Vaststelling van maximumprijzen voor eteenkoor in Engeland. Door minister Runciman is een wetsvoorstel tot vaststel ling der maximumprijzen voor steenkool ingediend, dat gisteren in tweede lezing .werd behandeld. Tengevolge van den strijd in het kolen bekken van Zuid-Wales werd het voorstel hevig bestreden. De discussies zijn nog niet geëindigd. Mobilisatie van den uitvindingsgeest. De .Inventions Board" is definitief sa mengesteld en heeft reeds hare werkzaam heden aangevangen. Zooals wij reeds mededeelden is admi raal lord Fisher tot voorzitter benoemd. De Prins van Wales gedecoreerd. De Koning van Italië heeft den prins van iWales ter gelegenheid van diens een-en- Itwintigsten verjaardag de orde van de 'Annunziata verleend. Stijging van den tafweprijs. Na een korten tijd van daling, zijn thans de prij zen van tarwe in Engeland weer gestegen tot het punt, dat vóór de daling .was be reikt, n.l. 50 shilling per quarter. Het IJzeren Kruis. Tot 31 Maart wer den in het Duitsche leger benoemd tot rid ders van het ijzeren kruis: 5 ridders-groot- kruis, 6488 ridders le klasse, 338,261 rid ders tweede klasse. In den oorlog van 1870/1871 werden be noemd: 8 ridders-grootkruis, 1304 ridders le klasse, 45,791 ridders 2e klasse. Pakjes, die hen nooit bereikten. Bij het uitpakken van een partij uit Frankrijk naar Engeland gezonden gedesinfecteerde .wollen vodden, werden geheele pakken wollen kleedingstukken gevonden, die naar soldaten aa^ het westelijke front wa ren gestuurd, maar blijkbaar nooit door hen werden ontvangen. Er zal een streng onderzoek naar de oorzaken van dit merkwaardig verschijnsel Worden ingesteld. Zondebokken. Uit Boekarest verneemt ide ,,Korr. Norden", dat voor de Russische nederlagen in Galicië de beide legeraan voerders Dimitrief en Dragomirof aan sprakelijk worden gesteld. De eerste werd .van zijn post ontheven- en de tweede voor den krijgsraad gedaagd. Het nieuwste oorlogswapen. Volgens een „Exchnnge"-telegram uit Rome deelt de ,,Giornale de Sicilia" mede, dat bij de Inneming van- den Monto Nero een Sici- liaansch soldaat den Oostenrijkschen-ge- neraal-majoor trachtte gevangen te ne men. Er ontstond een worsteling tusschen de beide mannen aan den rand van een eteilen afgrond. Ten slotte wist de soldaat den vijandelijken generaal met den... lasso te vangen en hem zoo mee te nemen naar het Italiaansche kamp. De Koning verleende hem een gouden medaille en gaf hem 10 dagen verlof. De ezel van Tsjesjme. De Turksche courant „Ivüilu" te Smyrna vertelt het volgende verhaal: Bij de beschieting van iTsjesjme door de Engelschen, waarbij o. a. een vrouw gedood en een klc-in. meisje gewond werden, waren den eael van den ambtenaar der belastingen Halil Effendi beid© ooren van het hoofd geschoten. De ezel is thans een bezienswaardigheid ge worden. Alles stroomt naar het huis van 'Halil om, tegen een behoorlijk entree den ezel te bewonderen, dien Engelsche grana ten van zijn schoonste sieraad hebben be roofd. Buitenlandsche berichten. Een staking. Het „Journal" verneemt uit Madrid, dat bet personeel der Stoomvaartmaatschap pijen de al genie c-oio staking on den 28en JuM zal beginnen. Stromborj en Etna. Naar uit Rome gemeld wordt, bevindt zich de Stromboli weer in hevige werking. Ook verwacht men nieuwe uitbarstingen .van de Etna. Graaf Dubsky. f Victor graaf Dubsky, voormalig Oosten- rij kseh-Hongaarsch gezant te Madrid, is op 84-janigen leeftijd gestorven. Hij heeft in 1866 deel uitgemaakt van de O.-H. de legatie bij de vredesonderhandelingen met Italië. Bomaanslag. Op den gouverneur-generaal van Kan- Ion is een bomaanslag gepleegd, .waar door hij licht is gewond. Twee soldaten, 'die hem vergezelden, zijn gedood. De 'dader is gevangen genomen. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Weer vr ij gelaten. De naar Schotland opgebrachte stoom trawlers uit IJmuixIen zijn. na eenige dar gen oponthoud weer vrijgelaten. Na een reis bij IJsland gemaakt"te hebben, zijn reeds vier der schepen weer in IJmuiden teruggekeerd. Vermindering van werkloosheid. Men schrijft ons van het Nederlandsdh ■.Verbond van Vakvereenigiogen: De vermindering, weOke den Kaatsten tijd in de werkloosheid viel te constatee- ren, heeft zich ook de afgefjoopem maanid ivoortgezot. Van 31 van de 35 aangesloten vereenigingen werden gegevens ontvangen betreffende den stand der werkloosheid VP 1 Juni 1915. Van de Apotheke.rs-as- eis tenten, arosseri eb ew erkersKuipers en Mijnwerkers werden geen gegevens pntvangen. De werkloosheid van deze ver- eenigingen is edbter, evenals het leden tal, betrekkelijk gering. De 31 organisaties hadden 12617 leden Wider de wapenen, 9810 waren werkloos, £24 JSiftrfeltai dan 3 dagea fi hjej-, ve dagen), 2778 werkten 3 dagen (even tueel 6 halve dagen) of langer per week, doch korter dan gewoonlijk. Vergeleken met de cijfers van 1 Mei verminderde het aantal leden., dat minder dan 3 dagen per week werkte van *313 op 224, het aan tal dat 3 dagen of langer per weck werk te. doch korter dan gewoonlijk, vermin derde van 3315 op, 1 Mei tot 2778 op 1 Juni 1915. Van het totaal- aantal werkiloozen, dat op 1 Juni 9810 bedroeg, kwamen alleen voor Tekening van den A. N. D. B. 5892 of 60 pet. Daarop volgt de Havenarbeiders- bond met 1103 of 11.2 pet. De overige 2815 w-erkloozen waren verdeeld over és andere 29 organisaties. Ook in de bouwvakkeen, uitgezonderd het stucadoorsbedrijf, verminderde de werkloosheid eeniigszims. De CentraJle Bond van Bouwvakarbeiders had onder de wa penen, aan gedeeltelijk en geheel werk- loozen in procenten van zijn totaal leden tal op 1 November 1914 45.2, 1 Januari 1915 51.6, 1 Maart 41.5, 1 Mei 34.3 en 1 Juni 29.2; de Algem. Neder 1. Timmerlieden- bond resp. 32.1, 35.4, 33.6, -28.9 en 28; de Nederl. Sold'ldersgezcdlenbond resp. 42.4, 56.1, 50.4, 20.1 en 17.2; de AAg. Ned. Stu- cadoorsbond resp. 48.9, 47.1. 13.5, 29.2 eD 43.3. Sch apanuitvoer. Men meldt uit Oldenzaal d.d. 19 Jul-i: Do 8 wagens schapens, die Zaterdag 17 dezer aan het station alhier door de dou ane werden aangehouden, mogen, met machtiging van de regeering naai' Duitsoh- land uitgevoerd worden. Deze uitvoer zal morgenochtend met een der eercte goederentreinen plaats hebben. De handel in in&amdeche tarwe.,- De firma Gebrs. Hoefnagels, Graanhan del te Nijmegen, heeft in een adres aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel er de aandacht up gevestigd, dat zij sedert meer dan 50 jaren handed da-ij ft in inlandsche tarwe en deze tarwe koopt direct van de landbouwers. Thans As de firma nog eigenares van een groote partij ipilandscbe t&rwe, die zij verkoopt tegen prijzen, waarvoor ook regeeringstarwe verkocht wordt. Doch de handel in dnlandsche tarwe ligt zoo goed als geheel stil door den regeeri-ngsmaat- regel van het „goedkoop,, ougebuiM tar wemeel en brood", doordat zoowel vermo genden aks onvermogen den gebruik maken van het „goedkoop regeeringstarwe- brood", waardoor de bakkerij zoo goed als geen inuandsche tarwe meer verbruiken kan. De firma meent, dat bet toch niet in de bedoeling van den minister kan gelegen hebben den handed in inlandische tarwe te er lammen, waardoor ook de landbouwer getroffen wordt. Om deze reden geelt de firma den mi nister on overweging, maatregelen te treffen, dat gemeentebesturen zoowel van de regeering nuitenfnn.ils^hA. Jgmnni.-.r-. de handelaars inlandsche tarwe kunnen betrekken', dat de prijzen, waai voor van hande laars inlandsche tarwe gekocht kan wor den, niet' hooger mogen zijn, dan de prij zen, waarvoor de regeering haar tarw^ distribueert, dat aan gemeenten, die inlandsche tar we van de handelaren koop en, ook het eventueel geldelijk verlies, geleden door den rageeringsmaatregel van het „goed koop ongebuild tarwemeel m brood", uit Rijksschatkist vergoed wordt. De banden nood. Door den opperbevelhebber is in een rondschrijven aan de desbetreffende auto riteiten de uitdrukkelijke wensch geuit, dat het gebruik van motorvoertuigen, in het leger op alle mogelijk© wijze beperkt worde, opdat'de rijks-bandenvoonraad al ras tot de gewenschte hoeveoïiec'ld zal kunnen worden opgevoerd; terwijl hier mee ook het groote voordeel wordt bereikt, dat de banden kunnen beleggen, waardoor deugd elijkhedd en gebruiksduur toonenden. Bepierking is o.m. mogelijk door voor korte afstanden gebruik te maken van de stoomtram of het rijwiel de bereden of ficieren van hun dienstpaarden en voor de grootere afstanden van de spoorbaan. Jn verband hiermede kan de „Tel." nog mededeel en, dat den leden en tijdelijken leden van het Vrijwillig Automobielkorps is aangezegd, dat zij buiten dienst niet met hun au-tamobiteleix, van rijkdbanden voorzien', voor eigen gebruik mogen rij den. De Koningin te Maastricht Gistermorgen te 7.20 ts H. M. de Ko ningin met klein gevolg per Koninklijken trein te Maastricht aangekomen. De trein werd begeleid1 door den Itaspeoteur der Staatsspoorwegen, den heer E. de Bruyne. li. M. kwam als eerste passagier aan het nieuwe station aan. Aan den voor- en ach terkant was een pdiankier met lo op er ge legd, met aan weerszijden heesters en groen. Ter begroeting waren aanwezig Zijne Excellentie de Commissaris der Ko ningin en de militaire autoriteit ent H. M. in zwart rijtoa'let zag er opgewekt uit. Zij onderhield zich' enkele oogcnblikken met den Commissaris der Koningin en wan delde met hem over het plankier door de hal van het nieuwe station to,t aam de auto, d»ie H. M. naar de Jeker-ka^erne bracht. Jlier steeg H. M. met gevolg te paard en begaf zich lange den Hertogsimgel en door de Kommenlaam naar het exercitie veld „De Kommen". Langs clen geheolen weg stonden duizenden en duq'zenden menschen, die juichten en wuifden zoo dra de Koningin zich vertoonde. Op het veld stond het geheele garnizoen opgesteld. II. MT inspecteerde al 'do troe pen, waarna de troepen voor II. M. defi leerden. Het was een prachtig gezicht, dat mooie groote terrein met al die menschen- drommen ordelijk er om heen geschaard. ,Van uit De Kommen reed II. M. naar het gouvernementsgebouw, waar het valk ia dichte b&eg fctciitl m flc toch weer eens te zien. Ongeveer 10 uur kwamen de auto's weer voor en reed iï. M. weg, thans gekleed in een ander toilet. „Hbld." De geheime zitting der Tweede Kamer. De „Maasbode" zegt ervan: „Het feit zelf der geheime vergadering kan alom voldoening geven." Het „Vaderland" schrijft: „Wij weten niet hoe het in in comité-ge neraal is afgeloopen. In het openbaar is verder geen woord naar aanleiding van 's heeren Marschants critiek gezegd. Maar wel moet het ons van het hart, dat het Nederlandsche volk recht heeft over de ze allesoverheerschende gewichtige quaes- tie nader te worden ingelicht. Wij verlan gen van het debat niets anders te weten dan of de beschuldiging- van den heer .Marchant wó.ar, althans ernsfji'g gemo tiveerd, bevonden is, dan wel of zij licht vaardig door dien afgevaardigde werd geuit. In het eerste geval; zijn maatrege len, desnoods harde, onvermijdelijk en zal verbloemen en verzwijgen slechts on berekenbaar nadeel kunnen opleveren, in het andere zal men kunnen nagaan wat men aan de uitspraken van den af gevaardigde voor Deventer heeft. Het defensievraagstuk is bij ons toch al in een ernstige phase aangeland. De „Geister, die stets vemeinen" roeren de groote trom, de Kamer vertolkt gaarne de klachten; de ontevredenheid die hier en daar bestaat over misschien overkome lijke misstanden wordt aangeblazen dooi de discussies in de volksvertegenwoordi ging, die periodiek plaats vinden." Het „Handelsblad" meent, dat dit (het comité generaal) geen teeken is van een gunstige stemming jegens den Minister van Oorlog. Wij hebben bij vorige gele genheden meer dan ééns gewezen op de wenschelijkheid van een comité-generaal waarin, tegenover het groote vertrouwen dat de Regeering van de Kamer vergt, zij aan de Kamer ook groot- vertrouwen zou kunnen schenken. Dan werden echter tel kens allerlei bezwaren geopperd, waar van wel het voornaamste was dat zoo'n geheime vergadering maar ongerustheid zou wekken. Doch thans, nu één enkel lid het in zijn hoofd krijgt oip zich tot spreekbuis te maken van één (onbeken den) „deskundige", die vindt dat het veld leger niet is opgesteld zooals hij het zou hebben gedaan, nu zijn opeens alle vroe gere bedenkingen verdwenen en snelt de Kamer achter baar pantserdeuren weg. Het komt ons voor dat dit getuigt van meer welwillendheid jegens dien enkelen lafgevaardigde dan jegens den Minister van Oorlog. De „Nieuwe Courant" is milder in haar appreciatie dan het Handelsblad". Als gelegenheid om het gemoed eens te luchten en de belemmering in het con tact tussohen Kamer en regeering weg te nemen, kan het uitzonderingsmiddel on getwijfeld nuttig werken. De in den re gel geldige bedenking, dat een comité- heimzinnigheid allerlei geruchten ontstaan, is thans van g.een beteekenis. Is niet deze gansche noodlottige tijd vol van opzien en geruchit? Geheimzinnigheid is tegenwoordig schier normaler dan openbaarheid! Indien echter het besluit om in het ge heim te vergaderen uitvloeisel ware van iets anders dan het verlangen om vrijuit met de Regeering over de belangen der landsverdediging te spreken, indien het als een blijk van ongunst jegens den Mi nister van Oorlog moest worden be schouwd en den toeleg verried om aan dien bewindsman de uitvoering der straks te aanvaarden Landstormwet niet-toe te vertrouwen of, van sommigen, om hem te doen boeten voor wat er hapert aan het bestuur, -van ons leger in mobilisatietoe stand dan zouden wij er anders over denken." Provinciale Staten. In de gisteren gehouden zitting der Prov. Staten van Zuid-Holland verklaar den bij het voorstel tot wijziging der re glementen van pofdtie voor de Gouwe, het Aarkanaal, het Rijn- en Schie.kanaal, de scheepvaart door de brug oivea- de Oude Maas, en door de brug te Alphen, Ged'. Staten, bij monde van Mr. Limburg, de voorstellen van de Commissie over te ne men. Het gevolg van de thans aangeno men uniformiteit der verschillende poli- tiereglementen zal zijn dat het aanbren gen van schaden bij het verkeer over de brug te Alphen niet meer' zal zijn gere geld. Maar de desbetreffende bepaling is nimmer toegepast. Het zou ook moeilijk zijn, het beslag van een paard en wagen, waarmede bij het rijden over de brug schade wordt toegebracht, in de practijk te effectueeren. De heer Zaayer merkte op, dat omtrent de verplichting neergelegd in art. 4 der wet van 1891' tot het stellen van zekerheid door den schipper voor de door de ambte naren geraamde schade een gezonde en een ongezonde opvatting bestaat. De ge zonde is deze, dat men slechts met zeker heid te doen heeft, de ongezonde is de op vatting dat die storting gelijk staat met betaling. De Hooge Raad heeft gelukkig de gezonde opvatting- gehuldigd Sprj vroeg of de Commissie het voorgestelde artikel 9 in denzelfden gezonden zin. op vat. De heer Hoogeweegen, voorzitter van de Commissie, antwoordde dat dit inderdaad haar opvatting is. Het voorstel weid daarop aangenomen. Mr. L. Reg-oxit. Het vertrek van mr. L. Regout naar Rome als gezant bij het Vali.aan zal, naar wij ver nemen, plaats hebben in de eerste helft der maand Augustus. Een ongehuwde dochter zal Z.Exc. naar Rome vergezellen, terwijl eenigen tijd later ook mevrouw Regout naar Rome zal gaan. Pestgevallen op Java. Bij het departement van Koloniën zijn van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- iDdië de volgende opgaven b^tr^Jende pest-. gevallen op Java gedurende het 14-daagsche tijdvak van 18 Juni tot en met 1 Juli j.l. ontvangen Malang, 16 nieuwe gevallet], 18 dooden; Soerakarta 5 nieuwe gevallen, 4 dooden; Bangil 1, Kediri 18, Paree S, Toeloenga- goeng 5, Soerabaja (afdeeling) 3, Modjokerto 1 en Lamongan 1 doodelijke gevallen. Hierbij wordt aangeteekend, dat de totaal cijfers over bovenbedoeld tijdvak zijn: 58 ge vallen, 59 dooden, en dat zij over het nage- nog overeenkomstige 14-daagsche tijdvak van het vorige jaar (17 tot en met 30 Juni 1914) bedroegen: 583 gevallen, 533 dooden. Gemengde berichten. Een Boffer. Voor enkele jaren werkte een Russische Pool met een aantal landge- nooten op een ontginning bij Well, in Noord- Limburg. Verleden jaar moest hij de roep stem van zijn vaderland volgen en in mili tairen dienst treden. Dezer dagen keerde de man onverwachts op de ontginning terug. Hij was door de Duitschers krijgsgevangen gemaakt en het geluk diende hem, dat hij met velen zijner landgenooten op de landerijen van het toevluchtsoord voor dakloozen, St. Petrusheim, kort bij de grens aldaar gelegen, werd werkzaam gesteld. Aangezien hij uit stekend in den omtrek den weg wist, kostte het hem niet zooveel moeite, te ontvluchten en het gastvrije Nederland te bereiken. Zonder vaderland. Zondagavond pas seerde een Duitscher, die 27 jaren in Engeland had vertoefd, met den sneltrein van Vlissingen ons land. De man was uit Engeland uitge wezen en dacht naar zijn vroegere vaderland weder te keeren. Aan het grensstation Hassum bleek hem evenwel, dat ook Duitsckland voor hem ge sloten was. Hij had zijne nationaliteit door zijn langdurig verblijf in het buitenland ver loren en word Maandagmorgen per eersten trein weer de grens overgezonden, zoodat hij zonder middelen van bestaan te Gennep arriveerde. Waar moet de stuniper nu heen? Voor- loopig beeft de politie zich over hem ont fermd. „Tel." Een briefje in een flescli. Aan het strand onder Koudelcerke is. Zaterdag een fiesch aangespoeld, waarin op een blaadje uit een notitieboekje (in het Engelsch) het volgende was geschreven: „Lusitania, We zijn getorpedeerd, een van voren en een van achteren. Ik neem afscheid van mijn ouders en van mijn meisje, die in Londen wonen, Johnstreet 57, East End. Dengene, die dit vindt, wordt verzocht het aan hen te geven. De boot zinkt. Vaarwel voor altijd. J. PI. Burton." In Italië gevangen gezet. Met de „Prin ses Juliana" is te Batavia aangekomen de agent van de Javasche Bank, de neer Gron- grijp, die eenige dagen als spion in Italië heeft gevangen gezeten. De „Java-Bode" deelt daarover het volgende mede: Met een vriend had de heer Grongrijp de canlpanilo te Venetië beklommen en genoten van het prachtig panorama, dat zich aan hen vertoonde. Daar waren ook eenige officieren, die hen gadesloegen. Toen zij zich naar het station begaven, werden zij door een politieagent aangehouden en ze moesten naar het politiebureau. Daar werden hun papieren .onderzocht, want ze werden voor KjUaiin&ia-^fijjjggrien. De vriend werd losgelaten, uibm a© hear Grongrijp, ondanks zijn papieren, waaruit zonneklaar bleek, dat hij Nederlander was en op zijn doortocht naar Nederlandsch-Indië, tot twintig dagen veroordeeld, omdat hij een zakmes bij zich had, dat één centimeter langer was dan in Italië is toegestaan. Dus wegens het overtreden van de bepalingen omtrent het dragen van wapenen kreeg hij 20 dagen gevangenisstraf. De consul-generaal wist te bewerken, dat zijn straf tot 4 dagen verminderd werd. Onze gezant bemoeide zich er mede, eveneens de minister van buitenlandsche zaken en het slot was, dat hij er met 3 dagen brommen afkwam. Die 3 dagen van rust zouden niet zoo erg zijn geweest, als de cel, waarin de heer .Grongrijp over zijn overtreding moest nadenken, niet zoo vies en vuil was geweest. Hij was in het dwangarbeiderskwartier opge sloten. En ofschoon hij geen bezoek mocht ontvangen, had hij zooveel bezoek van onge- wenschte gasten, dat hij zich niet rustig kon houden. Rampen en ongelukken. Gisternacht zijn te Weert afgebrand de werkplaatsen en lood sen van den aannemer der stationswerken Gel- dens. Vele locomotieven en machinerieën wer den vernieid. Te Enkhuizen is het 10-jarig zoontje van den heer B., directeur der gasfabriek al daar, in het gasreservoir geraakten verdronken. Gisteravond omstreeks half acht geraak te het 5-jarig zoontje van den touwslagers knecht Jasper van Knape, wonende aan den Lijnbaan, in de Brielsche haven. Alhoewel spoedige hulp kwam opdagen en verachillen- de personen zich te water begaven die met duiken het ventje trachtten te redden, bleven de pogingen zonder succes. Nadat men een klein .uur had gezocht werd het doormiddel van een lat, waaraan een spijker, opgehaald. Dr. J. de Snoo, die op de plaats des onheils aan wezig was kon slechts den dood constateeren. Leger en Vloot. Verlof wegens ziekte. Wanneer tijdens den verderen duur van den huidigen mobilisatie-toestand verlof tot herstel van gezondheid wordt verleend aan militairen, wier betrekkingen vergoeding wegens kostwinnerschap genieten, mogen die betrekkingen ook over den duur van bedoeld verlof in het genot worden gelaten van de hun toegekende vergoeding. Werkklecdiug. Bepaald is, dat, tijdens den mobilisatie toestand, aan de onderofficieren, beneden den rang van adjudant-onderofficier een stel werk- kleeding voor Rijksrekening kan worden verstrekt, indien zulks door den comman deerenden officier in verband met den aard der te verrichten diensten, wenscbelijk wordt geacht. Bij demobilisatie moet deze kleediDg weder zoodra doenlijk worden ingeleverd. Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. GEASPHALTEERDE GEGOTEN UZEREN BUIZEN i R0 U PPE van uirVOORT^Z" '5 - GRAVENHAGE VOOR GROND:STANO-EN REGEN WATERLEIDING. VRAAGT GEÏLLUSTREERDE CATALOGUS SPORT. De 12-uur Fietstocht door Zuid-Holland. Vernomen) wordt dat het aantall deel nemers, die zich voor de a.s. Zondag te tiaudea l2-.uu£-fli£tstocht door Zvid-Hei- laind hebben aangemeld, reeds de 1000 overschreden is, waaronder ongeveer 700 800 militairen. LUCHTVAART. De Zwitsersc-he vliegenier Parmelin, die in dertijd over den Mont Blanc vloog, is bij een passagiersvluclit in het moer van Genève ge vallen. Gelukkig werd bij ongedeerd opgevischt. Plet toestel was vernield. BOKSEN. - De oud-zwaargewicht-wereldkampioen J. J. Corbett is met zijn portégé Tom Cowler van een reis door Australië in San Francisco aan. gekomen. Cowler, die 1 M. 82 is en200K.G- weegt, heeft in Australië drie partijen gebokst, die hij alle in de eersten ronden door knock out won. Hij wil nu tegen Jess Willard bok sen. Post en Telegraphie. Een jubileum der postzegels. De postzegels vierden dezer dagen een jubileum. Het is n.l. 75 jaar geleden, dat op initiatief van den Engelsehman Sir Rowland Hill het porto van een penny werd ingevoerd, waarvan de postzegel het onmiddellijk gevolg is geweest. Met onvermoeide energie breidde Hill zijn hervorming uit en in 1874 werd hij tot dank voor zijn werk in den adelstand verheven en kreeg hij bovendien een be looning van 29.000 pond sterling. Hij stierf 27 Augustus 1879 en werd in do Westminster Abdy begraven. Hij is overigens niet de uitvinder der post zegels. Op dezen titel heeft recht de boek handelaar James Chalmers. Als bewijs dat het vrachtgeld betaald was, gebruikte hij een bepaald soort zegels, die hij in zijn eigen drukkerij had laten vervaardigen. „Tijdschr. v. P. en T." Uit Stad en Omgeving. STEUNCOMITÉ. XXII. Het Steuncomité Leiden „Oorlogstoe stand 1914" schrijft ons: Bij de verdeeiing der B.-afdeeling in groepen is er ook een gemaakt voor de knechten. Deze zijn in hun soort ook losse werklieden, al is soms voor hun vak speciale kennis een groote vereischte. We zien er onder melkknechten, loopknechten, magazijnknechten, magazijnbedienuen.; wijiüioopèi'sltjiüclit-eri, bxe elt era-knechten, winkelbedienden en dergelijken. Er zijn er 35, tot deze groep behoorencle, gesteund, waarvan 17, dus de helft, dienstplichtigen. Dat er veel militairen onder hen waren was duidelijk aan den tijd van aanmel ding tezien. Waren er in Augustus en September samen 7 gekomen, in October, November en December samen meldden er zich 25 aan, in beide volgende maanden door 3 gevolgd. De afvoeringen hadden zeer geleidelijk plaats, zóó dat er op 1 Mei .nog 11 tot deze groep behoorende, steun ontvingen. Vóór Januari waren er 10 afge voerd; in het nieuwe jaar 15. Aan deze groep is een bedrag van ongeveer f 1100 uitgedeeld, terwijl één gezin nog een kaart ontving. De gemiddelde steun per gezin genomen kan op een kleinen gulden per week worden gesteld. Een groep die ook langdurig steun ont vangen heeft, wordt gevormd door die der diverse bedrijven onder B. val lend, wier karakter dus niet vastheid heeft van een handwerk. Men vindt er onder glazenwasschers, steenbikkers, geweer poetsers, cement- en betonwerkers, bag- gerlui en dergelijken. Er zijn er 50 tot deze onderafdeeling gebracht, waarvan 13 dienstplichtigen. Het karakter dezer groep wordt eenigszins geteekend doordat er 8 hunner een etenskaart hebben gehad, waarvan 3 zelfs niets anders. Een groot deel n.l. 16 is in November gekomen, wat zich weer uit het vrij groote aantal dienstplichtigen laat verklaren, maar vóór dien tijd waren er reeds 22 gekomen, waarvan zelfs 13 in Augustus. Na Novem ber was de aanmelding beduidend min der. In de vier daaropvolgende maanden toch kwamen er gezamenlijk slechts 12. Dat deze groep lang steun ontvangen heeft, blijkt wel hieruit, dat op 1 Mei nog 15 hunner een bijdrage van het Comité ontvingen. Het blijkt ook uit de zeer gelei delijke afvoeringen, welke als volgt ge schiedden: in September 2, October 4, No vember 5, December 3, Januari 3, Maart 4, April 8 en begin Mei 3. Behalve de reeds genoemde etenskaarten is er onder deze menschen ongeveer f 1800 uitgereikt, wat dooreengenomen f 1 per wéék voor elk ge zin geeft. Voor de beide hierboven behandelde groepen zijn de oorzaken der afvoeringen voor zoover het de militairen betreft, de verhooging der rijksvergoedingen en voor de anderen, dat zij of hun huisgenooten loonend werk gevonden hadden. Onderwijs. De gemeenteraad van Bussum benoemde Dinsdag tot onderwij zer aan de Sept. a.s.- te openen Koningin Emma-schoei den heer P. A. Bog a art al- f hier. Universiteit. Bij beschikking van den i minister van staat,, mini-ster van binnen-1 landsche zaken, is voor het tijdvak van I 1 September tot en met 31 December 1915 benoemd tot assistente voor de pharmacie I aan de Rijksuniversiteit^ mejuffrouw J, j xaa sier ZaaOs, '-3

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2