BINNENLAND. S 4a 1 F a i 21 jü r i Moe verhoogt de kaasmaker de kartë ge regeld een best product te bereiden? IV. Het water, waarmede het melkgereed- pchap nagespoeld wordt', kan een zeer jxadceM&edi invloed op het product uitoefe nen. Immers, wanneer dit ondeugdelijk is, omdat het veel schadelijke bacteriën be vat, b.v. die, welke de kaas doen rijzen of knijpen, zal het achtergeblevene water de melk besmetten. Velen zullen zich uit onbekendheid met het leven der bacteriën n,iet kunnen voorstellen, dat het er soms zco op aankomt. Het hoenwater, dat ge bruikt wordt, is dikwijls slecht. Maar ge lukkig is een ieder, die deugde/lijk boen- water in zijn bedrijf mist, in staat de na doe'ige gevolgen,' welke uit het gebruik daarvan kunnen ontstaan, te voorkomen. Men heeft daartoe eenvoudig alle deelen van het gereedschap, welke met de rneilk of de we'.i in aanraking komen', nadat het op de gewone wijze goed gereinigd is(, met wat kokend heet water te overgieten. Bij een melkemmer of melkbus b.v. giet man met een keteltje het water l,angs den binnenwand en laat het er uit loopen. Het ontsmette gereedschap is dan tevens gauw droog. Wie 'last heeft van li09se kaas of knijpers, of van onhoudbare me'Jk of lang worden van me'k en room, passé dezen eenvoudigen raad eens toe; en ook ieder een, die er niet zeker van dat zijn boen wat er deugdelijk is, raad ik aan, vooral gedurende den warmen tijd van het jaar, niet te wachten, totdat de schade geleden is, maar te Jrac.hten de gebreken te voorkomen. Om de overtuiging te ves tigen, dat deze raad goed is, eou ik vele voorbeelden kunnen aanhalen. Ik- zal mij tot een 2-tal uit den laat sten tijd bepalen. Het gewicht, dat ik hecht aan d:it Verzuim, zoo veelvuldig door kaasmakers gepleegd, is de rodcin van mijn uitvoerigheid over deze zaak. Een, veehouder, die de melk van zijn eigen koeien uitventte^, kwam in, moeilijk heden, omdat zij niet kon duren en de room lang werd. De koeien brachtén vol komen gezonde melk voort. Het melkge- reedsohap was geheel in oirde en op het boenen zelve vier niets aan te merken, doch het boenwater was slecht. Alleen het naspoeen met kokend heet water was voldoende om de smetstof, uót het boen- water afkomstig, de veroorzaker van de kwaal, onschadelijk te maken. Een kaasfabriek had last van 1-osse kaas en kon vaststellen, dat de melk van een zekere boerderij afkomstig, wanneer ze afzonderlijk verkaasd werd, losse kaas opleverde. Toen anen óp die boerderij, waar bet boenwate.r zéér slecht was, het gereed schap met kokend heet water naspoelde, was de melk weer bruikbaar. Dikwijls wordt bij het boenen van bak ken gereedschap klei en zand gebruikt. Dit i.s niet verstandig, want het dunne tinlaagje, dat het. ijzer bedekt, wordt er dan afgeschuurd en, wanneer het ijzer hier en daar bloot komt, is roestvoiming onvermijdelijk. AMeen wanneer het voor werp uit één metaal bestaat fy.v. een ko peren. ketel'.een .kopexm melkteeins. ijze ren hengsels van melkemmers, een zinken enuner, zal het afschuren van het buiten ste. laagje niet hinderen. Het verdriet, ver oorzaakt door het gebruik van spoedig roestend meikgeieedschap, kan men zich besparen, docir decade'ijke waar aah te schaffen en het oordeelkundig te behande len. Indien het snel gaat roesten, dan moet men het wel direct na het boenen afdrogen, en daarbij wordt het gereed schap- menigmaal, in hevige mate besmet, omdat er een onzuivere doek of zeeanlee- ren lap gebruikt wordt, een kweekplaats van bacteriën. Wie afdrogen wii of moet, dlcne telkens een schoon e', diroge doek te nemen. Een zeenr.ceren lap is hierom al ongeschikt, omdat ze uit, den aard der zaak nooit met heet waiter behandeld kan worden. Van zeer bevoegde zijde heb ik cene vernomen hoe hij do ervaring had opgedaan, dat het - gebruiken van een on zuiver, altijd min of meer vochtig blij vend, zeer slecht riekend afdroog doekje de oorzaak bleek te zijn van het makein van losse kaas op een N.-H. boerderij. Bij het reinigen van hout -acht ik het gebruik van, kalkbrei zeer aan te bevelen; zij veel beter dan klei en zand. De hou ten kaastobbc. de wei-vaten., het gaarvat voor room, de karn met pols komen hier bij vooral in aanmerking. Na de voorlooi- pige reiniging wordt het hout met behulp van een borstel met ka'kpap geboend. Het •is heel goed de tobbe enz. nu en dan eens een tijdje met kaltk ingesmeerd te laten Van alles wat. Weekpiaatje. Dat de kleine Middenstand en de Ar beidersklasse zich ongerust maakt over liet komende najaar en den komenden winter, bewijzen de adressen van den R. K. Volkshond, Chr. en Leidschen Bestuur- dersbond aan den gemeenteraad inzake goedkoope brandstoffen en-levensmidde len. Dat er in verschillende huisgezinnen angst en vreeze bestaat voor de komende maanden is te begrijpen. Aardappelen en groenten zijn duur, worden steeds duurder, hetgeen hoofdza kelijk geweten wordt aan den enormen uitvoer naar Duitschland. Hierbij komt nog, dat venvacht wordt, dat de oogst dei- late aardappelen slechts middelmatig zal zijn. Ontkend kan niet worden, dat, wan neer Duitschland in het, bezit raakt van het grootste gedeelte der aardappelen in Nederland gepoot, hetgeen hier overblijft op den duur peperduur zal betaald moeten worden. Dat er een zoet winstje op die aardap pelen gemaakt wordt, behoeven wij niet te betoogen. Maar gaat het nu aan, dat een zeker aantal personen geduchte win sten maken en rijk worden ten koste van duizenden, die daardoor het hoogst noo- dige niet kunnen bekomen of peperduur moeten betalen en daardoor ten opzichte van andere noodzakelijke dingen in het gedrang komen. staan. Kalk weiM zeer zuiverend; het doodt de bacteriën, wat klei of zanid niet ven-mogen; kleine openingen iin den hou. ten wand warden met de geheel onschade lijke ka'k opgevuld. De zurige lucht welke men zoo dikwijls b.v. in een kam kan waarnemen, wordt door de- kalkbebande ling weggenomen. In een boekje waarin een rustend landbouwer (J. Bos te Bode/ graven) eenige praotische wenken omtrent de kaasbereiding ten beste geeft, wijdt hij ook enkele regels aan het gereedschap en zijn reiniging. De schrijver betwist niet het nut van de behandeling van dit onder- we rp, maar „heeft te veel respect voor de zindelijkheid der boerinnen, om haar daarin eenige wenken te geven." Ik heb gemeend, op deze zaken wèl te moeten ingaan. Over het algemeen heb ik ook respect voor de zorg, die door de boerin nen en haar dochters en goede dienstbo den aan de reiniging van het gereedschap besteed wordt. Maar het komt hier aan op het bereikte resultaat. Zal dit goed zijn, zal het gereedschap niet de oorzaak zijn van kaasgebreken, dan is toewijding niet voldoende, er is ook kennis noodig, hoe men doen en niet doen moet, en men moet begrijpen, waarom er zus of zoo gedaan moet worden en die eenvoudige vakkennis ontbreekt in de praktijk maar al te veel. Bij het houden van voordrachten bereik ik de belanghebbenden niet, omdat daar geen vrouwen komen; mogelijk gelukt het mij, langs dezen weg P.S. Mochten er onder de lezers of le zeressen zijn, die in verband met het reeds behandelde en nog te behandelen gedeelte wat te vragen of op te merken hebben, dan houd ik mij voor mededee- ling ten zeerste aanbevolen. Dr. L. T. C. SCHEIJ. Rijkszuivelconsulent voor N.-Holland. Rechtzaken. Een steker. Zaterdag 15 Mei kwam M. S., een niet zeer gunstig bekend staand Haarlemmer, den loop knecht J. J. van S. op de Groote Markt tegen. Zij kregen om een geringe reden twist. S. nam zijn zakmes en stak daarmee Van S. in het lijf in de zesde tusschenribruimtc, zoo diep, dat het middenrif doorboord en dc lever geraakt werd, naar aan dr. Keuken schrijver in het St. Élisabeths-Gasthuis bleek, waar de getroffene heengebracht werd. De wond moest daarom vergroot worden om de lever te kunnen hechten. Of de getroffene blijvend nadeelige gevolgen zal hebben, valt nog niet uit te maken, deelde dr. Keuken schrijver Donderdag voor de Haarlemsche Rechtbank mee, toen S. terecht stond. De beklaagde ontkende het opzet te heb ben gehad, om Van.S. te steken. Het mes had hij in een vlaag van woede getrokken, doch hij had niet gestoken, doch was met het mes tegen Van S. aangevallen. De getroffene en een ooggetuige verklaar-, deh echter, dat S. het mes met kracht Van S. in het lijf had gestoken. Dr. Keuken schrijver verklaarde dat uit de verwondingen bleek, dat met kracht moet gestoken zijn. De Officier van Justitie noemde beklaagde 'een berucht persoon, die reeds eeniire malen voor de Rechtbank verscheen. Vast staat zeidc de officier, dat zwaar lichamelijk letsel is toegebracht, al moge bekl. niet het opzet hebben gehad om Van S. levensgevaarlijk te verwonden. De ambtenaar eischte anderhalf jaar gevangenisstraf. Mr. Van der Mculen, bekl.'s raadsman, ge loofde niet, dat S. de aanvallende partij is geweest. Van S. had hem zeer onheusch be jegend. Pleiter riep de clementie van de Rechtbank in.- Leger en Vloot. Officieren met Tlof. Aan de officieren van land- en zeemacht wordt tot nader order vergund, gedurende hun verleend verlof, burgerkleeding tc dra gen. Reizen van de standplaats naar dc plaats, waar dat-verlof wordt doorgebracht en terug moeten in uniform geschieden. Gemengde berichten. Yerschrikkeljjk 1 Een familie te Winters wijk had een 14-jarig dochtertje in het zieken huis te Arnhem liggen. Eergisteren ontving ze een ongetcekend telegraphisoh bericht, dat het meisje overleden was. Alle voorbe reiding voor de begrafenis werden getroffen, toen de huisdokter om nadere.inlichtingen n lar Arnhem telephoneerde. Het bleek toen, »at het kind gezond en wel in bed lag te spelen. Wie die laaghartige daad bedreven heeft, kan de familie niet nagaan. Verkiezing-SYflrlo. Toen een kiezer te Heerenveen, wien geen oproepingskaart was verstrekt, aan 't stembureau kwanr, gaf de voorzitter hem te verstaan, dat hij ditmaal geen stem kon uitbrengen, daar hij volgens de kiezerslijstoverleden was. Bij vergissing had men zijn naam doorgehaald, toen een naamgenoot van hem, vlak boven hem op de lijst voorkomend, was komen te overlijden, zoodat de doode aknog zijn stem zal mogen uitbrengen. Een vluchteling. Men meldt uit Steen- wijk: Door den waarnenrenden stationschef gewaarschuwd, arresteerde onze politie by het station een uit het kamp te Groningen ontvluchten geïnterneerde, behoorende tot de Engelsche marine. De man, die over zijn militaire kleeding een burgercostuum had aangetrokken, had de reis naar hier te voet afgelegd. Reeds had hij een kaartje 2e klasse naar Utrecht genomen. Met den middagtrein van halftwee werd hij onder politiegeleide naar Meppel vervoerd. Dnre paarden. De paarden, schrijft men uit het Land van Heusden, zijn buitengewoon duur. Een tweetal Duitschers bezoeken thans deze streken met het doel H/a-jarige palarden te koopen. Zij bieden hooge prijzen. De paar den worden gekocht om te leveren zoodra de grens tijdelijk zal geopend worden voor uitvoer van dit slag paarden, wat vermoedelijk in de maand Augustus gebeuren zal. Centrale Raad voor de K. S. A. in Nederland* Dinsdag kwam te Utrecht bijeen de Centrale Raad voor de K. S. A., onder voorzitterschap van den HoogEdelGestr. Heer W. H. Bogaart. Tot Secretaris werd gekozen de Heer Houben, Voorzitter van het Dioc. Comité van het Bisdom 's Bosch. Aan den aft reden den Secretaris, den Heer Bianchi, werd door den Voorzitter dank gebracht. Tot leden van de Financieele Commissie werden herbenoemd de heéren Van der Steen en Hagdorn, en als derde gekozen de Heer v. Hamersveld. De Rekening en Verantwoording van het Centraal Bureau over 1913, door de Commissie reeds onderzocht, werd, omdat haar rapport voor deze vergadering tc laat was ingekomen, aangehouden tot November om dan tegelijk met die over 1914 te worden behandeld. De Begrooting van het Centraal Bureau voor het jaar 1915 werd vastgesteld, sluitende met een geraamd tekort van f2000.— Naar aanleiding van deze begrooting ont spon zich een uitvoerig debat over den linan- tieelen toestand van het Centraal Bureau. Algemeen was men van meening, dat deze dringend verbetering behoeft. Zooals deze nu is, kan niet worden voortgegaan. Het Centraal bui eau is geheel afhankelijk van wisselende 'inkomsten. Telkens weer komt het voor, dat er geen geld i6 om de salarissen der ambtenaren te betalen. De uitgaven zijn steeds meer ingekrompen, wat zeker niet ten goede komt aan de werking van het Centraal Bureau. Steeds meer is de noodzakelijkheid gebleken, dat het Centraal Bureau een vast jinkomen heeft, waaruit de gewone uitgaven kunnen bestreden wordentoevallige baten kunnen dan voor buitengewone werkzaam heden worden gereserveerd. Zulk een vast inkomen kon slechts op twee wijzen worden verkregen1° door vaste jaarlijksche bijdragen, en 2° door een stamkapitaal, waarvan alleen >io rfntp Tllflir pohrnikt 1 ,r l"" J- middelen werden aang< om daartoe te geraken. Besloten verd voorts, dat zoo spoedig mogelijk na het sluiten van den vrede een groote vergadering te Utrecht zal worden ge houden, om een algemeene opwekking tot Katholieken socialen arbeid te doen hooren. Ook zou in gelijken geest een Vlugschrift worden uitgegeven. Nog een ander onderwerp werd besproken van meer godsdienstigen aard. Daaromtrent kunnen echter eerst mededeelingen worden gedaan, nadat de goedkeuring van het Door luchtig Episcopaat is verkregen. Aan het slot der vergadering nam de Voor zitter, de heer Bogaardt, afscheid als Presi dent. Volgens de Statuten moest hij aftreden als Voorzitter van den Centralen Raad, omdai hij opgehouden had, wegens periodieke aftre- ding, Voorzitter van het Dioc. Comité in het Bisdom Breda te zijn. Hij ging na, hoe de K. S. A. zich onder de vier jaren van zijn presidium had ontwikkeld. Behalve de éene schaduwzijde der geldelijke omstandigheden, kon hij niet anders -dan lichtzijden zien. Hij somde in het kort op, wat er in die vier jaren door de Dioc, Comités en vooral door 't Centraal Bureau was geschied. Hij herin nerde aan de aangename samenwerking in den Centralen Raad, en constateerde, dat de Statuten-wijziging, thans na vier jaren, prac- tisch bewezen was goed te zijn geweest. Met groote warmte werd door een der Dioc. Voorzitter en door den Directeur van het Centraal Bureau aan den Voorzitter dank gebracht voor zijn voortreffelijke leiding en hartelijke samenwerking. De K. S. A. heeft hem werkelijk veel te danken. Als Voorzitter van den Centralen Raad treedt thans, volgens de Statuten, op de Voorzitter van bet Dioc. Comité in het Bis dom Haarlem, de Heer Mr. E. van de Boo- gaert, te Amsterdam. Schaakrubriek. Oplossing van Probleem 237 is: Df5. Correcte oplossingen ontvangen van: J. Heemskerk, Roeloarendsveen; Q. Does- wijk, H. v. d. Poel, Zoeterwoude; H. R. R. Paulkles, Leiden; A. van Hameren, Veur; Scli aak lust te Z.; J. Berk, Katwijk a. Zee. Correspondentie: E. de.R. te O.; H. S. te W. Uwe oplos singen van Probleem 236 Worden weerlegd door Le3: en Probleem 240 van N. ISWOLSKY, te Moskou. m m m ■A téf i MM k. k -ë i t-É.L ■w.- WIT. Stand der stukken: Wit: Kc2, Df3, T18, Pib8, Ph8, pionnen d3, e5, h6. Zwart: Ke7, Dg2, Th7, Lel, Ph5, pionnen c3, d<4, e2, e6. Mat in twee zetten. Oplossingen worden ingewacht tot Za terdag 7 Aug.,. onder motto „Schaak", aan het Bureau van de „Leidsche Courant", Leiden. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Geboren: Wouter, z. van J. Bodry en C. Galjaard. Elisabeth, dr. van M. Colpa en A. Botermans. Hendrika, d. van J. van der Meij en H. van Bergen. Johannes Ar- noldus, z. z. P. Vcllekoop en M. Bauerdiek. Jurianus, z. van J. Bekooij en A. M. de Koning. Allegonda Theodora Maria d. v. J. Belt en J. H. van der Voorn. Simon, z. van H. Buis én D. Weeda. Elisabeth, d. van J. Dekker en J. E. Brugman. Jo hannes z. v. C. van As en W. Voorzaat. Jan Hendrik, z. van S. J. van Juchem en J. W. Manikus. Coroclis Johannes Hendrik Ariq, z. van C. J. Marce en J. Selicr. Overleden: Levenl. kind van W. de Mooij, èn S. de Koning. E. Delmeer, d. 1 dag. H, Wagemaker z. 4 rn. M. Sommeling, d. 10 m. ALKEMADE. Geboren: Jacobus Johannes, z. v. W. de Jong en J. H. Bizot. retronella Elisabeth, d. v. Th. van Egmond en M. van der Tang. Johanna Cornelia, d. v. W. Koppers en J. van Hameren. BODEGRAVEN. Geboren: Hendrikus Theodorus, z. van E. Zwanenburg en X. J. de Wit. Izaak, z. van J. II. Stouten en S. M. Pot huizen. Catharina, d. van N. Beens en K. Huurman. Adr-iana Theodora, d. van G. D. van Benten en Th. Ouwendijk. Ondertrouwd: A. van Aelst 26 j. en A. Lingbeek 23 j. HAZERSWOUDE. Geboren: Gerard Dirk, z. van Dirk van Klaveren en Gerritje Terhorst. Quirinus, z. van Johannes van Teilingen en Cornelia van der Poel. Anna Cornelia, d. van Gijs- bertus Petrus Spierenburg en Maria Catha rina van der Hcydeu. Overleden: Johannes de Booy, gehuwd met Hendrika Charpentier 56 jaar. NIEUWKOOP. Geboren: Gijsberta Catharina, d. van J. Hakkeling en A. M. Tengeler. SASSENHIIM. Geboren: Petrus Wilhelmus Caro'.'us z. v. J. A. J. Piët en J. Th. J. van Reysen. Petrus Herodricus, z. v. H. Zeestraten en G. J. Wouters. ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. (JEASPHAITEERDE GEGOTEN UZEREH BUIZEfl R0UPPEvamdmVOORTÏ^ F 'SV.6RAVENHAGE. - VRAAGT GEÏLLUSTREERDE CATALOGUS.' 346fr Zijn uw nieren verzwakt? Verzwakte nieren veroorzaken rugpijn, urinekwalen, waterzucht, rheumatiek, jicht enz. Ieder oogenblik van uw leven worden aan het blad vergiftige onzuiverheden toe gevoegd uit de stofwisseling, en./,. Zij wor den evenwel uit het bloed gefiltreerd door de nieren, wanneer deze organen gezond en krachtig zijn. Wanneer zij echter verzwakt zijn, kunnen zij haar werk niet behoorlijk verrichten. Dan blijft een gedeelte der on zuiverheden in het bloed achter en ver spreiden zij ziekte door uw geheele gestel. Gij begint u dof, zwaar duizelig te gevoe len, gij krijgt last van hoofdpijn en rug pijn, waterzuchtige gezwellen vertoonen zich in de enkels of onder de oogen, en uw hart wordt aangedaan. Ook kunt gij last krijgen van rheumatische pijnen in de spieren en gewrichten, en hebt gij voortdu rende aandrang tot urineloozing, terwijl uw water met een branderige pijn komt, bewolkt is en bezinksel achterlaat. Wanneer dc nieren niet in orde zijn, is er een niergeneesmiddel noodig, dat haar heelt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen wer ken spoedig en rechtstreeks op de nieren en blaas. Zij helpen, de nieren om de scha delijke onzuiverheden uit het bloed te fil- treeren en nemen zoodoende de oorzaak van vovengenoemde kwalen wog. Toezending geschiedt franco na ontv. v post wissel h f 1.75 voor één, of f 10.voor 6 doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van ne- venst. handelsmerk. 3553 TER-AAR. Geboren: Hendrica, d. v. F. M .-Voortman en A. M. Zuivewaart, Jannetje, d. v. A. ltijnsburber en A. Everts. Maria Cornelia, d. v. J. van der Pijl en A, C. Ubinkv O'ndëi'trouw'd: Jan Stapper jm. 25jr.en Lena Verboom jd. 26 jr. Overleden: Marinus Kranenburg, 6 mnd. Sijmetje Nicuwenhuijzen, 86 jr., wed. v. P. Hoogervorst. Adriana van Dam, 78 jr., cchtg. v. J. Vork. Marktberichten ALKMAAR,-23 Juli. Kaas. Aange voerd 290 stapels, wegende 190,000 kilo. Prijö voor kleine fabrieks- f 54,50, commissie f 52,—, middelbare- fboeren- f54,commissie boerenkaas f52,50, middelbare f52,50.Handel vlug. LKEUWARDEN, 28 Juli. Vee. 'D r markt zijn lieden aangevoerd: 345 stieren 190360, 33 ossen, f350—230, 285 vette koeien 1'230-3:30, per V2 K. G. 42—47 ct.( 766 melk- en kalf- koeien f 380300, 75 pinken f 65100, 53 vette kalveren f 55—75, p. 1/2 K-_ 50—55 ct., 360 graskalveren f3555, 75 nuchtere dito f 30 a 37, 1039 vette schapen f 29—-36, 420 weideschapen f18—24, 245 lammeren f 14 a 20, 175 vette varkens f 92103, per V2 K. G. 42—44 ct., 135 magere varkens 1'40*13, 633 vette biggen 166—92, per 1/2 K.G. 89—40 ct., 436 speenvarkens 1'813. Handel in melk en kalfkocien kalm. Vette runderen prijs houdend. Stieren en kalveren beter. Varkens bij kléinere aanvoeren zeer vlug. Wolvee vlug. Pluimvee. Aanvoer 400 slaehtkippen f0.50 1, 2000 jonge haantjes fl1.50, 500 piep kuikens f 0.601.73. ZWOLLE, 23 Juli. Boter. Aangevoerd 620/8 98/16 v. en 1020 stukken, weg. samen 13890 kg. prijs 1/8 vat f30V*—32V,, per kg. f 1.55 a 1.70. Vee.Aangevoerd 769 Runderen, waarvan op de stallen 100, 176 Kalveren, 300 schapen, 85 varkens, 1097 biggen. Handel in neurende en kalvende koeien, ruim aangevoerd, vlug. Vet vee, stieren, kal veren en schapen duur. Men besteedde voor het vee per Kg. runde ren f 0,90—1,05, kalveren f0.92—1,10, varkens f o,79.—0,84; schapenf 17—88.—p. stuk. Met de groenten gaat het denzei Iden weg. Waar moet het naar toe? Volstaan kan toch niet worden met ettelijke tonnen snijboonen en zuurkool! De menschen worden beangstigd. Alles is zoo duur; zij durven geen wintervoor raad op te doen, misschien, dat de prijzen billijker 'worden. Misschien! En zij wenden zich tot het rijk en de gemeente. De genjeente zegt, dat het niet op haai* weg ligt te helpen; daarenboven behoeft de regeering haar advies niet. Het rijk heft geen uitvoerrechten, ver koopt geen consenten van uitvoer, waar door millipenen konden opgebracht wor den en de nood van duizenden gelenigd. Wil het rijk daartoe niet overgaan, wat belet de regeering dan om zoodanige maat regelen te nemen, dat kleine middenstand en arbeidersgezinnen de komende maan den er zeker van zijn, levensmiddelen en brandstoffen tegen gewonen prijs te beko men. De regeering kan de uitvoer van aard appelen en groenten beperken en zorgen, dat eerst het eigene volk, de tienduizenden gezinnen, die het noodig. hebben, in de volgende maanden voorzien worden van het noodige tegen billijken prijs. Ook ten opzichte van het brandstoffen- vraagstuk kan een oplossing gevonden worden, die ten goede komt aan de be volking. Wij hopen en vertrouwen, dat de regee ring op het juiste oogenblik haar maat regelen neemt, opdat de bekommering uit duizenden gezinnen verdwijne. Het zou onrechtvaardig en onbillijk zijn, dat, terwijl sommigen hun brandkasten en beurzen vullen, juist omdat er wee en ellende over de wereld is, duizenden ge zinnen daardoor gebrek zouden komen te lijden. PEDROSER. Gedachten. De menschelijke geest en het mensche- lijke hart hebben zekere vaste rustpunten noodig, tijden van verheffing uit den sleur van het alledaagsche leven. Onbeschaafde menschen blijven des te stelliger op hun stuk staan, hoe minder zij hun standpunt kunnen verdedigen. Wie rustig, hoog tegenover moeilijkhe den en bezwaren staat, beheerscht ze ge makkelijk. Rust beheerscht altijd, angst vergroot elk gevaar. Opvoeden is tot zich zelf helpen; de tuin man helpt de roos een roos worden; de opvoeder moet den mensch helpen een mensch te worden. Wie in den huiselijken kring het ,,zich schikken" niet in toepassing brengt, doet zichzelf het mee9t te -kort. Praters. Wiens tong een lange reeks van woo*den samenrijgt, Heeft soms niet meer verstand, dan die bedachtzaam zwijgt. Een wel gehersend hoofd zal luisteren, weinig praten, Men vindt den meesten klank bij de aller- leegste vaten. Nuttige wenken. Doe in een trein of tram, waarin ge eenigszins lang vertoeft, toch altijd uw jas uit. Zoo straks, als gc buiten komt, hebt ge er anders niets aan. Houd uw hand schoenen aan. Het portier of de deurkruk wordt per dag door duizenden menschen aangevat en gij weet, wat dit zeggen wil. Iemand, met een zwerende wond aan de hand, kan op die wijze menigeen een be smetting bezorgen. Pas op voor natte voeten, in lekke schoe nen. Het vocht komt in uw schoen, het wordt vervwarmd door de lichaamswarm te van uw voet, die daardoor afkoelt. De warme, vochtige kous doet den bloedsom loop in den voet veranderen, werkt als een soort Puetznietsverband. Opnieuw komt koud water in den schoen, het bloed in den voet koelt af, gaat naar den buik, die een echt 'kruidje- roer-me-nietje is voor kou en... door lékke schoenen kwam soms eenigen tijd later diarrhee en erger. Een brutaaltje. Lid een er commissie van toezicht (dc derde klasse eener Iloogere Burgerschool bezoekende): Kijk ecras., vriend, in deze vertelling heb je veertien fouten gemaakt, on jo buurman, ook. En daarbij heb jullie precies dezelfde fouten. Hoe verklaar je me dat? Leerling: Wel meneer, we krijgen He?) van denzei iden leeraar! Langs den weg. In de bioscoop: De „explicateur" eindigde zijn toespraak aan het slot van de tweede acle van „Do lijdensweg eener Koningin" als volgt: „De prins vraagt aan do koningin bij het weggaan van zijn vriend: f.W'aar gaat hij heen?", en de koningin antwoordt: „Dat, mijn jongen, zal ik je itn de derde acte vertellen"." Een Utreehtsche werkman vond er wat op om, niettegenstaande de mobilisatie, toch de kermisfooi tc innen en dichtte zijn klantein het volgende toe: Juli 1915. Juli 1915. Vrcdewensch aangeboden dooi den Straatveger. Bussum krijgt vanwege de mobilisatie dit jaar geen'kermis. Maar 't zxm toch hard zijni, als daardoor ook alle kcrmisvoordeci'tjes moesten ver vallen. Zoo dacht ook de vuilnisman. Hij vond er wat op en zond het vo gende kaartje rond: Gewezen Kermisgroet aangeboden door de Asch- en. VuilnitouaiK

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 7