fee mededeel-ing veroorzaakte groote! op schudding in de Kamer. Tevoren was be raadslaagd over het wetsontwerp voor de vermogmabelastkig,. De sprekers van o/'.Co fracties hechtten hun adhaesie aan het ontwerp. Ongetwijfeld zal de uitspraak der gezamenlijke socialistische afgevaar digden meer aanhangers krijgen en mo gelijk reeds spoedig tot de oprichting van een radicale sociaM sten partij in heel Duitschlamd leiden, waarin mannen als Liebkneoht zich kunnen organiseeren. In België. Een land, dat zich verdedigt Evenals .leder jaar, heeft het Brussel- e»che stadsbestuur ook Hhams op den na- itiona'en feestdag een huldigingstele-graim aan den^ koning gezonden. De inhoud van het telegram luidt: Op den nartionaten feestdag gedenken de Brusselaars hun koning, symbool van het vaderland. In hun onwankelbaar ver trouwen herinneren.'zij zich de woorden, die de koning op den 4en Augustus 1914 gesproken heeft tot de afgevaardigden der natie: ,,Een land, dat zich verdedigt, dwingt den eerbied van aken af; dat land gaat niet ten onder". Gebrek aan veevoeder. Uit Antwerpen wordt aan het Bel- In tor matte Bureau gemeld: Er js op 't oogen-blik groot gebrek aan voer voor het vee in de provincie Antwer pen. Als er geen. mogelijkheid wordt ge vonden om zoo spoedig mogenlijk eenigen voorraad voer in België te importeeren, zal o.a. de stad Antwerpen binnieai korten tijd geen me'k meer kunnen krijgen. De kindersterfte, die nu reeds wegens de sehaarschte aan melk omaistbarend is ge- stege», zal cm dat geval een verschrikke lijke ramp worden voor het land. 'n Geslaagde truc. Men meldt uit Luik aan de „Tijd": Sinds enkele weken hield een z.g. Velo- Maatschappij alhier, met toestemmilng van de Duitsclie overheid, kleine wieler wedstrijden over 20 a 25 K.M. De voordee- len, die deze wedstrijden opleverden kwa men voor de eene helft ten goede aan het Belgische, voor de andere aan het Duit- Bche Roode Kruis. Nu voor 5 dagen, had men, na uitvoerige besprekingen met den Duitsehen stadcommandant, toestemming gekregen voor een z.g. provincialen weg wedstrijd, of zooals het officieel genoemd werd ,,Le circuit de Liège." Daarbij was bepaald, dat, daar waar de weg vlak langs de Hollandsclie grens liep, de Duitsche grenswachten de deelnemers niet lastig zouden vallen en rustig zouden laten pas- seeren, zonder hun passen of papieren tel kens te moeten vertoonen. Alles liep prach tig van stapel. 115 jonge mannen namen aan den wedstrijd deel, geen incident kwam voor toenbij de Hollandsche grens heel de club met een 50 K.M. vaartje over de grens vloog, natuurlijk om niet meer terug te koeren. De Duitsche over ig' JfoïSEëflïcivJ-PJl der wielrenners te pakken krijgt, zal het dezen aan zware straffen niet ontbreken. Verschillende berichten. De gemeentebesturen in België heb ben van de Duitsche overheid aanschrij ving gekregen vier te goeder naam en faam bekend staande personen, uit hunne gemeenten, op te govern, die als gijzelaars voor de orde in hunne woonplaats kunnen Instaan. De Gemeenteraad van Gent nam he<t volgende besluit: ,,De gemeenteraad overwegende, dat het van a'tgemeen belang is, dat de door voer van kolen naar Nederland langs de haven van Gent geschiedt en dat liet. daar om raadzaam is, dat aan de schepen,, waarmee die kolen vei woerd worden, ver mindering van liggeld wordt toegestaan, besluit Qiet ligrecht der schepen, welke in de openbare wateren van Gent bij middel van stadskranen, kolen overladen voor het buitenland, te verminderen tot 0.40 francs per ton in plaats van 1.10 francs." Op den Balkan. Zografos. Dezer dagen melddo een telegram het aftreden van den leider van Griekenlands buitenlandsche aangelegenheden, Zogra fos. Toen Vonizelos den 6en Maart heenging, omdat zijn politiek niet strookte met die van Koning Konstantijn, kreeg Zografos in het nieuwe kabinet-Goenaris de porte feuille van Buitenlandsche Zaken. Een onbekende was hij toen al lang niet meer. Na den Balkan-oorlog nam hij in het Epirus-vraagstuk een imperialistisch Standpunt in, waardoor hij tegenover Ve nizelos kwam te staan. Dat kwam des te sterker uit, toen de eischen van de voor- loopige regeering der Epiroten, aan wier hoofd Zografos zich had gesteld, Venizelos deden vreezen voor moeilijkheden met andere Europeesche mogendheden, vooral met Italië. Venizelos maakte daardoor den indruk van al te angstvallig te zijn en Zografos gold toen reeds voor de aangewezen op volger van Venizelos, indien deze ooit eens heen mocht gaan. Zijn streven was steeds gericht op het behoud van hetgeen Grie kenland zich in de Balkanoorlogen had verworven. Zijn aftreden, om gezondheidsredenen, is in vele opzichten voor Griekenland te betreuren, vindt de „Köln. Ztg." Amerika en Duitschland. Oe Amerikaansche antwoord-nota. De „Lokal Anz." meldt, dart. de Ameri- kaamsehe antwoordnota door den Ameri- kaanschen gezant is ontvangen. De verta ling van het lange stuk zal eenigen tijd in beslag nemen. Omtrent den inhoud vam de nota, die, eooal® wij reeds mededeelden, heden te Berlijn en gelijktijdig te .Washington zaj openbaar gemaakt worden, weet de cor respondent van de times" te Washing ton mede te deeJen, dat die duidelijk ver- kL'aart, dat de regiering der Vereenig de Staten verdere aanslagen tegen het leven of de bezittingen van Amerika an sohe on derdanen als een onvriendschappelijke daad zal beschouwen. In het stuk hand haaft de regeering haar oorspronkelijke verklaring omtrent de onschen^kaarbeid van de rechten van Amerikaansche bur- gero, die door Duitschland's onwettige wijze van oorlogvoering aangetast wor den. De regeening wijst het voorstel van DuitsohJand, om het leven van Amerika nen op zee .te helpen beveiligen dooir het eerbiedigen van sipeciaal aan te wijzen schepen, van de hand, maaïr verklaart zich al>snog bereid om als bemiddelaar tusschen Engeland en Duiitsdhland op te treden door het overbrengen van voorstellen, die eene verzachting van de wijze van oorlog voeren ter zee beoogen. De correspondent van hetzelfde blad te New-York zegt, dat deze nota weliswaar «een formeel ultimatum beivat, maar toch het laatste woord van de Amerikaansche regee.ring is. Het openbaar gemaakte uit treksel bevat wefdswaar niet precies de woorden. .onvriendschappelijke! daad", maar algemeen wordt beweerd, dat zij wel in het officieele stuk voorkomen, dat heden te Berlijn aangeboden wordt. De dagbladen zien den toestand ernstig in. De beslissing, zeggen zij, Kgt in Duitschland's handen. De moord op de Amerikanen aan boord van de „Lusitanra" was een oorlogsdaad en indien Duitsch land nog eens tot zulk een daad zou over gaan, dan zou Amerika de uitdaging moeten aanvaarden. Amerika en Oostenrijk. Het antwoord op de Oostenrijksche nota. De „Daily Tel." verneemt uit Washing ton, dat President Wilson en minister Lansing het antwoord opstellen op de Oos- tenrijksche nota, waarin de Oostenrijksche bewering zal worden weerlegd, als zoude Amerika zich schuldig maken aan schen ding van de neutraliteit door de geallieer den te voorzien van munitie. In de nota zal verklaard worden dat Amerika bereid is elk land daarvan te voorzien en niet verant woordelijk er voor is, dat de militaire toe stand belet, dat wapens- en munitiezen dingen één der oorlogvoerenden bereiken. Verder zal betoogd worden, dat een in gaan op het Weensche standpunt een daad van partijdigheid zou zijn, welke de geal lieerden en onzijdigen kwalijk zouden nemen. In de Vereenigde Staten. De staking te Bayonne. De staking aan de fabriek van de „Stan dard Oil Company" te Bayonme (New Jersey) duurt voort. Twee st-aker werdetn gedood en zes ern stig gewond. Naar men zegt is een der dood el ijk gewonden de Oostenrijker Jo- JUS? Ph"fai- egyeahi - In Zuid-Afrika. Veroordeaid. Generaal Kemp is tot 7 jaar gevange nisstraf etn een boete van 1000 pond ster ling veroordeeld. Bezindeihout en Koek, beide met den rang van luitenant-kolonel in de weer-, macht, zijn tot onderscheidenlijk 5 en 4 jaar gevangenis veroordeeld wegens hoogverraad. Verschillende Oorlogs berichten. Krijgsgevangenen. Van het front in Noord-Frankrijk piasseerde te Aken een trein met 400 Fransche en Engelsche krijgsgevangenen. Onder hen bevonden zich verscheiden officieren. Gesneuveld. Te Frankfort is bericht ontvangen dat bij een stormaanval prof. Eduard WaCter Barthei gesneuveld is. Prof. Barthe.1 was sedert 1914 directeur van het Keizerlijk Instituut voor oudheid kunde te Frankfort. Hongaarsche landstorm. Uit Bern wordt aan de „Morning Post" geseimd, dat de Hongaarsche landstornimanechap- pen van 43 tot 50 jarigen leeftijd onder de wapenen geroepen zijn en bovendien de voormalige «landstormmannen, geboren in 1872 en vroeger, alsmede de overigen die nog niet hebben gediend. Zij moeten zich tusschen 23 Augustus en 7 October aan- me'den. Stem van het slagveld. Aan een veld- postbrief van een jong Oostenrijksch ka nonnier aan zijn zuster ontleenen wij: „Je schrijft mij iets, wat ik niet zoo ge makkelijk kan verduwen. Want uit je aansporingen „maak de Russen spoedig allen koud" en „overwin gauw weer, opdat hier de stemming beter wordt", zie ik, dat je nog bij lang geen begrip hebt van het geen deze vreeselijke, ernstige oorlog be- teekent. Je hebt, geloof ik, bij die woorden, in het geheel niet nagedacht. Je hebt ze niet gezien, zooals ik, de arme dooden, met de vreemde, plechtige gezichten, ge lijk zij daar lagen in de zoo juist bestorm de loopgraven. Je hebt niets van den ver woeden strijd gezien, welke daaraan voor afging, en niet de zware wonde, welke zoo menigeen van mijn, van jouw kameraden opdeed, bij het „koudmaken". Je denkt er niet aan, dat ook zij ouders, broers en zusters hebben, van wie ze hielden." De Belgen hl het Vreemdelingenlegioen. Op verzoek van de Belgische regeering heeft de Fransche regeering bepaald, dat de Belgen, dienende in het Vreemdelin genlegioen, op schriftelijk daartoe ge daan verzoek, uit dit korps ontslagen kunnen worden, mits zij zich verbinden onmiddellijk dienst te nemen bij het Bel gische leger. De betrokken militairen zul len naar het Belgische front worden ver voerd. Degenen, die indertijd uit het Bel gische leger gedeserteerd zijn en daarna bij het Vreemdelingenlegioen zïjh gégaan, zullen niet voor den krijgsraad worden gebracht. Van hun gedrag aan het front zal het afhangen of men ten hunne op zichte clementie zal gebruiken. De koning van Engeland op inspectie. De koning van Engeland heeft een tocht door de munitiestreken gemaakt. Te Bir mingham heeft hij een korte toespraak gehouden. Hij was niet gekomen, zed de hijt om kritiek te oefenen, maar om "zijn belangstelling te toonem voor de inspan ning. die het land rich getroost om den oorlog voort te zetten. Hij was voil lof over den ijver en de opgewektheid van het werkvolk, dat niet alleen de huidilge pro ductie handhaaft, maar haai* vermeer dert. Wat daar gedaan we«rd, zou zeker tot de overwinning lelden. Begraafplaatsen voor gevallen Engel- 8Chen en Belgen. De „Times" ontving een „Reuter"-bericht uit Parijs, waarin wordt medegedeeld, dat de Fransche re geering een wetsvoorstel zal indienen, waarbij de regeering wordt gemachtigd stukken grond aan te koopen, om die in te richten als begraafplaatsen voor Engel- sche en Belgische soldaten, die in Frank rijk zijn gevallen. Tevens zullen middelen worden overwo gen om het mogelijk te maken, dat de Engelschen en Belgen altijd toegang zullen kunnen krijgen tot deze begraafplaatsen hunner gevallen landgenooten. Zeventien priesters geïnterneerd. In het prins-bisschoppelijk ordinariaat te Gorz, i9 uit Cremona een brief aangekc^- men, afgezonden door den deken van Gradiska, Karl Stacul. Het schrijven luidt als volgt: „Volgens voorschrift deelen wij het Hoogwaardig Ordinariaat mede, dat wij in Cremona geïnterneerd zijn en dat het ons wel gaat. De bisschop der stad was zoo vriendelijk ons te bezoeken en toe te staan de H. Mis te lezen." (Volgden de handteekeningen van 17 priesters uit Friaul, die door de Italiaansche bezetting waren weggevoerd.) Oorlogskosten. Volgens de „Roeskia WjedomoSci" heeft Rusland gedurende de eerste elf maanden van den oorlog 4^ milliard roe-beil aan oorlogskosten uitge geven, waarvan, het slechts 1/5 deeil uit het buitenland ontving. De .JNovelliste" verneemt uit Petrograd dat de Rusissche Minister van Financiën na de bijeenkomst van de Rijksdoema een wetsontwerp zal indienen, waarbij de Staatsbank machtiging ontvangt weder 1 milliard banknoten uit te geven. Buitenlandsche berichten. Noordpoolcxpeditie. Den negenden JuM vertrok van Krasno- jarsk een Noordpoolepeditie onidea* bevel ven Kourohakof, georganiseerd om hu'p te brengen aan de e x piedi t ie - V i lk itski. naar de Poolzee. Nederland en de Oorlog. De minister van Oorlog heeft gister avond in de Tweede Kamer medegedeeld, dat zoodra de Landstormwet van kracht is, een Kon. besluit zal verschijnen oni de jaarklassen 1913 en 1914 op te roepen. Een ontwerp Kon. besluit tot oproeping van de lichting 1915 heeft het departement reeds verlaten. De oproeping zal twee maanden geschieden vóór de inlijving. De 'toestand hier te lande. In het groote New Yorksche dagblad Sun, van 27 Juni, treffen wij een bijdrage aan van de hand van generaal W. A. T. de Meester, over de netelige positie van Nederland in dezen oorlog. Het stuk bevat voor Hollandsche lezers, uit den aard der zaak, weinig nieuws, doch heeft zijn waarde als exposé van den toestand hier te lande, waaromtrent men in de Unie veelal onjuist of althans onvolledig is in gelicht. Generaal de Meester is van oordeel, dat het gevaarlijke moment van Nederland nog komen kan, indien eventueel het Duitsche leger, door strijdkrachten, der verbondenen achtervolgd, door België zou moeten terug trekken. Doch, hoe het zij, Nederland zal zoo besluit generaal de Meester zijn uiteen zetting van den toestand indien het noodig mocht worden, tot den laatsten man vechten voor de handhaving der neutraliteit en de verdediging der onafhankelijkheid. Dankbetuigingen aan Nederland. In aansluiting aan (het bericht nopens de dankbetuiging in naam van de Duit sche negeering tot den minister van Bui-- tent'and'sohe Zaken gericht in zake de uit wisseling van invalide krijgsgevangenen, vernemen wij dat ook de gouveomeur-gene- raal in België aan den Nederlandschen gezantschapsraad te Brussel zijn waar deering heeft uitgesproken voor de zoo-gen en vriendelijkheid op ons gebied aan het in België aangekomen transport bewe zen. Zijnerzijds heeft de Britsc-he gezant te 's-Gravemhage den dank zijner regeert eg naar aanleiding van de verleende Lief de- volde hulp vertolkt-. De censuur. Vandaag ontvingen wij, zegt de ,,N. R. Crt.". een brief uit Athene, den lOden van daar verzonden, dus bestemd van het eene onzijdige land naar het andere. Dat de Italiaansche censuur niet bal et heeft van den inhoud kennis te namen en hem weer dicht te plakken met een strook, waarop men leest: Verificato per censura. De Ita liaansche censuur doet dus precies het zelfde als de Duitsche, Fransche en En- gelsche censuur. Jaarwedden gemobiliseerde ambtenaren. B. en W. van Delft stellen den Raad voor, met 1 Augustus aa.n de gemeente ambtenaren en werklieden, die onder de wapenen zijn, een loon uit te keeren als TOlgt; Aan gehuwden 85 pCt, aan ongehuw- den die voor anderen zorgen van 40 tot 85 pCt., aan de overige ongehuwden 40 pCt. van hun wedde. Weesjes. Men meldt ons uit Roosendaal: Gister morgen omstreeks halfelf arriveerde uit Essohen aan het station te Roosendaal een trein met 115 weesjes, die over Rot terdam naar Amerika zullen vertrekken. Den armen kleinen, diie er overigens vroo- lijk uitzagen, werden alhier aan het sta tion versnaperingen en bloemen aange boden. Boter. Het Rijks Centraal Bureau voor den uit voer van boter heeft vastgesteld dat voor de week van 25 Juü tot 1 Augustus voor 60 pet. der boterproductie certificaat van uitvoer wordt verleend, dat 5 pet. der'pro ductie met bijgekochte consenten mag worden uitgevoerd, dat de zuivelfabrieken 25 pet. der productie zelf voor binnen land sch verbruik moeten afleveren o.f be schikbaar stellen; en dat alle fabrieken verpilicht zijn 10 pet. de.r productie te re serveeren voor het Rijks Centraal Bureau voor den Uitvoer van Boter. Zii die rich aan diit voorschrift niet hou den. verliezen het recht van export. Uitvoer van erwten. Dc ministers van Oorlog en van Landbouw Nijverheid en Handel brengen in de Staatsct. ter kennis, dat, met wijziging en uitbreiding in zooverre van de kennisgevingen in de Nederlandsche Staatscourant van 20 Mei 1915 no. 154, het volgende wordt bepaald: lo. Uitvoer van kleine groene kookerwten zal ook worden toegestaan, indien 1/3 v&n de hoeveelheid (in gewicht) bruine boonen of witte boonen op de veemen zal zijn opgesla gen. 2o. Uitvoer van grauwe erwten en kapu- cynererwten van den oogst 1914 zal worden toegestaan, indien ty8 van de hoeveelheid (in gewicht) van de soort die zal worden uitge voerd of wel bruine of witte boonen, van in- landsch gewas, oogst 1914, op de veemen zal zijn opgeslagen. De grauwe erwten en kapu cijnererwten moeten puik van kook zijn. 3o. De prijzen, waartegen de aanvragers zich moeten verplichten de opgeslagen par tijen grauwe erwten op ieder gewenscht tijd stip aan het rijk af te staan, zijn, gerekend per 130 K.G, bruto voor netto gelijk aan die vastgesteld voor kapucijnererwten. De aandacht wordt er op gevestigd, dat na 31 Juli 1915 geen groene erwten, grauwe erwten en kapucijner erwten meer zullen mogen worden uitgevoerd. Do Journalisten en het Comité-Generaal. Het bestuur der Haagsche Journalisten Ver- eeniging heeft zich schriftelijk tot den voor zitter der Tweede Kamer gewend naar aan leiding van de maatregelen, getroffen bij het jongste Comité-Generaal, waardoor den par lementairen journalisten geen andere keuze gelalen werd dan opgesloten te worden in hun wabhtkamer of buiten het Kamergebouw te verblijven gedurende al den tijd dat met ge sloten deuren vergaderd werd. De bedoeling is nu ie pogen e:n regeling te krijgen, waar door den journalisten onder dergelijke om standigheden een le.ioorlijk verblijf binnen het Kamergebouw gewaarborgd is, dat te al len tijde voor hen toegankelijk is. „De Hanze". Door het Bondsbestuur van „De Hanze", Bond van Roomsch Katholieke Vereeni- gingen voor den handeldrijvenden en rn- dustrieelen middenstand in het bisdom Haarlem is aan den Minister van Land bouw enz. een adres gericht, waarin scha- fkslioosjotteliling wordt, gevraagd vpop* melkhandelaren, die aan de boeren hoo- gere prijzen moeten betalen voor de melk, ten gevolge van het afmaken van het vee wegens mond- en klauwzeer. Het Bondsbestuur zond voorts een cir culaire aan de afdeelingsbesturen, om er bij de leden op aan te dringen, dat door niémand eigenmachtig eenige aan klacht op grond van de wet-Aalberse tot bestrijding der oneerlijke concurrentie, zal worden ingediend, maar steeds via het bondsbestuur, dat de klacht eerst door een commissie van deskundigen zal doen on derzoeken, en eerst aan hem, die zich aan het in de klacht bedoelde feit heeft schul dig gemaakt, gelegenheid zal hebben gege ven, er mede op te houden. In de circulaire wordt er op gewezen, dat niets verkeerder zou zijn, dan wan neer in den aanvang allerlei twijfelachtige gevallen aan de rechtbanken ter beslis sing werden voorgelegd. Volgt daarop dan in verschillende gevallen vrijspraak, dan zou de preventieve werking der wet aanzienlijk worden verzwakt. Korte Kroniek. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Cuilemborg besloot om den Raad op desbetreffende advies-aanvrage m overweging te geven tc«t een Marktgel-d- hieffing niet over te gaan. In hoofdzaak waren de leden er tegen wegens hun streven naar Vrijhandel. Men meldt uit St. Maarten (N.-H.) aan het „Vad.": Hier hebben veehouders de doornen hunner vaste werklieden uit eigen beweging verhoogd, met het oog op de duurte der tijden. Bij de gisteren gehouden herstem ming voor twee leden van den Delftsehe-n gemeenteraad zijn gekozen de heeren M. Kolman (a.-r.) met 594 stemmen en prof. J. Nelemans (Lib. aftr.) met 620 stemmen. Op de heeren J. C. van Dijk (S. D. A. P. aftr.) en A. Klem (S. D. A. P.) waren resp. uitgebracht 590 en 368 stemmen. Uit Stad en Omgeving. Arti et Religioni. De gemengde Zangvereeniging „Arti et Religioni" hield gisterenavond haar He jaarvergadering in Zomerzorg. De voorzit ter de heer Chr. Driessen, opende de verga dering met den Christelijken groet, heette allen hartelijk welkom en gaf het woord aan den secretaris, de heer G. J. v. Deene, ter voorlezing der notulen der vorige jaar vergadering. De notulen werden onder dank aan den Becretajis goedgekeurd. De heer G J. v. Doene bracht vervolgein» een keurig en degelijk jaarverslag uit. Is er een vereeniging. welke het cerate lijdt onder buitengewone tijdsomstandighe den, door crisis ei: mobilisatie, dan is 't ze ker een zangvereeniging. Arti et Religioni heeft het ondervonden. Haar 10-jarig be staan kon zij niet vieren zooals gewenscht, de grootsche uitvoering voor die gelegen heid opgezet, kon niet doorgaan. De mo bilisatie eischte werkende leden op, repe tities konden niet doorgaan, omdat de za len in beslag waren genomen door Belgi sche vluchtelingen of militairen. Toch heeft het wakkere bestuur van Arti niet stilgezeten. Er is gewerkt met de mid delen, die ter beschikking waren, getuigen de uitstekend geslaagde uitvoeringen voor de Belgische vluchtelingen, getuige dc schitterend geslaagde Liederenavond in Zomerzorg op 31 Mei en in den tuin van Zomerzorg op 6 Juni. Op het einde van zijn jaarverslag bracht de secretaris hulde en dank aan bestuur en leden, in 't bijzonder aan kapelaan Vinck, die alles in 't werk stelt om de vereeniging te doen groeien en bloeien, aan den knap pen directeur van Arti, den heer Corn. Bonten, door wiens ijver, toewijding en ta lenten de verschillende uitvoeringen zoo schitterend zijn geslaagd. Onder applaus der aanwezigen bracht de voorzitter den heer Van Deene dank voor zijn inderdaad keurig jaarverslag. De penningmeester, de heer A. Castelein, gaf nu een overzicht van de financiën. Tot zijn spijt moest hij constateeren, dat 4 donateurs en 16 kunstlievende leden be dankt hadden. De vereeniging telt op het oogenblik 56 werkende leden. De inkom sten hebben bedragen f 522.01, de uitgaven f 444.55*, zoodat er een batig saldo is van f 77.45*. De voorzitter bracht den penningmeester dank voor zijn degelijk en accuraat beheer. Tot kasnazieners werden benoemd de hee ren v. Brussel en Vreeburg. Te voren was medegedeeld, dat de reke ning en verantwoording van den penning meester in het jaar daarvoor in de beste orde was bevonden. De voorzitter bracht vervolgens verschil lende punten naar voren en ging aan de hand van het jaarverslag het lief en leed van Arti in het afgeloopen jaar na. Treu rig noemt spreker het, en wij onderschrij ven het ten volle, dat Arti nic-t een paar honderd leden telt. Verschillende dames willen niet toetreden, omdat zij het bene den haar stand achten lid van Arti to zijn. Heeren willen geen lid worden, omdat zij niet onder den directeur willen staan. Waar het een R. K. Zangvereeniging be treft moest er niet op stand gelet worden en die stand is dikwijls meer verbeelding dan werkelijkheid. Spreker bracht open lijk hulde aan den directeur van Arti et Religioni, den heer Corn. Bonten. De schitterend geslaagde uitvoering in het St. Willebrordus-College te Katwijk hceft; be wezen, welk een kundig en knap leider Arti in den heer Bonten heeft. Vervolgens bracht de heer Driessen een woord van hulde en warmen dank aan kapelaan Vinck, diexiTiij de ziel wanr-/rrii noemde, die tijd noch moeite ontzag om Arti te doen bloeien, die alles in het werk steide om de vereeniging sterker door leden te maken. Ten slotte dankte spreker in 't bijzonder den afgetreden secretaris, den heer v. Brussel, "alle bestuurs'eden. voor hetgeen zij voor de vereeniging gedaan hadden en de leclen voor hun medewerking. Met groote meerderheid van stemmen werden vervolgens de aftredende bestuurs leden de (heeren G. J. van Deene, J. Hui- bers en A. v. d. Spek als bestuurleden herkozen. Besloten werd in 't vervolg de jaarver gadering -op 21 October of de week daar op volgend te houden en in deze; fde week een feestavondje voor de leden te organi- seeren. Vrijdag a.s. zal na deze jaarver gadering een feestje voor de leden gege ven worden. Nog werd besloten het be stuur met twee dames1,eden te versterken. Het geestelijk bestuurslid de Weleerw. heer Vinck sprak het slotwoord. Hij bracht den (heer Driessen dank voo-r alles, wat hij als voorzitter in het afgeloopen jaar voor de vereen!,ging gedaan had. Wil een vereeniging succes hebben, dan heeft zij evenals een leger, dat de overwinning wil behalen, noodig een goede leiding, een goeden geest en veel munitie. Een gcede leiding is er. Bestuursleden en directeur doen al het mogelijke om de vereervging te <loen groeien en bloeien. In 't bijzonder huldigt spreker den heer Bonten. De uit voeringen van Arti, de uitvoering in t col lege te Katwijk hebben bewezen wek een kundig en talentvol man de heer Bonten is. De "glorie, die den heer Bonten door hoogstaande mensehen gebracht isl na de uitvoering van het door hem getoon zette werk Peter en Pauwels, straalt terug op Arti et Religioni. De Eerw. spreker zou het ten zeerste betreuren-, wanneer Arti haar kundigen directeur zou verliezen, daar zij een tweeden in Leiden niet zou vinden. De geest onder de leden is goed en spreker dringt er bij de leden op aan hun eenmaal gegeven woord gestand te houden en lid te blijven van Arti onder wel ke omstandigheden dan ook. Op deser teurs wordt in de wereld met verachting neergezien. Arti heeft ten. slotte veel muni tie noodig, dat is geld en muziek. De Eerw. spreker zou wi'/len voorstellen een muziekfonds te stichten. Iedere week zou den de leden dan een bijdrage, hoe gering dan ook, in geld in een daarvoor bestemd busje kunnen storten. Hij zelf zou dan zijn best doen, dat ook van buiten de ■vereeniging het busje voller werd. Ver volgens noodigde kapelaan Vinck de leden uit muziek over te schrijven, omdat daar door heel wat geld zou bespaard worden, en sprak onder applaus zijn beste wen- schen voor Arti uit. De heer Driessen bracht den Weleerw. heer Vinck dank voor 't gesprokene, hul digde hem nog eens in 't bijzonder voor alles wat hij voor de vereeniging gedaan heeft en sloot de uitstekend geslaagde ver gadering met den christelijken groet.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2