verschillende soorten: Aardappe- lerifc "artisjokken, wortelen, knollen, witte peentjes, bieten, pompoenen, uien, prei, sja'otten, koolraap. De grootere soorten van worteton of knollen, moeten doorgaans niet geraspt woirden, daar zij op die wijze behandeld tot een. zachte, waterachtige brij worden, die nooit heel smakelijk is en spoedig be derft of van küeur verandert. De beste wijze van toebereiden, na zo eerst goed geborstefd en schoongemaakt te hebben, is om ze in fijne reepjes te onipperen. Dit kan gebeuren door de wor tels in dobbelsteentjes te snijden en ze door een gewonen notenmolen te malen, of ze, over een. rasp, dien. man bij iederen ijzerhandelaa.r kan krijgen, fijn te scha ven. Een groote hoeveelheid tegelijk kan zoo heel spoedig gereed zijn. Gesnipperde wortelen zien er aardig uit op tafel, vooral a's men een aantal wortefen vain verschillende kleuren dooreen heeft ge mengd. de Berthenay in koortsachtige opgewon denheid, het moet hem belet worden, tot eiken prijs. Het hem beletten? Maar hoe? Wanneer Bernard in Amerika bleef, van de reis naar Europa afzag en zich er toe bepaalde zijn papieren en volmacht te zenden, dan was het onmiddellijk gevaar afgewend, maar het zou toch blijven drei gen. BosCoot hij daarentegen zelf te komen, dan was Berthenay verloren. Er was dus geen oogen blik te verliezen. In zijn gedachte. h.ad de Bchurk reeds het doodvonnis over Bernard d'AUeret ge veld, maar hij wist nog niet hoe hij belt ten uitvoer zou moeten brengen. Dat zou niet zoo gemakkelijk gaan bij de eerste misdaad, die alleen de Alpen zooals hij althans geloofde tot getuigen had gehad. Toch was het een onverbiddellijke nood zakelijkheid, ook den jongste® d'Alferöt Ui:t den weg te ruimen. Die tweede misdaad vloe.ide uit de eer ste voort, want er bestond geen. ander middel om den eenigen man, die hem zou kunnen ontmaskeren, heit zwijgen cp te lep Zelfs al kon hij voorkomen, dat Bernard naar Frankrijk kwam, dan nog zou hij de buit met hern moeten deelen. en dat wilde hij ook niet. Maar hoe zich van hem ontdoen? Daartoe ontwierp Beitbenay verschei dene plannen, maar die hij a'le, alls on uitvoerbaar, weer ter iijde zette. CWprrtfc varvptod-l

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 5