KRONIEK. 1914. 7 Augustus. De Duitschers bezetten de stad Luik. Hot garnizoen, onder bevel van generaal Léman, trekt zich terug in de nog ongeschonden forten. Het deel van het veldleger, dat Luik hielp verdedigen, wordt teruggetrokken. Montenegro sluit zich aan bij Servië en verklaart aan Oostenrijk-Hongarije den oorlog. (Zevende staat, die aan den oorlog deelneemt.) 8 Augustus. De Fran6chen zijn in het Zuiden van den Elzas binnengevallen en bezetten de stad Mühlhausen. De Oos tenrijkers, aan wie de taak blijkt toebev deeld. de Russen tegen te houden en naar het Zuiden af te leiden, rukken in Rus sisch Polen op. De Engo schen maken een aanvang met do bezetting van de Duitsche koloniën en bezetten Togo. Middenstand scrediet. Namens de Commissie van Uitvoering -uit de Regeeringscommissie inzake het Middenstands-Crediet is een circulaire ge richt tot de colleges van B. en W. der ver schillende gemeenten, waarin herinnerd wordt aan de op initiatief van TL M. de Koningin op 13 Maart gehouden vergade ring tot het oprichten van een organisatie, teneinde den kleinen Middenstander, die tengevolge van de oorlogscrisis in moei lijkheden geraakte of wiens zaak daardoor teniet ging, het bekomen van een klein krediet om zich te kunnen staande houden of oprichten, te vergemakkelijken. De Regeering is bereid van goedgekeur de kredieten een deel van het risico op zich te nemen. Hoewel reeds thans is gebleken, dat het den kleinen middenstander niet steeds on mogelijk is, voor het niet door den Staat gedekte gedeelte van het verlangde kre diet, persoonlijke of zakelijke zekerheid te stellen, doen zich toch verschillende geval len voor, dat middenstanders, wier ongun stige omstandigheden louter door de tegen woordige oorlogscrisis in het leven werden geroepen en die in alle opzichten verdienen staande gehouden te worden, zouden moe ten worden afgewezen, omdat zij voor het niet van staatswege gegarandeerde deel van het voorschot geen zekerheid kunnen geven. Nu do Staat zich bereid heeft verklaard een hoog percentage van het risico te dra gen in het allerongunstigste geval, dus wanneer van het geleende bedrag in het geheel niets wordt afgelost., betaalt de Staat 55 pCt. van het. verlies, welk cijfer naarmate van de aflossing toeneemt hoopt de Commissie van Uitvoering, dat de Gemeenten met den Staat zullen willen medewerken om de Middenstanders, die daarvoor in aanmerking komen, bij het verkrijgen van kredieten te helpen, door ook een deel van het risico op zich te ne men, wanneer de hulpzoekende niet in Staat is op andere wijze zekerheid voor het niet door den Staat gedekte gedeelte van het voorschot te geven. Gewezen wordt op de regelingen die Be reids door sommige gemeenten in het be lang van liet Middenstandscrediet in ver band met de huidige omstandigheden wer den getroffen. De gemeente Den Haag stelt zich aan sprakelijk voor het volle bedrag dat ver strekt wordt; de Gemeente Amsterdam draagt voor 50 pCt. bij in het risico en de gemeente Leiden en Sassenheim troffen eveneens een zeer gunstige rege ling, terwijl er nog tal van dergelijke voor zieningen in voorbereiding zijn. De Commissie van'Uitvoering vertrouwt, dat de besturen van gemeenten met meer dan 5000 inwoners een regeling als in de evenbedoelde gemeenten getroffen is, zullen willen overwegen en de noodige stappen zal willen doen, teneinde zulk een rege ling ook voor hunne gemeente tot stand kome en dat de besturen van gemeenten met minder dan 5000 inwoners medewer king in dit opzicht zullen willen verleenen óf dcor een gemeentelijke regeling tot stand te brengen óf op andere wijze door bijvoorbeeld aan een commissie van daar voor aangewezen ingezetenen de beharti ging van deze aangelegenheid op te dra gen. De commissie verklaart .zich gaarne be reid alle nadere inlichtingen te verstrek ken en vraagt, met het oog op het dringend belang dezer aangelegenheid, haar zoo spoedig mogelijk de op deze circulaire ge nomen beslissing te willen mededeelen. De heer K. I. B. A. de Coster, Secretaris van de Commissie van Uitvoering der Re geeringscommissie inzake het midden standscrediet (deze kortere titel is thans gekozen in plaats van den vroegeren lan gen naam: commissie tot voorziening in de credieitbehoeften van den kleinen mid denstand ten gevolge van de oorlogscrisis) heeft ons gemachtigd de volgende bijzon derheden mede te deelen omtrent den te- genwoordigen stand en omvang der be moeiingen van de Regeeringscommissie. Op het oogenblik zijn bij de Regeerings commissie 500 banken aangesloten. O. a. zijn in haar geheel aangesloten alle cen trale organisaties op het gebied van het middenstandscrediet. De drie centrale Boerenleenbanken hebben ieder een verte genwoordiger aangewezen die als advi seur optreedt voor de commissie van uit voering bij het beoordeelen van crediet- aanvragen, de landbouwende bevolking betreffende. De organisatie is thans zoover tot stand gekomen, dat de ligging van geen enkele plaats in Nederland voor de daar wonenden een bezwaar behoeft te zijn om crediet te krijgen. Enkele gemeenten hebben eenYegeling getroffen of in voorbe reiding om als borg op te treden voor de credietbehoevende middenstanders voor het. niet van staatswege gedekte gedeelte van het crediet. Reeds zijn gelijk minister Treub met een enkel woord in de Eerste Kamer mede deelde de eerste slaatsgarantiën op credieten verleend, terwijl een aantal ere- dietaanvragen bij de banken nog in onder zoek zijn. Perce^ts^evyjJ^ zjip de credietaanyragen over de verschillende provinciën aldus ver deeld: Zuid-Holland 415 pCt., Noord-Hol land 19, Noord-Brabant 9, Gelderland 8, Friesland 6'/2, Utrecht Groningen 37j, Overijsel 3, Limburg 2% Drenthe terwijl de groote steden daarin verte genwoordigd zijn resp. met 11 pet. voor Rotterdam; 9 pCt. voor Amsterdam en 19 pCt. voor Den Haag. Dat het cijfer voor Den Haag zoo veel hooger is dan voor de andere kan niet juist den toestand weer geven, maar spruit waarschijnlijk voort uit de omstandigheid dat het secretariaat te 's-Gravenhageis gevestigd. Ongeveer een 's-Gravenhage is gevestigd. Ongeveer een gemobiliseerde middenstanders. Militairen-middenstanders die overtuigd zijn, dat zij bij demobilisatie steun noo- dig hebben en daarvoor in aanmerking ko men omdat hun zaken door het in dienst zijn in moeilijken toestand geraken, kun nen zich nu reeds wenden tot de midden- standsbanken in de plaats van hun domi cilie, of, zoo zij daarmede niet bekend zijn, tot den Secretaris der Rijkscommissie voor het Middenstandscrediet den heer K. I. B. A. de Coster, Sweelinckstraat 84, te 's-Gra venhage. Boter. Heit Rijks Centraal Bureau voor detn uitvoer van boter maakt bekend, dat voor de weefk van 8—15 Augustus voor 60 pet. der produelite certificaat van uitveter kan worden verleend; dat 5 ïfct. cler productie met bijgekochte consenten mag worden uitgevoerd; dat de fabrieken 25 pet. der productie zelf voor heit binnenlandsch ver bruik modten afleveren of beschikbaar stellen: en dat alle fabrieken verplicht zijn 10 pet. der productie te reserve eren voor het Rijks Cisartraa! Bureau voor den cii'Jvoer van. boter. Deze 10 pet, mag in geen geval door de fabrieken zelf worden verkocht. Uitvoer van boter. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald: lo. in de beschikking van 29 October 1914, gewijzigd bij beschikking van 14 No vember 1914, wordt art. 3 gelezen aï£> vo.'crt: De 'ceconitroleerde. teekemt de uit te voe ren hoeveelheden aan op de certificaten, onder vermelding van datum, hoeveelheid, geldigheidsduur en nummer van het na der >te noemen consent, alsmede het res tant. totdat de toegelaten hoeveelheid uit gevoerd is; daarna wordt het certificaat terupeez-ondein aan den directeur van het B ote r c ontró le-sóatU'on; 2o. achter a/ri. 3 wordt togelascht een art. 3a, .luidende als volgt: De geldigheidsduur der nader te noe men concenten is beperkt tot 14 dagen na de afeifte van het certificaat waaraan het consent is ontleend, met dien verstande, dat consenten, die vóór den datum waar op deze beschikking van kracht is gewor den niet zijn gebruikt, kunnen worden in gezonden bii den directeur van het Rijks- Centraal Bureau voor «den Uitvoer van Boter, door wien zal worden beslist of, en, zioo ja, tot welken dat aim de geldig heidsduur dezer consenten zal worden verlener d. 3o. dat deze beschikking in werking zal treden cp Maandag 9 dezer. Uitvoer van 6chapen. De 's-Gravenhaagsche lamsslagers hebben den minister van landbouw verzocht, van 15 Augustus tot April 1916 de grenzen te sluiten voor den uitvoer van alle vrouwelijke schapen, welke éénmaal en meer zijn ge schoren, daar de schapenstapel door de bui tengewoon hooge prijzen gevaar loopt uitge roeid te worden. Adr. voert aan, dat, waar nu de dektijd begint, de schapen, welke heden ter markt worden aangeboden voor de fokkerij, door de hooge prijzen toch ter slachtbank worden gevoerd. Ook is het vette schapen- vleeseh tegenwoordig een volksartikel ge worden, aangezien dat nog binnen veler bereik valt. Worden dus, nu het nog tijd is, geen strenge maatregelen genomen, dan zullen de lamsslagers hun bedrijf moeten stop zetten en hebben zij geen schapen en lammeren voor het komende jaar. Burgemeesters. Bij Kon. beeliuiit its H. P. A. Buysimg D&msté benoemd text bungemec&ter te Texel; is benoemd tot bu-rgeme ester <13 Boreulo, jhr. rar. P. A. G. de Mi ly van Heiden Reine site in, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemees ter te Honidrik-Ido-Ambach t; is benoemd tot burgemeester te Berken wou de A. Gau- tier. secretaris dier gemeente; is aan, J. C. Gülcher eervol ontslag verleend a's bur gemeester te Hilversum, met dankbetui ging voor de diensten door hem in d-ie betrekking bewezen; is aan J. M. H. Dob- balman eervol ontslag verleend als bur gemeester te Nederweert. „De Ned. Dagbladpers." Te 's-Gravetnlhage in het hotel ,,De Wit- tebrug" is do jaarvergadering gehouden van do vereeniging van uitgevers van dagbladen ,,De Ned. Dagbladpers". In het bestuur werdien do heonen A. G. B0is.9e.vain (..Handelsblad") en F. J. A. M. Wiierdels (,,Tijd"), dóe- als voorzitter en secretaris bij aftreding dadelijk herkies baar waren, met algemeone stemmen herkozen, en in de plaats van. den niet terstond herkiesbaren. h<;er F. W. Schot- te'ndredër („Utr. Dagblad") gekozen do heer Chr. A. Vieweg (Prow. Ge'Jd. en- Nijm. Crt."l Met do vereeniigi.ng de ,,Ned. Periodieke Pers" werd de overeenkomst betreffende do uitgifte van het vereen/igingso-rg a an opnieuw aangegaan. Eon uitvoerige gedachten-wiisseling had plaats over die bronnen voor telegrafische berichten uit het buitenland en over de betaling van den toeslag tijdens den oor log, alsmede over do onbehoorlijke adver tenties. betreffende abortus provocatus, prostitutie e. d. De Commission', vbor de ze aagelegenihiedem. in het leven geroepen, werden bekrachtigd en aangevu'd. Besloten wordt tot instelling van een Scheidsgerecht voor de beslechting van geschillen onder do leden. Aan het be stuur werd opgedragen, hiervoor een re glement te ontwerpen. Vooite aanvaardde het Bestuur do opdracht, zich tot dien Mi»- mlste-r van Justitie te wenden, om te ver krijgen, dat voorbaan pro Deo-adverben- tiën door het Rijk zulilen worden betaald en tot den. Secretarie-Generaal der Poste rijen en Telegrafie om tie overleggen, of het mogelijk zal zijn, een bijzonder tarief te verkrijgen voor pers-telegrammen en vrijstelling van het dringend "-tariief voor intêrcom-muniaüe gesprekken. Krachtig ver zet werd aang et eekend tiegen het bemerk bare besluit, dat Openbare Instellingen niet meer hun oproepingen en" afkondigin gen ate adverbentiën plaatsen in de cou ranten. doch alleen in de „Staatocohrant", waarhij de verwachting is uitgesproken, dat de couranten den inhoud ervan ate bericht zullen opnemen. Be-stoten werd dit niet te doen. Vooriis hield de vergadering zich bezig met een bespreking van. de vereenvoudig de s'riling, werd een motie aangenomen, waarin de wensch werd uitgedrukt, dat de couranten algemeen de dateejing zullen stel lien op den dag van verschijnen, en bestoten, nu de „Regelen voor het Adver- tentilie^ezen" zijn ingevoerd, aan de Ad vertent i e-b ure au x afdruk te geven van al wat in h-eit orgaan" der Vereenriging met betrekking tot de advertentiën geschreven ■wordt. Ten slotte werd een Commissie benoemd die zal onderzoeken, hoe de marktberich ten door de dagbladen op goedkoop ere wijze zulten verkregen kunnen worden. De volgende vergadering zal weder te 's-Gravenhage worden gehouden. „De R. K. Land- en Tuinbouwer." Het orgaan voor de Provinciale Boeren bonden in Noord-Holland en Zuid-Hol land „De Boer" is omgedoopt in de ,,R. K. Land- en Tuinbouwer", officieel orgaan van de bij den R. K. Land- en Tuiribouw- bond in het Bisdom Haa-rlem aangesloten Bonden. Het eerste nummer van- de „R. K. Land en Tuinbouwer" is gisteren verschenen. „Wij hopen" zegt de redactie „dat „De R. K. Land- en Tuinbouwer" eenmaal geven zal aan de .leden van den R. K. Di-oc. L. T. B., wiait zij er van verwachten. „Eenmaal" zeggen wij, want het ligt voor de hand, dat waar allies nog geregeld moet worden met betrekking tot den Bond zelf, het onmogelijk is voor het orgaan reeds aï.'ie plannen daaromtrent dn daden om te zetten. Doo-r deskundige medewer kers. door aan ons blad te verbanden we tenschappelijk gevormde mannen, zoowel op het gebied' der veehouderij als op het terrem van tuinders en kweekers, móet „De R. K. Land- en Tuinbouwer" worden een bron van vooriichtiing, een schat van kennis waaruit allen kunnen putten tot meerdere bloei van hun maatsdhaippdlijk teven." Het eigen orgaan van de nog zoo kort opgerichte sympathieke ve-reeniigdnig van harte veel succes toegewems-chl! Boskoopsche rozen. Naar wij vernemen, heeft Hare Majes teit de Koningin, aan Hare Majesteit de Koningin-Moeder, -ter gelegenheid van Hoogslde-rzeCiver verjaardag op 2 Augustus j.l.eene prachtige collectie rozenstruiken ere schonken, welke door een groot aantal Boskoop sche kweekers -zullen worden ge leverd en dit jaar in het park van het Paleés Soesitdijk uitgeplant zu'itein worden. Dit vorstelijk geschenk vertegenwoordigt eene groote waarde en getuigt opnieuw van de wanne belangstelling van H-are Majesteit de Koningin in den vaderland- schen- tuinbouw. Het was Harer Majesteit toch bekend, dat dn het boomkweekersbedrijf en meer in het bijzónder in de roze-n-kweekerijen de zaken zoo goed a"s sitil staan en daar om zal dn de eerste 'plaats in die kringen dii-t hernieuwde bewijs van Harer Majes- teilits belangstelling op hoogen prijs wor den geste,id. Waar het thans uit den aard der zaak niet heit seizoen voor het verplanten van rozen is, had Hare Majesteit de Koningin de opdracht gege-ven, d-at op\ j.-l. Maandag needs zeer vroeg in een der zalen van het Pale-is vaai Hare Majesteit de Koningin- Moeder eene keurcoltectriie van afgesneden rozen zou worden opgesteld, die een beeld moesten geven van het eigenlijke geschenk dat, z'ooal-s wij hierboven vermeldden, eerst later volgt. Aan den heer Jan Spek, te Boskoop, den ver over onze grenzen bekenden rozen- kweeker, die de winner was van den thans zoo veelvuldig en met zooveel suc ces gebruikten Boskoopsohen rugosa-om- derstam werd door Hare Majesteit de Koning,in opgedragen, zoowel' deze keur- collectie ais later het ptanfmateriaaJ, waaruit het Vorstelijk geschenk zal be staan, bijeen te brengen, terwijl die heer J. G. Ball-ego, te Leiden, die zu'k prachtig werk leverde bij het schikken der Neder- landsche inzendingen op de tuinbouwten toonstellingen te Londen, Gent en St. Pe tersburg, gaarne bereid gevonden werd, op Boakoop's verzoek, voor het et alee ren der afgesneden rozen zo-pg. te dragen. Hare Majesteit de Koningin, kwam reeds vroegtijdig deze keurcoSfectce in oogen-schouw nemen en liét zichdoor beide heeren over verschillende zaken, de rozenteelt en onzen tuinbouw uitvoer handel betreffende inlichten, terwijl zij een uur later opnieuw ten Paleaze beschei den,. het, groote cn zeldzame voorrecht.ge mot,en in het bijzijn, van Hare Majesteit de Koningin, Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins dier Nederlanden en Har,e Konink lijke Hoogheid Prinses Juliana, aan. Hare Majesteit die Koningin-Moeder verschillen de mededee-lingen te mogen doen, welke op het geschenk betrekking hadden. Stelt Boskoop het op hoogen, prijs„ dat deze belangrijke Koninklijke order aldaar geplaatst werd, de kweekers verheugen zich er te meer om, omdat nu in het prachtige park te Soestdijk opnieuw het bewijs kan worden geleverd, daó de Bos koopsche onderstam ook op zandgrond schitterende resultaten geeft Korte Kroniek. Een voorstel van B. en W. van Pur- merend om de najaars-kermis niet te doen doorgaan is na gedachleauwisseliinig inge trokken, zoodat de kei-mis wet^ zal worden gehouden. De gewone aud'iëntóe van den minis ter van buiten-l andsche zaken zal 13 dezer niet plaats hebben. Gemengde berichten. De „veld" op den doorrit door Amster dam. Van een in Amsterdam ongekend militair schouwspel zijn schrijft het Hbl. gistel-middag honderden Amster dammers getuigen geweest. Een afdeeling van een regiment veld-artillerte, die een tiendaag.schen oefenrit maakt, kwam tegen twaalf uur dreunend en rammelend onze straten binnenrijden, om op de Heeren gracht halt te houden. Zij was gistermor gen uit Loenen vertrokken en reed, na hier rust gehouden te hebben naar Heemstede door, waar de nacht wordt doorgebracht. Daarop keert dit gedeelte van het regiment dat onder bevel staat van overste Tonnet, naar Den Haag terug. Het bestond uit twaalf kanonnen met caissons, gereed schapswagen en keukenwagens. Toen „halt" was geblazen, stonden de staf en de muziek op de Heenmgracht bij het Koningsplein en bevonden de laatste kanonnen zich op de Heerengracht bij den Amstel. Het rust-signaal werd door middel van fluitjes over de geheele lengte der bat terijen doorgegeven, waarop officiers-appèl geblazen werd. Inmiddels waren de stukrijders van de kanonnen en caissons gesprongen, om voor hun paard en water te halen. Het duurde dan ook niet lang, of men zag de veldar tilleristen de patriciërs-woningen op de „bocht" en op de andere gedeelten van de Heerengracht binnen gaan, om de water zakken voor de paarden te vullen. Ook de haverzakken werden losgemaakt en zoo kon men op de gracht de vele paarden der bespanningen en ook de meegevoerde losse paarden hun middagmaal zien ge bruiken. Dan zag men er artilleristen, die flesch- jes bier en krentenbroodjes ronddeelden, terwijl ook het noodige kommiesbrood voor den dag werd gehaald. Van den Amstel tot aan het Koningsplein, met korte onder brekingen op de dwarsstraten, was het dus één uitrustende en etende massa men- schen en dieren, waarom heen honderden nieuwsgierige Amsterdammers stonden.' De artilleristen in veld-tenue zagen er allen gebruind door de zon goed uit, na deze tiendaagsche oefening op het vlakke land en op de heide; De officieren hadden allen de talpa op; eenige echter de nieuwe grijze kepi. Enke le „gele rijders" met hun met- veel geel of goud betreste uniformen en de zware be renmutsen, trokken natuurlijk zeer de aandacht. Een aantal bereden politie-agenten ver gezelden de militairen. Ook op de kruis punten stonden de noodige agenten, om het verkeer te regelen, toen de lange stoet juist op de zeer drukke middaguren daar passeerde. Tegen tweeën reed onder de tonen van de muziek de lange stoet, die door een Roode Kruis-wagen en enkele lastwagens met haverzakken gesloten werd, over Dam en Damrak, om ten slotte door Raadhuis straat, Marnixstraat en Haarlemmerweg de stad weer te verlaten. Overal stond het vol met nieuwsgierigen langs den weg. Botsing. Gistermiddag kwam nabij de Westermarkt. te Amsterdam de Haarlemsche tram in botsing met een vrachtwagen van de Hollandsche Spoor. De koetsier cn een besteller werden van den vrachtwagen ge slingerd. De eerste, die een nogal ernstige hoofdwonde had bekomen, is na in het poli-' tieposthuis aan de Westermarkt verbonden te zijn, naar het ziekenhuis vervoerd. Over de grens gefietst. Woensdag maakten tweie dames, die in, Winterswijk in een Ihoteil logeerden, een u-itetapje per flets Langs den Kollte-nschen weg. Door onbekendheid meitr do juiste ligging van de Duitsche grens, werd cleze overschre den. Men begrijpt dus den schrik der twee dames, toen ze door dé Duitsche grens wacht werden aangehouden en naar Stadt Lohn vervoerd. Van spionnage is geen sprake. Allicht zu'.C>en de dames met een paai- dagen teel weer naar hier komen en worden ze vastgehoudenomdat ze do enrens hadden overschreden, zonder van een- pas voorzien te zijn. Onbeheerde lammeren. Det wet ge biedt, dat onbeheerd vee moet worden overgebracht naa-r den schu-tistal. I-n- de gemeente Ferwerde.radee-1 werden pl.m. 200 lom-meren, onbeheerd op den publie- ke.n weg aangetroffen en tijdelijk op een at.uk land opgesloten. Voor al cüi'e blaters was geen stal genoeg. De burgemeester moet nu als wetsovertreder voor den kantonrechter verschijnen. De wet spreekt immers van stal en aan dat voorschrift -is niiet voldaan. Spionnage. Te Sc-hore (Zuid-Beyeland) is een Duütscher gearresteerd', verdacht van spionnage. Hij is gevankelijk naar Middelburg overgebracht. Leger en Vloot. Reizen Militairen. Sommige korporaals en manschappen, die •met een vervoerbewijs reizen, schijnen in de meening te verkeeren, dat zij, eenmaal de plaats hunner bestemming bereikt hebbende, deze niet, voor eigen rekening, per trein naar elders kunnen verlaten, omdat zij niet in het bezit zijn van een verlofpas. Deze veronderstelling is echter niet juist. Voor korporaals en manschappen, die met verlof .zijn, e hebben gereisd op een ver voerbewijs, geldt de strook B van het ver voerbewijs, waarmede zij hunne bestemming hebben bereikt als verlofpas, waarop dooi de spoorwegen tijdens den geldigheidsduur miUtejre jplaatskaarten worden afgegeven. SPORT. CRICKET. Hetrprogramma voor Zoudag luidt: - Competitie. Ie klasse R. en W.—'sGr. C. C. 2e klasse Hermes IIAjax. HaarlemAlbion. Telegraafbeker. Ie ronde: V. R. A. I—P. W. V. O. C.Hermes. V. V. V.—V. R. A- Ha. WIELRIJDEN. Drie-Pro vinciën-rit. De R. R. C. de Pedaalridders houden op Zondag 8 Augustus a.s. een Drie-Provinciën- rit voor wielrijders en -sters. 's Morgens om 6 uur wordt afgereden van het Calaudsplein te Rotterdam, dan gaat het via Gouda, Haas trecht, Montfoort, Utrecht, Hilversum. Wecsp, Amsterdam, Haarlem, Leiden, Den Haag we der terug naar Rotterdam. Duur van den tocht pl.m. 12 uur. Bij Utrecht, Amsterdam en Leiden-wordt telkens een 1/2 uur rus^ toe gestaan. Ook tandems kunnen aan den tocht deelnemen. Rijders, die den rit binnen den vaStgestelden tijd volbrengen ontvangen direct na afloop een zilveren herinueringamedaille. Dames ontvangen een broche. De afstand van den rit bedraagt pl.m. 165 K.M. Ongeveer 20U dames en heeren zullen aan den tocht deelnemen. Ongeveer te drie uur zullen de deelnemers door Leiden trekken naar de Oude Vink waar een contróle station is en een half uur ge rust wordt. 1 Uit Stad en Omgeving. Een detachement grenadiers en jagers. Gtetereinimii-ddag kwam in de Morsch- poórt-kazierne aan een detachement gre nadiers vain het depot der brigade grena diers em. jagers onder den le Luitenant jhr. AL D. La-man T-r.jp. Dit detachement, sterk 350 mam, benevens rijwiel-en en. voertuigen, was dés morgens uit Den Haag gemarcheerd, h-atl in de buurt van. Katwijk een oéfeniling gehouden tegen de compagnie van den kapitein baron Van Voorst tot Voorst van het 4e regiment in fanterie en was da aim a naai- Leiden ge marcheerd. Des avonds woon-d-eai de manschap-pen het concert bij in Musis van de kapel van het 4e -regiment in fainter lie e-n werdén aldaar onthaald op veaversehingen door de goede zorgen van de Nederl-andsche Veree-rulgimg „Ons Leger". Hedenochtend vertrok het detachement te h-al-f acht dm. de richting Haarlem. Thalia Bioscoop. In een -vernieuwd gebouw onder een. andere directie dus als een geheet -nieuwe zaak is de Bioscoop HaarLetm- meratraat 52 -heropend. In een vernieuwd gebouw. Doordat de plaatsen nu amphi- tiheatersgervvijze zijn aangebracht, kan een de-der, -beter neg dan- vroeger, op het doek. zicm. Bovendien geven beschildering en. décor de z-aal iet-s bijzonder aangenaams, verleenen haar een cachet-, dat men 1-ang ruieit in allé bioscopen, aantreft. Onder een andere directie. Directeur is n.J. de heer Frank, die door zijn grooten omzet in films voor om-ze overzeesche bezittingen, waar hij de beste biiosco-op-d-nrichtrnigen heeft-, in staat is het publiek het beste, het nieuw ste. het kostbaarste te g^en wat er op fü-m-gebied is te krijgen. Gisteravond werd voor invite's een 'prachtig geslaagde voorsteCffing gegeven. De dcttiectrice-exp'Mc atnLc-e, mevrouw Ne-lly Nieuwstraten, huldigde in een kort openingswoord den directeur, dén heer Frank, wien zij een bloemstuk, overhan digde, den onder-directeur, den heer Asler^ en don .'architect, den heer v. d. Laan. De films waren allen van superieur» kwaliteit. Zoowel de matuur-opnamen ate de twee komische films en vooral het groot historisch drama in vi'er bedrijven „De kinderen van Koning Eduard" oogste veel en welverdiend succes. De muziek piano- en viiool was goed, maar zat zi«ch nog wat meer aan de omgeving moeten aan passen. Een Vlaamische soubrette, mevr. Sophie- Smith, bracht eon zeer aangename afwis seling door een keurig repertoire, waarbij h-are veelzijdige talenten ten vo-lie tot hun •recht kwamen. Moge deze bioscoop steeds blijven wer ken in de richting, waarin zich de ope ningsvoorstelling bewoog,-moge zij steeds geven g o e -d e, onder alloopzich ten. goede films en variété-nummers. Dan, maar ook -dan alleen kan zij zich verze kerd houden van de sympathie der Lel-d- scbe ingezetenen. Uit het onderhoud, crat wij 'hadd-en met -directeur en directrice mogen wij tot on-s genoeg en- met reden de ver onderst enting maken, dat dit ook in werkelijkheid zoo zia.l zij-n. Venmel-déin' w-e nog, dat de Vlaamsche soubrette en de exp/ttc-atrice een bloem stuk wend aangeboden. De explicatie was waarlijk uitnemend. Stem e-n dictee van de explieatrice vo'lidoen uitstékend. Er zullen afzonderlijke kindervoorstellin gen worden gegeven, die onder toezicht eener commissie staan. Benoemingen. Door den minister van Waterstaat zijn benoemd tot buitengewoon opzichter: C. den Hertog te Leiden, bij het weder op hoogte brengen van een ge deelte van den Oostelijken dijk van het Merwedekanaal in de prov. Utrecht; J. N. Maas te Kouderkerk, bij het uitvoeren van baggerwerk tot verbetering van de Maas tusschen Grave en Heusden. „Art» et Relfigioni". Het bestuur de zer vereeniging is uitgebreid met de dames leden G. van Oerle en C. v. d. Spek. Wandeltocht. De wandelwedstrijd Lei den—Hoek van Holland zal, zooals bekend, Maandag worden gehouden. Plaats van vertrek: „Zomerzorg" GVfc uur voormiddag; plaats van aankomst: „Zomerzorg" 4—7 u.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2