23 BUITENLAND. De Oorlog. te JAARGANG No. 1750 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. - Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DeABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering n liet GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze genten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post fl.65 per kwartaal Afzonderlijke nummers 21/3 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent VRIJDAG JULI. 1915. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1-5 regels fl.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. BIJ contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. In het antwoord aan Duitschland he loot de regeering der Vereenigde Staten lede te deslen, dat het als een onvrien- elijke daad zal worden beschouwd, wan eer door de actie van Duitsche onder ra wederom Amerikanen het leven erliezen. Asquith verklaarde aan sn deputatie uit de City, dat de Brit- che regeering de quaestie van invoer- schten zal overwegen. Van-tiet Westelijk oorlogs terrein. Gevechten. Op dit oorlogsterreiin hebben behalve de ewone beschietingen o>p versohii'iende »e!en, eenige gevechten plaats gehad in e Argonnen en in de Vogezen. Het Duitsche bericht meldt, dat in de rgcri.nen eenig terrein gewonnen werd; et Fransche, dat Duitsche aanvallen erden afgeslagen. Omgekeerd melden, de Fransche berich- n, (lat in de Vogezen de Fransche t roe- in op de hoogte van den Reichsackerkopf ai loopgraaf -veroverden over een front in 150 meter; doch de Duitschers ver aren, dat de JTranschen Woensdag tot smaal een aanval ten Zuidwesten van n Reichsackerkopf-deden, doch werden >or de Beieren met groote verliezen te- ggeslagem. Bij een tegenaanval heirover- n de Duitsche troepen een .stuk ioop- aaf, dat nog in 's vijands handen was i maakten 137 krijgsgevangenen,, onder lie drie officieren. Van Hftf OoQfelijlr nnrlnn*;. terrein. De terugtocht der Russen. Het gaat er voor de Russen steeds be- emkelijker uitzien. In Koerland zijn de Duitschers gena- erd tot in. de nabijheid van Windau: Hef uitsche invalsleger, dat zijn opmarseh Egon aan de Oost-Pruisische grens, heeft q den loop der reusachtige operatie, die tet hier ondernomen heeft, na vrijwel de ehee'.e Koerlandsohe Oostze.ekust tot aan enTngang van de Golf van Riga bezet te ebben., zich in een van Noord naar Zuid ►opende 'linie opgesteld, en is zóó Oost- aarts opgemarcheerd. Deze mobiele troe- emlijn, die steeds Oostwaarts voort- huift, strekt zich alp één strategisch eheel, van de boorden van de Rl gas oho tolf tot aan de Njenien of Memel uit, d. i. ver een afstand van 350 liM. Koerland rord,t nog groot endeels door een bevoó- ing van Duitschers bewoond, vooral langs e Oostzeekust en lin de 'buurt van de Golf an Riga. De Russische plaatsnamen [orden daar op de kaart verreweg in aan- u' overtroffen door de Duitsche: Frie- richshof, Grünhof, Hofzumherge, Annen- urg, Frauenburg, Neugut enz. enz. Aan de Narewürrle trachten de Russen land te houden bij Ostrolsnka, dat reeds bor het Duitsche geschut wordt gebom bardeerd en over het algemeen den vijand den overtocht over de rivier te beletten tusschen deze plaats en Pultusk. Verreweg het belangrijkste wat in Polen •gebeurt is de terugtocht der Russen voor Warschau. Ten Zuiden van de Weiohsel a'.dus een officieel Duitsch bericht van 22 Juli zijn de Russen in de uitgebreide brug- geihoofdstelling van Warschau op de linie BloneNadarschmGora Kalwarija te ruggedrongen. Tot. dusver beheenschten de Russen voor Warschau het geheele terrein, dat in gesloten ligt tusschen cle Weichsel, de Bsura, de Rawka en de Piiiiza. Sedert zij echter aan de Piliza het niet meer konden houden en hun' steeringen aldaar moesten opgeven, drongen de Duit schers hen daar steeds verder achteruit. En terwijl het bezetten van Gora Kalwarija aan de Weichsel zeker onmiddellijk door de Duitschers benut zal zijn om daar de ri'vier over te steken en zich ook op den •anderen oever te verspreiden, brengt het in bezit nemen van Blone de Russen aan de Bsura in gevaar. Het is dan ook te ver wachten, dat de Russen de sterke stellin gen, die zij langs dat riviertje door maan den! angen arbeid hadden verkregen, eerst daags eveneens zullen moeten cr geven, en zich dan op Warschau zullen moeten terugtrekken. Het gevaar, waarin deze toestand de Russen brengt, wordt des te grooter, door dat ook de Weichselvesting Iwangorod, die ongeveer even ver ten Zuiden van den mond der Piliza gelegen is. als Warschau ten Noorden daarvan 1/igt. ook ernstig wordt bedreigd. De beteekenis van. Iwan gorod is vooral te zoeken in de ligging der vesting aan de WeiChseü, op het punt waar de Wjeprsh j.n die rivier uitstroomt. Verschillende overgangen, over de Weich sel en de Wjeprsh in de nabijheid der ves ting zijn reeds door de Duitschers bezet. Waarschijnlijk zijn dit punten ten Zui- dreigd, en wel door Oosten rijksch-Hon- gaarsche troepen, diie zich op den rechter oever de.r rivier bevinden. Iwangorod is dus aan drie zijzden ingesloten en zaïl het spoedig ook zijn aan de nog open West zijde. Aan de Wjeprsh en aan de Boeg ziet het er evenmin gunstig voor de Russen uit. Zij worden overal" teruggeslagen, en nu Warschau in den knel zit, is het met geen mogelijkheid te voorspellen, waar dit op uiit zal loopen, een insluiting en bele gering der vesting of een terugtocht, voor de troepen uit die vesting dieper Rusland in. Mocht dit laatste het geval wezen, dan zal het Russiisohe opperbevel zich te haas ten hebben, wamt het terugnemen en vei- i'iig aan. den rechter Weichsel oever brem- gen van de groote troepenmassa's, die in en voor Warschau, waren opgehoopt, zal geen kleinigheid wezen. Van het Zuidelijk oorlogs terrein. Italiaansche communiqué. De slag m de streek aan de Isonzo woedt op zeer hevige wijze voOrt. Wij drongen bij Plava vooruit en veroverden een ge deelte van de hoogtenlinie., welke Gorizia (Görz) en de bruggen over de Isonzo van den rechteroever beheerscht. Onze troepen dreven den vijand na een verwoed geveoht, dat dag en nücht duur de, van de hoogvlakte van de Carso (Korst), vermeesteren mitrailleurs, ge weren en schietvoorraad, en maakten nog veel meer gevangenen. Het totaail der ge vangenen in" 3 dagen bedraagt 3478. Zi) zeggen., dat de Oostenrijksche verliezen zeer ernstig zijn. In een door de censuur doorgelaten be- richt uit het oorlogsperskwartier meldt de ..Költn-isohe Zeitung": De sedert Dinsdag hernieuwde gevech ten op het. gevechtsterrein aan. de Isonzo duren voort. Het is een moeilijke strijd. Op verschillende plaatsen moet de werke lijke heldhaftige tegenstand der Oosten rijksche troepen zieh tegen een geweldige overmacht handhaven. De door de Italia nen verzamelde en gereed gehouden re serves worden met steeds weer aanruk kende nieuwe strijdkrachten aangevuld. Uit eenige loopgraven, waarin de Italia nen waren binnengedrongen, werden "zij weer verdreven. Op Zee. Fransche duikboot vermist? Naar de correspondent te Genève van de ,,Frankf. Ztg." uit vertrouwbare bron verneemt, wordt de Fransche duikboot „Joule" sedert 23 April vermist, zoodat aan den ondergang van de boot niet meer kan worden getwijfeld.- (De „Joule" behoort lot een klasse van duikbooten van 400 tot 550 ton, die in de jaien 1910—'12 zijn gebouwd. Ze heeft 7 torpedolanceerbuizen en de bemanning telt 25 koppen. Red.) De brand op de „Benala" bedwongen. De „Benalla" (van de P. en O. Stm. Nav. Cy., die met 800 landverhuizers op weg naar Australië in brand was geraakt) seint volgens jjen Lloyd; telegram uit Dur- zij geen hulp van de „Oiaicr giië op weg was naar de „Benalla") noodig heeft. In België. De Duitsche inval in België. I\n een verklaring, door Z. Em. den Kardinaal-Staatssecretaris nopens de ge beurtenissen in België afgelegd aan 77 Exc. den Belgischen gezant bij den. II. Stoel, den heer Van den Heuvel, wordt o. m. de volgende zeer duidelijke em voor geen <mi>svenstand vatbare uitspraak ge daan: „De iruval in België fis rechtstreeks be trokken in de wooixlen der Consistoriale Allocutie van 22 Januari LI, met welke de H. Vader luide elke onrechtvaardigheid veroordeelde, van welke zijde en krach tens welke beweegreden deze mocht be dreven zijn. In dien tusschentijd heeft wel iswaar Duitschland eenige documenten gepubliceerd van den Belgischen Genera- Ion Staf, waaruit het zich voorste'de, het bewijs te trekken, dat België vóór den oorlog te kort was geschoten aan de pliohten der onzijdigheid, em da.t. deze bij gevolg op het ccgenbl'-ik van den inval niet meer bestond. Het komt echter den H. Vader niet toe, in dit geschiedkundige vraagstuk te beslissen, en een dergelijke oordeelvelling is voor zijn doel niet noo dig. Zelfs indien mem de Duitsche opvat ting goedkeurde, dan zou het nog altijd waar blijven te zeggen, dat Duitschland, volgens de bekentenis van den Kanselier, in het Belgisch gebied doordrong met de wetenschap, er de neutraliteit van te schenden en bijgevolg van een onrecht vaardigheid te bedrijven. Dit is voldoende om deze daad te be schouwen als zijnde rechtstreeks begre pen in de woorden der Pontificale Allo cutie." In deze woorden wordt onomwonden de Du i'tsche inval in België afgekeurd. Naar de Keulsche corr. van de „Tijd." meldt, verbiedt de militaire censuur in Duitschland de verspreiding door middel der dagbladen van den officieelen tekst der venklairiing van de pauselijke Staats secretaris. De nationale feestdag. Woensdag, op den nationalen feestdag, is het te Antwerpen ©enigszins jmrustig geweest. Er waren veel menscheft op de been, allen op z'n Zondags aangedaan, en bij het paleis van den Koning op de Meir waren bloemen gelegd. Toen het er echter wat rumoerig begon te worden en men „Bravo! leve de Koning!" ging roepen, word de weg van de Keizerlei tot aan de Meir door militairen afgezet en werden de bloemen weggenomen. Des avonds om half 8 Belgische tijd moesten de café's sluiten. Alles is ten slotte zonder ongere geldheden afgeloopen. Evenals in vorige jaren verzamelden zich ook ditmaal te Brussel in den voormid dag van 21 Juli, den nationalen feestdag, groote menschenmassa's op de Place Brouckère en de Place des Martyrs. Toen het gedrang zoo sterk werd, dat het ver keer werd belemmerd, werden door de re geering op enkele plaatsen tusschen den Boulevard Anspach en het noorderstation verscheiden compagnieën opgesteld. die drukte, vooral van vrouwen en kinderen, tot in den avond zeer groot. was. Er wer den verscheiden personen in hechtenis ge nomen, de militairen behoefden echter niet op te treden. Veiligheidshalve werd bepaald, dat openbare lokalen, schouwburgen en bioscopen enz. te 8 uur 's avonds gesloten moesten worden. Verschillende berichten. Gent heeft een afzonderlijk muntstel sel gekregen. Het 50 centimesstukje is van metaal, ongeveer ll/2 c.M. in het vierkant en vervaardigd uit aluminium. Aan de eene zijde ziet het er uit aLs een goudstuk en daar staat in gegrifd 50 centimes. De andere kant is geelachtig en daar staat op, rondom een leeuw „Stad Gent" en „Ville de Gand". Treurige toestanden heerschen in de vlasnijverheid te Gent. Wegens het gebrek aan grondstoffen is de werktijd weer van 24 op 18 uur per week verminderd. Men verwacht zelfs dat deze tot op 12 uur ver minderd zal worden. Vroeger werkten in deze nijverheid 14000 arbeiders en nu slechts 1300. Het ziet er dus niet rooskleu rig uit voor den komenden winter. In het Britsche Rijk. De oorlogskosten van Australië. In het Australische Huis van Afgevaar digden heeft Fisher, de minister-presi dent, van het Gemeenebest, bij de tweede lezing van het ontwerp tot het aangaan van oen oorlogsleening van 20,000,000 pd. St. gezegd, aldus een Reuter-telegram aan een aantal bladen uit Melbourne, dat de oorlogskosten van Australië tot het eindo van Juni f30,000,000 bedroegen. Het Gemeentebest had 15,500,000 pd. St. van de rijksregeering ontvangen en zou nog 9,000,000 krijgen. Fisher gaf opnieuw uiting aan lieb voornemen van Australië om tot den laatsten man, en de laatste shilling door te vechten. Hughes, procureur-generaal, zeide, dat deze oorlog een oorlog in lood zink en koper was, doch dat de metaal markt 4oor de Duitschers beheerscht werd. Het was niet voldoende de loopen- de contracten te vernietigen. Teneinde de Duitschers te beletten de industrie op nieuw te controleeren, zou hij voorstellen dat er een door de regeering beheerschtef Australische metaalmarkt zou in het le ven geroepen worden. De Britsche regeering overweegt quaestie van invoerrechten. Bij de ontvangst van een deputatie uit de City, bij welke zich vele bankiers be vonden, die aandrongen op krachtiger economische maatregelen, zeide Asquith, dat hij reeds lung de heffing overwoog van een belasting van de lagere inkomens. Hij was voor een onderzoek in zake dit onderwerp. Asquith zeide verder, dat on der de tegenwoordige buitengewone om standigheden de quaestie van invoerrech ten overweging behoefde. De regeering zou de zaak spoedig in overweging nemen. In Italië. In Triuolis. Italiaansche bezetting van Naliut in Tri polis voor de Arabische opstandelingen naar Dehibat in Tunis is geretireerd. Hiermede hebben de Italianen hun laatste stelling in het binnenland van Tripolis prijsgegeven. Volgens de „Vossische Ztg.", verzekert een welonderricht persoon, dat Italië in Tripolis weer teruggeworpenis op het standpunt der eerste maanden van den Tripolis-oorlog en zich alleen in Homs en de stad Tripolis kan handhaven. In de Vereenigde Staten. Vernieling voorkomen. Een samenzwering om een groote ma chinewerkplaats van den Canadian Paci fic Spoorweg te Montreal te vernielen, waar oorlogsorders weiden uitgevoerd, is verijdeld. Een Oostenrijker werd ontdekt die maten nam van het.gebouw en van do gangen die naar de ketels voerden. Amerika en Duitschland. Het antwoord van o'e Vereenigde Staten. De regeering der Vereenigde Staten be sloot aan Duitschland mede te deelen, dat het als een onvriendelijke daad zal wor den beschouwd,, wanneer door de actie FEUILLETON. De noodlottige erfenis. Hij wees naar den rand van het vlak, mwaar de rotswand loodrecht meer aal-Je en vervoJgdöi. Ilier is de main afgevallen. DomLrique Lucas igómg eir heen, /.egde jich 'oorover op den grond, keek over den land en j/:i!Me met zijn oogen die diiepte. 'Een afgrond gaapte daar beneden hem. Na etage ooger.b likken zoo te hebben eiuurd, eitond hij weer op en schudde et hoofd. Ik zie niets. Nfiets? Er schijnt een lawine hier te zijn hergekomen, daar beneden ligt een dik- e sneeuwvlaag, die al'Ies bedekt. Daar moet de man onder liggen meen- e Sü vène. Ik weet zeker, dat hij hier is Jgevalleai. Zie, daar stond ik, toen ik jet zog. En hij wees naar den top van een na burige n berg. Er moet iemand af daten om de 'uw te peilen, zeilde Dominique. Kom- an, kameraden, wiie gaat het eerst naar eneden? Ik. Het was Silvère, dile zich daartoe aam- po d. Men bond ham een touw om het mid- 1, vier gidsen hielden het andere eind n dat touw vast en de student daalde r.gs den wand van den afgrond neer. Behouden beire.iklte li ij den bodem. De sneeuw, waarmee deze bedekt was, lag daar als een dikke, vaste massa, vast opeengepakt, met blokken ijs er tusschen. Geen spoor was van een mensdhe'.ijk overblijfsel', te ontdekken. Die sneeuw verborg alles. Met zijn Alpenstolc, van een scherp ijzeren punt voorzien, peilde Silvère de sneeuwlaag en bemerkte, dat deze ver scheidene voeten d/iiep was. Ook aarde en steenen lagen e.r tusschen en het was voor een met de Alpen be kende, als deze Waadlander, terstond duidelijk, dat heit n-oodeloos werk zou zijn, hier naar het lijk te zoeken. Hij gaf den mannen boven een toeken, dat hij wiii'de terugkeeren en werd wear opgehaald. Aan Dominique en zijn makkers deed hij vers! ag van zijn bevinding. Allen waren het er over eens, dat ver dere moeite voor het oogeniblik vruchte loos zou* zijn. Gij behoeft daarom nog ruiet te wan hopen, mijnheer Siivère, zeide de oude gids tegen hem, bij wijze van troost, mis schien wordt hij het volgend jaar gevon- den, wanimeer de sneeuw smelt. Maar jimmiiddels? Wanneer er een moord gepileegd was zou de schuldige dan geen tijd gevonden hebben om zich aan de 9traf te onttrek ken? In elk gevat hebt gij gedaan wat uw pCiicht was. Wij zullen dus -jn een beter seizoen terugkeeren, maar om de plek te rug te vinden, moeten wij haar merken. De jongere gidsen keken elkander aan en Siivère sprak: Daar heb ik ook al aan gedacht. Dominique haaide uit zijn proviamdtascli een dynamietpatroon, zorgvuldig verpakt. Deze legde hij in een kloof van de rots en bevestigde er een lont aan. Vervolgens, na te hebben berekend welke richting de ontploffing zou rnemem, wenkte hij zijn metgezellen, dait zij zrich verwijderen zouden. Toen zij op vodcloendan afstand waren, stak hij de lont aan en sprong nu snel ter zijde. Eenige seconden verliepen. Daar deed zich de s'og hooren en de echo van het gebergte herhaalde eenige malen het geluiid, dat langzaam wegstierf. Toen de kleine lookwolk, door de ont ploffing veroorzaakt, was opgetrokken, keerden Dominique en zijn mannen terug naar de plek waar zij had plaats gehad en zag daar, dat een stuk van de i-ots was afgeslagen, waardoor deze plaats voor eer. ingewijde duidelijk te herkennen zou zijn. Daarna keerden zij terug. De Alpen behielden voorloopig hun ge heim, dat deze mannen hun niet hadden kunnen ontrukken. Daar beneden bleef de verongelukte achter in zijn graf van ij3.. V. EEN ONTMOETING. Het was laat in den avond toen de trein uit Bern over de Franskhe grens ging en Stopte aan het kleine station Verrière. De regen viel bij stroomen. Bij heit schaarsclie lioht van de ver van elkaar geplaatste'lantaarns op het perron zag men. dat de asphaitvloer blank stond. Douanen met lantaarns in de hand, snelden toe; conducteurs wierpen meit veeA geraas de portieren open en schreeuwden: Vernière, bezoek der douanen. Uit den goederenwagen .wierp men de koffersj, die door witkielen naar de onder zoek ingszaal gereden of gedragen werden. De eigenaars van diit reisgoed moesten uitstappen, om bij het onderzoek tegen woordig :te zijn, reizigers, die zonder reis goed waren of slechts handtaschjes bij zich hadden, konden blijven zitten en wer den in den waggon ondeivocht, waartoe, voor de dames, ook eenige vrouwelijke tolbeambten waren meegekomen. Mopperend verlieten de passagiers hun rijtuig. Hondenweer! bromde een zwaailijvig oud heer, die in zijn overjas weggedoken, den kraag over de ooien getrokken en de handen diep in de zakken, door het water van het perron plaste. En men heeft niets aan een regen scherm, zeide de even weggedane dame, die na hem uitstapte, want die beschut hoogstens hoofd en schouders. In de omderzoekingszaal was een groot gedrang. Voor de lange tafels, die een midden vak vrijlieten, waarin de douanen hun werk deden, stonden de reizigers, trappe lend van ongeduld om aan de beurt te komen en naar hun rijtuig terug te kun nen koeren. Koffers, manden en valiezen stonden op de tafels, werden door de eigenaars ge opend en door de douonen omgewoeld, terwijl de reizigers, één voor één, binnen het vierkante vak moesten kornen om nari der lijve te worden onderzocht en, zoo dit noodig geacht werd, naar oen zijvertrek geleid tot een nauwkeuriger onderzoek. Hat nazien der koffers enz. ging met groot geraas gepiaard, heilige gesprekken tussohen de renzige.rs en de douanen over het al don niet belastbaar zijn der mee gebrachte artiiikcilein, gepruttel over de wanorde, die in de net gepakte koffers door de handen der douanen werd aange richt. Een dame vooral had het te kwaad mot den ambtenaar, die haar reismand geheel leeghaalde em alles op de tafel wierp. Is het nu haast gedaan, beat zij hem snibbig toe. Het ontbreekt er maar aan, dat ge mijn kleederen lostornt om te zien of ik geen Zwitsersohe uurwerken in de naden verborgen heb. De douane antwoordde niet., maar, alsof hi„' de dame die hem zoo bits toesprak, wüde plagen, schudde hij al iiaar klee- deren uiit en maakte verscheid ené doozen met toiletartikelen open. Er waren prachtige kleederen in do mand, fijne zijden blouses, kovstbaar kaniU werk, doch dat als verwerkt en gedragen, niet onder de tolrechten viel. Niets belastbaars had de ambtenaar ge vonden, maar toen de dame morrend haar mand weer had ingepakt, verzocht hij haar r aar de visitaitiefcamer ie gaan,waar een vrouwelijke beambte aan do deur stond. Is dat gezeur nu nog wiet uit! riep, zij. U Is .toch meer dan echanide. Maar zij moest gehoorzamen, (Wordt vervoegd.).

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1