ADVERTENTIEN. Ingezonden stukken. Enorme keuze: GOUDEN biwccm, j. u MAARTENSE. Botermarkt 11. Leidsche Processie naar Brielle Maandag 26 Juli. Duinwaterjaatsctiappij. A. H. van UDEN, De Leidsche Courant wordt gelezen in de volgende plaatsen: Gemeentelijke Aankondigingen. De Buiigieimeiesiter van Leiden, gealietn eietn 'door ..Eeoe MarMb©woonsier1togesaiwien ouigetee'kiend schrijven, brengt ter kennis van de ingezetenen dia.t medjedieeliingeai of kiadhteai van welken aard ook, welk© niet. ÏLahoorlijk om dei i teekend zijn on vam het «dires vam den afzender vooraen, zullen wordein ter zijde ge'.egd. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) De verkoop van hst tuberculose-idoempje. Er is hard gewerkt Zondag j.l. en ook ■dagein, ja*, weken zelfs fce voren, om de opbreng si t vam het bloempje voor „Her wonnen Levenskracht" zoo groot, mogelijk te doen zijn. Het liet zidh dan ook aanzien, dat de g, if tem groot en de uatgtag voor de werkers een ware vo'idoemnmg zou zijm. Ik heb 'dam ook al reeds veirmiomem, dat die uitslag goed is, do slechte tijdsomstandigheden in aanmerking genomen. Dooh wij kennen am onze taal driie trap pen van vergelijking, die de waardestij ging vam een zaak kunnen aangevemi, b.v. goed beteir best. Zoo had dus ook de uitslag van „Herwonnen. Levenskracht" beter en zeilfs best kuinhem zijn. En wan neer zij geen vam bai.de geweest is, dan kan ik da.arvoor wel één oorzaak aange ven ml. de grootte en de leeftijd van ver scheidene verkoop sterntjes. Er dwaa'.den gisit.eren ve.rsöheideme meisjes door de snad tea1 verkoop van de tuibercul'o.se-bl'oempjes, waarvooi* ik het vrij gevaarlijk oordeelde om die met bus jes mei geld, wie weet hoeveel daarin zat, over de drukke Breestraat en Stationsweg te doen gaan. En ten tweede, enkele meisjes w.arem ifn 't geheeil niet voor haar tank berekend. Om diiit te bewijzen., zal ik u eeniiige staat- itjes geven, die ik aeilf heb bijgewoond. Twee meisjes stappen moedig op een mijnheer toe en vragen: Mijnheer, wilt u een bloempje vam mij koQjjem?" Waarvan gaat dat uit kinderen?" ,,Van de Ziilta-Veireeniiging, mijnheer!" ,,0, neem, dank je" was het antwoord em hij ging door. Iets verder, er warem intusschen nog twee verkoopslterrtjes bijgekomen, beldleai zij aan een gestalten huts. ,,Mij.nheer, een bloempje koopem?" ..Ach, loop toch niet te zeuren, dat iis de vierde keer al." Do kinderen schieten in een dach .em do een roept tegen, de ander, diie eem klein edmdjo verwijoero stëomxï: Manie, hoor je wat die vent zei", emz. U kunt begrijpen, diait dit nu niet zoo'n gunstig en todruk op de voorbijgangers maakte. De kindeiwi zullen het h'eusch zoo kwaad niet bedoeld hehbem, maar ze wisten nlijet beter. Het doel vam diit stukje is echter niiet zoozeer aanmerking te makien op d© han delwijze van de samenstel/loiis van do bloe mendag hier te Leiden, dan wel hun aan te radem bij eem volgende genegenheid meisjes te zoeken, die alten. beter vioior haar taak berekend zijm. (Er warem ook vele goed© verkoopstertjes bij. D&t hebben wij bemerkt bij eem wandeling door de stad. Tevens wiillen wij even terloops be merken, dat er o. j. ook veel voor te zeg gen valt aan jongere meisjes 15 16 jaar dit werk toe te vertrouwen. Red.) En diie kunit ge krijgen niet door oproepen in de courant, maar wel door deze per soonlijk aan huis te gaan bezoeken en eens met de ouders daarover te spreken. Ik ben dam ook vast overtuigd, dat in dien. u meisjes voor de verkoop van uw bloempje gezocht had, die tweemaal zoo oud waiem, als die het mu gedaan hebben, u meer succes zou gelhad hebben, als dat u dit nu gehad heeft em dat de uitslag, in plaats van goed, beter zou geweest zijn. U, mijmheier de hoofdredaatoujr, dam-» kend voor de verleemde gastvrijheid, tee- kem ilk A. H. BOEKRAAD. Gemengde berichten. Protest aangeteekend. Naar wij vernemen is te Rijswijk protest aangeteekend tegen de Maandag 12 Juli gehouden stemming voor den Gemeenteraad. De naam van een der candidaten, niet alleen op de oproepingskaarten foutief ver meld, zou ook op de stemkaarten onjuist voorgekomen zijn. Berooving. Te Vlissingen zijn een milicien soldaat en een vrouw, aangehouden, die te samen een Belg, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, hebben beroofd. Toen de soldaat de politie op zich zag aankomen, verscheurde hij de bankbiljetten en wierp ze weg. De politie vond echter de stukken en nam ze in beslag. Oplichting. De diamantbewerker A. de K., van het Prins Frederikplein te Rotterdam, heeft aangifte gedaan, dat hij op het Beurs plein aldaar is opgelicht voor een waarde van f 450 aan gouden ringen en een diamanten dasspeld. Kranig. Een soldaat, gemobiliseerd te Baarle Nassau, fietste Vrijdag in I6V2 uur naar zijn woonplaats, bij Wirdum in Friesland. De afstand is 280 K.M. Het jjigb. Afin bpord Y&n het NoojtfoUe stoomschip Ida Cuneft, liggende in de Maas haven te Rotterdam, heelt Vrijdagnacht een hevige vechtpartij plaats gehild, waarby de Deensche matroos P. 0. door den stoker L. A., een Arabier, met een mes op drie plaatsen in het gezicht en op het hoofd verwond is. De dader is gearresteerd. Het ongeluk met de defensiesloep. Zaterdag is te 's-Gravenlande meft mili taire oea-bewijzem begiravem hert. lijk vam don .heer P. v. d. Does, in lieven reserve luitenant ter zee detrde klasje, dliie bij het ongeluk m'ert, de dofensioa'.oep op 7 Juld j.l. is verdronken. Behalve de ouders en naaste famalLe van den overleden© waren verscMlienicLe deputatiën en vertegenwoordigers aanwe zig, o.a. eeai vorteigenwoordliiger van den stelling-oommairbdant, do command amft vain H. Ms. v. Gaa'jem, officieren', hot ge meentebestuur v-an 's-Gravenzande, enz. Na de gebruikelijke salvo's en nadat tal van kransen op bat graf warem gelegd, sprak de vertegenwoordiger van dien stal- ling-commandant totde ouders, waarbij hij wees op do getrouwe plichtsbatracihrtnng van den bij chefs, kameraden em minde- ren hoog aangeschreven officier. Een famik'leliid bedankte allen voor hun teg enwo 0 rdighaid. Inbraak. Te Westzaan is in den nacht van Zaterdag op Zondag ingebroken in het kantoor der der firma D. M. Grootes Gebroe ders chocolade fabrikanten aldaar. Door het hout rondom het slot weg te ste ken zijn de dieven er in geslaagd binnen te komen. Er wordt echter niet meer dan een klein bedrag aan geld vermist. De in het kan toor aanwezige Lips brandkast werd onge moeid gelaten. Een brandsticlister. Uit het huis van be waring te Middelburg is naar Hoek overge bracht de gedetineerde M. de Z., verdacht van op 3 Juli ten huize van haar broeder te Hoek opzettelijk brand te hebben gesticht. De ver dachte werd op de plaats van het misdrijf- door de justitie uit Middelburg geconfronteerd. De broodkaart. In de gemeente Druten ging een vrouw den bakkerswinkel bin nen, wierp de broodkaart op de toonbank en vroeg een tarwebrood. Het werd haar gegeven. De vrouw wilde zich verwijderen, maar toen haar werd beduid, dat zij het brood moest betalen, was het antwoord: „Wat heb ik dan aan diait diimig?" (die broodkaart). (N. v. d. D.) Rampen en ongelukken. namiddag ongeveer 1 uur onderzocht een soldaart van de kaloniia!© reserve te Nijmev- gen een patroon, die geweigerd had. Plot seling gilng het schot af, en de korporaal Hof nor ©n de soldaat Mots werden gedood. De sobdaat van Es werd gewond. Nader meldt men, dart. korporaal Hefner afkomstig is van Oud-Bedjerland, soildaat Me té van Amsitierdam en Van Es uit Til burg. Van Es is slecht licht gewond en heeft een schampschot gekregen. De soMaat, die de kogefl. geprobeerd heeft), As zeer onder den indruk van hert. vo^iigeivalLenie. De 15-jarige dochter van schipper L. Hansen vtiieJ Vrijdagavond mot een kind van een andoren schipper op den arm, over boord in hot Steenwijkar Diep. Hert- meisje was door de omstanders spoedig gered, doch do kloino was onder hot schip geschoten. Hot kind wérd echter mejt groot© moeite gered door den 16-jarigen L. Grevelriinig, diie nu reeds drie menschen- ievens on dor moeilijke omstandigheden widt te behouden. Te Annerveer Is do 25-jarige boer Steenge door dien bliksem gedood. Te Rijssen is de bliksem geslagen in de woning van zekeren ten H., welk huis geheet afbrandde. Assurantie dekt de sohadie. Vrijdagnacht is op het Sluitersveld te Almelo afgebrand de boerenwoning van de erven Aitena. Huis en inboedel gingen ver loren. Alles was verzekerd. Oorzaak onbe kend. Zaterdag is aan de fabriek der gres- buizen-industrie te Deventer de arbeider J. A. N. tusschen een machine geraakt. Naar het ziekenhuis overgebracht is hij daar weldra overleden. Rampen en ongelukken. Zaterdagavond liep het Zweedsche stoomschip „Jarl" de haven van IJmuiden binnen. Het scbip dat van Hernosand kwam, had een lading hout aan boord, een lading, die zooals men weet, ver boven het gangbord uitsteekt. Zóó was het schip gelukkig binnen de pieren of de ongelukken begonnen. Het uit gaande s.s. „Gooiland" voer het binnenko mende houtschip aan. De aanvaring was niet zóó ernstig, of de „Gooiland" kon de reis voortzetten en de „Jarl" meerde buiten de sluizen in afwachting van schuttingstijd. Dfutr nu geraakte vannacht de deklast van het Zweedsche schip in brand. De wei nigen, die zich na het middernachtelijk uur op het pad bevonden, konden zich vermeien in den zeldzamen aanblik van een in brand staand schip. De wind er woei een harde N. W. storm belette het blusschingswerk, dat onmiddel lijk door de bemanning van het schip werd aangevangen, zeer. De Zweden werden in hun strijd tegen het vuur bijgestaan door enkele sleepbooten. De brand op het Zweedsche s.s. „Jarl" is gebluscht, zonder dat deze die schade aan bracht, welke wegens den harden N. W. storm werd verwacht. Slechts een gedeelte van den deklast gezaagd hout is verbrand en één der bakboordsbooten zwaar beschadigd. Het s.s. Gooiland is gisteren uit zee terug gekeerd en'naar Amsterdam opgevaren ter reparatie, van de schade aan den voorsleven, welke het door de aanvaring met het s.s. „Jarl" heeft bekomen. Te Zaandam is Zaterdagavond een der matrozen van bet in de haven aldaar liggende stoomschip Edith" bij het naar boord gaan te water geraakt en verdronken. Iïy was in gezelschap met enkele andere matrozen, toen het schuitje omsloeg. De anderen wieten zich te redden. Het tjalkschip „Twee Gebroeders" vat D. Roode, te Makkum, met een lading mais, kreeg Zaterdagnacht tusschen Enkhuizen en Stavoren averij aan het roer en verkeerde in nood. Het schip weid opgemerkt door een voorbyvarende pont, die de opvarenden naar Enkhuizen bracht. Jollen en de sleepboot „Daniël" der firma Goedkoop vertrokken naar het voor anker vlot liggende schip. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf. Telefoon no. 127. Geopend van 912 uren des morgens en van 25 uren des middags. 2 Kantoorbedienden, 5 timmerlieden, 13 metselaars, 2 steenhouwers, 0 voeger, 1 opper man, 5 stucadoors, 3 schilders, 0 behanger, 1 meubelmaker, 0 stoffeerder, 1 stoker, 1 smid, 1 grofbankwerker, 2 gasfitters, 0 blikslager, 9 typografen, 1 kleermaker, 0 bakker, 0 slagersknecht, 0 kellner, 0 huis knecht, 1 koetsier, 0 schipper, 1 grondwer ker, 10 loopknechten, 0 loopjongen, 12 losse werklieden, 0 sigarensorteerder, 1 wai- moezier, 0 bankjongen, 0 straatmaker, 0 kis tenmaker, 0 bakkersjongen, 0 bloemist, 0 banketbakkersjongen, 000 textielarbeiders, gedeeltelijk werkloos, 0 smidsjongen, 1 koper slager, 0 uitvoerder, 1 voorslaander, 0 lood gieter, 1 colporteur, 2 betonwerkers, 0 krui deniersbediende. 0 Dienstbode, 14 werksters, 6 naaisters, 1 waschvrouw, 0 strijKster, 1 huishoud ster, 0 kookster, 1 fabrieksarbeidster, 0 textielarbeidster, 0 kinderjuffrouw, 0 vrouw allerlei, 0 kantoorbediende, 0 winkeljuff. 1 baker. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 19 Juli 1915, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.3 München. Laagste barometerstand 755.9 Stockholm. Verwachting tot den avond van 20 Juli: Meest matige tijdelijke wellicht krachtige Zuidelijke tot Westelijken wind, zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regen- of on weersbuien. Dezelfde temperatuur. Heden overleed in het St. Jo- seph-Gestickt te Alphen, zacht en kalm, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder JOANNA BUNN1K, weduwe van Gerardus van der Meer, in den ouderdom van ruim 80 jaren. Uit aller naam, G. VAN DER MEER. Alphen a.d. Rijn, 18 Juli 1915. Eenige en algemeene kennis geving. 3498 Heden overleed, tot onze groote droefheid, onverwacht, voorzien van de H.H. Sacra menten, in de Maria-Stichting te Haarlem, de Zeereerw. Heer JOANNES JACOBUS ELDERING, rustend Pastoor van Monster, in den ouderdom van bijna 78 jaar. Namens de Familie, A. J. M. VAN MEEUWEN, R. K. Pr. Exec. Test. Haarlem, 18 Juli 1915. 3499 WONINGBOUW. Belangstellenden in deoprich- ting van eene Woningbouwver- eeniging worden uitgenoodigd tot het bijwonen van eene Ver gadering op DONDERDAG 22 JULI a.s., 's namiddags 8 uur in Hotel DEURLOO. De Burgemeester van Voorschoten, 3492 E. VERNÈDE. Gevraagd een zindelijk 3495 Dagmeisje, 16 17 jaar. HOOGEWOERD 118. Timmerlieden gevraagd bij L. VAN AMSTERDAM, Roelofarendsveen. 3454 NALAND te huur gevraagd door P. J. de Groot, Noordwijk en Prins Zonen, Was- Vermindering van druk De Directie brengt ter alge meene kennis, dat de toevoer van duinwater deze week des nachts (uitgezonderd Zaterdag en Zondagnacht) van 11 tot 6 uur bij tusschenpoozen zal VERMINDEREN of OPHOUDEN, wegens werkzaamheden aan de hoofdbuis. 3497 DE DIRECTIE. BAKKERIJ. Door bijzondere omstandigheden terstond TE HUUR met recht van KOOP de in volle werking zijnde goed beklante Brood-, Koek-, Beschuit en Banketbakkerij „de EENDRACHT", aan de Dorpstraat te Mijdrecht. De vroegere eigenaar is genegen eenige maanden behulpzaam te zyn. Alleen met degelijke reflectanten wordt on derhandeld. Te bevragen bij E. SCHOUTEN, Stationstraat 51, Apeldoorn. 3494 Visch als Volksvoedsel. VISCHHAL LEVENDAAL lioek Zydgracht. 3496 DINSDAG behalve kleine Schol en Schelvisch ook groote Schol en Schelvisch, misschien ook Schar en Zeehanen. Alles wordt per pond verkocht. 0e prijs wordt zoo laag mogelijk gesteld. HAVER. Ongeveer 200 Roe te veld staande haver te koop, bij C. VERDEGAAL, Sassenheim. 3455 TE KOOP 3479 Zware leverbare Tulpenbollen, Nar cissen en blauwe Crocussen, bij H. v. EMMERIK, Jaagpad, Ter Aar. Kunsttanden, Oude Gebitten, Bank-v.-Leening- briefjes, Oud Goud enZilv. koopt tegen de hoogste waarde 522 H. J. v. AMER0NGEN, Haarl.str. 233 F. SOUPART LEIDEN. RIJNKADE 4. SPECIALITEIT IN: Grafzerken, Kruisen, en verder Marmeren Werken. Electr. Melkinrichting en Roomboterfabriek. De prijs der ROOMBOTER dag. versch is f 1.65 per Kilo. KARNEMELK 5 cent p. Liter. 65 Hoogachtend, H.J.RIJSBERGEN Kraaierst.2 Stationsweg 151, 'sGravenhage Lid Ie Klasse van het Nederlandsche Instituut van Accountants. Leeraar M. 0. Boekhouden en Handelsrekenen. 66 Leeraar M. 0. Staatsrecht. Leeraar M. 0. Staathuishoudkunde. Inrichting van Administratie. Opmaken van Statuten enz. DEN BURCHT. GROOT CONCERT op DONDERDAG 22 JULI, 8 uur, op den schitterend verlichten Burcht. Leden der Vereeniging „Leidsch Muziekcorps" entrée vrij op vertoon van Diploma 1915. Niet-leden verplicht programma a 10 cent. Programma's verkrijgbaar Café Den Burcht. Beleefd aanbevelend, 3498 A. BACKER. Aarlanderveen Katwijk Pijnacker Abbenes Katwijk aan Zee Quintsheul Achteveld Kethel Reeuwijk Alphen Klundert Roelofarendsveen Amersfoort Korteraar Roermond Amstelveen Koudekerk Rotterdam Amsterdam Kudelstaart Rijnsaterwoude Beemster Langeraar Rijnsburg Benschop Leiden Rijpwetering Benthuizen Leiderdorp Rijswijk Berkel Leidschendam Sassenheim Bleiswijk Leimuiden Scheveningen Bloemendaal Lexmond Schipluiden Bodegraven Lisse Schoorl Bodegraven Meije Loosduinen Schoten Boskoop Medemblik Stompwijk Breda Meije-Zegveld Tempel Bussum Middelburg Ter Aar Coxdorp Moergestel Tilburg Cuijk a. d. Maas Monster Uithoorn De Bilt Montfoort Urmond Diemen Moordrecht Utrecht Driebergen Mijdrecht Valkenburg Egmond-binnen Nibbixwoud Veur Geesteren Nieuwe Wetering Vlierden Goorn Nieuwer Amstel Voorburg Gorinchem Nieuwerbrug Voorhout Gouda Nieuwersluis Voorschoten 's-Gravenhage Nieuwkoop Vriezenveen Haarlem Nieuw veen Waddingsveen Haarlemmerliede Nieuw Vennip Warmond Harderwijk Noorden Wassenaar Hazerswoude Noordwijk Wateringen Heemstede Noordwijk aan Zee Wieringen Hem en Venhuizen Noordwijkerhout Woensdrecht 's-Hertogenbosch Nootdorp Woubrugge Hillegom Oegstgeest IJsselstein Hilversum Oud-Ade Zegveld Hof van Delft Oude-Schild Zegwaart Hoofddorp Oude-Tonge Zevenhoven Hoogmade Ouderkerk a. d. Amstel Zevenhuizen Huissen Oude-Wetering Zoetermeer de Kaag Oudshoorn Zoeterwoude Kalfslagen Overveen Zwammerdam gemeente Aalsmeer Purmerend

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 4