BUITENLAND. De Oorlog. Ge JAAKGANd No. 1764 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. - Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DeABONNEMENTSPRSJS bedraagt, bij vooruitbetaling, mot GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze agenten If cent per week, f 1.45 per kwartaaL Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2:/a cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van t-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent iedere regel meer 5 cent. Van hot Westelijk oorlogsterrein niets bijzonders. in het Oosten is de toestand onveranderd. Er worden slechts plaatse lij. e gevochten geleverd. Weder werden een paar schepen slachtoffers van Duitsche duikfcooten. Een Duitsch gewapend visschersechip zou door een Ëngelsche duikboot zijn in den grond geboord. Van het Westelijk oorlogs terrein. Onbelangrijk nieuws. De berichten van dit oorlogsterrein be- toekenen zeer weinig. De Duitsche en Fransche communiqué's betwisten elkan der de overwinning in een vrij hevigen strijd in de Vogezen, aan de lijn Linge» kopfBarrenkopf. Dat is alles. Van het Oostelijk oorlogs terrein. Onveranderde toestand. In liet Oosten staan inillioenen-legers tegenover elkaar. De strijd wordt gevoerd over een oppervlakte Van duizenden kilo meters in het vierkant. De groepen vam eik der .strijdende legers bewegeai zich op honderden kilometers van elkander. Het Duitsche Aeger beschouwt Warschau als het- middelpunt van het plan de campag ne. Een directe omklemming van deze vesting wordt beoogd iin het noorden door het leger dat de Nareflinie overschreed en zich opmaakt .naar den Boeg; in het zu> den door de troepen, die tusschen Iwan- gorod en den mond der Pilitza pogen den WeiChselcever over te trokken. Maar om tie terugtochtswegen te bedreigen van die Russische legers, die u.it deze omklem ming zullen pogen te ontkomen, heett Hindenburg nog een tweede omtrekkings- p'.an, op nog grootere schaal uitgedacht, waarvan de uitvoering is opgedragen aan' Von Bcl'ow in het noorden, aan Von Mackensen in het zuiden. Elk dier criderdeeten is, door den loop der omstandigheden, een volkomen op zich zelf staand leger, geworden,-dat "zelf standig moet manoeuvreeren, alleen trach tende, om zoovee! mogelijk iini verband te •blijven me,t do andere espergerende legers. Er schijnt, na de levendige beweging van de vorige weiken, e,e.n tijdperk van stilstand te zijn, ingetreden. Van het Zuidelijk oorlogs- ierrein. Italiaansche expansie. In politieke kringen te Weenen wordt als vaststaand aangenomen, dat de Itali- aansche regeering van zins is om het ge bied aan do Golf van Adalia (.zuidkuèt van Klèin-Azië), waarop haar oog reeds lang gevestigd was, te bezetten. De Italiaansche perscampagne tegen Turkije wordt als een voorbode dezer han deling beschouwd. Italiaansch legerbericht. In Karinthie deed de vijand onder be scherming van den mist een aanval, maar deze werd afgeslagen. De Italiaansche Alpenjagers bestormden een aantal loopgraven aan den kleinen Pal. De Italianen besteedden aan het Karst- plateau een dag aan de versterking der belangrijke stellingen, die den 26sten ge nomen zijn. 1-Iet centrum maakte nieuwe vorderingen en veroverde een aanltal krachtig verdedigde loopgraven, waardoor onze linie weTd verlengd. Thans blijkt, dat op 26-Juli 102 Oosten- rijksche officieren krijgsgevangen zijn ge maakt. Oostenrijksch lererberïcht. Aan het Kustlandsche front ondernamen de Italianen slechts aan den plateaurand bij Sdraussina en bij Vermegliano zonder gevolg aanvallen. In het gebied voor het bruggenhoofd van Görz ontruimden de Italianen hun hij be storming genomen stellingen en gingen terug naar de linies, die zij voor den strijd hadden. Aan de Karinthische grens hadden ar tillerie-gevechten en schermutselingen plaats. Aan het Tyroler grensgebied werd een Italiaansch bataljon bij Marcelm in het Etschdal teruggeworpen en een Italiaan sche compagnie in het gebied van Tofana verniê'tigd. Op Zee. De duikboot- en mijnoorlog. Het Belgische st-oomschip „Princease Marie José" is gisteren getorpedeerd. Van de bemanning zijn 21 koppen gered; vier aijn, er gedood. Volgens !het blad ,,Vest Llands Social- Demokrat", is Woensdagmiddag tusschen 5 en 6 uur de Duitsche bewapende vis- schers-hoot „Senator von Beerenberg" op 5 6 mijlen van de kust, ten noorden van het. vuurschip Ilorneref, door een onder zeeër waarschijnlijk een Ëngelsche getorpedeerd. Het sohlp had een beman ning van dertig koppen. Eén man ver dronk; drie werden door de onderzeeër aan boord genomen, terwijl de zes-en- twintig overigenwaaronder zicht twee zwaar gewonden bevonden, in een red dingsboot naar het vuurschip! Horner if gangen. Volgens de „Stiftstidende" uit Ride,' zijn van de bemanning van de visschersboot drie man verdronken; drie door de onder zeeër gered en vier-en-fiwdntig, waaronder drie gewonden, aan boord van het vuur schip -Homeriif gegaan. De Engelsche treiter „Dovey" is door een Duitscihen onderzeeër in den grond geboord. Men' vermoedt, dat de negen koppen tellende bemanning is verdronken. Uit Kalmar wordt gemeld, dat de Zweedsche brik „Fortuna", van Halmstad naar West-Hartlepool, in de Noordzee door een Duitsche duikboot- in brand is geschoten. De bemanning werd aan boord van de duikboot genomen en vervolgens op een gekaapt Noorsch stoomschip over gebracht, dat naar Cuxhaven werd mee genomen. Een nota van de Leelanow. Reuter .mei',dt ui.t Washington: Na ont vangst van de consulaire rapporten, heeft Lansing onmiddellijk een aanvang ge maakt mot de voorbereiding van een nota aan Duitschland. waarin hij betaling vraagt voor de vernietiging van de „Lee lanow" op grond, dat het verdrag van 1828 werd geschonden. Een nieuwe vredesactie van den Paus? Naar de „Frankf. Ztg." meldt, bevat de Madrileensche „A. B. C." van 18 Juli een brief uit Rome van dr. Franchi, waarin o. m. voorkomt; „Kardinaal Aydan Gasquet, een Ëngel sche Benedictijn, die in nauwe vriend schapsbetrekkingen met den Paus staat, en wien ook de oprichting van het En- gelsch gezantschap bij den H. Stoel te danken is, heeft verklaard, dat de H. Va der, niettegensaande alle vroegere mis lukkingen een groote actie voor den vrede voorbereid, waarbij alle bisschoppen der oorlogvoerende landen eendrachtig ge organiseerd moeten samenwerken. Deze actie zal een algemeenen wapenstilstand trachten te bewerken. Bizonderheden om trent dit plan, welks ontzettende moeilijk heden den Paus niet afschrikken, zijn nog niet bekend, doch weldra zal de wereld van dit nieuwe vredesinitiatief hooren. Ook kardinaal Maffi, die naar Rome ge roepen is, bevestigt dit bericht. Hij karak teriseerde dit plan als „even grootsch als koen, een apostolischen geest, die zich de kracht van zijn gezag bewust is, waardig, doch tevens als een plan, dat bij zijn ver wezenlijking op ontzettende moeilijkheden zal stuiten." In hel Britsche Rijk. Het munitievraagstuk. Lloyd George, die in het Lagerhuis over den arbeid sprak, door het nieuwe mu nitie-ministerie verricht, zeide dat zestien nationale fabrieken in verschillende dee- len van het land onder nationale contróle zijn opgericht. Dit zal een enorme ver meerdering van de productie van grana ten ten gevolge hebben. Naar aanleiding echter van besprekingen, die hij in Frank rijk gehouden heeft met den Franschen munitie-minister en met voorname artille rie-officieren van de Fransch-brigelsche strijdkrachten, betreffende het oorlogsma teriaal, is er besloten een nieuw en om vangrijk program te volgen, dat geduren de eenige maanden de technische hulp bronnen ernstig -zal aanspreken. Ten einde aan de nieuwe reusachtige eischen tegemoet te komen is het noodzakelijk om onmiddellijk tien groote nationale fabrie ken op te richten, die door de Regeering zullen worden beheerd en gecontroleerd. De wapenfirma's, welke de ondervinding bezitten, zullen daartoe worden gebruikt. Lloyd George hoopte, dat de inrichtidg van deze fabrieken binnen eenige weken of zeker binnen eenige maanden gereed zal zijn. Dan zal het ons mogelijk zijn onze legers dusdanig uit te rusten, dat zelfs de beste legers in Europa niet in staat zullen zijn zich superieur te verklaren, voor zoo ver het de oorlogsuitrusting betreft. Het kolen-vraagstuk. Lloyd George legde, als voornaamste spreker op een (belangrijke conferentie van de kolen-industrie te Londen, dm na druk er op, dat koten het bestaan van de matie vormden in vredestijd. In oorlogs tijd beiteek^nden zij -het hoogste belang. Akten moesten zich de vraag steLlern: De den wij genoeg oan de overwinning te ver zekeren. Niemand inoest zich oah. zijn plicht onttrekken indien het goLd de over winning te beüiaten. De overwinning be- teekende vrijheid voor eeuwen. Wanneer de Nöeuw-Zeelanders, wanneer de Austra liërs aan de Dardanelien den Turkschen aanval afwachtten kon geen geneedheer een enkelen soldaat overtuigen zióh te melden op de ziekenlijst. Alten stonden er op eerst met de Turken af te rekenen en dan naar (het (hospitaal te gaan. Dit/, zeide Lloyd George, is alleen de geest waardoor wij kun/men overwinnen. Niemand kon er aan twijfelen, dat de toestand ernstig was en niet zonder ge vaar. Indien zij, dxe de berichten lazen, n/iet konden begrijpen dat het Jand in ge vaar verkeerde, zouden zij niet gelooven, dat de itijd was gekomen, voor iederen man en iedere vrouw om zoo te handelen dat het grootste hoofdstuk kon worden geschreven in de geschiedenis van deze eilanden. Er waren niet enkel loopgra ven in V'.'-aanderen, iiedere kolenmijn was een loopgraaf, iedere werkpüaats een borstwering, iedere werf een versterking. (Langdurige toejuichingen). De conferentie nam een motie aan,waar in bij de mijneigenaars en arbeiders werd aangedrongen op a'le mogelijke inspan ning, om de grootst mogelijke productie te verzekeren. Twee Nederlanders gevangen genomen. Naar het Engelscihe persbureau mee deelt, zijn weer 10 Duitsche spionnen ge vangen genomen, o. w. twee Neder!and- sche onderdanen, een Duitscher met een 1 vervalscht Aimei'ükaansdh phspoonb, een vrouw van Duitsche afkomst, gehuwd met eern im Pruisen geboren genaturaliseerd Engelsoh onderdaan! een Braziliaan van Duitsche afkomst, een Peruaan die ver dacht wordt van Duitsche afkomst te zijn, een Zweer?, die beweert als Amerikaan ge naturaliseerd te zijn en een Engelsch on derdaan. De twee Nederlanders hebben reeds voor een krijgsraad terecht gestaan wegens een poging om inlichtingen te verschaffen over de Britsche vloot. Een van hen, twee Duiitschers en de Zweed hebben een vol ledige bekentenis afgetegd. Zij worden allen beschuldigd van po gingen om inlichtingen in te winnen en •mee te deel en over de Britsche vloot en het leger, met de bedoeling daarmede don vijand van nut te zijn. Geen der beschuldigden was bij gevan genneming langer dan d.ri§ weken in En geland geweest, zoodat aan. hun arbeid spoedig een eind is gemaakt. den Balkan. Hia'p voor Turkije? De „Daily Chronicle" verneemt uKt Athene, dat de Jong-Turken er bij Duitsch land ernstig op aandringen., troepen door dein Balkan te zenden om de Turksche legermacht te steunen, zoo meldt een te legram aan het „Hbld." Een militaire deskundige^ die onlangs een bezoek bracht aan Oostenrijk, deelde Op den correspondent mede ite gelooven, dat zulike pogingen zullen worden onderno men door Oostenrijk en Duitsohf.and. In dien dit zoo is za!l er een belangrijke wij- ziging in dien hoek van Europa 't gevo'g van zijn. Reeds worden tegenmaatregelen genomen. ej\ d it plan van <Len vijand zal waarschijnlijk onmogelijk worden gemaakt door een verrassende daad, waarvan men spoedig meer zal hooren. Amerika en Duitschland. De Amerikaansche nota. Na het overhandigen en bekend worden van de Amerikaansche nota aan de Duit sche Rogeering verluidde het reeds ter stond in ambtelijke Duitsche kringen, dat de beantwoording der nota door Duitsch land geruimen tijd zou vorderen. De „Vossische Zeitung" van Woensdag avond bevestigt thans dit bericht in zeke ren zin door mede te deelen, dat de Duit sche Regeering de Amerikaansche nota voorloopig niet zal beantwoorden. De duikbootenoorlog zal echter met alle kracht worden voortgezet. Verschillende Oorlogs berichten. In België. Naar wij in de Times" le zen, is baron van Deyens benoemd tot tij delijk minister van buitenlandsche zaken van België. De secretaris van Z. Em. Kardinaal Mer- cler gevangen. Te Rome is bericht ont vangen, dat kanunnik Vrancken, secreta ris van Z. Em. Kardinaal Mercier, gevan gen is genomen. 20,000 K.G. buskruit gevonden. De Duitschers vonden door verraad op het station van Hamond 20,000 kilo buskruit, afkomstig uit de Buskruitfabriek van Caulille en indertijd bestemd voor de Bel gische bezetting van Antwerpen. De voor- raud was verborgen onder den grond. De stationschef en de chargechef van Ilamont zijn gearresteerd. Duitsche deserteurs. Men meldt uit Esschen en Moestraten; Gisteren werd be kend gemaakt dat de in deze twee gemeen ten gelegen grenswachten naar het front zouden terugkeeren. Vier Duitsche grens wachten schenen genoeg van de vuurproef te hebben. Nu hunne wapens en patropn- tasschen te hebben afgelegd, zijn zij den draad overgegaan en hebben zich onder de gemeente Nispen laten interneeren. Een internationale conferentie tegen den oorlog. De „Deutsche Tageszeitung" bericht dat prof. Forel een telegram ont vangen heeft, volgens hetwelk op Dinsdag 3 Augustus in een algemeene vergadering door middel van een petitie verzocht zal worden, het initiatief te nemen tot het doen plaats vinden van een permanente conferentie van officieele vertegenwoordi gers der neutrale mogendheden. Tevens zal om een adhaesiebetuiging van den Anti-Oorlog Raad in Nederland verzocht worden. „Onzichtbare" vliegtuigen. Volgens de „KDlnische Zeitung" heeft men thans in Duischland ook zoo goed als onzicht bare vliegtuigen vervaardigd, liet is een uitvinding van den ingenieur Knaubel, die daarbij een stof gebruikte, genaamd FEUILLETON. De noodlottige erfenis. Nooit! .Hij had een misdaad gepleegd om de erfenis te bemachtigen en liever zou hij er nog een dozijn begaan, dan er nu nog van af te zien. Wat hij doen moest om zijn buit te be houden, wist (hij nog niet, maar zooveel stond bij hem vast, dat hij tot alles in staat was, liever dan los te laten. Wat hij doen moest om zijn prooi te be houden. wist hij nog wiet, maar zooveel stond bij hem vast, dat hij tot .alles in staat was, liever dan los te Zta/tem. Toen Herbei im zijn lezing beëindigd had °-n het pa; ;ler terugsohoof in het couvert, waar hij he.t uitgehaald had, vroeg Ber thenay. Is dat a''.tes? Toch niet, mijnheer, ik heb voor het laatst eenige voorwaarden bewaard, waaraan gij zult hebben te voldoen om in het volle genot van uw rechten te worden •gesteld. Ge zult u misschien herinneren, dat ik u daarover in mijn eersten brief al heb geschreven en u gewaarschuwd, dat die- voorwaarden op (het eerste gezdcht wel wat zonderling lijken. Ik meen mij dat inderdaad te herin neren, toog Berthenay, die dien eersten brief niet onder de oogen had gelhad. Laat mij u vooraf zeggen, dat de wa re bedoelingen van den erflater niet? be- Ic-cdigends vcor u hebben en dat bij .alleen door hem noodzakelijk geachte maatrege len beoogde. Berthenay boog. De notaris hernam; Het is onnoodiig, terug te komen op de gebeurtenissen, die met deze maatrege len in verband staan. De markies is blijk baar uitgegaan, van den wensch, dat het geslacht, waarop hij zoo fier was, niet zou Uitsterven. Het ziall 11 daarom, dunkt mij, volstrekt niet moeilijk vallen om aan zijn voorwaarden te vod doen. Onder het spreken had de notaris een nieuw couvert uit zijn, sdhrijfbureel geno men, waarop met groote letters etond: „Dit is mijn, testament." Onderteek end: Sylvain de Courtevron. De notaris la/s: „Ik, Sylvian de Courtevron, in herin nering aan de gedegenheid, welke ik steed,? heb toegedragen aan mijn zuster Anne-Marie, gehuwd geweest met den graaf d'A We ret, benoem tot mijn erfgena men haar beide zonen Hector en Bbrnard. Zij zullen daartoe aan de volgende voor waarden moeten voldoen: Wanneer, bij mijn overlijden, een van hen ongehuwd is, dan zal hem slechts een jaanlijksche rente uitgekeerd worden van 50,000 fr. Zijn beiden ongehuwd, dan zal dit be drag aan elk worden uitgekeerd. Om in het volite bezit gesteld te worden van mijn vermogen, kapitaal en intrest, moeten zij gehuwd zijn, en moet 'een na komeling uit hun huwelijk zijn ontspro ten. Voldoen zij beiden aan die voorwaarde, dan zal mijn na'atonschap gelijk onder hen verdeeld worden. Voor het geva1,. dat een hunner wei gert, een huwelijk aan te gaan of zijn hu welijk kinderloos blijft, zal hij tot zijn dood toe de genoemde jaarrente genieten en eerst na zijn dood za/1 zijn broeder in het volle bezit geraken. Wanneer heiden sterven zonder kinde ren na te laten, dan zal mijn vermogen worden besteed aan de oprichting van een hospitaal, dat naar mij genoemd moet worden." Indien de notaris zich niet zoo in zijn voorlezing had verdiept, zou hij misschien verwonderd zijn geweest over de ontroe ring, om niet te zeggen de woede, die zich op het gelaat van don gewaand en erfge naam afteekende. Door de voorwaarden, diie „die oude gek" zooa's hij den erflater in zichzelf noemde gesteld had, bleef de erfenis toch nog bulten zijn. bereiik en was het zelfs onzeker of hij die ooit krijgen zou. De jaarreuite was niiet onaanzienlijk, maar met een vrouw als Liane De Régiïle, die zich -ook niet zou kunnen ontwennen aan het denkbeeld met een millionnair ge trouwd' to zijn, zou men zeker geen jaar met 50,000 fr. toekomen. Wat te doen? Breken met Liane was onmogelijk,want zij zou dan dadelijk overal gaan rond- sdhreeuwen, dat hij, die zich voor gTaaf d'Alleret uitgaf, kort geleden nog Victor Berthenay heette en leefde van aflerlei oplichterijen. En dan nog het ergste gevaar: dat hij zou komen te staan tegenover zijn ge- waanden broeder, die hem onmiddellijk zou ontmaskeren. Toch was geen teruggaan meer moge lijk. De pap teren dje hij aan den notaris had tor hand gesteld, zouden dan de overtui gende bewijzen van zijn diefstal en moord zijn. Hij was op een weg, dien hij moest ton einde gaan, het koste wat het wil Dat word't een strijd op leven en diood, dacht hij. Het zij zoo. Ik neem alle gevaren op mij en zal de gevolgen er van Terwijl hij dit besluiit nam, had de no taris hem met veel plichtplegingen uitge laten en op het punt afscheid van hem te nemen, zeide Herbelin op. e enigszins schertsenden toon: Voor een man als gij, met aangenaam voorkomen en in de kracht van uw jeugd zal het zooveel bezwaar niet zijn aan de voorwaarden van den erflater te voldoen. Te minder, antwoordde Berthenay, daar ik mij reeds verloofd had', alvorens ik van die erfenis afwist. Komaan, hernam -de notaris, dan zal het zeker zoo lang niet meer duren of de laatste wensch van den erflater gaat in volkomen vervulling. VII. LIZZIE EN ROSIE. Even huiten Chicago stond een aardige, kleine villa, een cottage zooals men bet daar neemt, een huisje, gelijkvloers, met klimop begroeid en van alle zijden om ringd door den goed onderhouden tuin met veel bloemen. Een automobiel bleef voor het tuinhek staan en ui.t die auto stapte een jonge dame, keurig geld eed, doch zonder eenige coquettorie. Zij be'de aan en toen het dienstmeisje had opengedaan, snelde zij den tuin door en het huis dn, waar zij in de armen viel van een jonge vrouw, die nog in haar morgenkleed was. Aan de gelijkenis tusschen die beiden kon men dadelijk z/ien, dat. zij zusters wa- Zij waren zeer schoon, blond, sierlijk van vormen, alleen was hot haar van do bezoekster iets lichter dan dat van de be woonster van het huis en was zij ook iets forscber gebouwd. Na deze hartelijke begroeting nam do jonge vrouw haar zuster mee naar de huis- kamer, waar deze met veel belangstelling rondkeek en alles in oogensohouw nam. Komaan, jonggehuwde, zeide zij, ter wijl zij zich in een zetel wierp, dit lijkt mij een allerliefst tehuis, waar'n ge "onze meisjes woning wel niet betreuren zult. Neon, Rosie, antwoordde de andere, wanneer i.k iets betreur, dan is het niet de gestoffeerde kamer dor gezusters Wal ton in een der groote famalie-pensions to Chicago, ofschoon wij daar ook gelukkig© dagen hebben doorgebracht, maar wat ik wel betreur As, nu wij ons eigen tehuis bobben, gij er niet in toestemmen wilt da ai- ook een plaats An te nemen en zoo doende te deelen iin ons huiselijk geluk. Zwijg daarover, Lizzie, zeide de jong ste, ik ben te Tumoerig, te druk en te be- woeg'ijk, ik zou u maar hiridi-ren in uw wi f tebroorl s wek en. Och neen, lieve. Bernard houdt van u, al was het uiteen r omdat ik zoo veel van u houd. Trouw n, hij is een voortreffelijk mcnsch. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1