van Duitsche onderzeeërs wederom Ame rikanen het leven verliezen. In de nota wordt aan Duitschland me degedeeld. dat het op zijn weg ligt te zorgen dat zijn onderzeeërs handelen overeenkomstig de regelen van het volken recht, wordt aangedrongen op schade loosstelling wegens den dood van Ameri- kaansche burgers, die met de „Lusitania" te gronde zijn gegaan en worden verder de voorstellen van Duitschland van de hand gewezen om Amerikaansche schepen ongemoeid te laten, wanneer zij geen con trabande vervoeren of om vier schepen van oorlogvoerenden in Amerika te laten in schrijven voor het Trans-Atlantisch ver keer. De nota is gisteren verzonden. Zij zal Zaterdag te Washington en te Berlijn tegelijkertijd gepubliceerd worden. Verschillende Oorlogs berichten. In beslag genomen. Te Elberfeld is bij een groothandelaar in suiker door de Duitsche autoriteiten 4500 kilo suiker in beslag genomen, daar hij de suiker voor hoogeren prijs verkocht, dan door de re geering is vastgesteld. Kurken steppen. Door de leger-auto- riteiten worden thans te Aken kurken stoppen opgevraagd voor flesschen voor de te velde staande soldaten, nu het war me weder aankomt. Krijgsgevangenen. De krijgsgevangen Russen, die bij Aken werken, maken al lerlei soort kunstig snijwerk van hout, dat zij aan de toeschouwers verkoopen, waardoor zij een aardige bijverdienste hebben. Onderscheiding. De Gropthertog van Oldenburg verleende aan veldmaarschalk Von Hindenburg liet grootkruis van de huisorde van Verdienste met de gouden kroon en de zwaarden. Een soldaten-ccurant. De soldaten van het leger van den Duitschen kroon prins hebben een soldatenkrant opgericht voor de militairen in het Argomierwoud, die aanvankelijk tweemaal per week ver schijnt. Een honden-sanatorium. De corr. van het ,,Berl. Tageblatt" te Jena meldt, dat op voorstel van 't Oostenrijksch-Hon- gaarsche ministerie van Oorlog een her stellingsoord voor honden, in militairen dienst, zal worden opgericht. Voor verple ging komen in aanmerking zieke en ge wonde honden in militairen en sanitairen dienst. Tot dit plan is 't initiatief genomen door den „Deutsche Verein für Sanit&ts- hunde" te Oldenburg. De Oostenrijksche Vereeniging van dien naam, heeft reeds de beschikking gekregen over een terrein om er het honden-sanatorium te bouwen. Behalve door Rijkssubsidie hoopt de vereeniging ook op financieelen steun van particulieren. in tie „London Gazette"' heeft de Koning van Engeland, op voordracht van den Grand Prior, Prins Eitel Friedrich, den tweeden zoon van den Duitschen Keizer, laten schrappen van de lijst der eere-rid- ders van de Orde van St. John. Sport en de oorlog. Onder de gesneu velde Engelsche officieren is luit. Druce Robert Brandt. Hij had cricket gespeeld voor Harrow en Oxford en was een goed wicketspeler. Veroordeeld. De Deensche koopman Jensen, te Londen, die terecht stond on der beschuldiging, dat hij naar Denemar ken goederen had gezonden, welke hij wist dat voor Duitschland waren bestemd is gi^erem veroordee'cl tot 4 maanden, ge vangenisstraf en 500 pond boete. Smokkelen van geneesmiddelen. In Denemarken en Zweden heeft men ge merkt, dat er grocvte hoeveelheden ge neesmiddelen het land uit worden ge smokkeld, het meeste naar Rusland. De overheid heeft er in beide landen maat- ircgelen tegen genomen. Het zijn meest ontsmettingsmiddelen, waarnaar vraag is, en dan ook bereide medicijnen) als aspirine en andere floeders. Al gaat het dikwijls in kleine hoeveelheden de grens over er is toch groote winst mee te be halen, aangezien men in Rusland gebrek heeft aan geneesmiddelen en ze tot eiken prijs koopt. Polemiek. Het gisteren door ons me degedeelde door den Russischen grooten staf bekend gemaakte relaas over het fu- Silleeren van Russische gevangenen door wordt thans naar door het Wolff-bureau wordt geseind door het Duitsche hoofd kwartier een bericht genoemd ,dat het te genspreken niet waard is. Windau afgebrand. Naar de „Kor responden Norden" uit Berlijn meldt, is uit Libau bericht gekomen, dat de Russen voordat zij Windau verlieten, de stad en de havengebouwen in brand gestoken heb ben, welke ook voor het meerendeel zijn afgebrand. De Tsjechische Katholieken. Uit Wee- aoeii wordt geseind, dat eeii deputatie van de Tsjechisch-Katholicke vereeniging zich op 17 Juli heeft begeven naar den stad houder graaf Coudenkove om uitdrukking le geven aan haar vreugde over het zege vierend optreden van het leger en hulde te brengen aan den keizer en het keizerlijk huis. Machinegeweren voor de Oanadeesche troepen. De inwoners van Hamilton hebben besloten tweehonderd mitrfl.ille.iirs aan de Canadeesche troepen aan het front te zenden. Reeds hebben enkele burgers voor eigen rekening twintig machinegewe ren geschonken. Feestelijke ontvangst van Botha. Vol gens een bericht uit Kaapstad is Botha daar aangekomen. Er werd hem een fees telijke ontvangst bereid door de autoritei ten. Tienduizend schoolkinderen begroet ten den zegevierenden generaal en er yverd een groot feegt gegeven - -r - Generaal Smut9 nam op uitnoodiging van het gemeentebestuur aan de feestelijk heden deel. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Buitengewoon oorloge- crediet Bij het afdeeli/ngsonderzoek van de voor gestelde veiihoogmg der Oorlogsbegroo- tiing voor 1915 was men -algemeen van oordeel, dat 't aangevraagde nieuwe kre diet, ter bestrijding, van de uit de buiten gewone omstandigheden voortvloeiende uitgaven, aan de Regeering niet kan wor den geweigerd. Verscheidene leden ver klaarden zich echter teleurgesteld, dat be doelde uitgaven zulk een, hoogte hebben bereikt en vermoedelijk zullen, bereiken, als in de Memorie v-an Toelichting is uit eengezet. Men. komt voor het jaar 1915 tot een totaalbedrag van 188 mitioen, voor 1914 en 1915 te zamen tot 274 milUoen. In het licht dozer cijfers achtte men het niet overbodig nogmaals op zuinigheid aan te driingcn. Verscheidene leden, betwijfelden of die wel in voldoende mate door het de partement van Oorlog worden betracht. Ten opzichte van, sommige uitgaven schijnt besparing zeer wel mogelijk. O.a. had men hierbij het oog op de milde sa laris- en toe>lagennegeling voor gepensio neerde officieren, die tijdelijk weer in dienst zijn gesteld. Door enkele leden werd aangedrongen op veihooging van het maximum der ver goeding, die aan, gezinnen, van onder de wapenen staande kostwinners miliciens en landweermannen kan worden toe gekend. voor zoover z-ul!k een verhooging niet reeds bij de wet is tot stand gebracht. De vraag weid door eenige leden ge daan. of de indienstötelldng van de militie- ptóohtige studenten in de geneeskunde als adspi rant-reserveofficieren van gezond heid naar vaste regel'en geschiedt. Gevraagd werd, waarom tegenwoordig het hooi voor het leger niet meer wordt gekocht, doch gevorderd. Over de legering in kampementen en legerplaatsen weid geklaagd; aangedron gen werd op den bouw van barakken. De verpachting van de militaire canto nes. zooals die hier en daar nog steeds «laats vindt, werd afgekeurd; men zag hierin misplaatste zuinigheid. Geklaagd werd over de legering van militairen in de tijdelijk tot kazerne inge richte openbare school aan de Brande- wijnsteeg te Leiden. (Eenigen tijd geleden is 3a ons blad de barre toestand in die kazerne geschetst, wij hebben vernomen, dat er na dien tijd een aanmerkelijke verbetering in is ge bracht. Red. „L. Crt.") Engeland en wij. zen heeft de onzijdigheid van Nederland te willen in acht nemen en eerbiedigen, zegt de „Kjöln. Ztg." uit Nederlandsche bron "vernomen te hebben, dat de Britsche ge zant in Den Haag op het oogenblik, dat Antwerpen ook aan den Zuidwestkant met insluiting bedreigd werd, tezamen met den Franschen en Belgischen gezant getracht heeft van de Nederlandsche Regeering te verkrijgen, dat aan de Belgisch-Engelsche bezetting van Antweipen zou worden toe gestaan zich op schepen uit de Antwerp- sche haven over de Nederlandsche Schelde en langs Vlissingen naar zee te begeven. De Nederlandsche Regeering zou dezen aandrang als een schending der neutrali teit met alle gevolgen daarvan afgewezen hebben en de gezant der Vereenigde Sta ten in Den, Haag had haar daarin volko men gelijk gegeven. De „Nieuwe Courant" teekemt hierbij aan: Deze bijzonderheid zou, indien zij juist ware, geschiedkundig ongetwijfeld interes sant zijn, maar naar ons voorkomt, niets afdoen aan het gezegde van minister Churchill dat Engeland op het kritiekste oogenblik de Nederlandsche onzijdigheid stipt heeft ontzien. Immers Engeland zou zich dan bij het van onze Regeering ont vangen afwijzende antwoord op zijn aan drang blijkbaar zonder meer hebben neer gelegd en dus onze onzijdigheid metterdaad hebben geëerbiedigd. Naar wij meenen te weten, heeft de zaak zich echter niet voorgedragen zooals van Nederlandsche zijde aan het Duitsche blad werd verhaald. Wel moet Engeland in het begin van September 1914, toen Antwer pen door de Duitsche troepen werd inge sloten, aan onze Regeering verzocht heb ben een deel der bevolking van Antwerpen aan boord van de Duitsche handelssche pen die bij den aanvang van den oorlog in die haven waren vastgehouden, over de Nederlandsche Schelde en langs Vlissin gen door te laten ten einde naar Enge land te worden vervoerd. En dit verzoek moet door onze Regeering niet zijn toege staan op grond van den onbepaalden rechtstoestand der gesequestreerde Duit sche schepen, die naar haar meening on veranderd blijven moest tot het einde van den oorlog. Beschikbaar stelling van varkeinsvleesch. Medegedeeld wordt het volgende: De omvang van de afleveringen van v ark «rus in ojTlnacht van het Rijks Cen traal Bureau aan onderscheiden, gemeen ten geleverd bleef steeds aangroeien. Iii de dertien weken waarin de afleveringen plaats vonden stegen de wekeilijksche van 1620 stuks (in de week van 26 April tot 1 Med) tot 9822 stuks >(19—24 Juli). In het gelheefl werden aldus 82,475 var kens met een totaal slaohtgewicht van ruim 9*/) mHilioen kg. geleverd. Deee leve ringen geschiedden tegen een gemiddelden prijs van 80 ets. per kg. slaehtgewicht, terwijl decga l^d de marktprijs pei kg, s/achtgewicht gemiddeld 25 28 ets. hoo- ger was, zoodat door dezen maatregel deze varkens te zamen voor bijna p/j milLioen gulden beneden den inkoopsprijs aan de sLagers afgeleverd werden. Gelijktijdig met de toeneming van de aanvragen werden de verplichtingen voor de exporteurs verhoogd. Aanvankelijk moesten zij voor elke 100 kg. export 50 kg. voor het binnenland be schikbaar «tellen. Successievelijk is dit teveriingspercentage van 50 verhoogd tot 65.80 en met het begin der nieuwe periode gebracht op 100. Tot nu toe bleek het mo gelijk, dat de verliezen, die de exporteurs leden op hunne verplichte leveringen in het binnenland gecompenseerd werden door verhoogde verkoopsprijzen. Ten min ste de binnenlandsche marktprijzen ble ven hoog, ze liepen veelal nog iets op. Intusschen in deze richting schijnt nu althans aanvankelijk het hoogtepunt te zijn bereikt ten minste op het oogenblik wordt er zoo goed als niet geëxporteerd en dientengevolge heaft het Rijksbureau na deze week voorloopig geen varkens be schikbaar. Een herstel van den geregelden gang is mogelijk, wanneer de buiten]andsche prij zen weer omhoog gaan. Weliswaar is dit niet waarschijnlijk, maar in dezen tijd zien we ten opzichte van de verkoopsprij zen van levensmiddelen zoo veel onwaar schijnlijks gebeuren, dat met deze moge lijkheid wel degelijk rekening gehouden moet worden. In de tweede plaats kan de machine weer op gang komen wanneer de inkoop prijzen hier eenigszins dalen. Deze verandering brengt zelfs in dub belen zin verbetering, omdat daardoor te vens en gelijktijdig de verliezen op de ver plichte leveringen verkleinen. Met den oogehblikk el ijken stand van, de financieel© uitkomsten van de varkensfokkerij en mesterij is eenige prijsdaling zeer wel mo gelijk zonder het bedrijf onvoordeelig te maken. Regeeringsbrood. Uit een plattelandsgemeente wordt aan de „N. R. Ct." geschreven, dat de bakkers daar niet in staat zijn om 150 brooden uit de 100 K.G. meel te bakken, gelijk door den Minister van Landbouw wordt gewenscht. Daar het gewicht van het brood ook ouder contróle staat, kunnen de bakkers in kleine plaatsen, waar niet met machines gewerkt wordt en uitsluitend handenarbeid wordt verricht, toen hoogste 143 brooden uit 100 K.G. meel bakken. Aan den Minister van Landbouw is ge vraagd, voorloopig te willen toestaan, dat bakkers 143 brooden uit 100 K.G. meel bak ken, om het publiek in de gelegenheid te stellen regeeringsbrood te krijgeD. Een quaestie in den graanhandel. J.l. Woensdag werd te Amsterdam de re- geeringsveiling van meel gehouden, bij ge legenheid waarvan prijzen besteed werden van ongeveer f23 per 100 K. G. Op het oogenblik dat de veiling plaats had waren de inschrijvers echter onkundig van het feit, dat dienzelfden dag door den minister be- wlntr.n zon worden tot een verlaging van den na cte veiling werd dit beleend. Naar het „Hbl.1' meldde, achtten de koopers zich door deze handelwijze ernstig benadeeld en enkelen hunner wendden zieh 'onmiddel lijk tot den Minister om zich over deze han delwijze te beklagen. In antwoord daarop is van het Rijks bureau bericht gekomen dat de inschrijvin gen van hen die daartoe het verlangen ken baar maken zullen worden geannuleerd. Suikerdistributie. Ten einde te controleeren of de distributie van suiker, ook voor de volgende campagne, zoo regelmatig mogelijk geschiedt en om eventueel klachten op te lossen is door Z.Exc. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een suikerbureau ingesteld, welk bureau heden aan het departement werd. geïnstalleerd. Dit bureau is samengesteld uit vertegen woordigers van de volgende vereenigingen Nederl. Grossiersbond, B. Oosterhuis, Amster dam Nederl. Banketbakkersvereeniging J. C. Blankert, Utrecht; Cacao- en Chocoladefabri kanten, Th. H. Driessen, Rotterdam; Nederl. Kruideniersbond, C. van den Berg, Bussum; Gecondenseerde Melkfabrikanten, S. A. C. Dudok van Heel, Naarden; Coöp. Groot- handelsvereeniging der Handelskamer, Rot terdam, G. A. J. Mirrer, Rotterdam; Midden standsbond, Hermens Moons, Roermond; Jamfabrikanten, J. Zwaardemaker Czn., Am sterdam Neerlandia, Bond van Coöp. Inkoops- vereenigingen te Utrecht, J. A. Mulder, Utrecht, terwijl daaraan als secretaris is toegevoegd, de secretaris der vereeniging van Raffinadeurs, de heer E. van Dien, Sarphatistraat lc, te Amsterdam. Het zal wenschelijk zijn dat zij, die ver langens ten aanzien van de distributie van suiker kenbaar willen maken, zich wenden tot laatstgenoemd adres. Hooivordering. Men meldt aan de „Msbd.": De hooivordering schijnt hier en daar nog al ontevredenheid onder de landbouwers »e hebben gewekt. De commissionnair belast met opkoopen van hooi tot een maximum prijs van f 20 per 500 kg. had bij de land bouwers blijkbaar weinig 6ucces. Hij dreigde ten onrechte met in beslagname. Het bestuur van de afdeeling Bommeler- waard van de Geldersch-Overijselsche Maat schappij van Landbouw heeft zich toen met een request gewend tot den minister, waarin deze feiten werden medegedeeld. Voorts werd in het request er op aangedrongen om het hooi meer gelijkmatig op te vorderen n.L in verhouding met de productie. Het naar aanleiding hiervan ingesteld on derzoek heeft de waarheid van het ten reque3tc gestelde bewezen en aan den in tenant der IIc divisie is opdracht gegeven om in de streken waar hooi gevorderd wordt dit te doen geschieden door een der officieren. In het antwoord wordt er verder door den Minister op gewezen dat volgens de wet de prijsbepaling moet plaats hebben door de burgemeesters, tegen welke beslissing voor de belanghebbenden beroep openstaat op den Commissaris der Koningin. De Sport en de Steun beweging. Door den Nederlandschen Voetbalbond is kort na het uitbreken van de crisis een navolgensw*aard voorbeeld gegeven door een fonds onder den naam van N. V. B. Fonds 1914 te stichten, waarin gestort wprdt |en gedeelte dec o^btengsj yan de door den Bond in he seizoen 1914/15 geor ganiseerde competitiewedstrijden met het doel die opbrengst aan de steunbeweging hier te lande ten goede te doen komen. Een deel van dit fonds is gestort in de kassen van verschillende plaatsel. steuncomité's. Bovendien werd een belangrijk bedrag, zijnde t 8031.26 heden door den Penning meester van den N. V. B. aan het Kon. Nat Steuncomité afgedragen. Pater Rntten O. P. in Canada. De eerw. pater Rutten O. P. van Gen^ maak thans op last van Z.Em. Kardinaal Mercier een reis door Canada, teneinde daar gelden in te zamelen voor zijn beproefde landgenooten. De meeste belangrijke plaatsen als Quibec, Chicoutini, Trois-Rivières (Three Rivers), l'Assomption, Montreal, Ottowa en Toronto en meer andere zijn of worden door Z.eerw. bezocht en in verschillende daarvan houdt hij voordrachten over de verwoestingen in België aangericht. Te Montreal, waar tal van Vlamingen en Hollanders wonen, gaf pater Rutten, op initiatief van den eerw. pater Vrijdags C.ss.R. een lezing in de Hollandsche taal. „In deze vergadering voor on6 Hollanders zoo iets heel buitengewoon," aldus schrijft men ons uit Montreal, „die werd bijgewoond door ruim 200 Hollanders en Vlamingen schetste pater Rutten op roerende wijze de verwoestingen in België aangericht: Luik, Leuven, Dinant, Lier, alles werd in geuren en kleuren in onze eigen taal ons verteld en niet. minder werd van den grooten exodus der Belgen naar het gastvrije Holland verhaald. Pater Rut ten wist zijn gehoor te boeien van het begin tot het eind en wist niet minder een waaf enthousiasme bij zijn hoor ders, waaronder verschillende Vlaamsche geestelijken, die hier als missionaris vertoe ven, op te wekken. Daarvoor zorgde trouwens ook een gemengd koor, dat zich op 't podium had opgesteld en Hollandsche en Vlaamsche liederen als: Wien Neerland'6 Bloed, de Vlaamsche Leeuw en meer andere uitvoerden, terwijl natuurlijk ook de Braban^onne en het „O, Canada pays de iios aïeux" niet vergeten werden. Na deze echt Hollandsche bijeenkomst in het hartje van het Fransch-Engelsche Canada werd een collecte gehouden ten voordeele van de zwaar beproefde Belgen, welke, 't behoeft niet gezegd, heel wat dollars in pater Ruttens zak vloeien liet. Naar verluidt zal deze vergadering het begin zijn van een Hollandsch-Vlaamsche vereeniging die hier te Montreal staat ge sticht tc worden." „Centr." Gezant mr. L. H. W. Regout blyft Eerste Kamerlid. In de gisteren gehouden zitting der Provin ciale Staten van Noord-Braban.t werd mr. L. H; W. Regout (die wegens bet aanvaarden van een bezoldigd staatsambt moest altreden, doch zich weer beschikbaar had gesteld), herkozen als lid van de Eerste Kamer. In comité-generaal. Dat een of ander openbaar college in geheime zitting gaat ten Binnenhove spreekt men clan plechtig, onze schoone taal ter eere, van „comité-generaal" is niets buitengewoons. De gemeenteraden doen 't om een haverk.ap, dan eens om een benoeming of een ontslag te bespre- ten gai«Möóud)fig"wapif; dingen te kunnen zeggen, welke om 't al gemeen belang nog niet publiek mogen worden de deuren, daar zelden gesloten, deling van belastingzaken. Ook de Eerste en de Tweede Kamer houden regelmatig een comité-generaal en wel telkenjare voor het vaststellen harer huishoudelijke begrooting, maar overigens worden de deuren dan zelden gesloten, zoodat wat ons Lagerhuis eergisteren deed wel als iets buitengewoons mag worden aangemerkt. 't Gaqt) altijd erg secuur bij zoon ge heime zitting. Geen deur, waardoor pu bliek kan binnensluipen, blijft rond de vergaderzaal open en de Kamerboden hou den daarvoor dan nog de wacht, ook om afgevaardigden in en uit te laten. Na tuurlijk moet de pers allereerst naar bui ten, maar tachygrafen en stenografen o schoone moedertaal, hoe duidelijk zijn uw woorden! mogen evenmin binnen blijven. Alleen de ministers hebben recht van toegang, evenals de griffier, die im mers met zijn substituten voor de geheime notulen moet zorgen. En ditmaal ging het al bijzonder secuur: de journalisten werden zelfs op straat ge zet. Er zijn twee wachtkamertjes voor de pers: een grenzend aan de vergaderzaal der Kamer, waar de kopyloopers wachten en vanwaar men met een smal trapje naar de perstribune gaat; een tweede, aan de straatzijde gelegen en met evenbedoeld vertrekje door een gangetje met trapjes verbonden. Dat het loopershokje deze naam is niet al te leelijk wordt afge sloten als de Kamer geheim doet, spreekt vanzelf: 't is er nogal gehoorig en de jour nalisten zijn geoefende luisteraars. Maar waarom den verslaggevers niet mochten blijven in hun eigen wachtvertrek, waar geen enkel parlementair geluid door dringt, dat is waarlijk 't geheim der inge wijden. Men schijnt wel erg bang voor ce pers. De verbanning naar 't Binnenhof was natuurlijk al was 't droog weer jor de journalisten hoogst onaangenaam, want zij moesten op hun qui v i v e blij ven: dc zitting kon eens plotseling her opend worden en dan moesten zij er ra tuurlijk als de kippen bij wezen. De over zichtschrijvers konden zich al eens de weelde van een straatje-om veroorloven, de verslaggevers waren door hun plicht aan 't Binnenhof gebonden, waar zij tot tijdverdrijf ijsbeeren konden schieten. En 't duurde zoo lang: heel den dag! Sinds het Atjehsche comité-generaal in '74, dat 4 dagen in beslag nam, was zoo'n lange geheime zitting niet voorgekomen. Een ware opluchting bracht dan ook te gen vieren de boodschap, datde heeren wel naar huis konden gaan, wijl de deu ren pas den volgenden ochtend weer her opend zouden worden. En dien volgenden ochtend ging de Kamer met haar arbeid voort of er niets bijzondersi gebeurd was. 't Publiek moest maar uit de aanwezigheid van den minis ter van Oorlog opmaken, dat deze het ach- ler de yerzegeldq deyjren niet had afgelegd. Korte Kroniek. Naar de „N. R. Crt." verneemt, ea de heer mr. E. P. van Lanschot, barge meester van Breda, binnenkort als zoo- danig ontslag aanvragen*. Woensdag woonde H. M. de Konin! gin een militaire geneeskundig© oefeninl bij op de groote heide en in de omstreken van Gelidrop. H. M. bracht na afloop da oefening een bezoek aan het Jongeheer» Pensionaat „Eikenbung", Stratum M Eindhoven. Te Varssevëld is op ruim 81-jarig» leeftijd overleden de heer J. N. Roemers ridder in de militaire Willemsorde en oud onderofficier dn het Oost-Indiische leger Deze onderscheiding werd hem toegekenc omdat hij in 1860 te Semarang een samen zwering van militairen ontdekte, welii aü-le officieren wilde vermoorden. Een veehouder te Texel verkocht I veulens voor f 3500. De winterdienst der spoorwegen za aanvangen op den gewonen tijd: 1 Octo ber. De gemeenteraad van '«-Hertogen bosch besloot de kermis dit jaar te latei doorgaan. De gemeenteraadsverkiezingen t Schiedam hebben den antirev. 3 zetel gekost, waarvan twee aan de sociaal democraten. De verhouding in den Raai is nu 11 rechts en 12 links. De Ned. R. K. Vereeniging van Di recteuren en Commiezen bij Posterijen Telegrafie heeft adhaesie betuigt aan h« verzoekschrift der Broederschap van Com miezen der Posterijen aan den mioiste van Waterstaat om de gezinstoelage ooi uit te strekken over het honger personeel Uit Stad en Omgeving Armenraad te Leiden. Verschenen is het tweede Jaarversla] van den Armenraad te Leiden, waaraai het volgende ontleend is. Op het einde van het 2de jaar van zij: bestaan telde de Armenraad 27 leden, v*., tegenwoordigende 25 instellingen van Wel dadigheid, zijnde 2 burgerlijke, 14 kerk( lijke en 9 bijzondere. Als vertegenwoordi gers namen de navolgende personen zil ting, vertegenwoordigende de daarbij gt noemde instellingen. Gemeente Leiden. Vertegenwoordiger 1 A. Bots; Diac. Ned. Herv. Gem. Vertegei [woordigers Mr. P. E. Briët, J. P. Muldt en B. J. Huurman; R. K. Par. Armbestuu Vertegenwoordiger Mr. A. F. L. M. Tep< Wijkverpleging v. d. Nederl. Prot. Boni Vertegenwoordigster Mej. E. C. Knapper Ver. tot. Chr. Wijkverpleging „Phébe" J. Le Poole Sr.; R. K. Ver. t. Wijkverp Vertegenwoordiger F. Pieck; Chr. Wijki Levendaal. Vertegenwoordiger Ds. M. J Punselie; Ver. t. Wijkverpleging „Bethei da". Vertegenwoordiger Ds. W. Briëi Stedel. Werkinrichting. Vertegenwoordi ger A. L. Reimeringer; Diac. d. Waalsch Gem. Vertegenw. N. F. Reyst; Diac. de jnan; Kerkeraad) d. Doopsgezinde Gera Vertegenw. S. J. Le Poole LGzn.; Diac. de Rem. Gem. Vertegenw. Dr. H. J. lil Boonacker; Diac: der Geref. Gem. Ver! II. Hoogendoora; Diac. d. Oud-Kath. Gen Vertegenw. Chr. Kok; Diac. der Ger. Keri Vertegenw. II. Buurman; R. K. Par. Ann bestuur. Vertegenw. F. Stijnman; Ver. d. H. Vincentius a Paulo. Vertegenw. J. F Creygton; Ver. der H. Elisabeth. Vertegen woordigster Mej. D. Coebergh; Isr. Wet zencorporatie. Vertegenw. S. Thors; Ver een. „Armenzorg". Vertegenwoordigd Mevr- de Wed. dr. J. G. A. Vreede—1 Oosterzee; Vereen. „Ziekensteun" Ver! D. Snoeck Henkemans; Vereen. „Uit Lie! de". Vertegenw. A. I. Witmans, Azn; Ver tot Onderst, van Behoetige Kraamvr Vertegen. W. Binnendijk; Ned. Isr. Ann bestuur. Vert. A. Th. Cahen. Bestuur: J. A. Bots, aangewezen dooi Gem. Leiden. Mr. P. E. Briët, J. P. Mulde en B. J. Huurman aangewezen door Diac Nederl. .Herv. Gem. J. P. Creyghton, aan gewezen door Ver. v. d. H. Vincentius I Paulo. Mr. A. F. L. M. Tepe, aangewezci door Ver. v. d. H. Elisabeth, R.-K. Armbe stuur en R.-K. Par. Armbestuur. Dr. II J. M. Boonacker, aangewezen door: Ver „Armenzorg", Sted. Werkinrichting, Evan) Luthersche Gem. en Remonstrantsche Ge meente. Gekozen door stemming A. I. Witmani Azn., Mej. E. C. Knappert, A. Th. Cahen Plaatsvervangende bestuursleden: Mr. P. E. Briet wordt vervangen door Ds. M J. Punselie. J. P. Mulder wordt verval gen door Ds. W. Briët. B. J. Huurmaj door H. Buurman. J. A. Bots door S. I Le Poole Sr., J. P. Creyghton door F Stijnman. Dr. H. J. M. Boonacker dooi A. L. Reimeringer. Mr. A. Tepe door Mej D. Coebergh. A. I. Witmans Azn., door V. Binnendijk. Mej. E. C. Knappert door N F. Reyst. A. Th. Cahen door S. Thors. Dagelijksch Bestuur: Mr. P. E. Briët Voorzitter. J. A. Bots, Dr. II. J. M. Boon acker. Jhr. Mr. P. W. C. van der Goes secretaris. K. van Zanen, Boekhouder-Armbezoeker Kantoor Rapenburg 68, Tel. 1052. Den 12 Juli werd doorliet D. B. benoenij tot boekhouder-armbezoeker de heer K van Zanen, serg.-majoor instructeur bij het 4de regiment infanterie. Door de mo bilisatie kon de boekhouder zich sleclw gedeeltelijk aan den dienst van den armen raad wijden. Het Kantoor van den Armenraad tra! officieel ia werking op 1 Sept. 1914. zocht werd naar de beste wijze van saj menwerking met de verschillende instel lingen van Weldadigheid. Aangelegd werd een register van inlicH tingen; als grondslag werd het kaarlj systeem het beste geacht. Na vier maart den arbeid bevatte dit register reeds 23 dossiers van ondersteunde personen. Vanaf 1 September 19141 Jan. 1918 werden door de Kamer v. Navraag aa^ instellingen verschaft 99 volledige inlich: tingen, waarvoor. 192 bezqeken werden al gelegd»

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2