BINNENLAND. ALBERT RIEL HAARLEMIVSERSTR. 26. aandringen dat Engeland moet partij trek ken van alle voordeelen welke zijn zee macht het geeft, zonder te letten op den last, welken dit onzijdigen moge veroor zaken, of op de wettigheid van ons optre den, als wij ons maar houden buiten de schending van de rechten der menschelijk- heid, waaraan onze vijanden zich schuldig maken. Doch het is voor ons van het hoog ste belang, dat wij ervoor zorgen, dat onze zeemacht zoo min mogelijk last be zorgt aan onze buren en wij moeten zeer zeker tot eenig vergelijk komen om wrij ving te vermijden." Amerika en Engeland. Engelsche nota aan de Ver. Staten. Engeland's antwoord op de Amerikaan- 'sche nota van 30 Maart nopens de Engel sche blokkade is te Washington ontvan gen. Het houdt staande dat het koninklijk besluit binnen de perken van het volken recht blijft, hoewel het een nieuwe toepas sing van de beginselen inhoudt, en be toogt dat het gewensclit zou zijn een rech terlijke interpretatie af te wachten. Regeeringsmannen verzekeren dat de nota in de hoffelijkste bewoordingen is vervat. Ter rechtvaardiging van de Engel sche zaak worden er uitspraken van de gerechtshoven der Vereenigde Staten tij dens den burgeroorlog in aangehaald. Minister Lansing heeft de nota naar pre sident Wilson te Cornish doorgezonden. Op den Balkan. Turkije en Bulgarije. De Times" verneemt uit Sofia, dat een overeenkomst, waarbij Turkije aan Bulga- rijo het Turksche gedeelte van den spoor weg naar Dede Agatsj afstaat, Donderdag 22 Juli te Konstantinopel is onderteek end. Al het grondgebied ten W. van de Marit- za wordt Bulgaarsch. De overeenkomst bevat geen politiek/2 verplichtingen van een van beide partijen. Van verre strekking is bovenstaand be richt over den afstand van Turkije van het Turksche gedeelte van den spoorweg naar Dede Agats>aan de Aegeïsche Zee en van een strook grond langs dien spoorweg aan Bulgarije. Bij den vrede van Boecharest, die een eind maakte aan den tweeden Balkan oorlog, werd het door Bulgarije op de Tur ken veroverde gebied, dat zich uitstrekte tot de lijn EnosMidia, gedeeltelijk weer aan dat Rijk ontnomen. De benedenloop van do rivier de Maritza bleef Turksch en ook de ten W. langs die rivier loopende Th «Arische spoorweg. Deze spoorlijn is voor Bulgarije's handel van groot gewicht. Zij verbindt de havenstad Dede Agatsj met de hoofdstad Sofia en met de tweede stad 'des Rijks Philippopel, en neemt haar op in het spoorwegnet van den Balkan, dat haar in vredestijd vla Nish en Belgrado verbindt met het groote Europeesche spoorwegnet. In vredestijd, want door den oorlog is het vervoer over Nish en Belgra do naar Oostenrijk stopgezet. Is deze spoorweg voor Bulgarije een waardevol bezit, de strook grond langs de Maritza, die het mede verkrijgt, is niet groot. Dat de tot stand gekomen transactie op zich zelf in staat zou zijn Bulgarije te bevredigen, is niet aan te nemen. De aspi raties van het Bulgaarsche volk gaan veel verder; minstens tot aan het terugverkrij- gen van het in den oorlog veroverde deel van Thracië, dat zich tot de lijn Midia^- Enos uitstrekt. Toch klinkt het niet vreemd, dat deze overeenkomst de Quadruple Entente zéér verontrust. Immers zij wijst op een be staande welwillende verhouding tusschen Bulgarije en Turkije, en geeft een knak aan de hooggespannen verwachting, dat Bulgarije als het ware gereed staat om 'door wapengeweld zijn gebied ten koste van zijn Zuidelijken nabuur te vergrooten. Wie met veroveringsplannen van grondge bied omgaat, koopt in datzelfde gebied geen grond. De overeenkomst bevat weliswaar geen politieke verplichtingen voor één van beide partijen, maar de Entente vreest, dat men van het één tot het ander zou kunnen ko men, eh heefa nadere verklaringen aan de Bulgaarsche Regeering gevraagd. Verschillende Oorlogs berichten. Prof. W. Barthel. Prof. W. Barthel, de bekende Duitsche historicus en philo- loog, hoog'ecraar in de geschiedenis aan de hoogeschool te Frankfort e«n lid van verschllüende weten schappelijke lichamen ILn Du itschlanddis op a'echts 34-j ariigen leeftijd' aan 't Westelijk front gesneuveld. Ook a's archaeoloog had hij naam. Kon. Nat. Steuncomité 1914. De 46e lij^t van ingekomen bijdragen van 27 Juni t/m. 3 dezer voor het Kon. Nationaal Steuncomité 1914 wijst een be drag van f9376.44 aan, makende met het totaal der vorige lijsten ad f 2,269,357 een fcotaat van f 2,278,733.44. Postduiven. Op het station Bentheim 5s een dame aangehouden, die 2 postduiven achter de blouse verborgen had. Zij is ge vankelijk naar Münster overgebracht. Een middagmaal voor 6 centen. Naar de ,,Berl. Lok. Anz." meldt heeft het ge meentebestuur van de Berlijnsche voorstad Sctooneberg het plan binnenkort bij wijze van proef een nieuw voedingsmiddel voor de onbemiddelde bevolking ter markt te brengen. Het is een mengsel van mais- gries, gedroogde groenten, gedroogd vleesch, vermicelliedeeg, vleeschextract, enz. dat men ,,Vollkost" noemt. Het moet zoo voordeelig zijn, dat een portie, die voor een stevig eter ruimschoots voldoende is, ternauwernood 10 pfenning kost ofschoon de voedingswaarde gelijk moet staan met die van een burgerlijk middageten. De ste delijke commissie voor schoolvoeding te Berlijn neemt op het oogenblik proeven, om er arme kinderen mee te voeden. Op /de vischmarkt te Barmen wordt he 3 mengsel ree da aan de bevfiJkin# xerkactoL De oorlogsgaarkeukens te Neurenberg hebben het als hun hoofdgerecht en in Würtemberg maakt de regeering er pro paganda voor. Bijzonder belangrijk is dat de hoofdbestanddeelen ervan uit het bui tenland komen, zoodat deze volksvoeding niet ten koste van de Duitsche productie komt. Voor een winterveldtocht. Het Duit sche legerbestuur maakt -bekend, dat in de behoeften aan warme onderkleederen, aan handschoenen, aan polswarmers en aan hoofdbedekkingen voor een mogelijke- wint ere ampagne, nu reeds ruimschoots voorzien is. Dure turf. In Oostfriesland is de prijs van goede machine-turf dit jaar 120130 mark (is f 72f 78), een prijs, omstreeks 50 pCt. hóoger dan in 1914. Kanonrtcngieteri}. De Weensche cor respondent van de ,,N. R. Crt." schrijft: Er werken thans 15,000 menschen in de kanonnengieterij van Skoda in Pilsen. De fabriek is .zeer uitgebreid, en op elk vrij stukje grond van het terrein is een nieu we werkplaats opgericht. Van alle kan ten der Monarchie stroomt het werkvolk naar Pilsen. De techniek is zoo ver, dat men dagelijks een enorm aantal kanonnen en machinegeweren kan afleveren. De schietplaats is te klein geworden, men is bezig aan de inrichting van een nieuw terrein. Den heelen dag hoort men in Pil sen het gedonder van het geschut en het geknetter der machinegeweren die inge schoten worden. De werking der Pilsener's,zooals die mortieren door de bank genoemd worden is, dat de luchtdruk reeds in staat is de menschen te dooden. Op die wijze is Herm- gield Wagner, die voor de Reichspost oor logscorrespondent in Bulgarije geweest is, gesneuveld. Binnen de omtrek van 100 meters doodt de bom van 2800 pond alles wat leeft. Max en Moritz (zoo noemt men het paar) van Skoda zijn erger dan de dikke Bertha van Krupp. Een mensch die een duw van die kwajongen krijgt, ver dwijnt in atomen en de loopen van ge weren smelten, als het dicht bij inslaat. Eterencollecte. Er is in Engeland een National Egg Collection voor de gewonde soldaten en zeelieden gehouden, die niet minder dan zes millioen eieren heeft opge leverd, allen verzameld door vrouwen en kinderen. Nu de vacanties begonnen zijn, hoopt men nog vele millioenen eieren voor het goede doel bijeen te garen. De uitwisseling van krijgsgevangenen. Te Constanz heeft Zaterdag de uitwisse ling van gewonden plaats gehad. 323 Franschen, waaronder 2 officieren, die in Singen en Radolfszell ondergebracht wa ren, werden naar Lyon gevoerd. De 19 Duitsche zwaargewonden, die te Constanz werden verpleegd, werden des middags naar Karlsruhe gebracht. Sport en oorlog. Frankrijk is, on danks den oorlog, niet zonder athletiek- wedstrljden en Zondag meld o. a. te rarijs de Stade Francais zeer belangrijke wed strijden, waaraan door een groot aantal athleten waarbij tal van militairen, werd deelgenöflien. De 100 meter werd in 11 sec. .gewonnen door d'Enghein, de 800 M. (Prix de la République) werd gewonnen door Combier in 2 m. 6 2/5 sec. De 3000 M. (Prix Jean Buin) was voor Dallongeville in 9 m. 33 sec. Ook op sportgebied is het dus in Parijs zaken als gewoonlijk". Tegen den oorlog. Uit Rome wordt aan de Morning Post" gemeld, dat de burgemeester en den Gemeenteraad van Gardone bij Brescia gearresteerd zijn we gens het voeren van propaganda tegen den oorlog. Opgelegde schepen. Het aantal Duit sche en Oostenrijksche oorlogsschepen, dat in Italiaansche havens is opgelegd, wordt thans opgegeven als 60. Daaronder zijn de transatlantische booten ,,Kqnig Albert", „Moltke" en „Bayern". Het heet, dat verscheiden van deze vaartuigen be wapend zijn en een lading oorlogsmate riaal inhebben. Het Servische leger. De „Secoio" schrijft, dat het Servische leger 230,000 man voor het offensief gereed houdt, of schoon een offensief om strategische rede nen nog niet wordt verwacht. De oogst in Rusland. Het St. Peters- burgscJf Télegraafagentschap meldt, dat de oogst in het midden, noorden en oosten van Rusland en iin Siberië overvloedig is. Alleen in het we stennis de opbrengst ma- tic. De welvaart der beAolkimg is tijden® den oorlog toegenomen en de regeerimg zal gemakkelijk, dn Staat zijn de opbrengst van het alcohol-monopolie te vervangen. Indien zij een nieuwe binnen!e^dsche leening uitgeeft, zal die zeker slagen. De Poolsche kwestie. Poolsche bla den publiceeren het antwoord van baron Burian, Oostenrijksch-Hongaarsch minis ter van buitenlandsche zaken, op het me morandum van het hoofd van het Poolsche Nationale Comité betreffende de Poolsche kwestie. Baron Burian verklaart daarin o. m. dat de Polen met vertrouwen hun lot tegemoet kunnen zien. De mogelijkheid van een vrijer en meer nationale ontwik keling zal na een goed einde van den oor log zeker aanmerkelijk stijgen. Het groote offer dat de Polen aan goed en bloed voor het vaderland hebben gebracht, zal zeker vruchten afwerpen. Amerika's munitie-leverantie. Reuter meldt uit New-York, dat de uitvoer van ontploffingsmiddelen in de elf maanden eindigende op 31 Mei, slechts 4,800,000 pd. st. meer bedroeg dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. In Mei be droeg de toename slechts 2,000,000 pd.st. Hieruit trekt de „World" de conclusie, dat uit de gepubliceerde cijfers de onjuistheid blijkt van de bewering van Duitsche zijde, dat Duitschland's overwinning wordt te gengehouden door de munitie-leveranties van Amerika. De verliezen d&O Afrjkaaneohen veld tocht Officieel wordt bekendgemaakt, naar „Reuter" seint, dat de verliezen ier Unie-troepen in den veldtocht tegen de op standelingen en in Damaraland (Duitsch ZuidwesbAfrika) in het geheel 849 man bebben bedragen, waarvan aan gesneuvel den en aan hun verwonding overledenen i2r Afrikaanders en 127 Engelschen, aan gewonden 299 Engelschen en 296 Afrikaan ders. Deze getallen bewijzen wel afdoen de, dat beide rassen gelijkelijk hebben samengewerkt. De verliezen bij de onder drukking van den opstand bedroegen 409 man. In het geheel zijn daarbij betrokken geweest 30,003 manschappen, w. o. 20,10') Afrikaandjxs. In Damaraland zijn de Troe pen 50,000 man sterk geweest, w. o. 27,500 Engelschen. Buitenlandsche berichten. DE „EASTLAND". Omtrent de ramp van de „Eastland", waarbij meer men sch en', even s zijn verlo ren gegaan dan bij den ondergang van de „Titanic", kan nog het volgende worden medegedeefd: Het schóp lag Zaterdag aan den steiger in de Chicago-rivier.| bij den ingang van het Michigan-meer, gereed voor een pleiizi'ertocht naar Michigan Ci ty dm Indiana. Er waren 2500 menschen aan boord, voor 't meerendeel werklieden van een electriciteitsmaatschappij, die met vrouw en kinderen het uitstapje naar de overzijde van heit meer, een afstand van 40 mijl, wilden m alk en. De ton wen waren nog niet losgemaakt en de passa gier® stonden in drommen bij de ver schansing om hun vrienden en familie leden op den steiger vaarwel toe te wui ven. De „Eastland" was een groote ex cursie-raderboot met vier dekken. De drie bovendekken waren stampvol. Dit gewel dige gewicht, naar de ééne zijde van het schip overgebracht, moet het ongeluk veroorzaakt, althans bevorderd hebben. Het sclhip rfoeg plotseling om en nam al len mee naar de diepte. Het lag zoo dicht bij den wal, 'dat er weinig kans op red ding was. De menigte op den steiger kon ook niet veel uitrichten. Niet meer dan vier- of vijfhonderd personen werden ge red. Van de vrouwen en kinderen is het meerendeel omgekomen. De meesten zijn in de modder gestikt, waarschijnlijk bin nen vier minuten nadat het schip is ge kanteld. Van de geredden kregen velen aanvallen van verstandsverbijstering. Het geheele personeel der maatschappij waaraan het schip behoorde, is in hechte nis genomen; zoo ook de officieren van de ..Eastland". Er heerscht groote verbit tering wegens het feit dat tie heele be manning een goed heenkomen heeft ge vonden. Nederland errUe Oorlog. Het Nederlandse he leger. Reuter seint uit Londen ü.d. 26 Juli: In het Lagerhuis vroeg Creville of het Ne- derlandsche leger laatstelijk was versterkt en indien dit zoo was of die uitbreiding onderwerp had gevormd van gedachten- wisseling tusschen de Britsche en Neder- landsche regeeringen. Lord Cecil antwoordde: Ik verneem, dat tot op het huidig oogenblik het Nederland- sche leger niet is uitgebreid. Een dergelij ke uitbreiding is geheel en al een aangele genheid, welke de Nederlandsche regeering zelf heeft te overwegen en zij heeft zeker niet onderwerp uitgemaakt van een offi- cieele of particuliere gedachtenwisseling tusschen die regeering en de Britsche re geering. Van de grens. Men schrijft uit Koewacht aan de „N. R. Crt.": Wijl ondanks de strenge afslui ting van de grenzen, zelfs met electrisc-he draden, er toch nog personen waren, die het waagden over de grenzen te gaan, is men thans bezig met het leggen van een nieuwen ele etnisch en draad, waardoor hier België volkomen van Nederland zal zijn afgesloten. Ook wordt het den. laat- sten tijd zeer moeilijk gemaakt om pas sen naar Ho Rand te krijgen. De Belgen moeren zelfs riet tot 200 M. van de grens komen. -Zij, die binnen de 200 M. wonen, mogen zich daarin vrij bewegen, doch gaan ze buiten dien kring dan moeten zij een pas hebben. Zoo doet zich hier het geval voor. dat een landbouwer, die juist binnen de 200 M. van de grens woont, een oas moet hebben om naar zijn pomp te gaan, die toevallig er huiten valt. Eüke week mogen hier 1000 brood en voor de bewoners van Belgisch Koewacht over gegeven wonden. Ellk brood word.t door een Duitschen soldaat doorgesneden om te zien of er geen brieven in dztten. Van het besluit, wat uit Maastricht, gemeld wordt, dat met Ingang van 1 Augustus het over geven van brood tijdelijk zou gestaakt wooden, is hier tot nog toe niets bekend. In beslag genomen. Men meldt uit Beek bij Nijmegen: Maan dagavond is door de Nederlandsche douane een wagen, die schijnbaar waschgoed be vatte en zich 'naar Smorenhoek wilde be geven, aangehouden. De weg van Beek naar Smorenburg is Duitsch. Het bleek echter, dat deze wagen 56 ba len meel bevatte. Deze hoeveelheid werd door de douane in beslag genomen. In brand gestoken. De Hollandsche stoomtrawler „Hercules" is hedenochtend IJmuiden binnengekomen met 9 opvarenden van een Noorsche bark. Dit schip, nog twee andere Noorsche schepen en een Zweedsch zeilschip werden in brand gestoken door de bemanning van een Duitsche onderzeeboot. Zij waren geladen met houten mijnstut- ten, bestemd voor Sunderland. De opvarenden van de andere schepen werden gered door een Deensch stoom schip. De 9 met de „Hercules" aangebrachten hebben zich naar den Noorschen consul begeven. Rogge. Naar aanleiding van de bekende circu laire van den minister van Landbouw enz. aan de besturen der Landbouwvereenigin- gen over het voederen van vee met rogge, heeft het bestuur van het Nederlandsch Landbouw-Comité tot die besturen een aanschrijving gericht, waarin de land- bouwvereenigingen worden opgewekt alge meen© bekendheid ^e geven aan den inhoud der bedoelde circulaire en te bevorderen, dat aan alle roggeverbouwers dringend wordt verzocht zoo weinig mogelijk rogge aan het vee te voederen. Blijkt nu, dat men zich in eenige plaats aan het dringend verzoek niet stoort, dan zal het op den weg liggen van de betrokken landbouwvereeniging om onmiddellijk den Minister te waarschuwen en Z.Exc. met den stand van zaken op de hoogte te 'bren gen. Verder zullen de landbouwvereen'.giugen hebben te bevorderen, dat de rogge i egel- matig aan de markt wordt gebracht, rj .v/.z. dat er regelmatig gedorscht wordt, wan neer er behoefte is aan bakrogge. Dit slu»t natuurlijk niet uit, dat iedereen de volle vrijheid heeft de rogge terstond te doi- schen en te verkoopen; slechts moet er v jnr gewaakt worden, dat er geen schaarschte aan bakrogge ontstaat, doordat men het koren te lang ongedorscht laat liggen. Door overlég te plegen met de besturen der landbouwvereenigingen zal men niet alleen het algemeen belang, maar ook zijn eigen belang het best behartigen. Voor streken, waar men de rogge wil vervangen door maïs, zal, door bemidde ling van de betrokken landbouwvereeni ging, aan den Minister een plan kunnen worden toegezonden, waarin duidelijk wordt 'aangegeven hoeveel rogge men in elke maand wil verkoopen en hoeveel maïs men daarvoor wenscht in'te slaan. De rogge kan zoodoende tegen maïs wor den ingeruild; beide artikelen kunnen dan tegen de op dat oogenblik geldende waar de worden verrekend. Het Landbouw-Comité meent, dat dooif het opvolgen van de gegeven'wenken alle roggeverbouwers het in hun macht hebben inbeslagneming te voorkomen. Maïs en gerst Het hes/tuur van het Comité van graan handelaren te Rotterdam, als lasthebber van de regeering heeft gisteren publiek ge veild ongev. 1500 ton Amerikaansche maïs, min of meer afwijkende kwaliteit en onge veer 190 ton gezonde Zuid-Russische gerst De maïs bracht op van f 171 tot f 211, de gerst van> f253 tot f 255, alles peir 2000 kg. Aardappelprijzen. Uit de Veenstrekcn van Groningen en Drenthe hebben landbouwers een adres ■arai-den. minister van landbouw, nijver heid en handel gericht, met het verzoek het daarheen -te leiden, dat de prijs vaai consumptieaardappelen tegen den ko menden winter niet hooger zaü worden gesteld dan f 1.50 per H.L. Uitvoer aardappelen. Naar wij vernemen, mogen, ingevolge de beslissing van den minister van Landbouw, aardappelen tot hedennacht 12 uur worden uitgevoerd. Steenkolen. In de afgeloopen week werden door 12 stoomschepen uit Engelsche en Schotsche ha vens 127,719,250 kilogram steenkolen langs het Noordzeekanaal ingevoerd, tegen 11.393,750 kilogrammen in de daaraan voorafgaande week. Bovendien werd door één stoomschip nog 9,238,000 kiiogrammen uit Amerika inge voerd. De gezant bij het Vaticaan. Naar wij vernemen is behoudens on voorziene omstandigheden het vertx-ek van mr. L. Regout naar Rome bepaald op 9 Augustus. Z.Exc. zaü vergezeld wor den door een zijner dochters en een be diende. De gezant zal te Rome voorloopig zijn intrek netmen in een hotel-. R.-K. Gemeentewerklieden. Ondeii' voorzitterschap van dein heer L. H. van Rooijen., te Amsterdam, heeft Zon dag te Utrecht eeai algeimeene vergadering plaats gelhad van- den Nederl. R. K. Ge meentewerk Liedenbond St. Paulus. Vertegenwoordigd waren 20 afdeelingen. Uit het jaarverslag bleek, dart. 6 nieuwe afdelingen opgericht waren; 2 afdeelin gen zijn ontbonden. Voilgen-s het financi.ed: verslag bedroegen de ontvangsten f 5912 en de uitgaven f 5087, zoodat er een saldo was van f 825. Besloten werd op voorstel van het bondsbestuur, den naam van den bond te veranderen in R. K. Bond van personeel in dienst van openbare lichamen en be drijven. De begrooting voor 1916 werd vastgesteld tot een bedrag van f 6840. Tot bestuursleden zijn gekozen de hee- ren: L. H. van Rooijen, J. H. Heemskerk, N. Nuyene en J. P. H. Sm eels, allen te Amsterdam; C. A. Ui. Benne, te 's-Her- tofgenbosch; J. A. van. Seggelen, ite Haar lem; A. J._W. Nuij, te Rotterdam; P. A. Smits, van Den Helder en E. B. Berend- sen, te Utrecht. Rijkspostspaarbank. In de maand Juni 1915 werd in de Rijks postspaarbank f 1,015,114.90 meer ingelegd dan terugbetaald. Korte Kroniek. B. en W. van Hilversum willen gedu rende de zomermaanden de winkelsluiting opheffen. Het aantal |$iillissementen van 1 Jan. 1915 tot heden wi 756; in 1914 994. Van gemeentewege zullen te Deventer 266 arbeiderswoningen, gebouwd worden. Ingezonden Mededeelingen A 30 cent per regel. DENKT OM 86 MEUBELMAGAZIJN Gemengde berichten. Z(jn geweten sprak. Een 70-jarig inwo ner van Tholen, die circa 50 jaren geleden als soldaat in garnizoen te Middelburg lag, ontving dezer dagen een brief met een bedrag van acht gulden ingesloten. Het merkwaardig epistel luidde: „Vriend V.! Uw zal van dezen inhoud.wel staan zien, daar uw intertijd in Middelburg in dienst waart, heb ik eens een Gulden van uw ontvreemd uit uw blike doos die van uw vader was gezonden en daat dit mijn ziel bezwaart, moet ik dit e£nig tei mate goed make en wil ik dit ook doen met het uw vier dubbel weeder te heven, hopende dat het mijn ziel vèrligting heven zal en kan het zijn uw tot een zegen." „Hbld." Oplichting. In het hotel Groote Badhuis te Zandvoort hadden een heer en dame, voor minstens 14 dagen kamers besproken. Zij hadden opgegeven genaamd te zijn Francois Moranvil (Belgen). Na twee dagen in het hotel verblijf te hebben gehouden en onge veer f25 schuld gemaakt te hebben, zijn ze zonder betaling vertrokken. Bagage luidden zjj niet bij zich. Die was, naar zij zeiden, onderweg. De gearresteerde oplichters. Het is zoo goed als zeker, dat men in de twee, te Utrech* gearresteerde oplichters de beide daders heeft van de brutale oplichtingen in de Wester straat en in den Nes te Amsterdam. De fili aalhoudster van de „Unie", thans in Rotter dam wonende, heeft evenals de bakker ui< Den Nes uit portretten de oplichters herkend, die vermoedelijk heden met de betrokkenen te Amsterdam geconfronteerd zullen.worden Het tweetal wordt verdacht niet alleen van de oplichting in de Westerstraat, waar zij pl.m. f1400 meenamen, en van den dief stal van het geldkistje met f40 van den bakker, waarbij zij zich eveneens als politie beambten voordeden, maar ook nog van het wisselen van geld voor een valsch bankbiljet van f25 bij denzelfden bakker. Dit bankbil jet was van perkament en was zeer slecht „uageteekend"; toch werden verschillende menschen er de dupe van. Opgoslotcn in het C. S. Een nachtelijk avontuur hadden Zondag een zestigtal reizi gers, die uit Zandvoort aan het Centraal station te Amsterdam aankwamen. Om 12 uur vertrok de trein uit Zandvoort; dooi'dat er een oponthoud was van meer dan één uur, arriveerde men ongeveer kwart vóór twee aan het station, waarvan do uitgangen dicht waren en waar ook de controleurs niet aan wezig waren. Tevergeefs trachtten de reizigers, onder wie ook dames waren, de deuren te forceeren; ook de deuren bij de afritten waren gesloten. Het opgesloten gezelschap kortte den tfid niet liet zingen van liederen,, wat ook ten doel had, om de betrokken beambte wakker te krijgen. Ten slotte waarschuwde men vanwege het stations-postkantoor de politie, die de reizi gers om kwart over twee bevrijdde. Door de hal kwamen allen op straat, aldus luidde het verhaal, dat éen der reizigers ons deed. „Hbld." Gfaxnvdicveii. Op de boerderij van Blok huis te Diemen kwamen drie personen per rijwiel. De bewoners niet thuis vindende, spraken zij met den knecht, die zich op het erf bevond. Terwijl de een hem bezig hield over den verkoop van mest om daardoor zijn aandacht af te leiden, wisten de beide anderen het huis binnen te dringen en zich meester te maken van een bedrag van circa f1500, dat zich in een kast bevond, waarna zy zich uit de voeten maakten, na eerst door een fiuitje hun derden medeplichtige te heb ben gewaarschuwd. Van de daders is nog geen spoor gevonden. Oplichters. Vrijdag zijn in een liotei te Rotterdam aangehouden een heer en dame, die zich uitgaven voor Mijnheer en Mevrouw Mr. A. A. v. d. V. „Mijnheer" was .directeur van de- Koninklijke sigaren fabriek .te Amsterdam. Onder dezen titel heeft hij dan ook een zekeren H. H. L., van den Hilledijk, die op een „k'eijitje" in het Nieuwsblad, betreffende oprichting van een filiaal in sigaren, gereflecteerd had, bewogen een filiaal te beginnen op den 'Binnenweg. Daarvoor moest L. f 200' bore storten. L. had evenwel slechts 200 Mark bij- zich, waarmee de pseudo-direc- teur voorloopig tevreden was. L. kreeg -later toch achterdocht en waarschuwde de politie, die zich terstond naar het ho tel begaf met het bekende resultaat. De pseudo-directeur bleek te zijn de 21-jarige C. C. een Rotterdammer, dóe vroeger ge studeerd had voor onderwijzer, doch ook reeds had kennis gemaakt met de tucht school. „Mevrouw" was een 26-jarige dienstbode uiit Dordrecht, die vroeger bij de ouders van C. gediend had. Zij had een legaatje van een tante gekregen en daarmee waren beide er van, door gegaan; toen het geld op was moesten ze natuur lijk toch aan den kost zien te komen en vonden den door hen ingeslagen weg mis schien wel den besten. Een Nederlandsch militair gedood. Men meldt van de Zeeuwsch-Vlaamsche gi-enis: Gistermorgen om kwart over 5 is in de wijk Va'.cke een Nederlandsch mili tair. van de lichting 1914, afkomstig u.ift Koewacht, door den electrischen stroom van een grensafbakening gedood. De mi licien wilde een koperen draad, welke op de eleetrische geleiding lag, afnemen., doch werd door den stroom bijna onimid- delilijk gedood. De maam van den milicien is Gijzel. Het lijk is naar Sas van Gent overgebracht. Geverbaliseerd. Door de politde te De Bilt (Utr.) is proces-verbaal opgemaakt tegen een persoon, omdat hij met een mo torrijwiel (tweewieler) met zijspanwagen over het rijwielpad reed. De veihalisant motiveerde zijn pi'oces-vei-baal aldus, dat door de zijspanwagen het rijwiet driewie ler werd en dus niet op 't ï-ijwielpad thuis behoorde,.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2