Uit Stad en Omgeving. 00RL0GS-VARIA. De democratie in Japan. n. In ons vorig artikel hebben wij gezien, dat de landsregeering werkelijk in een dcmocratischen geest is ingericht, volgens liet Engelsch systeem: de regeering is af hankelijk vuil het parlement. En dit, on danks het feit, dat vier vijf eeuwen lang de Mikado een „hofineyer" had, evena.» bij de Merovingers, die 't gezag in handen Jiad en waardoor de keizer slechts in naam keizer blecï, tot'de vorige keizer den sjohoen van zijn taak afbracht en zelf het gezag opziph nam. Doch hij zette dat weer in een monarchaal-dcinocratièchen regee- ringsvorm om. De verantwoordelijke mi nisters werden dan ook hier de organen, wien het volk de macht gaf, al bleef de aristocratie een wil van beieekenis houden. Het aftreden van h&tr vorige kabinet in het voorjaar van 1914 heeft voorts bewezen, dut de monarch ook in Japan weet, wat 'in deze eeuw zijn taak is geworden, of .zooals Mr. Struyckcn het noemde, „het democratisch regiment te bevorderen en de gezonde democratie tot werkelijkheid te maken." Hij heeft toen getoond te wil len zoeken naar een zoodanige ministerie- formatie, dat aan de verlangens en de be langen van 't volk beantwoord wordt. Men bemerkt alzoo, dat er inderdaad in het Japansclie rijk van een democratie sprake is, al laat haar politieke organisatie alles te wcjischen over. En het spreekt nu vanzelf, dat die macht slechts groot kan blijven door den steun des volks en deze steun kan alleen verkregen worden in Japan door de bekende agitatorische mid delen. De macht der vakvereenigingen is nog te gering om eenige medezeggingschap in het parlementaire regime te kunnen eischen. Het zou onjuist zijn te beweren, zegt de bekende Japankenner, de heer H. H. van Kol, dat de democratie in het hart der bevolking leeft, dat de groote massa der individuen bezield wordt door de groote democratische idee. Wel zijn, zoo zegt hij, in den loop der tijden de toestanden niet veranderd zonder den wil van de heffe des volks, doch de breede stroom is gegaan door voorgangers die op de hoogte bleken van hun taak. Zoo ergens, den is in Japan bij de demo cratische beweging het werk der leiders overwegend, de geestelijke arbeid der mas sa miniem geweest. Wij weten wel, dat zelfs gebeurtenissen welke mijlpalen zijn. geweest in de wereldhistorie, zoo o. a. de Fransche revolutie het werk is geweest van enkele voorgangers met medestanders en medestrijders achter zich. Maar meer dan ergens anders, hebben in Japan de voor mannen der zoozeer geschakeerde demo cratie, die beweging, met de variaties daarop, geleid. En zelf uiterst langzaam dringen in het volk zelf de democratische begrippen door. Men komt er zoo licht toe, zegt de be kende schrijver van „Ueber Land und Meer", om, gedachtig aan de enorme betoo gingen van den laatsten lijd, aan massale ochlocratische propaganda te gaan den ken en geenszins is dit toch liet. geval. Hoezeer cLLt oordeel juist is, kan bilijken uitt een oorrexpend eiuOe uilt Toloio, over 3»et vtoGitoefhandaa',. in de „Ku'riische Zei'tunig". Daarin lazen we hoe de drie cippccjjJio-pajrtijen een Massenversamrn- ilun.g" in heit Hybiapark bijeengeroepen hadden om steun te krijgen voor haar motie van wantrouwen tegen de rogee- trinig. Dergelijke dempneitraties waren reeds sands den vrede van Portsmouth, welke in 1905 een einde maakte aan den zoo gelukkig gewerden oorlog met Rus land, chronisch geworden. Thans hadden riiederen clog c.n ieder en avond, weken.' ach tereen, volksverzamelingen plaats, regel matig door bondenden, duizenden, ja zelfs door 30,000 jTmacrnm bezocht. De meest bekende volksredenaars traden daar op en jpropageerden op de vurigste wijze d(en istrijd tegen de regeoring. Sieeds werd weer geëdschit, dat het ministerie zou af treden. Deze agitatie werd op de meest werkzame wijze, ondersteund door een serie, gedecfltelijk eerst toen, gedeeltelijk ©enige maanden daarvoor opgerichte ver- ©eriigevgen, welker eenig doe', is. in het openbaar actie te voeren, in zake de poli tieke vraagstukken. We noemen de ..Liga tot Steun aan de Grondwet" in Osalki, de „Tegen Ohima Gelijkgezamlen", de „Jonge Gonseirvajtae- vcn", de ,,Vere.einii:giing tot Zuivering, van tl© Marine" en de „Vsreeniigitog van den Woedenden Tijger van Tadscho". Hoe buitengewoon groot de opwindiinlg gestegen was, blijkt nog uiit bovengenoem de correspondentiie>, waarin ward mede gedeeld, dat zélfs de kinderen; op straat „mianiaie en commissietje van onderzoek" «speelden, dat hoogor marine-officieren* nicit ongemoeid zioli op den openbaren weg konden veitoonem, hun kinderen op fechool door de kameraadjes genegeerd weirdie®, dart. een der in de brieven van Richter beschuldigde officieren een met bloed geschreven dnen'gbrief ontving, en daJt de minnet ens door geheimie agenten tegen moordaanslagen beveiligd moesten worden. En, het resultaat? Opgezweept dus door de leaders, s het toen tot do beleende re-I- Beitjes gekomen, waarvan we verdeer zwij gen. Het resuilitaat was het uit een demo cratisch oogpunt gewen schte bijeeniko- men met een podiitiiefk doel van. 50,000 mensohen in het Ilibya-park die door re denaars van af het balkon van een restau rant worden toegesproken. Een motie werd daar mot algeimeene stemmen aan genomen, waarin gevraagd werd, dat de 'Volkpvertegenwoordiigthng zijn wantrouwen in de regeering zou verklaren. En aan hun eiech werd voldaan, de regieening kreeg een motie van wantrouwen en was ver plicht- plaats te maken voor een ander. Tot zoover d.iit brokje geschiedenis. Wij hebben slechts willen laten zien, hoe de democratie die laaitsbe 25 jaren ook in. het laiud der opkomende zon reuzenvo-i'dea'iin- gen heeft gemaakt. - J*H. j Voor de gezondheid. Hoe men slapen moet. In de middeleeuwen schijnt men aan de wijze waarop men sliep groote waarde ge hecht te hebben. Menige oude bibliotheek bevat uitge breide werken over de beste wijze van slapen; niet op den rug liggende, noch met liet gezicht in de kussens, maar op dé zijde en liefst de linker. Nu waren de reden die men voor zijn raad opgaf niet altijd juist, niet zoo pak kend. Een heel oude schrijver beweert, dat meui op de rechterzijde moet slapen „opdat het voedsel goed uit dc maag kan zakken" en geeft den raad om als men een uur of vier geslapen heeft, zich om te keeren in den slaap opdat de gal uit den lever kan stroomen. Nu, menigeen zal dien raad wel niet kuïinen opvolgen, wat zoo heel erg nog niet' is, want 't is geble ken, dat het er al weinig toe doet op welke zijde men gaat slapen. In 't alge meen is liet echter beter op zij te slapen dan op den rug. In den laatsten tijd heeft men beweerd dat liet beste slapen is „Noord-Zuid", met 't hoofd naar 't Noorden en de voeten naar 't Zuiden. Op echt „Sherlock Hol mes" achtigc wijze, wordt verhaald hoe iemand maar niet slapen kon, hoe hi i iederen nacht opstond, om eindelijk tegen den ochtend van vermoeidheid in te sla pen. Tot men zijn bed verplaatste, toeval lig zóó, dat zijn hoofd naar 't Noorden wees en zie, hij sliep in die zelfde kamer als een roos. Nu kan men de schouders ophalen, glimlachen over een dergelijk dwaas ver haal, maar 't is inderdaad gebleken dat er menschen zijn, die alleen dan goed sla pen, als ze onbewust in één bepaalde rich ting lagen en ik herinner mij nog goed het verbaasde gezicht dat ik zette, toen ik één mijner patiënten bezocht en deze op een bed vond, dat dwars door de kamer stond, op een allerongelukkigste manier. Hij is later gaan verhuizen, met 't kompas in zijn zak zocht hij dc slaapka mer uit. Voor alles wil men een verklaring heb ben, ook over deze bijzondere gdvoeligf) heid. Men meent het aardmagnetisme er bij in het spel te mogen halen. Terecht of ten onrechte? Wie zal het zeggen? Na X-tralen en Radium licht is er al zooveel onbegrijpelijks opgehelderd, wie weet wordt ook eenmaal niet de slaaprich- ting wetenschappelijk verklaard. Wetenschappelijke Berichten. Vloeibaar brood. In de Laatste jaren heeft men ter be strijding van het gebruik van sterkedrank van verschillende «zijden aanbevolen, im plaats van gedistiLLleerde dranken bier te dat Ihet verbruik van sterkedrank in de meeste landen: ©enigszins afneemt en het gebruik ?an bieir stijgende is. Ontegem- zegl'ijk as het beter of liever minder scha delijk een bepaalde hoeveelheid alcohol in den vorm van bier* dan waï in den vorm van brandewijn tot zich te nemen, maar 'toch helpt het nog niet veel,, ais de totale hoeveelheid alcohol, per hoofd der bevolking verbruikt, niet tevens afneemt. De bierliefhebber verontschuldigt zich gewoonlijk met de bewering, dat zijn lijf-drank dezelfde voedende bestanddee- len bevat als brood on met recht den naam van vloeibaar brood" kan dragen. „Homöop. Monatidblatter" gaat nu na in 'hoeverre deze bewering juist is. Het brood dankt zijn voedingswaarde hoofdzakelijk aan de koolhydraten, die het bevat, en deze zijn ook in bier aan wezig, echter in heel wat geringer gehalte. Wij kunnen zeggen dat één Liter bier on geveer 50 60 gr. licht verteerbare kool hydraten bevat. Daar echter een mensch voor zijn stofwisseling 4-00 k 500 gr. kool hydraten noodig heeft, zou hij derhalve per dag 8 liter bier moeten drinken, om voldoende van deze stoffen binnen te krij gen. Deze 8 L. vertegenwoordigen, naar gelang van de streek, waarin men woont, een waarde van f 1.50 f 2.Wij zien hieruit, dat dit „vioeihanjr brood" wel zeer duur is, want als men 4-50 gr. koolhydraten in den vorm van gewoon brood het liv- chaam toevoert, dan betaalt men in nor male tijden nauwelijks 1/10 van dien prijs, en voor 2 K.G. aardappelen, dii-e ongeveer de benoodigde hoeveelheid koolhydraten bevatten, behoeft men gewoonlijk niet meer dan 10 ets. te betalen. Zelfs vruch ten, die toch zeer waterrijk zijn en als voedingsmiddel niet goedkoop kunnen ge noemd worden, verschaffen het verlangde nog goedkooper dan bier. Van de bewering, dat bier een goed voedsel iis, blijft derhalve niet veel over, waar nog bij -komt dat het lichaam naast koolhydraten ook eiwitten noodig heeft. En deze zijn in hier al in zeer geringe hoe ve elheden vooithanden. Bier bevat onge veer 1/2 pet. eiwit, en 1 liter bier komt in dit opzicht bij benadering overeen met 140 gr. onefjk, 80 gr. brood, 2-4 gr. vleesch en 6 gr. stokvisoh. Wilden we het lichaam uitsluitend door het drinken van het „vloeibare brood" voldoende eiwitstoffen toevoeren, dan zouden we per dag wel 20 L. moeten drinken! Hierdoor springt de hooge prijs van deze ../voedingsstof" nog meer in '.t oog. Men krijgt, als men brood of aardappelen koopt, voor hetzelf de geld wel 15 20 maal zooveel eiwit, dan wanneer men bier als eiwitbron ge bruikt. En boonien, erwten en linzen zijn in dit opzicht nog vedl goodkooper. Bier te drinken, omdat het een voe dingsmiddel is, beteek ent derhalve een buitengewone verkwisting. Inderdaad wordt deze drank dan ook door de liefhebbers praotisch niet als zoo danig beschouwd. Bier geeft geen gevoel van verzadiging. Integendeel men krijgt ég itorst derhalve méér bier gaan drinken en anderzijds toch niet zijn eten -laten staan. De ondervinding leent, dat de meeste echte bierdrinkers gewoon lijk er welgedaan uiitzien. Dat komt, om dat een bierdrinker gewoonlijk voldoende .eet om in leven te blijven, en daarenbo- von nog bier gebruikt, waardoor hij aan zijn lichaam per dag eenriige honderden gr. koolhydraten te veel toevoert. Mot «Joze koolhydraten weet het organisme in de meeste geva'Cen niets beters te doen dam ze in vet ooi ,te zetten, en zoo ontstaat de vêtlijvigheid. Bij voortgaande vet af scheiding kan het zoover komen, dat he>t vet zich tusschetn de spieren van liet hart afzet en hantvorvertitimg ontstaat. Het ha\t wordt dus duibbel benadeeld, en hot is niet te verwonderen d'at (sommige ,,Red. Vad.") hartgclbreken een gevoeg (kunnen) zijn van onmatig bierdrinken. Ook maag- verwijding en daarmee samenhangende ziekte kunnen optreden als gevolg van deze onmarfigbedid. Afgezien echter van de nadeelen voor hart en maag, met de tali'ooze gevolgen, die er uit kunnen voortvloeien, is onmatig bierdrinken toch ook nog schadelijk, daar het bier alcohol bevat. (1 L. bier ben7at on geveer 40 gr. alcchoó). Het is waar, dart, alcohol in het lichaam zelf bij het spijsver teringsproces gevormd- wordt en men deze stof niet als een absoluut vergift kan beschouwen, zooals b.v. arsenicum of Lood. Daar staat tegenover, dat de aïco- hoivorming in het Lichaam slechts gelei delijk bij kleine hoeveelheden tegelijk plaats vindt. Het is zeer moeilijk uit te maken, wat een onschadelijke hoeveelheid alcohol.is. Men kan weil zeggen, dat als iemand, die in den regel geen alcoholhou dende dranken drinkt, een hoeveelheid wijn of bier gebruikt, zonder er eenigs- zins duizelig of zonderling van te worden, hij dan de onschadelijke dosis niet over schreden heeft. Maar went hij aan het drinken, dan kan hij spoedig veel meer verdragen en zal óók van, het „vloeibaar brood" licht te veel drinken. Verstandiger is het dezen drank óf iin '-t geheel niet, óf slechts bij uitzondering te gebruiken. „Vad." STEUNCOMITÉ. XXIII. Het Steuncomité ^Leiden „Oorlogstoe stand 1914" schrijft 'ons: De grootste groep der B.-afdeeliug wordt gevormd door de losse werklieden, diverse arbeiders, die moeilijk in een aparte onderafdeeling te groepeeren zijn. Zij pakken meest aan wat bun voor de hand komt. Sommigen hunner hebben een geregeld inkomen, anderen teven van karweitjes én sjouwtjes, waarbij zij de eene week grof geld verdienen, terwijl zij vaak de andere week geheel werkloos zijn. De in eesten hunner hébhen geen vasten patroon. Vandaag werken zij bij dezen, terwijl men ze de volgende week h - J—errr-netrTVcii'ü zieir Uil üfcül aaixl der zaak Ss hun loon voor zoover ze. niet vast zijn, moeilijk te controle©ren. Men vindt onder hen flinke, degelijke ar beiders, met een goed verzorgd gezin en ook mannen, die met hun gezin een ar moedig bestaan leiden. In 't geheel zijn er tot deze groep behoorende 256 gesteund, waaronder 37 dienstplichtigen en 2, die .zich in Augustus vrijwillig tot dienstne ming verbonden hadden. Onder deze groep; is naar evenredigheid het grootste aantal etenskaarten uitge reikt en wel 104. Onder deze 104 zijn er 33, die alleen deze etenskaart gehad heb ben, terwijl 6 mot een huurbon en een etenskaart gesteund zijn. Het grootste deel van deze arbeiders i:s reeds in de eerste maanden der mobilisatie gekomen, n.'l. in Augustus en September samen 141, in October 38, November 31 en December 21. Na Nieuwjaar meldden er zich nog 25 aan, n l. 14 in Januari, 9 in Februari en 2 in Maart. Na Maart zijn er geen nieuwe bijgekomen. De afvoeringen zijn minder forsch ge gaan. Direct in Augustus en September konden er 7 afgevoerd worden; die zijn dus slechts kort gesteund. In October vie len er 9 af, in November 12, in December 20, Januari 11 en in Februari 14. In Maart had een groote afvoering plaats nl. van 61; in April gingen er 32 en in 't begin van Mei nog 22. Op 1 Meü werden er nog 29 hunner met een geldelijke bijdrage ge steund. In 't geheel is aan deze groep tot 1 Mei. gerekend, aan geld en huurbons samen een bedrag van globaal genomen f 9300 uitgereikt. Per gezin per week be rekend, komt dit gemiddeld op ongeveer f 1,20. Do B.-afdeeling in haar geheel, waartoe de onderscheidene groepen behooren in vorige artrikelen beschreven, telde tot 1 Mei 1.1. 632 gesteunden, die dus korter of lan ger een bijdrage van het comité hebben ontvangëh of een etenskaart hebben ont vangen. Onder deize 632 zijn 163 etenskaarten uitgereikt, benevens een bedrag in geld van ongeveer f 22,000. Hieronder is niet begrepen, wat bovendien in natura, als brandstof, .levensmiddelen, klompen, enz. is uitgedeeld, hetgeen evenwel niet een belangrijk bedrag beloopt Gemeenteraad. Voorzitter de heer P. Besselaar, burge meester. Afwezig met kennisgeving de heer J. M. J. L. A. Speelman. Do notulen der vorige vergadering wor den na voorlezing onveranderd goedge keurd. Ingekomen stukken: Van Ged. Staten eenige goedgekeurde raadsbesluiten* Een tweetal reclames H.O. Medegedeeld wend, dat de gemeente secretaris met emigo weken, verlof gaat -en dat tot Loco-secretaris en gemeente-ont vanger is benoemd do heer Brejaart, amb tenaar ter secretaris alhier. Tot leden der commissie voor onderzoek geloofsbrieven herkogen raadsleden jjlé? den gekozen de heeren Rijnsburger, Roo- zen en Warnaar, die na onderzoek de stukken in orde bevonden en bij monde van den heer Rijnsburger, tot toelating adviseerden, waartoe besloten werd* Het kohier schoolgelden 3e kwartaal 1915 werd vastgesteld op f 33.30. Ged. Sta ten. deelden mee, dat de rijksbijdrage voor deze gemeente is vastgesteld op f 4683.73. B. en Weth. bieden den raad de gemeen te-rekening 1914 aan. welke sluit met een batig saldo van f 1702. Naar aanleiding'van den wensch van dien heer Rijnsburger indertijd in een raadsvergadering geuit, om een com missie van onderzoek te benoemen, stelt de voorzitter voor een dergelijke commis sie te benoemen. De heer R o o z e n is er niet voor een commissie te benoemen, daar, wil een dergelijke commissie haar werk goed doen. hiermede een heele tijd gemoeid is en hij vreest dat de raadsteden daartoe geen tijd zullen hebben. Ook de hear W arnaar zag de nood zakelijkheid van een commissie niet in. De heer Bader echter vond eene der gelijke commissie zeer gewemscht. Met drie tegen een stem, die van den heer Roozen, werd besloten eene commis sie te benoemen. Tot leden' deizer com missie werden gekozen de heeren Rijns- bunger, Bader en Speelman. Door den voorzitter wend medegedeeld dat de brug aan de Oude post door het Rijk verbreed en "vernieuwd zal worden, daartoe is noodiiig dat een strook grond •langs Postwijk aan de gemeente wordt overgedragen. De eigenaar, .de heer SLechtkamp van Litsse, is genegen deze strook ter breedte van pl.m. 2% M. aan de gemeente over te doen, tegen den prijs van f 1, mits de gemeente eene schoeiing langs de Zandsloot maakt. De heer Slecht- karnp zal vanaf het land ach tea* Postwijk langs de Zandsloot een weg aanleggen en deze onderhouden. Aangezien in deze strook eene r-ioleering ligt, welke door hare onvoldoende wijdte vaak vers te pt is stellen B. en W. voor aldaar eene nieuwe rio'ec.ring aan te leg gen, ter lengte van pl.m. 60 M. Waren de tijdsomstandigheden beter geweest, dan hadden B. en W. voorgesteld, deze rioieering door te trekken, tot de woning van den heer Krouwel. De heer Sóecht- kamp is genegen in de kosten van de schoeiing honderd gulden bij de dragen. De heeir Bader vraagt of de kosten voor deze verbetering niet' veel minder zouden zijn, wanneer geen nieuw riool wondt aangelegd. De Voorzitter antwoordde, dat de kosten dan ongeveer f 1200 minder zouden bedragen, doch dat wanneer liet rijk de brug en bestrating in orde had gebracht het toch zeea* jammer zou zijn, wanneer de straat telkenmale moest worden openge broken voor rioolverstopping en daar in de toekomst toch een grooter riool moert worden aange'egdvonden B. en W. hét ge- wenscht, dit numeteen. te doen. B. en W. stellen voor ter dekking van kosten voor rioieering beschoeiing en verplaatsing af- sc,neming tongsgenoema perceo: een geM- lieeni ng aan te gaan. Tevens wenschen B. en W. in te sluiten het bedrag noodig voor beschoeiing langs de perceelen van de heeren Vlasveld en van der Hulst aan de Nieuwe Haven. B. en W. zullen trach ten eene geldleening te sluiten groot f 4400, tegon 5 Eenige af- en oweu*schrijvingen dienst 1915 werden goedgekeurd. Bij de rondvraag merkte de heer Roo zen op, dat 't hem gewenscht voorkwam, dat aten de politieverordening een artikel werd toegevoegd, waarbij Strafbaar werd gestold het schrijven op aanplakborden, urinoirs enz., daar hem gebleken was, dat op dergelijke horden vaak dingen geschre ven werden die voor een fatsoenlijk mensch niet te lezen zijn. De burgemeester zegt toe den wenk van den heer Roozen ter harte te zullen nemefl: De Raad ging vervolgens in geheime zitting over. SPORT. Een militair aiitoconeours in het Stadion. Het plan moet, naar de „Tel." verneemt, bestaan om op Zondag 29 Augustus a. s. in het Stadion te Amsterdam een militair auto- concours te organiseeren, waaraan verbonden wordt een bloemen-corsavoor niet-militairen, een wedstrijd met hindernissen voor dames- bestuurslers en een wedstrijd op eeu balans- bruj®, open voor militairen en dames en heeren burgers. De militaire automobilisten zullen kunnen deelnemen aan een tweetal behendigheids- wedstrijden. VOETBAL. Zilveren Voetbal. De Zilveren Voetbal-Commissie heeft van het bestuur van den Nederlandschcn Voetbal bond bericht ontvangen, dat zij ook de be schikking' heeft over den 29en Augustus voor haar wedstrijden, zoodat de Zilveren Voetbal wedstrijden dus 29 Augustus, 5,12 en 19 Sep tember zullen gehouden worden. Op 19 Sep tember wordt dan, zooals wij reeds gemeld hebben, alleen de eindstrijd gehouden. Afgeluisterd. Er is al veel liefs en moois over konin gin Elizabeth en haar populariteit bij het Belgische volk bekend geworden., Opf ijieuw - vindt men daarvan een aardig voorbeeld in het volgende schetsje, dat J. Simons in ade Vlaamsche Stem geeft onder het hoofdje: „Afgeluisterd"* 't Gebeurde te Watou, een onaanzien lijk dorpje van Onbezet België. Twee kléine meisjes van acht, negen jaar, spelen „winkeltje" afgezonderd in een hoekje op de speelplaats van St. Jo zefs toevluchtshuis. Beide» zijn gewond door inbrokkelende steenen bij 't ontplof fen van een kranaat te Yper, waar zij in een kelder zaten gevlucht; zij kunnen npg niet stoeien piet den grootén hoop.. Het oudste de huisvrouw op haar aankoopen bestelt een pond rijst, en het blonde ding dat de rol voor winkelier ster speelt, een pakjo zand gerievend, knoopt een gesprek aan zooals groote menschen doen: „Eh wel Madame, wat zeg ge van onze Koningin?" ft Was juist een paar Magen gebeden dat Hare Ma.jcstei!( pen: bezoek bracht aan dat toevluchtshuis.) „Bazinneje lief, is me dat een schoon Koninginnetje! En ze is zoo goed als On ze Lieve Vrouwken in persoon. Aan de verlaten kinderen in 't gesticht vroeg ze waar hun vader en moeder waren, en ze 'had voor allemaal chocolade meeg^ brachtze was fraai voor iedereen. De juffrouw van 't kasteel thuis is te fier om Vlaamsch te spreken, maar ons .'Koninginnetje sprak wat een jschoon Vlaamsch! De kindertjes moeten allen braaf op hun kniekens bidden 's avonds voor ons Koninginnetje, dat de Duitsch met zijn groot kanon toch niet op haar schiete, want dat zou jammer zijn!" Oost-Pruisen. De tijdens den Russischen inval uit Oos-t-Pruisen gevluchte bevolking is thans voor het grootste gedeelte weer terugge keerd, en is met frisschen moed begonnen aan het herstel van alles wat tijdens den oorlog verwoest werd. De bevolking be draagt volgens de jongste telling re^ds meer dan 250,000, van de 350,000 zielen, welke er vóóh den oorlog waren. Toen eenigen tijd geleden de stroom van tem keerende bewoners wat langzamer begon te vloeien, zond men uit Oost-Pruisen af gevaardigden naar de streken waar men vermoedde dat zich nog vluchtelingen bevonden, om dezen tot terugkeer te be wegen. Deze pogingen zijn met- succes be kroond. Niet slechts de groote meerder heid dei* kleine en grooter© grondbezit ters, maar ook zeer vele arbeiders zijn teruggekeerd. Het best blijkt de toenemen de terugkeer, uit de vermindering der steungelden welke worden uitgekeerd voor de plaatsen waar tot du9v©r de vluchtelingen verblijf hebben gehouden. Zoo ging te Berlijn, waar zich dezen win ter 12 tot 15,000 Oost-Pruisische vluchte lingen ophielden, dit aantal in Juni tot op 2990 terug. Voor de voldoening aan de behoefte aan werkpaarden hebben de autoriteiten de noodige maatregelen getroffen. Vooreerst zijn 2000 paarden, die voor militair ge bruik niet meer geschikt waren, ter be schikking van de bewoners gesteld. En dan zijn ör ook ongeveer 12,000 paarden, die op de Russen veroverd zijn, weer naar hun oude stallen teruggevoerd. Niettemin zijn daarmee de 85 a 90,000 paarden die er vóór den oorlog waren, nog niet vervan-, gen. Het Pruisische Huis van Afgevaardig den heeft ruim 14millioen mark als voorschot toegestaan aan de provincie voor aankoop van paarden en trekossen, alsmede een leening van 6 millioen tot aankoop van stoomploegen. De straten in de verwoeste dorpen worden hersteld met klinkers, die in de talrijke steenbakkerijen van Oost-Pruisen in groot aantal kunnen worden vervaardigd. Verwarmde grond. Op het terrein van de Technische School te Dresden worden op 't oogenblik proeven genomen, om de overtollige warmte-pro- ductie van groote fabrieken en electrici- teitscentralen aan den tuinbouw ten goede te doen komen. Alleen het feit, dat men de warmte beschikbaar heeft, waarborgt rentabiliteit en het heeft geen zin, eerst warmte voort te brengen en die dan door buizen naar de kweekerijen te vervoeren. Dat wordt te duur. De proeven slaagden uitstekend. Het komt er niet op aan, hoe ver de kweeke rijen van de fabriek gelegen zijn. Men legt van daar buizen, die onder het te ver warmen land doorgaan. In die buizen wordt het water tot 50 graden verwarmd. Na afkoeling op den korteren of langeren buizenweg keert het weer in de fabriek terug. Zooals gezegd, zijn de resultaten prach tig. De vrucht is spoediger rijp en. aanzien lijk zwaarder, soms wel tot 40 pCt. Ook de bloemencultuur profiteert er ten zeer ste van en men denkt zich op deze wijze geheel onafhankelijk van de Zuid-Fransche en Italiaansche bloemen te kunnen maken. Ook proeven met graan, rogge, maïs, aardappelen enz. hadden een verbluffend resultaat. De gedachte is afkomstig van den in genieur Schulze to Dresden. Stoomvaartberichten. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. BOEROE (thuisreis) vertrok 22 Juli van Madras. KONINGIN EMMA (uitreis) arriv. 23 Juli te Singapore. NI AS arriv. 23 van Java te Arasterdam. RGTTERDAMSCHE LLOYD. ARAKAN.'(thuisrcis) is 22 Juli Pcrim gepass. DJKBRES (uitieis) passeerde 22 Juli Malta. RINDJANI (uitreis) passeerde 22JuliGilbrnltar. HOLLAND-AMERIKA LIJN. AMSTELDIJK vertrok 23 Juli van Rotter dam naar New-Orleans. CALLISTO vertrok 23 Juli van Rotterdam naar Savannah. ELIZABETH, van Baltimore naar Rotterdnm, arriveerde 22 Juli bij Deal. ESPERANCE, van Rotterdam naar Buenos-Avres, passeerde 20 Juli Wight. POELDIJK arriveerde 2üJuli van Rotterdam te Rosario. VEENDIJK ver trok 22 Juli van New-York naar Rotterdam. ZUIDERDIJK veitiok 23 Juli van Rotterdam naar Boston. KON. HOLL. LLOYD. DELFLAND en EEMLAND vertrokken 23 Juli van Amsterdam naar Buenos-Ayrea. RIJNLAND (uitreis) vertrok 23 Juli van Lissabon. KOM. WEST-IND. MAILDIENST. HERCULES, van Puerto Barrios naar Am* Sterdam, is 23 Juli bij Deal geankerd,

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 8