3 BUITENLAND. De Oorlog. BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. - Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering cn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze genten II cent per week, f 1-45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal Afzonderlijke nummers 21/2 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent DINSDAG AUGUSTUS. 1915. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 rcgel3 f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels fl.50, elke regel moor 30 cent, roti gratis bewijsnummer. BIJ contract aanzienlijke korting. Groolo letters naar plaalsrolmte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 rogola 50 cent, iedere regel meer ID cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verbeur, Koop- en Verkoop (geeu Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. ben de Russen in het heuvelland ten Noor den van dien spoorweg opnieuw tegen stand geboden, zonder dat zij den op- marsch der centralen definitief tot staan konden brengen. Het front loopt nu tusschen Weichsel en Wierpsz van NowoAleksandrja tot Leczna ongeveer rechtstreeks naar het Oosten. Ten Oosten van den Wiepcz zijn de cen tralen in de boschrijke streek van Cholm stroomafwaarts van de Boeg verder naar het Noorden gemarcheerd. Het is den Russen niet gelukt de cen tralen, die stroomafwaarts van Iwango- rod over den Weichsel waren gekomen, over de rivier terug te werpen. Evenmin hebben dezen in die streek tot lusver vooruitgang van groote beteekenis ve te maken. De Russen melden versterking van de Duitschers op eenige sectoren van het Na- rewfront. Tusschen Ostrolenka en Rozan zijn de Duitschers daar eenigszins voor uitgekomen. In het Noorden zijn, blijkens het officieele Russische bericht, de Duit schers in de streek van Poniewiecz, waar zij het verst waren vooruitgekomen, op sterken tegenstand gestuit. Zij slaagden er echter in om bij Bauske over de Aa te komen, dat is op een punt tusschen Riga en Poniewiecz in. Van het Zuidelijk oorlogs terrein. Oostenrijksch legerbericht. Aan het front iu Tirol werd eene vijan delijke afdeeling in het Ledro-dal, ten Westen van Bez^zecca overvallen en met groote verliezen teruggeworpen. In Judecarië verdreven onze patrouilles twee Italiaansche waarnemingsposten, die zich op de hoogten ten Noordwesten van Candina genesteld hadden. In het Karinthische grensgebied is niets belangrijks gebeurd, In hel kustland heerscht in de nTflmcre- lijke sectoren groot-endeels rust. Rij het plateau duurt het artilleriege vecht voort. Hevige aanvallen door Italiaansche troe pen op onze stellingen ten Oosten van Polazzo werden-ten gevolge van een tegen aanval van onze infanterie tot achter de oorspronkelijke stellingen van den vijand volkomen teruggeslagen. Italiaansch legerbericht Het Italiaansche gezantschap te 's-Gra- venhage ontving de volgende mededeeling van den Italiannschen Grooten Generalen Staf: 2 Augustus. In het dal van San Pello- grino hervatte de vijand den 30sten Juli met grooter strijdkrachten den aanval, welke reeds den 28sten was afgeslagen, tegen onze bezetting van Costabelle. Ondanks den steun van de artillerie, geposteerd op den Col Ombert, niet ver van daar, werden de vijandelijke colonnes ook ditmaal volkomen teruggeslagen. Meer naar het Noorden, in de streek van Livi- nallonga (boven Cordevole) trachtten vij andelijke infanterie-afdeelingen in den avond van 29 Juli bij verrassing de hoog ten Pescoy en Sasso di Merzedi te bezet ten. Onze troepen slaagden erin ze te ver drijven. In Karlnthië maakten onze infanterie- troepen zich met groote onstuimigheid meester van de loopgraven op de Forcclla, joegen den vijand eruit met de bajonet en maakten 107 krijgsgevangenen, onder wie zeven officieren. Op de Karst-vlakte ondernam de vijand in den nacht van den 30sten op den 31sten Juli een krachtigen aanval tegen onzen rechtervleugel in de streek van den Monte dei Sei Busi, maar hij werd teruggeworpen en leed zware verliezen. Een lange vijan delijke colonne, op weg van Duine naar Debardè, door onze verkenners gesigno- leerd, werd door onze zware artillerie op doeltreffende wijze onder vuur genomen en niet blijkbaar zware verliezen uiteen gejaagd. ïn den loop van den dag werd onze aanval over het geheelc front voort gezet; verscheiden loopgraven werden stormenderhand genomen en 318 krijgsge vangenen gemaakt, onder wie 14 ofii ren. Op Zee. Duitsche torpedojager in den grond geboord. De Engelsche Admiraliteit bericht, dat op 2G Juli een Duitsche torpedojager door oen onderzeeër in den grond is geboord. De duikboot en mijnoorlog. Blijkens een Lloydsbericht is het En gelsche stoomschip „Benvorlich" in den grond geboord. De bemanning is gered. Ook het stoomschip ,,Cllntonia" is tot zinken gebracht. Van de bemanning zijn 54 gered, 11 zijn verdronken. (De Benvorlich", in 891» gebouwd, mat 3381 ton bruto, 2154 netto en behoordo aan W.- Thomas en Co. te Leith. De „Cliiv tonia", in 1907 gebouwd, mat 3840 ion bruto, 2440 netto en behoorde aan de Stag Line te North Shields. Red.) Kapitein Ilurg en de bemanning van het (getorpedeerde) s. s. „Trondhjems- fjord" zijn Zondagmiddag uit Helsjngborg te Kristiania aangekomen. De kapitein heeft meegedeeld dat zijn schip den 27en Juli op K! gr. 40 rain. N.li. en lit gr. li min. W.L. was gekaapt door den Engel- schen hulpkruiser ,,Hildebranch" dio acht man prijsbemanning aan boord zette en het schip naar Kirkwall deed opbren gen. Den volgenden middag is liet op 01 gr. 30 min. N.B. en 3 gr. 40 min. W.L. aan- gehouden door een Duitsche duikboot, wier bevelhebber de bemanning gelastte het schip te verlaten. Zoodra dit gebeurd was vuurde de duikboot een torpedo af, die het schip midscheeps trof en liet in een uur deed zinken. De duikboot sleepte de scheepsbooten naar de bark „Glance", die de opvarenden overnam. Later zijn ze door het s.s. „Or lando" overgenomen. De Engelsche prijs bemanning is door een Engelsche trciler aan boord genomen. In Rusland. De onafhankelijkheid van Polen. In de Zondagmiddag gehouden zitting der Doema, deelde de minister-president Goremykin mede, dat de Tsaar hein had opgedragen te verklaren, dat Zijne Ma jesteit den Ministerraad bevel gaf, wets ontwerpen uit te werken, waarbij aan Polen na den oorlog liet recht wordt toe gekend, zijn nationaal, sociaal en econo misch leven vrij te organise.ercn op den grondslag der onafhankelijkheid onder den scepter der Russische keizers. y Productie-coöperatie. Een bericht, dat wij heel gaarne onder de z?er specia'e aandacht onzer midden standers willen brengen, lazen we in het „Kath. Soc. Wkbl. De gezamenlijke bakkerspatroons te Geei tni'de-nberg hebben bij openbare vei ling aangekocht de gebouwen van de vDorma'ige koekfabi'iek „Brittanije", om daarin gezamenlijk en voor gemeenschap- p?iijke rekening een naar de eiscihen des tiids ingerichte brood-, beschuit- en koelk- L fabriek te beginnen. Zij zetten derhalve bun eigen bakkerijen stop. om door 'productie-coöperatie aan alle concurrentie hei. hoofd 'te bieden. Dat is nu het middel om de midden stand te laten blijven wat 'hij tot nu too is geweest. Wij doelen niet in Cr et bijzon der op den hier beschreven vorm van pro ductie-coöperatie, maar in het algemeen op de miid denstands-eo operatie, hetzij inkoop-, verkoop- of produotie-coö_peratie. Heusch, de tijdsomstandigheden e-ischen hot voor ve.rschir.'ende middenstands-be drijven met een onontwijkbare noodza kelijkheid: men moet zijn kracht zoeken in de coöperatie. Goöpereeren of miiet co'ö- ipereeion wil voor verschillende m-idden- standsbed r ij ven zeggen: zijn of niet zijn., blijven bestaan of door de concurrentie der arbeiders-coöperatie ten onder gaan. Wij mogen ons vleien, dat ons blad zich niet te beschuldigen beeft op deze levens kwestie voor den middenstand de coöpe ratie niet nadrukkelijk genoeg te heb ben gewezen. Telkens a's de gelegenheid zich voor deed hebben wij met klem deze be'-angrijke kwestie naar voren gescho ven. Edoch... het resultaat is, voorzoover valt te overzien, nog niet heel schitterend! Maar er is toch wel Arooruitgang «in de ideeën 'te bemerken: denken wij slechts aart het kruidenier; vakgöide, dat een coöperatieve ink oop v e re en i ging als eerste punt van actie óp zijn programma heeft. Moge dat voorbee'd navolging vinden in breeie ir.idflenstands'kringen. Men zal or wel bij varen! V In één adem. Ds. C. E. Hooijkaas, in het „Ilbld." een „verjaarspreek van den oorlog" schrij vende, laat zich daarin o. m. als volgt uit: „Godsdienst is het zich rekken van de nienscheid naar den Eeuwige, die in geen woord, begrip of beeld bevat wordt, en naaj- wiens afbeelding toch alle woord en beeldend vermogen reikt. De onweten de wilde fatsoeneert zijn gedrochtelijke fetish, Babylon en Egypte hieuwen hun godenbeeld uit de rots, Grieksche kunste naars schiepen hun grootschen Zèus, den stralenden Hermes en Afrodite, de uit het schuim geborene; zij bedoelen hetzelfde. De Germaan hoorde (als Adam in den hof Eden) de goden in 't gëruisch van het heilige woud, en de Katholiek ziet hem in 't beeldje aan den boom in de dorps- st raat." Daar worden wij, Katholieken, in één. adem genoemd met 'n „onwetende wilde" en eên verzameling heidenen een eer, welke wij met Adam mogen deelen. En 't is nog niet eens zoo kwaad bedoeld o;.k, want de heer Hooijkaas, aan wiens rubriek „Godsdienstig leven in Neder- FEUILLETON. De noodlottigs erfenis. 21) „Mijn betrekking heb ik nog gehouden en ik ben ook niét voornemens die op te ceven voordat ik weert, of de erfenis dit wel waard is en of ons van een Coute- v.non, zij liet dan na zijn dood, nog iets goeds te wachten is. Ik heb daarover uit Rusland reeds aan dien notanis geschre ven en hij antwoordde mij, dat de erfenis zeer aanzienlijk is, hij sprak -zelfs van mil'doenen. maar te.vens gaf hij mij te verstaan, dat er nog eenige bijzondere be- pa'ingen in het testament voorkomen. Dit. doet mij op mijn hoede zijn, want wie weert wélke verrassingen die oude heer, van wien wij bij zijn leven nooirt eenig genoegen, maar wel veel verdriet gehad hebben, ons na zijn dood nog" wi.l bereiden. Ik héb mij daarom door die miiV l'ioenen het hoofd niet op hol. laten bren gen en de zaak zeer ka'm opgenomen, want het zou mij volstrekt niét verwon deren. wanneer aan de aanvaardiing van deze erfenis bepalingen waren verbonden, waaraan wij in geen geval kunnen vol doen. In elk geval, of de erfenis al dan niet denkbeeldig is, breng uw papieren in orde, zooals ik hert de mijne reeds heb ge daan. Dat zal u des te gemakkeMjker val len, daar ge ze voor uw huwelijk met miss .Walton toch z>eker al noodïg hebt gelhad. „Dat is dus afgesproken, nietwaar? Mi in gekrabbel zal u zeker wel te midden van de heerlijke wittebroodsweken vin den Laat mij u niet langer storen dan alleen om een paar rech{broederlijke kus- land" we meermalen aandacht wijdden, hebben we niet leeren kennen als een anti-papist door dik en dun. Maar als een ontwikkeld man zich niet ontziet, ons aldus bij de afgodendienaars in te deelen of ons er ten ten minste kalm bij aan te schuiven, hoe zal 't dan bij de in godsdienstzaken onwetende massa zijn! Enfin, dat weten we wel. We kunnen intusschen in de eer niet berusten en daarom zij nogmaals getuigd, dat wij God niet „zien in 't beeldje aan den boom in de dorpsstraat" evenmin als in 't prachtigste beeld van een weidsche kathedraal. Onze beelden zijn eenvoudig wat b.v. de portretten van verwanten en vrienden zijn voor iedereen: afbeeldingen, waarvan we heel goed weten, dat ze in zichzelf niet meer zijn dan de stof, waaruit ze gemaakt worden 't Schijnt wel, dat deze eenvoudige waar heid niet vaak genoeg herhaald kan wor den. De Duitsch-Oostenrijksche berichten van het Oostelijk Oorlogsterrein melden de .voortzetting van de vervolging der Russen. Mitau is veroverd. -- Een Britsche duikboot torpedeert een Duit- schen torpedojager. Van het Westelijk oorlogs terrein. Fransch legerbericht. Communiqué van gisternamiddag: Zondag had krachtig artillerievuur plaats xn het middengedeelte va.n het Ar gon nenwoud en in het dal van de Ai®ne», heviger ten N.W. van Reims en in den omtrek van de hoeve Luxembourg, tus schen Cauroy en Loivre en in de weste lijke Argonnen, in den omtrek van Fon taine Charmes cn bij hoogte 213. In Ar to is namen de Franschen, na ver schillende Duitsche aanvallen met hand granaten te hebben afgewezen., een deel van ee.n loopgraaf im den hóllen weg van Abïain naar Angres. In de Argonnen, in den omtrek van Ma rie Thérèse en St. Hubert, ondernamen de Duitschers ina een levendigen strijd met bommen en granaten^ verschillende aan vallen. di.e weixlen afgeslagen. Aan de Maafih-oogten, tusschen Eparges en de Tranchée de Calonne, deden de Duitschers driémalen een aanval op de Fransche stellingen bij Bois Haurt. Hert Fransche artillerie- en infan.terievuur deetd deze .aanvallen mislukken. Tusschen Maas en Moezel, ter hooglte van Haye, werd een Duitsch- bataljon ver rast in een gesloten formatie in het dorp Vicey aan de Tray en onderworpen aan Ihet krachtige en goedgerichrte snelvuur van verschillende Fransche batterijen. Pont-a-Moussctn en de dorpen Maidières en Manoncourt aan da SeM-le, werden met brandgranaiten beschoten. Duitsche vliegtuigen wierpen op het pla teau van Malzevilïe bij Nancy een twin- sen te drukken op de frissche wangen van mijn lief schoonzusje. Mert de eerstvolgen de post zend ik u opnieuw bericht, opdat ge zult weten waaraan ge u te houden hebt. Geheel de uwe, HECTOR." Toen deze brief was voorgelezen bietven de drie mensohen in gedachten verdiept eenige o ogenblikken zwijgend zitten. Roste was de eerte dde het stilzwijgen verbrak door te roepen: Wart heb ik u gezegd, Lizzie? O! er is nog niets bepaald, zelde de de jonge vrouw, en dan, de gedachte aan dien grooten rijkdom alleen reeds maakt mij angstig. Omdat gij nog een kind zijt, mijn Lizzie, sprak Bema/rd. Ik, die er geen vinger voor zou hebben uitgestoken om mij dat vermogen toe te eigenen, vEnd toch dat het zeer rechtvaar dig zou zijn, wamme-er het rnijn broeder en mij ten deel vidl. Wij zullen er trouwens eetn goed gebruik van maken. Met dat al verzuim ik mijn tijd! riep de studente uit, en als Ik niet oppas, kom ik nog op het college a's het al. is afge- loopen. Kan niiets u terughouden? vroeg d'Ailleret. Beklaag u maar! Ik laat u alleen om uw luchtkasteel en te bouwen. Met een lieftallig gebaar stok zij haar zwager de hand toe, drukte een kus op het voorhoofd van haar zuster en snelde weg, vlug als een vogeltje. Alleen gebleven verdiepten de jonge echtgenoot en zich weder in gepeins. Toen stond de Jonge vrouw o>p en na derde langzaam haar gade. tigtal bommen, die geen verbiezen of scha de veroorzaakten. Duitsch legerbericht. Rapport, van den Duitschen generalen staf: In het Westelijk deel van de Argonnen namen wij d-oor een bajonet-overval ver schillende loopgraven in bezit en maakten daarbij vier officieren en 142 man krijgs gevangen, terwijl wij een miitraiFleur ver overden. 's Avonds vielen de Fransohen weder om 'in de Vogezen de linie Sdhratzman- neleBarrenJkopif aan. Den g^ieelen nacht werd verbitterd gevoohten. Ook aan den Lingekopf werd de strijd hervat. Op 'ver schillende plaatsen van het front brach ten wij met succea verschillende mijnen tot ontploffing. Ten zuiden van Ban-de-Sapt schoot onze artillerie een Franschen kabelballon naar beneden. Een Duitsch vlieger dwong bij Longe- mer ten oost-en van. Gerardfner een vijan- délijken vlieger tot dal-en. Ontruiming van Reims? De „Kölnische" en „Frankfurter Ztg." vernemen uit Hamburg: Uit Genève wordt aan het „Hamburger Fremdenblatt" ge seind: De „Tribune de Genève" verneemt uit Parijs: Naar aanleiding van het voortdu rende artillerie-offensief der Duitschers tegen Reims heeft de Fransche regeering bevel tot de ontruiming van Reims gege ven. De verre omweg, dien het bericht heeft gemaakt, doet het lang niet in betrouw baarheid winnen. Men mag het vraagtee- lcen hier dus wel verdriedubbelen. De beschieting van Compiègne. De „Berliner Lokal-Anzeiger" verneemt via Genève, dat het bombardement va.n Compiègne, door zware Duitsche kanon nen volkomen verlossend '.wam, en vele families en toeristen naar Parijs verjoeg, waar het bombardement druk wordt be sproken. Deskundigen vermoeden, dat hier kanonnen gebruikt weiden van tot nu toe ongekende draagkracht, handig verborgen op aan Fransche vliegers ontgane plaat sen. De op Compiègne gevallen projectie len veroorzaakten verschillende groote branden, die Zondag bij zonsondergang nog aanhielden. De in het vliegpark aan gerichte verwoestingen worden op 200,000 francs getaxeerd. Van het Oostelijk oorlogs terrein. Mitau genomen. Het voornaamste nieuws kan aldus sa mengevat worden, dat in Polen de Duitsch-Oostenrijksche troepen wederom vooruitgang hebben gemaakt tegen de Russische Weichselstellingen. Deze vooruitgang is het grootst in het Zuidoosten tusschen Weichsel en Boeg. „De Russische troepen zijn daar zoo meldt de Russische staf onder den druk van overmachtige vijandelijke strijdkrach ten na een verwoed gevecht eenigszins naar het Noorden teruggetrokken." Mitau werd Zondag door de verbonden troepen na een gevecht genomen. De spoorweg Iwangorod—Cholm—Ko- wel, is tusschen Weichsel en Boeg uit Russische handen geraakt. Daarna heb- Eerst zochten hun oogen elkaar, daarna sit remgeld en each hun armen ineen en hielden zij ef kan-der teeder omvat. Lieveling, fluisterde Bernard. Hij drukte zijn lippen- op die van Lizzie. Ik ben bang, mijn vriend', stamelde de jonge vrouw, ilk ben bang, dat die sohoone hoop nog in een -teleurstelling zal eindigen, Wat doert het er toe, zeide hij te-eder, iis bet ware geiluk niet dat, wat ik nu te gen mij heb aangedrukt? Misschien heb -ik u weldra nog een ander geluk mee te deelen. Zou het waar zijn? Zij verborg haar hoofd aan de borst van den beminden man. Hij hield haar aan zijn hart gedrukt en zoo 'bleef zij staan, zonder meer te willen of te kunnen zeggen. VIII. EEN ZONDERLINGE BRIEF. Tort groote verwondering van hert jonge echtpaar kwamen er twee mails uit Eu ropa, zonder hun eenig bericht uit Frank rijk te brengen. Lizzie en Rosie trachtten het ongeduld van Bernard tort kalmte te bremgpju stel den de mogelijkheid voor dat er wel een boot met de poert aan-boord kon vergaan zijn, maar de dagbladen vermeldden geen enkele zeeramp, integendeel, de posten kwamen zeer geregeld aan. Bernard verdiepte ziéh in gissingen om trent dit onverklaarbare stilzwijgen. Het is onbegrijpelijk, zeide hij. Hector had mij toch stellig beloofd, dat hij mij dadelijk z.ou schrijven, zelfs al waren de berichten slecht dan. zou d&t 'toch n-og te verkiezen, zijn boven de onzeke-rhexl.waar in hij mij niu laat. Aangenomen- dat hij, mij verblijd heeft met een doode musch, wat beiiet hem dan nog mij uit den droom te helpen? Het ongeluk zou zóo groot niet zijn-, dat ik er mij niet over kan .troosten, nu vk hier mijn lieve vrouw aan mijn zijde heb. De jonge,man verging du-s van onge duld. Zijn vrouw en zijn schoonzuster die zich beangst maakten over' zijn zen-u wachtigen toestand, putten zich uit ïh het maken van verond-erstel'ringon,^schreven het uit blijven van tijding op rekening van een brief die zoek geraakt kon zijn en raad den hem aan, ook al bleven de berichten n-i>g uit, alvast maatregelen te nemen. Mocht het noödig zijn, dat hij naar Frankrijk vertrok, dan moest hij zich voot dat vertrek gereed maken, zich verzeke ren van een tijdelijken plaatsvervanger voor zijn leerstoel aan de Harwood Univer sity en cr ook aan denken liet geüd voor de reis bijeen te brengen. Die -geldkwestie wtf; nog niet zoo een voudig op te Jossen voor het jonge gezin, want de kosten van hun huwelijk esn de inrichting van hun huishouden hadden een groot gat in hun spaarpenningen ge maakt. Weliswaar, wanneer Bernard op het puilt stond een belangrijke erfenis te ont vangen dan zou die kwestie, van onderge schikt belang zijn. De uitgaven, die hem anders in verlegen heid zouden hebben gebracht, de voor schotten die onvermijdelijk waren, kon den nu zoo bezwaarlijk niet zijn. Misschien was het eenvoudigste nog een voorschot te vragen aan den notaris Her- beliin, maar de jonge man wilde dit nioA doen buiiten Hecto-r ojn. Zou dat niet zijn een wantrouwen too- nen waarover laatstgenoemde zich met het vc/lste recht gekrenkt kon voelen, waar do oudste broeder hom altijd een bijna vader lijke genegenheid had bewezen? Zoo zou dirt vermogen hun reeds nood lottig worden, nog voordat zij het hadden in bezit genomen. De invloed er van zou nadeelig werken op hun vriendschap, twee harten schei den, die in lange jaren van beproevingen zoo nauw -aaneengesloten waren geweest. Neen, zeide Bernard, die veronder stel line is onaan-nemolijik. Wanneer Hector zweeg, dan was het omdat hij niets goeds te melden had, of uirt een andere oo-rzaak, onafhankelijk van zijn wil. Van die zijde bezien werd de kwestie voor d'Alleret een- nieuwe bro-n van onge rustheid. Kon hij de toewijding en ijver van zijn broeder, wiens g-t(bee:'e leven vol broeder lijke liefde was geweest, niet in twijfel trekken, don begon hij somtijds te vree- zerit, dat er een ongeluk was gebeurd. Die erfenis van den. markies De Cour- tev.ron werd aldius een schrikbeeld voor hem en bij voelde ren v -ontwaardiging in zich o-;-kom en tegen den erflater. Had dan het gond de macht alles tc ver giftigen rei te bederven? Hij zel-f, die ai'itijd enibaatzuolitig was ge weest, voelde nu bij wij m u dorst naar; bezit in zich opkomen. (Wordt vervolgd.),

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1