Maandag: 7 10 uur H. Mi3. Dinsdag: 7.30 en 8.30 uur H.H. Missen. Woensdag: 7.30 en 8.30 uur H. Mis. Donderdag: 7.30 en 8.30 H.II. Misseai. 7 uur Lof ter eere van het H. Sacrament. Vrijdag: 7.30 en 8.30 uur H. Mis. Zaterdag: 7.30 en 8.30 uur H. Mis. Van 4 uur gelegenheid om te biechten. Eiken ochtend 6.15 uur uitreiking der H. Communie; eiken avond 7 uur Ro zenhoedje om door de voorspraak van Ma ria den vrede van God af te smeeken. BOSKOOP. Parochie van den H. Joannes de Dooper. Zondag: 7 uur Vroegmis; 9.30 uur Hoog mis; 2.30 uur Vespers met Rozenhoedje. Vrijdag; 8.15 uur, gezongen H. Mis, en des avonds van 69 uur gelegenheid om te biechten. Zaterdag: Gelegenheid om te biechten vanaf 3.30 uur en des avonds te 7 uur Lof met Rozenhoedje. Gedurende de week de H. Missen te 7 en 8.15 uur. Deze week Catechismus volgens ge woonte. HAZERSWOUDE. Parochie van de H.H. Engelbewaarders. Zondag: 7.30 H. Mis; 10 uur Hoogmis. 1 uur Catechismus; 2 uur Vespers. Gewone dagen Catechismus. Maandag: feestdag van de H. Anna, Moe der der H. Maagd Maria. Dinsdag: de H: Mis om 4.15 uur voor de .'eden der Broederschap van de H.H. Martei"aren van Gonkuim. Zaterdag: Biechthooren van 1012 en 's avonds van 49 uur. HAZERSWOUDE. Parochie van den H. Michaël. Zondag: 6.30 uur uitreiking der H. Com munie; 7.30 uur Vroegmis; 10 uur Hoog mis; 2 uur Vespers. Maandag: 7.30 uur H. Mis in het Zusiter- gestichf. Dinsdag; 8.15 uur H. Mis. Woensdag: 8.15 uur II. Mis; 10.30 uur Catechismus. Donderdag: 8.15 H. Mis. Catechismus 9 uur een 11.30. Vrijdag: 8.15 uur H. Mis. Catechismus 's nam. vam 3.304.30. Zaterdag: 8.15 uur H. Mis. Gelegenheid om te biechten nam. van 48 uur. HAZERSWOUDE (Groenendijk). Parochie van den H. Bernardus. Zondag: lstie H. Mis oon half 8; Hoogmis 2de om 10 uur. Maandag: en de overige dagen de eerste H. Mis om 7 uur; de tweede om kwart over 8. HOOGMADE. Parochie van de H. Maria Geboorte. Zondag: H. Mis te 7.30 uur. 10 uur Ilooy mis; 2.30 uur Vespers. J.30 uur Catechismus. IMoctnrtc.p. L-*. een 8 uur en 8.30. KATWIJK. Parochie van den H. Joannes Geboorte. Zondag: de H.II. Missen, te 7, 9 en 10 uur; tc half 1 Catechismus; te kwart vóór 6 uur Rozenhoedje en te 6 uur Lof. Door de week de H. Mis te 8 uur. Deze week de Catechismus naar ge woonte. Dinsdag en Woensdag: 's avonds te half 8 Lof ter eere van II. An toni us en van ,H. Jozef. Woensdag: Vandaag biechthooren van 12 uur. Zaterdag: 's Mi'ddags van 59 uur gele genheid om te biechten. LANGERAAR. Parochie van den H. Adrianus. Zondag: H. Mis 7 en 10 uur. Na de Hoog»- mis. Catechismus. 2 uur Vespers. Door de week de H.H. Missen om 7 en 8 uur. Maandag en Woensdag Catechismus le klas; Donderdag en Vrijdag 2e klas en Vrijdag 3e k'-as. Dinsdag: maar ééne II. Mis om 8 uur; de II. Communie zal ook om 7 uur en ha'tf acht woïxlen uitgereikt. Woensdag: de H.II. Missen om 6 en 8 uur, om 7 uur ook uiitdeeling der II. Com munie. Donderdag: 3.304.30 gelegenheid om te biechten. Zaterdag: de H. Mis om 8 uur; 's avonds 7 uur Lof. Van 3—4 en 68 uur gelegen heid om te biechten. LEIDSCHENDAM. Parochie van den H. Petrus en Paulus. Zondag: 3 uur Vespers; 6.30 uur Lof. Maandag: 's Avonds van half zeven tot half acht ge'egemheid om te biechten voor de pelgrims naar Den Briel. Dinsdag: Half vijf 11. Mis voor de pelgrims naar Ben Briiel. Donderdag: 6.30 uur Lof. Zaterdag: 6.30 uur Lof. Biechthooren van 5-9 uur. LEIMUIDEN. Parochie van den H. Joanne9 de Dooper. Zondag: 7 uur Vroegmis; 9.30 uur Hoog mis. Order de H.H. Missen Collecte voor dein Snnt Pieterspenning. Na den mid dag 1 30 uur Catechismus en 2.30 uur Vespers. In de week de H.H. Missen 7 uur en half 9. Woensdag: 9 uur gezongen Jaargetijde voor 1 (curious Hoogeboom en Beroar- dina Mulder. Zaterdag: Na de 2de II. Mis en des nam. van half 4 af gelegeDhefd om te biechten. LISSE. Parochie van de H. Agatha. Zondag: te 7 u. en half 9 gelezen H.H. Mis sen met onderrichting; te 10 uur Hoog mis met predikatie; te hallf 2 Catechis mus; te hall 3 de Vespe^a, Maandag: sCechis 2 H.H. MisSe® fe half 8 en half 9. Dinsdag, Donderdag en Zaterdag: 's av. te 7 uur Lof. Donderdag: te hall 10 Eerste plechtige H. Mis van den Weleerw. heer Lefeber. Zaterdag: onder en na de H.H. Missen en 's middags van 3 uur af geüageanheijd om te biechten., MEI JE EN ZEGVELD. Parochie van de H. Maria Geboorte. Zondag: 7 uur vroegmis; 9 uur Catechis mus; 10 uur Hoogmis; 2 uur Lof. Maandag: 8 uur II. Mis, 12 uur Catechis mus. Dinsdag: 8 uur H. Mis; 12 uur Catechis mus. Woensdag: 8 uur de H. Mis; 12 uur Cate chismus. Donderdag: 8 uur H. Mis; 12 uur Catechis mus. Vrijdag: 8 uur II. Mis. Zaterdag: 8 uur de H. Mis. Na de H. Mis gelegenheid om te biech ten en des namiddags van 3.308 uur. NIEUWKOOP. Parochie van de H. Maria Hemelvaart. Zondag: half 8 H. Mis; 10 uur Hoogmis voor Parochie; half twee Catechismus; half drie Vespers. Maandag: 7 en 8 uur H. Missen. Dinsdag: 7 en 8 uur H. Missen. Woensdag: om 7 en 8 uur H. Missen. Donderdag. 7 en 8 uur gez. II. Mis. 4 uur Lof. Vrijdag: 7 en 8 uur H. Missen. Zaterdag: 7 en 8 uur de H.H. Missen. NOORDEN. Parochie van den H. Martinu9. Zondag: 7 en 8 uur stiJlle H. Missen; 10 uur plechtige Hoogmis; 2 uur Vespers en 7 uur plechtig Lof, Processie en Te Deum. Maandag: 7 en 8 uur H. Missen. Woensdag: om half 9 gez. H. Mis en ove- rige dagen 8 uur H. Mis. Woensdag, Donderdag en Vrijdag Cate chismus. Zaterdag: Biechthooren van 57 uur. NOORDWIJK. Parochie van den H. Jeroen. Zondag: de H. Missen te 7, 8.30 en 10 uur. I.30 uur Catechismus. 2.30 uur Vespers. Deze week de H. Missen te 6, 7 en 8 uur. Donderdag: 7.30 uur Lof v. H. Sacrament. NOORDWIJKERHOUT. Parochie van den H. Victor. Zondag: 7 uur en half 9 stille H.II. Mis sen met onderrichting10 uur Hoog mis met predikatie; 's namiddags 2 uur Lof. Donderdag: Half 10 gezongen trouwmis van Joannes van Veen en Cornelia Broekhof. NOOTDORP. Zondag: de H.H. Missen te 7 uur en le IQ uur; te 1.30 uur Catechismus; te 2.30 uur Vesp.ers. Dinsdag: Bedevaart naar Den Briel. OEGSTGEEST. Parochie van den H. Willibrordu9. Zondag: de H.H. Missen 7 en 10 uur. Ves pers 2.30 uur. Lof 7 uur. Maandag: de eerste H. Mis te 5.15 uur. Uitreiking der H. Communie 7 uur. II. Mis 8 uur. Dinsdag: de II.H. Missen 7 en 8 uur. Lof voor den Vrede 7 uur n.m. Donderdag: Lof voor den vrede. Zaterdag: Biechthooren na de H. Mis tot elf uur; 's nam. van 4 uur af tot 9 uur. OUDE WETERING. Parochie van den H. Jacobus. Zondag: Feest van den H. Jacobus, Apos tel en Martelaar, Patroon der Parochie. Heden geen Catechismus. 3 uur Vespers. Des avonds 7 uur plechtig Lof en feest- predioatie door een pater Franciscaan. Maandag: Feest der H. Anna, Moeder der allerzaligste Maagd Maria. Dag van devotie. De H.H. Missen ten half acht en ha'tf negen. Dinsdag: De II. Mis te kwart over 7. Cate chismus 8 uur. Woensdag: II. Mis 7.15 uur. Catechismus 8 uur. Donderdag: H. Mis 7.30 uur. Vrijdag: II. Mis 7.15 u. Catechismus 8 u. Zaterdag: II. Mis 7.30 uur. Catechismus 8 uur. Biechthooren van 5.30—9 uur. ROELOFARENDSVEEN. Parochie van de H. Petrus-banden. Zondag: II. Missen 6.30, 8 en 10 uur. 12 uur Congregatie; 2 uur Catechismus; 3 uur Vespers; 6.30 St. Agnes-vergade ring. Maandag: en volgende dagen de II. Missen te 7 uur, 7.30 en 9 uur. Zaterdag: 4—9 uur gelegenheid van biechten. R1JPWETER ING. Parochie van de H. Maria Geboorte. Zondag: Heden feest van den H. Apostel Jacohus. 2de collecte voor den St. Pie1- terspenining. Na den middag te 1 uur Catechismus en te 2 uur Vespers. In deze week dagelijks, behalve Vrij dag, te 11 uur Catechismus, en Dinsdag ook te 9 uur voor de kinderen, die voor hun 1ste H. Comm. leeren. Maandag: Feest van de H. Anna, dag van devotie. De 1ste H. Mis te half vijf; te half negen gezongen II. Mis. Donderdag: te half 9 de H. Mis voor den vrede met de Litanie van Alle -Heiligen; daarna gelegenheid om te biechten. Zaterdag: 's Morgens vanaf 7 uur tot na de II. Mis van half negen, en na den middag van 48 uur gelegenheid om te biechten. A.s. Zondag 1ste Zondag van de maand, te verdienen volle Aflaat. 2de oollecte Toor di^ §ierade<n der kejk» 8ASSENHEIM. ï'^rochie van den H. Panoratiué. Zondag: 6.30 uur uitdeeling der H. Communie; 7.30 1ste H. Mós; 10 uur Hoogmis; 1.30 uur Catechismus; 2.30 u. de Vespers. De H. Missen zijn door de week te 7 en 8.30 uur. Maandag: te 7 uur de 1ste H. Mils; te 7.30 uur de 2de H. Mis. te 9 uur de gezongen plechtige Hoogmis .tot dankzegging van het 25-jarig bestaan der Zusterschool. Dinsdag: slechts één H. Mis te 7 uur. De overige dagen der week zijn de H. Mis sen in de Kapel, wegens het schoonma ken, der kerk. Zaterdag: te 3 uur biechthooren en te 7 uur Lotf ter eere der H. Maagd> 8TOMPWIJK. Parochie van den H. Laurentiue. Zondag: 7.30 uur Vroegmis; 10 uur Hoog mis; 1 uur Catechismus; 2 uur Vespers; 7 uur Congregatie. Maandag en volgende dagen de H. Missen ten 7 en 8 uur. Catechismus ten 9 uur. Dinsdag: Ten 11 uur de Catechismus. Woensdag: Ten 9 uur Catechismus. Donderdag: Te 9 uur Catechismus. Te 7 uur Lof ter eer van het Allerheilig ste Sacrament. Vrijdag: Biechthooren voor de jongens om 10, 11 en 12 uur. Zaterdag: des middags biechthooren van 4 uur af. De eerste H. Mis in het Gesticht. VOORHOUT. Parochie van den H. Bartho!omeu9. Zondag: 7.30 uur Vroegmis; 10 uur Hoog mis; 1.30 uur Catechismus, Bijbelles, Catechismus leeren. 2.30 uur Lof met Rozenhoedje. 7 uur re dolle c tie. Dinsdag: half 12 en 12 uur Catechismus. Donderdag: half 12, 12 uur en half 4 Cate chismus. Vrijdag: 3de en laatste zwartdag voor den vrede; 7.30 uur des avonds oefenin gen voor den vrede. Zaterdag: 5—8 uur "biechthooren. VOORSCHOTEN. Parochie van den H. Laurentius. Zondag: de II. Missen te half 8 en te 10 uur. Na de Hoogmis Bibliotheek en repetitie voor den Volkszang. Te half 2 Catechismus; te 6 uur vergadering van St. Aloysius; te 7 uur Lof met gebed voor den vrede. Woensdag: de le H. Mis te 8 uur; te 9 uur de H. Mis tot afwering van ziekte onxler bet vee. Op de andere dagen van de week de H. Missen, te half 8 en te 8 uur. Vrijdag: 's middags na schooltijd biecht hooren voor de kinderen. Zaterdag: onder de H. Mis Algemeene H. Communie der kinderen.' Gedurende deze week de Catechismus naar gewoonte. Parochie van den H. Matthias. Zondag: de H.II. Missen om 7 en 10 uur; des namiddags half 2 Catechismus; 3 uur Vespers met Rozenhoedje; 6 uur Congr. van het Geestel. Verbond en van de Zelatricen. Maandag: de H.H. Missen om 7 en 8 uur. In deze week Catechismus volgens ge- woonte. Dinsdag: 7 en 8 uur H.H. Missen. Woensdag: 7 uur op de kapel de H. Mis; half 8 uitreiking der H. Communie; 8 uur H. Mis. Donderdag: 7 uur H. Mis, 8 uur gezongen. Vrijdag: 7 en 8 uur H.H. Missen. Zaterdag: de II.H. Missen om 7 en 8 uur; des voorm. tot 10 uur en des nam. van 45 uur voor' de kinderen, vervolgens tot 9 uur biechthooren. WASSENAAR. Parochie van den H. Willibrordu9. Zondag.: 7 uur en half 9 de gelezen H.H. Missen; 10 uur de Hoogmis; 2 uur Cate chismus; 3 uur Kruisweg; 6 uur Congr. Mannen; a.s. Zondag half 6 Vrouwen. Maandag: de H.H. Missen te 5, 7 en 8 uur. Dinsdag en overige dagen de H.H. Missen 7, 7.30 en 8 uur. Donderdag: 7 uur gezongen jaargetij voor Anna Westgees/tv. d. Barselaar. Zaterdag: :s avonds 7 uur Lof. Deze week Catechismus naar gewoonte; gelegenheid om te biechten insgelijks, Zaterdag van 4 uur tot half 9. ZEVENHOVEN. Parochie van de H. Joannes Geboorte. Zondag: 6.45 uur H. Communie; 7.30 uur Vroegmis; 10 uur Hoogmis met preek; 2 uur Lof met Rozenli. en gebed voor den Vxede. Lied O. L. V. v. Lourdes. Maandag .en- volgende dagen 7 uur H. Communie en 8 uur de H. Mis. Biechthooren lederen dag voor en na de IT. Mis.' Zaterdag om 4, 6 en 7 uur. Zaterdag: Biechthooren 4, 5, 6 en V uur. ZOETERMEER. Parochie van den H. Nicolaus. Zondag: Feest van den II. Jacobus Apos tel; de H. Missen om 7 uur, half 9 en om 11 uur de Hoogmis. Maandag: Feest van de II. Anna; de H. Missen om 7 en 8.15 uur. Dinsdag: heden vertrekt onze Processie naar Brie Ie, naar het martelveld van de H. Martelaren van Gorcum. De trein vertrekt even over zes uur van het- station. Om 7 uuir Vamcenitius-Ccnferen- tie. Woensdag: de IT. Missen om 7 en 8.15 uur. Donderdag: de H. Missen om 7 en 8.15 u. Vrijdag: de H. Missen om 7 en 8.15 uur. om 7 uur Lof. Zaterdag: de H. Missen om 7 uur en kwart over 8. Van 5 uur tot half 9 Biechthoo ren. Voorzien van de laatste II. Sacramenten: Joannes Henneken; Apolonia Groenen wegenvan Leeuwen; Maria de Groot Koot* ZOETERWOUDE. Parochie van den H. Joannes Onthoofding. Zondag: 7.30 uur de Vroegmis; 10 uur de Hoogmis; 1 uur Catechismus; 2 uur Ves pers en Lof voor den wereldvrede. In de week de H.H. Missen om 7 en 8.15 uur; 8 uur Catechismus iederen dag. Maandag: 7 uur H. Mils voor die pelgrims en de leden van de Br. van de H. Mart. van Gorcum en sluiting der Novene ter eere dier Hollandsche Martelaren voor den vrede en om verschoond te blijven van den geesel des oorlogs. Dinsdag: Bedevaart van het Dekenaat van Zoeterwoude cum annexis naar Brielle. 6.17 v.m. vertrekt de Bedevaart- trein uit Zoeteimieor. Uit Voorburg 6 uur v.m.; uit Nootdorp en Leidschendam 6.07; uit Zoetermeer 6.17; uit Bleiswijk 6.24; aankomst te Rot terdam 7.25 v.m. Zaterdag: na de H. Mis van 8.30 uur gele genheid om te biechten en namiddags van 35 en 6-—7 uur. ZOETERWOUDE—LEIDERDORP. Parochie van de H. Maria Onb. Ontvangenis. Zondag: kwart voor 7 uur uitreiking dei H. Communie. De H. Missen om half 8 en 10 uur. Catechismus. 3 uur Vespers en half 7 Lof en processie, bij gunstig weer buiten. Maandag: en volgende dagen half 8 uit reiking der H. Communie; half 9 de II. Mis. Dinsdag: half 9 gezongen jaargetijde voor de overleden leden van de broeder schap; half 8 Zie'.envespers. Vrijdag: half 4 en half 5 kinderen biecht hooren; baltf 8 Lof. Zaterdag: Vanaf 5 uur biechthooren. AGENDA'S. Ned. R. K. Volksbond. Maandag, 910 uur Brandstoffencommissie. Donderdag, 9 uur, verg. Afdeelingsbestuur. Zaterdag, 910 uur Spaar- en Voorschot bank. „St. Barbara." Zondag, 25 Juli, te één uur Jaarvergadering, 's Morgens 6 uur H. Mis met algemeene Communie. Cursus in Boekhouden. Leden, die willen deelnemen aan een ge durende den a. s. winter te houden cursus in boekhouden worden verzocht zich aan te melden bij het bestuur. Alleen bij genoeg zame deelneming gaat deze cursus door. Aspiran ten-A fdeelingen. De 2de voorzitter der Bondsafdeeling, de heer P. van der Staak, AloëlaanlO, 6teltzich beschikbaar tot het geven van inlichtingen aan de besturen der vakafdeelingen, die voornemens zijn een- adspiranten-afdeeling op te richten. St. Jozefsgezellen-Vereeniging. Zondag, is de zaal open van 121/22V2 en van 57 uur voor de leerlingen; van 8-10 uur vp.rpl, bijeenkomst voor de Gezellen; tep 5 uur icegelcluh~^Klein maar Dapper", en ten kwart voor 9 uur kegelclub „Hout of Fout." Maandag, Dinsdag, en Donderdag is de zaal beschikbaar voor de Gezellen. Woensdag repetitie Tooneel. Donderdag kegelclub Afd. Geb. Gezellen. „Alle negen." Zaterdag, Zitting Spaarkas op de gewone uren. Zita-Vereeniging. Zeedag, geopend vanaf 12 uur. van half 4 tot half 5 Zangles. Van half 5 tot half 6 Godsdienstonderricht voor Meisjes van 15 18 jaar. Van half 6 tot half 7 Ontspanning. 's Avonds tot 10 uur gezellige bijeenkomst in de lokalen der winkeljuffr. en dienstboden. Dinsdag, van 11 tot 12 uur voormiddag en van 8 tot 9 uur 's avonds arbeidsbeurs. Inlichtingen voor verschillende betrekkingen. Van half 8 tot 9 uur verstelcursus voor de Patronaatsmeisj es. Woensdag-avond van 8 tot 10 uur gezellige bijeenkomst voor dienstboden; van 8 tot half' 10 uur cursus in het verstellen, voor meisjes boven 15jaar. Spaarkas en Bibliotheek van 8 9 uur, (ook niet-leden kunnen worden toe gelaten.) Donderdag-avond van 8 tot half tien uur Herhalingsonderwijs Patronaatsmeisjes; de zaal geopend voor de dienstboden; van half 8 tot half 10 kookles voor de Patronaatsmeisj es. Yrjjdag-avond van half 89 uur Herhalings onderwijs voor de meisjes van 't Patronaat. Van half 8 tot half 10 uur gezellige bijeen komst van meisjes, Afdeeling Vrouwenbond. Uit de Pers. De wet op de Oneerlijke Concurrentie. In ,,De Middenstander" lezen we van de hand van den heer Meeuwsen het volgend artikel: Nu ten langen leste, dank zij het initia tief van het Kamerlid Aalberse, het Wet boek van Strafrecht verrijkt ós met een miieuw artikel', waarbij de oneerlijke con currentie wordt strafbaar gesteld, is het zaak voor den eerlijken handel, om er voor te waken, dat de wet zooveel als moge'.ijk. is, voor den Middenstand haar" zegenrijke werking zal kunnen verschaf fen. De beide Kamers der Staten-GeneraaJ hebben, zooals men weet, de wet-Aalberse reeds aangenomen", binnenkort zal dus deze wet in het Nederlandsche Staatsblad verschijiueni, om dan twintig dagen daar na in werking te treden. Wij herhalen, hetgeen wij boven reeds schreven, „de Middenstanders, met name zij die het versmaden op oneerlijke wijze handel te drijven, moeten alles doen om te zorgen, dat de wet zooveel als mogelijk is, haar zegenrijke gevolgen aan den Middenstand zal verschaffen." Reeds bij de behandeling van het wets- antnverp werd van verschillende zijden de vrees geuit, dat de Rechterlijke Macht overstelpt zou worden met dikwips onnoo- dige aanklachten, waartoe de wet-Aalber se aanleiding zou geven. Bovendien werd. beweerd, dat de middenstanders een prachtige gelegenheid zouden hebben, door misbruik te maken, van deze wet, el- hztuWr <Y>ncujT£iïiiLe aan te d&e&. Ate men zich herinnert', hoe op de Mid- denstandscongressen cloor het Congresbe. stuur hexthaaldelijk moest worden ooxvgo- toond, dat onderscheid diende gertuaaki te worden tussctien onedele en oneer- l1 ij k e concurrentie, en in tail van verga deringen toch nog steeds enkele gevallen alis o n e e r 1 ij k e mededinging werden gebrandmerkt, die ongetwijfeld voor den Middenstand ook zeer onaangenaam, doch' die niet oneerlijk wax-ei^ dan behoeft het geen te groote verwondering te wekken, dat in de vergaderingen der Sta ten-Generaal door enkele leden de vrees werd uitgesproken, dat de wet ncot in, alle opzichten bevrediging zou schenken. Duidelijk is het, dat $e Middenstands organisaties bij het in werking treden der wet, de taktische leiding op zich moe ten nemen om geconstateerde geva.'len van oneerlijke concurrentie voor den Rechter te- brengen. Want niets zou do nieuwe wet zoozeer schaden, dan dat voor al in den beginne, als bij den Middenstand^ nog onzekerheid heersoht wat wèli en wat niét onder de wet valt, tal van twijfel achtige gevallen aan de Rechtbank ter be slissing zouden wooden voorgelegd,waar op een vrijsprekend vonnis zou volgen. En indien dit meerdere malen voorkwam, zou ongetwijfeld daarmede het preventieve karakter der wet, waaraan wij mede zoo groote waarde hechten, giootendee's te loor gaan. De Middenstandsorganisatie zal dus ■taktische leiding moeten geven bij het doen van aanklachten over gevallen van' oneerlijke concurrentie. En hiermede kan tevens de organisatie zich van een harer schoonste doelen doen kennen, nl. om te voorkomen, dat Middenstanders voor den Rechter worden gebracht. Want men vergete niet, dat wij een wet tot bestrijding der oneerlijke concurrentie niet hebben gevraagd, met heit dool om zooveel mogelijk handeldrijvenden, voor den Rechter te brengen, rs&ar wèl om de oneenlijke concurrentie., door haar scha delijke gevolgen voor den eerlijken han delaar, te doen ophouden. Het is daarom noodig, dat de Neder- landsche Middenstand tot accoord komt, en dat. besloten wordt om geen aanklach ten over oneerlijke concurrentie diirect door hand el drijven de.n te laten doen, doch' al le feiten van geconstateerde geval'en ter kenners der organisatie te brengen. De Middenstandso.rganisatie zou b.v. door het instellen van eene kleine Commissie van Rechtsgeleerden (die op f a ar beurt, zooals di.t e'iders' reeds geschiedt, voor bepaalde practische gevallen de voorlich ting van vakdeskundigen kan inroepen), aam welke Commissie alle ter harer ken nis gebrachte gevallen van omeei'ijke con currentie zouden worden veiwezen een o.i. uitmuntend werk doen. Indien de Commissie over een te harer keriin/is gebracht geval geoordedid heeft-, dat het valt. onder de wet-Aalberse, zooi de Middenstandsorganisatie, den max*, die zich aan dit oneerlijk gedoe heeft schuldig gemaakt, kunnen waarschuwen, on'hem aanmanen er direct mede op te fhowïcin,,- <1 a a r -n i j zrnitXc-r-3- -ycr-v o 1 gd r. uiwvrr- den. En indien, dan blijkt, dat hij, niettegen staande deze waarschuwing, tóch door blijft gaan met zijn oneerlijke handelin gen, dam kon de MYJdenstandsorganisatie eem aanklacht bij de Rechtbank indienen. Door deze taktiek te voigen wordt be reikt: le. dat de wet door aanklachten van twijfelachtige gevallen niet in miscre- ddet komt; 2e. dat de oneerlijke handelaar óf door overreding zijn oneerlijke handelwijze laat varen óf, blijft hij daarmee doorgaan, voor dear strafrechter wordt gebracht en zijn. welverdiende straf verkrijgt. 3e. gaat het persoonlijke karakter va.n strijd tusschen de handelaars onderling verloren, en treedt de organisatie in haar geheel voor het individu op. Land en Tuinbouw. Stand van het fruit en der warmcezerij- gewassen op 17 JWi 1915. Fruit. De vooruitzichten van den fruitoogst zijn, met uitzondering van de pruimen, over het algemeen gunstig. W a r m o e z e r ij g ewass e nu Uit verscheidene plaatsen, vooral in de zuidelijke provinciën, wordt bericht, dat de groen tenteelt te lijden had onder droogte. Het zaaien van nagewassen werd door de-droogte tevens bernoeilijke. In de noordelijke provinciën werd dooi- de vox*st vrij veel. 9chade toegebracht aan de boo- ne>n. Uit Noord-Holland wordt bericht, dat de ,,draai'hartigheid" dit jaar weder om optreedt in de sluitkool' en de bloem kool!, als gevolg waarvan de oogst niet ruim zal zijn. De snij- en sJaboonen heb ben :in deze provincie van de vorst gele den. In Zeeland leden de tuinboonen veel door kever-vi-eterij, terwijl ai'.om de kool rups haar gewone söhacle a qp richt. Bij de teelt onder glas berokkenen de „roode spin." en ,,het vuur" vrij veel nadeel aan de komkommers, terwijl de „Cladospo- rium-ziekte" zich weder in di» tomaten vextoont e.n zich op Walcheren meer en meer verbreidt. Betreffende de boonen wordt liet vol gende gemeld: Tuinboonen. De stand is vrij goed te Groningen e. o., Hoogezand-Sappenieer; nooi'doosten van Groningen, Leeuwarden e.o., het noordwesten van Friesland, Vleu ten e.o., de Over-Betuwe, Veur, Voorscho ten en Wassenaar, op Walcheren, in Zeeuwsch-Vlaanderen, in Midden-Limburg; matig in Midden-Zuid-Beveland; overal elders goed of zeer goed. Andere boonen. De stand is uit muntend te Leiden e.o., zeer goed te Win schoten, Over-Betuwe, Nijmegen e.o., Be- vrwijk e.o., Stx-ijen, Zwijndrecht, Ovcr- schie, Breda, Noord-Limburg; vrij goed in Gelderland ten noorden van den Rijn en Overijsel, westelijk Utrecht, te Veur, Voor schoten en Wassenaar, IJselmonde, Roe» kanje; overal elders goed.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 6