Daar dèn Armenraad hier ter stede no# slechts een goed jaar bestaat en het kan toor van den Armenraad eerst 1 September 1914 officieel in werking trad, kan uiter aard nog niet op op omvangrijke werk zaamheden worddi gewezen over de wijze waarop getracht werd uitvoering te geven aan art. 56 lid 1 sub 4, 5, 6 der armenwet. De aanvang der werkzaamheden betrof voornamelijk organisatie en orienteering. Vooreerst moet er zijn een goedwerkende Inlichtingsdienst. Dat deze dienst, zoo als ze thans is, reeds bijzonder gewaar deerd wordt, bewijst het toenemend ver zoek om volledige of gedeeltelijke inlich tingen. In enkele vergaderingen werd bespro ken het collecteeren langs de huizen, hoe dat niet en hoe dat wel moet. Voorts werd besproken hoe moet de verhouding zijn tusschen het steuncomité en de verschillen de instellingen van Weldadigheid. Ook werd aan het einde des jaars be sloten in den vervolge op voorkomende vergaderingen van den Armenraad een onderwerp het Armwezen betreffende te bespreken. Aan het einde van zijn jaarverslag ge komen schrijft de secretaris, dat gezien de toenemende waardeering van Inst, van Weid. èn van particulieren, van het werk dat. tot dusverre verricht werd onder moei lijke omstandigheden en met beperkte krachten, na verloop van eenigen tijd de Armenraad zijn weg wel zal vinden en zijn oprichting zal blijken ook hier ter ste de geen misgreep te zijn geweest Ges sagd. Voor examen hoofdakte is te Amsterdam geslaagd de heer A. J. Anes. Tot het le studiejaar aan de Middel bare Koloniale Landbouwschool te De venter is toegelaten de heer M. J. J. 13 lom. NIEUWKOOP. Benoeming. Tot arbeider-telegrafist aan het station alhier voor de met Augus tus te openen spoorlijn is benoemd W. de Ruiter uit Heer de, geboortig van Wad- dinxveen. Onderzoek. Dinsdag en Woensdag werd door de heeren C. II. Claassen, di recteur van de Rijkstuinbouwwinterschool en Rijkstuinbouwleeraar te Boskoop en J. van Baren, leeraar in de mineralogie en geologie (delfstofkunde en aardleer) en lid van den raad van het bestuur van de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwschool te Wageningen, onder geleide van den heer M. J. van der Weijden alhier een deskundig onderzoek ingesteld naar de- grondsoort in den polder Nieuwkoop en Noorden; verschillende boringen werden gedaan en eenige grondsoorten medegeno men voor een scheikundig onderzoek. Het resultaat hopen wij spoedig te kunnen me dedelen. GEGSTGEEST. Ongeluk. Gistermiddag had de 70- jarige v. d. H. het ongeluk van een met hooi beladen wagen te vallen, waardoor pr,-, 7iir,o» ^+"«7 wpH cekneüsd. dat hij per rijtuig naar huis moest worden vervoerd. VOORSCHOTEN. Vereeniging Woningbouw. Gisteravond werd in 't Hotel Deurloo de aangekondigde vergadering gehouden ter oprichting van een vereeniging Woningbouw onder leiding van den heer Vernède, Burgemeester. Dc heer E Vernède opende de vei gade- ring en l iep de talrijk opgekomenen een har telijk welkom toe. Spr. zegt dat ook hier groot gebrek is aan goede, arbeiderswoningen en sedert de totstandkoming van de woning wet wordt de woningbouw door het. Rijk zeer bevorderd. Wanneer een woningbouw- vereeniging is opgericht, leent de gemeente het gehcele bedrag door tusschenkömst van het Rijk, rente en aflossing bedraagt 4V2%- De bedoeling is dat zij die lid wenschen te worden eene bedrag storten van 50 gulden of in vier driemaandelijkscho termijnen van 12,50. De huur van de woningen zal vari- eeren van f2,50f3,25, winkelhuizen hooger. Nadat hierover van gedachten was gewis seld werd de vereeniging opgericht met een ledental van 61, uitmakende een som van f 3050, waarvoor 4% wordt vergoed. Bij de rondvraag bracht Notaris Boon een woord van hulde aan dc oprichters- en gaf in over weging de aandeelen iets lager te stellen en op coöperatieven grondslag op te richten. WASSENAAR. Geslaagd. Voor examen solozang, uitge schreven door de Ned. Toonkunstenaars- vereeniging is te 's Gravenhage geslaagd mej. J. C. Heldring. ZEGWAARD. Geslaagd. Voor examen hoofdacte is te 's Gravenhage geslaagd mej. W. C. Oosterling. Roomsche Agenda. VRIJDAG. Leiden. „Zomerzorg" 8 u. Jaarvergadering van „Arti et Religioni". ZONDAG. Leiden. 12.30 uur Ledenver gadering Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, Bonds- gebouw. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Afkoop tol Haagsche Schouw. Onderscheidene leden betuigden, blij kens het voorloo'pig verslag over het des betreffend wetsontwerp tot verhooging van het IXe hoofdstuk der Staatsbegroo- ting voor 1914, hunne ingenomenheid met het ingediende voorstel. De tol aan de Haagsche Schouw veroorzaakt eene groo te verkeersbelemmering, waarvan de opruiming toejuiching verdient. Anderen echter achtten thans den tijd slecht gekozen om. deze zaak tot stand te brengen, nu 's lands weerbaarheid en andore dringende zaken, zulke groote uit gaven vorderen. Sommige leden oordeelden de genoemde tolheffing zóó hinderlijk, dat zij een be langrijk geldelijk offer voor haren afkoop TOlkome© gerechtvaardigd achtten. Zij rekenden dan oo-k den afkoop prijs van f 83000 niet te hoog in evenredigheid tot de in de Memorie van Toelichting ver melde opbrengst van f 8000 per jaar. Waar echter tengevolge van de wegver- beteriing ter plaatse de totale uitgave f 160,000 zal bedragen, waren vele leden van meening, dat het niet aangaat, dat deze kosten geheel ten laste van het Rijk zuélen komen, en dat er alle termen be staan, cm ook een deel der geldelijke las ten door de provincie te doen dragen, te meer daar deze zich hiertoe bereid heeft verklaard. Men betreurde het, dat de Minister ach teraf de provincie van elke bijdrage heeft vrijgesteld naar aanleiding van twee voor. waarden, door de provincie aan het toe kennen van subsidie verbonden, te meer omdat die voorwaarden naar de meening der hier aan het' woord zijnde leden geen overwegend bezwaar konden opleveren. Die voorwaarden waren h. i. niet onaan nemelijk. Doch zelfs indien de Minister daartegen overwegend bezwaar had, kon dit, volgens hen toch alleen eene reden zijn, op wijziging der voorwaarden aan te dringen, maar nooit een motief cm de provincie van e.'ke bijdrage vrij te stellen. Men achtte dit ook zeer gevaar/ijk als an tecedent, daar het aanstekelijk zoude kun nen werken, wanneer men weet, dat men door het stellen van eenige voorwaarden van elke bijdrage kan worden ontheven. Als afdoend motief kan meende men ook niet dienen, dat de opheffing van de Haagsche Schouw in geen opzicht uitstel godoogde, te meer daar, blijkens de mede- deeling van den Minister, het voorstel tot afkoop van het tolrecht reeds werd aan vaard kort ma zijn optreden in 1913. Het achterwege blijven van elke pro vinciale bijdrage itn deze wegverbetering Den Haag—Haarlem—Amsterdam is voor al van veel bete eken! s met (het oog het meermalen door den. Minister geuite voor nemen, door geheel Nederland groote weg- veibeteringen voor het moderne verkeer aan te brengen; wegen® de talrijke mil- lioenen die daarvoor zullen noodig zijn, zal de fünancieeüe medewerking van de provinciën in de betrokken stroken voor de totstandbrenging van dit grootsche werk onmisbaar zijn, mede als waarborg voor praktischen en niet te kostbaren aan leg. Verschillende leden die aan deze bezwa ren uiting gaven wenschten nu reeds te verklaren, dat zij ook met het oog op de tijdsomstandigheden niet voornemens zijn hunne stem aan het wetsontwerp te onthouden.; doch zij vertrouwden, dat de Minister na de aanneming van het wets ontwerp alsnog met de provincie Zuid- Holland opnieuw in onderhandeling zal treden. Zij verwachtten, dat de Minister daartoe bereid zoude zijn, daar hij zoude inzien, dat het van belang was alsnog te voorkomen, dat het Rijk voor deze zaak meer uitgaven doet dan. die weUke onver mijdelijk zijn om haar tot stand te bren- E?' gevolg zoude zijn van de wijze, waarop deze aangelegenheid werd behan deld. TWEEDE KAMER. Staat van oorlog en beleg. Landstorm- ontwerp. Vergadering van gisteren. 't Heeft den schijn, alsof de geheime zitting, het comité-generaal, op de Kamer een bedarenden, een kalmeerenden invloed heeft géhad. Heel gemoedelijk i«s er over* het algemeen gediscussieerd. Eerst werden naar aanleiding van het et®ontwerp tot verlenging van den staat van oorlog en-beleg (daar waar die is af gekondigd) rustig eenige voor het belang rijkste deel reeds gisteren door ons ver melde vragen gesteld. Minister Bosboom was zeer kort in zijn antwoord aan de sprekers. Voornamelijk was door de sprekers de staatsrechtelijke quaestie besproken, of met de poditioaieele verordeningsbevoegdheid van het militai re gezag die van de burgerlijke overheid geheel vervalt. Minister Bosboom be loofde een wetsontwerp waarmee die quaestie zal worden opgelost. Daarna is het Landstormontwerp aan de otrde gekomen. De katholieke afgevaardigde', de heer Ruys de Beerenbrouck heeft terecht op den voorgrond gesteld, dat het hier eene noodwet betrof, waardoor in niets ge- p raejudiceerd werd. ITet wetsontwerp draagt dus nog niet per se de beteekenis van een stap in de richting van den alge- meenen dienstplicht. Sympathiek was ook de rode van den Chr.-Hist. afgevaardigde, den heer De Geer. Wij willen geen oorlog, nu niet en rooit, zeide spr., niet omdat wij zoo bang zijn voor den oorlog, maar omdat we zoo eindeloos veel houden van den vrede. Daarom is ons eenige, maar dan ook vol strekt ons eenige doel: er buiten te blij ven. In vredesnaam er buiten te blijven. De sociaal-democraat, de heer Ter Laan, van 's-Gravenhage, is aan het einde der zitting van gisteren, met een motie voor den dag gekomen, waarin te lezen staat, dat 's 'lands be'iang het best gediend wordt door geleidelijke wegzending van de landweer, zonder dat deze door den ge- wapenden landstorm wordt vervangen. En dit, ofschoon de heer Ter Laan heel goed weet, dat minister Bosboom zich niet verantwoord acht, de landweermannen met verlof te zenden, zoolang hij geen eenags2ins geoefende landstormplichtigen te hunner vervanging heeft. Wie zal den heer Ter Laan nog over- troefen? Landstormontwerp. Vergadering van heden. Te 11 uur 25 wordt de vergadering ge opend. De heer Duymaer van Twist (A.-R.) acht de agitatie tegen het ontwerp, alsof binnen korten tijd een groot aantal Jonge mannen zullen worden opgeroepen, eenvoudig dwaas. Er behoeft geen vrees te bestaan, dot honderdduizenden van nieuwe troepen ons land ih oorlogsstemming zul len brengen. Het aflossingsdoel van het ontwerp juicht spr. toe. De economische toestand van de landweer wordt met den dag ongunstiger. Voorts vraagt hij hoe groot de eerst te oefenen groep zal zijn en wanneer die groep in dienst zal kunnen zijn. Hij betreurt het, dat de lichting 1916 niet is opgeroepen. Dan toch zou een deel van de landweer reeds nu naar huis kunnen gaan. Om het met verlof zenden van de landweer zoo spoedig mogelijk te doen plaats hebben dringt spr. aan op uitvoe ring der wet in snel tempo. Opleiding bij de depots acht spr. niet doelmatig. De oefening zou vlugger gaan indien zij bij het veldleger plaats had. Spr. sluit zich voorts aan bij hen die aandrongen op billijke tegemoetkoming tegenover de vrijwillige landstorm, en wenscht dat zij, die bedrijfsleiders vervaa> gen, eerst zullen worden opgeroepen, als de bedrijfsleiders dio zij vervangen, meit Meien. verlof zijn, gezonden. De heer Brummelkamp (A.R.) merkt op dat bij de oppositie tegen het ontwerp Jan Salie aan het woord is ge weest. De heer Scheurer (A.-R.) dankt de Regeering voor de indiening van dit ont werp, dat hij spoedig .tot wet hoopt ver heven te zien op een wijze, Neèrlands parlement waardig. Him die steeds spreken van eccinomi- seh'e belangen, voegt spr. -toe, dat zij er zoo Sang over zullen spreken, dat er geen economische bel angen meer te verdedigen zijn. De heer Lobman (Cbr. II.) wijst er op hoe het volk in den tegenwoordig en oorlog beeft geleerd, dat een klein volk een machtigen tegenstander kan zijn;, dat voor weerbaarmaknng een korte oefentijd voldoende Os, dat gehoorzamen maar ook vertrouwen noodrlg is, en bovenal dat de massa noodig is voor verdediging. De motie-Ter Laan zal spr. niet qualMi- ceeren. Hij vraagt evenwel of er één lid in de Kamer is dat meent dat het leger bestuur iets te veel vraagt voor de verde diging van ons land en of er één lid is, dat meent dat de Regeering de verant- woorde'ijkhead langer zou kunnen dragen na de aanneming van zuïk een motie. De heer Van Raai-te meent dat heel wat agitatie zou zijn voorkomen, indien de toelichting bij het ontwerp wat duide lijker ware geweest. Van den omvang waarin de oproeping der Landstoimmannen zal plaats hebben kunnen we ons thans theoretisch en prac- tisch rekenschap geven. De tegemoetko ming der Regeering inzake de leeftijds grens verdient, betoogt spr. alle waar deer ing. Spr. hoopt dat do Regeerdng het amen dement der Commissie van Rapporteurs om het aflossingskarakter in de conside- rows vast te .leerden -atanrtir zat wi.Vwr» ««v- De heer Spiekman kriiet het woord om te verklaren .dat hij zijn betrencmut- motie w:«l intrekken als de Regeering zich bereid verklaart Commissies van Advies in te stellen voor vergoedingen aan dienstplichtigen. Minister Cort van der Linden verklaart dat de vorming der commissies reeds in voorbereiding is. De heer Spiekman trekt zijn motie in. De heer F o c k (U. L.) meent dat aan het streven van sommigen om ons land naar den oorlog te drijven geen aandacht behoeft te worden geschonken. Spr. meent dat het ontweip een noodregeling is. Met de motio Ter Laan kan hij zich niet ver- eenigen. Hij komt op tegen den aandrang om den vrijwilligen landstormers voorrech ten te geven. Rechtzaken. De postdiefstal te Amsterdam. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gis teren in hooger beroep onder vernietiging van het vonnis der rechtbank van 20 Mei j.l. om redenen van vorm, veroordeeld tot 2V-2 jaar gevangenisstraf, overeenkomstig het vonnis a quo, den 26-jarigen C. de B., reci divist, wegens de geruchtmakende oplichting op 24 December jJ. aan het hoofdpostkan toor, van een trommel inhoudende f8277 en een zak aangeteekende brieven, een en ander bestemd voor het hulpkantoor aan den Am- stel. Naar men zich herinnert uit de versla gen, had hij zich in de uniformkiel van be steller gestoken en in het dechargeboekje valsehelijk voor ontvangst geteekend. Naar men zich mede herinnert werd alleen de zak aangeteekende stukken denzelfden ochtend kort na de oplichting in een trapportaal van een perceel aan de Elandsgracht terugge vonden. De Amatcurbokser. De vacantickamer der rechtbank te Am sterdam heeft gisteren vonnis gewezen tegen den 24-jarigen amateurbokser, beklaagd van oplichting van ongeveer f400. Beklaagde had opgegeven instructeur te zijn van de „Eerste Haarlemsche Boksclub" en het plan te hebben een bokswedstrijd in Utrecht tc organiseeren, teneinde zijn schulden te dekken. Conform den eisch van^ het O. M. werd beklaagde wegens oplichting veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf met gedeeltelijke vrijspraak van het tenlaste gelegde. De Auteurswet. Voor do Rechtbank te Roermond zal op 5 Augustus e.k. behandeld worden do zaak tegen J. Nysters te Echt, beklaagd van overtreding der Auteurswet, n.l. het overdrukken van de kerkelijke dienstrege ling der parochie te Echt uit het „Echter Weekblad" van den heer J. Griens. Van drie inbrekers. Drie Amsterdamsdhe inbrekers hebben een tijd Jang de omstreken van Haarlem onveilig gemaakt. Twee van hen zijn reeds door de Haarlemsche Rechtbank veroordeeld wegens verschillende inbra ken. De derde, W. A. S., bijgenaamd „Zwarte Willem", had het hoofd aandeed gehad dn een inbraak in het kantoor van Keltings Bijenpark, te Santpoort, waar o. m. eenige schrijfmachines waren ge stolen. Beklaagde ontkende, ondanks zijn reeds gestrafte kameraads, die met S. wa ren meegeweest, het geboete verhaal van de inbraak deden en ook getuigen, wien hij de schrijfmachines wilde vevkoopen. hem herkenden. Omdat S. reeds vele zware straffen, we gens heling en diefstal achter den rug had, vorderde de officier 9 maanden gevange nisstraf. 00RL0GS-VARIA. Oorlogsinvaliden. In de jongste aflevering van het offi cieel tijdschrift van het Roode Kruis van België wordt aan een artikel van dr. Som- me r over de quaestie, wat de oorlogsinva liden! kunnen worden, het volgende ont leend: Wie het licht van zijn oogen verlo ren heeft, kan in elke moderne inrichting voor blinden goed en grondig een vak leeren. Een invalide, die doof geworden is, kan elk vak leeren en is niet licht in verlegenheid over wat hij beginnen zal, voor zoover hij den wil heeft om te arbei den. Gevallen van totale verlamming komen slechts zelden voor. Patiënten van deze soort kunnen niet aan 't werk gezet wor den. Meestal zijn echter bij verlammingen alleen de onderste ledematen getroffen. Voor deze invaliden geldt hetzelfde als voor wie hun beënen verloren hebben. En wie een lammen arm heeft, kan zich richten naar hetgeen over éénarmigen ge zegd wordt. Invaliden, die een arm verloren hebben, zijn veelal goede voetgangers gebleven. Men geeft hun een kunstarm en plaatst ze als opzichter, portier, bode, veldwachter, deurwaarder, gerechtsdienaar, politie agent in kleine gemeenten, of wisselwach ter bij de spoorwegen, opzichter bij de ketels in fabrieken, enz. Een molenaars knecht, die een arm en een been verloren had, leerde zoo uitmuntend, dat hij binnen weinige jaren aan het hoofd stond van een bureau eener groote levensverzeke ring-maatschappij. Hoeveel éénarmigen zijn nu al niet boekhouder of schrijvers! Ook in den tuinbouw of den landbouw kunnen éénarmigen zeer goed meewerken, vooral wanneer nog een goed genezen stomp overgebleven is, waaraan een ring of greep kan worden vastgemaakt. Zij kunnen ook nog heel goed een ambacht leeren. Wie de inrichtingen voor verminkten in Bizze (Westfalen) bezocht, zal gezien heb ben dat bijv. aan de draaibanken tal van leerlingen bezig waren, van wie niet één twee gezonde armen bezat. Eindelijk moet er op gewezen worden, dat de meeste wetenschappelijke vakken openstaan. Zoo is er een advocaat, die heeft. De bélièn^e"generaal P aïT'li eefü V'als éénarmige zich zoo verdienstelijk gemaakt in het Fransche leger, dat dr. Sornmer zich afvraagt, of het Duitsche legerbestuur na den oorlog alle eenarmigen afdanken moet. Van alle soorten van invaliden kan men deze nog het beste gebruiken. Het verlies van beide beenen is bij oor logsinvaliden, die het er levend afbren gen. tamelijk zeldzaam. Meestal hebben zij nog beenstompen, die voor kunstbee- nen zeer goed zijn. Zulke invaliden moe ten zooveel mogelijk een vak zien te lee ren, waarbij zij zitten kunnen, als boek houder, horlogemaker, boekbinder, bor stelmaker, kleermaker, schoenmaker enz. Verminkten, die maar één been verloren hebben, krijgen een kunstbeen en kunnen in alle winkels, fabrieken, pakhuizen werk yinden en een vol weekloon verdienen, wanneer zij slechts niet al te zware lasten moeten dragen. Gemeentelijke Aankondigingen. Verlaging Broodprijzen. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen: dat in verband met de verlaging van den prijs van tarwebloem op f 20.75 per 100 Kg. en van tarwemeel (ongebuild) op f 17.50 per 100 Kg., de maximum-broodprijzen met ingang van Maandag 26 Juli a.s. voor deze gemeente zijn verlaagd en vastgesteld als volgt: voor wit brood (halfmelkbrood, bereid met een mengsel van gelijke hoeveelheid volle melk en water) op f 0.11 per brood van ten minste 4ons, (dubbel gebakken wit halfmelkbrood van f0.ll zal ten min ste 4V4 ons moeten wegen). Voor Bruinbrood (kropbrood) op f 0,09 per brood van ten mCnsto 4ons. De bepalingen omtrent het Regeerings- brood blijven onveranderd. Bij overtreding zal de onteigening*-v£t worden toegei ast. Laatste berichten. Koninklijke gift. Naar wij vernemen heoft Hare Majesteit de Koningin wederom een bedrag van f 50.000 geschonken aan het Koninklijk Nationaal Steuncomité. De Tocht door Zuid Holland. Omtrent den. 12-uurs wielertocht door Zuid-Holland wordt nog medegedeeld, dat gedurende den geheelen tocht in een zelfde tempo moet gereden worden., iets waar aan maar heel weinig wielrijders gewoon zijn. Wegens den militairen dienst zullen en kele groote groepen militairen, waaronder van 140 man, niet aan den rit kunnen deelnemen. In het geheel zullen 650 per sonen den tocht medemaken, onder wie enkele damcg» Tot Het eventueel verleenen van hulp bij ongevallen zal een Roorte Kruis-auto waarin zich een dokter en vier helpers be vinden in den stoet inedo rijden. Precies om zes uur des morgens wordt van Plein 1818 afgereden; terwijl de terug komst te 's-Gravenhage om zes uur des avonds zal zijn. Regeeringsmeel. In een bericht omtrent een veiling van regeeringsmeel, na afloop waarvan bekend werd dat de meelpryzen waren verlaagd tegen 26 Juli, wordt gezegd, dat in antwoord op een hem gezonden telegram Minister Posthuma heeft medegedeeld dat hy de handelaren vr\j liet, de reeds gesloten koopen tc royeeren en dat dan het meel a. s. Woensdag opnieuw zou worden geveild, waarna het bericht ver volgt: s,Hiermede, aldus meencn de hande laren, is niet het belang gediend van de tuBBchenpersonen, die met de op deze manier geroyeerde koopen niets verdienen." Naar aanleiding hiervan vernemen wij dat de bedoelde veiling is vervallen, dat dc vol gende week het meel opnieuw zal worden geveikl, maar dat aan de tusschenpersonen, dio op de bedoelde veiling hadden inge schreven, de gebruikelijke provisie van 25 cent per 100 K.G. wel degelijk zal worden uitbetaald. Generaal Botha. KAAPSTAD, 22 Juli. In een bijeenkomst van den gemeenteraad heeft de burgemeester heden generaal Botha de eeresabcl overhan digd, waarvoor dc kosten bij openbare in schrijving zijn bijeengebracht. Op de sabel zijn de woorden gegrift„Draw for God an Thy King, Justice and Truth" (Trek mij voor God en uw Koning, voor Recht en Waarheid1, Daarbij was een adres van den raad, waarin werden uitgesproken bewondering en dank baarheid voor Botha en groote voldoening over de schoone wapenbroedersehap, tusschen. Brit en Boer gebleken. De Turksche vrijheidsdag. BERLIJN, 23 Juli. De „Norddeutsche Algemeine Ztg." schrijft: Dc 23ste Juli is de Turksche vrijheidsdag. Op dien dag begon zeven jaar geleden in 1908 het jonge Turkije zijn politieke bestaan met het pro gram om aan het volk der Osmanen in het binnenland en tegenover het buiten land een zelfstandige ontwikkeling te ver zekeren. Dit program is toentertijd ook in die landen toegejuicht, wier regeeringen thans over de toekomst van Turkije den staf breken en zich op zijn gebied in Europa en Azië willen werpen. Een vergoe ding voor zoodanige schijnvriendschap heeft het Ottomaanschc rijk bij de mogend heden gevonden, met wie het op grond van een werkelijke gemeenschap van be langen schouder aan schouder staat in den strijd om hot -al of niet bestaan. In dien strijd toont Turkije een heldhaftig heid, die aan de schitterendste dagen van de Osmaanschc geschiedenis herinnert. Het voert oorlog met ernstige teleurstel lingen voor zijn vijanden en tot bewonde ring van de bondgenooten. Op den dag van het nationale feest te Konstantinopel verwijlen onze gedachten meer dan ooit bij de dappere bondgenooten met dank- n&ïitaire'daclen ^enmei'v$föêciie£ voor het definitieve succes van den roem rijken strijd. Marktberichten. LEIDEN, 23 Juli. Veemarkt: Aangevoerd 0 paarden f 0,a f 0,0 Veulens l'üa f 0 stieren f—0 a f —0, 0— kalf- en melk koeien f0a f0, per kilo fa 0 varekoeien f0 a f0, 0vette ossen en koeien f0a f0, per kilo f 0,a f0. graskalveren f00 afUO, kalveren (vette) fafOper kilo f0,afü,0 kalveren (magere) f 0,a f603 schapen (vette) f26 a f 481/2. perk. f 0,76 af 0,86, 397 scnapen (weide) f 20.— a f 35,— 575 Lammeren f 13, a f19,0 dito vette jarige f00 a f00, 627 varkens (magere), f25 a f75, por kilo a ct, 000 varkens (vette) faf337 biggen f 12, a f20,1 bokken df geiten f9. a 10,Ter markt aangevoerd: O Runderen; 0 Kalveren 1000 Schapen. Geen handel op Engeland. Kaas. Aangevoerd 172 partyen. Besteed werd voor le kwal. Goudsche kaas van f 49 tot f51, 2e kwal. id. van f 45 tot f 48. lc kwal. Leidschc kaas van f38 tot f40, 2e kwal. id. van f33 tot f 37, minder soort f Alles per 50 kg. Aan de stadswaag gewogen 146 partijen, 6081 stuks kaas, wegende 43817 kg. Handel voor Goudsche kaas vlug. Handel voor Leidsche kaas matig. GOUDA, 22 Juli. Vee. Vette varkens met redelijken aanvoer, handel vlug, 39 a 48 c. per half kilo. Biggen voor Engeland met redelij ken aanvoer, handel vrywel, 27 a 36 c. per 1/2 kilo. Magere biggen met goeden aanvoer, handel vlug, f2,10 a f2,60 per weck. Vette schapen met goeden aanvoer, handel vlug, f84 a 48. Nuchtere kalveren met goeden aanvoer, handel vlug f14 a f 24. Fok-kalveren f20 a 42. Kaas. le qual. f 52,— A f 55,2e qual. f 48,a f 51,zwaardere f 52,a f 56, Noordhollandschc kaas 1'A f.Aan gevoerd 120 partijen. Handel zeer vlug. Boter met weinig aanvoer; handel vlug; prija der goe- f 1,60Af 1,65, wei- f 1,45Af 1,50. HOORN, 22 Juli. Kaas. Aanvoer 169 stapels wegende7608(1 K.G. Kleine f531/;.; Commissie f52; Fahrieks- f6! 54. KATWIJK AAN DEN RUN, 22Juli. Veiling der Tuinbouwverecriging K. en Anrdapp. Due of York p. l»aal 10.6U fO.OO. dito n. mand f2.60 f2,75. dito Kleinen 1/2 H.L. f1,20 f 1,60 Aardapp. ronden p. haul f3,35 fO.OO, dito p. mand f2,55 f2.80 dito kleinen p. '/oH.L. fl,20 fl,6f> Bloemkool N.H. I f 15,00 f19.ui'.oll f8,00 f 10,0, Reuzen I f0,— f0,f 0,dito 11 f0,— fo.—Reen p. 100 bos f0,00 f0,00, Uien p. baal f5,— f0, LEEUWARDEN, 23 Juli. Botor. Roeren- boter, aangevoerd 6/3 vaten, prijs f<5-1.- FabriekBboter, aangevoerd 21/?. en 71/6 va ten. Brij» van f 73.00 tot f 71 '0. Notcoring van de commissie f 1.83 per K.G. Noteoxing van de commissie der Vereeniging voor botor cn kaashandelaren in Friesland f 72. Kan*. Nagclkaaa. fabriek* kaa?aangevoerd 41955 K.G. I'rijs: f37.— a f 67.—Handel stationair. MER PEL, 22 Juli. Boter. Aanvoer: 1000 kilo, le soort per vs' f 30,r Co soort f 29,a 8e soort f28,— a stuk keu tan l'/j kilo f2,2ó a f2,50.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3