BINNENLAND. „Cellon", die vervaardigd worut door de „Rheinisch-Westphalischer Explosif Mij." Het Celion" werd ook reeds voor auto's ter vervanging van glas gebruikt. Het is volkomen doorschijnend en splintert niet. Het is zoo taai als rubber en zeer buig zaam. Het is onbrandbaar en ongevoelig voor petroleum. De katocnquaestie. De „Daily Ex press" verneemt uit betrouwbare bron, dat de Engelsche regeering binnenkort katoen tot absolute contrabande zal ver klaren. Munitie-gebrek. Volgens een bericht aan Reuter's bijzonderen dienst uit Ko penhagen, is aldaar een beambte van de Svitzer's Salvage Company een Deen- sche ondernemnig uit Konstantinopel aangekomen, waar deze maatschappij re paraties aan oorlogsschepen uitvoert. Hij zegt, dat do Turken niet meer aan firand&of en aan munitie weten te ko men. Van de oude oorlogsschepen in de haven zijn alle bruikbare metalen deelen weggehaald, terwijl huis aan huis afge zocht wordt om metalen voorwerpen. Soldaten van de forten om de Dar.la- nellen vertelden hem, dat voor ieder ka- /ion slechts een beperkt aantal projec tielen per dag beschikbaar ïb. Buitenlandsche berichten. Brand. Een groote loods aan de ha ven van Belfast, waar hooi, haver en 5000 zakken meel waren opgeslagen, is door brand vernield. De oorzaak is onbekend; kwaadwilligheid wordt niet uitgesloten geacht. Wijnoogst. Uit de Moezelstreek komen berichten, dat de wijnoogst zeer overvloedig zal zijn maar dat er gebrek is aan wijnvaten. Nederland en de Oorlog. B ij dragen aan het Konink lijk Nationaal Steunco mité 19 14. Een wetsontwerp 'is ingediend, bedoe lende artikel 158b van het Xe Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1914 te verhoo- gen met f 1,650,000 en mitsdien te brengen op f 2,250,000. Opheffing Steuncomité's. Doordoen jn sommige plaatsen; o m. te Haarlem en Westzaan, de steuncomité's omtibonden zijn, wordt door verschillende ondersteunden naar middelen uitgezien, om langs anderen weg financieel e hulp te verkrijgen. Tot die middelen behoort ook het veranderen van woonplaats naar die gemeenten, waar de steuncomité's nog hun arbeid verrichten. Ten gov cv ge (hiervan hebben zich bij het steuncomité te Zaandam reeds personen uit bovengenoemde gemeenten om hulp aangemeld. Z akenverlot Militairen, die in het genot van zaken- verlof wenischen gesteld te worden, moe ten het verzoek daartoe richten tot den opperbevelhebber en dit indienen bij den kapitein van het corps. De aanvrage om een dergelijk verlof moet vergezeld gaan van een verklaring van den burgemeester van de woonplaats van den aanvrager. Belasting betalen door vluchtelingen. In de gemeente raadsvergadering van Middelburg weid Woensdag behandeld het eerste suppletoir kohier van den hoof- delijken omslag, waarop o.a. ook eenige vluchtelingen uit België als aangeslage- nen voorkomen. De heer mr. G. J. Spren- ger verklaarde zidh tegen het aanslaan der vluchtelingen; hij acht dit niet in het belang der neringdoenden, daar hij vreest dat het reden voor de vluchtelingen zal zijn Middelburg te verlaten. De burge meester meende dat zij dit thans niet zul len doen, nu zij zich hier reeds zooveel maanden ophouden. De heer J. Onder- dijk (S. D. A. P.) gaat met den burge meester mede, omdat hij meent dat de grootste verdiensten aan de vluchtelin gen reeds vooihij is en zij, die hier nog cijn, om enkele guldens belasting niet weg zuilen gaan. Het voorstel van den heer Spreng er om de vluchtelingen van het kohier af te voeren; werd verworpen met 9 tegen 4 stemmen. Door een Neder\landechen trawler gered. De Nederkuadsche stoomtrawler ,bOoe- aan II" uit IJmuiden heeft in Aberdeen 18 personen aan land gebracht, zijnde de gezagvoerder en 17 man van het Russische stoomschip „Balva" uit Riga. Deze wenden gered toen het stoomschip, dat met kolen van Biyth naar Archangel was bestemd, nabij de Shetlandsche eilan den door een Duitsche duikboot in den gTond werd geboord. De bemanning was van eJl&e bezittingen ontbloot en dreef reeds drie uren in de scheepsboot rond, vóór de trawler haar bemerkte en aan boord nam. Do scheepspapieren gingen eveneens verlenen. Duitsch (luchtschip ont moet. Door een der leden van de bemanning van den stoomtrawler Annie" Y.M. 104 werd bij binnenkomst te IJmuiden mede gedeeld, dat op Dinsdag 27 dezer op on geveer een 90 zeemijlen afstand van IJmuiden oen groot Duitsch luchtschip, gemerkt L. 39, was gepasseerd. Het kolossale lichaam kwam (heel laag over den stoomtrawler heenvliegen, ging eendge malen onderzoekend langs het tShéAje doch .waarschijnlijk bespeurend© dat het werkelijk een IJmui der stoomtraw ler was, verdween het weder en liet den stoomtrawler verder doorvissohen. Varkens. Naar wij vernemen, krijgt het rijks centraal bureau voor de distributie van varkens en varkensvleesch geleidelijk we der de beschikking over vrij belangrijke hoeveelheden varkens, zoodat te verwach ten valt, dat binnen niet te langen tijd met de distributie opnieuw een aanvang zal kunnen worden gemaakt. Aangezien de varkensslachtersvereeni- ging Amsterdam het ondoenlijk acht, zich aan de door de regeering gestelde maxi mumprijzen voor het publiek te. houden, als de regeering slechts 70 pCt. geeft van het benoodigde aantal varkens, heeft zij besloten, wanneer de regeering weder varkens beschikbaar stelt, deze alleen te aanvaarden, wanneer het volle benoodig de aantal wordt gegeven. De slagers moe ten n.l. de verder benoodigde 30 pCt. te gen marktprijs bijkoopen, wat een aan zienlijke schade veroorzaakt. Hooge vischprijzen. Welke hoogc prijzen de visdh bij ver koop ite IJmuiden opbrengt, kan uit het volgende Wijken: Er kwamen in het eerste half jaar 414 trawlschcpenx minder dan an 1914 aan de markt; toch bedroeg het totale verkoop cijfer ruim 1% millioen guMen meer. Van de beugvisscherij kwamen 61 sche pen minder bannen en ook hier bedroeg de opbrengst ruim 16,000 gulden meer. De haringvisscherij heeft over hetzelf de halfjaar 1700 guilden meer opgebracht, ofschoon er 43 schepen minder kwamen. Vordering van blootwol. De Wolcommissie acht het gewenscht den belanghebbenden mede te deelen, dat door het legerbestuur wordt overwogen om ter vergemakkelijking der contróle, de schapen- en iamsvewlen te vorderen en de distributie diter vellen aan de blooterijen onder zijn toezicht te doen geschieden. In verband hiermede meent de Wo'oom- missie er op te moeten wijzen, dat bij eventueele voidering van sch apien- en lams vellen met reeds afgestoten contrac ten geen rekening kan worden gehouden. Verbod van uitvoer van stroo. De minister van landbouw, ny verheid en handel brengt ter kennis, dat vergunningen veor den uitvoer van beperkte hoeveelheden stroo, waarop betrekking heeft de publicatie in de Nederlandsche Staatscourant van 2 en 3 Mei 1915, met ingang van 1 Augustus a.s. niet meer worden verleend. Eoninkljjkc besluiten. Bij KoninkL besluit is, 11 aan mr. dr. W. F. van Leeuwen, vice-president van den Raad van State, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als niet-militair lid van den Raad van Defensie, met dankbetuiging voor de döor hem in laatstvermelde betrekking be wezen diensten eu £fi. als zoodanig benoemd mr. H. P. Marcliant, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal. Burgemeester W. Pastoors. Natir het „Vad." verneemt, heeft.de heer W. Cr J. Passtoors het voornemen om zijn ambt als burgemeester van Ginneken neer te leggen. Het Kamerlid W. Vliegen. Naar wordt vernomen, zal de heer W. H. Vliegen, in verband met zijn drukke be zigheden als wethouder van Publieke Wer ken te Amsterdam, binnenkort ontslag ne men als Kamerlid. In district Amsterdam IX staat dus een nieuwe verkiezing te wachten. Afschaffing nachtarbeid. Naar de „Msb." verneemt, hebben de gezamenlijke Alkmaarsche bakkerspa troons in beginsel met algemeene stemmen besloten tot afschaffing van den nacht arbeid. „Een aalmoes voor den Paus". De redactie van „Sint Bavo" verzoekt om opname van het volgende: De oproep voor een bijzondere bijdrage voor Z. H. den Paus is wel verstaan. Het jongste nummer van „Sint Bavo", dat de eerste verantwoording bevat, welke reeds op 27 Juli afsluit en dus slechts over drie dagen loopt, geeft reeds f 405 aan giften. Mogen wij deze inschrijving nog eens aanbevelen? In deze week vallen de droeve verjaar dagen der talrijke oorlogsverklaringen, welke een zee van rampen over Europa hebben ontketend. Als trouwe zonen der Kerk bidden wij met den Paus nu reeds een jaar lang om den vrede. Met hem hebben wij ons gebed versterkt door bet vasten, dat wij tot diezelfde intentie Go de opdroegen. Laat ons voortgaan Gods barmhartigheid af te dwingen, door bij ons vasten en bidden te voegen onze aal moezen, die, welke den nood verlicht van den Paus, die èn door zijn ambt, èn door de omstandigheden is aangewezen als de vredestichter bij uitstek. De redactie van „Sint Bavo", Voorscho ten, „Huize Bijdorp", is bereid aan haar adres „aalmoezen voor den Paus" te ont vangen, hetzij bij giften ineens, hetzij bij geregelde wekelijksche of maandelijksche giften. Alle deze bijdragen worden in >,Sint Bavo" verantwoord. Wezen en taak van arbeiders- en vak- organisatie. Naar aanleiding van de gerezen en be staande meeoi/ingsversdhillen omtrent het wezen en de taak van de arbeid-ersorgaroi- jsatie en van de vakorganisatie heeft het Doorluchtig Episcopaat het besluit genomen tot de benoeming eener cómmissie ter bestudeering van -het vraag stuk over te gaan. De resultaten dezer studie zullen, in een rapport verwerkt, aan het Doortucihtig Episcopaat worden voorgelegd. Tot leden der commissie zijn benoemd de volgende hoeren*: Prof. J. D. J. Aenge- nen/tu voorzitter; Pastooj Muts aars, Den Bosch; J. van Rijsewijk, 'filtburg; Henri Hermans, Maastricht; Alb. van der Kal len, Breda en A. H. J. Engels, Lenden. Mgr. Prinsen, te '&-Hertogenbo6ch, wel ke dooi' het Doorl. Episcopaat met de In stallatie dezar oooimissie was bei ast, heeft sich Zondagmiddag te zijnen huize van dezio .taak gekweten. Hij deelde den hoe ren (hunne benoeming mode, welke deee aden aanvaarden, er aan toevoegende, dat door het Doorl. Episcopaat prof. Aen- genent tot voorzitter was aangewezen. Mgr. Prinsen sprak voor het welslagen vam den arbeid der commissie zijn beste wenschen uit, waarna hij de leiding der vergadering aan prof. Aengenent over droeg. Tot secretaris der commissie werd ge kozen de heer A. H. J. Engel9, Leiden. Korte Kroniek. Te Heerlen, is verschenen het „Lim burger Tageblatt, Zentralorgan für Hol- landisch- und Belgisch Limburg und die angrenzende Gebiete". Het staat in ver binding met de te Aken verschijnende bladen „Echo der Gegenwart" en Aache- ner Rundschau". Niet erg verstandig, lijkt onsl Door de Nederlandsche Regeering is bepaald dat alle gewassen, gegroeid bin nen 5500 meter van de grens, mogen uitge voerd worden naar België, mits die ge wassen voortgebracht zijn op landerijen toe^ehoorende aan Belgische landbou wers. Na den laatsten oproep van het Alg. Steuncomité te Rotterdam, is wederom zooveel geld ontvangen dat, voorzien kan worden in de uitkeeringen voor de vol gende drie maanden. De „O. H. Ot." verneemt, dat er em- stige plannen bestaan om bij de a.s. ver kiezing voor den gemeenteraad (vacature wijlen den heer Seignette) den heer C. Wesselius, die door de reorganisatie aan de gasfabriek werd ontslagen,, als protest- candid aat te stellen. De gasp rijs te Middelburg wordt met 1 cent per M3. verhoogd. Gemengde berichten. De inbrekersbende. Thans moet vastge steld zijn dat de bende van vier personen, die zich in Den Haag in hechtenis bevinden als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan de onlangs in Den Haag gepleegde in braken, ook betrokken zijn bij inbraken, welke ongeveer tegelijkertijd zijn gepleegd tc Bos koop en te Alkmaar. In eerstgenoemde plaats was 's nachts ingebroken in een tuinders- woning en hadden de ongenoode gasten een brandkast geforceerd, terwijl te Alkmaar inge broken was in de villa van den heer B., te wiens nadeele gouden en zilveren voorwerpen werden ontvreemd. Behalve dat de politic beslag heeft gelegd op verschillende inbrekerswerktuigen, is zij thans ook in het bezit van gestolen voorwerpen. Een onwillige bewoner, -v-Voor den 6toep- ingang van een huis aan de Bildërdijkkade te Amsterdam staat sinds Dinsdag een acht meter hooge paal, waaraan een gegoten kastje bevestigd is, waaruit een dunne buis naar het bovenhuis loopt. Elke voorbijganger kijkt er naar. Zijn er twee of meer bij elkander, dan hoort men vragen, waarvoor dat zou dienen. Met Mei zijn op de le étage nieuwe be woners gekomen, die door de gemeente een electrische installatie voor licht lieten aan leggen. Toen deze gereed was, weigerde de bewoner van het benedenhuis om in zijn woning, onder den stoep, de installatie op het kabelnet te laten aansluiten. Noch vriendelijke verzoeken van den nieu wen bewoner, noch van den huisheer en ge- meente-beauxbten hielpen. De man was niet tot rede te brengen. Nu heeft de gemeente den paal voor den stoep-iugang gezet om hierlangs-de draden voor één- hoog te leiden. De onwillige bewoner kan zich nu telkens bij het verlaten van zijn woning aan dezen schandpaal ergeren, want mooi is hij niet. „N. v. d. D." Rampen en ongelukken. Woensdagavond is onder de gemeente Voorschoten door de stoomtram, komende van Leiden over reden een man, J. Z. genaamd, wonende te 's Gravenhage. Het lijk is met de tram naar '8 Gravenhage gebracht en overgegeven aan de gemeen te-politie, welke het naar het lijkenhuis op de Algemeene Begraafplaats vervoerde. De man maakte veel misbruik van sterken drank en schijnt Woensdagavond ook onder den invloed van drank verkeerd te hebben. Gistermiddag is op het centraalstation te Utrecht de xytuigpoetser W. O. onder een trein geraakt, waardoor linkerarm en been werden afgereden. Een woeste landweerman. De landweer man W. te Arnhem, die thuis onaangenaam heden had gehad, keerde Woensdagavond in zeer opgewonden stemming in -de kazerne terug. Daarna laadde hij zijn geweer en snelde toen weer -de straat op. In de Roggestraat loste ky tot groote ontsteltenis van het pu bliek zes schoten, waarop de man de vlucht nam, achtervolgd door politic en een talrijke menigte. Het werd een wilde jacht. In de Steenstraat liep de man een café binnen, waar hij zyn geweer wegwierp, om dadelijk daarop zijn vlucht te vervolgen. Ein delijk werd de vluchteling in de Dommelstraat gegrepen -en naar het hoofdbureau overge bracht. Door een officier was het geweer in beslag genomen en toen bleek dat het met losse patronen was geladen geweest. De landweerman werd, na wat tot kalmte gekomen te zyn, aan de militaire autoriteiten overgeleverd. Het winterkoninkje hielp. Onder Hen- drik-Ido-Ambacht zoo schrijft men aan het „Rott. Nieuwébl. had een koekoek een ei gelegd in het nest van een kwikstaartje. Toen alle eieren, dus die van de kwikstaart familie en van den koekoek waren uitgebroed, zag het kwikstaarten-paar geen kans meer alle jongen voldoende van voedsel te voorzien." Er móést hulp komen! En die is gekomen. Hoe de familie kwikstaart dat heeft aangelegd, is ons niet bekend, maar een feit is het dat spoedig een winterkoninkje opdaagde en iedcren dag weer terugkeerde met een flinke hoeveelheid voedsel voor de hongerige jongen. CORRESPONDENTIE. Abonné te R. Dergelijke persoonlijk- beden schijnen oms niet voor plaatsing ge schikt. KERKNIEUWS. Benoemingen. Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roermond, beeft benoemd tot leeraar aan de R. K. Kweekschool te Echt, den weleerw. zeergel. heer M. J. C. W. Bours; tot leeraren aan het Bissch. College te Roermond, de wel eerw. zeergel. heeren J. H. M. E. Haeren en E. E. S. Hennekcns, en tot leeraren aan het Bissch. College te Weert, de weleerw. zeergel. heeren H. M. Knops en G. J. J. Litjens, allen priesters van het Groot Seminarie. Land en Tuinbouw. Mond* en klauwzeer. Te Hof van Delft, waar in 14 dagen geen geval van mond- en klauwzeer was aange geven, is nu weder een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd onder het vee van den landbouwer A. Kleyweg te Abtswoude. Diens geheele veestapel, 45 stuks hoornvee, is afgemaakt Bloembollen veiling. De afd. Hi 11 eg om van het Hollandsch Bloembollenkweekers Genootschap heeft be sloten „droge" veilingen te houden. De eerste is bepaald op 5 Augustus a. s. Dan zullen 3 a 400.000 bollen worden aangevoerd. Een commissie van 4 personen is voor de regeling aangewezen. Kunstmestvoorzfening. Vanwege de Commissie, belast met de zorg voor den aanvoer en distributie van kunstmeststoffen, is de volgende mede- deeling betreffende kunstmeststoffen ver* zonden: De vooruitzichten voor den aanvoer van kunstmest zijn ongunstig. Van sommige stoffen is de productie zoodanig ingekrompen, dat de landen van voortbrenging slechts hunne eigen be hoefte kunnen dekken. Voorts hebben meerdere oorlogvoerende landen den uit voer van kunstmeststoffen verboden en het is zeer waarschijnlijk dat zij dezen uit voer ook in het vervolg niet zullen toe staan. Wij zullen alleen dan kunstmest in be hoorlijke hoeveelheden kunnen krijgen, in dien wij werkelijk goede waarborgen ge ven, dat het aangevoerde voor den land bouw noodig is en door den landbouwer, (met welken titel de Kunstmest-Commissie ook tuinbouwers en andere grondverbrui- kers aanduidt), op zijn gronden wordt uit gezaaid; slechts in dat geval is. er zeker heid dat het niet meer uitgevoerd kan worden. De Kunstmest-Commissie kan die zeker heid alleen geven, wanneer de landbou wers er mede zorg voor diagen, dat geen kunstmest naar het buitenland wordt ver zonden, zoolang de uitvoer verboden is, en niet voor andere doeleinden wordt ver bruikt. Van deze voorwaarden kan de Commissie niet afwijken. De Commissie is voornemens bij de ver deeling der kunstmeststoffen gebruik te maken van de bemiddeling van de hande laren, teneinde deze in de gelegenheid te stellen hunne zaken zooveel mogelijk op de gewone wijze voort te zetten. De Com missie zal daartoe de prijzen der artike len zoowel voor handelaars als voor ver bruikers moeten vaststellen. Aangezien de zekerheid moet worden ge geven, dat de kunstmest door de landbou wers als mest stof op hun land zal wor den gebruikt, kan aan de handelaren niet worden toegestaan, voorraden te houden. De landbouwers zullen schriftelijk hunne bestellingen moeten opgeven aan de ge wone hap delaren; in deze bestellingen wordt tevens een verklaring opgenomen, dat het artikel beStemd is om op het land -(«'worden uitgezaaid en dat het niet na den gebruikelijken tijd van uitstrooiing in voorraad zal worden gehouden. Er moet nog een andere moeilijkheid worden overwonnen en wel deze, dat de Commissie moet zorg dragen, dat de aan gevoerde meststoffen ook werkelijk door de landbouwers worden in ontvangst ge nomen en betaald. Als waarborg voor de nakoming va(i} deze en andere verplichtingen verlangt de Commissie van de landbouwers een za kelijke zekerheid. Bedoelde zekerheid kan worden gegeven in geld of in een bankga rantie en blijft verbonden totdat ten ge- noege der Commissie gebleken zal zijn, dat de afgeleverde artikelen werkelijk zijn Uitgestrooid. Vóórdat tot levering wordt «vergegaan, moet de volledige bejtaL(bg van de af te leveren hoeveelheid geschie den. Het blijkt uit het bovenstaande, dat aan het verkrijgen van kunstmest veel bezwa ren vertoonden zijn, doch de Commissie vertrouwt op de medewerking der land- houwers, zonder welke het niet mogelijk zal zijn het gewenschte resultaat te be reiken. De Commissie noodigt hen uit om, zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk vóór 1 September, hunne bestellingen schriftelijk op te geven. Daartoe worden binnenkort door de Commissie formulier-contracten verspreid, met daarbij betooo rende besle'kaarten (voor elke soort kupstmest van andere kleur), die, na invulling en onderteeke- niing door de landbouwers, als volgt moe ten worden verzonden: de contracten: door alle landbouwers aan de Kunstmest-Commissie te 's-Gra venhage; en de bestelkaarten: door iedere® land bouwer aan zijnen gewonen leverancier. De Commissie geeft later door tusschen- kpmst van den handel .telkenmale bericht, wanneer tot géiheele of gedeeltelijke afle vering van feet bestelde kan worden over gegaan. Het is het voornemen der Commissie om niet meer kunstmest naar Nederland te laten komen dan de bestellingen be dragen. Bestellingen, die na 1 September wor den ingezonden, zu'Men niet voor uitvoe ring in aanmerking kunnen komen, zoo- de ypcar dien datum hinnengekomen be stellingen niet ten volle kunnen worde® uitgevoerd. Voor zoover thans te beoordeel en, zulle® kalizouiteii iets duurder, zwavelzure am moniak, superfosfaat en vooral chili sal peter aanzienlijk duurder zijn dan in an dere jaren. Thouiass 1 akkenmeel zal waar schijnlijk slechts in geringe hoeveelheden beschikbaar komen. Ghilisalpeter zal hoogstwaarschijnlijk bij den boer geleverd minstens f 18 per 100 Kg. kosten, zwavel zure ammoniak zeker niet minder dan f 24, amoniafcsuper ongeveer f 13.8(1 en superfosfaat minstens f5.50, basis 14 Staten-Generaal. EERSTE KAMER. DE LANDSTORMWET. De Eerste Kamer heeft zonder stemming de Landstormwet aangenomen. Suppfeioire begrooting van financiën voor 1915. Ontwikkeling werkloozen Steunen van don kleinen midden st and. Sommige leden hadden bezwaar tegen het subsidie ten behoeve van ontwikkeling van werkloozen. Men drong erop aan, dat men zich meer zoude toeleggen op de ontwikkeling van arbeidsbemiddeling, daar er op vele plaatsen gebrek bestaat aan werklieden, terwijl er daarentegen op andere werk loosheid heerscht. Eenige leden hadden er bezwaar tegen, dat de minister reeds vóór de bewilliging van de thans gedane credietaanvrage tot het steunen van den kleinen middenstand en het vergemakkelijken van de voldoe ning aan diens credietbehoefte organisee- rendc vergaderingen had gehouden,, ein, zonder dat de Staten-Generaal daarin ge kend zijn, verschillende maatregelen ge nomen had, welke bij de belanghebbenden verwachtingen hebben opgewekt. Met het geen in de memorie van. antwoord op het Voorloopig verslag der commissie vam rapporteurs uit de Tweede Kamer ter verdediging van de gevolgde wijze van bandelen is aangevoerd, kon men zich niet vereenigen. De vraag werd gedaan, hoe aan het verleenen van credieten door de regeering een einde zal worden gemaakt en dc hoop ^itgc'sproken, dat niet meer uitbreiding aan de zaak zal gegeven worden dan strikt noodzakelijk is; de vrees toch was bij eenige leden gerezen, dat de midden- standsbanken, met de wetenschap, dat zij den steun van den staat achter zich heb ben, allicht geneigd zouden wezen gemak kelijk crediet te verleenen. Naar aanleiding van de mededeeling, dat de eerste aanvragen om crediet in voorloopige behandeling zijn en het Kon. Nat. Steuncomité zich bereid heeft ver klaard, die credietaanvragen te financiee- ren, werd gevraagd, in hoeverre van die diensten van dat comité is gebruik ge maakt. Ook wenschte men te. vernemen, of ten behoeve van hen, die achteruit zijn ge gaan door de vervulling van militie- of landweerplicht, het rijk bij credietverlee- ning aan deze categorie van personen bijdragen heeft toegekend en, zoo ja, tot welk bedrag. TWEEDE KAMER. Verbetering van rijkswegen. Ingediend is een wetsontwerp tot verbete ring van sommige rijkswegen, die door ver breeding en verbetering geschikt zullen wor den gemaakt zoowel voor gewoon verkeer als voor snel-verkeer met motor-rijtuigen. In artikel 1 worden de wegen met name genoemd, te weten: de weg RotterdamDordrechtMoerdijk BredaBelgische grens (bij Zundert); de weg 's-Gravenhage Leiden Haarlem Amsterdam; de weg BredaGorinchemUtrecht; de weg BredaTilburg's-Hcrtogenbosch GraveNijmegen de weg AmsterdamUtrechtde Grebbe Arnhem—Nijmegen de weg Utrecht-^-HarmeienBodegraven; de weg UtrechtAmersfoortZwolle; de weg ArnhemZutphenDeventer Zwolle. In verband met deze verbreeding en ver betering zullen nieuwe rijkswegen voor ge woon verkeer, mede geschikt voor snel-ver keer met motorrijtuigen, worden aangelegd: van Voorburg naar Bodegraven; van Rotterdam naar een nader te bepalen punt in den vermelden weg. De overige rijkswegen zullen volgens artikel 2 van het wetsontwerp, naar gelang van de behoefte, voor zooveel noodig worden ver beterd mede ten behoeve van het snel-verkeer met motorrijtuigen. Artikel 3 bepaalt, dat er een wegen raad zal worden ingesteld, die den minister van waterstaat van advies dient in zaken, de verbetering der rijkswegen betreffende. In de memorie van toelichting, zegt de minister, dat de noodzakelijkheid der bedoelde verbetering ook in beide kamers reeds her haaldelijk 'is bepleit, zoodat het overbodig schijnt daaromtrent nog in uitvoerige be schouwingen te treden. Leger en Vloot. De grijze kepi. Naar de „Avp." mededeelt, heeft de minister van Oorlog aan officieren, onderofficieren en minderen, tot wier uitrusting de sjako be hoort, vergund, voorloopig totdat over het al of niet invoeren van de kepi z il zijn beslist, in plaats van de sjako, voor eigen rekening een kepi van grijs laken te dragen van gelijk model als die, waarmede thans een proef wordt genomen. Voor officieren en onderofficieren kan het laken van fijner kwaliteit zyn, de kokarde is van gouddraad met oranjehart voor officieren en van zijtic voor onderofficieren. Deze kepi's moeten voorloopig niet van een indeelingsdistinctief zijn voorzien. Burgerklceding van Officieren. De opperbevelhebber van land- cn zee macht heeft nader bepaald, dat door de officieren geen burgerkleeding zal worden gedragen, wanneer zij zich met verlof in hunne.standplaats bevinden.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2