7 BUITENLAND. De Oorlog. No. 17 7 BUREAU; STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. v,-', DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN CeABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, mot GRATIS POLIS Ongevallen-vorzekéring het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bjjonzo nten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post fl.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/ï oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent ZATERDAG AUGUSTUS. 1915. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeellngen van 1-5 regels fl.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1—5 regels 50 cent. Iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent. Iedere regel meer 5 cent lit nummer bestaat uit twee laden en het geïllustreerd iondagsblad. Grenzen sluiten. Steeds nijpender wordt de toestand wat eiti e-ft hat vleesch-gébrui'k! In de Haar- sm&cJie bladen, van gisteren leeem we, at laar nu ook het rundvleesoh en -vet 10 cent per K.G. en het ikal.fsv.'ieesch éh 20 cent per K.G. is verhoogd. En hert, ons niet verwonderen, als het voor- eeiVl de;r I-Iaarlemsche v'.ieeschhouwers tavo'gimg vindt. Waar moet het heen? .ariizamerhaud is er voor den gewonen -.an, voor den burger, die hard moet wer- nielt slechts geen' aankomen meer tan vleesoh. doch ook zal hij zijn vet moe- derven. En zal dat niet tengevolge tobben een onder-voeding van zeer velen, ten beroovinig van kracht én een verzwak- van energie? Men moge al praten iver ..visch als voücsvoedsel" heel goed, naar voor de breede massa van het volk saj'. de vLsch nooit het gebruik van vet ikuniiien vervangen. Van overheidswege <lier.it gezorgd dat helt vleesclhgetoruïik nóeti zeer velen tot een onmogeflijk- ieid, tot iets onbereikbaars wordt akt. En hoe kan de regeenimg daar voor zorgen? Door de grenzen voor den uitvoer te sluiten! Eindelijk 't blijkt hoog tijd, want de toestand wordt steeds nij pender moet de regeering eens die orkeur voor het vrije handelsverkeer la- a varen, eindelijk moet zij eens de oogen enen voor het eenóge middel, dafc ons k we.er zal schenken, wat het zoo zéér behoeft; bit'ijk vLeesc.h en vet! En dat ire midd'ö'l is: een absoluut uitvoerver bod Onhebbelijk. Een onzer geïllustreerde tijdschriften dient den Hagenaars een welverdiend standje toe in den vorm van een foto. Oj) 2 Augustus zijn de Kcmilrigin en Prins Hendrik naar heit Voorhout g-ewan- ld om de Koningin-Moeder te gaan ver- jaanvonschen. Men ziet deze wandeling •tot :en optocht geworden van slagersjon gens. kinderen, maar ook ander publiek oor beschaafd wil doorgaan. 'i Is werkelijk Ergerlijk en onhebbelijk, zooals het publiek pleegt "op te treden, wanneer de Koningin eens wandelt. Men moeit dat lamme gedrang acbtier H M oezicn hebben om te beseffen hoe het komt, dat de vorstinzoo zelden zich op stiu;. beweegt. Dat het publiek meer kijkt, dan wan neer een particulier persoon voorbij gaat is aannemelijk. Maar waarom dat meeloo- pen, waarbij hetgevolg" natuurlijk steeds meer aangroeit. Natuurlijk zou de Koningin zich kunnen doen omringen door politie, die de aan gapende menigte op een afstond hioYJ, manr zoo te wandelen levert ook niet veel pleiz.ie.r op. Als H.M. eens wat meer wandelde., zal men zeggen zou dan 't nieuwtje er- niet af '„'aan. 't Publiek is echter al sinids jaren zoo onhebbelijk, ondanks allerlei wenken in de pers. Wanneer eu"''.en de nieuwsgierigen dn de Hofstad toch eens gaan beseffen, dat ook de Koning-in het recht heeft ziich on- eehinderd door de stad te bewegen. Ge schiedde zulks, H. M. zou minder haar toevlucht behoeven te nemen tot afgesloten ierre nen om anders dan rijdende van de hui.ten lucht te gen iet en. En daar zou ook de Residentie wel bij varc-n. Een Oostenrijksche duikboot brengt een Italiaansche duikboot tot zinken. Het Italiaansche luchtschip „Citta di Jesi" wordt boven Pola neergeschoten. Het Britsche s.s. „Midland" is ge zonken; de bemanning is gered. Fransche oorlogsschepen bombardeeren de Anatolische kust. De Galata-brug van Konstantinopel is volgens „Wolff" niet vernield. Van het Westelijk oorlogs terrein. Frar.sch legerbericht Communique van gisterenmiddag: In Artois bommengevechten om Souchez, .bijna den geheelen nacht door. Voor Neuville St. Vaast werd een Duit- sche aanvalspoging gemakkelijk tot staan gebracht. In de Argonnen bommen- en granaten- gevechten, gesteund door artilleriebeschie ting, die in hevigheid toenam in den nacht van 5 Augustus, voornamelijk om heuvel 213, in den omtrek van Fontaine Charmes en bij St. Hubert. Ten Westen van hoogte 213 poogden de Duitschers uit hunne loopgraven te komen, maar zij werden dadelijk weerhouden door het Fransche vuur. Op de Maashoogten, bij Bois Haut, vie len de Duitschers tweemalen aan, zonder succes. De aanvallers werden met bommen en infanterievuur teruggedreven. In Lotharingen beschoten de Duitschers in den nacht van 5 op G Augustus het dorp Embermesatl en de Fransche stellingen bij Reillon. In de Vogezen werden zeer hevige ge vechten geleverd, om de hoogten, die de Noordelijke Fecht beheerschen, voorname lijk om den Schratzmannele, waar de Duitschers, na zich van een Fransch blok huis te hebben meester gemaakt, n een onmiddellijk daaropvolgenden aanval we der daaruit werden verdreven. Het Fransche vuur bracht den Duit schers zeer zware verliezen toe. Duitsch legerbericht. Officieel wordt uit het groote Duits me hoofdkwartier gemeld: De strijd om den Lingekopf en Zuid waarts daarvan duurt voort. Door ons ge schut werden vier vliegtuigen gedwongen te landen. Een verbrandde, een werd stuit geschoten. Aan de kust viel een Fransch w ater- vliegtuig met de inzittenden in onze han den. Van het Oostelijk oorlogs terrein. De val van Warschau. Door den val van. Warschau is de ve ld tocht van de Duiitsch-Oositenrijiksche troe pen in Polen, op grootsdhe wijze bekroond, De weerstand der Russen is voor langen itijd gebroken en een hervatting van het offensief schijnt vooreerst een onmoge lijkheid. Niettegenstaande de ontruiming van Warschau door het Russische legerbestuur tijdens die laatste dagen herhaaldelijk ais .een zeer gewone en .logische strategische manoeuvre werd voorgesteld en al'.ie maafcrege'en werden genomen om bij het verlaten der stad zoo min mogelijk bruik baar materiaal voor den vijand'aohter, zoo wordt toch reeds door de Enge'.'sche pers erkend dat de val van Warschau een zeer noodlottige gebeurtenis is. In de Times" wordt opgemerkt, dat de parallel, die vele ultra-optimisten tusechen den Duitschen inval in Ru stand van 1915 en dien van Napoleon van 1812 trekken, op onjuiste voorstellingen berust. Toen Nap pi eon in Rusland binnenviel bestonden er geen spoorwegen; hij moest voor de verzorging zijner troepen op een vijandelijke bevolking .rekenen en bevond zich bovendien op 1500 mijL van Frank rijk. De Duiitschers (faarentegen voe gen sfliechlts het Russiisch gebied bij het hunne als zij voortrukken. Hun basis vo'grt hun leger en zij hebben een uitmuntend spoorwegstelsel achter zich Tot het uiterste hebben de Russen zich nog staande gehouden in den vierhoek, die tusschen den WeiLdhsel en de Boeg wordt gevormd door Serook, Zegrce, Nowo Geor- eiewsk en Warschau. De Duitschers breid den hun front links van de Narew uit en waren Dinsdag j.l. Warschau reeds op een afstand van 30 K.M. van ui-t het Noorden genaderd. Uit het Westen rukken zij vcoirt langs de Lowitser spoorlijn over Blonie, uit. het Zuidwesten langs den spoor weg van Soe-rnewezy over Grod-isk en uit het Zuiden langs den straatweg van Gro- jec. Toen de Russen eenmaal van den weg van Gora KalworjaPiaseczino waren ge weken. konden de Duitschers het Zuidelijk front tot op 15 K.M. naderen en de verde digingswerken beschieten. De groote vraag Ls thans of de Duit schers na de verovering van Warschau en Iwaneorod hun offensief zullen staken, teneinde een .deel hunner troepenmaoht naar heit Wes/ten over te brengen, of dat zij de eenmaal begonnen actie geheel zul len voltooien, om zoodoende het nieuwe Russische front in gevaar te brengen. Naar de persstemmen te oordeel-en dde zich iin Duitschland doen hooren, schijnt de laatste verondersteViiing zeer waarschijn lijk. De „Morgenpost" schrijft a'thans dat met de imbezitname van Warschau en Iwamrorod en de daartusschen gelegen Weichsel.l'iniie de Duitschers niet alleen een sterke verdedigingsstojling hebben ge vonden, die.met betrekkelijk zwakke krach ten kan worden verdedigd, doch dat te vens voor de verdere operati.es een nieu we basis is geschapen, v-an waaruit de opmarsoh naar hert Oosten op een breed front kan worden voortgezet. Deze opmarsch zou evenwel eerst kun nen' pHaats vinden wanneer de Russen hot Narew-fraat en 't front tussohen den Weichsel en de Boeg geheel hebben ont ruimd. Van het Zuidelijk oorlogs terrein. Oostenrijksch legerbericht. Rapport van den Oostenrijkschen gene- ralen staf van 6 Augustus: De dagelijks herhaalde aanvalspogingen en op zich zelf staande aanvallen van de Italianen eindigen voor hen steeds met vol komen mislukking. Waar de Italiaansche infanterie een aan val aanzet wordt zij- of reeds door ons artillerievuur teruggedreven, of, indien zij dit doorstaat, door onze infanterie met zware verliezen teruggeworpen. Zelfs de grondigste artilleristische voorbereiding kan hierin geen verandering brengen. Zoo mislukten in den afgeloopen nacht en gis teren verschillende aanvallen, een van uit Sagrado, een tweede tegen de Podgora- hoogte, waar het terrein met lijken van Italianen bedekt is. Evenzoo waren de vijandelijke aanvallen in den Plavasector en het Krngebied vergeefs. Een voor artillerie waarneming dienende kabelballon bij Monfalcone werd door ons naar beneden geschoten. In de Karinthische Alpen hebben onze troepen bij den Monte Paralba eenige gun stige hoogtestellingen op Italiaansch grond gebied bezet. Aan het Tiroolsche front werd een aan val van een vijandelijk bataljon tegen de Col di Lana (Buchenstein) afgeslagen. Een onzer patrouilles overviel in het Ortlerge- bied een halve compagnie en bracht deze hevige verliezen toe. ftaKaansch legerbericht. Rapport van den Italiaanschen genera- len staf: De Italianen zetten het offensief voort in het Cornevaledal. Op liet. Karstplateau deden de Italianen een tegenaanval en ver overden een sterk stelling, welke den Oos telijken toegang tot het Cappucciobosch en dien tot San Marino del Carlo beheerscht. Op Zee. Aan de kust van Anatofië. Een Fransch slagschip en twee kruisers, begeleid door torpedojagers, mijnenvegers en aeroplane-sohip, hebben op 3 en 4 Augustus Sighadijk en Sca'ianova aan de kust van Anatolië gebombardeerd en een donante-kantoor en versterkingen vernield, meldt Reuter uit Parijs. Een kmiser verwoestte heit dorp Speliia, een onderzeeërs-basis van den vijand. Tegenspraak. Naar Wolff uit Berlijn seint is het on langs uit Dede Agatsj gekomen bericht, dat de Galata-brug te Konstantinopel door onderzeebooten zou zijn opgeblazen, een verzinsel. Een Italiaansche duikboot en een Italiaan9ch luchtschip vernield. Officieel wordt uit Weenen gemeld, dat eeii Oostenrijksche duikboot een Italiaan sche duikboot van het Nautilus-type heeft doen zinken. Het Italiaansche luchtschip „Citta di Jesi" werd tijdens een tocht boven Pola naar beneden geschoten. De Oostenrijksche marinestaf meldt nog, d.d. 6 Aug. dat de Italiaansche duikboot gistermorgen vroeg bij het eiland Pelagósa door een torpedo in den grond werd ge boord. Het Italiaansche luchtschip werd om 12 uur in den nacht van 5 op 6 Aug. tijdens een poging om over de haven van Pola te vliegen, door granaatkartetsvuur naar be neden geschoten, voodat het nog schade kon aanrichten. De inzittenden n.l. drie zee-officieren, een machinist en twee man, werden gevangen genomen; het luchtschip werd naar Pola gebracht. De duikboot- en mijnoorlog. Het Engelsche stoomschip „Midland Queen" is in den grond geboord. De twee booten waarin de bemanning zich had ge borgen, zijn opgepikt. (t)e „Midland Queen", in 1901 gebouwd, mat 1993 ton bruto, 1349 netto en behoorde aan de Richelieu en Ontario Nav. Cy. te Midland in Ontario. Red.) De „Belridge". Wansen, de directeur der Noorsche ree- derijvereeniging, is uit Kopenhagen te Kristiania teruggekeerd. Hij heeft daar onderhandeld met Greve, directeur der Norddeutsche Lloyd, den vertegenwoordi ger der Duitsche regeering, over het ge val van de „Belridge". Zij zijn tot over eenstemming gekomen ten aanzien van de schadeloosstelling. De zaak zal eerlang haar beslag krijgen als Duitsche deskun digen het bedrag van de schade zullen hébben vastgesteld. Het herstel van het schip heeft 16D00 pd.st. gekost, daarbij ko men nog de kosten van bet laden en los sen der lading olie en twee maanden tijd- irlies. (Men zal zich herinneren dat de „Bol ridge" indertijd is getorpedeerd, maar niet is gezonken en naar een Engelsche haven gebracht. Red.) In de lucht. Een luchtaanval op Belgrado. Bij gelegenheid van den jongsten aanval op Belgrado door Oostenrijksch-Hongaar- sche vliegers ondernomen, werd het Cen traalstation door bommen ln brand ge schoten. Het station moet geheel afgebrand zijn, terwijl de scheepswerf en de kazerne in het zuidelijk gedeelte van de stad ook getroffen moeten zijn. In Duitschland. Het herstel van Polen. Ook de Keulse he correspond enit vaal de „Tiid" meldt, dat Duiitsc'hlamd en Oosten- ■rijk-Hongarije voornemens zijn een zelf standig koninkrijk Polen te herstellen. Wii oait'.eenien aan zijn correspondentie het volgende: Duitschland, in vredestijd op het stuk van Potenties tuu r ,wat hardhandig en dus onverstandig, heeft vooral door dezen oorlog ingezien, welk een zegenrijke daad niiet enkel voor de Polen zefoven, maar ook voor Duitschland het herstel zou worden van Poim's zelfstandigheid onder Duitsch- Oostenrijksch vriendschappelijk toezicht. Alle fouten van het verleden, zouden daar door worden goedgemaakt en alle verlo ren of weifelende sympathieën gewonnen. Dit ware nog het minste deel, veel groo ter succes ware de herbouw van den Pool- schen muur tegen Rutland, de weder-op- richting van een bevriende zx>ne, waarvan Duitschland niet enkel bijzondere voor- deelen op handels- en> ander gebiecT door welwillende verdragen zou genieten, maar dat ook als Miksemafleider van liet Rus sische onweer bij gelegenheid kan dienst doen. Ook het Oostenrijksch ergenba'.ang eisclut een gedachltieogang in deze richting tegen Rusland. Tevens voor den. Balkan en (tna den oorlog alitydt) zelfs voor de Entente zou eene oplossing als hierboven bedoeld, een opluchting zijn. Een spoedig bezoek, door den Duitschen keizer en een hoogen vertegenwoordiger der Donau-monarchie aan Warschau te brengen, zal de inleiding zijn tot een poli tieke daad, welke met de a.s. wederbijeen- komst van den Duitschen Rijksdag in de tweede helft dezer maand zal samenval len. Op het oogenblik worden over een en ander gewichtige stiikken via Berlijn en Weenen met de militaire en regeerings- overheden bij de Generale Staven gewis seld. Ook zijn vergaderingen van de in deze mede verantwoordelijke dragers van het gezag in de Bondsstaten zeer nabij. Een en ander is krachtens de in Oosten rijk en Duitschland vigeerende Grondwet ten noodzakelijk, daar de toevoeging van de aan deze landen behoorende Poolsche gebieden bij het veroverde gebied overwo gen wordt, om aldus vrijwel het oude Poolsche koninkrijk mogelijk te maken. Alleen de koning zal voorshands ontbre ken. Een Poolsche opper-gouverneur met een bestuursraad, waarin ook Duitschers en Oostenrijkers naast Polen zetelen, zal het gezag voeren, zoolang tot het a.s. vre descongres een definitieven toestand schept. In het Britsche Rijk. Een dreigend arbeidsgeschil. In de munitie-zone no. 1, die o. a. Man chester, Oldham, Bolton, Bury, Rochdale, Ashton, Stockport en Altricham omvat, dreigt een arbeidsgeschil uit te breken. Naar het schijnt zijn er moeilijkheden gerezen, ten gevolge der weigering van sommige patroons om aan vrouwelijke ar beiders dezelfde stukloonen uit te betalen als aan mannen. In eene vergadering der betrokken vak- vereenigingen is besloten, om de oplossing van dit geschil in handen der regeering te stellen. Op den Balkan. Grieksche protesten tegen Engeland. Volgens berichten uit Athene heeft de Grieksche regeering krachtig te Londen geprotesteert tegen de bezetting van het Grieksche eiland Myilene door Engeland, en tegen de inbeslagneming van twee Grieksche stoomschepen, die geladen worn met spoorwegmateriaal, bestemd voor de nieuwe Grieksche spoorweglijn, die Oud en Nieuw-Griekenland moet verbinden. Amerika en Oostenrijk. Het antwoord op de Oostenrijksche nota. Het amtvvoord van de Vereenigde Slaten op de Oostenrijksche noia, waarin in over weging wordt gegeven, den uitvoer van munitie voor de geallieerden te verbieden, .is bijna gereed en zal binnen ©nkele dagen worden veraoiVlen. ln het antwoord blijft de iegeering der Vereenigde Starten hot standpunt hand haven. dat zij reeds eender aan graaf Bernstorff heeft duidelijk gemaakt, n.l. dat het verbieden van den uiii/oer van wapienen in dozen tijd, eene directe' schen ding van de neutraliteit dor Vereenigde Staten zou uitmaken. Verschillende Oorlogs berichten. De Vfaamsohe pers In Frankrijk. Naair de „XXe Siècle" imoldit, is te Havre hert eerste nummer verschenen van een nó?uw Vtaamsch dagblad, getiteld: „Het Vaderland". Een bisschop gedecoreerd. De Duit- ische keizer heeflt aan den leger-blsschop dr. Heinrioh Xaeppen, het IJzeren Kruis verleend. Een merkwaardige leeraar. In den laatsten tijd bezocht een merkwaardige leeraar de Oostenrijksche hospitalen. Hot is de monteur Rudolf Gürtelschmied, die jaren geleden door een ongeluk zijn beide onderbeenen en onderarmen verloor, zoodat hij van vier kunstmatige ledematen gebruik moet maken. Na voldoende oefe ning heeft hij het zoo ver gebracht, dat hij 16 tot 20 kilometer aaneen kan loopen, trappen bij verschillende treden tegelijk opgaat, springt, ladders bestijgt, zonder hulp of stok, knielen en weer opstaan kan. Hij eet met vork en mes, draagt zware lasten en schrijft zeer mooi. Nu geeft hij den verminkten les in het gebruik van kunst-ledematen en, wat meer is, door zijn voorbeeld geeft hij menigen wanhopigen invalide moed ?n vertrouwen weer. Bajonetvechten. In verbanxl met heit feilt, dart ;iin dian tegeurwoondigen ooriog ezèr dikwijls hot geweer (met bajonet) als stooiwanen de beslissing moet. brengen, heeft zich in Frankrijk een comité gevormd om do beoefening van bet bajonetvechten door de niet in de eerste 'óme aan hort fron/t vertoevende isoldaten te bevorderen. Daarbij bepaalt men zich niiet tot het ge wone bajonetschermeni maar wordt do doorgevoelde stormaanval beoefend. Helt comité verzamelt nu gelden om do troe pen op ruim© schaal van het daarvoor noodige materiieel te voorzien. Reed© is een bedrag van ruim 12,000 frs. onrt-voiir gen. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Permanent© conferentie in het belang van den vrede. Naar wij vernemen, omtivlnig hert Bureau van den Anti-Oorlog Raad ite 's-Graven»- hage reeds vertrouwelijke mededeelingen, dat eenige regee,ringen van neutra!i> lan den zich bereiid verklaarden tot de bijeen- roepuig van een permanent conferentie1 m hot belang van den vrede, bestaande uiit bjizondiere vertegenwoordigers van onzijdige mogendheden, mede te werken. Duur varkensvleesch. Ln de gemeente Winschoten hebben de varkenslagers toesloten vun Maandag 9 Auaustuis a.s.. af voorloopig geen varkens meer te slachten. Regceringsk aas. In de gisiteren te Aikmaar gehouden druk bezochte vergadering van den Bond van Zuivelfabrieken in. Noord-Holland, waar in bespreking kwam het voorstal van de Vereenig.ing van Kaashandelaren om in verband met de te nemen Regee- ringsmaatregeleri om 't percentage Rcgee- rlneiskaas voor binnenrandsch gebruik to verhoog en van 10 tot 15 pCk, word na langdurige discussie met orgemeene stem- n.en op één na de volgende door dr. Schey als odri©eerend jtd van den bond inge diende rnotie aangenomen: „De vergade- rina 'besluit te berusten in het voorstel der Vereeniging van Kaashandelaren om in het vervolg 15 pCt. van de verkochte hoeveelheid tegen Regeeringsprijs te ver zekeren 'en. draagit aan bert bestuur op al les in het werk te s to Men dat do produ centen de waarborg hebben dat de op- geëischte hoeveelheid genoteerd is." Kopernood. De cliché-fabrieken, die gedurende den oorlogstijd met veel moeite haar perso neel aan het weak hielden', zullen binnen kort gedeeltelijk worden slopgcfzet wegens gebrek aan koperen p'-aten. Reeds velo maanden geleden werd door bemiddeling van de Nederlondsche Overzee Trust Mij. getracht, deze jTate-n aangevoerd te krij gen, hetgeen sïechts voor enkele gevallen ge.lukt)?.n. niettegenrinande de p'citen. m het buitenland ter verzending gereed staan e.n a''o noodige garanties zijn gogeven. Indien miert spoedig in den nood wordt voorzien, zal binnenkort wc Ier een groot aantal werklieden werkloos worden.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1