21 BUITENLAND. De Oorlog. 0o JAARGANG No. 1736 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze agenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27a cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent WOENSDAG JULI. I9I5. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van t-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1-5 regels fl.50, elke regel meer 30 cent, met gratie bewijsnummer. BIJ contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cenL Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Geen gevoel van eigen waarde. Een waar schandaal is 't geweest, die in de war geschopte „Vo'ksweerbaar- heids"-vergaderLng te Amsterdam. Ze was belegd om propaganda te voeren voor de Landstormwet, terwijl duidelijk was bekend gemaakt, dat alleen voorstan der? -dier wet. de feite'.ijk-genoodiigden wa ren. Dit laatste is nu wel niet ©rg tactisch, wijl men tegenstanders niet moet trach ten 'te overtuigen door hen buiten de deur te houden, doch door hen met argumen ten te bewerken. Wie een vergadering be legt iis infusschen vrij om die regelen' te treffen, weke t meest in het belang der zaak zijn te achtten. De regeling was echter niet zoo voldoen de getroffen, of een troep anarchistische anti-mixi|airisten had al tijdig d>e eerste plaatsen in de zaal bezet.. Ware 't hierbij gebleven en hadden die ■r ngenoode gasten zich tot behoorlijk de- batteeren bepaa'd, och, -dan zou hun op treden wel door den beugel hebben ge kund. Er werd -door hen echter van meet af aan een geweldige herrie gemaakt, zoo dat. de sprekers schier onverstaanbaar waren, de polótie er bij te pas kwam. en de vergadering in een allegaartje ver iep. t Is heelemaal geen-kunst om met een behoorlijk aantal mannetjes d. c. ook vrouwtjes zjoo iets klaar te spelen. Er os alleen een dosis brutai'iteit voor noodig, zoodat men zich niet ontziet zijn fatsoen te grabbelen te gooien. Dit laatste hebben de manifestanten qp voor zichzelf zeer nadeelige wijze gedaan cn daarmede hebben zij aan de kr.ingen, waaruit zij voortkomen, groote schade be rokkend. Een paar hunner leiders tracht ten hen. zulks aan 't verstond te brengen, maar 't hielp niet: 't bleef razen en tieren, schreeuwen cn fluiten, stampen en stom- ppn. fV e leven makers t oonden beslist., geen fïnst gevoel van eigenwaarde te bezitten. Of is misschien het anarchistisch govoe: van dien aard? Gelukkig dan, dat het niet algemeen Een Oostenrijksch communiqué meldt de verdere vervolging van de Russen en de bezetting van Radom. Volgens een bericht aan de „Messagero" heeft er op de Queen Elisabeth" een ontplof fing plaats gehad. Het Britsche La gerhuis heeft het nieuwe oorlogskrediet toegestaan. Reuter verneemt, dat overeenstemming is bereikt inzake het arbeidsgeschil in Zuid-Wales. Van het Westelijk oorlogs terrein. Duitschs aanvallen. Orrjanks de groote operaties op het Ooste'ijk ocrlcgcferrein schijnt de strijd op dit tromt niet te verflauwen. Wel wordt, volgens de berichten van beide zijden, niiet zoo hevig gevochten als in de vorige week, toen op versch/lende punten krachtige ■Duitsche aanvallen werden gedaan, maar vooral in de Argonnen en aan de Maashoogten wordt met afwisselend suc ces gestreden. De Duitsche generate staf meldt, da-t de plaatselijke voordeelen, die verleden week gewoifien waren, weder verloren gingen aan de Tranohé^ de Co lonne en bij Eparges. Het Fransche bericht van 17 JuLi had over dien strijd medegedee'd, dat de Duit sche troepen, na een hevige beschieting, een krachtigen aanval hadden gedaan op do posities tusschen de Tranchée en het dorp Les Eparges; zij slaagden, er slechts in vasten voet te krijgen in een gedeelte der loopgraven, die de Franschen op den fi Julli op hen hadden veroverd. Thans moesten de Duitschers diie winst weder opgeven. De positie is dus weer afis voor eenige dagen. Met dit verschik dat bij den aan val en de verdediging een groot aantal slachtoffers gevallen is. Het Fransche be richt meldde, dat een Duitsche afdeeling, die er in ge-s'aagd was, b linnen het ravijn te komen, gedood of gevangen genomen werd. En de Duitsche bericQiten spraken eveneens van vele dooden en gevangenen. Van het Oostelijk oorlogs terrein. Radom bezet. Over het geheele front, in Rusüand moe ien de Russen voor de legers der bomdge- miooten wijken.. Radom werd gisteren door de Duitsche troepen bezet. Aan de Isjanka, ten Z. en ten W. van Radom werden hevige gevechten gele verd. Het is duidelijk, dat de offensieve be weging der centra'en als naaste doel heb ben de omsingeling van Waiwi"»- ri om was liet neodig, cte Russische troepen u'ïit Galiciö te verdrijven en ze te noodza ken tot den terugtocht, en begon de op- marsch naar den spoorweg Lub'inGholim. Door het bezetten van dien verbindings weg zou bet geheele Zuidelijke front van het Russósche leger verlamd zijn en zo-u Warschau moeten vallen. De .,Tinie's"-ccirre9ponident te Warschau meent, dat dit niet zoo gemakkelijk aal gaan. De legers, die Rusland daar heeft bijeengebracht, noemt hij de beste die ooit -in het veld zijn gebracht in d'ezen oorlog. Aan het hoofd dezer legers staat een nieuwe generaal berichten uit Boe karest hebben needs gemeld, dat de com- mandeerende generaals :'in Galicië, D:imi- tri je,f en Dragomiraf van hun last onthe ven zijn wiens naam nog niet mag worden genoemd, een naam buiten Rus land volkomen* onbekend!., maar die, vol gens den „Times"-berichtgever, binnen een maand wereldberoemd zal zijn. Ook de ,Ti,mes"-beriohtgever meent, dat de strijd, dlie thans in Rusland begon nen is. van het allergrootste belang zal zijn. Wellicht zal het geheele lot van den oorlog van de daar verkregen resultaten afhangen. Een nederlaag va.n het Russische leger zou dit wellicht voor geruime,n tijd elke offensieve kracht ontnemen, een neder laag van het Duitsche leger zou voor Duitschland en Oostenrijk beteek enen ver lies van den geheel en veldtocht. Van het Zuidelijk oorlogs terrein. Oostenrijksch legerhericht. De slag in de streek vaa Gprz duurt voort. De aanvallen der Italianen, die thans met groote hevigheid ook op het bruggenhoofd van Gorz werden gericht, hadden den 19en en den daarop volgenden nacht werderom geen resultaat. Na een zware beschieting, door de vijan delijke artillerie, die tot den middag voortduurde, ging de elfde infanterle-di- visie over tot den aanval op den sector van Podgora. De vijand drong hier en daar onze dekkingen binnen', maar werd er we der uit geworpen. Na een nieuwe voorbereiding door de artillerie werd te vier uur 's namiddags wederom een aanval gedaan, die te acht uur eveneens afgeslagen was. Maandagmiddag sloeg de Hongaarsche landweer een hevigen aanval op hare stellingen bij Salraussura af. Ook werden hier nog drie massa-aanvallen der Italia nen afgeslagen. Alle aanvallen op den rfcidwestelijken plateaurand van Polazzo, Redipuglia en Vermegliano uit, benevens een aanval op Monte Cosich (ten noorden van Monfal- cone) mislukten eveneens. De zich op zijn dekkingen terugtrekken de vijand leed overal zware verliezen. De artillerie-gevechten aan de Midden- Isonzo, in het Krn-gebied en aan de Karin- thische grens, duren voort. In de reeds vermelde hevige gevechten in de buurt van den Kreuzberg verloren de Italianen meer dan 2000 man aan dooden en ongeveer het dubbele aantal aan ge wonden. Wij daarentegen verloren daar in het geheel slechts 42 man. De stelling ten zuiden van Schluder- Êen nieuwe aanval van niet-sterke Ita- liaansche afdeelingen op Col de Lane mis lukte evenals alle vorige. Op Zee. De Queen Elisabeth". Uit Syracuse wordt aan de „Mes sagero' gemeld, dat op het Engel- sche pantserschip Queen Elisa beth" eenigen tijd geleden voor de Darda- nellen een ontploffing heeft plaats gehad, bij welke gelegenheid de afsluiting van den loop van een kanon van 38 c.M. weg geslingerd werd, en een gedeelte van het schip daardoor zoo sterk gehavend werd, dat het ter reparatie in het dok moest wor den opgenomen. De buitengevechtstelling van het schip zal echter niet van langen duur zijn. Duikbooten in België. De „Times" meldt, dat er einde Juni 14 duikbooten te Zeebrugge waren. Drie werden door bommen getroffen en ver nield. Een werd naar Hoboken terugge bracht, om herstellingen te ondergaan. De Duitscbens hebben verder 3 duikbooten te Ostende. Ook zijn er torpedobooten uit Antwerpen naar Gent en verder langs de kanalen naar Zeebrugge gekomen. In België. Secretaris van kardinaal Mercier gevangen genomen? Volgens een betrouwbaar bericht uit Antwerpen, hetwelk ik niet persoonlijk kon controle-eren en daarom onder voor behoud geef, zoo meldt de correspondent van de „Tijd" te Bergen op Zoom, is de eerste secretaris van Z.Exn. Kardinaal Mercier, kanunnrilk P. Vraucken, die den Kardinaal in de moeilijkste dagen der Du:i'jsche bezetting trouw ter zijde heeft gestaan en hem ook vergezelde tijdens het jongste incident op den toöht naar Brus sel, waarbij hij regelend optrad, gevangen genomen. De Duitsche rechtbank veroor deelde hem tot een maand gevangenis straf, welke hij thans ondergaat in de Begijnensfcraat-. De pers in België. De gouverneur van Antwerp en heeft toestemming verleend voor de oprichting van twee nieuwe dagbladen, de „Gazet van Antwerpen" en „De Vlaamsche Gar zet". Beide staan echter wat betreft den geheelen redactioneei-en inhoud onder rechtstreeksdh toezicht van de Duitsche autoriteiten. Andere couranten versche nen niet meer daar de condities waaron der zij mogen versohijnen te bezwaarlijk zijn. In het Britsche Rijk. Nieuwe oorlog&credieten in Engeland. In het Lagerhuis diende Asquith oen credietaanvrage in voor 150 millioen pond sterling, hetgeen een totaal maakt van 850 millioen, gedurende het loopende finan- cieele jaar en 1012 millioen sinds het be gin van den oorlog. De uitgaven in de eer ste zeventien dagen van Juli bedroegen 44 millioen en de uitgaven, uitsluitend ten behoeve van den oorlog, van 1 April tot 17 Juli, met inbegrip van de leeningen aan rl/» V»n»iHo'or.r>r»ton. haRmojun 977 millioen. De oorlogsuitgaven toonden neiging tot vermeerdering en evenzeer konden de lee ningen aan de bondgenooten hooger wor den, wanneer Staten, die tot dusver niet aan den oorlog hadden deelgenomen, tot onze zaak overgingen. (Toejuichingen.) Asquith deelde mede, dat de redactie van het crediet-ontwerp, voor zoover het de leeningen betrof, was gewijzigd, en dat de Regeering thans vroeg, da,t het geld kon worden uitgegeven in voorschotten door middel van leeningen of uitkeeringen voor doeleinden, met den oorlog in verband staande. Bij gelegenheid van de laatste stemming over een credietaanvrage had de kanselier van de schatkist, zooals juist was, ver klaard, dat geen voorschotten waren gege ven aan eenigen Staat of Regeering, die niet viel in de termen van te behooren tot de Britsche dominions of verbonden Mo gendheden. Wij hebben in dit geval echter met voordracht van een beperkende bepa ling afgezien, en ik ben er zeker van, dat het Huis mij niet zal vragen, hieromtrent in bijzonderheden te treden. Wij achten het wenschelijk met het oog op den be- staanden toestand, dat wij thans grooter vrijheid van handelen hebben, met betrek king tot landen of staten, waaraan even tueel voorschotten kunnen worden ver strekt. Het Lagerhuis nam ten slotte met alge-» raeene stemmen het crediet aan. De mijnwerkersstaking in Zuid-Wales. Naar ee»n Reuter-telegram meldt ds het stakingsgesohil bijgelegd. De eiochen dec arbeiders zijn ingewilligd behalve op, één, punt. Amerika en Duitschland. De „Orduna". De hoofdartikelen in de bladen zijn het er over eens, meldt Reuter uit New-York, dat de duikbooten-aanval op de „Orduna" niet langer doet twijfelen aan Duitsch. land's bedoelingen en dat alle overblijfse len van de vroegere verontschuldigingen, welke thans wederom zullen worden aan gevoerd, hiermede vervallen. De „World" zegt: ,,Wij hebben te veel inschikkelijkheid jegens de Wilhelmstrasse betoond; wij zijn te veel geneigd geweest de feiten in Duit-schland's voordeel uit ie leggen en te gelooven dat het ons beter gezind was dan in werkelijkheid het ge/al is. De aanval op de „Orduna" doet ons tot ons zeiven komen. Slechts het geluk heelt ons land behoed voor een andere emotie, gelijk aan die van het zinken van de „Lu-. sitania". Het blad vraagt Duitschland een stipte verklaring, in duidelijke J>e woo •-•din gen te geven, omtrent zijn bedoelingsn met betrekking tot de rechten der Ameri kanen. De „Evening" zegt dat de laatste mis daad tegen de beschaving bewijst, dat Duitschland's verontschuldigingen voor taan waardeloos zijn. De „Post" ziet in het incident de illustra tie der Duitsche politiek, volgens welke al les wat voor het Duitsche succes noodig is, wet of geen wet, geoorloofd is. liet blad ridiculiseert het excuus als strijdt Duitsch land voor zijn levensbehoud en het vraagt of dit excuus voldoende is om den „Lusi- tania"-moord te rechtvaardigen. De „Globe" beweert.- Het i« Rnlrteiïjir Rat Duitschliind's dtiad zegt, dat Duitschland vijandelijke schepen tot zinken zal bren gen, waar het dit kan, waar die schepen zich ook bevinden mogen en wat zij ook mogen inhouden. In de Vereenigde Staten. De petroleumuitvoor uit Amerika. 5000 beambten bij de Standard Oil Com pany te Bayonne (New Jersey), die belas* zijn met hot laden van petrc'ieum in. do schepen, hebben, gestaakt. Van zes echo- pen lis het vertrek uitgesteld. Verschillende Oorlogs berichten. Keizer Wilh&lm. De „Morning Post" verneemt uit St. Petersburg, dat de Duit sche Keizer aan zijn zuster, de Koningin van Griekenland, heeft geseind, dat hij de Russen voor een duur van ten minste zea maanden heeft verlamd en dat hij than3 spoedig op het- Westelijk front een slag zal slaan die Europa zal dyen sidderen. Wat de oorlog aan Engeland kost. Lord Middletcn heeft in een rede gezegd, dat EngeJand voor den oo-rlog een half millioen pond daags uitgaf, maar nu die zelfde som in elke drie uur. FEUILLETON. De noodlottige erfenis. Veel waren er niet; aan een tafeltje apart zat een oud man met kaal hoofd, de schoolmeester van het dorp, die hier ge regeld zijn maaltijden kwam gebruiken, verder eenige jongelieden cn man nen van middelbaren leeftijd in toe- i istencostuum en in een .hoek weggedoken een jeugdig paar, dat waarschijnlijk op de huwelijksreis was. Juffr. Liebermann verwelkomde Silvère met een vriendelijk knikje en een der meis jes kwam naar hem toe met de vraag: Wenscht mijnheer een kamer? De student keek eenigszins verwonderd om zich heen in deze omgeving, die vol maakt kalm en rustig was. Hij had op den bergtop, waar hij van verre getuige van het ongeluk was geweest duidelijk gezien, dat de metgezel van den verongelukte zich snel verwijderde en ver ondersteld, dat deze hulp was gaan halen.f Ban had hij hier moeten komen, 't dichtst bij de plaats des onheils gelegen dorp, en Silvère wist dat het bericht van een ongeluk altijd ontroering teweegbracht in de Alpendorpen. Toen hij dus de menschen zoo genoeg lijk aan den maaltijd zagen in de lachen de gezichten der waardin en haar dienst meisje staarde, vroeg hij verbaasd: V\ eet men hier nog van niets? Allen keken hem met groote oogen aan «n in die oogen was al het antwoord op zijn vraag gelegen, zoodat Silvère er da- «lelijk bij\.,.gde: Er is een ongeluk gebeurd, een groot ongeluk. Alle vorken werden neergelegd en men kwam om den brenger van deze jobstij ding heen staan. Een ongeluk, mijnheer? herhaalde de schoolmeester. Neen wij weten van niets. Wat was het dan? In korte woorden deelde Silvère mee wat hij had bijgewoond en tevens gaf hij een persoonsbeschrijving van de beide toeris ten, die hij te voren had ontmoet en van wie hij vermoedde, dat een het slachtof fer moest zijn. Met ontzetting hoorde men hem aan, maar tevers bevreemdde het ieder, daJt een ongeluk. op het midden van den daig gebeurd en waarbij een man ongedeeld bleef, nu rog ruieit bekend was. Wellicht is d'e man naar een ander dorp gegaan om hulp te halen, meende juffrouw Liebermann. Dan is het tooh vreemd, dat wij er luier nog niets van gehoord hebben, zeóde een der meisjes, als er zoodets gebeurt, gaat heit geruch t in een oogwenk van dorp tot dorp. Wij zijn door den Grimsolpas geko men, sprak een toerist, hebben gidsen cn toeristen ontmoet, maar niemand had nog iets' vernomen. Daar komt Dominique Lucas! rie.p een der herbergmeisjes, terwijl zij naar een man wees, die juist de gelagkamer binnentrad, misschien weet hij er meer van! Maar ook dit bleek niet het geval te zijn, want de man vroeg even verwonderd als de overigen waren geweest: Waar moet LU meer van weten? Van een ongeluk, dat op een der voorbergen van den Finsteraarhorn moet gebeurd zijn. Wanneer? Van middag. Niette van. gehoord. Dominique Lucas was een gids, dde, zoo-als aan zijn uitrusting te zien was, juist uit heit gebergte terugkeerde. Wat was dat voor een ongeluk? vroeg hij met veel belangstelling. Silvère deed nu zijn verthaal ook aan den gids en hij liiet er op volgen: Misschien is dr.e man nog niet dood. Ik ken het gebergte en zou nauwkeurig de plaats kunnen aanwijzen, waar hij ge vallen is. Hij moeit geholpen worden. Zul- .'ien wij, gids. een reddingsploeg bij elkaar brengen en dadelijk op marsch gaa.n? Dominique Lucas schudde het hoofd. Daar is voor het oogenblik geen den ken aan, mijnheer, zeade hij. Er steekt een dreigende 'lucht op en ifk heb mij moeten haasten om -hirer te komen, want we krij gen „zwaar weer". Maar wanneer die man nu eens nog leefde? Te oordeelen naar hetgeen gij mij verteld hebit,, zijn er honderd kansen dat hij dood is tegen één dat hij nog leeft, maar zelfs al leefde hij nog, dan zou er geen -mogelijkheid zijn, bij het weder, dat nu op til is, hem te bereiken. Wie dat be proefde, zou er zeker het leven bij laten, zonder eenige kan« om den verongelukt© te redden. Vraag maar allen gidsen hier in het dorp, ieder zal u afraden die on derneming te wagen en niemand za.1 met u mee willen gaan. Maar die ma.n dan? God moge hem helpen, zoo hij nog te helpen -is; wij, menschen, kunnen het niet. En ais om aa/n de woorden vain Domi nique kraoh't bij te zetten en zijn bewe ring te bevestigen., deed zich uit de verte reeds oen donderslag hoo'ren, die door de bergwanden werd weerkaatst. -- Hoor maar, zeide Dominique», daar komt de bui al. Eer dan morgen vroeg, op zijn vroegst, kan men zich niet an het ge bergte wagen* of men zou een zekeren dood tegemoet gaan. Gij hebt gelijk, erkende Silvère, er blijft ons dus niets anders over dan tot morgen te wachten. Ik overnacht hier. WKt gij morgen vroeg terugkomen, gids, om met mij te overleggen wat er gedaan kan worden, want, kunnen wij den man niet meer redden, dan moet toch voor H minst zijn lijk geborgen worden. Dat beloof ik u, morgen kom ik hier en als ik u nu een raad mag geven, ga dan aanstonds naar bed en rust goed uit, want er zal denkelijk morgen veeil van uw krachten gevergd worden. Tot morgen, 'gids! Slaap wel. Domirliquei begaf zich huii'swaairib cif Silvère li-et zich door een der imedsjes wat eten brengen, om daarna terstond zijn slaapplaats op te zoeken. De raad van den gids wa.s goed, want eerst nu voelde Sil'vère hoe vermoeid hij was. Hij viel op zijn legerstede neer en sliiep terstond In Er brak dien nacht een waar noodweer boven dit gedeelte van de A'pen los.. Telkens en telkens schoten de bliksem flitsen door het zwerk en huiden de berg kruinen in een spookachtig licht. Donderslag volgde op donderslag en deed alles dreunen en kraken. Daarbij gierde de wind met felle rukken en vJagein door de dalen cn voerde van de bergen site en en mee, die langs de hel lingen rolden en de wegen, versperden. Men moest wel een /.oo vermoeien den dag als Silvère achter den rug hebben, cm door zulk een weer heen te kunnen slapen en hij zal we! de eenige geweest zijn in het hotel De Bloemenmand, dio dien nacht had kunnen slapen. liet was al vrij laat toen Silvère ont waakte, geheel verkwikt door zijn geizon- den slaap. Zijn eerste blik was naar buiten. Daar wachtte hem eene bittere teleur stelling. Hot onweer had opgehouden, maar geen, zen liet zich alen; de ragen vied bij stroo- mon .neer en de borgen waren onzichtbaar door de grauwe laaghangende wolken. Eenige toeristen trokken voorbij, met? kaplaarzen tot over de knieën, den kraag van hun jas hoog opgeslagen of het hoofd bedekt door de kap van hun regen mantel. Een enkele blik naar buiten, was voor4 Silvère ail voldoende om er zich van te r vertuigen, dat er diien geheelen dag geen mogelijkheid zou zijn om het hooggebergte in te gaan. Hij zat aan het ontbijt in do gelagka* rroer, toen Dominique Lucas binnenkwam. (Wordt vervolgd

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1